PDA

Zobacz pełną wersję : Systemy zawieszania teł...



Patyk
07-11-2007, 18:58
Witam.

Zanim zostanę zbesztany, chciałem powiedzieć że przeszukałem forum i poczytałem co nieco na temat zawieszania teł, ale nadal nie wiem na jaki system się zdecydować przy ograniczonych funduszach. Dysponuję kwotą ok. 1000 zl., chciałem nabyć wygodny zestaw zawieszania na co najmniej 3 tła z możliwością mocowania do ściany lub sufitu.
Na allegro wyszukałem coś takiego http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=259598230 co myślicie o takim wynalazku? Jeśli macie namiary na innych sprzedawców serdecznie o nie proszę. Z tego co zdążyłem poczytać może być trudno zmieścić się w 1 k zł.

Pozdrawiam serdecznie

sailor
07-11-2007, 19:16
co myślicie o takim wynalazku?

hama sprzedaje swoje, markoflash swoje, funsport chinskie a dicam manfrotto ..
ogolnie rzecz biorac sa podobne i dzialaja. roznia sie cena i jakoscia wykonania. ja u siebie mam markoflasha i nei narzekam. rame mozesz kupic na 3,4,6,8 i wiecej tel
sterowanie elektryczne szczegolnie na pilota jest fajne aczkolwiek da sie przezyc na lancuchowym

Patyk
07-11-2007, 20:46
Dzięki Sailor.

Oferty Hamy nie mogę znaleźć, zdecyduję się chyba na Funsports, zestaw na 4 tła za 499 zł... Czy poniosę jeszcze jakieś koszty związane z montażem?

Pozdrawiam

madburn
07-11-2007, 20:50
mam cos identycznego tyle ze lepsze ;) nawet dywany mozna wciagac
zdardze sekret - to samorobka wzorowana wlasnie na sysetmie frotki - ale lepsza - zamiast badziewnego plastykowego lancuszka ...... lancuch rowerowy :] uzywane dostanie sie gratis w serwisach rowerowych - 2szt na tlo wystarczaja

zebatke tez rowerowa - z kasety wolnobiegu - grosze - przyspawana bezposrednio do rury stalowej 1" (sie nie wygina :P )

mozna tez stosowac platikowe koleczka z prowadnic przerzutki - ale sa male

naped elektryczny - czemu nie - wystarczy wlasnie takei koleczko z przerzutki zamocowac na osi silnika np z wycieraczek 126p , zasilacz i jest naped

kase lepiej zainwestowac w szmaty ktore powiesisz na tych cudach :)

Patyk
07-11-2007, 20:54
kase lepiej zainwestowac w szmaty ktore powiesisz na tych cudach

Zgadzam się, tylko złota rączka ze mnie jak z koziej d...y trąba i nie wiem czy byłbym w stanie stworzyć coś niezawodnego małym kosztem. Elektryczny być nie musi. Czekam na dalsze sugestie.

Pozdrawiam

pebees
07-11-2007, 20:57
zebatke tez rowerowa - z kasety wolnobiegu - grosze - przyspawana bezposrednio do rury stalowej 1" (sie nie wygina :P )
mozna tez stosowac platikowe koleczka z prowadnic przerzutki - ale sa male
naped elektryczny - czemu nie - wystarczy wlasnie takei koleczko z przerzutki zamocowac na osi silnika np z wycieraczek 126p , zasilacz i jest naped


Heh, właśnie takie systemy zawieszania teł (a konkretnie to automatyczne zasłony do szkolnych sal projekcyjnych :D) robiłem na warsztatach w pierwszej czy drugiej klasie technikum :)

madburn
07-11-2007, 21:40
patyk wydrukuj te fotki z allegro - rozrysuj o co ci chodzi - i idz do jakiegos warszatu/slusarza - zrobi ci takie - sam uchwyt to solidny plaskownik przysmarkany do plytki bedacej mocowaniem - do tego jakies wzmocnienia, rura z kolkiem i ogranicznikiami to tez drobiazg
dasz do pomalowania proszkowego bedzie trwale - ostatecznie sam mozesz sprayem psiknac na gustowny czarny kolorek

kosztowac cie to bedzie malo a wspomozesz lokalnego rzemieslnika
PS markoflash tez robi na silnikach z wycieraczek napedy ;)

sailor
07-11-2007, 23:46
madburn - zestaw rama na 3 tla + rolki + lancuchy kosztuje w markoflashu 540pln brutto. w funsporcie taniej choc nie wiem jak jakosciowo ale podejrzewam ze to ta sama fabryka malych zoltych ludzikow.
za ile zrobisz wlasny zestaw (liczac czas jaki na to poswiecisz?). rama kosztuje w mf 70pln. slusarz ok .. zrobi ci to za 5dych.. moze sie oplaca jak komus chce sie biegac. trzeba to jeszcze pomalowac .. wyjdzie na to samo.
rure - trzeba kupic i przyspawac do niej te zebatki, ktore tez trzeba wygrzebac razem z lancuchami.
wada - nierozkladalnosc. a w gotowym zestawie nei musisz miec rury tylko wkladasz rolki bezposredno w karton.
slowem .. mozna samemu .. tylko nalezy sie zastanowic czy warto. ja tez kombinowalem jak kon pod gorke. rurki z castoramy, statywy, jakies superhiper zlaczki .. wrzucalem nawet manuala o tym na forum ..
tyle tylko ze w pewnym momencie szlag mnie trafil, zadzwonilem do markoflasha, dwa dni pozniej zamontowalem zestaw i zapomniaelm o problemie :)

ovserwator
08-11-2007, 00:09
Jedyne co należy dorobić, bo ja do dziś nie uświadczyłem innego sposobu, hamulec - bo tła kartonowe posiadam i jak rozwinę więcej niż pół metra to już samo w dół leci aż całe się*rozwinie, więc przy ścianie mam haczyk i o niego zaczepiam łańcuch na odpowiednim już po rozwinięciu poziomie.
pozdrawiam

sailor
08-11-2007, 01:59
ja przykrecilem sruby na rozpieraczach - tla chodza ciezej ale sie nie rozwijaja

madburn
08-11-2007, 10:23
zgadza sie Sailor - jak ktos nie ma mozliwosci to ..placi ;)
ja nie wykorzystuje tego zawodowo i permanentnie - zalezalo mi na max redukcji kosztow i nie wkladani w to jakiejs kosmicznej kasy

rura sie znalazla w piwnicy - smarkalem spawarka sam - bo jest w domu tak jak cala inna fura narzedzi
kosztowalo mnie to smieszne grosze

przenosnsc realizuje 2 statywami 290cm i poprzeczka z stalowej rurki ze starego namiotu ogrodowego - skalda sie jest lekka i nie wygina sie


jest to rozwiaanie alternatywne - DIY ie zawsze jest tansze - ale zawsze zrobione jest na wlasne potrzeby ;) no i jak ktos lubi miec satysfakcje z wlasnej pracy (nieprzeliczalnej na pieniadze)

PS - uchwyty do tel sa na alledrogo po 69zl na 4 tla - zostaje tylko rure kupic nie musi byc nowa ;)

Patyk
08-11-2007, 14:35
Dziś idę zrobić pomiary studia, być może jeszcze będę potrzebować porady, jak coś pociągnę jeszcze temat lub odezwę się do kogoś na priv :)
Pozdrawiam

Patyk
08-11-2007, 20:42
Napisałem PW do jednego z użytkowników, ale chciałbym też poznać zdanie innych, więc zamieszczam moje wypocinki również tutaj :)

Jestem na etapie urządzania studia fotograficznego, w zasadzie do urządzania jeszcze parę tygodni, ale wybrałem już z grubsza sprzęt i akcesoria i chciałbym usłyszeć co o tym sądzi ktoś z doświadczeniem w tym temacie. Studio ma wymiary szerokość 4.20 m, wysokość 3.60 m i długość (odejście od tła) 8 m. Kolor ścian wybrałem ciemnoszary, podobnie sufit. Studio ma służyć do wielu celów, fotografia identyfikacyjna (niestety), fotografia ślubna, sesje zdjęciowe, fotografia mody, produktowa... Co do oświetlenia zdecydowałem się na firmę Quantuum. Wiem, że nie jest to najlepszy wybór , ale znacznie ograniczają mnie fundusze (wszak zakupić jeszcze muszę ploter, komputer, umeblować to wszystko itp.). Po jakimś czasie chciałbym wymienić je na coś lepszego (chyba że nie będzie takiej potrzeby, to nie). Początkowo zdecydowałem się na 4 x 600 Ws ale teraz zastanawiam się czy nie jest to zbyt dużo do tak małego pomieszczenia? Czy nie lepszym wyborem byłoby 4 x 300 lub 2 x 600 i 2 x 300? Co do akcesoriów: quantuumowy zestaw do fotografii bezcieniowej, 2 x softbox 80 x 120, 2 x softbox 40 x 180, okta 180 cm (zastanawiam się czy nie za wielka), do tego gridy, wrota, strumiennice, filtry, statywy. Co o tym sądzicie?

Zestaw do zawieszania teł wybiorę ten z Funsports, na początek 3 tła, czarne, białe i jakieś pomaziane

Następna kwestia, zasilanie lamp. Czy lampy studyjne podłączam normalnie do kontaktu? Dotychczas fotografowałem w innym studio i nie wiem jak tam było to rozwiązane, wiem że gość (mój były szef) miał 10 x 500 elfo (mocowanych do sufitu), chyba wszystkie możliwe akcesoria, i elektryczny system na chyba 12 teł

Studio posiada sporą ilość okien. Na jednym (tym na którym będą wisieć tła), planuję przykleić reklamę, na pozostałych (bok studia) rozwieszę zasłonę, w perspektywie jakieś rolety czy żaluzje.

Jakieś uwagi i sugestie?
Pozdrawiam serdecznie

FunBoy
10-11-2007, 15:31
Sam niedlugo bede cos takiego kupowac i zdazylem wynalazc firme Fomei - maja w swojej ofercie wyposazenie do calego studia - m.in. systemy tel (http://www.fomei.com/fomeinew/PL/katalog.php?graph=sls&class=31). Generalnie jesli chodzi o lampy i modyfikatory - tani nie sa. Ale akurat cena za uchwyt z lancuchami pod 3 tla to koszt ok 400PLN. No i tla papierowe 11x2,7m to jakies 250PLN. O tlach slyszalem same pochlebne opinie, natomiast czy ktos uzywal ich pozostalego osprzetu - w tym wypadku uchwytow pod tla?

sailor
11-11-2007, 15:16
czy ktos uzywal ich pozostalego osprzetu - w tym wypadku uchwytow pod tla?

to kawal pospawanego metalu .. mysle ze nawet ci co nie kupuja w mediamarkcie nie byliby w staeni tego zle zrobic :)

FunBoy
11-11-2007, 23:27
to kawal pospawanego metalu .. mysle ze nawet ci co nie kupuja w mediamarkcie nie byliby w staeni tego zle zrobic :)
moze i tak... ale ja sie juz nauczylem kilkukrotnie, ze czesto niewarto samemu kombinowac, bo albo wyjdzie podobnie cenowo (czy tez niewiele taniej)... albo nie do konca jest zrobione poprawnie i podczas uzywania, czesto soczystych slow lubi czlowiek uzywac ;) wlasnie dzisiaj ogladalem te fomei'owskie uchwyty i prezentuja sie w porzadku :) tyle, ze nie mam porownania do innych, bo w studio dzisiaj chyba dopiero 7 raz bylem i jakos nigdy wczesniej nie interesowaly mnie systemy tel

madburn
13-11-2007, 10:53
heh - FunBoy - moze trzeba sie bylo porzadnie nauczyc ale robic porzadnie ;)

ciekawe ze Sergiusz Shushyn (jakos tak) kombinuje z folia posniadanku, reflektorem budowalnym czy miskami z nierdzewki - zapewne wielu fotografow ma jakies samorobki - praktycznie kazdy sam robil ringlighta

osobiscie wole zrobic uchwyt taki zeby sie dalo na nim dywan zawiesic a nie jakies plastikowe byle co na zwawiesiu z gufnolitu co sie pognie po 3 uzyciu
uchwyt statywowy ( ta koncowka na ktora naklada sie mocowanie lampy studyjnej) robie sam - bo szybciej mi zalozyc kawalek mosiadzu w tokarke i przejechac po nim nozem niz kliknac na allegro a nastpnie w bank zeby przelew zrobic i ze o czekaniu na paczke nie wspomne
u znajomego zrobilismy system zawieszenia sufitowego wykorzystujac prowadnice do przesuwnych drzwi - efekt - koszt 300zl zamiast 2500

wazne zeby tylko nie odwalac maniany - drutowac, klajstrowac tasma klejaca etc
faktycznie wazne jest ocenienie aspektu finansowego - rzeczywiscie czasami cos lepiej kupic niz zrobic - bo np chinszczyzna jest tansza
2lata temu robilem lampe 300Ws - bo nie bylo mnie stac na kupno - ceny zaczynaly sie powyzej 1000zl
swoja zrobilem w granicy 250zl (czesc materialow mialem np plyty 2mm alu ale np polietylen 30mm musialem kupic)
no i co mi z tego ? satysfkacja , mozliwosc zapiecia akcesoriow dowolnych a nie tylko systemowych
tylko ze teraz za 500zl mozna kupic gotowego bowlinga nawet i 400Ws

FunBoy
13-11-2007, 11:25
heh - FunBoy - moze trzeba sie bylo porzadnie nauczyc ale robic porzadnie ;)
byc moze moje manualne zdolnosci nie sa tak dobrze rozwiniete jak twoje ;)


ciekawe ze Sergiusz Shushyn (jakos tak) kombinuje z folia posniadanku, reflektorem budowalnym czy miskami z nierdzewki - zapewne wielu fotografow ma jakies samorobki - praktycznie kazdy sam robil ringlighta
sergiusz juz dawno sie przesiadl na lepszy sprzet ;)

madburn
13-11-2007, 12:10
wczesniej tez mial niezly - ale chodzilo mi o kreatywne wykorzystnie tego co jest - z niezlym skutkiem i powalajacym efektem
na mnie niesamowiote wrazenie zrobila fota jak za pomoca parasolek sfotografowal dziewcze wylazace z niebieskiej szafy
na backstageu widac ze szafa taka sobie - ale na fotce - cud mijut malina - niesamowita faktura mebelka ;)

a zdolnosci manualne trzeba miec - nie wypada zeby kobieta gwozdzie wbijala ;)

PS moje zdolnosci manualne sa okupikone wadami - np jestem straszliwie nedzny np w grze na gitarze czy pianinie - mam graslawe lapy :(

FunBoy
13-11-2007, 12:27
wczesniej tez mial niezly - ale chodzilo mi o kreatywne wykorzystnie tego co jest - z niezlym skutkiem i powalajacym efektem
na mnie niesamowiote wrazenie zrobila fota jak za pomoca parasolek sfotografowal dziewcze wylazace z niebieskiej szafy
na backstageu widac ze szafa taka sobie - ale na fotce - cud mijut malina - niesamowita faktura mebelka ;)
Bo widzisz - to jest tak, ze jak juz potrafisz "widziec swiatlo", to mozna bardzo duzo... a jak dodatkowo jeszcze jestes kreatywny i dobrze znasz PS'a to robisz "cuda z niczego" ;)


a zdolnosci manualne trzeba miec - nie wypada zeby kobieta gwozdzie wbijala ;)
nie no - tyle to ja potrafie ;) nawet wiertarke umiem trzymac :mrgreen: hehehe


PS moje zdolnosci manualne sa okupikone wadami - np jestem straszliwie nedzny np w grze na gitarze czy pianinie - mam graslawe lapy :(
a widzisz - w takim razie tutaj cie przegonie ;)

sailor
13-11-2007, 21:19
chodzilo mi o kreatywne wykorzystnie tego co jest - z niezlym skutkiem i powalajacym efektem na mnie niesamowiote wrazenie zrobila fota jak za pomoca parasolek sfotografowal dziewcze wylazace z niebieskiej szafy na backstageu widac ze szafa taka sobie - ale na fotce - cud mijut malina - niesamowita faktura mebelka ;)
powalajacy efekt to jedynie wynik kreatywnej pracy w photoshopie :) choc niektore urzadzonka serga byly nader zmyslne

ddarc
15-11-2007, 12:12
Trochę drogo ale..może się komuś przyda
http://www.ventis.com.pl/tla.htm

Madziulek
18-11-2007, 18:10
ja właśnie od wczoraj cieszę się systemem zawieszania teł jaki zrobili koledzy z którymi wynajmuję studio :)
zdolniachy mi się trafiły ;-)
wszystko nakładem własnych sił i środków...no może tylko oprócz moich :D

wygląda to mniej więcej tak :


http://img222.imageshack.us/img222/5143/tlaei2.jpg

art-74
23-11-2007, 10:16
Ładne, ale jak potem zwijacie tło? Bez łańcuchów itp?

Madziulek
23-11-2007, 14:51
Ładne, ale jak potem zwijacie tło? Bez łańcuchów itp?

na fotce nie ma jeszcze łańcuchów ale są :)
z tego co się podpytałam koszt tego to 150 zł :)

PiotrB.
12-01-2008, 08:13
Mozesz pokazac jak to dziala?

Necron Photo
12-01-2008, 21:14
Witam jak ja miałem tła w pokoju to poszedłem do castoramy kupiłem rurę chyba chromowaną zestaw do rolet w 4 śruby i przykręciłem do sufitu. jak sie udało to dokupiłem koraliki i było git, tanio i zdawało egzamin pzdr i powodzenia

ddarc
12-01-2008, 21:33
A jakiś gotowy system elektryczny? Jaka firma wychodzi najtaniej ? Może lepiej kupic samo mocowanie i np jeden napęd elektryczny i sukcesywnie dokupić następne? ktoś to liczył i czy koniecznie trzeba mieć skrzynkę sterującą ?

r_m
20-01-2008, 04:02
A jakiś gotowy system elektryczny? Jaka firma wychodzi najtaniej ? Może lepiej kupic samo mocowanie i np jeden napęd elektryczny i sukcesywnie dokupić następne? ktoś to liczył i czy koniecznie trzeba mieć skrzynkę sterującą ?
Napędy elektryczne to wygoda, ceny nowych są podobne w Ventisie i Mefo (krajowi producenci). Jeśli nie musi być nowy, to warto poszukać na "rynku wtórnym", czasem zakłady foto się likwidują i wyprzedają wyposażenie.
Można stosować zamiennie napędy łańcuszkowe i elektryczne, mocuje się je w taki sam sposób.
"Skrzynka sterująca" - mówimy o elektrycznych, rozumiem, że chodzi o coś poruszane energią elektryczną, a nie siłą mięśni, więc trzeba w jakiś sposób dostarczyć tą energię, na dodatek kablem, czyli jakaś skrzynka jest potrzebna (robiłem coś takiego dla własnych potrzeb).

Madziulek
21-01-2008, 13:08
Mozesz pokazac jak to dziala?

jak mam ci pokazać jak to działa ?:P
ciągniesz za łańcuch i działa :)

PiotrB.
22-01-2008, 05:08
No tak, wiem ze za lancuch a nie za......... :)) Na Twoim zdjeciu nie ma lancuchow, widocznie masz jakies zaczarowane ;).