Zobacz pełną wersję : Zdjęcia w nocy
PiotrGrafik
17-11-2007, 23:37
Witam...
Chciałem się spytać na jakim programie i jak ustawić aby jak najlepiej zrobić zdjęcie w nocy np. panoramy miasta....
Aparat Nikon D40x.......
Pozdtawiam
Na manualu, statywie i predefiniowanym balansie bieli.
Do panoramy miasta... np. Manual. Ustaw długi czas np. 10-12s i przysłone np. f8... ISO moze byc niskie. Generalnie operuj czasem i patrz jakie są efekty. Stary nie bój sie eksperymetowac, kombinuj, testuj rozne ustawienia :)
Pamietaj, by uzywac statywu.
poczytac w netku, generalnie iso 200, dłuższe czasy naświetlania...dłuższe niż 1 sec.
(bez lampy) :-D
za długo pisalem posta prz3mo szybszy :) napisałem podobnie
pioter m
17-11-2007, 23:45
To nie jest klisza. Eksperymentowanie jest tanie.
Aha, jeszcze jedno.. Zdjecia nocne tak naprawde lepiej wychodzą przy... zmierzchu niż całkowitej nocy :)
A jak ustawisz f11 lub f16 to wyjdą fajne gwiazdki na latarniach i innych źródłach światła (jeśli ich nie prześwietlisz)
mi takie wychodziły jak małą dziure brałem a czas 30 sec np.:-D
A jak ustawisz f11 lub f16 to wyjdą fajne gwiazdki na latarniach i innych źródłach światła (jeśli ich nie prześwietlisz)
Zgadza sie, wyjdą takie gwiazdki :)
Tu takie przykładowe foto, ktore niedawno robiłem.. Ale było robione juz bardzo poznym wieczorem, gdy były całkiem ciemno, a powinnno sie je robic wczesniej o zmierzchu.
Czas 13"
Przysłona f16
ISO 100
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img527.imageshack.us/img527/8341/dsc67522id5.jpg)
Zbigniew
18-11-2007, 00:19
Koledzy dobrze napisali - tryb manualny rulz. Ja dodam od siebie, że często udaje się też korzystać z automatycznego pomiaru światła, szczególnie gdy scena jest w miarę równomiernie doświetlona (np. środek miasta). Wtedy korekcją ekspozycji załatwiasz wszystko.
Niedawno pokazywałem trochę zdjęć z nocy - jak chcesz, to zerknij tutaj (http://zbigniew-piatek.type.pl/wydarzenia/2007-11-Wszystkich-Swietych/index1.html)- klikając prawym przyciskiem możesz otworzyć obrazek w nowym oknie, a potem sobie EXIF podejrzeć.
A korzystając z okazji pochwalę się widoczkiem, który zarejestrowałem z jakieś dwa dni temu (wiem, że przydałoby się szerzej - nie miałem czym :(). Chyba jeszcze WB jest do lekkiego tuningu :)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img62.imageshack.us/img62/7729/60790508xr6.jpg)
Pozazdrościć Zbychu takiego widoku :)
PiotrGrafik
18-11-2007, 00:27
Co do eksperymentowania to próbuję...aparat mam od niedawna i zbieram informacje co i jak najlepiej poustawiać...
Jak osiągnę w eksperymentach coś ciekawego to się na pewno pochwalę...
Co do eksperymentowania to próbuję...aparat mam od niedawna i zbieram informacje co i jak najlepiej poustawiać...
Jak osiągnę w eksperymentach coś ciekawego to się na pewno pochwalę...
ja tam 1 szego dnia na balkon wyszedłem i do dzieła:)
ale cieplej było jak ja dostałem aparat:)
Co do eksperymentowania to próbuję...aparat mam od niedawna i zbieram informacje co i jak najlepiej poustawiać...
Jak osiągnę w eksperymentach coś ciekawego to się na pewno pochwalę...
Tu mozesz tez sobie poczytać :)
http://www.cyberfoto.pl/szkola-fotografowania-ksiazka-on-line/39161-fotografia-nocna-mini-poradnik.htm
PiotrGrafik
18-11-2007, 00:37
akurat nie mam specjalnego widoku i na eksperymentowanie muszę znaleźć coś ciekawego...
akurat nie mam specjalnego widoku i na eksperymentowanie muszę znaleźć coś ciekawego...
ja rez nie ale robisz pare fotek o róznych parametrach, na kompa i patrzysz które lepiej, zapisujesz ustawienia w glowie i lecisz na fajne widoczki:)
PiotrGrafik
18-11-2007, 00:42
Dzisiaj byłem u znajomego i miałem widoczek na Stolicę...więc kilka zrobiłem ale nie miały one ciekawego efektu...
Fakt znalazłem kilka ciekawych rzeczy bawiąc się ustawieniami.....
akurat nie mam specjalnego widoku i na eksperymentowanie muszę znaleźć coś ciekawego...
Ja też nie mam ciekawego widoku ale czasami wychodze sobie na piwko ze statywem i próbuje to nic nie kosztuje.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img136.imageshack.us/img136/1592/dsc3916bo1.jpg)
iso 100
czas 6 sek
F/5.6
predefiniowanym balansie bieli.
Napisz coś więcej odnośnie WB
Napisz coś więcej odnośnie WB
Trochę się źle wyraziłem, chodziło mi o to, że AWB przy słabym świetle nie za dobrze sobie radzi (przynajmniej w moim D50), ja jakoś nie za bardzo lubię przepomarańczowione zdjęcia. W tej sytuacji używam balansu bieli ze wzorca, RAWów i sam w domu sobie ustawiam WB, od biedy ustawień na światło jarzeniowe. W wyższych modelach jest również możliwość ustawienia temperatury barwnej, niestety nie w moim. To tak w skrócie ;)
2 razy wysłało mi się to samo
Chyba jeszcze WB jest do lekkiego tuningu :)
No i ciut je wyprostuj;) - poza tym bardzo fajne - nawet bez funingu WB.
ziuteczny
18-11-2007, 12:45
a właśnie wczoraj coś sobie próbowałem ale z jednym mam problem
Mianowicie w d40x ustawiam wyzwalanie z timerem 5sek. z ekranu szybkich ustawień i on za każdym razem po fotce przerzuca mi z powrotem na normalne (mam ustawione seryjne) - to rozumiem.
Ale przestawiam w głównym menu i też po każdej fotce mi wraca - strasznie męczące, o co tu chodzi ?
saturnus1981
18-11-2007, 21:09
W D40 jest tak samo. Ja nie przestawiam w menu na samowyzwalacz tylko zawsze przed zrobieniem foty wciskam taki mały przycisk w pobliżu wbudowanej lampy;)
PiotrGrafik
24-11-2007, 09:48
Wczoraj wieczorem miałem parę minut więc zrobiłem kilka zdjęć.....
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/11/4d36dd9b1be7ffedm-4.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4d36dd9b1be7ffed.html)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/11/c91d614cc3c3311am-4.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c91d614cc3c3311a.html)
Rafał_Sz
24-11-2007, 09:59
Nie da się powiększyć.
PiotrGrafik
24-11-2007, 10:07
coś nie działało...już poprawione
Dokladnie tak jak juz powiedziano, trzeba pstrykac i tyle. Probowac roznych czasow a cos zawsze wyjdzie. To i ja jakies moje nocne proby wrzuce:) Zaznaczam, ze tu akrurat juz zupelnie ciemno bylo. Dla orientacji (co tez w exifie mozna sprawdzic) czasy od 2 do 20 sek. A zabawa moze byc przednia!
1.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img402.imageshack.us/img402/8459/dsc1034wz1.jpg)
2.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img402.imageshack.us/img402/7258/dsc0752mn0.jpg)
3.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img210.imageshack.us/img210/254/dsc3562qh0.jpg)
4.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img402.imageshack.us/img402/3092/dsc7580js3.jpg)
sokrates
26-11-2007, 14:18
Aha, jeszcze jedno.. Zdjecia nocne tak naprawde lepiej wychodzą przy... zmierzchu niż całkowitej nocy :)
tak zwana złota godzina :-) (między zachodem słońca a zapadnięciem zmroku)
michal8791
30-11-2007, 15:07
Witam
Ostatniio tez mialem okazje robić zdjecie jeszcze przed wschodem słońca i oto jeden z rezultatów:
F10
czas 10sek.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/11/2a128be4a911f3b3-1.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl)
Robione w NEF-ie a w PSie wybrany WB i dodany filterek.
fader_audio
30-11-2007, 15:30
autorowi pozostaje tylko eksperymentować, też próbowałem i sam doszedłem do wniosku że najlepiej przełączyć na M, gwiazdki wokół żr swiatła zależą również od obiektywu, więc nioe zqawsze wyjdą takie jakie chcemy.
To i ja coś dodam
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img145.imageshack.us/img145/6505/dsc4361lm2.jpg)
Zdjęcie zrobione kosztem 15 minutowego biegu, musiałem uciekać przed "ochraniaczami" tego obiektu. Jak mnie zauważyli zaczeli krzyczeć że nie wolno "kamerować" , mało tego chcieli mi zabrać aparat żeby film wyciągnąć hehe.
Tempe sztuki, dobrze że troche biegam i chłopaki spuchli szybko. Żadnego zakazu fotografowania nie było.
Mam krotkie pytanko laika - mam od kilku dni D40 i chcialem sobie pstryknac ladna nocna fotke w domu... oczywiscie zdjecie z reki wiec ustawilem dla testu iso1600 i reszta automat... w pokoju bylo niemal calkowiecie ciemno palila sie tylko lampka w drugim koncu pokoju natomiast forka na ww ustawieniach wyszla tak jakby byl dzien lub bylo wlaczone gorne swiatlo.
Co zrobilem zle - jak zrobic taka fotke zeby wygladala naturalnie a jednoczesnie zeby dalo ja sie zrobic "z reki"?
michal8791
03-12-2007, 13:43
A czy przypadkiem nie włączyła Ci sie lampa błyskowa bo w automacie gdy jest zbyt ciemno to aparat sam podnosi lampe i odpala.
Jesli chcesz zrobic ładna fotke to w trybie M i kombinuj (to nic nie kosztuje) z ustawieniami a napewno któraś fota Ci sie spodoba.
Albo miales pomiar matrycowy swiatla i tak dobral parametry, zeby doswietlic wszystko....
nie, wlasnie lampa nie wypalila...
Czy to jest mozliwe ze podniesienie iso do tak wysokich poziomow moze spowodowac nienaturalne rozjasnienie zdjecia?
- matrycowy jest jako default - ja nic nie zmienialem oprocz iso.
Mysle, ze to nie tylko kwestia ISO tylko samego pomiaru swiatla.... Zmien na inny pomiar i zobacz co Ci wyjdzie...
Pamiętaj jedną rzecz. Światłomierz nie wie czy jest noc czy dzień...
To moze macie pomysly jak ustawic D40 na ... Rajd Barborki? a w szczegolnosci ul. Karowa (dla tych co nie wiedza - rajd po kocich lbach w centrum Wawy w nocy).
Łatwo nie bedzie pewnie - duzo swiatel, szybko przemieszczjace sie obiekty i ciemne tlo. JAk dobrze "zamrozic" pedzace bolidy w tych warunkach?
To moze macie pomysly jak ustawic D40 na ... Rajd Barborki? a w szczegolnosci ul. Karowa (dla tych co nie wiedza - rajd po kocich lbach w centrum Wawy w nocy).
Łatwo nie bedzie pewnie - duzo swiatel, szybko przemieszczjace sie obiekty i ciemne tlo. JAk dobrze "zamrozic" pedzace bolidy w tych warunkach?
Jesli chcesz zamrocic ruch w ciemnosciach to są chyba tylko dwa wyjscia:
- bardzo wysokie ISO i próby bez lampy
- zew. lampa i synchro z krótkimi czasami
Leszek_P
05-12-2007, 15:10
To i ja coś dodam
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img145.imageshack.us/img145/6505/dsc4361lm2.jpg)
Zdjęcie zrobione kosztem 15 minutowego biegu, musiałem uciekać przed "ochraniaczami" tego obiektu. Jak mnie zauważyli zaczeli krzyczeć że nie wolno "kamerować" , mało tego chcieli mi zabrać aparat żeby film wyciągnąć hehe.
Tempe sztuki, dobrze że troche biegam i chłopaki spuchli szybko. Żadnego zakazu fotografowania nie było.
To zdjęcie byłoby znakomite gdybyś to strzelił w momencie kiedy jeszcze jest niebiesko-granatowe niebo,
a juz świeci się oświetlenie - wyszly by wszystkie instalacje na tle ciemnego błękitu...
Może przetestuj tych ochroniarzy jeszcze raz :-D - byłby industrial pierwsza klasa...
filozzof
12-12-2007, 00:38
to jeszcze ja :) - zdaję sobie sprawę że zdjęcia nie do końca mają pion i poziom, ale co tam ważne by pokazać nocne/wieczorne strzały :D
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (www.fotosik.pl)
i jeszce jedno ujęcie tego samego miejsca ;)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (www.fotosik.pl)
wszystkie dane w efixie :)
zdjęcia robione z filtrem HOYA "gwiazda"
pozdr.
Zapraszam na moja strone www.fotogalleria.info (http://www.fotogalleria.info) jak ktos ma pytania jak robi sie zdjecia w nocy to sluze pomoca. Ale nie odpowiadam na pytanie "Jak mam ustawic w Dxx aby miec takie samo zdjecie?". Nie mam takiego aparatu, nie bedziesz robil w tych samych warunkach, do tego czesto w nocy uzywam analoga.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.