PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy! - "umowa o dzieło"



Karl Johansson
19-11-2007, 19:17
Pomóżcie :)
Przekopałem Forum Prawne i g...guzik zrozumiałem...

Pytanie moje brzmi: czy przy umowie o dzieło jest z pensji pobierane ubezpieczenie przyznające mi prawo do świadczeń NFZ?

Będę wdzięczny za pomoc.
Marcin

jakubs
19-11-2007, 19:21
Nie, ale możesz je sobie sam zapłacić.

Karl Johansson
19-11-2007, 19:38
Dzięki serdeczne


ech, szkoda...

err
19-11-2007, 19:58
To zależy od formy umowy.
Jak pracowałem dla Maersk Polska - umowa o dzieło określona czasowo - opłacano wszystkie świadczenia.

HSM
19-11-2007, 20:19
Z własnego doświadczenia wiem, że dla takiej umowy jej wykonawca może wnioskować o odprowadzenie składek na ubezpieczenie społeczne (co oczywiście pomniejsza kwotę do wypłaty). Prawo do wyboru nie dotyczy sytuacji, w której umowa jest podpisywana z podmiotem, z którym jednocześnie wiąże nas stosunek pracy. Wówczas składki są naliczane obligatoryjne.

pebees
19-11-2007, 20:33
Pomóżcie :)
Przekopałem Forum Prawne i g...guzik zrozumiałem...

Bo to się nadaje na podatkowe, a nie na prawne :D


To zależy od formy umowy.
Jak pracowałem dla Maersk Polska - umowa o dzieło określona czasowo - opłacano wszystkie świadczenia.
Bo to zależy nie od formy umowy, a od treści umowy. To, czy to umowa o dzieło, czy zlecenie, czy też może umowa o pracę, świadczy jej treść, zawartość, a nie nagłówek.

err
19-11-2007, 20:43
Przepraszam, umowa - zlecenie, nie o dzieło.

Vadim
20-11-2007, 10:10
Przepraszam, umowa - zlecenie, nie o dzieło.

Wystarczy, że jako zleceniobiorca zadbasz o paragraf w umowie, iż z jej tytułu podlegasz (lub nie podlegasz - co wolisz) obowiązkowi opłacenia składki na ubezpieczenie społeczne i po sprawie.
Tak:

§...
"Zleceniobiorca oświadcza, że z tytułu niniejszej umowy nie podlega/podlega obowiązkowi opłacenia składki na ubezpiecznie społeczne."

Pozdrawiam

Zorki
20-11-2007, 14:47
Wystarczy, że jako zleceniobiorca zadbasz o paragraf w umowie, iż z jej tytułu podlegasz (lub nie podlegasz - co wolisz) obowiązkowi opłacenia składki na ubezpieczenie społeczne i po sprawie.
Tak:

§...
"Zleceniobiorca oświadcza, że z tytułu niniejszej umowy nie podlega/podlega obowiązkowi opłacenia składki na ubezpiecznie społeczne."

Pozdrawiam

By nie podlegać obowiązkowi opłacenia składki na ubezpieczenie społeczne, trzeba być zatrudnionym na umowę o pracę (u innego pracodawcy, może być część etatu) i mieć pensję przynajmniej na poziomie pensji minimalnej.
Płacimy składkę (obowiązkowo) jeśli:
1. Nie jesteśmy nigdzie zatrudnieni.
2. Mamy pensję poniżej płacy minimalnej (np pracujemy na 1/2 etatu i zarabiamy mniej niż pensja minimalna).
3. Jeśli umowę podpisujemy z pracodawcą u którego jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Jacek_Z
20-11-2007, 22:36
inaczej mają sie tez przepisy gdy jest sie uczniem, studentem. Poza tym - inaczej w umowie - zleceniu i inaczej w umowie o dzieło.