PDA

Zobacz pełną wersję : JAKOŚĆ SKOMPRESOWANYCH NEF-ów W D200



Grześ Pseudonim
15-01-2006, 11:00
Proszę Szanownych Kolegów o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi porównania zdjęć z NEF nieskompresowanego i skompresowanego?
Jak już napisano, jest to kompresja stratna, a więc z pogorszeniem jakości.
Ja spróbowałem porównać takie dwie fotki, ale szczerze mówiąc nie widzę różnicy gołym okiem. No ale stary jestem, to i może wzrok nie ten.
Może różnica jest widoczna dopiero na dużym formacie? Podzielcie się spostrzeżeniami.

JK
15-01-2006, 11:13
Jeśli ostatecznie zapisujesz zdjęcie w formacie JPEG to na pewno ta "minimalna strata jakości" jest do pominięcia. Stopień strat powodowanych zapisem w JPEG jest o kilka rzędów większy. Można zastanawiać sie nad tym tematem tylko wtedy, gdy zdjęcia zapisywane są w formatach bezstratnych. Wówczas, być może, da się coś zauważyc, ale dla rozsądnych rozmiarów zdjęć to chyba mało prawdopodobne.

Rave
15-01-2006, 22:30
ech obudziliscie sie z tymi kompresjami nefow... skompresowany i nieskompresowany byl od czasow D100.. w d70 byl tylko skompresowany nef.. d200 ma znowu nieskompresowany i nagle wiele pytan;p

SiD
15-01-2006, 22:55
moim zdaniem to wogule jest temat do pominiecia w "normalnej" fotografii
co innego jak sie robi zdjecie wiedzac wczesniej, ze z niego bedzie plakat, wtedy wszystko sie ustawia na bezstratne, wlacznie z obrobka i zapisywaniem w tiffach... ale jak czesto to sie zdaza?