PDA

Zobacz pełną wersję : nikkor 105/2,5 MF



Robert W
15-01-2006, 20:06
Spotkałem na forum wiele opinii, że 105/2,5 jest kultowym obiektywem. Czy poza tym stwierdzeniem moglibyście napisać w czym się ta jego wyjątkowość objawia. Jeśli ktoś ma to szkiełko to bardzo proszę o jak najwięcej informacji na jego temat, bardzo byłbym wdzięczny za jakieś zdjęcia abym mógł zobaczyć np. jaki ma bokeh. Zakupiłem FM3a, chcę nim focić głównie b&w i teraz zastanawiam się nad szklarnią do tego body. Będę wdzięczny za każdą merytoryczną wskazówkę i wypowiedź.

pozdrawiam

marcin_G
16-01-2006, 15:53
105 mm f/2,5 to najdłużej produkowany obiektyw całego japońskiego przemysłu optycznego. Jego kultowośc bierze się z:
- bardzo dobrej ostrości już przy f/2,5
- miłego dla oka bokeh (nie mam zdjęcia, żeby podełać)
- doskonałych efektów, jakie daje on w potrecie, pejzażu i makro (z mieszkiem lub pierścieniami)
- doskonała ergonomia z praktycznie wszystkimi korpusami MF (i niektórymi AF :wink: )
- mechanika nie do zajechania

Robert W
16-01-2006, 16:56
Dzięki za informację ale nasuwa mi się pytanie. Skoro ten obiektyw jest tak długo produkowany to jak się przedstawia jego zachowanie pod światło? Zastanawiam się nad jakością jego powłok.

Jeśli ktoś ma zdjęcia nim wykonane – proszę o link.

Robert

marcin_G
16-01-2006, 18:15
Pod światło jest SUPER! Szczególenie w wersjach bez osłony wbudowanej (czyli z osłoną zewnątrzną) Obiektyw ma bardzo prostą budowę optyczną, mało powierzchni styku szkło/powietrze, a co za tym idzie dobrze przenosi kontrast i nie ma problemów z blikami.
Skoro ten obiektyw jest tak długo produkowany [...]
Obiektyw jest produkowany od 1953 r. ale przechodził modyfikacje, głównie coraz lepsze powłoki NIC (Nikon Integrated Coatings)

TO SUPER SZKŁO :!:

kiemlo
16-01-2006, 19:43
Zaraz zaraz :) W '71 zmieniła się formuła optyczna (z 5/3 na 5/4).

A co Ci się nie podoba w ostatniej wersji? Ma najlepsze powłoki, nieco krótszy skok pierścienia ostrości, no a wbudowana osłona jest całkiem wygodna. Same plusy :)

kiemlo
16-01-2006, 23:11
Sprawdź jeszcze raz.
Z bagnetem f...
Z bagnetem F of coz, Nikkor 10.5cm/2.5 P i kilka późniejszych wersji. Źródła tu (http://www.photosynthesis.co.nz/nikon/lenses.html) i tu (http://www.mir.com.my/rb/photography/companies/nikon/nikkoresources/6070nikkor/telephoto/105mm.htm).

Robert W
20-01-2006, 17:41
Wini

A jak się ma ten Twój 105/1,8 do tego ze światłem 2,5?