PDA

Zobacz pełną wersję : prośba o poradę sprzętową



Ruppel
31-10-2007, 14:32
zamierzam niedługo zmienić mój bardzo stary komputer na nowy. Zaoferowano mi taką konfigurację:

procesor: Intel Core 2 Duo E6550, 2.33GHz, 1333FSB, 4MB Cache, LGA775, 65nm, BOX
płyta: Intel DP965LTCK, P965, DualDDR2-800, SATA, GBLAN, FW, ATX, BULK
pamięci: 2x Kingston 1024MB 667MHz DDR2 Non-ECC CL4 DIMM
HDD: Seagate Barracuda 7200.10; 250GB, Serial ATA/300, 7200RPM,16MBcache,NCQ,RoHS
obudowa: MODECOM LOGIC B5 400W
nagrywarka: Nagrywarka LG DVDRW+-
grafika: Asus EN8600GT Silent GeForce 8600GT 256MB DDR3, HDTV/DualDVI, HDCP, PCI-E,BOX

to wszystko za cenę 1990pln netto.
Dodam tylko, że sprzęt przeznaczony głównie do shopa i tego typu aplikacji.

Co o tym myślicie?

jadzik
31-10-2007, 14:38
Konfiguracja całkiem niezła, tylko mam pytanie pod jakim systemem będzie to chodzić? Vista czy XP? Vista sporo ramu bierze i 1 giga ram'u zalecjaą do normalnej pracy, a jak jest dwa to w ogole chodzi super. Ram brać bedzie ps, wiec jak na Twoim miejscu bym się nad systemem zastanowił. A nie sądze aby aero glass Cie krecił.

Ruppel
31-10-2007, 14:41
w zestawieniu są chyba 2 kości 1024, więc chyba starczy, a system raczej xp.

jadzik
31-10-2007, 14:50
jak xp to super, sprawdzony pewny system. poczekaj na opinie innych, a mojej nie bierz jak wyrocznię. Pozdrawiam no i zycze zadowolenia z nowego sprzetu

adrian
31-10-2007, 14:50
A może lepiej słabszy procek (ładnie się kręcą) i więcej ramu?

adrian
31-10-2007, 14:51
jak xp to super, sprawdzony pewny system.

:lol:

Ruppel
31-10-2007, 15:06
ramu dołożę mu później, a procek na przyszłość już i troche na dłużej ( mam nadzieję )

nowart
31-10-2007, 15:31
Ja osobiście zaoszczędziłbym kilka stówek na procesorze wybierając model najtańszy i podkręcając go znacznie wyżej aniżeli wybrany przez Ciebie. Oszczędności ulokowałbym w lepszą obudowę (np Chieftec) i zasilacz (nie mocniejszy tylko wydajniejszy i lepszy jakościowo).
Uważaj też na płyty Intela - cholernie się grzeją. Pomyśl o czymś na P35 - będziesz miał przyszłościowo pod Quady. Polecam Gigabyty - świetne, doskonale wykonane i ciche płyty.
Rozejrzyj się za jak najwyżej taktowanymi pamięciami (lub takimi, które da się wysoko przetaktować) gdyż Intele uwielabiają nie tyle timingi co wysokie FSB.

Ruppel
31-10-2007, 16:02
dzięki Nowart za wskazówki, możesz podać o jakiej konkretnie płycie myslisz, jakim procku i jakim zasilaczu?

remos
31-10-2007, 16:14
Sprzęt ok,
nie chcę się mnie teraz wyliczać ceny zestawu(w pracy jestem zaraz mykam do domu).

Co do parametrów to będzie super, aczkolwiek faktycznie obudowe lepsza z stabilniejszym zasilaczem polecam. Raz, że nie będzie sie tak grzało w środku, dwa obudowa nie będzie bzęczeć jak to mają w zwyczaju tanie blaszki, no i wentyl na zasilaczu również nie będzie agresywnie wył.

Z obudów to może CoolerMaster Centurion bardzo wdzięczne obudowy, a z zasilaczy bardzo sprawny w dobrej cenie jest Corsair 520 - sam mam.

Jak nie będziesz grał to możesz grafikę odpuścic i wziać jakś płyte ze zintegrowana grafiką, Intel jest OK, Gigabyte również, ja mam Asusa.

można procka cenę sprawdzić ewentualnie albo C2D 6750 2,66GHz albo kto wie czy nie pokusic sie o quada teraz cos ~900pln jest on do wyrwania.


I ważna rzecz, systemy 32bitowe obsługują pamięci tylko do 3GB tak więc zastanów się czy nie lepiej od razu VISTE 64bit - mam polecam.
Xp 64 bit tez jest ale angielski, jak kto woli.
Jedynie aby o tym ograniczeniu pamietac bo potem ludzie kupja 4GB wsadzaja i pytanie dlaczego mu system pokazuje tylko 3GB.


Pozdrawiam
remos

nowart
31-10-2007, 16:58
dzięki Nowart za wskazówki, możesz podać o jakiej konkretnie płycie myslisz, jakim procku i jakim zasilaczu?

zasilacz bez obaw bierz ten, lub ten 330W - doskonale sprawne, ciche i wydajne zasilacze:
http://www.komputronik.pl/Zasilacze_do_obudow/ATX_high_end/Seasonic/Zasilacz_Seasonic_S12_II_380__380W/pelny,id,40973/

procesor - ja kupiłbym ten (zresztą jego właśnie posiadam). w kilka minut na dobrej płycie robisz z niego potwora 3.0Ghz na magistrali 1333Mhz albo i lepiej. do obróbki grafiki doskonałe !
http://www.komputronik.pl/Procesory/Intel/Core2_Duo_S775_dual_core_64_bit_/Intel_Core2_Duo_E4300_1_8GHz_S775_BOX/pelny,id,35630/

płyta główna - jeśli Cię stać może być ta:
http://www.komputronik.pl/Plyty_glowne/Gigabyte/Socket_775/chipset_z_rodziny_P35/Gigabyte_GA_P35_DS4/pelny,id,39707/
oczywiście wersja DS3 też może być.
Dobra też jest ta płyta MSI:
http://www.komputronik.pl/Plyty_glowne/Microstar/Socket_775/bez_zintegrowanej_grafiki/Microstar_P35_NEO2_FIR/pelny,id,44034/

Co do płyt - nie jestem aż tak na czasie, tu co tydzień wchodzą nowości. proponuję Tobie jedynie zwrócenie uwagi na przyszłościowy chipset - minimum P35 do obsługi Quada - dobre możliwości podkręcania i jakość wykonania płyty (piszczące cewki to koszmar :) ). Poczytaj testy o płytach i na ich podstawie wybierz coś godnego uwagi.

p.s. wszystkie ceny podałem z Komputronika z racji najbardziej przejrzystej strony. ceny np w proline znacznie niższe...

mkwiek
31-10-2007, 19:16
jak xp to super, sprawdzony pewny system
hehe, dobre :)

MARJAN
31-10-2007, 19:26
Popatrz sobie tutaj. http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=38443
Miałem podobny problem, który jest na forum obecnie. Sporo ciekawych wskazówek od forumowiczówm
Pozdrawiam

Ruppel
01-11-2007, 09:20
bardzo dziękuję za cenne wskazówki.

robin102
01-11-2007, 18:45
zasilacz bez obaw bierz ten, lub ten 330W - doskonale sprawne, ciche i wydajne zasilacze:
http://www.komputronik.pl/Zasilacze_do_obudow/ATX_high_end/Seasonic/Zasilacz_Seasonic_S12_II_380__380W/pelny,id,40973/
..

To nie jest właściwy zasilacz do konfiguracji dzisiejszego komputera ma silną linnię pięciowoltową czyli 21 amper, a wcale nie mocną linię 12 V . Wspólczesne kompy potrzebują dużo powera na lini 12 V a nie 5 V. To konstrukcja do starszych płyt. Nawet nie napisane jaką sumaryczna moc moze oddac na 12 volt. Do dzisiejszych konfigów potrzebne są mocne linie 12V , a pięciowoltowa to wystarczy 10-12 amperków. Podobna sytuacja z linnią 3,3 volty. Wystarczy sałbiutka. Przy doborze zasiłki patrz na moc oddawaną na 12sto woltowej linni. Powinno to być minimum 250 a max 300 wat do dzisiejszych komputerków. Generalnie nie patrzy sie na te bzdurne amperki na linniach 12 V tylko na moc oddawana . Tak naprawdę to nie ma 2 linni tylko jedna zrównoleglona z przetwornicy zasilacza - tak wymagają tego przepisy EU. Rzadko można spotkac zasilacze z prawdziwymi oddzielnymi linniami.

jadzik
02-11-2007, 09:48
hehe, dobre :)
xp wiem jak chodzi, wiem jak radzi sobie pod nim photoshop. tez wiem jak vista chodzi, i wiem ze na niej duzo tez nie chodzi, photoshopa na niej nie testowalem, wiec podchodze do niej ostroznie. Po propstu musi zebrac oprogramowanie jakie chce uzywac i sprawdzic czy jego cały soft bedzie pracował pod vistą. tyle na tyle

remos
02-11-2007, 10:16
Sorki,

ale wymień chociaż jeden znaczący produkt/aplikację, która nie chodzi pod VISTA???
Z kolei również powrzechnie wiadomo jest, że przy obórbce dużej ilości i dużych grafik potrzeba jest znaczna ilość pamięci RAM i XP tylko do 3GB Vista więcej.

Wogóle to jakieś jest nieporozumienie w momencie, gdy ktoś mówi, że coś jest "BE" a po chwili dodaje, że nie testował.

Ja używam VISTY 64bit ultimate, sprawdzałem Photoshopa 8.0 i CS3 i wszytko działa elegancko. Tak samo Corel Draw12. Pakiety do obórbki Nikona, DxO i Lightrooma i również nie było problemu.


Druga kwestia.

Co do zasilaczy to mam taki, jak ktoś szyka to będę polecał.
http://www.komputronik.pl/Zasilacze_do_obudow/ATX_high_end/Corsair/Zasilacz_do_obudowy_Corsair_CMPSU_520HXEU__520W/pelny,id,31688/
Ciągnie obecnie
P5N32E-SLI, C2D6750, 4x 1GB DDR2, 2x500GB HDD, 1x150GB Raptor, 1x120GB Kieszeń, 8800GTS, DVD-RW.
Zdażyło się podpiąć 2x8800GTS oraz dodatkowe 2x250GB HDD jak robiłem wymianę dysków.
Cicho, chłodno i stabilnie.


Poza tym proszę bardzo.
http://zenfist.pl/pID/1692.htm

"...Seasonic S12II-330 jest zasilaczem dedykowanym nowoczesnym komputerom czerpiącym większość mocy z linii +12V. Łączna obciążalność linii +12V to 324W czyli ponad 85% całkowitej mocy zasilacza..."




Pozdrawiam
rem

jadzik
02-11-2007, 11:15
Wogóle to jakieś jest nieporozumienie w momencie, gdy ktoś mówi, że coś jest "BE" a po chwili dodaje, że nie testował.

Czytaj proszę uwaznie co napisalem, pisalem ze testowalem viste i nie wpadam w zaden zachwyt na jej widok, nie instalowalem na niej ps i dlatego nie moge powiedziec jak akurat ten konkretny program chodzi.

nowart
02-11-2007, 13:30
To nie jest właściwy zasilacz do konfiguracji dzisiejszego komputera ma silną linnię pięciowoltową czyli 21 amper, a wcale nie mocną linię 12 V . Wspólczesne kompy potrzebują dużo powera na lini 12 V a nie 5 V. To konstrukcja do starszych płyt. Nawet nie napisane jaką sumaryczna moc moze oddac na 12 volt...

wybacz robin ale takich pierdoł to dawno nie czytałem. oczywiście poza technikaliami - to się zgadza. Poza tym skoro nie napisane jaką sumaryczną moc oddaje na poszczególnych liniach to skąd wiesz, że taka z niego kiepścizna skoro podane są tylko te "bzdurne amperki" ?? Domyślam się, że dotarłeś do ścisłej specyfikacji tego zasilacza - skoro tak to i tak wyczytałeś same bzdury.
To zasilacze z górnej półki, sam go posiadam i choćby z tabliczki znamionowej wiem ile na linii 12V oddają mocy. Poza tym na każdym specjalistycznym forum przeczytasz , że Seasoniki - zwłaszcza te z drugiej serii - to mercedesy wśród zasilaczy...

robin102
02-11-2007, 14:07
...choćby z tabliczki znamionowej wiem ile na linii 12V oddają mocy....

Wybacz Arturze. To ile mocy może oddać ten konkretnie model na linni 12V ? Bo ja dokładnie nie wiem, ale domniemam po wydajności prądowej podanej w sklepie który wskazujesz, że to konstrukcja do starych płyt gdzie proce chodziły na 5V . Nie twierdze, że ten producent robi złe zasiłki baaaaa Robi ŚWIETNE i świetnie drogie. Ale dziś trzeba kupować zasilator z mocnymi linniami 12 wolt a, słabymi 5i 3wolt bo konsumpcja mocy dzisiejszych komputerków jest w przeważającej mierze na 12 woltowych linniach. To, że Ty masz zasilator przedwczorajszy, nie znaczy, że kolega też ma taki kupić pod współczesny konfig gdzie Mu może przyjdze do głowy prądożerne karty graficzne w przyszłości włożyć albo inne klocki które teraz idą na 12v. Nigdy nie za mało mocy na 12 woltowych liniach. Ten zasilacz który wskazujesz będzie chodził w tym konfigu, ale tak jak wcześniej pisałem należy zmierzać do kupna zasilaczy z mocnymi liniami 12 V a słabszymi 5 V chociażby dla tego, ze dzisiejsze komputerki nie obiciążają 5 woltowych linni co skutkuje tym iż przetwornica impulsowa działająca na zasadzie sprzężenia zwrotnego właśnie sterowana jest najczęściej obciążeniem 5V . Czyli małe obciążenie na 5 woltach skutkuje bardzo często tym, że na 12 woltowych liniach napięcia są ledwo mieszczące się w normie ATX(+,- 5 %) bo zasilacz nie pracuje tak jak powinien. Jak dociążysz linie 5 V napięcie na linni 12 wolt ladnie wzrasta do idealnych wartosci. Tak działa przetwornica impulsowa w takich zasilaczach. Pewnie to wiesz tylko zapomniałeś na chwilkę. A ja nie czytam tych wszystkich bzedtów na forumkach tylko sam sprawdzam jak zasilacz pracuje. Mam takowe możliwości sprzętowo pomiarowe.

Poniżej masz specyfikacje zasilacza włściwie dobranego do dzisiejszych konstrukcji. Dużo mocy na 12 woltach (nawet sporo za dużo) , znacznie, znacznie mniej na 5 i 3,3 V Też bardzo dobrego producenta za przyzwoite pieniądze.

Enermax Liberty 400W


Specyfikacja techniczna:
Moc maksymalna: 400W
Obciążalność linii +3.3V i +5V: 150W
Obciążalność linii +12V: 360W
Łączna obciążalność linii +3.3V & +5V, +12V: 377.8W
Łączna obciążalność linii -12V, -5V, +5Vsb: 22.2W
Standard wykonania: ATX12V v2.2, EPS12V v2.1, BTX v1.0a
Zgodność z dyrektywą RoHS: Tak
Podświetlanie zasilacza: Brak
Typ PFC: Aktywne

Ruppel
02-11-2007, 16:59
Cholera Panowie, wymiękam przy tym ogromie danych i specyfikacji jakie mamy dzisiaj w ofercie. Dawniej składało sie skrzynkę chyba dużo łatwiej:)

nowart
02-11-2007, 21:54
To, że Ty masz zasilator przedwczorajszy, nie znaczy, że kolega też ma taki kupić pod współczesny konfig gdzie Mu może przyjdze do głowy prądożerne karty graficzne w przyszłości włożyć albo inne klocki które teraz idą na 12v. Nigdy nie za mało mocy na 12 woltowych liniach. Ten zasilacz który wskazujesz będzie chodził w tym konfigu, ale tak jak wcześniej pisałem należy zmierzać do kupna zasilaczy z mocnymi liniami 12 V a słabszymi 5 V...

Robin, wybacz ale nadal nie mam pojęcia o jakim "przedwczorajszym" zasilaczu piszesz. Bo chyba nie o Seasoniku , który zaproponowałem autorowi wątku...
wpierw piszesz , że "Powinno to być minimum 250 a max 300 wat do dzisiejszych komputerków" a teraz , kiedy widzisz doskonale, że ma prawie 290W na 12V okazuje się, że jest "przedwczorajszym" rupciem... :)


Tak działa przetwornica impulsowa w takich zasilaczach. Pewnie to wiesz tylko zapomniałeś na chwilkę. A ja nie czytam tych wszystkich bzedtów na forumkach tylko sam sprawdzam jak zasilacz pracuje. Mam takowe możliwości sprzętowo pomiarowe.

Nie mam pojęcia jak to działa i nawet nie chcę wiedzieć ;) Widzę, że znasz się na tych technikaliach znacznie lepiej więc tu oczywiście nie wchodzę w polemikę...
Ja jednak zwracam uwagę na te bzdety w specjalistycznych forach komputerowych, gdzie są naprawdę spece wysokiej klasy zajmujący się dokładnymi testami poszczególnych komponentów. Jak np. koledzy z wcześniej zalinkowanego portalu Zenfist, gdzie sprzedawany przez nich sprzęt jest uczciwie opisany łącznie z wadami i zaletami a nie tylko ochy i achy jak u większości. No komuś trzeba dziś wierzyć - nie wszyscy to krętacze na usługach tych, którzy płacą za testy ;)
Możliwości sprzętowych i aż takiej wiedzy jak Ty nie posiadam więc czyimiś opiniami posiłkować się trzeba...



Poniżej masz specyfikacje zasilacza włściwie dobranego do dzisiejszych konstrukcji. Dużo mocy na 12 woltach (nawet sporo za dużo) , znacznie, znacznie mniej na 5 i 3,3 V Też bardzo dobrego producenta za przyzwoite pieniądze.

Enermax Liberty 400W


Specyfikacja techniczna:
Moc maksymalna: 400W
Obciążalność linii +3.3V i +5V: 150W
Obciążalność linii +12V: 360W
Łączna obciążalność linii +3.3V & +5V, +12V: 377.8W
Łączna obciążalność linii -12V, -5V, +5Vsb: 22.2W
Standard wykonania: ATX12V v2.2, EPS12V v2.1, BTX v1.0a
Zgodność z dyrektywą RoHS: Tak
Podświetlanie zasilacza: Brak
Typ PFC: Aktywne

No wszystko ok ale wytłumacz mi w czym ten zasilacz różni się od mojego starego, przedwczorajszego rzęcha? :)
Ma silniejszą linię 12V co jest zrozumiałe przez większą o 70W moc sumaryczną ale pokaż mi jakąkolwiek dzisiejszą konfigurację (nie wspominając o konfigu autora) , która będzie potrzebowała CHOĆBY tych 290W na linii 12V, nie wspominając o 360W i mocniejszych... No ok, na upartego da się wydumać jakiś kombajn z dwoma najdroższymi, najprądożerniejszymi grafikami, dwoma procesorami czterordzeniowymi (nawet nie wiem czy są takie platformy ;) ) i powinno zapełnić tę 12V linię ale to już gruba przesada odbiegająca od proponowanego przez autora kongigu o jakieś... kilka tysięcy złotych :)

Oto też specyfika mojego "przedwczorajszego" zasilacza i szczerze wątpię aby na jakąkolwiek dzisiejszą konfigurację okazał się za słaby... (skopiowałem z Zenfista):


Sama tabliczka wskazuje na fakt, iż Seasonic S12II-330 jest zasilaczem dedykowanym nowoczesnym komputerom czerpiącym większość mocy z linii +12V. Łączna obciążalność linii +12V to 324W czyli ponad 85% całkowitej mocy zasilacza. Jest to ważne zwłaszcza jeżeli posiadamy prądożerną kartę graficzną, lub planujemy podkręcić procesor. Obciążalność linii +3.3V i +5V to "tylko" 130W jednak przy nowoczesnych komputerach okazuje się to aż nadto. Warto podkreślić, że dzięki takiemu rozłożeniu obciążalności zasilacze Seasonic S12II mogą pochwalić się wyższą sprawnością, jednak o tym za chwilę.

Model: Seasonic S12II-330 SS-330GB
Seria: Seasonic S12II
Specyfikacja techniczna:
Moc maksymalna: 330W
Moc szczytowa: 380W
Obciążalność linii +3.3V i +5V: 120W
Obciążalność linii +12V: 288W
Łączna obciążalność linii +3.3V & +5V, +12V: 278W
Łączna obciążalność linii -12V, +5Vsb: 22,1W
Standard wykonania: ATX12V v2.2
Zgodność z dyrektywą RoHS: Tak
Podświetlanie zasilacza: Brak
Typ PFC: Aktywne

robin102
02-11-2007, 22:06
Oto też specyfika mojego "przedwczorajszego" zasilacza i szczerze wątpię aby na jakąkolwiek dzisiejszą konfigurację okazał się za słaby... (skopiowałem z Zenfista):


Wybacza Arturze ale nie moim zamiarem było udowadnianie Ci , że masz kiepski zasilacza, ani psucie Ci humoru. Przecież wiesz ,że Cię lubię. Masz to już masz i tyle. Każdy producent lubi zjeść trochę tortu rynkowego z dolnej półki. Tak jest z tym zasilatorkiem. Choć jest o niebo lepszy od wszystkich modeli dostarczanych wraz ze skrzynkami w komplecie za powiedzmy 200zł jakie 90% ludzi kupuje i tak jest to po prostu bardzo zwykły zasilacz porządnego producenta. Ten wytwórca robi naprawdę mercedesy , ale od 500-600 zł w górkę. Jak już sie wydaje ponad 200 zł na zasilacz to warto dołożyć te 50zł i kupić coś mądrzejszego, niekoniecznie tak markowego wytwórcy jak Seasonic. A przedwczorajszości zasilacza sugerują wydajności prądowe na linni 12V podane na stronie sklepu który podlinkowałeś. Ich się nie sumuje. A no i jeszcze tak z doswiadczenia powiem ze te wydajnosci podawane przez producentów sa z góry zawżane , "hłłyt martetindowy" i na szczęście konfigi nie żrą tyle watów jak by się wydawało.
Niech moc będzie z Tobą.

adolfik9501
03-11-2007, 02:38
Witam,

Na zasilaczu nie wolno oszczędzać. Parę razy widziałem co tanie zasilacze dodawane do obudów potrafią (z upaleniem MoBo i grafy włącznie, czy uszkadzeniem dysków).
Co się zaś tyczy propozycji to może ten (http://www.angela.pl/index.php?action=TowarPokaz&id_towaru=1520&cat=3&cat2=).

Pozdrwiam

nowart
03-11-2007, 10:17
Wybacza Arturze ale nie moim zamiarem było udowadnianie Ci , że masz kiepski zasilacza, ani psucie Ci humoru. Przecież wiesz ,że Cię lubię. Masz to już masz i tyle. Każdy producent lubi zjeść trochę tortu rynkowego z dolnej półki... Choć jest o niebo lepszy od wszystkich modeli dostarczanych wraz ze skrzynkami w komplecie ...

Robin, mimo, że przemiły z Ciebie facet :) i starasz się wieloma ogólnikami i frazesami jak najłagodniej uświadomić mi, że mam jednak rupieć :) to nadal lawirujesz i nie odpowiadasz na moje zapytanie. Nie mam - z tego co widzę - takiej technicznej wiedzy o zasilaczach jak Ty więc wytłumacz mi jak dziecku - w czym ten mój zasilacz mający ok 290W na 12v linii (co i tak do 99.9% konfiguracji jest aż za nadto) jest gorszy od Twojego ??
Posiada wysoką skuteczność ponad 82% potwierdzoną certyfikatem 80+ - uzyskują go tylko naprawdę dobre jednostki.
Za wieloma fachowymi testami - posiada bardzo wysoką stabilność napięć nawet pod pełnym obciążeniem... itd , itp...
wytłumacz mi konkretnie - i wielu innym, bo jak widać często pojawiają się takie wątpliwości - bez "tortów z dolnej półki" , ogólników, co powinienem mieć do mocnej konfiguracji czego nie posiada mój, w.w. zasilacz?
z góry dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)

Rafał_Sz
03-11-2007, 11:54
To ja może tak. Kup jakikolwiek zasilacz renomowanej firmy (np. chieftec) o mocy min. 400W. Sprawdź czy taki zasilacz ma zabezpieczenie przepięcia na każde zasilanie jakie z niego wychodzi. Da Ci to pewność, że w przypadku np. strzału pioruna będziesz miał uratowane większość podzespołów kompa. Bo jeśli masz podpiętą np. Neostradę pod USB, żadna listwa zabezpieczająca Ci nie pomoże. TP nie ma zabezpieczonych linii przed skokami impulsu napięcia. A tak najwyżej spłonie płyta główna, ale cała reszta (dyski, procek, grafika) zostanie nietknięta. Wiem co piszę, przerabiałem temat.
Druga kwestia to stabilność napięcia. Im dokładniejsza, tym łatwiej będzie Ci kręcić procka (np. C2Duo). Do tego jest potrzebne (oprócz odpowiedniej płyty gł. ) bardzo stabilne napięcie.
Zresztą przy 2 dyskach, napędzie optycznym i choince peryferii podpiętych pod USB 400W to nie żaden kosmos.
Koszt takiego zasilacza to ok. 200zł. Ale na prawdę warto.

robin102
03-11-2007, 15:06
Arturze, przecież Ci napisałem, że według mnie 10 czy nawet 15 amper na drugim odczepie na linni 12V to zdecydowanie mało w porównaniu do Enermaxa który podaje 20 amperków. W przypadku Twojego zalilacza i tego przykładowego Enermaxa który uważam ,iż jest mądrzej skonstruowany (luknij do środka) dane o wydajności prądowej są moim zdaniem naciągane ( wszyscy tak robią). Pozostawiają za to możliwość porównań, możliwości konstrukcji. Tak na marginesie widział ktoś prąd rzędu 20-30 amperków który mógłby popłynąć w komputerze . Po czym zapytam. Chyba po blachach obudowy.
Odpowiadam Ci najkonkretniej jak tylko się da. Wydajność prądowa modelu S12 na pięciowoltowj linni podawana przez producenta jest wręcz BYCZA sugeruje to iż zasilacz ten warto raczej zaaplikować do starszych płyt gdzie potrzeba dużo prądu na tej linni. Wydajność na dwunastowoltowej linni jest dość cienka więc ja bym takiego zasilacza nie polecał do nowoczesnych komputerków gdzie ludzie lubią np. dwie karty graficzne załadować każda np po 80 wat konsumpcji. Nie polecę dla tego że dobrą budę i zasilacz można kupić na wiele lat i w perspektywie używać do rozbudowy która chcąc nie chcąc będzie szła w kierunku obciążania 12 woltowych lini. A prywatnie u mnie w komputerze działa Topower TOP-420W P7 nieliczna konstrukcja z prawdziwie niezależnymi liniami i bardzo wydajna. Mniej markowa od Twojego, ale konstrukcyjnie i funkcjonalnie mądrzejsza. (oczywiście moim zdaniem)

ps.
wydaje mi się, że napisałem co powinieneś mieć do prądożernej, mocnej konfiguracji. Jak dalej sie nie rozumiemy to ja już inaczej nie potrafię, a teoretycznych akademickich dywagacji i źródłach zasilania ich budowie, sprawności i znaczeniu w każdym urządzeniu rozkręcał nie będę .
A w ogóle to zamierzam u Ciebie obiektyw zakupić więc może zakończmy tą dyskusje bo mi jakiś kulawy wyślesz i rewanżu co by mi humor zepsuć.

nowart
03-11-2007, 17:21
A w ogóle to zamierzam u Ciebie obiektyw zakupić więc może zakończmy tą dyskusje bo mi jakiś kulawy wyślesz i rewanżu co by mi humor zepsuć.

Dane ze strony Komputronika są zazwyczaj z choinki, naprędce wprowadzane - podałem tę stronę tylko w celu łatwego znalezienia i zidentyfikowania poszukiwanego sprzętu... no ale ok.
Co do obiektywu - najwyżej jakiegoś wąglika do paczki Ci dosypię ;) :D