PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia w nocy



PiotrGrafik
17-11-2007, 23:37
Witam...
Chciałem się spytać na jakim programie i jak ustawić aby jak najlepiej zrobić zdjęcie w nocy np. panoramy miasta....
Aparat Nikon D40x.......

Pozdtawiam

Bonthyc
17-11-2007, 23:41
Na manualu, statywie i predefiniowanym balansie bieli.

prz3mo
17-11-2007, 23:43
Do panoramy miasta... np. Manual. Ustaw długi czas np. 10-12s i przysłone np. f8... ISO moze byc niskie. Generalnie operuj czasem i patrz jakie są efekty. Stary nie bój sie eksperymetowac, kombinuj, testuj rozne ustawienia :)
Pamietaj, by uzywac statywu.

wypass
17-11-2007, 23:44
poczytac w netku, generalnie iso 200, dłuższe czasy naświetlania...dłuższe niż 1 sec.
(bez lampy) :-D

za długo pisalem posta prz3mo szybszy :) napisałem podobnie

pioter m
17-11-2007, 23:45
To nie jest klisza. Eksperymentowanie jest tanie.

prz3mo
17-11-2007, 23:45
Aha, jeszcze jedno.. Zdjecia nocne tak naprawde lepiej wychodzą przy... zmierzchu niż całkowitej nocy :)

Grzybu
17-11-2007, 23:50
A jak ustawisz f11 lub f16 to wyjdą fajne gwiazdki na latarniach i innych źródłach światła (jeśli ich nie prześwietlisz)

wypass
17-11-2007, 23:53
mi takie wychodziły jak małą dziure brałem a czas 30 sec np.:-D

prz3mo
18-11-2007, 00:10
A jak ustawisz f11 lub f16 to wyjdą fajne gwiazdki na latarniach i innych źródłach światła (jeśli ich nie prześwietlisz)

Zgadza sie, wyjdą takie gwiazdki :)
Tu takie przykładowe foto, ktore niedawno robiłem.. Ale było robione juz bardzo poznym wieczorem, gdy były całkiem ciemno, a powinnno sie je robic wczesniej o zmierzchu.

Czas 13"
Przysłona f16
ISO 100


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img527.imageshack.us/img527/8341/dsc67522id5.jpg)

Zbigniew
18-11-2007, 00:19
Koledzy dobrze napisali - tryb manualny rulz. Ja dodam od siebie, że często udaje się też korzystać z automatycznego pomiaru światła, szczególnie gdy scena jest w miarę równomiernie doświetlona (np. środek miasta). Wtedy korekcją ekspozycji załatwiasz wszystko.

Niedawno pokazywałem trochę zdjęć z nocy - jak chcesz, to zerknij tutaj (http://zbigniew-piatek.type.pl/wydarzenia/2007-11-Wszystkich-Swietych/index1.html)- klikając prawym przyciskiem możesz otworzyć obrazek w nowym oknie, a potem sobie EXIF podejrzeć.

A korzystając z okazji pochwalę się widoczkiem, który zarejestrowałem z jakieś dwa dni temu (wiem, że przydałoby się szerzej - nie miałem czym :(). Chyba jeszcze WB jest do lekkiego tuningu :)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img62.imageshack.us/img62/7729/60790508xr6.jpg)

prz3mo
18-11-2007, 00:22
Pozazdrościć Zbychu takiego widoku :)

PiotrGrafik
18-11-2007, 00:27
Co do eksperymentowania to próbuję...aparat mam od niedawna i zbieram informacje co i jak najlepiej poustawiać...
Jak osiągnę w eksperymentach coś ciekawego to się na pewno pochwalę...

wypass
18-11-2007, 00:29
Co do eksperymentowania to próbuję...aparat mam od niedawna i zbieram informacje co i jak najlepiej poustawiać...
Jak osiągnę w eksperymentach coś ciekawego to się na pewno pochwalę...

ja tam 1 szego dnia na balkon wyszedłem i do dzieła:)
ale cieplej było jak ja dostałem aparat:)

prz3mo
18-11-2007, 00:32
Co do eksperymentowania to próbuję...aparat mam od niedawna i zbieram informacje co i jak najlepiej poustawiać...
Jak osiągnę w eksperymentach coś ciekawego to się na pewno pochwalę...

Tu mozesz tez sobie poczytać :)

http://www.cyberfoto.pl/szkola-fotografowania-ksiazka-on-line/39161-fotografia-nocna-mini-poradnik.htm

PiotrGrafik
18-11-2007, 00:37
akurat nie mam specjalnego widoku i na eksperymentowanie muszę znaleźć coś ciekawego...

wypass
18-11-2007, 00:39
akurat nie mam specjalnego widoku i na eksperymentowanie muszę znaleźć coś ciekawego...

ja rez nie ale robisz pare fotek o róznych parametrach, na kompa i patrzysz które lepiej, zapisujesz ustawienia w glowie i lecisz na fajne widoczki:)

PiotrGrafik
18-11-2007, 00:42
Dzisiaj byłem u znajomego i miałem widoczek na Stolicę...więc kilka zrobiłem ale nie miały one ciekawego efektu...
Fakt znalazłem kilka ciekawych rzeczy bawiąc się ustawieniami.....

Gacek80
18-11-2007, 01:05
akurat nie mam specjalnego widoku i na eksperymentowanie muszę znaleźć coś ciekawego...

Ja też nie mam ciekawego widoku ale czasami wychodze sobie na piwko ze statywem i próbuje to nic nie kosztuje.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img136.imageshack.us/img136/1592/dsc3916bo1.jpg)

iso 100
czas 6 sek
F/5.6


predefiniowanym balansie bieli.

Napisz coś więcej odnośnie WB

Bonthyc
18-11-2007, 01:36
Napisz coś więcej odnośnie WB
Trochę się źle wyraziłem, chodziło mi o to, że AWB przy słabym świetle nie za dobrze sobie radzi (przynajmniej w moim D50), ja jakoś nie za bardzo lubię przepomarańczowione zdjęcia. W tej sytuacji używam balansu bieli ze wzorca, RAWów i sam w domu sobie ustawiam WB, od biedy ustawień na światło jarzeniowe. W wyższych modelach jest również możliwość ustawienia temperatury barwnej, niestety nie w moim. To tak w skrócie ;)

Bonthyc
18-11-2007, 01:37
2 razy wysłało mi się to samo

sawi
18-11-2007, 11:12
Chyba jeszcze WB jest do lekkiego tuningu :)


No i ciut je wyprostuj;) - poza tym bardzo fajne - nawet bez funingu WB.

ziuteczny
18-11-2007, 12:45
a właśnie wczoraj coś sobie próbowałem ale z jednym mam problem

Mianowicie w d40x ustawiam wyzwalanie z timerem 5sek. z ekranu szybkich ustawień i on za każdym razem po fotce przerzuca mi z powrotem na normalne (mam ustawione seryjne) - to rozumiem.
Ale przestawiam w głównym menu i też po każdej fotce mi wraca - strasznie męczące, o co tu chodzi ?

saturnus1981
18-11-2007, 21:09
W D40 jest tak samo. Ja nie przestawiam w menu na samowyzwalacz tylko zawsze przed zrobieniem foty wciskam taki mały przycisk w pobliżu wbudowanej lampy;)

PiotrGrafik
24-11-2007, 09:48
Wczoraj wieczorem miałem parę minut więc zrobiłem kilka zdjęć.....


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/11/4d36dd9b1be7ffedm-4.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4d36dd9b1be7ffed.html)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/11/c91d614cc3c3311am-4.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c91d614cc3c3311a.html)

Rafał_Sz
24-11-2007, 09:59
Nie da się powiększyć.

PiotrGrafik
24-11-2007, 10:07
coś nie działało...już poprawione

Piter
24-11-2007, 10:29
Dokladnie tak jak juz powiedziano, trzeba pstrykac i tyle. Probowac roznych czasow a cos zawsze wyjdzie. To i ja jakies moje nocne proby wrzuce:) Zaznaczam, ze tu akrurat juz zupelnie ciemno bylo. Dla orientacji (co tez w exifie mozna sprawdzic) czasy od 2 do 20 sek. A zabawa moze byc przednia!
1.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img402.imageshack.us/img402/8459/dsc1034wz1.jpg)

2.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img402.imageshack.us/img402/7258/dsc0752mn0.jpg)

3.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img210.imageshack.us/img210/254/dsc3562qh0.jpg)

4.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img402.imageshack.us/img402/3092/dsc7580js3.jpg)

sokrates
26-11-2007, 14:18
Aha, jeszcze jedno.. Zdjecia nocne tak naprawde lepiej wychodzą przy... zmierzchu niż całkowitej nocy :)

tak zwana złota godzina :-) (między zachodem słońca a zapadnięciem zmroku)

michal8791
30-11-2007, 15:07
Witam
Ostatniio tez mialem okazje robić zdjecie jeszcze przed wschodem słońca i oto jeden z rezultatów:

F10
czas 10sek.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/11/2a128be4a911f3b3-1.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl)

Robione w NEF-ie a w PSie wybrany WB i dodany filterek.

fader_audio
30-11-2007, 15:30
autorowi pozostaje tylko eksperymentować, też próbowałem i sam doszedłem do wniosku że najlepiej przełączyć na M, gwiazdki wokół żr swiatła zależą również od obiektywu, więc nioe zqawsze wyjdą takie jakie chcemy.

Gacek80
30-11-2007, 21:56
To i ja coś dodam

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img145.imageshack.us/img145/6505/dsc4361lm2.jpg)

Zdjęcie zrobione kosztem 15 minutowego biegu, musiałem uciekać przed "ochraniaczami" tego obiektu. Jak mnie zauważyli zaczeli krzyczeć że nie wolno "kamerować" , mało tego chcieli mi zabrać aparat żeby film wyciągnąć hehe.
Tempe sztuki, dobrze że troche biegam i chłopaki spuchli szybko. Żadnego zakazu fotografowania nie było.

rodick
03-12-2007, 13:35
Mam krotkie pytanko laika - mam od kilku dni D40 i chcialem sobie pstryknac ladna nocna fotke w domu... oczywiscie zdjecie z reki wiec ustawilem dla testu iso1600 i reszta automat... w pokoju bylo niemal calkowiecie ciemno palila sie tylko lampka w drugim koncu pokoju natomiast forka na ww ustawieniach wyszla tak jakby byl dzien lub bylo wlaczone gorne swiatlo.
Co zrobilem zle - jak zrobic taka fotke zeby wygladala naturalnie a jednoczesnie zeby dalo ja sie zrobic "z reki"?

michal8791
03-12-2007, 13:43
A czy przypadkiem nie włączyła Ci sie lampa błyskowa bo w automacie gdy jest zbyt ciemno to aparat sam podnosi lampe i odpala.

Jesli chcesz zrobic ładna fotke to w trybie M i kombinuj (to nic nie kosztuje) z ustawieniami a napewno któraś fota Ci sie spodoba.

Piter
03-12-2007, 13:58
Albo miales pomiar matrycowy swiatla i tak dobral parametry, zeby doswietlic wszystko....

rodick
03-12-2007, 14:01
nie, wlasnie lampa nie wypalila...
Czy to jest mozliwe ze podniesienie iso do tak wysokich poziomow moze spowodowac nienaturalne rozjasnienie zdjecia?

- matrycowy jest jako default - ja nic nie zmienialem oprocz iso.

Piter
03-12-2007, 14:04
Mysle, ze to nie tylko kwestia ISO tylko samego pomiaru swiatla.... Zmien na inny pomiar i zobacz co Ci wyjdzie...

mpwt
04-12-2007, 00:01
Pamiętaj jedną rzecz. Światłomierz nie wie czy jest noc czy dzień...

rodick
05-12-2007, 14:40
To moze macie pomysly jak ustawic D40 na ... Rajd Barborki? a w szczegolnosci ul. Karowa (dla tych co nie wiedza - rajd po kocich lbach w centrum Wawy w nocy).
Łatwo nie bedzie pewnie - duzo swiatel, szybko przemieszczjace sie obiekty i ciemne tlo. JAk dobrze "zamrozic" pedzace bolidy w tych warunkach?

prz3mo
05-12-2007, 14:44
To moze macie pomysly jak ustawic D40 na ... Rajd Barborki? a w szczegolnosci ul. Karowa (dla tych co nie wiedza - rajd po kocich lbach w centrum Wawy w nocy).
Łatwo nie bedzie pewnie - duzo swiatel, szybko przemieszczjace sie obiekty i ciemne tlo. JAk dobrze "zamrozic" pedzace bolidy w tych warunkach?

Jesli chcesz zamrocic ruch w ciemnosciach to są chyba tylko dwa wyjscia:
- bardzo wysokie ISO i próby bez lampy
- zew. lampa i synchro z krótkimi czasami

Leszek_P
05-12-2007, 15:10
To i ja coś dodam

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img145.imageshack.us/img145/6505/dsc4361lm2.jpg)

Zdjęcie zrobione kosztem 15 minutowego biegu, musiałem uciekać przed "ochraniaczami" tego obiektu. Jak mnie zauważyli zaczeli krzyczeć że nie wolno "kamerować" , mało tego chcieli mi zabrać aparat żeby film wyciągnąć hehe.
Tempe sztuki, dobrze że troche biegam i chłopaki spuchli szybko. Żadnego zakazu fotografowania nie było.


To zdjęcie byłoby znakomite gdybyś to strzelił w momencie kiedy jeszcze jest niebiesko-granatowe niebo,
a juz świeci się oświetlenie - wyszly by wszystkie instalacje na tle ciemnego błękitu...

Może przetestuj tych ochroniarzy jeszcze raz :-D - byłby industrial pierwsza klasa...

filozzof
12-12-2007, 00:38
to jeszcze ja :) - zdaję sobie sprawę że zdjęcia nie do końca mają pion i poziom, ale co tam ważne by pokazać nocne/wieczorne strzały :D


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (www.fotosik.pl)

i jeszce jedno ujęcie tego samego miejsca ;)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (www.fotosik.pl)

wszystkie dane w efixie :)
zdjęcia robione z filtrem HOYA "gwiazda"

pozdr.

gALL
12-12-2007, 11:31
Zapraszam na moja strone www.fotogalleria.info (http://www.fotogalleria.info) jak ktos ma pytania jak robi sie zdjecia w nocy to sluze pomoca. Ale nie odpowiadam na pytanie "Jak mam ustawic w Dxx aby miec takie samo zdjecie?". Nie mam takiego aparatu, nie bedziesz robil w tych samych warunkach, do tego czesto w nocy uzywam analoga.