PDA

Zobacz pełną wersję : NEF-y Co jest grane?



Krzysztof
02-11-2004, 18:54
Drodzy Bracia i Siostry w Nikonie! Pomocy!
Zachęcony pozytywnymi postami o NEF-ach spróbowałem i ja.Trudne warunki świetlne-stwierdziłem,że lepiej wyjdzie na NEF-ach.I teraz mam problem.Zaobserwowałem dziwne wyświetlanie moich NEF-ów w NikonViewer.Otwieram zdjęcie-wyświetla się prawidłowo-mijają mniejwięcej 3 sekundy i na zdjęciu pojawia się dziwny wzorek,porównałbym to do rastra.Wygląda paskudnie - jpeg jest lepszy jakościowo.Najwyrażniej widać to przy wyższych czułościach i w powiększeniu przynajmniej 100%.Czy u Was jest to samo,czy tylko ja mam niefart do sprzętu?Co to może być?

BartekIgnasiak
03-11-2004, 21:51
sprawdz w nikon capture

admin
03-11-2004, 22:32
Krzysztofie, nie wiem czy juz sobie poradziles, ale z tego co pamietam to NV wrzuca zdjecia i wyswietla je z cacha przegladarki. Trzeba poczekac az plik ponownie sie zaladuje, a w zaleznosci od procesora i pamiatek moze to trwac jakis czas. Daj znac czy mam racje.

Krzysztof
04-11-2004, 14:55
Zrobiłem mały test.Dwa takie same zdjęcia na 1600 ASA jedno w NEFie,drugie w jpgu.W jpegu wygląda normalnie,w NEFie jest raster?siatka?To moje pisanie o 3-ech sekundach jest oczywiście bez sensu,bo zależy to od kompa.Po prostu tyle czasu trwa u mnie otwieranie NEFa.W NikonViewer w prawym dolnym rogu jest pasek postępu i widać kiedy NEF jest załadowany.Wygląda na to,że przy dużych czułościach lepsze efekty uzyskam focąc na jpegach,ale muszę to jeszcze przećwiczyć.Dzisiaj wydaje mi się,że czysty jpeg jest lepszy niż jpeg przekonwertowany z NEFa co wydaje mi się dziwne.Co do tego "rastra" to mam nadzieję,że macie tak samo,tylko nie zauważyliście tego z jakiegoś powodu:
1.Nie robicie na NEFach (tak jak ja)
2.Jeśli robicie na NEFach to nie na najwyższych czułościach
3.Ewentualnie nie oglądaliście ich w dużym powiększeniu
Mam prośbę - zróbcie NEFa na 1600 i obejrzyjcie go na 200% w NikonViewerze.Niestety nie mam NikonKapturka,bo 30 dni jego używania mineło kilka miesięcy temu a jego cena jest trochę za wysoka (może zbiorowe wystąpienie do NP o duuuuuuuży rabat?).Swoją drogą myślę,że NP powinien sprezentować NC każdemu użytkownikowi D70 z przeprosinami za BF i krzywe matryce
:D :) :D