PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o pomoc w obróbce !!!



Darek Jankowiak
18-11-2007, 21:59
Mam problem z "dziwnym" efektem powstającym po obróbce zdjęcia. Prawie nie używam PS i nie bardzo wiem jak sobie z tym poradzić. Do przedstawienia (pokazania) zdjęcia na forum moja obróbka ogranicza się do ew. poprawy go w "jakimś " podstawowym programie typu ACDSee (jasność, satur.,). Jeżeli chcę "podbić" niebo używam funkcji shadow/highlight i psiakość :( wychodzą mi takie rozjaśnienia (biała obwódka) nad drzewami, zamkiem (jak na zdjęciu poniżej). Jak sie tego pozbyć ? Proszę o rady jak wykorzystać do tego PS ? Z góry wielkie dzięki !!! :):)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

sniper88
18-11-2007, 22:07
Jak chcesz niebo tylko przyciemnic to mozesz:
1)stworzyc nowa warstwe, na ktorej bedzie szedl gradient szary>przezroczystosc i daj tryb mieszania na overlay (nakładka)
2) zduplikuj warstwe, i na tej nowej zmien exposure na -(ile tam chcesz), a potem maska gradientowa;)

Darek Jankowiak
19-11-2007, 08:41
A jeżeli chciałbym pozostać przy tych "narzędziach", których w tej chwili używam i wspomóc sie PS w takich akcjach, jak z tym sobie poradzić ??

sniper88
19-11-2007, 19:01
Te dwie mozliwosci sa wlasnie zaczerpniete z mozlowosci PSa:p Jak mi zle dziala schadow/highlight to uzywam czegos alternatywnego:mrgreen:

Darek Jankowiak
19-11-2007, 20:59
Sniper88, dzięki za podpowiedzi.

Ale podpowiedzcie Koledzy, jak to zrobić tzn. jak pozbyć się tych białych obwódek po użyciu shadow/highlight ?

Zapytacie dlaczego używam tego cholerstwa ! Ano bo wystarcza mi takie proste narzędzie do wyciągnięcia szczegółów z cienia lub podbicia nieba, ale jednocześnie chciałbym pozbyć tego denerwującego zjawiska, które powstaje po użyciu tej funkcji.

Z góry dzięki za wszelkie konstruktywne podpowiedzi !! :)

jchyra
21-11-2007, 18:18
skoro tak sie upierasz to połącz sobie to narzędzie s/h z nową zamaskowaną warstwą korekcyjną
a potem zamaluj białe obwódki tak aby spod spodu wyłoniły się te oryginalne
to nie musi być aptekarska dokładność, wręcz przeciwnie kilka zgrabnych machnięć, które zakryją jasne obwódki, gdzieniegdzie je nawet zostawiająć
dla ożywienia konturu

generalnie dobrze jest wszystkie tego typu działania (s/h, krzywe, saturacja) robić na warstwie korekcyjnej
rzadko jest tak, że operacje służą całości zdjęcia i dzięki masce właśnie możesz wyłączyć te fragmentu, które nie chcą zmian
1) albo szarym pędzelkiem osłabić działanie wymienionych algorytmów
2) albo zastosować jakiś inny sposób mieszania tych warstw
3) albo zmniejszyć krycie całej warstwy
no możesz wszystko:-)