PDA

Zobacz pełną wersję : Zaczynam wołać...



MikeP
07-11-2007, 19:39
Witam,

stało się, zaczynam sam wołać filmy. W związku z tym mam kilka technicznych pytań.

Po pierwsze jaki zestaw chemii polecacie na poczatek? Myslalem o rodinalu. Dobry wybór czy może coś innego? Poza tym jaki utrwalacz? generalnie chetnie usłyszę jaki zestaw dwóch tych rzeczy by się nadawał. Lubię ziarno, filmy w większości to ISO 400. Przerywacz zorobię z octu.

Kolejna sprawa to kuwety. jaki wymiar będzie dobry przy założeniu, że koreks będzie raczej ten najmniejszy.

bedę wdzięczny za pomoc w tej kwestii. Zaczynam przygodę :)

Pozdrawiam

MikeP

wkrass
07-11-2007, 20:29
zaczynam sam wołać filmyDobry ruch.
Zestaw chemii - kazdy poleci ci co innego.
Ja uzywam HC-110 bo odpowiada mi fakt iz jest jednorazowy, a wyjsciowy syropek trzyma sie dobrze i dlugo.
Wybierz wywolywacz znany, o ktorym mozesz znalezc sporo informacji.
Nie kupuj nic egzotycznego.
Przerywac mozesz sama woda.
Utrwalacz to tylko utrwalcz - bierz to, co jest na stanie w sklepie.
Koncowe plukanie robie zmodyfikowana metoda ilfordowska: 25-20-15-10-5 i photoflo.
Zdecyduj sie na konkretna procedure (czas, temperatura, czestotliwosc/sposob mieszania) i ja uskutecznij.
Jezeli uzyskany rezultat nie bedzie ci odpowiadal, modyfikuj ja.

Kolejna sprawa to kuwety. jaki wymiar będzie dobry przy założeniu, że koreks będzie raczej ten najmniejszy. Przyznaje sie bez bicia, ze nie rozumiem.
Do czego zamyslasz uzyc owe kuwety? Do papieru? Cietych klisz?

MikeP
07-11-2007, 20:36
hehe.

myslalem bardziej o zlewaniu roztworow do nich. choc w sumie moga to byc butelki harmonijkowe.

wkrass
07-11-2007, 20:47
myslalem bardziej o zlewaniu roztworow do nich.
Jezeli zdecydujesz sie na jednorazowy wywolywacz, to zlewac bedziesz tylko utrwalacz.

Zorki
07-11-2007, 20:49
hehe.

myslalem bardziej o zlewaniu roztworow do nich. choc w sumie moga to byc butelki harmonijkowe.

Ja używam butelek po Ballantine's, są z ciemnego szkła i pojemność odpowiednia ;-).

MikeP
07-11-2007, 20:53
hehe. whisky nie pije. dla mnie zalatuje nafa :)

myslalem o Rodinalu. Co wy na to i co do tego?

Pozdraiwam

MikeP

wkrass
07-11-2007, 20:56
myslalem o Rodinalu. Co wy na to i co do tego?
Sure, Rodinal moze byc.
Do tego cos do przerywania i utrwalania, ale o tym bylo wyzej.

Zorki
07-11-2007, 21:00
Jakie masz filmy do wywołania?

MikeP
07-11-2007, 21:01
Dzieki wkrass

Napisz prosze jeszcze o tej metodzie ilfordowskiej na koniec. Co dzieki niej mozna uzyskac?

wkrass
07-11-2007, 21:41
Napisz prosze jeszcze o tej metodzie ilfordowskiej na koniec. Co dzieki niej mozna uzyskac?
Mniejsze zuzycie wody.
Zamiast plukac przez pol godziny pod biezaca woda, pluczesz negatyw w kilku zmianach wody przewracajac koreks 15, 10 i 5 razy o ile pamietam.
Przejrzyj ten dokument: http://www.ilfordphoto.com/Webfiles/200629163442455.pdf

cypherdid
07-11-2007, 21:55
Ja od lat wywołuje w wywoływaczu wyrównawczym Kodak D76..sprawdza się świetnie..a w 1+3 używasz raz i starcza na 10 filmów
jako przerywacza możesz używać octu, lub kwasku cytrynowego.. <od4-8% na oko;) >
utrwalacz..nie wydaje mi się żeby wygodne było uzywanie proszkowych..bo po co się męczyć z mieszaniem..
używaj taniej FOMY a jeśli chcesz więcej utrwalacza to kup Ilford Universal <zielona buteleczka>
do tego wszystko w wodzie demineralizowanej..płukanie kranówą..a jak już chcesz bardziej profi się bawić
to rób kompiel wstępną w wodzie deminer. ok 1min--->wyw--->przerywanie przerywaczem-->utrwalanie-->płukanie-->zmiękczacz <fotonal>

do papieru używam:
kompiel wstępna <lepiej się wyw.rozchodzi na zwilżonym materiale>-->wyw. <Ilford>-->przerywacz <6% ocet>-->utrwalacz <FOMA>-->zmiękczacz

kuwet kup z 4, lub 5..ja mam na format 40x50 ale na początek spoko będzie 18x24

Adams
07-11-2007, 22:58
No i pamiętaj że woda nie jest przerywaczem!!!

mpwt
08-11-2007, 10:45
Ja używam takiego zestawu do wywoływania filmów (i bardzo podobny do odbitek):

http://www.czarno-biale.pl/sklep/product_info.php?cPath=133_42&products_id=793
http://www.czarno-biale.pl/sklep/product_info.php?cPath=133_44&products_id=895
http://www.czarno-biale.pl/sklep/product_info.php?products_id=925
http://www.czarno-biale.pl/sklep/product_info.php?products_id=926

Wychodzi tanio i do użytku wielokrotnego.

A tak wogóle to chyba nie ten dział ;) Ja proponuję przenieść bo nam zlikwidują jedno z dwóch grup forumówych ;)

MikeP
08-11-2007, 19:54
Jakie masz filmy do wywołania?

Z reguly delta 400 albo hp5.

wlopis
09-11-2007, 10:56
Zaczynam wołać...

...nie słyszę :)

slaw74
11-11-2007, 09:30
I jak poszlo???

Jeden z kolegow juz o tym pisal, sama woda to nie przerywacz. Chyba nie szkoda odrobine octu - tani jest i latwo dostepny.

gALL
12-11-2007, 12:00
"Przerywanie woda" to jest wywolywanie bezbromkowe i moze powodowac wzrost zadymienia.

Kup FomeCitro, tania, nie smierdzaca tylko uwaga, bo drazni skore. Do tego ma barwnik i wiadomo kiedy nadaje sie do wylania.

Z utrwalaczy to kup FomeFix albo Tetenala UltraFixa, ze zwilzaczy to Mirasol (od biedy Fotonal).

Do zwilzania nie uzywaj plynow do mycia naczyn (tak mozna bylo robic za komuny, kiedy w tzw. Ludwiku poza srodkami powierzchniowo-czynnymi nie bylo nic innego).

Aby nie miec zaciekow to ostatnie plukanie ze zwilzaczem to w wodzie destylowanej (uwaga na demineralizowana!).