PDA

Zobacz pełną wersję : Błyszcząca czy matowa?



mmfoto
19-11-2007, 17:29
Jutro lub pojutrze zamawiam laptopa.Proszę o pomoc! Jaką matrycę wybrać matową cz modną ostatnio błyszczącą? Oczywiście pod kątem fotografii. Jakie są Wasze spostrzeżenia? Dzięki!

kronos28
19-11-2007, 17:38
matowa - błyszcząca wku..a wszystko się w niej odbija, w ostrym świetle to jest porażka. Ładują to teraz do wszystkich laptopów co jest wnerwiające (sam mam taką w swoim). Jeżeli myślisz o obróbce zdjęc na matrycy laptopa, to mam dla ciebie informacje - szybko kupisz zewnętrzny monitor, bez względu na to czy wydasz na lapka 2k czy 15k :).

phantomek
19-11-2007, 17:58
vaio :)

david555
19-11-2007, 17:59
...szybko kupisz zewnętrzny monitor, bez względu na to czy wydasz na lapka 2k czy 15k :).

Nie no, bez przesady, aż tak źle to nie jest i da się na laptopowych matrycach przeglądać zdjęcia;), ale faktycznie, że do komfortowej pracy przydaje się zewnętrzny ekran + klawiatura + mysz i to ekran o odpowiednich gabarytach (czytaj - duży).:)

Bartek Witek
20-11-2007, 03:57
Jak powyżej napisano... najlepiej korzystać z zewnętrznego monitora.

Ale pytanie brzmiało - jaki laptop więc wg. mnie 2 opcje: Sony VAIO lub Apple MAC.

sokrates
20-11-2007, 08:08
matowa - błyszcząca wku..a wszystko się w niej odbija, w ostrym świetle to jest porażka. Ładują to teraz do wszystkich laptopów co jest wnerwiające (sam mam taką w swoim). Jeżeli myślisz o obróbce zdjęc na matrycy laptopa, to mam dla ciebie informacje - szybko kupisz zewnętrzny monitor, bez względu na to czy wydasz na lapka 2k czy 15k :).

Też miałem podobne zdanie nt. błyszczących matryc dopóki używałem Fujitsu-Siemensa z matową, po zakupie Toshiby z błyszczącą muszę powiedzieć że wcale nie jest tak źle, wbrew pozorom błyszcząca matryca zachowuje się pod wieloma względami lepiej nawet w ostrym świetle od matowej. Owszem na ciemnych partiach obrazu odbija trochę, ale jest o wiele czytelniejsza niż matowa która to w ostrym świetle potrafiła "wyblaknąć" do tego stopnia że nic nie było widać. Co do obróbki zdjęć ma laptopie to zgodzę się z Tobą :-)

Korchez
20-11-2007, 08:31
Też jestem za błyszczącą. W sklepie przy kupnie notebooka postawiłem obok siebie matową i błyszczącą matrycę i wiem już czemu tak namietnie montują błyszczące. Po prostu jest lepsze odwzorowanie kolorów.
A te odblaski - przesadzona sprawa. Nie odczuwam żadnego dyskomfortu z tym związanego. (chociaz bałem się, że będzie mnie to mocno wnerwiać)

Kordian d70
20-11-2007, 13:06
zdecydowanie blyszczaca, mam matowa i porazka, kolory tez " matowe "
moje zdanie

Ark
20-11-2007, 14:04
Wedłóg mnie - błyszczącą.

jacoslavgth
20-11-2007, 14:09
tez mam w swoim lapku blyszczácá, oczywiscie odbija ale rzeczywiscie kolory sá lepsze niz na matowym, jezeli masz odpowiednie warunki (stanowisko pracy) wez blyszczácy :)

Czornyj
20-11-2007, 14:18
Dorabiacie ideologię :D To, czy matryca jest powleczona błyszczącym czy matowym nie ma wpływu na jakość wyświetlanych kolorów. Po prostu - lepsza matryca w błysku da lepsze rezultaty od kiepskiej matowej.

Rafał_Sz
20-11-2007, 15:43
Robiłem kiedyś chwilkę na pożyczonym przenośniaku z błyszczącą matrycą i po 10 min. miałem ochotę wziąć papier 600 i ją zmatować. Bałem się tylko reakcji właściciela, wszak to był zakup po latach wyrzeczeń i na raty...

zapa
20-11-2007, 18:38
zdecydowanie matowa.... przynajmniej dla mnie... :)

Madziulek
20-11-2007, 19:04
Matowa ! bez gadania ;-)

Ark
20-11-2007, 21:51
...ilu ludzi tyle gustów, a o gustach sie podobno nie dyskutuje ;)

Czornyj
20-11-2007, 21:53
To nie jest kwestia gustu. Ile jest naprawdę profesjonalnych monitorów z błyszczącą powłoką?

Ark
20-11-2007, 22:17
...a ile jest naprawdę profesjonalnych notebook'ów do obróbki grafiki (z matrycami na poziomie monitorów CRT / LCD)? Na tym poziomie cenowym, to kwestia gustu - oczywiście według mnie.

Madziulek
21-11-2007, 12:05
...a ile jest naprawdę profesjonalnych notebook'ów do obróbki grafiki (z matrycami na poziomie monitorów CRT / LCD)? Na tym poziomie cenowym, to kwestia gustu - oczywiście według mnie.

właśnie tym bardziej powinien kupić matową ;-)

david555
21-11-2007, 12:33
właśnie tym bardziej powinien kupić matową ;-)

Uzasadnij dlaczego, bo to zaczyna się robić dość ciekawy temacik.:)
Powinien, nie powinien, o co tu kurka wodna chodzi?
Niech postawi obydwa laptopy obok siebie i podejmie najsłuszniejszą dla niego decyzję.
To jego pieniądze i jego wybór.
Ja osobiście aż takich olbrzymich różnic nie dostrzegam.

Czornyj
21-11-2007, 12:37
Uzasadnij dlaczego, bo to zaczyna się robić dość ciekawy temacik.:)
Dlatego, że błyszcząca się błyszczy - cóż tu jeszcze uzasadniać. Poza funkcją estetyczną błyszcząca powłoka nie ma żadnego praktycznego zastosowania (nie wiem - może się lepiej czyści?), natomiast wszystko się w niej znacznie bardziej odbija, co nie jest podczas pracy pożądane.

david555
21-11-2007, 12:42
Dlatego, że błyszcząca się błyszczy - cóż tu jeszcze uzasadniać. Poza funkcją estetyczną błyszcząca powłoka nie ma żadnego praktycznego zastosowania (nie wiem - może się lepiej czyści?), natomiast wszystko się w niej znacznie bardziej odbija, co nie jest podczas pracy pożądane.

Moja prośba o uzasadnienie była oczywiście żartem, bo faktycznie, co tu uzasadniać, jednak uważam, że sugerowanie konkretnego rozwiązania jest w tym wypadku nie na miejscu.
Trzeba wybrać samemu, bo co człowiek, to inne podejście do tematu.;)

Madziulek
21-11-2007, 13:02
Dlatego, że błyszcząca się błyszczy - cóż tu jeszcze uzasadniać. Poza funkcją estetyczną błyszcząca powłoka nie ma żadnego praktycznego zastosowania (nie wiem - może się lepiej czyści?), natomiast wszystko się w niej znacznie bardziej odbija, co nie jest podczas pracy pożądane.

dokładnie , czy się lepiej czyści a owszem potem świeci się jeszcze bardziej " jak psu...." :D
dodam od siebie że trochę laptopów przewinęło się już przez moje łapki matowych i błyszczących i z moich obserwacji wynika że zdjęcia znacznie gorzej ogląda się na błyszczących..zresztą nie tylko zdjęcia.. i nie widzę żadnych atrakcji i nic praktycznego w matrycy niczym lustro ;-)

david555
21-11-2007, 13:16
Jak się komuś coś odbija, to proponuję okulary z filtrem polaryzacyjnym.
Zakładasz, nie odbija, zdejmujesz, odbija, do wyboru do koloru.:):):)

kronos28
21-11-2007, 14:46
Dorabiacie ideologię :D To, czy matryca jest powleczona błyszczącym czy matowym nie ma wpływu na jakość wyświetlanych kolorów. Po prostu - lepsza matryca w błysku da lepsze rezultaty od kiepskiej matowej.

dokładnie


Poza funkcją estetyczną błyszcząca powłoka nie ma żadnego praktycznego zastosowania (nie wiem - może się lepiej czyści?), natomiast wszystko się w niej znacznie bardziej odbija, co nie jest podczas pracy pożądane.

i tu jest pies pogrzebany. Nic to nie daje oprócz tego, że ładnie wygląda i po jakimś czasie wnerwia nieziemsko... Wcale się łatwiej nie czyści - nawet gorzej, bo wszystko, dosłownie wszystko, na niej widać każdy paproch, plamkę, odcisk tak hmmm się "świeci".

Mam takiego prehistorycznego Aristo z matową matrycą (Pentium II 400mhz, 128mb ram itd :D - kupe lat mi to służyło) i w ostrym słońcu na tym aristo widać (tak w miarę) ale na tym nowym Asusie z tą matrycą glare, widać tylko moje odbicie ;). Dodam że ten prehistoryk jest ciemniejszy, ma kąty widzenia jak przez dziurkę od klucza i odwzorowanie barw na poziomie kolorowanki dla przedszkolaka - ale w ostrym słońcu daje rade :) Glare matryca mięknie.

Zresztą tak jak Czornyj napisał jakby to było takie "git" to by ładowali tą powłokę do takich pro Eizo i innych drogich stacjonarnych monitorów - a jak na razie to nie widziałem stacjonarnego monitora z matrycą glare...

Madziulek
21-11-2007, 15:27
(...)
Nic to nie daje oprócz tego, że ładnie wygląda i po jakimś czasie wnerwia nieziemsko...


ee tam od razu nic nie daje , makijaż można sobie poprawić , bardzo praktyczne :D ;-)

sokrates
22-11-2007, 10:26
zaczyna ta dyskusja zmierzać do nikąd i przypominać wojnę systemową nikon/canon..... proponuję zamknąć temat a kolega mmfoto (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=2632) powinien wybrać się do MM czy tam jakiejś innej Miejskiej Macalni i sam zdecydować.