PDA

Zobacz pełną wersję : Intrnet WiFi



tomajk
31-10-2007, 18:53
Pewnie są ludzie którzy mają problemy z dostępem do internetu, ja właśnie do nich należę, mam niestety tylko BLUECONECT i to w takim miejscu, że właściwie jest tylko transfer GPRS i prędkość 53kb/s i nie ma nawet najmniejszych szans by TPsa czy inna firma zrobiła jakiś ADSL.
W poszukiwaniach rozwiązań wymyśliłem coś takiego:
Zainstalować Neostradę lub inny stały dostęp u znajomego w mieście gdzie akurat jest taka możliwość, i zastosować urządzenie bezprzewodowe sieciowe, do transmisji między urządzeniem u znajomego a moim komputerem.
Problem jest tylko do pokonania jeden, mianowicie odległość, - w linii prostej jest to 6km i niestety trochę drzew po drodze.
I teraz pytanie, czy istnieją urządzenia które pozwoliłyby na takie rozwiązanie problemu.

fIlek
31-10-2007, 19:12
Niestety, w przypadku wifi widzialność z punktu do punktu to warunek konieczny. Można ewentualnie zrobić testy, bo samo 6km to dla niezłej antenki kierunkowej yagi to żaden problem. Do tego karty dlink, lub coś podobnego i voila. Anteny muszą być dość wysoko zamocowane, jeśli kolega mieszka w bloku, to super, ewentualnie wysoki dom. To samo u Ciebie - wypadałoby umieścić antenę jak najwyżej. Martwią mnie jednak te drzewa... W razie czego - http://www.yagi.pl - tam jest sporo sprzętu i niezłe charakterystyki.

pebees
31-10-2007, 19:51
Widzialność, jak pisze fIlek, to podstawowa sprawa. A reszta - zależy, ile masz kasy :) Jeśli przeznaczysz na to z 10 tysięcy, to będziesz miał 100 megabitów radio na 30 km :D

legionize
31-10-2007, 20:35
pebees dobrze prawi. Ale myślę, że 5 GHz mozna niższym kosztem założyć.

Drzewa można obejść małymi masztami na dachach. Ważna jest tzw. strefa Fresnella (http://www.dipol.com.pl/poradnik_instalatora_wlan_bib86.htm)
anteny (http://www.reset.bydgoszcz.pl/anteny5ghz-c-69_164.html) nie takie drogie. To przykładowy link. Ap też kupisz w dobrej cenie.
Myślę, że w 2,5-3 tyś. góra i net śmiga.

Sprecyzuj czy drzewa czy wielki las:)

pebees
31-10-2007, 20:41
legionize można. W 3-4 tysiącach zmieści się z dobrymi antenami kierunkowymi, masztami, skrzynkami, kablami, urządzeniami do połączenia (dobrymi) i całą resztą. Choć można i na dobrych antenkach 8 km na 2,4GHz spiąć, na szajsowatych delinkach :) Wiem, bo robiłem i działa :D Jedyna wada tego rozwiązania, to konieczność co jakiś czas zresetowania urządzeń (te tanie szajsy potrafią często się wieszać).

legionize
31-10-2007, 20:46
Nie widzę problemu nie stawia AP gdzieś w polu żeby wieś miała chata. Tylko robi punkt-punkt. AP u kolegi Ap u tomajk'a. Zwiecha- reset robi jeden lub drugi. Wszystko w zaciszu domowego ogniska nie przerywając ulubionych czynności.

Inna sprawa to czy neo można rozdzielać poza obrębem jednego lokalu. Ale nigdy nie widziałem jeszcze żeby kogoś sprawdzali

pebees
31-10-2007, 20:48
Nie widzę problemu nie stawia AP gdzieś w polu żeby wieś miała chata. Tylko robi punkt-punkt. AP u kolegi Ap u tomajk'a. Zwiecha- reset robi jeden lub drugi. Wszystko w zaciszu domowego ogniska nie przerywając ulubionych czynności
Aha. A kable z dachu i ośmiometrowego masztu, w sumie ze 25 metrów do anteny? O nie. Apka stawia się możliwie najbliżej anteny, co najwyżej trzeba prąd podciągnąć na maszt :) Ale wtedy nie ma zacisza domowego ogniska, no chyba, że reset poprzez odłączenie zasilania :)

legionize
31-10-2007, 20:49
Ap na strychu dalej skręta po LANie. Ze strychu do masztu dużo nie będzie. Zakładam maszty góra 4-5 m

kronos28
31-10-2007, 21:09
a w Wałczu nie mają przypadkiem netu po WiMAX? Bo z tego co widzę to jest http://www.internet-radiowy.pl/Wa%C5%82cz//internet.html a wimax to NLOS (no line of sight) czyli nadajnik i odbiornik nie muszą siebie widzieć

peecee
31-10-2007, 21:10
absolutnie jedyny problem to drzewa - niemal każda badziewna antena kierunkowa wyrobi na 6 km - nie ma innego wyjścia jak przetestować kierunkowe na masztach...

pebees
31-10-2007, 21:11
O, kronos28 podszedł do tematu najlepiej, jak się dało :)

Sl@wcio
31-10-2007, 21:15
Moim zdaniem 2,4Ghz całkowicie odpada, choćby ze względu na zajęte kanały - te Liveboxy i inne badziewia robią duży szum w eterze (autopsja). Ale jak koledzy mówili wcześniej 5 Ghz to już inna bajka - transfery, stabilność połączenia. Ja miałem kilka linków zrobionych na takim sprzęcie:

Antena: http://www.cyberbajt.pl/cyber.php?get=produkt,1237

AP: http://www.cyberbajt.pl/cyber.php?get=produkt,1353 Nie wymaga żadnych resetów, podpinasz i zapominasz.

Do tego krótkie kabelki (przy takiej skrzynce są naprawdę krótkie), konektory.
Zestawienie linku to już wymaga naprawdę cierpliwości. Nie polecam montowania na jakimś bujającym się maszcie. Kąt widzenia anteny jest tak wąski że będzie się link rwał. Chyba kurczak się tym zajmuje i był z nami w Tleniu - może znać ostatnie trendy.
Ale "widoczność" anten musi być niestety.
Co do podlinkowanych stron - kupowałem tam u nich nie raz, ale taniej napewno znajdziesz, było mi poprostu łatwo tam znaleźć sprzęt.

kronos28
31-10-2007, 21:21
wimax panowie - 2mb/s, 10km od nadajnika i to się nie widzą heh, śmiga aż miło - nie ważne czy leje, wieje czy inne ficzery.

dinox
31-10-2007, 21:39
Miałem przyjemnosc testowac obydwa rozwiazania ...WiFI na 5GHz oraz WiMaxa... jezeli tylko masz taka mozliwosc to lepszym rozwiazanie bedzie WiMax... dziala zdecydowanie lepiej nawet w trudnych warunkach.. (zbliza sie zima itd...) .. WiFi kupa kasy na sprzet + utrzymanie ADSL`a i tak nie masz gwarancji ze to bedzie fajnie chodzilo ... u nas w okolicach Bielska juz instaluja za 1pln + 100pln miesiecznie za 1mb... i mozna juz czegos wymagac :)

tomajk
31-10-2007, 23:37
Sl@wcio to nic innego mi nie pozostaje jak zaprosić cię na sutą gościnę i przedyskutować temat, bo już mnie do całkowitej pasji doprowadził ten dostęp do NETA i muszę jakieś działania poczynić, by stało się to dla mnie nie mordęgą, a normalnym użytkowaniem.
To prawda że nie mam chęci wydawania 5 koła za dostęp do internetu, bo za taką kasę to może i TPsa zrobiła by dla mnie wyjątek, ale jeśli pomijając samą instalację Neostrady kwota zamknęła by się w 2 tyś zł to jest to dala mnie do przeżycia, choć nie całkiem bezboleśnie, w końcu coś napisać mogę, i nawet po 10ciu podejściach do strony nawet fotki widzę.
PS. Tak przy okazji, przepraszam wszystkich, że nie odpowiadam na wszystkie fotki z pleneru, ja po prostu widzę jedną na dziesięć, więc nie wiem co mam pisać. ;(
POMOCY tak się nie da żyć, mogę trochę zainwestować, ale nie ze zbytnim rozmachem, bo mi się nie przelewa aż tak, jak by się to wydawało, po prostu chcę korzystać z dobrodziejstw nowoczesnej technologii ale nie za wszelką cenę. Mam też nadzieję, że w końcu zawita w moje tereny HSDPA tak 3,6 albo nawet 7,2 Mb/s ale to jest pieśń naprawdę odległa jak wyspy przylądka dobrej nadziei. :D

Sl@wcio
01-11-2007, 00:02
Zobacz za rada kronosa co z tym Wimaxem, jeśli za 1 pln (albo inną rozsądną cenę ;-) ) można to cudo założyć to po problemie. Jeśli nie to będziemy działać.

tomajk
01-11-2007, 00:20
A może tak jakiś namiarek na tego wimaxa ???? bo tak zmuliło mi dziś, że nawet NKP.org.pl ledwo działa.

Antonina
01-11-2007, 00:23
A może tak jakiś namiarek na tego wimaxa ???? bo tak zmuliło mi dziś, że nawet NKP.org.pl ledwo działa.

a w Wałczu nie mają przypadkiem netu po WiMAX? Bo z tego co widzę to jest http://www.internet-radiowy.pl/Wa%C5%82cz//internet.html a wimax to NLOS (no line of sight) czyli nadajnik i odbiornik nie muszą siebie widzieć

http://www.internet-radiowy.pl/Wa%C5%82cz//internet.html

tomajk
01-11-2007, 00:42
Kurcze feliks, slyszalem o nich ale działają całkowicie w innym kierunku. :( Przybkowo i Chwiram to całkiem druga strona, a w MOJĄ nikt się nie zapuścił, zbierali co prawda jakieś podpisy, i ja się zapisałem, ale już minęło ponad pół roku I NIC.
Naprawdę szukałem i zapisywałem się gdzie się da i jak się da, ale NICI.
A może jakieś wieści KIEDY HSDPA ruszy w takiej wsi jak Kłębowiec obojętnie z jakiej sieci ???
Może w przyszłym roku ??? choć jestem raczej optymistą, jednak w to nie wierzę.

fIlek
01-11-2007, 00:57
HSDPA poza większymi miastami to w tej chwili baaaardzo odległa sprawa. Sprzęt drogi a i potencjalnych użytkowników mało. Wicie rozumicie... ;) MZ trzeba opierać się na własnych rozwiązaniach, jeśli tylko technicznie jest to do zrealizowania przy rozsądnym budżecie.

dwl
01-11-2007, 01:05
Powinna być widoczność między punktami i urządzenia 5GHz. Bez ciągnięcia kabla antenowego do kompa. Tomajk, wysłałem Ci PM. Zajmuję się tym i chętnie doradzę.

arturkrz
01-11-2007, 01:25
HSDPA pewnie nigdy nie wyjdzie poza duże miasta.
WIMAX powinien być szybciej np. od NETII ( http://www.netia.pl/promocje,dla_domu,85.html)
Jest tam ograniczenie terytorialne, ale warto sprawdzić.
TP (nielubiane) testuje usługę dostępu do internetu w paśmie 450MHz (WCDMA450). Śpieszą się bardzo, bo konkurencja WIMAX-em odbiera im klientów. Jeśli w Twojej okolicy jest nadajnik NMT (Centertel - obecnie ORANGE) to jest duża szansa, że w przyszłym roku będzie działał WCDMA450 (testy są robione dla prędkości ok. 10Mbit/s).

tomajk
02-11-2007, 07:34
Albo ja nie umiem szukać, albo ta firma WIMAX nigdzie nie podała kontaktu na terenie Wałcza.
Co prawda działają tak jak zdążyłem się zorientować w kierunku na Piłę i Poznań, ale na moim terenie nie tylko ja mam kiepsko z internetem, a TPsa nie zrobi nic na pewno w przeciągu 2 lat więc może uderzą w kierunku Kołobrzegu.

Sl@wcio
02-11-2007, 10:55
Albo ja nie umiem szukać, albo ta firma WIMAX nigdzie nie podała kontaktu na terenie Wałcza.
Co prawda działają tak jak zdążyłem się zorientować w kierunku na Piłę i Poznań, ale na moim terenie nie tylko ja mam kiepsko z internetem, a TPsa nie zrobi nic na pewno w przeciągu 2 lat więc może uderzą w kierunku Kołobrzegu.

Podała kontakt mailowy : artur@internet-radiowy.pl


"Internet Wimax 2 MBit/s już od 99 zł brutto miesięcznie !
Koszt instalacji 1,22 zł. Sprawdź dostępność usługi,
podając dokładny adres wraz z kodem pocztowym"