PDA

Zobacz pełną wersję : problem z pamiecia RAM - moze ktos zna rozwiazanie..



glisek
18-11-2007, 20:07
Witam,
Zachcialo mi sie ostatnio troszke wzmocnic komputer, a ze w czasie od ostatniego jego upgradu wszystko sie pozmienialo zmuszony bylem do wymiany plyty, grafiki, procka i pamieci.
Teraz do rzeczy.
Zainstalowalem 4 kosci pamieci DDR2 800.
Niby wszystko dziala, ale czasami przy starcie windows robi zwisa totalnego (nawet kursora sie nie daje ruszyc), czasami zwisa w trakcie pracy a czasami nic sie nie dzieje.
Poczytawszy sobie troche tu na forum i problemach z pamiecia uruchomilem memtest i sie pojawiaja bledy pamieci...
do tad wszystko rozumiem, uwalona kosc pamieci.
Ale, testowalem kosci osobno parami i po calej nocy pracy memtesta nie ma bledow - ani na pierwszej ani drugiej parze kosci.
Testowalem kosci w slotach A i B (moze plyta glowna?) tez wszystko dobrze. Przy zamontowanych trzech kosciach chwile temu zaliczylem zwis widnozy - teraz chodzi a dwoch i dziala?
Jakies sugestie, czegos nie dopatrzylem?
A moze to norma?

Prosze o pomoc w rozwiazaniu tego problemu, bo w sumie nie wiem co reklamowac plyte glowna czy tez pamiec...

Pozdrawiam,

Grzegorz

copywriter2000
18-11-2007, 20:17
Pamięć masz tej samej marki? A włożyłeś zgodnie z instrukcją? W odpowiednie banki? Może to głupie pytanie. Ale powinny być z tego co pamietam jedna w 1 druga w 3 banku.

A dokładnej: SPRAWDŹ wartosci i ustawienia w instrukcji dla pełnej przepustowosci - Dual Chanell

i poczytaj chocby tu http://pl.wikipedia.org/wiki/Dual_channel

glisek
18-11-2007, 20:28
tak, wszystkie kosci sa z tej samej serii. Banki tez mam dobrze obsadzone.
Najciekawsze jest to, ze z dwoma w banka A i B chodzi bez problemu a z czterema sie wiesza, moze za duze tej pamieci tam nawtykalem albo co?

BugsBunny
18-11-2007, 20:59
a specyfikację płyty sprawdzałeś?

glisek
18-11-2007, 21:46
tzn?
bo jesli chodzi o to czy obsluguja ta ilosc pamieci to tak, typy pamieci tez te obsluguje.
Nie wiem, moze windoza sama z siebie mi robi takie brzytkie numery - ale na razie mocno wierze w to, ze nie bede musial jeszcze raz reinstalowac systemu.

timi
18-11-2007, 22:01
To chyba chodzi o kompatybilność ( zgodność , współprace) danej płyty głównej z kością ram , a konkretnie ich producenta. I tak dla przykładu z własnego doświadczenia wiem ze kości patriot, niechętnie "chodzą" np na dfi.

Paweł M
18-11-2007, 22:40
glisek, proponuję poszukać płyty Hiren's Boot. Zbutować z niej i przetestować pamięć pod kątem błędów. Możliwe, że któraś jest walnięta, ewentualnie po kolei wyjmować po jednej pamięci i testować działanie kompa

ewentualnie aktualizacja BIOSu

glisek
18-11-2007, 22:59
wlasnie puscilem memtest na MiniPE i niestety tez z bledami (juz przy 5%), zauwazylem, ze te kosci sie dosyc mocno grzeja.. zamontowalem wlsanie aktywne chlodzenie na pamieci i zobaczymy jak teraz podziala.

Swoop - Hirensa za chwile tez uruchomie, ale mysle, ze jak na MiniPE poleglo, to na Hirensach tez. Bios aktualizowalem wczoraj :)

Paweł M
18-11-2007, 23:03
to zostaje po kolei sprawdzenie każdej pamięci (wkładaj po jedne w płytę) i odpalaj test. Któraś jest walnięta IMO

glisek
18-11-2007, 23:08
no wlasnie, najgorsze, ze juz to zrobilem...
testowalem parami te kosci pamieci przez 2 noce i nie pokazalo mi bledu...
Dlatego napisalem tego posta, bo mi troche braklo pomyslow :)

tzk
18-11-2007, 23:13
...
Dlatego napisalem tego posta, bo mi troche braklo pomyslow :)

Mam to samo. Zachciało mi się zmienic kosci i od czasu do czasu zwis, a bledów nie ma :(

glisek
18-11-2007, 23:32
Mam to samo. Zachciało mi się zmienic kosci i od czasu do czasu zwis, a bledów nie ma :(

niby znam podstawowe twierdzenie serwisanta: "lepsze jest wrogiem dobrego", ale widac jakos ciezko mi sie jest do niego zastosowac :)

kabanos
19-11-2007, 02:00
"tajmingi" i czestotliwosci dobrze w biosie ustawiles? u mnie wieszalo sie przy ladowaniu systemu dopuki tajmingow nie wydluzylem np z 3T na 4T sprobuj moze u Ciebie tak jak u mnie pomoze. Szyne FSB masz ustawiona na Auto czy podkrecales procka? bo jak szyne masz podkrecana to Pamieci moga sie niewyrabiac i sie grzeja. tak wogole jake te pamieci kupiles :) jaka masz plyte i procesor.

glisek
19-11-2007, 02:15
"tajmingi" i czestotliwosci dobrze w biosie ustawiles? u mnie wieszalo sie przy ladowaniu systemu dopuki tajmingow nie wydluzylem np z 3T na 4T sprobuj moze u Ciebie tak jak u mnie pomoze. Szyne FSB masz ustawiona na Auto czy podkrecales procka? bo jak szyne masz podkrecana to Pamieci moga sie niewyrabiac i sie grzeja. tak wogole jake te pamieci kupiles :) jaka masz plyte i procesor.

w biosie wszystko na auto i timingi i szyny kolejowe i inne - po prostu troche za duzo tych cyferek i nie bardzo wiem co gdzie i dlaczego powpisywac. Zalozylem, ze jak bedzie na auto to se plyta sama podobiera tak jak powinno byc - moze nie zawsze ;)
plyta Asus P5K, procek C2Q 2.4 i pamiec A-data 4 x 1GB 800.


Ciekawa sprawa, po zamontowaniu wiatraczka w okolicach pamieci memtest mi wywalil tylko 40 bledow (przedtem bylo z 400) i jak na razie (od 4 godzin) bez zwisu - moze te radiatory na pamieciach sa do kitu i sie przegrzewaja jak ich jest 4 wtykniete kolo siebie?

Sever
19-11-2007, 02:24
Miałem kiedyś coś podobnego. Przy pełnych bankach płyta się nie wyrabiała - nie wiem do końca dlaczego.. może zasilanie?, może taktowanie...
Spróbuj zmniejszyć taktowanie pamięci - albo Mhz, albo timinigi na więcej..

kabanos
19-11-2007, 02:39
no to sprawa jest jasna pamieci sa do d.... grzeja sie na standardowych ustawieniach i to jest problem bo sam windows moze pociagnac ale jak odpalasz test to on stara sie w 100% obciazyc pamieci z ustawieniami jakie sobie dobral bios. moja rada taka jesli kupiles pamieci w kicie (po 2 kosci w opakowaniu) powinienes miec na pudelku, instrukcji lub na samych kosciach naklejke z wartosciami tajmingow(cl, rcd, rp, ras) i wprowadz w biosie takie jakie masz. jesli nie pomoze to probuj wydluzyc ktora wartosc (np. z
4T na 5t) lub wszystkie na najblizszy pokazany wiekszy T

tekus
19-11-2007, 03:13
A na jakim systemie lecisz? Ponoć XP radzi sobie dobrze tylko do 3 GB. Alternatywą jest chyba vista :-/

ALF
19-11-2007, 11:11
wymień pamięć na corsera i nie będzie problemu...mam tą samą płytę i 2GB ramu corsera - hula jak ta lala :D
warto inwestować w markowe kości...

Zink
19-11-2007, 12:47
Ja miałem podobny problem (może nawet identyczny) po dokupieniu ramu 1GB. Mam 3 gniazda pamięci na płycie, do tej pory miałem 1 sztukę 512MB. Po dołożeniu tej 1GB zaczął mi się Windows wieszać całkowicie (tak jak u ciebie, nawet myszka nie działała), memtest86 pokazywał błędy. Poprzestawiałem pamięci w gniazdach i znalazłem takie ustawienie, na którym jest wszystko ok (u ciebie to nie wyjdzie, bo pewnie masz wszystkie zajęte). No, prawie wszystko. Firefox potrafił się wykrzaczyć kilka razy na dzień, chociaż przeglądałem te same strony, co wcześniej. Pomogło zmniejszenie taktowania ramu z domyślnych 400MHz na 333 (chociaż płyta i obie kości RAMu obsługują 400). Acha, i u mnie jest taka dziwna płyta, że jak są wszystkie gniazda obsadzone, to można włączyć max. taktowanie RAMu 333MHz, może to ma coś do rzeczy.

Tak na marginesie: dlaczego kupiłeś 4 kości zamiast 2 tak żeby w sumie wyszło tyle samo? Chyba jedna duża wychodzi taniej niż 2 o połowę mniejsze?

david555
19-11-2007, 17:51
glisku, sprawdź jeszcze dokładnie specyfikację Twojej płyty głównej i zobacz co piszą o tej konkretnej konfiguracji, jaką zastosowałeś. Wiem z doświadczenia, że niektóre płyty źle radzą sobie po obsadzeniu wszystkich slotów pamięci (kłopoty z buforowaniem i adresowaniem).
Proponuję użycie dwóch kości zamiast czterech (oczywiście o odpowiednio większej pojemności).;)
Doklejenie radiatorów na kości, też powinno skutecznie pomóc.
Co do propozycji ALF-a, to nie należy ona do najtańszych, a dobre pamięci z doklejonymi radiatorami działają równie stabilnie jak wymieniona przez niego marka.:)

Rafał_Sz
19-11-2007, 18:05
Mam Asus P5K, tylko,że z "e" na końcu. Mam do tego zapięte 4X Corsair XMS2 Xtreme DDR2 1GB 800MHz. I po odpaleniu kompa (komp składałem eksperymentalnie względem PS i takich tam) miałem spory problem. Komp przy starcie windy zawieszał się w momencie ukazania sie tła pulpitu, a przed "narysowaniem" ikon. Często kończyło się to wyświetleniem flagi Microsoftu, czyli niebieskim ekranem. Przyczyna była prozaiczna - sterownik karty graficznej. Ten dostarczany z kartą uwalał całego kompa, dopiero świeży pobrany z netu ustabilizował komputer niby za dotknięciem magicznej różdżki. Karta to Asus 8600 GT 512.

P.S. A wredny XP i tak widzi tylko 3,25 giga.

david555
19-11-2007, 18:09
P.S. A wredny XP i tak widzi tylko 3,25 giga.

Sorry, że pytam, ale po co Ci aż tyle? ;)
Stawiasz wirtualne systemy?:)

Rafał_Sz
19-11-2007, 18:47
Sorry, że pytam, ale po co Ci aż tyle? ;)
Stawiasz wirtualne systemy?:)
Promocja była to wziąłem i zachłanny na dodatek jestem!:)

A poważnie, to jak jednocześnie wyliczam trajektorię do frezarki CNC i obrabiam jakiś baner 3 X 8 m to ani 4 giga, ani C2Duo 2,66 nie jest wcale tak wiele.

glisek
19-11-2007, 19:26
Dzieki za zainteresowanie tematem :)
Dzwonilem do serwisu, maja mi na jutro przetestowac taka konfiguracje jak u mnie i moze cos wymysla.
ALFie - na 2 GB Ramu smiga bez problemow, wiec raczej nie o marke kosci chodzi :D
Kabanos - w serwise mi mowili, ze to normalne ze kosci sie grzeja :8
rsz - mam dokladnie tak jak opisales, zwis czasami nastepuje w momencie pojawienia sie cienia od windozy :). Stery od grafiki mam swiezutkie, ale to tylko jakis radeon (nie wiem co mnie podkusilo by kupic radeona).
Odpalalem tez testy pamieci na MiniPE, Wiec leci po sterownikach standardowych i tez memtest robi błedziory.
david555 - no wlasnie, specyfikacja. Asus sie chwali, ze ta plyta spoko obsluguje do 8GB i ze jako jedni z pierszych daja rowniez suppart do tych kostek co to chodza na 1033 (albo 1066MHz), osobiscie mysle ze to troche bujda.

Co mnie podkusilo by se kompa zmieniac? Nie wiem, normalnie nie wiem :)

tekus
19-11-2007, 19:34
Dalej będę się upierał że problem nie w płycie głównej i pamięciach tylko w systemie. Spuść zasłonę tajemniczości i napisz jaki masz system.

Sever
19-11-2007, 19:39
Jezeli memtest zglasza Ci bledy to system operacyjny nie ma nic do tego.

Al Bundy
19-11-2007, 20:08
Na koniec dodam kilka swoich uwag:

1. 4 kości pamięci to już większe obciążenie dla płyty a to wiąże się z zasilaniem. Słaby zasilacz da opisany efekt.
2. Zejdź z magistralą na 667 - róźnicy nie odczujesz a powinno pomóc.
3. Sprawdź jakie napięcia są wymagane przez te kości i takie ustaw w biosie. Nie znam Asusa który nie zaniża faktycznych wartości napięcia mimo iż w bios pokazuje ciut wyżej - czasem wystarczy podnieść minimalnie napięcie.
4. ASUS P5K obsługuje 8GB i faktycznie z nowym biosem ciągnie 1066Mhz - to bujdą nie jest ;)

david555
19-11-2007, 20:16
...no wlasnie, specyfikacja. Asus sie chwali, ze ta plyta spoko obsluguje do 8GB i ze jako jedni z pierszych daja rowniez suppart do tych kostek co to chodza na 1033 (albo 1066MHz), osobiscie mysle ze to troche bujda.



No właśnie, być może i obsługuje, ale zobacz dokładnie w jakiej konfiguracji slotów pamięci, to bardzo ważne.
Zazwyczaj, tak jak wspominałem obsadzenie wszystkich slotów skutkuje problemami.

glisek
20-11-2007, 18:00
Dalej będę się upierał że problem nie w płycie głównej i pamięciach tylko w systemie. Spuść zasłonę tajemniczości i napisz jaki masz system.

system jak najbardziej popularny czyli WinXP SP2 PL Home.
Wiem, ze nie obsluguje on pelnych 4GB ram, ale tez nie spotkalem sie w sieci (zanim kupilem czesci), ze powoduje to zawiechy systemu...

AL - wiesz moze jak ustawic napiecia na ramie w tej plycie? bo nie moge tego odszukac w biosie.
Pamieci maja napisane na radiatorach, ze napiecia powinny byc miedz 2.0 a 2.1V

Tak sie zastanawiam, czy moze jakby mu tam na sztywno wpisac te wszystkie numerki z czasami i taktowaniem, to moze by to pomoglo?
Niestety nie wiem co sie z czym je i co wpisac.

Ciekawe, ze od dwoch dni mam zamontowany prowizoryczny wentylator chlodzacy pamiec i jak na razie windza dziala.
Moze sie te cholery przegrzewaja? (pewnie za duzo lakieru jest na radiatorach ;) )

ALF
20-11-2007, 21:20
Co do propozycji ALF-a, to nie należy ona do najtańszych, a dobre pamięci z doklejonymi radiatorami działają równie stabilnie jak wymieniona przez niego marka.:)

a później będziesz doradzał zakup drogiego 28-70 zamiast jakiegoś 28-75...bo przecież markowy jest pewny :D
nie oszukujmy się - z tymi "dobrymi" jest tak jak z Kingstonami CF - trafisz, chodzi dobrze, nie trafisz...piszesz w cafe nikon.org.pl :D :D :D

Al Bundy
20-11-2007, 22:45
system jak najbardziej popularny czyli WinXP SP2 PL Home.
Wiem, ze nie obsluguje on pelnych 4GB ram, ale tez nie spotkalem sie w sieci (zanim kupilem czesci), ze powoduje to zawiechy systemu...

AL - wiesz moze jak ustawic napiecia na ramie w tej plycie? bo nie moge tego odszukac w biosie.
Pamieci maja napisane na radiatorach, ze napiecia powinny byc miedz 2.0 a 2.1V

Tak sie zastanawiam, czy moze jakby mu tam na sztywno wpisac te wszystkie numerki z czasami i taktowaniem, to moze by to pomoglo?
Niestety nie wiem co sie z czym je i co wpisac.

Ciekawe, ze od dwoch dni mam zamontowany prowizoryczny wentylator chlodzacy pamiec i jak na razie windza dziala.
Moze sie te cholery przegrzewaja? (pewnie za duzo lakieru jest na radiatorach ;) )

Byłoby to dziwne ale może i tak być - niczemu się nie dziwię. Dokładnie gdzie ustawić to napięcie nie pamiętam a nie mam tego modelu na serwisie by sprawdzić. Na 100% jednak masz napięcie 1,8V standardowo i jeśli go nie podniosłeś to moze być przyczyną zwiechów... Jak nie znajdziesz - daj PW jutro.

david555
21-11-2007, 12:29
a później będziesz doradzał zakup drogiego 28-70 zamiast jakiegoś 28-75...bo przecież markowy jest pewny :D
nie oszukujmy się - z tymi "dobrymi" jest tak jak z Kingstonami CF - trafisz, chodzi dobrze, nie trafisz...piszesz w cafe nikon.org.pl :D :D :D

Masz oczywiście rację, ale ponieważ jestem dość hmmm............oszczędny;), to pomimo tego, że mógłbym z powodzeniem zastosować rozwiązania najkosztowniejsze, szukam ekonomicznych.
Taka natura.:):):)

ruffio
21-11-2007, 21:02
Moja propozycja:
- update biosu (masz do tego soft wiec prosta sprawa),
- ustawienie z palca częstotliwości pamięci i parametrów Cas Latency (byleby nie było na auto - różnie to bywa z tanimi pamięciami),
- ustawienie z palca woltażu dla samych pamięci,

Proponuję też przestudiować: http://dlsvr01.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5K/P5K_QVL.pdf

edit
Przestudiowałem instrukcję do Twojej płyty głównej. Konfrontując to z linkiem który podałem to ptaszor przy C oznacza " supported 4 modules inserted into both the yellow and black slots as two pairs of Dual-memory configuration" Wychodzi na to, że 4 kości nie bangla na płycie.

Idąc za radą Ala Bundiego - zejście do 667 Mhz może pomóc, choć nie jest powiedziane, że na pewno.

dżafeł
22-11-2007, 13:55
Hehe, miałem identyczny problem co Ty, glisek, kilka dni temu, bo montowałem nowego kompa.
Robiłem wszystko co tylko się dało - podwyższanie napięcia, ustawianie biosa, przemienianie kości w inne sloty, zawsze windows zwisał. Problemem jest na 100% niekompatybilność płyty z ramem. Rozwiązaniem w tej sprawie jest wymiana kości RAM na kostki innej firmy - poprostu Twoja płyta główna niezbyt dobrze obsługuje pamięć którą posiadasz i za Chiny Ludowe nie uda Ci się jej do tego zmusić ;) Jeśli pamięć kupiłeś niedawno to masz 10 dni na zwrócenie do sklepu i oddadzą kasę, albo dogoadać się ze sklepem na wymianę.

Druga sprawa - jak już ktoś powiedział XP obsługuje max 3,25GB pamięci RAM i jeśli nie zamierzasz używać Visty to kupno 4GB pamięci to troszkę wyrzucanie kaski w błotko :)

glisek
23-11-2007, 01:00
Ruffio - updaty porobione, kosci obsadzone problem dalej sie pojawia. A both... as two pairs to na moje inglisz raczej ze bangla ;) :D
dżafeł - obawiam sie, ze mozesz miec racje. Nic trza bedzie kompa zabrac do Wawy i niech se go przetestuja memtestem i wymienia mi pamiec na jakas chodzaca.

Normalnie zly jestm jak diabli, ale na siebie samego, ze po pierwsze nie doczytalem wiecej przed zakupem, dwa dalem se wcisnac kosci o ktorych w sumie niewiele wiadomo.
Nastepnym razem bede bardziej uwazny.

Dzieki wszystkim za pomoc i zainteresowanie sie tematem.
Jak w koncu rozwiaze ten problem, to pozwole sobie odswiezyc temat i powiem co bylo :D

ALF
23-11-2007, 01:30
tylko pamiętaj...kości markowe, a nawet markowsze...bo do swojego nikusia chyba kingstonów nie używasz? :D

glisek
23-11-2007, 02:53
jak nie jak tak :)

no dobra, juz nie uzywam, bo poszly z D70 :D ;)

glisek
30-11-2007, 20:15
no to po dluzszych bijach z komputerem odwiedzilem sklep, gdzie byly kupione wspomniane bebechy...
i wymienilem (za doplata) RAM na Gail i przetestowalem na memtest - wynik? :D dziala :) sie nie wiesza, nie ma bledow :)

Wiec dziekuje bardzo jeszcze raz wszystkim, ktorzy zmarnowali przez moje problemy troche czasu i podsuwali mi pomysly :)