PDA

Zobacz pełną wersję : swiatlo vs all my life who am i? -[Pojedynek]



Marcin Stawiarz
31-10-2007, 19:03
Jako ze w innym temacie powstal pomysl pojedynku, to moze ustalimy wszystko w nowym czystym watku...

a zaczelo sie od...


A ponieważ bardzo cenię Marcina, to staram się jego też w to wciągnąć.

mnie srednio interesuja takie gierki ;) ale jesli mamy sie bawic, to mam propozycje... pojedynku...

pojedynek z 2 zdjec, co by Ci udowodnic, ze "dramatyczne" to nie znaczy ze musi przejsc przez PS, a potrzeba do tego czegos wiecej, od filtrow zaczynajac na odpowiednim swietle i pogodzie konczywszy (nie bede tutaj nic pisal o mrocznej duszy, hehehe).

1. robimy zdjecie w Twoich warunkach, ale... zero PSa, co by nie dopuscic do jakiejkolwiek ingerencji komputerowej wysylamy czyste RAWy do jednego z moderatorow i on konwertuje do JPG, zmniejsza i to wszystko, bez ostrzenia, kontrastu i innych *******, ot czyste swiatlo sloncze, wszystko robimy na etapie naswietlania zdjecia.

2. robimy zdjecie w pochmurny dzien, moze padac, moze grzmic, moze mzyc, ale chmury musza wypelniac cale niebo. konwersja do BW. uzywamy szarych polowek, polarow, szarych.



P.S. Przeczytałem Twoje warunki co do kompletnie pochmurnego nieba. Problem jest taki że u mnie jak jest pochmurne niebo, to jest pochmurne w 100%. Czyli jest jednolicie szare. Nie można jakoś zmodyfikować warunków?


warunki musza byc takie, zeby zdjecie zrobic bez swiatla slonczenego, czyli trzeba wyczekac moment kiedy slonce schowa sie za chmurami, ewentualnie, najlepiej wyczekac na taka pogode, kiedy robi sie wlasnie szaroburo i ponuro :)



P.S. 2. Co to jest czysty RAW? Przecież mogę zrobić modyfikację w NX albo i w samym aparacie: poprawa naświetlenia, zmiana balansu bieli, tone compensation, color mode, hue, saturation. Czyli wszystko to co jest w 'camera settings'. Czyli jak coś robimy w aparacie to jest OK, a jak w NX to już nie? W końcu NEF zależy od aparatu, a aparat aparatowi nierówny. Czy kadrowanie jest OK?
A może umówimy się na konkretne ustawienia: musi być tylko:
1. 50mm i bez kadrowania
2. tylko f/8 albo f/16. Żadnych innych.
3. ISO i czas dowolne.


to taki RAW, ktorego nie modyfikujemy w zaden sposob, chodzi o to zeby nie bawic sie w szopki, jakies multiekspozycje (ja osobiscie nigdy nie skladam zdjec z kilku roznie naswietlnonych klatek) a naswietlic zdjecie prawidlowo z poziomu aparatu a nie modyfikowac go na komputerze, bo to jest zbyt proste, wtedy wychodzi wszystko, interpretacja swiatla, oraz umiejetnosc komponowania kadru a nie przycinanie na komputerze.

a co do NX, to szczerze mowiac nigdy nie uzywalem, ale czy po modyfikacji/wywolaniu w NX da sie zapisac RAW jako RAW, a nie jako JPG lub inny plik?



P.S. 3 Kto robi konwersję do b/w? Czy mam ustawić swoje D200 na bw? Czy można zrobić bw NX-em? Czy to o to chodzi? Bo przecież bw też można różnie robić - na czerwonym, na niebieskim, na RGB. A przecież nagle całej masy fitrów kolorowych nie będę sobie kupował, bo nie mam na to forsy. Więc chcąc zrobić bw na czerwonym to muszę to zrobić NX-em. Albo manipulować w ustawieniach aparatu.


tutaj sie chyba nie zrozumielismy, pierwsze zdjecie robimy bez modyfikacji, bo to kolor, nie potrzeba tutaj nic wiecej, natomiast drugie mozemy przekonwertowac do BW wg wlasnej metody i w tym przypadku nie musimy wyslac zdjecia w formie RAWa.



P.S. 4 No i następne pytanie. Rozumiem że nie szperamy w archiwach, ale robimy zdjęcia nowe. Czyli żadnych szuflad. Na exifie ma być data z listopada 2007. Czy to miałeś na myśli?

oczywiscie, zdjecie musi byc z listopada 2007 roku.

zostaje kwestia ustalenia tematu i ostatecznego terminu, poniewaz zbliza sie zima i warunki sa jakie sa, wiec trafienie na odpowiednia pogode moze byc utrudnione, szczegolnie, ze oboje mamy swoje obowiazki i prace...

Efexor
31-10-2007, 19:30
no to się nam pojedynek zapowiada... Będzie buba...:D

puchbeary
31-10-2007, 19:44
uch... ale warunki :shock: no to z przyjemnością się przyjrzę takim zmaganiom. Powodzenia Panowie !

pebees
31-10-2007, 19:48
Do tych warunków dodałbym jeszcze 'zdjęcie musi być robione na negatywie' :D

Marcin Stawiarz
31-10-2007, 19:50
Do tych warunków dodałbym jeszcze 'zdjęcie musi być robione na negatywie' :D

ale to byloby juz zbyt latwe, khykhy ;) przy cyfrze trzeba sie zmagac z tyloma roznymi problemami ;D ;D ;D

Sebastiann
31-10-2007, 19:54
No no, nic tylko czekać na zdjęcia bo zapowiada się nietypowo:)

swiatlo
31-10-2007, 20:02
OK, postaram się zsumować warunki:
1. Zdjęcie dające się sklasyfikować do fotografii krajobrazowej
2. Zachmurzenie bliskie 100%, czyli brak światła słonecznego na obiekcie fotografowanym jak i w tle. Czyli bezpośrednie światło słoneczne ani księżycowe nie może być w kompozycji.
Rozumiem że prześwity w chmurach są dozwolone o ile nie przepuszczają światła słonecznego na fotografowaną scenę.
Po przesłaniu RAW-a moderator może odrzucić zdjęcie jako nie spełniające powyższych wymogów. Dobrze aby zrobił to od razu aby był czas na powtórkę.
3. Zdjęcie w formacie RAW.
Tutaj są pewne wątpliwości. Otóż w NX można zrobić bardzo dużo, prawie tak dużo jak w PS-sie i wciąż zapisać plik jako NEF. Można bawić się z krzywymi, dokonywać selekcji, itd.
Proponuję aby to zabronić. Jedynymi co jest dozwolone to poprawki które można też dokonać w aparacie, czyli wszystko to co jest w Camera Settings. Czyli proponuję że jedynymi dozwolonymi operacjami w NX są:
- exposure compensation
- sharpening
- tone compensation
- color mode
- saturation
- hue adjustment (-9 do +9 stopni)
- white balance
czyli wszystko to co aparat ma w swoim menu.
4. Kadrowanie w aparacie. Po zrobieniu zdjęcia już nie kadrujemy.
5. Filtry dowolne
6. Data zdjęcia - listopad 2007.
7. Przysyłamy tylko jedno zdjęcie do moderatora. Po przesłaniu o ile jeszcze jest czas to możemy przesłać następne anulując tym samym poprzednie.

Kiedy deadline?

Proponuję Czornego na moderatora.

Czy coś jeszcze?
Czy narzucamy jakąś tematykę, czy dowolną aby tylko chmury były? Nawet jeśli te chmury są tylko nieistotnym tłem?

Proponuję temat aby zawęzić tematykę zdjęcia:
Okno - czyli świat widziany przez okno, zarówno sztuczne, jak i naturalne (prześwit między gałęziami, otwór w skale, albo po prostu zwykłe okno domowe). Musi być widoczne zachmurzone niebo.
Temat ten był ostatnio w NPN i bardzo mi się spodobał. Nie wystąpiłem w nim bo nie mam żadnego takiego zdjęcia w archiwach, ale temat podniecający i dający ogromne możliwości kreatywności.

pebees
31-10-2007, 20:05
To może po prostu z puszki ma wyjść gotowy jpg, i jako taki może zostać tylko pomniejszony? :)

Marcin Stawiarz
31-10-2007, 20:08
Rozumiem że prześwity w chmurach są dozwolone o ile nie przepuszczają światła słonecznego na fotografowaną scenę.

sa nawet wskazane, bo to jeden z elementow "dramtycznych" ;)

a teraz musze isc sprawdzic na drugi komputer jak to jest z tym zapisywaniem NEFow, bo zawsze mi sie wydawalo, ze NEF jest niezapisywalny...

swiatlo
31-10-2007, 20:13
sa nawet wskazane, bo to jeden z elementow "dramtycznych" ;)

a teraz musze isc sprawdzic na drugi komputer jak to jest z tym zapisywaniem NEFow, bo zawsze mi sie wydawalo, ze NEF jest niezapisywalny...

Dokonałem edycji poprzedniego postu gdzie zaproponowałem tematykę. Przeczytaj i ustosunkuj się.
Poza tym sprecyzuj te prześwity, bo poprzednio proponowałeś 100% zachmurzenia, a granica pomiędzy prześwitem a prześwitem słonecznym jest bardzo płynna.

swiatlo
31-10-2007, 20:17
Hehe, właśnie czytałem prognozę pogody na najbliższy tydzień - murowane czyste i bezchmurne słońce!

swiatlo
31-10-2007, 20:43
Kolejne pytanie do Ciebie - napisałeś o dwóch zdjęciach - jeden RAW, drugi b/w przekonwertowany własnym sumptem. Tutaj bym się nie zgodził, bowiem ten "własny sumpt" otwiera drogę do dowolnej obróbki.
Proponuję aby NEF był już czarno biały. I koniec. Czyli zdjęcie ma wyjść czarno-biało już w NEF-ie. D200 ma taką opcję, podobnie można to zrobić w NX na poziomie aparatu (patrz Camera Settings).

O, jeszcze jedno - NEF ma być udostępniony publicznie. Chodzi o to aby nie dopuścić różnych niedozwolonych manipulacji na poziomie NEF-a, czyli krzywych, saturacji, chrom itd. Jedynie Camera Settings i koniec.

Marcin Stawiarz
31-10-2007, 20:49
Poza tym sprecyzuj te prześwity, bo poprzednio proponowałeś 100% zachmurzenia, a granica pomiędzy prześwitem a prześwitem słonecznym jest bardzo płynna.

zeby bylo jasne wszystko, pokaze na przykladzie... przy okazji pewnie rozjasni to pewne sprawy jak i pomoze w osiagnieciu lepszych efektow osoba, ktore chca zrobic cos w tym "klimacie"... oba zdjecia to czyste RAWy, czyli tak jak juz wczesniej pisalem bez jakiejkolwiek modyfikacji komputerowej, ukazuja idealnie pogode i warunki (tutaj, padajacy deszcz) w jakich robie zdjecia, i widac dokladnie jak bardzo ingeruje w to "udrmatycznianie" (o ktorym swiatlo BEZPODSTAWNIE zawsze pisal ze powstaje na etapie obrobki komputerowej a nie podczas naswietlania zdjecia).

http://tola.kik.pcz.pl/%7Eharmag/dyephoto/swiatloprzyklad.jpg

1. zwykle zdjecie, czyli to jak rejestruje to kamera, zalozony filtr szary polowkowy. zdjecie chyba najwierniej oddaje to co mozna by tam zaobserwowac w tamtym momencie, i wlasnie takie warunki potrzebne sa do zrobienia zdjecia drugiego w pojedynku.

2. to juz moja swiadoma kreacja i wizja, to juz nie jest rzeczywistosc a celowe dzialania, ktore z zastanych warunkow maja wydobyc maksimum zaplanowanych efektow koncowych. widac dokladnie przyciemnienia, winiete itd... w stosunku do normalnego zdjecia. oczywiscie cierpliwosc, dobra parasolka, szmata do wycierania 'szybek' bardzo wskazane.

Marcin Stawiarz
31-10-2007, 20:55
Proponuję aby NEF był już czarno biały. I koniec. Czyli zdjęcie ma wyjść czarno-biało już w NEF-ie. D200 ma taką opcję, podobnie można to zrobić w NX na poziomie aparatu (patrz Camera Settings).


oczywiscie, ze otwiera, poniewaz wymaga tego koncepcja, ja nie zajmuje sie rejestracja rzeczywistosci a kreacja, mimo ze staram sie zeby cala najwazniejsza fotograficzna "robota" zostala zarejestrowana przed zrzuceniem zdjecia na komputer, jednak taka kreacja wymaga odpowiedniej zabawy z kontrastem (bo nie ma nic lepszego niz BW z duza iloscia bieli i czerni a nie samych szarosci), ktorego zwykla konwersja do BW nie zalatwi.

swiatlo
31-10-2007, 20:57
zeby bylo jasne wszystko, pokaze na przykladzie... przy okazji pewnie rozjasni to pewne sprawy jak i pomoze w osiagnieciu lepszych efektow osoba, ktore chca zrobic cos w tym "klimacie"... oba zdjecia to czyste RAWy, czyli tak jak juz wczesniej pisalem bez jakiejkolwiek modyfikacji komputerowej, ukazuja idealnie pogode i warunki (tutaj, padajacy deszcz) w jakich robie zdjecia, i widac dokladnie jak bardzo ingeruje w to "udrmatycznianie" (o ktorym swiatlo BEZPODSTAWNIE zawsze pisal ze powstaje na etapie obrobki komputerowej a nie podczas naswietlania zdjecia).



1. zwykle zdjecie, czyli to jak rejestruje to kamera, zalozony filtr szary polowkowy. zdjecie chyba najwierniej oddaje to co mozna by tam zaobserwowac w tamtym momencie, i wlasnie takie warunki potrzebne sa do zrobienia zdjecia drugiego w pojedynku.

2. to juz moja swiadoma kreacja i wizja, to juz nie jest rzeczywistosc a celowe dzialania, ktore z zastanych warunkow maja wydobyc maksimum zaplanowanych efektow koncowych. oczywiscie cierpliwosc, dobra parasolka, szmata do wycierania 'szybek' bardzo wskazane.

Czyli tylko zdjęcie pierwsze jest dozwolone. Drugie już ma softwarową ingerencję.
Czyli przeczytaj moje poprzednie posty. Całość ma być zawarta w jednym NEF-ie. I przesyłamy JEDNO zdjęcie w formacie NEF. Jedno. Konwersja b/w ma być już w NEF.
Jeśli prześlesz zdjęcie w kolorze, to moderator ma zrobić prostą desaturację jako konwersję. Jak chcesz zrobić coś bardziej skomplikowanego, na przykład na poziomie Red, to załóż filtr albo zrób b/w na Red w D200 albo w NX.
Czyli przesyłamy JEDNO zdjęcie w NEF, które też jest udostępniane publicznie.
Czy zgadzasz się na temat 'okno'?

swiatlo
31-10-2007, 21:01
oczywiscie, ze otwiera, poniewaz wymaga tego koncepcja, ja nie zajmuje sie rejestracja rzeczywistosci a kreacja, mimo ze staram sie zeby cala najwazniejsza fotograficzna "robota" zostala zarejestrowana przed zrzuceniem zdjecia na komputer, jednak taka kreacja wymaga odpowiedniej zabawy z kontrastem (bo nie ma nic lepszego niz BW z duza iloscia bieli i czerni a nie samych szarosci), ktorego zwykla konwersja do BW nie zalatwi.

Chciałeś udowodnić że dramatyczność można uzyskać bez software, więc nie robimy software. NX na poziomie Camera Settings jest OK bo imituje ustawienia w menu aparatu.
Poza tym żadnych innych konwersji ani udramatycznień. Imitujemy analoga.
Nie mam analoga i nie zamierzam teraz go na potrzebę pojedynku kupować, ale jeśli się ograniczymy do menu w aparacie (lub NX-a na poziomie podstawowym), to można tego analoga całkiem dobrze imitować.
Przesyłamy jedno zdjęcie w NEF. Jedno. I ma ono być udostępnione publicznie.

Marcin Stawiarz
31-10-2007, 21:05
Czyli tylko zdjęcie pierwsze jest dozwolone. Drugie już ma softwarową ingerencję.
Czyli przeczytaj moje poprzednie posty. Całość ma być zawarta w jednym NEF-ie. I przesyłamy JEDNO zdjęcie w formacie NEF. Jedno. Konwersja b/w ma być już w NEF.
Jeśli prześlesz zdjęcie w kolorze, to moderator ma zrobić prostą desaturację jako konwerwsję. Jak chcesz zrobić coś bardziej skomplikowanego, to na przykład na poziomie Red, to załóż filtr albo zrób b/w na Red w D200 albo w NX.
Czyli przesyłamy JEDNO zdjęcie w NEF, które też jest udostępniane publicznie.
Czy zgadzasz się na temat 'okno'?

mozemy to w takim razie bardziej uproscic,
maja byc 2 zdjecia, oba w kolorze, to co ma je roznic to pogoda, na 1 ma byc swiatlo slonczne, typowe dla twoich zdjec, na 2 zdjeciu ma byc swiatlo typowe dla moich zdjec. mozemy sobie odpuscic obrobke, przeciez nie o to chodzi tu chodzi, bo i tak to co przezyjemy w plenerze to NASZE i nie ma nic wspanialszego.

a temat bardzo dobry i wymagajacy, juz sie zastanawiam jak do niego podejsc.

swiatlo
31-10-2007, 21:12
mozemy to w takim razie bardziej uproscic,
maja byc 2 zdjecia, oba w kolorze, to co ma je roznic to pogoda, na 1 ma byc swiatlo slonczne, typowe dla twoich zdjec, na 2 zdjeciu ma byc swiatlo typowe dla moich zdjec. mozemy sobie odpuscic obrobke, przeciez nie o to chodzi tu chodzi, bo i tak to co przezyjemy w plenerze to NASZE i nie ma nic wspanialszego.

a temat bardzo dobry i wymagajacy, juz sie zastanawiam jak do niego podejsc.

Jak się ten pojedynek zakończy, to chętnie wystąpię w następnym gdzie możemy dodać światło słoneczne i kolor, ale na razie w tym pojedynku pozostańmy przy Twoich oryginalnych warunkach. Czyli światło pochmurne, konwersja b/w, imitacja analoga, filrty i podstawowa obróbka na poziomie aparatu.
Przesyłamy NEF-a do wglądu publicznego, który moderator tylko konwertuje do jpg na poziomie podstawowym jako proste 'save-as'. Czarno-białe w NEF, a jeśli nie to moderator robi podstawową desaturację. Temat "Okno w pochmurny dzień".
Podejmujesz?

Marcin Stawiarz
31-10-2007, 21:13
podejmuje ;)

harb
31-10-2007, 23:09
myslę że wszyscy czekają na wasze prace z ogromną ciekawoscią ,zyczę wymarzonych warunkow pogodowych -pozdrawiam

Jacek_Z
01-11-2007, 13:59
Do tych warunków dodałbym jeszcze 'zdjęcie musi być robione na negatywie' :D
:-D a jak z negatywu zrobić RAW?



a teraz musze isc sprawdzic na drugi komputer jak to jest z tym zapisywaniem NEFow, bo zawsze mi sie wydawalo, ze NEF jest niezapisywalny...
Da się. Zależy od softu na jakim pracujesz.

JK
01-11-2007, 14:03
:-D a jak z negatywu zrobić RAW? ....
Zrobić zdjęcie negatywu cyfrówką. :-D

Fenek
01-11-2007, 14:14
:-D a jak z negatywu zrobić RAW?
Proponuję konieczność wykonania 3 ujęć z filtrami czerwonym, zielonym i niebieskim, dodatkowo przesuniętych względem siebie o nanometry, by zasymulować matrycę bayerowską. :razz:

jakubs
01-11-2007, 17:06
nie rozumiem, dlaczego nie chcecie zrobić .jpg BW, skoro to jedyny pewny dowód na to, że wszystkie elementy zdjęcia pochodzą z momentu ekspozycji... a jeśli 5D nie ma takiej opcji, to konwersji powinien dokonać Moderator... inaczej jaka jest różnica,czy zamierzony kontrast osiągnie się krzywymi, czy ustawieniami sumulującymi body...?

anchel
01-11-2007, 17:17
Ja rozumiem, ze nef bedzie dostepny i bedziemy mogli go sobie poogladac, ale do oceny i pogladu jak sie domyslam zdjecie beda zamieszczone na forum? W takim badz razie to chyba musza byc wywolane do jpg'a i zmniejszone. No chyba, ze bedziemy oceniac po nefach. Ja jednak bym wolal, zebyscie ustalili konkretny rozmiar jpg'a (np. 700 na dluzszym boku) i jeden wspolny parametr wyostrzania, zeby to jakos jednak wygladalo (np. jakis mniej wiecej standard: unsharp mask - a=200, r=0,6-0,8, t=20). I do tego jednakowa rameczka: po pixlu czarnego na obwodke i po 5mm bialej ramki ;]
Tak dywaguje - sami mozecie ustalic parametry. Jesli chcecie. W kazdym razie chodzi o to, ze przeciez nefy beda widoczne wiec zadnej sciemy nie bedzie. Ale oczywicie mozecie mnie zignorowac jesli czegos nie zrozumialem i sie wtracam bezsensu.

Pzdr.

Ps. W kazdym razie nie moge sie doczekac wynikow. Zycze wam obu wymarzonej, pojedynkowej pogody!

anchel
01-11-2007, 17:18
Hehe widze, ze z jakubsem niemal w tej samej chwili naszly nas takie same refleksje ;]

Wini
01-11-2007, 17:23
Chłopcy, czy Wy nie przeginacie z tym regulaminem?

Jacek_Z
01-11-2007, 23:35
Chłopcy, czy Wy nie przeginacie z tym regulaminem?
:-D nie ustalili ile stopni od pionu może być odchylony aparat :mrgreen: ani w jakim kierunku i na jakiej wysokości npm ma byc zrobione zdjęcie. W zdjęciu powinny być zaszyte dane z GPS (to wakurat jest możliwe) :-D

motylanoga
02-11-2007, 00:29
Zasady są tak sztywne, że o wygranej zdecyduje lepsza (czy może w tym wypadku gorsza ;-) ) pogoda. Ale czekam z niecierpliwością na foty.

swiatlo
02-11-2007, 01:43
Zasady są tak sztywne, że o wygranej zdecyduje lepsza (czy może w tym wypadku gorsza ;-) ) pogoda. Ale czekam z niecierpliwością na foty.

Chodzi tylko o to aby wymusić gołe zdjęcie - sama scena plus kadr. Bez dodatkowych artyzmów.

Władca Pixeli
02-11-2007, 05:23
Chodzi tylko o to aby wymusić gołe zdjęcie - sama scena plus kadr. Bez dodatkowych artyzmów.
A nie wystarczy zwyka dżentelmeńska umowa?

JK
02-11-2007, 10:36
.... i co to jest "gołe zdjęcie"? Rozumiem, że negatyw bez wywołania - tylko jak to oglądać? A i tak wpływ na zdjęcie, po wywołaniu negatywu, ma rodzaj emulsji filmu i sposób wywołania. Chyba to jednak solidne przegięcie. Oceniać i porównywać trzeba gotowe produkty, a nie materiał początkowy. Warsztat fotografa to nie tylko sam aparat, a i tak zawsze liczy się efekt ostateczny.

No cóż. Taki pojedynek na samopały w dobie kałasznikowa. :wink:

kubedes
02-11-2007, 10:53
Chodzi tylko o to aby wymusić gołe zdjęcie - sama scena plus kadr. Bez dodatkowych artyzmów.

Per analogia do analoga ;-) to świadomie chcecie się pozbawić kontroli nad wołaniem kliszy i wykonaniem odbitki?
Może wystarczy .jpg prosto z puszki?

IMHO za bardzo sie napinacie... ale to Wasz pojedynek.

motylanoga
02-11-2007, 11:49
Chodzi tylko o to aby wymusić gołe zdjęcie - sama scena plus kadr. Bez dodatkowych artyzmów.

Chodzi o udowodnienie, że "dramatyczność można uzyskać bez software, więc nie robimy software", że pozwolę sobie Ciebie zacytować. I ok, bez PS i innych programów - dajemy zdjęcie prosto z puchy, to rozumiem. Ale żeby definiować "prześwity" w chmurach i przesłonę? Ustalcie resztę parametrów, a nie będziesz musiał z domu w ogóle wychodzić - poczekasz na odpowiednią pogodę, ustawisz puszkę, i puścisz w wiatr i deszcz syna, niech bez min 400 fot nie wraca. ;-) ;-) ;-)
No ale to Wasz zabawa, bawcie się. :-) I jak już mówiłam, życzę fatalnej pogody ;-)

Marcin Stawiarz
17-11-2007, 19:39
przepraszam Cie swiatlo, ale rezygnuje z pojedynku, przemyslalem sprawe i mi sie odechcialo, nie mam ochoty nikomu nic udowadniac, tlumaczyc sie i spowiadac, a nawet publikowac przez jakis czas zdjec tutaj... EOT.

swiatlo
17-11-2007, 23:44
przepraszam Cie swiatlo, ale rezygnuje z pojedynku, przemyslalem sprawe i mi sie odechcialo, nie mam ochoty nikomu nic udowadniac, tlumaczyc sie i spowiadac, a nawet publikowac przez jakis czas zdjec tutaj... EOT.

No trudno, też byłem trochę wbrew sobie wciągnięty w ten pojedynek, ale już trochę czasu zainwestowałem.
Ale dobrze że tak zrobiłeś, fotografia powinna być przyjemnością a nie udowadnianiem czegoś komuś. Absolutnie respektuję Twoją decyzję i jestem dla Ciebie pełen podziwu za odwagę rezygnacji. To była męska decyzja i Twój obraz bardzo wzrósł w moich oczach.
Proponuję publikację zdjęć jakie zrobiliśmy w ramach naszych eksperymentów, ale nie jako pojedynek, ale po prostu dla przyjemności.
Pozdrawiam
Czarek Mart

jm
17-11-2007, 23:56
Jestem zawiedziona.

Jacek_Z
18-11-2007, 00:02
Ja też. Wiadomo, że ograniczenia pojedynkowe powodują, że zdjęcia nie sa z tych najgenialszych wychodzących od danego autora. Ale to tyczy obu stron i chodzi o to, by pokazać swoją sprawność, pokazać, że się ma jakiś poziom nawet w ciężkiej sytuacji. Ja bym nawet wprowadził w regulaminie zapis, że zdjęcia mają powstawać w 2 tygodnie od podjęcia rękawicy.
Szkoda.

harb
24-11-2007, 03:12
nie bylo mnie w kraju przez pare dni ,i dopiero teraz moge dodac cos od siebie -moze rzeczywiscie dobrze sie stalo ,popieram teze ze fotografia powinna byc przyjemnoscia ,ale z drugiej strony obejrzec zdjecia tworzone przez osoby ktore wiedza czego wymaga dobre zdjecie, zawsze daje wiele do myslenia i nauki

Nivelen
24-11-2007, 10:44
a już myślałem że będzie wielki pojedynek :(

no nic, szanuję decyzję, taki pojedynek wymagałbym sporo czasu :)

wojteh
24-11-2007, 23:33
zawiedziony jestem okrutnie - te zasady - umowa była obopólna i miała na celu ograniczenie manipulacji softem w zdjęcie - reszta miała być artyzmem - niestety chyba zbyt dużo założyli na barki - zbyt mocno spasowali ramy tego "okna" - wielka szkoda przede wszystkim dla nas oglądających