PDA

Zobacz pełną wersję : Październikowa melancholia...



jakubs
01-11-2007, 00:48
No... sami sobie postawiliśmy trudne zagadnienie i niektórzy, jak to napisał flyski- "wymiękli";).

Bardzo dziękuję tym, co jednak zdecydowali się nadesłać prace na nasze comiesięczne Zadania Tematyczne, czyli w kolejności alfabetycznej:




anchel



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/10/8a1039f794c000a7-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)




Cold
"Smutny Koniec Lata"



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/10/0e67258260209050-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)



jakubs



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/10/f3d321d528074f7a-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)



jm
"Melancholia przemijania"



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/10/8c56b18f70096089-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)



Josoko
"Czarna melancholia"



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/10/cfcd9e5356256d46-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)



Rob123



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/10/2f33fccdfdf089ca-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)



Zbigniew



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/10/f48940ddb325f884-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)

Zbigniew
01-11-2007, 01:42
No i jakoś to wyszło, choć temat był trudny :) Wszystkie zdjęcia dobre, no może oprócz ostatniego... Szczegółowo wypowiem się troszkę później, choć już teraz moge przyznać, że mam minimum 3-4 faworytów :) :)

eef
01-11-2007, 01:54
Josoko - ująć taki temat w tak pięknych barwach - to jest coś.
Moim zdaniem ogromny plus :)

anchel
01-11-2007, 10:23
Tym razem widocznie trudniej ;]
Ja tam fuksem swoje ustrzelilem, bedac w kosciele przez przypadek (jako zaproszony fotograf na obchody 60-lecia lokalnej Ochotniczej Srazy Pozarnej, na podwroclawskiej wsi i poswiecenia nowego wozu strazackiego ale to zupelnie inna historia hehe :mrgreen:).

2. Cold - tak Nemethowo melancholijnie (mam nadzieje, ze zadnego z was nie urazilem takim porownaniem ale lodki na tym forum to od razu takie skojarzenia).
3. jakubs - podoba mi sie taki ciemny portret. Sam sie na cos takiego szykuje. Brakuje mi tylko smuzki dymu z ust i papierosa w tle (i jeszcze jakiejs szklaneczki z lyskaczem hehe) i byloby ultra mesko melancholijnie. :-D
4. jm - dobre ale szkoda ze bw (jak dla mnie). Te "suszki" sa tak fajnie brazowe i na tle innych uschnietych badyli jesiennych fajnie sie komponuje kolorystycznie.
5. Josoko - no po prostu swietne. I jeszcze te platki pourywane pod stopami eh...
6. Rob123 - dobry pomysl i podoba mi sie. Troche bym jeszcze na nim popracowal, bo jak dla mnie nie potrzebnie tyle dolu, ktory jest elementem tla. Wolalbym, zeby ten melancholijny krajobraz unosil sie nad "czytajacym" jako swego rodzaju marzenie.
7. Zbigniew - no dobry krajobraz jesienny, fajne bw. Tylko cos sie tam rozmazalo na fotografii nad drzewami. Co tam sie stalo?

Ale sobie poradzilismy chyba co? ;]

pzdr.

jm
01-11-2007, 15:21
Jak dla mnie to wszyscy, którzy zdecydowali się na wysłanie zdjęcia zwyciężyli... wiem ile rozterek mnie samą kosztowało rozważanie "wysłac - nie wysłac, jest na temat czy zupełnie nie, itp itd)

Co do zdjęc - po kolei:

1. anchel - dobrze złapane, fajna okazja się trafiła:) cho tak naprawdę to dziecko raczej było zapewne znudzone - no ale to wynika ze znajomości realiów a nie z tego co widac na zdjęciu - na zdjęciu jest różowa melancholia!
2. cold - motyw dobrze pasujący do zadanego tematu, jednak ja mam jakoś nie po drodze z ramkami więc tutaj też nie bardzo mi ona pasuje - co więcej wydaje mi się, że melancholia samego kadru jest nieco zburzona właśnie tą kontrastową ramą - ale nic przełączam na białe tło i zostaje ...melancholia własciwa:)
3. jakubs - naprawdę przerażająco melancholijny jest ten model - a może na odwrót: melancholijnie przerażający??;)
4. ot takie sobie suszki
5. Josoko - fajne:) o ile melancholia może byc fajna...;) w zestawieniu z tytułem - jest bdb
6. Rob123 - chyba najbardziej czasochłonne wykonanie - ja bym tak nie umiała stąd respekt!
7. Zbigniew - melancholijny pejzaż - chyba obrabiany w pośpiechu;)

Niezmiennie urzeka mnie różnorodnośc pomysłów na kadry i wykonanie.

PS anchel - moje suszki nie są b-w - one lecą w brązy:) Natomiast zostawienie full kolor pogrzebałoby melancholię (o ile takowa w tym obrazku w ogóle jest).

Zbigniew
01-11-2007, 15:23
Odnośnie zastrzeżeń jakoby coś było nie tak z obróbką mojego zdjęcia muszę kategorycznie i z pełną stanowczością poinformować, że możecie mieć rację :) Rzeczywiście coś trochę popsułem - tak to jest jak człowiek czegoś bardzo chce, a nie do końca może ;)

jm
01-11-2007, 15:25
Odnośnie zastrzeżeń jakoby coś było nie tak z obróbką mojego zdjęcia muszę kategorycznie i z pełną stanowczością poinformować, że możecie mieć rację :) Rzeczywiście coś trochę popsułem - tak to jest jak człowiek czegoś bardzo chce, a nie do końca może ;)

to nie zastrzeżenia:)
po prostu drzewa melancholijnie się nieco rozmnożyły... tak to już bywa z melancholią:)

flyski
01-11-2007, 15:35
Jako "wymięknięty" ;) nie wiem czy mogę się wypowiadać hihi,
ale co mi tam jeszcze Wam pokażę! :) (zdjęcie jakieś oczywiście :))
do rzeczy:
1. anchel, w spojrzeniu jest kwintesencja melancholii, fotka jest świetna, powaga miejsca i chwili oraz melancholijna mina dziecka kontrastuje z ubrankiem i... pozycją dziecka hihi świetne
2. Cold, udana fotka, smutny, spokojny nastrój, łódka wskazująca nieznany budynek w oddali, emanuje melancholią
3. jakubs, czerń, przeciągłe spojrzenie, myśli błądzące gdzieś daleko, melancholia wycieka...
4. jm, lubię takie spojrzenie, melancholia oddana poprzez jesienny "stan" wdzięcznych roślinek, BW jest ładne choć czasem właśnie te suche jesienne kolory też podkreślić mogły nastrój (jeżeli takie suche i jesienne były :))
5. Josoko, fotka rewelacyjna, nie tylko oryginalna, ale świetnie oddająca temat, a już ten czerwony kwiat (?) w czarnej ręce to po prostu strzał w dziesiątkę, brawo
6. Rob123, Fajna koncepcja i oczekiwany efekt, podoba mi się pomysł z przeniknięciem tła do ekranu komputera
7. Zbigniew, po prostu piękna fota, BW takie jak lubię, jednak przyczepić się do czegoś muszę, bo tam nad lasem od centrum na lewo widać jakieś coś i nie wiem czy to np dym czy jakieś pozostałości obróbki? ale fotka miodna

Pozdrawiam Wszystkich uczestników Tematów!
Jakubsowi jak zwykle wielkie piwko z pianką za napędzanie pomysłu!

anchel
01-11-2007, 22:39
Odnośnie zastrzeżeń jakoby coś było nie tak z obróbką mojego zdjęcia muszę kategorycznie i z pełną stanowczością poinformować, że możecie mieć rację :) Rzeczywiście coś trochę popsułem - tak to jest jak człowiek czegoś bardzo chce, a nie do końca może ;)

Zbigniew w sumie to nie wiem. W pierwszej chwili zwrocilem uwage na te jakies "krzaczory" na drzewami sadzac, ze to jakies pozostalosci po masce etc. Ale widze, ze odbicie tego czegos jest w wodzie wiec to nie to. Czyli jestem w kropce bo nie wiem co to jest ;] Natomiast tak naprawde to przeszkadzaja troche jakies zamglenia i rozmycie tu i owdzie. Nie zmienia to faktu, ze zdjecie jest bardzo przyjemnie i interesujace w odbiorze.

pzdr.

Maciej
01-11-2007, 22:43
Jak dla mnie - Rob123 !

Rob123
02-11-2007, 10:19
Pokrótce moje opinie na temat nadesłanych prac:

1. anchel - Fajnie kontrastują żywe/radosne kolory z wyrazem twarzy dziecka.
Strzał oddany dokładnie wtedy kiedy powinien być :)
2. Cold - Ładny nostalgiczno-melancholijny widok, tylko ta monstrualna ramka która sprawia wrażenie jak by miała
swoim ogromem zmiażdżyć wszystko co jest w środku :(
(niestety dla tego zdjęcia korzystam z czarnego tła na forum).
3. jakubs - Melancholia pokazana w sposób prosty ale skutecznych, bez żadnych dodatków "ozdobników" itp.
4. jm - Bardzo fajne zdjęcie i trafianie dobrany tytuł "Melancholia przemijania".
5. Josoko - "Czarna melancholia" Moim zdaniem najlepsze zdjęcie melancholii z zamieszczonych!
7. Zbigniew -Podobnie jak Cold ładny nostalgiczny widok. Tylko skorygować niedociągnięcia obróbki o którym już pisano. Albo dokładnie odwrotnie pójść w przeciwna stone spotęgować ten efekt ( rozmazujące-rozpływające sie drzewa na horyzoncie).

Dziękuje wszystkim za opinie odnośnie mojej fotki.

anchel -Troche bym jeszcze na nim popracowal, bo jak dla mnie nie potrzebnie tyle dolu, ktory jest elementem tla. Wolalbym, zeby ten melancholijny krajobraz unosil sie nad "czytajacym" jako swego rodzaju marzenie. dzięki za opinie wysyłając tą fotkę wiedziałem ze dalej mi tam mocno coś nie pasuje wiec na pewno spróbuje skorzystać z Twojej sugestji.

jm - chyba najbardziej czasochłonne wykonanie Niewiem jak czasochłonne były pozostale prace. Miałem dwa podejścia do tego tematu, efektem pierwszego był widoczek który odrzuciłem ale posłużył jako tło do zamieszczonej fotki.

Pomimo trudnego tematu z jakim przyszło nam sie zmierzyć powstało parę zdjęć, też uważam że jakoś sobie poradziliśmy z tematem :)
Mam nadziej ze następny temat obierzemy sobie troszkę łatwiejszy żeby złapać oddech przed następnymi może jeszcze bardziej wymagającymi :p

jakubs
05-11-2007, 17:09
Coś ostatnio wypadłem z uwagą.... jm co do Twojej wizji mojego zdjęcia, to nawet myslałem, żeby je zatytułować 'Heathcliff, ale potem pomyslałem, że może to jednak zbytni snobizm i w dodatku na wyrost...
Co do samych zdjęć, to muszę powiedzieć, że mi sie nawet pomysł Zbigniewa z tym rozmyciem podoba, może nieco za mocno, ale ma to wymowę, w ogóle całe zdjęcie mi się podoba.
Super zdjęciejosoko... juz sam widok dojrzałego mężczyzny od niechcenia bawiącego sie kwiatkiem jest rozczulający, a oprawiony w tę grę barw donicy, ściany i błękitu jest świetny :).
'Melancholia przemijania' jest chyba moim ulubionym w tej edycji, nie jestem pewien kadru, ale pozostałe cechy zdjęcia są dla mnie kosmiczne, sama ta przestrzeń wewnętrzna roślinki, już daje głęboką zadumą... poważnie... Wyostrzenie i barwy to potęgują w bardzo dobry sposób.
No i pewnie najbardziej ambitna praca roba123 baardzo mi się podoba... wg mnie lepiej by było ograniczyć nieco ilość elementów na zdjeciu, ale i tak jest charakterystyczna i bardzo poetycka w swoim przekazie.


Zdjęcie Colda akurat tym razem nie trafia do mnie jakoś specjalnie, może wydaje mi się zbyt monotonne, choć przecież to melancholia... nie wiem, ale czekam z niecierpliwością na następne :)
Urzekające tez jest zdjęcie anchela choć normalnie na ulicy to tak ubrane dziewczynki wyzwalają u mnie raczej odruch litości ;), jednak tutaj efekt jest osiągnięty, a dziewczynka melancholijnie odwrócona tyłem do głównych wydarzeń długo zostanie mi w pamięci...

A juz wkrótce zacznę, a może juz zacząłem- zbierać pomysły na listopad... ale weźcie przegłosujcie coś prostszego ;)...

Zbigniew
05-11-2007, 19:04
Zbigniew w sumie to nie wiem. W pierwszej chwili zwrocilem uwage na te jakies "krzaczory" na drzewami sadzac, ze to jakies pozostalosci po masce etc. Ale widze, ze odbicie tego czegos jest w wodzie wiec to nie to. Czyli jestem w kropce bo nie wiem co to jest ;]

OK, zanalizowałem to. Okazało się, że są to jakieś inne drzewa (podobne występują na innych zdjęciach z tych okolic) - są one dalej, są wyższe i o wiele jaśniejsze. Rzeczywiście trochę obrabiałem zdjęcie (głównie przy konwersji + trochę poziomy lokalnie) i mogłem dobić te mniej wyraźne drzewka. I to chyba cała tajemnica :)

josoko
05-11-2007, 22:59
Kilka moich uwag - jako uczestnik czuję, że powinienem się odezwać. A zwłaszcza, że wątek mimo dużej dawki merytorycznych ocen (to rzadkość w wątkach zdjęciowych, niestety) ma zadziwiająco niską popularność (teraz może być niższa :))

anchel, pierwsze wrażenie - "gdzie dziecko i melancholia?". Z czasem człowiek zapomina :). Teraz już to zdjęcie do mnie dociera, podoba się. Jedyne co mi przeszkadza to zbyt mocne przepały. Jeśli było robione w NEFie, można to zminimalizować (w JPGu też :)).

cold, (pominę ramkę) zdjęcie odwołuje się do skojarzeń oglądającego. I nawet by do mnie trafiło, ale nie tak wyostrzone! Melancholia w żaden sposób nie kojarzy mi się z ostrymi krawędziami. Przede wszystkim dotyczy to tylnego planu. Miękko ma być :).

jakubs, w zasadzie nick autora zbędny :). Większość elementów (kadr, konwersja) pasują do tematu. Bardzo pasuje spojrzenie. Mnie nie pasuje tylko nieco spięta górna warga modela. Być może to taki charakterystyczny element fizjonomii i tak musi być.

jm, bardzo ciekawy pomysł. W mojej opinii nieco zbyt dużo pustego środka. Pierwszy plan dałbym nieco dalej od krawędzi i zdjęcie robił bardziej z prawej strony.

Rob123, duży plus za kreatywność, moim zdaniem bez konkurencji tutaj. Minus za taki mały rozmiar! I tak, jak napisał anchel - ideał to podstawa na dole stopniowo przechodząca w marzenia na górze.

Zbigniew, podobnie jak na zdjęciu colda tu też wymagane są skojarzenia widza. U mnie ich brak niestety, co świadczy tylko o moich ograniczonych możliwościach kojarzenia :(.

Po tak dużej dawce czepiania się innych, kilka słów o mojej produkcji.
Dziękuję Wam, że zdjęcie mogło pojawić się w temacie Melancholia. Niestety, nie zostało zrobione specjalnie pod tym kątem :(. Na swoje usprawiedliwienie dodam, że nie znalazłem takiego ograniczenia (specjalnie gorliwie nie szukałem). Melancholia dała mi motywację do obróbki.
I dziękuję za pochlebne opinie.

jakubs
05-11-2007, 23:39
josoko myślę, że wątek jest dobrze ukryty ;), poza tym zauważ, że mamy tutaj też zadziwiająco wysoki współczynnik merytoryczności do ilości...
A wraz ze wzrostem popularności ten współczynnik zdecydowanie by zmienił proporcje.
Namawiając do reaktywacji Zadań Tematycznych miałem zdecydowaną wizję takich jakby wirtualnych warsztatów i jak na razie takiej konwencji udaje się nam wspólnie trzymać :). A nawet wychodzi to coraz lepiej, bo naprawdę bałem się, że na ten temat nie przyjdzie żadne zdjęcie.

Zbigniew
05-11-2007, 23:43
Dopóki jesteśmy wszyscy w tym wątku chciałem zapytać (bo może czegoś nie wiem) - gdzie są poprzednie (tj. od początku reaktywacji) zestawy ? Bo poprzednie, stare, do których nikt nie zagląda, są poprzyklejane, a nasze lecą na /dev/null/ lub w najlepszym wypadku do archiwum. Ktoś wie co dzieje się z pracami z ZT ? :(

jm
05-11-2007, 23:47
Własnie, może by warto taką galerię z tych prac zrobić - kolejne miesiące, kolejne tematy i kolejni śmiałkowie. Sądzę że byłaby to fajna dokumentacja tego przedsięwzięcia... a gdyby jeszcze zostały te rzeczowe komenty to już w ogóle było git.

A kiedy zadanie na listopad? Pytam, bo jak będzie jeszcze trudniejsze od melancholii to potzreba duużo czasu ....do namysłu:)

Zbigniew
05-11-2007, 23:50
Właśnie - pomysły, wnioski, głosowanie, akcja - szybka piłka :) Poproszę (jeżeli mogę o coś wnioskować) o głosowanie na weekend - potem wyjeżdżam i może wtedy, o ile podpasowałoby, bym coś ustrzelił :)

Pomysł z galerią - w porządku. Ważne, żeby to nie zginęło w czeluściach naszego archiwum.

jm
05-11-2007, 23:53
Przylazł mi do głowy pomysł na temat - wysyłam PW do jakubsa - najwyżej mnie zabijecie;)

PS pomysł mam na temat, na wykonanie ni dudu:(

jakubs
05-11-2007, 23:53
Pogadam z kyllanem jak by to rozwiązać... Myślałem, że może dobrze by było oddzielić te wątki orgaanizacyjne od zdjęciowych, ale faktycznie tak by zostały z komentarzami...

Zbigniew
05-11-2007, 23:54
Przylazł mi do głowy pomysł na temat - wysyłam PW do jakubsa - najwyżej mnie zabijecie;)

W towarzystwie nie wypada szeptać do ucha .... :p

jakubs
05-11-2007, 23:54
Właśnie - pomysły, wnioski, głosowanie, akcja - szybka piłka :) Poproszę (jeżeli mogę o coś wnioskować) o głosowanie na weekend - potem wyjeżdżam i może wtedy, o ile podpasowałoby, bym coś ustrzelił :)

Pomysł z galerią - w porządku. Ważne, żeby to nie zginęło w czeluściach naszego archiwum.

Zajawka już jest :)

jm
05-11-2007, 23:55
W towarzystwie nie wypada szeptać do ucha .... :p


no to co - dajemy te propozycje tutaj?

Zbigniew
05-11-2007, 23:57
Aaaa - wysłałaś propozycję tematu. Nie zakumałem ....
Nie, chyba nie dajemy tutaj :) Niech decyduje rozgrywający ;)

edit: Tak sobie pomyślałem - temat: "Metro" :twisted: :-P

jakubs
06-11-2007, 00:02
Że niby ja... nie tu. Po pierwsze, jestem gapą i mogę coś przegapić, a poza tym przyda się jeśli będzie to trochę anonimowe.

jakubs
06-11-2007, 00:05
jm a fakt jest taki, że jeśli Twoja propozycja przejdzie, to Cię zabijemy :D.

jm
06-11-2007, 00:10
edit: Tak sobie pomyślałem - temat: "Metro" :twisted: :-P

Ty nie bądź taki do przodu....., bo ja mam do Wiednia bliżej niż do stolycy:mrgreen: o tym, że wygodniej to już nie wspomnę:)

jakubs
06-11-2007, 00:16
My tu w Katowicach też mamy metro, tyle że mniejsze wagoniki i głębiej...

jm
06-11-2007, 00:19
No.
I teraz.......... Zbychu rozmyśla nad ripostą albo nad alternatywnym tematem..... oby to nie był PKIN:mrgreen:

josoko
06-11-2007, 00:27
josoko myślę, że wątek jest dobrze ukryty ;), poza tym zauważ, że mamy tutaj też zadziwiająco wysoki współczynnik merytoryczności do ilości...
A wraz ze wzrostem popularności ten współczynnik zdecydowanie by zmienił proporcje.

No nie da się ukryć, że zdecydowanie masz rację :)

anchel
06-11-2007, 00:29
Ode mnie poszło. Miało być początkowo tribute to Jimi Hendrix ale to by było za łatwe i pewnie z 6 gitar bym zobaczył a to nie o to miało iść ;]

Zbigniew
06-11-2007, 00:31
No ode mnie też poszło, ale chyba zaraz dostanę mail zwrotny od jakubsa z kilkoma bluzgami i tyle po mojej inicjatywie :)

flyski
06-11-2007, 00:50
Ja tylko spytam nieśmiało czy nie można by zaczerpnąć z poprzednich niewykorzystanych tematów :P
tak tylko pytam :)

jakubs
06-11-2007, 00:54
Ja tylko spytam nieśmiało czy nie można by zaczerpnąć z poprzednich niewykorzystanych tematów :P
tak tylko pytam :)

jasne, ale ja nie będę czerpał... jak ktoś chce to może podesłać propozycję powtórnie, byle szybko, bo właściwie już mógłbym opublikować ankietę... poważnie :), sam jestem zaskoczony

jm
06-11-2007, 01:04
Publikuj:)
jak ja lubię chodzić na wybory:)

flyski
06-11-2007, 01:05
OK publikuj :)

jakubs
06-11-2007, 08:51
Nie, to było nie za fajne co napisałem, bo być może ktoś, kto nie śledzi z uwagą naszego wątku też mógłby chcieć przysłać propozycję tematu, ale musi to wypatrzyć, a na razie są propozycje od osób zwykle się udzielających :)... więc ankietę wrzucę jutro wieczorem.
Przepraszam za zamieszanie.

ps
Więc możesz flyski spokojnie przysyłać jakieś odgrzebane tematy ;).