PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon EN-EL3e - szybkie rozładowywanie się



carac
08-11-2007, 14:21
witam,
gdy byłem ostatnio nad morzem, by porobić trochę fotek (temperatura znośna, choć w ręce trochę zimno) po 5 czy 6-tym zdjęciu mój w pełni naładowany EN-EL3e (kupiony razem z body 4 miesiące temu) przestał zasilać aparat. Wskaźnik naładowania z pełnego zmienił się na rozładowany i zaczął mrugać. Po wyłączeniu aparatu i ponownym włączeniu "wszystko wróciło do normy". Ale po kilku pstrykach to samo :( Pomyślałem, że to wina temperatury. Wyjąłem aku, potrzymałem w dłoni, by ogrzać. Wskaźnik naładowania po włożeniu znów full. Kilka pstryków - miga że pusty. Kiedyś na forum na temat obiektywu nikkor 18-200 mm VR doczytałem się, że ta cała stabilizacja szybko rozładowuje baterie. Wyłączyłem więc VR, parę zdjęć i... to samo! Aku było wcześniej zgodnie z instrukcją formatowane (3 razy ładowane po całkowitym rozładowaniu). Gdy byłem w domu (więc już ciepło) - wskaźnik naładowania do połowy, parę fotek i znów mruga. Może ktoś miał taki przypadek i wie, gdzie należy doszukiwać się przyczyny? Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję.

Rafał_Sz
08-11-2007, 15:17
Sama ładowarka Ci wiele powie. Jeśli chwilę po włożeniu akku do ładowarki dioda zaczyna świecić na stałe, masz padnięty aku.

carac
09-11-2007, 10:18
Przeczytałem w instrukcji do d80, że w menu aparatu jest coś takiego jak informacja o baterii: stan naładowania w %, ilość zrobionych zdjęć od ostatniego ładowania oraz "żywotność" w skali od 0 (nowy) do 4 (stary). A więc te wszystkie przypadłości opisane wcześniej miały miejsce przy 40% naładowaniu i zrobieniu 320 zdjęć. Jest to nowe aku. Cóż, rozładowałem do końca i naładowałem od początku. Czas ładowania (mrugania diody) około 2,5 godz. Zobaczymy, jak teraz się będzię zachowywać :) pzdr.

KKorzeniowski
09-11-2007, 12:42
sprobuj wlozyc inna baterie, zeby sprawdzic, czy sie cos czujnikom aparatu nie poknocilo od tego zimna...

carac
10-11-2007, 17:13
Myślę, że znalazłem przyczynę "rozładowywania się". Okazało się, że po naładowaniu baterii znów po kilku zdjęciach STOP. Przeczyściłem styki... nadal nic. Zauważyłem, że tak się zaczyna dziać, gdy poruszam obiektywem. Po wypięciu obiektywu i ponownym włożeniu.. problem póki co zniknął. Widocznie któryś ze styków przy obiektywie "nie stykał" i aparat głupiał.

thor88
10-11-2007, 20:20
nie wydaje mi się by styki w obiektywie miały coś do baterii i wskazań jej naładowania. To tak jakbyś łączył brudne szyby i problemy z odpalaniem auta zimą...

KKorzeniowski
10-11-2007, 23:46
nie wydaje mi się by styki w obiektywie miały coś do baterii i wskazań jej naładowania. To tak jakbyś łączył brudne szyby i problemy z odpalaniem auta zimą...

no moze kierowca wtedy nie widziec, ze juz ruszyl ;)

carac
16-11-2007, 11:24
problem, niestety, powrócił :( może coś z puszką jest nie tak. W każdym razie zamówiłem nowe aku. Zobaczymy, czy z nowym będzie to samo...

wiktor.bakiewicz
16-11-2007, 20:55
Jestem przekonany, że masz walnięty aku, wywal go na gwarancje

milo_ja
16-11-2007, 21:28
nie wydaje mi się by styki w obiektywie miały coś do baterii i wskazań jej naładowania. To tak jakbyś łączył brudne szyby i problemy z odpalaniem auta zimą...

Ktoś już na forum opisywał przypadek, że przez niedokręcony obiektyw działy się takie cyrki.

Pawel Pawlak
16-11-2007, 23:10
Jestem przekonany, że masz walnięty aku, wywal go na gwarancje

Ciekawe czy coś się zmieniło, ale 2 lata temu jak kupowałem d200 to niestety aku były wyłączone z gwarancji :(

swider
18-11-2007, 20:30
niestety nic sie nie zmienilo :(

dadan
07-12-2007, 14:03
Znam ten problem. też tak miałem. mimo całkowitego naładowania akumulatora miałem informację, że jest on rozładowany. Problem chyba tkwi w tym całym wynalazku nikona, który pokazuje Ci stan naładowania.

Mój akumulator wytrzymywał 50 zdjęć i padał. Chciałem kupić nowy, ale olałem temat,a po jakimś czasie bez mojej ingerencji wszystko wróciło do normy. Teraz działa przyzwoicie. Może chodziło tutaj o ilość cykli ładowania jakiej został poddany akumulator. Tak to jest z tymi 'bajerami'.

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twój akumulator jest naładowany,bo aparat Ci komunikuje, że już jest padnięty, to wsadź go to D70-D70s(jeśli masz u kolegi, koleżanki). Ja tak zrobiłem i okazało się ze jest całkowicie naładowany i mogłem robi fotki i robić.