PDA

Zobacz pełną wersję : Zasilacze



Jacek Wacek
14-01-2006, 18:36
Czy ktoś coś wie na temat nieoryginalnych zasilaczy np. firmy vivanco ?
Jakie jest ryzyko stosowania tego typu zamienników ?

ddMON
14-01-2006, 18:54
Zakładam, że pytasz się o zasilacz do aparatu choć nie ma to większego znaczenia. Chyba, że chodzi Ci o ładowarkę?
To co poniżej dotyczy zasilacza.
Jeżeli ma takie same parametry co oryginalny, to nie powinno być większego ryzyka. Zasilacz, to zasilacz, liczy się co daje na wyjściu.
Inną kwestią jest jakość wykonania i użytych do jego budowy elementów elektronicznych.
Jeżeli zasilacz kosztuje dużo dużo taniej od oryginalnego, to biorąc poprawkę na to, że nie jest to "markowy" produkt sprawa może być niepewna. To tak jak np. z zasilaczami do komputerów, te bardzo markowe uciągną dużo i sprzęt będzie działał stabilnie, a te nie bardzo markowe (pomimo tych samych parametrów wyjścowych) zaczną "siadać" przy takim samym obciążeniu.
Najważniejszą dla bezpieczeństwa aparatu sprawą jest to, co pojawi się na wyjściu zasilacza w momencie gdy dozna on awarii, czyli sprawa zabezpieczeń w jego układzie.
I tu rodzi się pytanie 8) co na to serwis w przypadku naprawy gwarancyjnej, jeżeli uszkodzenie będzie od strony kabla zasilającego?
Pewnie nic jeżeli pokażesz im, że masz oryginalny (np. pożyczysz od kogoś, chyba, że będziesz musiał pokazać rachunek)

Ogólnie, to przy odrobinie wprawy sam mógłbyś zrobić coś takiego znając dane techniczne, czyli:
a) prąd wyjściowy
b) napięcie wyjściowe
c) moc (co zresztą równa się w tym przypadku pkt a x pkt b)
d) tętnienia - pkt a) i pkt b) - ale raczej nie powinno być to aż tak ważne

Wybór jak zawsze należy do Ciebie! 8)

Jacek Wacek
14-01-2006, 19:03
Na dole Nikona d70 napisane jest 7,4/9 V i 2,5/2,5 A - jak rozumiem są to parametry prądu do zasilania. Zasilacz który nabyłem , daje prąd 8,4 , chyba nic złego się nie stanie jak podłączę do aparatu.

Tylko jest jeden problem wtyczek w zestawie jest 9 nie wiem którą zastosować ?

Pozdrawiam

ddMON
14-01-2006, 19:45
Na dole Nikona d70 napisane jest 7,4/9 V i 2,5/2,5 A - jak rozumiem są to parametry prądu do zasilania. Zasilacz który nabyłem , daje prąd 8,4 , chyba nic złego się nie stanie jak podłączę do aparatu.
Chyba nie prąd 8,4 tylko napięcie 8,4V.
A jaki prąd?, bo jeżeli zasilacz ma zbyt małą wydajność prądową, to będzie się grzał lub spadnie napiecie na jego wyjściu przy zbyt dużej wartości pobieranego z niego prądu albo się wyłączy - zależy od jego konstrukcji.

A wartość 7,4V, odnosi się raczej do napięcia jakie daje AKU.
A drugi parametr 9V do zasilania z zasilacza.

Teoretycznie 8,4 może pasować ale to wszystko zależy jak wygląda elektronika odpowiedzialna za zasilanie w aparacie.
Elektronika aparatu na pewno (to moja opinia 8) ) jest zasilana z napięcia bliskiego temu jakie daje AKU, czyli 7,4V.
Oryginalny zasilacz sieciowy Nikon EH-5, z tego co pamiętam, ma DC (napięcie stałe) = 9V i prąd = ok. 4,5A.
Zbyt niskie napięcie zasilania czasami także może uszkodzić elektronikę.

Jak zawsze decyzja należy do Ciebie! :wink:


Tylko jest jeden problem wtyczek w zestawie jest 9 nie wiem którą zastosować ?
Jeżeli chodzi o wtyczkę, to z lewej strony aparatu (patrząc od strony fotografisty :wink: ) masz gniazdo "DC IN", więc przy wyłączonym zasilaczu i najlepiej aparacie, możesz śmiało zapychać ale jak zawsze, także i w tej sytuacji z odpowiednim wyczuciem 8) ) różne wtyczki, popatrz to się zorientujesz, czy coś pasuje. Jeżeli nie, to pozostaje szukanie na stronach sklepów elektronicznych, a może znajdziesz podobną, to wtedy podlutujesz do posiadanego zasilacza.

Tak zwana samoróbka, pewnie z obudową zamknęła by się w granicach max 50,00 zł, nie wiem ile wtyczka, bo takie pierdoły potrafią być drogie. A tak za orginał, to chyba ok. 300,00 zł.

Jacek Wacek
14-01-2006, 23:42
niestety żadna z wtyczek nie pasuje. Ale dziwne dlaczego gniazdo w d70 ma 4 bolce ( dwa na plus i dwa na minus?). Czy u was tez tak to wygląda ? I jeszcze jest mała strzałka obok -co ona oznacza ?

pozdrawiam

Władca Pixeli
15-01-2006, 03:00
Ale dziwne dlaczego gniazdo w d70 ma 4 bolce ( dwa na plus i dwa na minus?). Czy u was tez tak to wygląda ?
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=10524995
Wszelkie testy wykonujsze na swoje ryzyko :mrgreen:

Jacek Wacek
15-01-2006, 03:35
no właśnie może ktoś ma do sprzedania zasilacz do nikona d70 za 100 zł powiedzmy :lol: