PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie do userow d200



Redskull
11-01-2006, 23:24
Witam

Chcialbym tym razem zapytac o kilka szczoegolw dot. d200.


1. Jakie sa posrednie rozdzialczosci?
2. Ile waza pliki NEF w poszczegolnych rozdzialczosciach?
3. Jakie sa posrednie wartosci ISO?
4. Jaka karta pamieci (3x1GB czy 2x2GB, a moze micro samsunga 5GB)?

Narazie to wszytsko. Odpowiedzi na poczegolne pytania pomoga mi w obliczaniu gotowki... No i zaspokoja ciagle rosnaca ciekawosc! A wogle to w sobote jade macac to "cudo" o zapadnie ostateny wybor pomiedzy d200 a s3pro

HYPER
11-01-2006, 23:32
1) 3872x2592; 2896x1944; 1936x1296 - tylko jpg
2) nef jest tylko w max rozdz i wazy 15MB - nieskompresowany
3) od ISO 100 do 3200 co 1/3 EV
4) 2x2GB

krzysztof jot
11-01-2006, 23:39
1. Jakie sa posrednie rozdzialczosci?
2. Ile waza pliki NEF w poszczegolnych rozdzialczosciach?
3. Jakie sa posrednie wartosci ISO?

Odpowiedzi na poczegolne pytania pomoga mi w obliczaniu gotowki...

Jak wage NEFa i wartosc ISO jesteś w stanie przełożyć na ilość gotówki ? :) :)

Redskull
11-01-2006, 23:55
Waga nefa=ilosc kasy na karty pamieci i ekonomiczne rozwiazania(do tego co wymienilem dochodzi jeszcze opcja 2x512+IMAGE TANK)

Wartosc ISO(posrednie bo 1600 podobno kicha)=kasa na jasne szklo lub mniejsza kasa na znosne ciemniejsze szklo

Dedukcja IMHO prawdilowa :D


P.S Z tym NEFem tylko w max rozdzialczosci to prawda??? Rany ale kicha! S3pro ma rawa nawet w posrednich rozdzialczosciach a 6mpx raw wystarcza do odbotki 20x30...

Czornyj
11-01-2006, 23:57
Narazie to wszytsko. Odpowiedzi na poczegolne pytania pomoga mi w obliczaniu gotowki... No i zaspokoja ciagle rosnaca ciekawosc! A wogle to w sobote jade macac to "cudo" o zapadnie ostateny wybor pomiedzy d200 a s3pro
Ech, jest b. dobry. Duży, solidny - a mimo to leciutki, wszystkie guziory wreszcie są odpowiedniej wielkości, a nie dla liliputów. Szok - znienawidzone kółko trybu światłomierza, w F80 rzecz nieznośna, działa idealnie - wręcz uznałem, że to rozwiązanie to jednak świetny pomysł. Jeśli ktoś robi sporo zdjęć, nie ma się nad czym zastanawiać - to jest korpus fotografika. A S3pro to niestety zwykłe F80 z dolepionym gripem i matrycą... Jedyną jak dla mnie wadą jest to, że jeszcze go nie kupiłem, bo ciągle nie mam kasy :wink:

Redskull
12-01-2006, 00:07
@Czornyj

Mysle, ze mylisz sie w swej pobieznej ocenie. S3pro ma zupelnie inny chwyt niz F80. ten sprzet trzeyma sie tak pewnie, ze F100 wymieka! Pozatym "doklejony" grip to tylko zaleta, bo za gripa mb-d200 trzeba wywalic 600zl. Pozatym bezczescisz (moze i za mocne slowo) matryce s3pro, ktora jest extra. ISO 1600 to wartosc robocza a nie wymuszona, plastyka zdjec jest wspaniala i fuji daje rade z lampami analogowymi!

NO I JEST TANSZY!!!

Zapytacie pewnie dlaczego sie zastanawiam? Ano dlatego, ze s3pro to sprzet baaaaaaaaaaardzo powolny, choc po przyzwyczajeniu i zaakceptowaniu da sie zyc. Pozatym jest to juz aparat starszej generacji i utrata wartosci bedzie spora. Nastepny minus to serwis gwarancyjny.

Jesli chodzi o s3pro to mam w pracy, pstrykam sluby, studio i naprawde jestem w stanie byc obiektywny. Narazie probuje znalesc zloty srodek, wyliczyc sie z kasa i uzbierac jak najwiecej info na temat d200

glisek
12-01-2006, 00:13
tak se mysle, ze jak sa watpliwosci w sprawie wyboru puszeczki, to chyba lepiej kupic ta tansza (niezaleznie od marki, jesli podobne zalety) i focic.
Nie ma sensu nikogo niezainteresowanego namawiac, bo tylko bedzie narzekac, ze mu kilo gwozdzi wcisneli. A tych zainteresowanych tez nie ma co przekonywac bo i tak kupia :)
to tyle w temacie nie na temat

Jacek_Z
12-01-2006, 00:32
Redskull : P.S Z tym NEFem tylko w max rozdzialczosci to prawda??? Rany ale kicha!

u Nikona to norma (tylko D2X ma chyba inaczej ale to przez tryb szybkiego kadrowania)
u canona chyba tez nrma - to Fuji jest wyjatkiem.

Czornyj
12-01-2006, 00:34
Redskull, słowa złego o matrycy S3Pro nie powiedziałem. Co do ergonomii, to chodziło mi nie tyle o chwytliwość chwytu (choć tutaj też d200 pokazuje klasę) ile o guziki i pokrętła - wreszcie wszystko w tym aparacie jest tam, gdzie powinno i działa jak trzeba, tzn w taki sposób, że łatwo trafić palcami na dany guzik/manetkę i łatwo zmienić nastawy bez odrywania rąk od korpusu. Przełącznik AF-S,C,M - działa lekko ale pewnie. Podgląd GO - wreszcie duży i tam gdzie powinien. Wspomniane pokrętło światłomierza. Duże, wygodne guziki przy LCD (spróbuj w d70 wcisnąć je w rękawiczkach!) Duży, wygodny przełącznik trybu pracy AF. I wreszcie - banki nastawów. Dla takich nieprzytomnych debili jak ja - rzecz wymarzona. Zawsze żyję w stresie, bo albo WB nie przestawię, albo ISO zapomnę zmienić, albo rozdzielczości, albo tryb koloru...

c3po
12-01-2006, 01:34
P.S Z tym NEFem tylko w max rozdzialczosci to prawda??? Rany ale kicha! S3pro ma rawa nawet w posrednich rozdzialczosciach a 6mpx raw wystarcza do odbotki 20x30...

S3 ma również rawa TYLKO i WYŁĄCZNIE w jednej i maksymalnej rozdzielczości - 6MPix. Raw może mieć różną wielkość ze względu na tryb dynamiki. 12 MPix to już interpolacja w sofcie. Dziwne używasz S3 i wypisujesz takie rzeczy ...:-)

Redskull
12-01-2006, 09:48
c3po

Tak, tylko ze masz rawa w niejako dwoch wagach. 25mb z dynamika i ok 5mb bez! Roznica chyba odczuwalna...

c3po
12-01-2006, 10:42
c3po
Tak, tylko ze masz rawa w niejako dwoch wagach. 25mb z dynamika i ok 5mb bez! Roznica chyba odczuwalna...

Tak, i dokładnie o tym ja napisałem. A Ty pisałeś że w S3 rawy są w pośrednich rozdzielczościach - a to jednak zupełnie coś iinnego :)

Jacek_Z
12-01-2006, 11:29
To w takim przypadku D200 ma też rawa w kilku wagach - z kompresją i bez. Ale nie tak zrozumieliśmy - pytałeś o rozdzielczości. No to tu został tylko D2X który ma 2 rozdzielczości NEF (normalny i w trybie szybkiego kadrowania)

Redskull
12-01-2006, 13:29
W takim razie przepraszam, ale poruszam sie po omacku i nie znam dokladnie zasady kompresji...

Zadam pytanie inaczej... Jakie sa posrednie wielkosci plikow NEF z d200. Chodzi mi o dostepna kompresje i poszczegolne objetosci plikow.

Acha, i ile traci sie na kompresji NEFa?

krzysztof jot
12-01-2006, 14:09
Jakie sa posrednie wielkosci plikow NEF z d200

NEF masz ZAWSZE w jednej - maksymalnej - wielkości 3872x2592.
W innych markach i modelach też tak jest, zmniejszane formatu to tylko JPG.
Kompresja NEFa jest jedna - stratna, ale jak podaja zródła i obserwacje tak minimalnie
iz bez wiekszego wpływu na koncowy efekt zdjecia. A objetosc skompresowanego pliku
jest nieznana, nieprzewidywalna i nikt nie wie ile ich wejdzie na karte :) nawet licznik
aparatu :). Producent zakłada, ze jest to około 40-50% mniejszy plik.

Redskull
12-01-2006, 15:57
Kompresja NEFa jest jedna - stratna, ale jak podaja zródła i obserwacje tak minimalnie
iz bez wiekszego wpływu na koncowy efekt zdjecia. A objetosc skompresowanego pliku
jest nieznana, nieprzewidywalna i nikt nie wie ile ich wejdzie na karte nawet licznik
aparatu . Producent zakłada, ze jest to około 40-50% mniejszy plik.

Ja pitole, nic juz z tego nie wiem... Jakto aparat nie zna wielkosci pliku? A kompresja odbywa sie bezposrednio w aparacie czy jak? Rany mowcie duzymi literami

Jacek_Z
12-01-2006, 16:00
krzysztofie otóz nie.
NEF w D70 jest stratny, ale w D200 masz do wyboru - stratny i niestratny!
wielkośc pliku NEF nawet w niestratnej kompresji może być różna!
Tiff jest niestratny, a można go zapisać z kompresją LZV - kompresją, ale niestratną.
Tracisz dopiero jak zapisujesz go jako jpg.
ile zdjęć na liczniku - nie wiadomo, zgodzę się, bo nie wiadomo ile będzie miał plik, a nie dlatego, że kompresja stratna
ale tu jest chyba tak jak w starym sofcie D70 - chyba to dopracują i zacznie to pokazywać precyzyjniej bo teraz odchyłka jest spora

Redskull - gdyby aparat zapisywał pliki jako nieskompresowany tiff, to by wiedział ile ma plik. Ale jak kompresuje - to nie wie! bo wielkośc pliku po kompresji zależy od wielu spraw - gładkie obszary na zdjęciu itp.
robiłeś tym S3Pro na jpg - aparat wiedział jaki będzie plik? i ile zdjęć zrobisz do końca karty? Tylko w przybliżeniu. W NEFie jest podobnie (ale nie muszą byc straty)

Redskull
12-01-2006, 18:00
To w takim razie ile zajmuje 10-cio milionowy jpg? Acha i jaka karte pamieci polecacie (w gre wchodzi tez microdrive-dlaczego ich nie sprzedaja w sklepach?) A moze znacie jakies fajne banki danych z czytnikami kart?

Jacek_Z
12-01-2006, 18:08
Redskull litości.
10 milionwy jpg z D200 zajmuje mniej miejsca niż 12 milionowy jpg z Fuji S3Pro (w trybie małej dynamiki)
Pracowałeś z cyfrakami czy nie?
To zależy od stopnia kompresji jpg - masz kilka do wyboru, i od fotografowanego motywu (dużo drobiazgów wielokolorowych czy gładka płaszczyzna na zdjęciu?) - tego nikt nie poda precyzyjnie, bo nie mozna, w przypadku jpg tym bardziej.

microdrive widziałem na allegro

banki dane to osobny duży temat - omawiano na forum kilka - poszukaj

Redskull
12-01-2006, 20:21
Ale roznica w poszczegolnych jpgach bedzie niewielka i oscylowac bedzie w granicach 0.5 a 1 mb, tak wiec prosze o podanie przyblizonych danych...


Z cyfra w ktora sam utopie 10k jeszcze nie pracowalem, mam sluzbowe s3pro na ktorym pstrykam i obchodza mnie tylko ustawienia robocze (przeslona itp.) oddaje surowke grafikom i oni robia reszte. Niektorzy umieja robic zdjecia a inni sa magikami od reszty, tak wiec wybaczcie moje zacofanie i niezliczona liczbe pytan....

Jacek_Z
12-01-2006, 21:08
dane z folderu d200
max rozdzielczość - L - 3872x2592 pikseli około:
raw - nef - 15,8 mb
jpegi - fine - 4,8 mb
- normal - 2,4 mb
- basic - 1,2 mb

mniejsze rozdzielczosci - M - 2896x1944 piksele około:
jpegi - fine - 2,7 mb
- normal - 1,4 mb
- basic - 0,7 mb

naj mniejsze rozdzielczosci - S - 21936x1296 pikseli około:
jpegi - fine - 1,2 mb
- normal - 0,63 mb
- basic - 0,33 mb

RAW (NEF) możesz zapisać z kazdym z tych jpg razem, dodaj wtedy te 15,8 mb

Redskull
12-01-2006, 21:14
wieeeeeeeelkie dzieki, tego oczekiwalem!

krzysztof jot
13-01-2006, 13:24
krzysztofie otóz nie.
NEF w D70 jest stratny, ale w D200 masz do wyboru - stratny i niestratny!
otóż, Panie Jacek Z :) i zainteresowany Redskul:
- czytaj dokładnie co napisałem wyzej - a napisałe jasno, jak przysłowowy "chłop kozie...."
NEF jest zawsze 3872x2592, może być skompresowany lub nie, ale jak skompresowany
to NIE WIADOMO WTEDY jaką ma ( czy może mieć) wagę w MB. To jest nieobliczalne na
poziome pisania instrukcji do aparatu :) I do pełnowymiarowego zawsze NEFa - skompresowanego lub nie -
mozesz dodać dowolnego JPGa - w dowolnej kompresji i jednej z trzech wielkosci. Ale wielkosc NEFa w
pixelach jest zawsze jedna pełna 3872x2592 . Miałem D100 gdzie juz trzy lata temy był NEF
skompresowany (lub nie), miałem D70s gdzie NEF był zawsze skompresowany a teraz mam D200.
Cos jest jeszcze niejasne ? :)

Jacek_Z
13-01-2006, 15:38
pisałem to Redskulowi dokładnie to samo i chyba wreszcie zrozumiał.
ale ty napisałeś:
Kompresja NEFa jest jedna - stratna,

a z tym się nie zgodzę - masz i stratną i bezstartną

gmoszkow
13-01-2006, 16:58
Jacku_z

Kompresja NEFów w D200 jest tylko stratna.

Grzegorz

Jacek_Z
13-01-2006, 22:41
nie mam D200, ale macałem go na pokazach, a potem przetestowałem w studiu egzemplaz znajomego.
chce kupic D200 lub D2X i przedtem dokladnie staram sie poznac sprzet i opinie uzytkownikow.
po tym stwierdzeniu gmoszkowa znowu do niego uderzyłem i on potwierdza to co pisałem.

W D200 mozna zapisać NEFa bezstratnie i stratnie - na 2 sposoby.

JK
13-01-2006, 23:07
Jacek_Z. Można zapisać NEFa bez kompresji (jest to wówczas wersja bezstratna - bo bez kompresji), albo zapisać NEFa z kompresją i wtedy jest ona zawsze stratna. Nie ma trybu kompresji bezstratnej. Albo bez kompresji (15MB) albo mniej (40-50%), ale zawsze z kompresją stratną. Tak napisano w instrukcji.

Jacek_Z
13-01-2006, 23:17
prosze nie utozsamiac kompresji ze stratami w zapisie.
mozliwa jest kompresja bezstratna, to pisze tak ogolnie, a nie tylko do przypadku tego nikona, i to jest pewnik na 100%.
jak jest w przypadku d200 nie wiem
JK napisales -
Można zapisać NEFa bez kompresji (jest to wówczas wersja bezstratna - bo bez kompresji)
tak moze byc
i napisales tez -
Nie ma trybu kompresji bezstratnej
otóż taki tryb jest w ogole mozliwy, tylko nie wiem czy wakurat jest zastosowany w d200, z tego co piszesz wynika, że nie.

JK
13-01-2006, 23:26
Z instrukcji wynika, ża albo kompresji nie ma i zapis jest bezstratny, albo kompresja jest i zapis jest stratny. Tak to zostało zapisane, ale z uwagi na fakt, że 10 milionów pikseli po 12 bitów na 3 kanały RGB daje więcej niż 15MB, można domyślać się, że jakaś kompresja bezstratna jest stosowana.

Jacek_Z
13-01-2006, 23:30
ja tez tak sadze, moze to tlumacz polozyl, bo utozsamial kompresje ze stratami?

JK
14-01-2006, 00:03
Moim zdaniem, wynika to raczej ze sposobu kodowania NEFa i sam Nikon nie uważa tego za kompresję, tylko za zapis niekompresowanego NEFa. Gdzieś w tym NEFie jest przecież jeszcze informacja o balansie bieli i trochę innych danych. Nie jest to chyba typowy algorytm kompresji bezstratnej, bo pliki mają prawie jednakową wielkość (14.5 do 15.5 MB). Nawet popularne algorytmy kompresji bezstratnej dają większe różnice wielkości plików. Ale są to tylko domysły.

Grześ Pseudonim
15-01-2006, 09:54
ja tez tak sadze, moze to tlumacz polozyl, bo utozsamial kompresje ze stratami?

Nie sądzę. W instrukcji mówi się o "niewielkim pogorszeniu jakości" a nie o "kompresji stratnej". Tak więc nie ma takiej możliwości, żeby tłumacz coś pokminił i jak pisali to inni, jest to kompresja stratna z pogorszeniem jakości.

A przy okazji - czy ktoś z Kolegów spróbował porównać zdjęcie z NEF nieskompresowany i skompresowany? Ja spróbowałem, ale szczerze mówiąc nie widzę różnicy gołym okiem. No ale stary jestem, to i może wzrok nie ten :oops: Może różnica jest widoczna dopiero na dużym formacie? Podzielcie się spostrzeżeniami.

WujekX
15-01-2006, 10:50
Takze ciekaw tematu :]

zkruk
16-01-2006, 10:17
pamietacie jak wyglada RAWa?

2x 968x648px +1936x1296px
co daje objetosciowo(12 bit) :
2x2.69+10.8=16.1 info z exifa to max 50 kb (razem z miniaturka)

Andy_O
16-01-2006, 10:35
W sprawie kompresji NEF-a:
Tutaj wątek z DPreview (http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1021&thread=16722220)

Czyli:

compression does nothing to shadows. first 217 levels are not compressed.
the rest of 3880 levels are compressed into 466. it makes little difference if little postprocessing is required because demosaicing introduces blur and missing levels are "filled". It starts to make difference when trying to recover highlights.


Czyli utrata szczegółów wszędzie poza cieniami.

zkruk
16-01-2006, 10:44
byl o tym watek na prfc propos D70...
przy 12 bitach akurat taka utrata nie jest czyms strasznym