PDA

Zobacz pełną wersję : Tablet - po raz enty :)



pebees
31-10-2007, 09:30
Przeczytałem tu, w czasie mojej forumowej obecności, sporo na temat tabletów. Jednak wiedzę tę uporządkować nie tak prosto, a jeśli od baaardzo dawna na własne oczy (i ręce) się z czymś styczności nie miało, to wiedza zanika ;-) Dodatkowo, ze względu na pracę, sporo czasu spędzam przed komputerem, i chyba już rsi czuję, więc pomyślałem o tablecie.
Stąd też ten wątek, i kilka konkretnych pytań o tablety. Do rzeczy:

1. Niech mi ktoś pokrótce przedstawi wady i zalety (w formie listy plusów i minusów). tabletów A6 i A5. A6 wydaje mi się małym, ale może się mylę?
2. Czy tylko Wacom? Co jeszcze można brać pod uwagę, i dlaczego jest gorsze od Wacom? :)
3. Czy tabletem mogę w pełni zastąpić mysz? Nie chodzi tylko o obróbkę zdjęć, ale ogólnie pracę przy komputerze.
4. Do czego służą w Wacom Bamboo te dodatkowe przyciski, ring itp na tablecie? Instrukcji do tego nie znalazłem (tylko do volito, i innych większych), wynika z instrukcji, że można je sobie prawie dowolnie zaprogramować - do czego się to najczęściej wykorzystuje?
5. Z wątku, w którym dopytywałem Czornyja i JK o różne rzeczy, wynika, że naciskiem reguluje się szerokości pędzli itd. Czy obsługuje to program, czy system? I czy np. w Gimpie będzie mi to prawidłowo działać?
6. Zakładam, że będę tego używał do obsługi systemu i poprawek na zdjęciach - czy ma to sens, czy zostać przy myszy?
7. Jeśli z A6, to przyglądam się Volito2 i Graphire4 classic. Poza pierdołami o czułościach, to jedyną różnicę (inną niż cenową) znalazłem taką, że Graphire ma w piórku gumkę (a przynajmniej tak zrozumiałem - odwracam piórko i ścieram zamiast rysować) - czy to działa wszędzie i czy są jeszcze jakieś większe różnice?
8. Tablecik ma też posłużyć dziecku do rysowania, czy A6 będzie wystarczające, czy jednak nieco za małe?


Gdy mi się jeszcze coś przypomni, nie omieszkam zapytać.
A może ktoś ma taki niepotrzebny mu tablet, i by udostępnił do oceny jego przydatności? :)

EDIT:
9. Czy mogę jednocześnie używać i tabletu i myszy do obsługi systemu?

mini21
31-10-2007, 09:46
Co do plusów i minusów to ciężko stwierdzić, bo każdy ma inny gust.
Na +:
-wygodna praca w photoshopie

Na -:
-praca nadgarstka (czasem nie wygodnie)

2. Niestety, obawiam się, że tylko.
Widziałem inne firmy i czytałem ich recenzje.
Niestety, wacom wypada najlepiej.

3. Tak.
Można go stosować na dwa sposoby:
-tablet to twój monitor i cała jego powierzchnia odnosi się do wielkości monitora (prawy górny róg tabletu, to prawy górny róg monitora)
-jak mysz

4.Tego nie wiem.
Ja mam tego najtańszego Volito 2

5. Zgadza się, mocniejsze naciśnięcie na tablet powoduje zwiększenie rozmiaru pędzla.
Wydaje mi się, że to sprawa systemu, albo sterownik

6. Ja już praktycznie myszy nie używam.
Tablet stał się wygodniejszy, szybszy.
Teraz jak biorę mysz do ręki to mam wrażenie, że praca z nią jest strasznie wolna.

7. O tym nawet nie wiedziałem

8. Moja 5 letnia siostrzyczka jest zachwycona nowym zakupem.
Teraz męczy mnie całymi dniami, żebym dał jej porysować, lub pograć.
Sądzę, że Volito 2 wystarczy.

Semi
31-10-2007, 10:07
Ja mam w domu Wacom-a Bammbo - powiem szczerze ze tablet to jest TO, szczególnie jesli chcesz pracować na programach typu cs czy corel.
Na początku było ciężko, dodająć do tego jeszcze viste powiem bardzo ciężko ale teraz z każdym dniem jest lepiej choć operowanie mysza jest dalej szybsze niż piórkiem ale myślę że to kwestia wprawy.
Naprawdę gorąco polecam i nie baw sie w żadne inne wynalazki odrazu sobie kup wacom-a zaoszczędzisz sobie nerwów. :)

jacoslavgth
31-10-2007, 10:13
zgodze sie z przedpiszcą - tylko WACOM
ja uzywam WACOM INTUOS 3 A5 od dwoch lat, co prawda zmieniam teraz na A4, ale A5 jest wystarczający, kiedys w duzej agencji pracowalem na WACOMIE A6 i tez dawal rade.
WACOM jest firmą ktora produkuje tablety najlepszej jakosci, o największej czulosci i rozdzielczosci, mialemkiedys przyjemnosci robic prezentacje produktow WACOMA w Warszawie, wlącznie z 21'' LCD - poezja
inne firmy to tylko strata pieniędzy :)
gorąco plecam, takze do zastosowan pro, a nawet przede wszystkim pro.

p.s. co do pkt 7. mocniejsze nacisniecie pedza powoduje albo zwiększenie jego rozmiaru albo krycia, im lzej naciskasz tym mniejsze krycie, to regulowane jest w ustawieniach pedzla i w programie graficznym.

JK
31-10-2007, 11:07
Pytasz o wady i zalety. I pytasz trochę bez sensu. Zacznij od podjęcia decyzji, czy chcesz pokazywać elementy na ekranie bezwzględnie (tablet), czy przyrostowo (myszka). To jest podstawowa różnica, która wymusza całkowite przestawienia się i zmianę nawyków. Jesli zakładasz, że potrafisz je zmienić, to kombinuj dalej. Jesli nie to daj sobie spokój z tabletem, bo będziesz tylko marudził. I jeszcze jedno. Z tabletem raczej sobie nie pograsz w jakieś "strzelanki", czy inne badziewia, ale do szachów niewątpliwie się nada.

Z powyższego wynika również wybór formatu A6, A5, albo na przykład A1, czy A0 (takie też są i działają na takiej samej zasadzie). Jeśli tablet pracuje we współrzednych bezwzględnych, to po odpowiednim zamapowaniu (powiązaniu narożników tabletu z wybranymi punktami ekranu, albo dwóch ekranów, monitora) konkretny punkt na tablecie zawsze odpowiada temu samemu punktowi na ekranie. Jeśli pracujesz na aplikacjach otwieranych na pełnym ekranie (albo w oknach otwieranych zawsze w tym samym miejscu), to dość łatwo do tabletu przywyknąć. Jeśli jednak otwierasz je w przeróżnych miejscach, to zawsze będziesz szukał miejsca, w które należy trafić. A6, czy A5? To też sprawa prosta. Z zasadzy działania tabletu wynika, że lewy górny róg ekranu odpowiada lewemu górnemu narożnikowi tabletu (zazwyczas), a prawy dolny - prawemu dolnemu narożnikowi tabletu. Jeśli chcesz pokazać coć w lewym dolnym rogu, a później w prawym górnym, to musisz przesunąć dłonią przez cały tablet. Na A6 to niewielki odcinek, na A5 już sporo większy i czasem trzeba się ręką namachać, a przy A0 trzeba wstać z krzesełka, żeby to zrobić. A jak się ma wielkość tabletu do wygody edycji obrazu? Moim zdaniem, nijak się nie ma, bo obraz na monitorze można dowolnie powiększać, a w konsekwencji takiego powiekszania, tablet będzie sie robił coraz bardziej "precyzyjny". Rozdzielczości tabletów są i tak sporo większe niż rozdzielczości ekranu (DPI), więc o ewentualnych brakach dokładności w stosunku do tego co widać na monitorze, mówić się raczej nie da. Rozdzielczość tabletu nie na więc żadnego znaczenia, chyba, że masz monitor 42" i chcesz obrabiać zdjęcie w całości, ale wtedy najlepszy będzie tablet A4, A3 lub jeszcze większy. Moim zdaniem, do obróbki zdjęć optymalnym rozwiązaniem jest A6, ale to oczywiście kwestia gustu.

Wacom, czy nie Wacom? Jeśli nie jesteś grafikiem i potrzebujesz tabletu do zastąpienia myszki oraz drobnych korekt zdjęć, to praktycznie nie ma wiekszej różnicy. Oczywiście, jeśli takie tablety realizują funkcje, które chcesz mieć (zmiana nacisku, zmiana pochylenia, itp.) Lepsze modele Wacoma raczej przewyższają konkurencję, ale zawsze jest pytanie, czy musisz mieć w domu złote klamki. Jeśli te bajery nie są potrzebne lub są potrzebne sporadycznie, to stanowią jedynie piękną specyfikację techniczną drogiego i mało przydatnego urządzenia. Wybór granicy opłacalności należy do kupującego.

Wszystkie sprawy dotyczące nacisku, pochylenia, skalowania mogą być obsługiwane bezpośrednio przez program (kiedyś to było regułą i było bardzo sensownym rozwiązaniem) albo przez system operacyjny, który ma zainstalowany driver tabletu i wszystko wie lepiej. W Windowsach większość znanych mi aplikacji (choć nie wszystkie) korzysta z obsługi systemowej, a to czy konkretny program reaguje na zmiany nacisku, zazwyczaj zależy od tego, czy ten program czyta odpowiednie pola struktury danych dostarczanych przez Windows. Takie rozwiązanie jest prostsze dla twórców oprogramowania i chyba dlatego się przyjęło (żeby obsługiwać jakiś tablet nie trzeba wiedzieć jak z nim gadać). Zawsze trzeba to sprawdzić, żeby się przekonać o jakości tych rozwiązań.

Tabletu i myszy możesz używać równocześnie, ale jest jedno ale. One ze sobą "konkurują" o dostep do komputera. Pracujesz myszką, lekko trącisz ręką piórko tabletu i już możesz wskazać coś innego niż chcałeś. W drugą stronę też to działa, bo system operacyjny zazwyczaj reaguje nie na położenie, ale na zmiany położenia urzadzenia wskazujacego (podstawowym urządzeniem zazwyczaj jest myszka). To się oczywiście daje opanować. Można te urzadzenia odłączać, można przelączać, a najczęściej wystarczy tylko uważać.

Można dyskutować, można wypisywac różne teoryje, ale i tak najważniejsze jest to, czy będziesz się umiał sprawnie przestawić na bezwzględny tryb pracy tabletu. Znam kilku takich, którzy po tygodniu prób wyrzucali tablety, nie szczędząc im słownych epitetów.

pebees
31-10-2007, 11:50
Pytasz o wady i zalety. I pytasz trochę bez sensu. Zacznij od podjęcia decyzji, czy chcesz pokazywać elementy na ekranie bezwzględnie (tablet), czy przyrostowo (myszka).

Zacząłem od stwierdzenia, już jakiś czas temu, że RSI albo coś podobnego mnie dopada, i to między innymi chcę wyeliminować.


To jest podstawowa różnica, która wymusza całkowite przestawienia się i zmianę nawyków. Jesli zakładasz, że potrafisz je zmienić, to kombinuj dalej. Jesli nie to daj sobie spokój z tabletem, bo będziesz tylko marudził.

Może uda się je zmienić, może nie. Nie wiem, co najwyżej będę marudził albo sprzedam :)


I jeszcze jedno. Z tabletem raczej sobie nie pograsz w jakieś "strzelanki", czy inne badziewia, ale do szachów niewątpliwie się nada.

W strzelanki nie grywam :)


Z powyższego wynika również wybór formatu A6, A5, albo na przykład A1, czy A0 (takie też są i działają na takiej samej zasadzie).(..) Moim zdaniem, do obróbki zdjęć optymalnym rozwiązaniem jest A6, ale to oczywiście kwestia gustu.
Do zdjęć już wiemy, no a do rysowania? A do rysowania dla dziecka?


Wacom, czy nie Wacom? Jeśli nie jesteś grafikiem i potrzebujesz tabletu do zastąpienia myszki oraz drobnych korekt zdjęć, to praktycznie nie ma wiekszej różnicy. Oczywiście, jeśli takie tablety realizują funkcje, które chcesz mieć (zmiana nacisku, zmiana pochylenia, itp.) Lepsze modele Wacoma raczej przewyższają konkurencję, ale zawsze jest pytanie, czy musisz mieć w domu złote klamki. Jeśli te bajery nie są potrzebne lub są potrzebne sporadycznie, to stanowią jedynie piękną specyfikację techniczną drogiego i mało przydatnego urządzenia. Wybór granicy opłacalności należy do kupującego.

Wszystkie tablety A6 są w podobnych cenach. Złotych klamek mieć nie muszę, ale jeśli mam mieć dziadostwo za 100 zł a co lepszego za 160, to w tych granicach cenowych nie ma problemu z wzięciem czegoś lepszego.


Wszystkie sprawy dotyczące nacisku, pochylenia, skalowania mogą być obsługiwane bezpośrednio przez program (kiedyś to było regułą i było bardzo sensownym rozwiązaniem) albo przez system operacyjny, który ma zainstalowany driver tabletu i wszystko wie lepiej. W Windowsach większość znanych mi aplikacji (choć nie wszystkie) korzysta z obsługi systemowej, a to czy konkretny program reaguje na zmiany nacisku, zazwyczaj zależy od tego, czy ten program czyta odpowiednie pola struktury danych dostarczanych przez Windows.

Wszystko rozumiem, ale pytam wprost - jak to działa z Gimpem, Paintem?


Takie rozwiązanie jest prostsze dla twórców oprogramowania i chyba dlatego się przyjęło (żeby obsługiwać jakiś tablet nie trzeba wiedzieć jak z nim gadać). Zawsze trzeba to sprawdzić, żeby się przekonać o jakości tych rozwiązań.

A sprawdzić można ... kupując tablet? :D


Tabletu i myszy możesz używać równocześnie, ale jest jedno ale. One ze sobą "konkurują" o dostep do komputera.

Ok, rozumiem.


Można dyskutować, można wypisywac różne teoryje, ale i tak najważniejsze jest to, czy będziesz się umiał sprawnie przestawić na bezwzględny tryb pracy tabletu. Znam kilku takich, którzy po tygodniu prób wyrzucali tablety, nie szczędząc im słownych epitetów.

Okaże się, na razie to są przymiarki :) Dzięki za odpowiedź.

hicks
31-10-2007, 11:55
To jeszcze ja dorzuce 3 grosze. Jesli w planach jest tez linux to wacom. Natomiast w moim volito odczyt piorka jest do ok. 3-5 mm czyli po podniesieniu go jest taki efekt, ze kursor zamiera i ciezko trafic - takze jak dla mnie to dyskfalifikuje ten tablet bambo chyba tez ma tylok taka wysokosc odczytu. Bawilem sie Pentagramem a4 i tam tego efektu nie bylo. Gdy mialem jakis Amigowy OmniPen czy cos tez tego nie bylo. W obu odczytywalo pozycje piorka do ok 1 cm co przy moich nawykach mi odpowiadalo. W Volito musze jakos dla mnie nienaturalnie ukladac reke aby nie zatrzymywal sie kursor przy przemieszczaniu piorka.

hicks
31-10-2007, 11:58
Wszystko rozumiem, ale pytam wprost - jak to działa z Gimpem, Paintem?



Windowskowe GTK z tego co pamietam nie obsluguje nacisku.

stig
31-10-2007, 12:31
5. Zgadza się, mocniejsze naciśnięcie na tablet powoduje zwiększenie rozmiaru pędzla.
Wydaje mi się, że to sprawa systemu, albo sterownikRaczej nie do konca. Nawet w Photoshopie brush nie bedzie sie powiekszal przy mocniejszym wcisnieciu, jesli w opcjach aktualnie uzywanego brusha nie bedziesz mial wlaczonego jego powiekszania, i wybranego dla takiego zachowania -- "Pen Pressure".

Bartek Witek
31-10-2007, 12:35
Wydaje mi sie, ze JK powiedzial wlasciwie wszystko :)
Dzieki Czornyjowi mialem okazje wczesniej sprobowac jak tablet dziala i podpatrzyc jego wprawna prace...
Mimo, nie ukrywam przerazenia na wstepie, bo kursor nie do konca byl tam gdzie chcialem kupilem Wacoma Intuos 3 A6 Wide i stwierdzam, ze to wspaniale urzadzenie. DZIEKUJE CZORNYJ !!
Potrzeba czasu, zeby przywyknac, ale daje duzo frajdy...
Odnosnie gumki - nie wiem czy we wszystkich napewno w Intuosach to dziala.
Wybor nalezy do Ciebie, ogladalem wczesniej Bamboo i inne i wydaje mi sie, ze sa troche zabawkowe w zestawieniu np. z Intuosem 3.

Powodzenia...

stig
31-10-2007, 12:38
Mimo, nie ukrywam przerazenia na wstepie, bo kursor nie do konca byl tam gdzie chcialem kupilem Wacoma Intuos 3 A6 Wide i stwierdzam, ze to wspaniale urzadzenie. Potwierdzam zachwyty. :) Tez uzywam dokladnie tego tabletu, i o ile pierwsze godziny pracy z nim to byla katorga, to po kilkunastu praca jest fenomenalnie przyjemna.

pebees
31-10-2007, 13:20
Dobra, to mam już kilka odpowiedzi. Nadal jednak, w sumie bez odpowiedzi, pozostały pytania:

1. Niech mi ktoś pokrótce przedstawi wady i zalety (w formie listy plusów i minusów). tabletów A6 i A5. A6 wydaje mi się małym, ale może się mylę? (wyjaśnienie: chodzi o zalety i wady rozmiarów A6 i A5 - np. A6 idealny do obróbki zdjęć, ale za mały do rysowania).

5. (..) naciskiem reguluje się szerokości pędzli itd. Czy w Gimpie, Paintcie będzie mi to prawidłowo działać? A jeśli nie, to w czym?

7. Jeśli z A6, to przyglądam się Volito2 i Graphire4 classic. Poza pierdołami o czułościach, to jedyną różnicę (inną niż cenową) znalazłem taką, że Graphire ma w piórku gumkę (a przynajmniej tak zrozumiałem - odwracam piórko i ścieram zamiast rysować) - czy to działa wszędzie i czy są jeszcze jakieś większe różnice?

8. Tablecik ma też posłużyć dziecku do rysowania, czy A6 będzie wystarczające, czy jednak dla dziecka nieco za małe?

JK
31-10-2007, 13:34
Pebees. Ale Ty jesteś upierdliwy. :wink:

Przecież ci napisałem, że w zastosowaniach, o których mówimy, jedyną różnicą pomiędzy A6 i A5 jest to, czy się mniej namachasz łapą, czy więcej. Mapowanie i tak możesz ustawić na cały ekran, rozdzielczości tabletu wystarczy, czyli tu różnic praktycznie nie ma - tym bardziej dla dziecka, które nie ma łapy jak bochen chleba. Musisz wybrać i tyle.

W PhotoPaincie Corela wszystko działa jak trzeba. A czy to będzie grubość linii, czy krycie, czy jeszcze coś innego, to sobie możesz dość dowolnie poustawiać. Jak jest w GIMPie nie wiem, bo go nie mam zainstalowanego i nigdy się nim na poważnie nie bawiłem.

W PhotoPaincie gumka działa. A GIMPa musisz sam sprawdzić z powodów j.w.

Zapewniam cię, że dziecko da sobie z tabletem radę lepiej o ciebie i zapewne większej różnicy pomiędzy A6 i A5 nie zauważy. Na dodatek ma rączki mniejsze od twoich, czyli zapewne A6 nie sprawi mu kłopotu. A jak już pójdzie do jakiej szkoły plastycznej, to i tak puści cię z torbami. :-D

pebees
31-10-2007, 13:41
JK ano jestem upierdliwy, nie przeczę :D I wiem, że dziecko o wiele lepiej sobie z tym poradzi, oj wiem :) Piszesz, że A6 nie sprawi mu kłopotu - pewnie masz rację. Tylko, gdy obserwuję jak rysuje, to A4 jest mu czasem mało :) No cóż, zobaczymy :)
Doczytałem sobie jeszcze nieco i przejrzałem Gimpa, i wynika mi, że tam też wszystko powinno działać jak trzeba :)

Dzięki za odpowiedzi :)

JK
31-10-2007, 13:46
..... Tylko, gdy obserwuję jak rysuje, to A4 jest mu czasem mało :) .......
Jak chcesz więcej, to mam na zbyciu tablet formatu A1 (oczywiście ze stojakiem, albo ze specjlanym uchwytem do powieszenia na scianie). :mrgreen:

Czornyj
31-10-2007, 13:47
Dzięki za miłe słowa Burner, cieszę się, że mogłem pomóc!

Jako miłośnik i wieloletni (12? 13? dokładnie nie pamiętam...) użytkownik tabletów wypowiem się po raz enty :D

Tytułem wstępu:
Po pierwsze - JK - tu nie ma co teoretyzować, tablet to nie jest mysz i z tym należy się od początku pogodzić. Co więcej - bardzo dobrze, że nie jest, bo z tego faktu wynikają właśnie bardzo pozytywne konsekwencje.

Po drugie - moja ocena przydatności tabletu to ocena użytkownika środowiska Adobe - głównie programów Photoshop+Bridge, InDesign, Illustrator

Do rzeczy:
Tablet jest urządzeniem zwiększającym produktywność w programach związanych z grafiką i edycją tekstu. Osobie niewprawionej w posługiwaniu się tabletem może się on na początku wydawać kuriozum, jednak jeśli ktoś jest reformowalny, po pewnym czasie może za jego pomocą znacznie sprawniej pracować. Badania wykazują, że w aplikacjach graficznych (ilustratorskich, fotoedycyjnych i składu tekstu) osoba uzbrojona w tablet wykonuje pracę szybciej. Takie są niepodważalne fakty, mogę to jedynie potwierdzić jako użytkownik.

Teraz o samych tabletach.
Tablety produkuje firma Wacom, reszta to produkty tabletopodobne. Nie ma litości, ani wyjątków. Tańsze modele Wacom różnią się duperelami i nie ma pomiędzy nimi przepaści.
Wyjątkiem jest (niestety, nietani) Intuos.
Intuos jest nadtabletem i różnica pomiędzy nim a resztą jest taka, jak między tabletem Wacom a tabletem tabletopodobnym. Nie chodzi o funkcje tabelaryczne - to jest po prostu doskonale funkcjonujące narzędzie i różnicę pomiędzy nim a resztą odczuwa się momentalnie, ale trzeba wziąć go do ręki i rozpocząć pracę.
W związku z powyższym uważam, że albo Volito, albo Intuos, reszta to zbędne etapy.

Duże tablety służą do profesjonalnego rysowania, małe - do całej reszty. W rysowaniu nawet A4 to niewiele, w pozostałych zastosowaniach A6 to aż za dużo. Do zabawy w rysowanie A6 również spokojnie wystarczy.

Wykorzystanie dodatkowych funkcji tabletu to kwestia aplikacji, system nie ma najmniejszego znaczenia.

Tablet w niczym nie przeszkadza działaniu myszy i można tych urządzeń używać jednocześnie i zamiennie.

JK
31-10-2007, 13:57
..... Wykorzystanie dodatkowych funkcji tabletu to kwestia aplikacji, system nie ma najmniejszego znaczenia. ...

Gdzieś to wyczytałeś, czy sam wymyśliłeś?

Aplikacja może "zabrać" systemowi operacyjnemu tablet i obsługiwać go samodzielnie, ale programistom zazwyczaj się nie chce i korzystają tylko z tego, co im dostarczy system operacyjny w odpowiednich strukturach danych. To po pierwsze. Po drugie aplikacja może, ale nie musi korzystać ze wszystkich danych dostarczanych przez system operacyjny, a w szczególności może olać dane o sile macisku, czy pochyleniu piórka. Jak chcesz więcej informacji, to przy okazji zapraszam - zobaczysz jak jeden i drugi wariant używania tabletu wygląda z punktu widzenia programisty.

ozzy
31-10-2007, 13:59
więc:
tablet jest obsługiwany z poziomu systemu- poza bardziej zaawansowanymi funkcjami- typu nacisk, pochylenie (mialem przez krotki czas windowsa xp lite, ktory byl pozbawiony większości sterowników)- tablet nie dzialał WOGÓLE.

W gimpie- siła nacisku będzie uwzględniana- ja mam akurat zależność z opacity... czy 'gumka' będzie działać- nie wiem- mam Volito2. Jego rozmiar do edycji zdjęć jest wystarczający, do rysowania dla dzieciaka też wystarczy... :)

jacoslavgth
31-10-2007, 14:03
Czornyj - tu sie z Tobá nie zgodze w jednej kwestii, A5 takze sluzu do rysowania np. formaty 100x70 cm tyle ze moze byc male utrudnienie bo trzeba przewijac ale i tak pracuje na duzych powiekszeniach wiéc sie przyzwyczailem :)

Czornyj
31-10-2007, 14:06
Gdzieś to wyczytałeś, czy sam wymyśliłeś?

Aplikacja może "zabrać" systemowi operacyjnemu tablet i obsługiwać go samodzielnie, ale programistom zazwyczaj się nie chce i korzystają tylko z tego, co im dostarczy system operacyjny w odpowiednich strukturach danych. To po pierwsze. Po drugie aplikacja może, ale nie musi korzystać ze wszystkich danych dostarczanych przez system operacyjny, a w szczególności może olać dane o sile macisku, czy pochyleniu piórka. Jak chcesz więcej informacji, to przy okazji zapraszam - zobaczysz jak jeden i drugi wariant używania tabletu wygląda z punktu widzenia programisty.

Wyraziłem się nieprecyzyjnie - Wacom posiada sterowniki, które zapewniają działanie wszystkich funkcji we wszystkich systemach operacyjnych. Jeżeli w danym systemie Wacom działa - to jego dodatkowe funkcje też będą działać. Czy jednak będzie z nich pożytek, to już zależy od konkretnej aplikacji.


Czornyj - tu sie z Tobá nie zgodze w jednej kwestii, A5 takze sluzu do rysowania np. formaty 100x70 cm tyle ze moze byc male utrudnienie bo trzeba przewijac ale i tak pracuje na duzych powiekszeniach wiéc sie przyzwyczailem :)
Nie napisałem że się nie da, pisałem ogólnie do czego służą większe i mniejsze tablety. To że rysować na małych też się da, to nie podlega wątpliwości, jednakowoż lepiej rysuje się na tabletach dużych. Dlaczego - nie będę tutaj tłumaczył, bo kto rysuje - ten sam doskonale wie, a kto nie rysuje - i tak nie zrozumie :lol:

JK
31-10-2007, 14:12
No. Teraz to już się prawie wszystko kupy trzyma. Jest tylko jedno drobne ale. Te "wszystkie systemy operacyjne", to nie jest prawda. Mówisz tylko o tych kilku, które znasz. Zapewniam cię, że są systemy operacyjne, które nawet nie wiedzą, co to jest tablet i do czego służy.

saygon
31-10-2007, 14:17
Przeczytałem tu, w czasie mojej forumowej obecności, sporo na temat tabletów. Jednak wiedzę tę uporządkować nie tak prosto, a jeśli od baaardzo dawna na własne oczy (i ręce) się z czymś styczności nie miało, to wiedza zanika ;-) Dodatkowo, ze względu na pracę, sporo czasu spędzam przed komputerem, i chyba już rsi czuję, więc pomyślałem o tablecie.
Stąd też ten wątek, i kilka konkretnych pytań o tablety. Do rzeczy:

1. Niech mi ktoś pokrótce przedstawi wady i zalety (w formie listy plusów i minusów). tabletów A6 i A5. A6 wydaje mi się małym, ale może się mylę?
2. Czy tylko Wacom? Co jeszcze można brać pod uwagę, i dlaczego jest gorsze od Wacom? :)
3. Czy tabletem mogę w pełni zastąpić mysz? Nie chodzi tylko o obróbkę zdjęć, ale ogólnie pracę przy komputerze.
4. Do czego służą w Wacom Bamboo te dodatkowe przyciski, ring itp na tablecie? Instrukcji do tego nie znalazłem (tylko do volito, i innych większych), wynika z instrukcji, że można je sobie prawie dowolnie zaprogramować - do czego się to najczęściej wykorzystuje?
5. Z wątku, w którym dopytywałem Czornyja i JK o różne rzeczy, wynika, że naciskiem reguluje się szerokości pędzli itd. Czy obsługuje to program, czy system? I czy np. w Gimpie będzie mi to prawidłowo działać?
6. Zakładam, że będę tego używał do obsługi systemu i poprawek na zdjęciach - czy ma to sens, czy zostać przy myszy?
7. Jeśli z A6, to przyglądam się Volito2 i Graphire4 classic. Poza pierdołami o czułościach, to jedyną różnicę (inną niż cenową) znalazłem taką, że Graphire ma w piórku gumkę (a przynajmniej tak zrozumiałem - odwracam piórko i ścieram zamiast rysować) - czy to działa wszędzie i czy są jeszcze jakieś większe różnice?
8. Tablecik ma też posłużyć dziecku do rysowania, czy A6 będzie wystarczające, czy jednak nieco za małe?


Gdy mi się jeszcze coś przypomni, nie omieszkam zapytać.
A może ktoś ma taki niepotrzebny mu tablet, i by udostępnił do oceny jego przydatności? :)

EDIT:
9. Czy mogę jednocześnie używać i tabletu i myszy do obsługi systemu?
1.
- rozdzielczość 5 tys dpi
- czułość na nacisk
- czułosć na pochylenie pióra
- bezwzględne pozycjonowanie na monitorze
minusy?
nie nadaja się do niczego poza praca w programach graficznych - myszki ci nie zastąpi
2. tylko wacom miałem inne i teraz mam wacoma i kolosalna różnica.
3. tu już napisałem - nie zastąpisz bo jest niewygodnie, tzn da się ale nie polecam nawet wacom dołącza do swoich tabletów mysz.
4. jak dodatkowe przyciski myszy możesz je pod co podpiać.
5. obsługuje program, a co do gimpa poggoglaj, ale powinno
6. do zdjęc ma ogromny sens zupełnie ina jakość pracy.
7. to najczęsciej mozesz skonfigurować jak chcesz
8. ja mam incus3(czy jak sie on dokładnie nazywa) A5 i jednak a6 bym nie polecał zwłaszacza ze one mają około 100 dpi i przy tak małym rozmiarze pozycjonowanie bezwzględne nie m a sensu - będzie za mało dokładne.
Szukaj takiego który ma w miarę dużą przestrzeń i sporo dpi - seria nieprofesjonalna ma max 2,5 tys.

Czornyj
31-10-2007, 14:23
No. Teraz to już się prawie wszystko kupy trzyma. Jest tylko jedno drobne ale. Te "wszystkie systemy operacyjne", to nie jest prawda. Mówisz tylko o tych kilku, które znasz. Zapewniam cię, że są systemy operacyjne, które nawet nie wiedzą, co to jest tablet i do czego służy.
To też prawda, ale konsekwencje braku precyzji są tutaj niewielkie. Jeżeli dla danego systemu operacyjnego istnieją aplikacje wspomagające projektowanie graficzne, to zwykle pojawiają się też dla niego sterowniki do tabletów Wacom. Bo siłą rzeczy przy systemach, które niekoniecznie wogóle mają interfejs graficzny - tablet raczej jest zbędny :lol:

JK
31-10-2007, 14:30
Nie róbmy tu OT, ale wcale tak nie jest, jak piszesz. Jeśli system operacyjny nie obsługuje jakiegoś urządzenia (np. tabletu), to jeszcze nie znaczy, że nie może go samodzielnie obsługiwać aplikacja. Jeśli coś da się fizycznie podłączyć, to takie coś może być obsługiwane przez aplikację, z pominięciem systemu operacyjnego. Znam takie przypadki, gdzie konstruktorzy i programiści celowo maskują pewne urzadzenia, żeby taki na przykład Windows ich nie wykrył, bo ich obsługa bezpośrednio przez aplikację jest o wiele bardziej efektywna.

pebees
31-10-2007, 14:31
Czyli reasumując:
1. Różnica A6 i A5 jest w wielkości i w cenie, w przydatności nie ma. Jeśli ma być większy, to co najmniej A4, więc A6 jest dobry :)
2. Tylko Wacom, chyba, że chcę zabawkę, którą potem wyrzucę do śmietnika, bo albo mnie wq.., albo się zepsuje.
3. Tabletem można zastąpić w pełni myszkę, jednak wymaga to, często bardzo trudnej, zmiany przyzwyczajeń. (choć saygon ma inne zdanie)
4. Dodatkowe przyciski we wszystkich tabletach nie służą żadnym konkretnym celom, zazwyczaj można je przypisać do dowolnych 'funkcji' dostępnych w systemie.
5. Tablet generalnie obsługiwany jest przez system, który to dostarcza informacji innym programom o swoim stanie. Owszem, programy mogłyby przejąć obsługę tabletu, ale im się nie chce (a raczej programistom). I tak, w gimpie będzie działać wszystko, włącznie z kontrolą nacisku.
6. Zarówno do obróbki zdjęć, jak i do obsługi systemu tablet się nadaje lepiej niż mysz. Jednak nie zawsze użytkownik nadaje się do tabletu.
7. Jeśli A6, to Wacom Volito2. Większych różnic między Volito2 a Bamboo czy Graphire nie ma, poza dodatkowymi przyciskami i gumką.
8. Tablecik posłuży dziecku do rysowania, A6 będzie wystarczające.
9. Tabletu i myszy można w systemie używać jednocześnie, jednak jedno urządzenie będzie 'zabierało' kursor/pędzel/inne drugiemu.

Jeśli tablet do domu, to Wacom Volito2. Jeśli do małej firmy, to Intuos3. Jeśli masz kasę, i potrzebujesz to Cintiq. Tak mi się nasunęło jeszcze jedno pytanie... po co oni produkują inne tablety? :D

Czy ktoś jeszcze uważa, że tablet nie nadaje się do obsługi systemu?

pX
31-10-2007, 14:34
po co oni produkują inne tablety? :D
pewnie po to po co francuzi produkują samochody

Czornyj
31-10-2007, 14:41
Tablet nadaje się do obsługi systemu, choć mając mysz spokojnie można jej nadal używać i nie stanowi to najmniejszego problemu. W pewnych sytuacjach mysz sprawdza się lepiej niż tablet, więc lepiej ją zostawić.

Co do rozdzielczości tabletu - zakładając, że monitor ma 1600x1200 przy tablecie A6 wystarczyłoby... 320dpi. Wysoka rozdzielczość tabletu pozwala pracować na zdjęciach o wysokiej rozdzielczości, ograniczać obszar pracy tabletu i pracować na kilku monitorach, ale nie ma sensu twierdzić, że jest to jakoś specjalnie odczuwalne, bo nie jest.

JK - zgadzam się, jest to wprawdzie w dzisiejszych realiach czysta abstrakcja, ale wszystko jest możliwe ;)

Peebes - kup Volito, szkoda gadać. Jak się nie spodoba, luniesz go z niewielką stratą, ryzyko jest niewielkie.

pebees
31-10-2007, 14:45
Tablet nadaje się do obsługi systemu, choć mając mysz spokojnie można jej nadal używać i nie stanowi to najmniejszego problemu. W pewnych sytuacjach mysz sprawdza się lepiej niż tablet, więc lepiej ją zostawić.

Ja chcę mysz wyeliminować, ręka mnie od niej boli. Między innymi dlatego pytam o tablet :)

adrian
31-10-2007, 14:49
Ja chcę mysz wyeliminować, ręka mnie od niej boli. Między innymi dlatego pytam o tablet :)

Ja po kilku dniach użytkowania tabletu zapomniałem co to myszka i w ogóle mi jej nie brakuje, ale to kwestia przyzwyczajenia (i zapewne aplikacji z jakich korzystasz).

hicks
31-10-2007, 14:56
Ja chcę mysz wyeliminować, ręka mnie od niej boli. Między innymi dlatego pytam o tablet :)
To moze kupsobie podkladke z "cyckiem" silikonowym, sprawdzone pomaga. :D

pX
31-10-2007, 14:57
Ja chcę mysz wyeliminować, ręka mnie od niej boli. Między innymi dlatego pytam o tablet :)
Ja nie jestem przekonany czy tablet zastąpi w każdym zastosowaniu myszkę (być może dlatego, że od wielu lat używam dużego tabletu), ale to zapewne tak jak napisali koledzy zależy od indywidualnych cech i aplikacji z których się korzysta.
Ja w pewnym momencie przesiadłem się z myszki na trackballa - nie jest to rozwiązanie idealne, ale odczułem znaczną poprawę. Na początku były kłopoty z precyzją itp., ale dziś, po chyba dwóch latach, nie tęsknię za myszką (oczywiście grać w strzelanki tym się raczej nie da).

Czornyj
31-10-2007, 14:57
Ja chcę mysz wyeliminować, ręka mnie od niej boli. Między innymi dlatego pytam o tablet :)

Jest to całkowicie realne. Choć ręka nie boli cię od myszki, tylko od złej techniki :lol:

pebees
31-10-2007, 14:58
Choć ręka nie boli cię od myszki, tylko od złej techniki :lol:

Hehe, jak rozumiem, z własnego doświadczenia mówisz? :P

pebees
31-10-2007, 14:59
To moze kupsobie podkladke z "cyckiem" silikonowym, sprawdzone pomaga. :D
Sprawdziłem, nie pomaga :(

ozzy
31-10-2007, 15:04
Vobis mial niedawno promocję na Volito2 (160zł)- musisz sprawdzić czy jesszcze jest:) dla porównania bamboo to koszt kolo 400zl

Czornyj
31-10-2007, 15:05
Hehe, jak rozumiem, z własnego doświadczenia mówisz? :P

Musisz pracować tak, by nadgarstek i ramię leżały nieruchomo na stole. Mysz poruszasz tylko palcami, możliwie oszczędnymi ruchami. Nie ma bata, od tego ręka nie zaboli.

pebees
31-10-2007, 15:08
Musisz pracować tak, by nadgarstek i ramię leżały nieruchomo na stole. Mysz poruszasz tylko palcami, możliwie oszczędnymi ruchami. Nie ma bata, od tego ręka nie zaboli.
Taaaa... dobrze o tym wiem, i tak staram się pracować. Stosowałem i stosuję jeszcze kilka innych 'patentów', niestety jednak cechy osobnicze mojego organizmu mówią, że po 20 latach dość już tych myszy :) Ech, komputery to zło :>

Bartek Witek
01-11-2007, 02:11
Jeśli to nie problem sugeruję podpięcie tematu. Wydaje mi się, że większość niejasności co do tabletów została tutaj wyjaśniona i może się to przydać pod ręką... Ten temat powraca jak bumerang ;)

Pebees napisz na czym stanęło i opisz wrażenia po zakupie ;)

pebees
01-11-2007, 10:37
Burner stanęło chyba na Volito2. Przyglądam się jeszcze tym dużym pentagramom, jednak opinie o nich są co najmniej zniechęcające. Nic nie mogę znaleźć na temat aiptek (mają to w komputroniku i na alledrogo). Jak coś kupię, to napiszę :)

adrian
01-11-2007, 11:21
Jak nie masz dużo kasy to kup Volito, daje rade, serio.

Fenek
01-11-2007, 12:05
Nie ma tu może kogoś z Krakowa/Kielc, kto posiadałby Volito, tudzież ewentualnie Bamboo? :razz: Nie chciałbym ryzykować pchania się w tablet bez okazji poużywania chociaż raz tego typu urządzenia. ;) Jakoś wątpię by mi pozwolono w sklepie bez niczego podpiąć jeden egzemplarz do laptopa bez wyraźnej woli zakupu. :razz:

Czornyj
01-11-2007, 13:29
Zadzwoń do RCS2 i do bitkomputer - mogą mieć demówki do sprawdzenia. Ja mam tylko Intuosa.

stig
01-11-2007, 13:37
Nie chciałbym ryzykować pchania się w tablet bez okazji poużywania chociaż raz tego typu urządzenia. ;) Obawiam sie, iz mozesz sie zniechecic podczas takiego "sprawdzania". Praca z tabletem jest tak odmienna od pracy myszka, ze lata przyzwyczajen robia swoje -- malo kto sie przekonuje do niego po kilkuminutowych probach. Zaryzykuj i po prostu kup. Osobiscie nie slyszalem jeszcze o przypadkach, kiedy uzasadniony (ze wzgledu na specyfike wykonywanej pracy) zakup tabletu, bylby nietrafionym nabytkiem. No chyba, ze byl to Pentagram, albo cos innego tabletopodobnego. ;)

volumen
01-11-2007, 14:07
Jakiś czas temu zakupiłem w Vobisie Volito2. Za całe 148 zł. I wciąż w tej cenie jest tam do kupienia http://sklep.vobis.pl/oferta/manipulatory_i_klawiatury/tablety_graficzne/884072_tablet_graficzny_wacom_volito2.aspx
Za te pieniądze naprawdę nie ma się co zastanawiać, inwestycja niewielka, a w razie porażki można zostawić dla dzieciaka albo sprzedać z niewielką stratą. A sprzęt naprawdę wart polecenia.

Fenek
01-11-2007, 14:18
czornyj, dzięki za wskazówkę. Spróbuję się z nimi skontaktować. :)

stig, zdaję sobie sprawę z tego, że na początku może być niewygodnie ale boję się wydać te 148-190 zł bez świadomości w co się pakuję. ;) Oceniając wrażenia z użytkowania będę brał poprawkę. :razz:

fragles
01-11-2007, 14:27
bierz i to poważną :)

Ja przez pierwsze 2 dni chciałem go oddać ;)

A teraz - uważam, że to rewelacja. Myszy juz nie używam nawet w windowsie.
Oczywiście polecam uzywanie w trybie pióra, a nie myszy.

sailor
01-11-2007, 14:51
do tabletu przekonal mnie czornyj (chwala mi za to) i juz dosc dawno temu zakupilem volito2 z zalozeniem ze sprzedam jakby co .. przez pierwsze 2-3dni szlag mnei trafial .. ale twardo usilowalem cos dlubac przy edycji obrazkow ..
po 3 dniach uzywalem jednozcesnie volito i myszki (volto swietnie robi za podkladke ;) ).. od jakiegos roku nie mam pojecia gdzie lezy mysz...tablet w zupelnosci mi wystarcza. nie mialem przyjemnosci pracowac na intuosie ale jesli praca na nim jest jeszcze lepszea i wygodniejsza to czas zaczac na niego zbierac.
rozmiar a6 do obslugi kompa i edycji zdjec w zupelnosci wystarcza ..
z wad .. a raczej zlych nawykow moge tylko stwierdzic ze czesto piszac na klawiaturze nie chce mi sie odkaldac piorka i trzymam je w ... zebach :D
niedawno odwiedziem znajomego zeby mu pomoc przy jakims zdjeciu .. rzeklym ze ciezko bylo mysza zrobic cokolwiek ... strasznie to toporne zwierze ;)

Bartek Witek
01-11-2007, 15:53
z wad .. a raczej zlych nawykow moge tylko stwierdzic ze czesto piszac na klawiaturze nie chce mi sie odkaldac piorka i trzymam je w ... zebach :D


Dokładnie!!! Z tym odkładaniem co chwile piórka nie jest łatwo. Jeżeli mam duzo pisania używam myszy - właściwie już tylko do tego ;)

Fenek
01-11-2007, 16:09
Jak sam sailor twierdzi, że z Volito mu się dobrze zdjęcia obrabia, to niniejszym przestaję się martwić czy warto inwestować w niemal najbardziej podstawowy model Wacoma. ;) Chyba zrobię sobie wycieczkę do Vobisu w przyszłym tygodniu. :)

Czornyj
01-11-2007, 16:29
Dokładnie!!! Z tym odkładaniem co chwile piórka nie jest łatwo. Jeżeli mam duzo pisania używam myszy - właściwie już tylko do tego ;)

Ja nie odkładam piórka w czasie pisania - trzymam je wskazującym palcem prawej ręki i piszę pozostałymi 9-cioma.

jacoslavgth
01-11-2007, 16:33
kazdy kupuje to co potrzebuje, jezeli tylko do zdjéc to moze byc VOLITO, jezeli do zaawansowanych prac graficznych typu: podmalowki, retusze, tworzenie calych obrazow np. w corel painter, to INTUOS 3.
jezeli pracujesz na aplikacjach CAD to mysz jest niezastápiona, z tego co pamiétam jest INTUOS 3 A4+ z myszá pod CADA. niestety nie mam dobrego zdania o myszach wacoma, po pierwsze schodzi material na spodniej stronie, farba ktorá pokryta jest mysz schodzi i ladnie to to nie wygláda :(

Czornyj
01-11-2007, 16:37
Z drugiej strony jest to jedyna na świecie mysz całkowicie bezprzewodowa i bezbateryjna ;) Ale fakt, materiał na spodzie okropnie zbiera brud, którego trudno się potem pozbyć, a farba na bocznych ściankach się ściera (tak wogóle - co za debilny pomysł, żeby to malować!!!)

sailor
01-11-2007, 17:36
Ja nie odkładam piórka w czasie pisania - trzymam je wskazującym palcem prawej ręki i piszę pozostałymi 9-cioma.
tez tak czasem pisze.. ale jak mam duzo d pisania to piorko laduje w zebach ;)

Bartek Witek
03-11-2007, 20:47
Ja nie odkładam piórka w czasie pisania - trzymam je wskazującym palcem prawej ręki i piszę pozostałymi 9-cioma.


tez tak czasem pisze.. ale jak mam duzo d pisania to piorko laduje w zebach ;)

Nie pozostaje mi nic innego jak potrenować ;)

jchyra
05-11-2007, 19:37
niestety nie mam dobrego zdania o myszach wacoma, po pierwsze schodzi material na spodniej stronie, farba ktorá pokryta jest mysz schodzi i ladnie to to nie wygláda :(


Ale fakt, materiał na spodzie okropnie zbiera brud, którego trudno się potem pozbyć, a farba na bocznych ściankach się ściera (tak wogóle - co za debilny pomysł, żeby to malować!!!)

Chłopaki, jakby ktoś (jakiś esteta) chciał wymienić zszarganą mysz na nówkę - to chętnie wyślę zupełnie gratis. Od nowości nie wyjęta z pudła od Intuosa 3. Nie mam pojęcia po co Wacom dodaje mysz do tak wspaniałego urządzenia jakim jest tablet. To trochę jak dodawanie pedałów do motocykla. To reklama ułomnej mysiej konkurencji, to antyreklama ;-)

PS
Jeśli idzie o obsługę programów innych niż graficzne, to wystarczy skonfigurować tablet indywidualnie dla każdego programu. Jednym naciśnięciem guzika, albo ich konfiguracją (na zasadzie skrótu klawiszowego) można obsłużyć całe aplikacje. Na przykład w TotalCommanderze wystarczy przelecieć nad plikami, aby je zaznaczyć potem pstryk na guzik, któremu przypisaliśmy F5, czyli kopiowanie i cała gromada plików jest tam gdzie trzeba. Możliwości jest tysiące. Ja czekam na tablet, który zastąpi klawiaturę ;-)

EDIT: Oferta myszek Wacona wyczerpana. Mysz była tylko jedna a chętny zgłosił się natychmiast. Cieszę się, że komuś się przyda (podobno brakło jej w komplecie, może jakieś chińskie dziecko zaspało w pakowalni) Niech mu myszka lekką będzie.

Czornyj
05-11-2007, 19:53
Ja czekam na tablet, który zastąpi klawiaturę ;-)

To jest genialny pomysł, ta franca zawsze strasznie przeszkadza w wygodnym ułożeniu tabletu!

JK
05-11-2007, 20:05
To jest genialny pomysł, ta franca zawsze strasznie przeszkadza w wygodnym ułożeniu tabletu!
Przecież to już jest dostępne. Chowasz tablet do szuflady, bierzesz piórko w rękę i piórkiem naciskasz przyciski na klawiaturze. :lol:

Fenek
05-11-2007, 21:58
Nowiutki Volito2 właśnie znalazł się obok mojej klawiatury i póki co łapsko mnie boli od prób opanowania kursora ale robię postępy. :mrgreen: Myszkę schowałem do szuflady co by mnie nie kusiło. :) Bałem się, że powierzchnia ok. A6 jest mała a teraz widzę ile trzeba by namachać się przy jakimś A3 przy ustawieniu że rogi tabletu = rogi ekranu. :D
I jak tu się uczyć gdy nowa zabawka w ręce? :razz:

MsbS
05-11-2007, 22:03
Nowiutki Volito2 właśnie znalazł się obok mojej klawiatury i póki co łapsko mnie boli od prób opanowania kursora ale robię postępy. :mrgreen: Myszkę schowałem do szuflady co by mnie nie kusiło. :) [...]
I jak tu się uczyć gdy nowa zabawka w ręce? :razz:

Ja sobie zażyczyłem Volito2 od Szanownej Małżonki na prezent w najbliższym czasie - zobaczymy!

bachol
07-11-2007, 12:05
nie będę odkrywczy i nie powiem nic nowego" tylko Wacom.
nie testowałem wszystkich marek tabletów ale miałem styczność z jednym takim..... ale po "zabawie" z moim nowym cackiem (Intuos3 A4) śmiem twierdzić: lider jest tylko jeden (to tak jak z aparatami- only Nikon:))

niestety nie jestem uzdolniony plastycznie (dlatego robię zdjęcia a nie maluje) i nie maluję za dużo ale przy szparowaniu i selekcji to narzędzie to pierwsza klasa.....:)


ps. fakt. nadgarstek dostaje w "dupę" po 6h trzymania piórka.... ale to tylko na początku....pierwszego dnia..... potem jest cudnie................................:mrgreen:

Jacek_Z
07-11-2007, 15:00
Ja czekam na tablet, który zastąpi klawiaturę ;-)
a może da się wyswietlać wirtualną klawiaturę na monitorze? zabierze to trochę miejsca, lepiej mieć dużą rozdzielczośc albo 2 monitory.

jacoslavgth
07-11-2007, 15:44
jest na to rozwiázanie, sa klawiatury laserowe, ktore rzucaja obraz klawiszy na blat, wystarczy rzucic obraz klawiszy na tablet i sobie pisac, a kiedy chcemy przelaczyc na rysowanieumieszczmy odpowiedni czujnik w piorku i laser sie wylacza. ot jakie to proste :)

stig
07-11-2007, 15:45
jest na to rozwiázanie, sa klawiatury laserowe, ktore rzucaja obraz klawiszy na blat, wystarczy rzucic obraz klawiszy na tablet i sobie pisac Jest jeden problem. Raczej nie da sie na tym pisac bezwzrokowo. No i za cholere na pewno byloby to duzo bardziej niewygodne (ze o szybkosci uzywania nie wspomne) niz standardowa klawiatura.

andar
07-11-2007, 15:50
To ja się dopiszę do istniejącego Tabletowego tematu. Aby nie zakładać nowego wątku.

Mam tablet Wacom Bamboo Fun A6 - sterowniki te same co do Graphite'a (najnowsze z strony Wacoma)
System Win XP Pro
Natomiast mam mały problem (może ktoś się spotkał z podobnym)
Otóż podczas pracy Tablet samoczynnie przełącza mi się z trybu Tabletu na tryb Myszki. I powiem, żę bardzo mi to przeszkadza. :/

Ktoś miał podobne przygody z tabletem ??

jacoslavgth
07-11-2007, 15:51
stig je sie w pelni z tobá zgadzam, nie wymyslono jeszcze urzadzenia ktore by wszystkich zadowolilo, zawsze sa + i - , ale chodzi o to zeby te + nie przyslonilo wam tych - :)

jacoslavgth
07-11-2007, 15:53
To ja się dopiszę do istniejącego Tabletowego tematu. Aby nie zakładać nowego wątku.

Mam tablet Wacom Bamboo Fun A6 - sterowniki te same co do Graphite'a (najnowsze z strony Wacoma)
System Win XP Pro
Natomiast mam mały problem (może ktoś się spotkał z podobnym)
Otóż podczas pracy Tablet samoczynnie przełącza mi się z trybu Tabletu na tryb Myszki. I powiem, żę bardzo mi to przeszkadza. :/

Ktoś miał podobne przygody z tabletem ??

pierwszy raz slysze, przeciez zarowno piorko jak i myszka pracujá w trybie ciaglym, nie iwem jak jest w innych niz intuos, oczywiscie pojawiajá sie problemy kiedy chcesz jednoczesnie uzywac myszki i piorka, nie rozumiem jednak sformulowania , ze sie przeláczajá ?

stig
07-11-2007, 15:54
Otóż podczas pracy Tablet samoczynnie przełącza mi się z trybu Tabletu na tryb Myszki. I powiem, żę bardzo mi to przeszkadza. :/
Sprawdz w sterownikach -- co masz zadeklarowane do przelaczania tego trybu, bo w "samoczynnie", to raczej "niebałdzo" ma szanse.

MsbS
07-11-2007, 15:57
Jest jeden problem. Raczej nie da sie na tym pisac bezwzrokowo. No i za cholere na pewno byloby to duzo bardziej niewygodne (ze o szybkosci uzywania nie wspomne) niz standardowa klawiatura.

Podobno teżs ą dużo bardziej szkodliwe dla nadgarstków/palców: klawisze mają jednak pewną sprężystość, a tutaj - bębnienie po twardej powierzchni...

EDIT: to oczywiście o klawiaturkach wyświetlanych laserem...

andar
07-11-2007, 15:58
stig ale to się dzieje samo. (przynajmniej w taki sposób to wygląda) Mam tryb tabletu, odkładam piórko idę po kawę wracam i już mam tryb myszki ...

jchyra
07-11-2007, 17:22
myślę, że pijesz za dużo kawy ;-)
a tak serio, to odinstaluj tablet i zainstaluj jeszcze raz (najprostsze i nie wymaga kombinacji, najszybsze chyba, że winda coś zapamięta i uporczywie będzie wracać)
spotkałem się z podobnymi zawirowaniami przy klawiszach, tablet nie mógł się zdecydować czy układ domyślny czy użytkownika

vitter
09-11-2007, 01:27
Pebees zapraszam do Łowicza-łodzi na przetestowanie Wacoma Intuos 3 A5 sam sprawdzisz organoleptyczne

pebees
09-11-2007, 08:12
vitter dziękuję za zaproszenie, może i skorzystam, daleko nie mam.. tylko boję się, że .... mi się spodoba ;-)

FOTOP
09-11-2007, 14:36
Właśnie stałem się posiadaczem Wacom'a Bambinoo wide - polecam!!!
Po kilkunastu minutach zabawy w PS myszka poszła w kąt.... Poruszanie po kompie znakomite - takie wszystko stało się delikatniejsze i precyzyjne.

PS. Szkoda tylko, że ja rysować nie potrafię... :(

andar
09-11-2007, 15:23
FOTOP a jakiego bambino masz ?? One / Fun / ??

Wojteksw
09-11-2007, 19:24
Przyszła kolej na zakup takiego urządzenia jakim jest Tablet i mam wątpliwości. Na stronie firmy Veracomp jest Tablet Wacom Bamboo Fun Small Polish(CTE-450/W-PL) sprzedawca nie jest mi wstanie wytłumaczyć co oznacza Small Polish – czy posiada oprogramowanie w języku polskim, czy tylko opakowanie jest z napisami w języku polskim. Do w/w jest oprogramowanie Photoshop Elements 5.0 i ArtRage 2. http://www.veracomp.pl/wacom.wacom-bamboo-fun-small-polish.tablety-graficzne.page.19.pr_acro.WACOM-BAMBOO-FUN-S.product_menu.description.html W ostatniej ofercie Vobis znalazłem Tablet Wacom Bomboo koloru czarnego, który bardzo mi się podoba, dodają tylko oprogramowanie Just Write for Windows – czy ten Tablet nadaje się do prac związanych z fotografią bo z opisu tego produktu nie jestem taki pewien. http://sklep.vobis.pl/oferta/manipulatory_i_klawiatury/tablety_graficzne/885017_tablet_graficzny_wacom_bamboo.aspx

Sever
09-11-2007, 19:43
Tu masz porównanie bamboo, bamboo fun, Intuos3.
http://www.wacom.com/bambootablet/compare.cfm

Tu podobna tabelka:
http://www.wacomy.pl/produkty/tablety_bamboo/specyfikacja/tablet_bamboo_one

A tu pdf z wszystkimi rodzajami bamboo:
http://www.fotografuj.pl/download/Bamboo_Range_FS_PL.pdf

Ja sam kupiłem najprostszy bamboo one - zobaczymy jak się będzie sprawował.
W pudełku wszystko jest po angielsku ale na płytce była zdajsie polska instrukcja (ale kto by to czytał jak działa ;) ).

Wojteksw
09-11-2007, 20:55
Bardzo dziękuję. Wyczytałem, że bamboo fun występuje w kolorze czarnym. Taki postaram się poszukać.

jchyra
10-11-2007, 00:41
polecam www.cortland.com.pl - mają prawie wszystko co potrzeba, profesjonalny sklep

e---q
12-11-2007, 01:44
Jedno pytanie na które nigdzie na forum nie mogę znaleźć odpowiedzi: czy jeśli mam monitor o rozdzielczości 1280x1024px a kupie Wacoma Bamboo o stosunku boków 16:10 to powierzchni monitora będzie odpowiadać część tabletu o stosunku boków 5:4, a reszta pozostanie nieaktywna, czy cały tablet i na przykład koło narysowane na tablecie będzie elipsa na monitorze?

stig
12-11-2007, 07:03
Jedno pytanie na które nigdzie na forum nie mogę znaleźć odpowiedzi: czy jeśli mam monitor o rozdzielczości 1280x1024px a kupie Wacoma Bamboo o stosunku boków 16:10 to powierzchni monitora będzie odpowiadać część tabletu o stosunku boków 5:4, a reszta pozostanie nieaktywna, czy cały tablet i na przykład koło narysowane na tablecie będzie elipsa na monitorze?W zaleznosci jak zamapujesz. Moze byc i tak, i tak. Tzn. tak przynajmniej moge ustawic w Instuosie. Wydaje mi sie, ze w Bamboo powinno byc podobnie. Tyle, ze w Intuosie moge zdeklarowac sobie rozne obszary i ich przelozenia, w zaleznosci od aktywnej w danym momencie aplikacji. I tak na ten przyklad, kiedy mam aktywnego Photoshopa, to 16:10 tabletu odpowiada calemu jednemu monitorowi (na ktorym mam "pulpit" roboczy PSa) + okolo 1/3 drugiego monitora, na ktorym sa palety. Klikniecie gdziekolwiek dalej, deaktywuje Photoshopa jako aktualna aplikacje i tablet blyskawicznie przestawia sie w tryb, gdzie proporcje 16:10 tabletu mapuja cale 2 monitory 4:3. Oczywiscie w tym przypadku narysowany na tablecie okrag bedzie elipsa, jednakze do nawigowania na pulpicie Windowsa nie ma to wiekszego znaczenia.

Wojteksw
12-11-2007, 10:24
Okazuje się, że Wacom Bamboo Fun w kolorze czarnym jest niedostępny, będę skłaniał się jednak do zakupu Bamboo. Chyba, że Ktoś widział go w sprzedaży. Photoshopa Elements 5.0 nie muszę mieć, gdyż czekam kiedy pojawi się w sprzedaży 6.0 PL, co miało nastąpić w listopadzie.

Fenek
12-11-2007, 10:46
Jedno pytanie na które nigdzie na forum nie mogę znaleźć odpowiedzi: czy jeśli mam monitor o rozdzielczości 1280x1024px a kupie Wacoma Bamboo o stosunku boków 16:10 to powierzchni monitora będzie odpowiadać część tabletu o stosunku boków 5:4, a reszta pozostanie nieaktywna, czy cały tablet i na przykład koło narysowane na tablecie będzie elipsa na monitorze?

Wszystko tak jak powiedział Stig. A że nawet Volito2 umożliwia ustawienie obszaru roboczego (tablet=ekran, tablet=ekran z zachowaniem proporcji [część tabletu nieaktywna], tudzież całkowicie własne ustawienie), zatem i Bamboo i każdy inny to oferuje na 100%.

FOTOP
12-11-2007, 21:22
FOTOP a jakiego bambino masz ?? One / Fun / ??

ja mam taki:
http://transit.pl/shop.php?a=opis_prod&id=wac_bamboo&categorie=416

Wojteksw
18-11-2007, 10:46
Usrawienia obszaru roboczego w tablecie Bamboo znajduje się w linku http://wacom.com.pl/index.php?name=Content&pid=85

Wojteksw
18-11-2007, 10:56
W dniu 16.11.2007 dokonałem zakupu tabletu Bamboo wide (czarny). Mam kłopoty z ustawieniem urządzenia, piórko zachowuje się tak, jak myszka z wciśniętym lewym przyciskiem. Piórkiem nie można uruchomić żadnej zakładki. Dokonałem diagnostyki tabletu i pióra zgodnie z instrukcją strona 35 i 36. Zgodnie z tym testem str. 35 punkt 3 B. w momencie zbliżenia piórka do powierzchni tabletu na odległość mniejszą niż 1cm następuje jaśniejsze zaświecenie wszystkich przycisków ExpresKeys. (powinno zaświecić się jaśniej dopiero po naciśnięciu jednego z przycisków piórka) Natomiast nie reaguje na przyciski pióra. W związku z takim zachowaniem przypuszczam uszkodzenie tabletu, czy mam rację? Nadmieniam, że żadne ustawienia siły nacisku piórka nie pomagają.

stig
18-11-2007, 11:00
W dniu 16.11.2007 dokonałem zakupu tabletu Bamboo wide (czarny). Mam kłopoty z ustawieniem urządzenia, piórko zachowuje się tak, jak myszka z wciśniętym lewym przyciskiem.Ale nie wtedy, kiedy nie dotykasz koncem rysika tabletu? ;)

Wojteksw
18-11-2007, 11:14
Ale nie wtedy, kiedy nie dotykasz koncem rysika tabletu? ;)

Wystarczy, że zbliżam piórko do powierzchni aktywnej tabletu na odległość poniżej 1 cm następuje już reakcja( tak jak bym ustawił kursor myszki na środku ekranu i wcisnął lewy przycisk) Naprawdę instrukcję przeczytałem dokładnie oraz przekopałem net. Utwierdzam się w przekonaniu o uszkodzeniu bamboo. Sprawdzałem też na innych komputerach obiawy takie same.

Wojteksw
19-11-2007, 15:47
Niestety, uszkodzone piórko. Wymieniono mi na nowe mam nadzieję, że teraz będzie działać poprawnie.

e---q
19-11-2007, 19:59
Właśnie dorwałem się do bamboo i już pojawił sie problem, mianowicie gumka nie wiedzieć czemu z własnej inicjatywy odskakuje na prawo, a po chwili wraca tam gdzie powinna być, wygląda to tak:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img124.imageshack.us/my.php?image=gumkaqz7.jpg)
wszystkie linie to takie same pionowe pociągnięcia po powierzchni tabletu zrobione za pomocą gumki, te 3 po prawej dla porównania normalna strona piórka.

Wojteksw
19-11-2007, 20:15
Dokonaj diagnostyki tabletu strona 35 i 36 instrukcji obsługi. Ja musiałem wymienić piórko.

jchyra
20-11-2007, 07:40
Świat schodzi na psy. Porządne firmy (których sprzęt był praktycznie niezniszczalny) przenoszą produkcję do Chin i klepią szajs za kilkaset złotych pod marką, na której jakość pracowały całe pokolenia.

Wojteksw
20-11-2007, 09:26
Czy Ktoś może mi sprawdzić czy końcówka piórka oznaczająca gumkę w tablecie bamboo ma być na stałe zamocowana, czy jest luźno, wchodzi do środka około 5mm. Oraz, czy przy dotknięciu końcówką gumki znika cały element poprzednio narysowany, czy proporcjonalnie do mazania gumką. Pewnie czeka mnie następna wymiana piórka.

Wojteksw
20-11-2007, 16:33
Mam pecha, następne piórko wymieniłem. Gumka piórka albo wycierała albo nie, zachowywała się nieprzewidywalnie. Te małe chińskie rączki przestały dobrze pracować.

e---q
20-11-2007, 19:50
U mnie problem okazal sie softwareowy. Pomogla instalacja sterownikow ze strony wacoma po dokladnym recznym usunieciu wszystkich plikow po tych z plyty.

jchyra
21-11-2007, 11:31
a mnie zastanawia czy pracując z Cintiq można by zupełnie zrezygnować z monitora
zapowiadają, że nowa seria A5 będzie nieprzyzwoicie tania ( http://www.fotopolis.pl/index.php?n=6598 )
stanieję więc i te większe, których powierzchnia spokojnie wystarcza za monitor
nie wiem tylko jak z jakością obrazu

max_xm
22-11-2007, 13:21
Powiem tak kupiłem i sie zawiodłem leżał sobie miesiąc i czasami mrugał mi oczkiem na niebiesko aż pewnego wieczoru mówie sobie, nie no wydałem kasę coś to musi być warte i zacząłem poprawiać portret stempel, łatka i po trzech takich zdjęciach wróciłem do myszki, jakie było moje dziwienie ze toporna to bestia:)

Polecam bez dwóch zdań brać i nie bać sie:)

woogen
22-11-2007, 20:05
kupić volito2 i tyle. taniej od bambusa.

sote
09-12-2007, 15:16
witam Wszystkich :)
wlasnie stalem sie posiadaczem Wacoma Bamboo A6 wide
pierwsze wrazenia - troche "inaczej" niz szczurkiem i tak jakos dziwnie ;)
ale ogolnie bardzo pozytywnie. Mecze go dopiero drugi dzien ale precyzja jest duzo wieksza
z tym ze tak jak wszyscy pisza odrobine ciezko przestawic sie na tryb bezwzgledny tabletu
ale mysle ze za jakis czas myszka pojdzie w odstawke (chociaz nie wiem czy nie zostanie dla lepszej polowy;) )

mysle ze to byl dobry zakup mikolajowy ;)

pozdrawiam!

Funky_Koval
09-12-2007, 19:52
A ja mam takie pytanko. Bo też przymierzam się do zakupu tabletu. Jest jakaś zasadnicza różnica w użytkowaniu Wacom Bamboo i Wacom Volito 2??? Warto dopłacić do tego Bambusa?

sote
10-12-2007, 11:45
A ja mam takie pytanko. Bo też przymierzam się do zakupu tabletu. Jest jakaś zasadnicza różnica w użytkowaniu Wacom Bamboo i Wacom Volito 2??? Warto dopłacić do tego Bambusa?

na Volito nie pracowalem wiec niestety porownania nie mam...
wg danych technicznych bambus ma troche lepsze parametry

mnie zastawnowilo to czy w razie gdyby cos mi sie z piorkiem (nie wiem jak jest z koncowkami do piorek) z Volito stalo to czy bede mogl je ewentualnie dokupic (wiem ze kosztuje sporo;) ) i napisalem do Wacoma a oni odpowiedzieli ze poki co mozna piorko dokupic ale za jakis czas moze byc problem.
dlatego zdecydowalem sie na bambusa :)

poza tym bamboo ma dodatkowe przyciski co wg. mnie zwieksza jego uzytecznosc :)

jchyra
10-12-2007, 13:52
poza tym bamboo ma dodatkowe przyciski co wg. mnie zwieksza jego uzytecznosc :)
Dokładnie, może to dziwnie zabrzmi, ale im więcej przycisków tym lepiej bo zawsze brakuje. Osobiście to bym chętnie zamówił taki tablet z połową klawiatury, ale nie mogę znaleźć :-)

!AGresT
10-12-2007, 16:31
Ja mam Intuos A4 Oversize i jest miodzio do pracy. Jednak cały czas mam kłopoty ze sterownikami, wciąż aktualizuję i cały czas coś się wykrzacza, trzeba instalować co jakiś czas od nowa. Nie ma jednak możliwości, żebym wrócił do myszy przy obróbce zdjęć, o rysowaniu już nawet nie wspomnę.

Calme
13-12-2007, 10:44
Przymierzam sie powoli do kupna graphire4 Classic - w zwiazku z tym pytanie czy odrazu kupic wersje XL i nie bawic sie w a6 - czy nie bedzie to az tak znaczaca roznica ?

!AGresT
13-12-2007, 11:13
Temat rzeka - ja osobiście potzrebuję dużego tabletu. Uważam, że jest dużo bardziej precyzyjny. Dużo zależy od tego, czy lubisz machać łapami. Ja z "papierowych" casów mam nawyk robienia dużych szkiców/rysunków, więc trudno mi się przestawić na małe. Najlepiej, gdybyś mógł u kogoś sprawdzić i porównać. Jakby co, to u mnie jest A4 oversize (kwadrat).

sote
13-12-2007, 14:37
dokladnie jak pisze !AGresT - najlepiej jakbys gdzies wyprobowal rozne rozmiary...

ja kupilem niecaly tydzien temu a6 i stwierdzam ze jak dla mnie jest wystarczajaco duzy
ja jednak do rysowania nie mam smykalki i jedynie obrabiam na nim czasem fotki;)

jak robie cos w windowsie to nawet zmniejszam aktywny obszar tak zebym bez odrywania reki
(jedynie nadgarstkiem) obejmowal caly obszar ekranu

jedno jest pewne - malego nie powiekszych chocby nie wiem co a duzy zawsze mozesz zmniejszyc
(oczywiscie mowie o obszarze roboczym tabletu :mrgreen: )

wiec jak to mowia decyzja nalezy do Ciebie!

Wojteksw
13-12-2007, 14:57
Kupiłem Bamboo A6 wide, miałem kłopoty z piórkiem, wymieniałem dwa razy. Wygląd jest znakomity, obszar pracy można ustawiać zgodnie z posiadanym monitorem. Dla mnie A6 na obecny czas jest wystarczający. Jestem bardzo zadowolony.

TheSecret
21-12-2007, 21:00
Witam chce zakupić tablet myśle o Pentagramie QuadPen lub Wacom`ie Volito ale :

- Do Volito sa do kupienia dodatkowe rysiki ale czy w opakowaniu sa jakies zapasowe ? Zas w Pentagramie nie ma przynajmniej na www od Nich nie znalazlem :/ ale za to sa 2 zapasowe w zestawie


więc:

Są gdzieś do kupienia rysiki do Pentagramu ?

JAKA JEST ŻYWOTNOŚĆ TYCH RYSIKÓW [od Wacoma i Pentagramu]
prosze o szybką odpowiedz bo też chce szybko kupić sobie to cacko zwane tabletem :)

Pozdrawiam

Czornyj
21-12-2007, 21:06
Witam chce zakupić tablet myśle o Pentagramie QuadPen lub Wacom`ie Volito ale :

- Do Volito sa do kupienia dodatkowe rysiki ale czy w opakowaniu sa jakies zapasowe ? Zas w Pentagramie nie ma przynajmniej na www od Nich nie znalazlem :/ ale za to sa 2 zapasowe w zestawie


więc:

Są gdzieś do kupienia rysiki do Pentagramu ?

JAKA JEST ŻYWOTNOŚĆ TYCH RYSIKÓW [od Wacoma i Pentagramu]
prosze o szybką odpowiedz bo też chce szybko kupić sobie to cacko zwane tabletem :)

Pozdrawiam

Nie kupuj Pentagrama, bo to dzieło szatana :D Wogóle nazywanie tego tabletem jest wg. mnie stwierdzeniem ryzykownym ;)
Rysiki do Wacoma w moim przypadku praktycznie nie ulegają zużyciu.

TheSecret
21-12-2007, 21:18
Dzięki za szybką odpowiedz

Wiem Wacom to marka lecz i oni mają wpadki typu zepsute pióro, no ale od czego mamy gwarancję.

Co do Pentagramu to chyba tylko mają dobrą druzyne e-gamingową ale [zawsze jakeis ale] kazdy tablet od nich ma jakies wady a ten najtańczy czyli Quadpen nie ma i ponoć jest dobrze zrobiony, co do tych rysików Pentagramu Macie może jakieś informacje ? Bo np. Volito jest już stary i nie wiadomo czy ich nie wycofają a tez ma gorsze parametry od QuaPena (na papierku) mi sie zdaje że to tak samo jak z myszką - w A4techu pisze że ma 2000 dpi a realnie jest 1700 .... a i tak dokładniejszy jest Razer co ma 500 :D:D:D


DOBRA dokonalem prawie wybory tabletu :
Bamboo a Bamboo One tylko ze :
jak bede miec bambo to wyjdzie mi elipsa zamiast koła bo mam monitor 4:3 [1280x1024] a jak wybiore bambo1 to chyba normalnie bo tablet jest tez w 4:3 ?
PODKRESLAM chce pracowac calym obszarem roboczym a nie 1/2 ....

Sebastiann
24-12-2007, 17:15
Właśnie dzisiaj mam pierwszy dzień z Bamboo, mysz schowana aby nie kusiła i o ile praca w całym win jest całkiem przyjazna, to jak na razie praca w PS oj dość ciężka, ehhh ale będę twardy:D

pike
25-12-2007, 09:31
PYTANIE
Mam tablet Wacom UltraPad A4 "for CAD and DTP Professionals", okolo osmioletni, ale bez piorka.Slabo sie na tym znam i nie wiem, czy "wspolczesne" piorka beda pod nim chodzic i jak jest z driverem.A moze to juz przestarzaly szmelc i rozejrzec sie za czyms nowym?
pike
D40

Mont
02-11-2008, 16:07
PO roku obcowania ze swoimi tabletami doszliście z pewnością do ważnych wniosków.
Będę "dzwięczny" za podpowiedź na jaki tablet się zdecydować do obróbki fotek :
- czy warto dopłacać do A5 i kupić Bambo Fun Medium ?? Czy większa powierzchnia to jego zaleta ??
- jeśli tablet A6 to może Intuos3 ?? Czy jego rozdzielczość przekłada się na komfort pracy nawet w tak niewielkim formacie roboczym ??

Dzięki i pozdrawiam.

Czornyj
02-11-2008, 16:12
- nie kupować dużych tabletów do celów innych niż rysowanie!!!
- komfort pracy na Intku jest nieporównywalny i nie chodzi tu o rozdzielczość, tylko o całokształt. Jest czulszy, o bardziej naturalnej akcji, piórko jest grubsze, lepiej leży w łapie i ma wymienne końcówki o różnym charakterze.

Fenek
02-11-2008, 16:26
Jeśli Cię stać, to zdecydowanie Intuos. Tańsze modele Wacoma (nie wiem jak z Grapphire, ale jego już nie produkują chyba) nie wykrywają nacisku od samego przyłożenia piórka. Wprawdzie przy obrabianiu zdjęć może nie jest to bardzo upierdliwe, choć czasem przy bardzo delikatnym mazianiu przydałaby mi się czułość Intuosa (sam mam Volito2). No i nie idź raczej w nic większego od A6, bo się namachasz a efektu nie będzie zapewne lepszego. :)

Mont
04-11-2008, 22:19
Intuos dotarł i doprowadza mnie do szewskiej pasji ;) Będę musiał parę piw wypić by opanować drżenie ręki :mrgreen:

jchyra
04-11-2008, 22:25
Może nie warto, drżenie ręki może stać się Twoim znakiem rozpoznawczym.

Czornyj
05-11-2008, 00:27
Intuos dotarł i doprowadza mnie do szewskiej pasji ;) Będę musiał parę piw wypić by opanować drżenie ręki :mrgreen:

Zmień końcówkę na tą ze sprężynką i daj Tip feel na trochę bardziej soft. Pamiętaj, by piórko trzymać lekko, nie zaciskaj palców - oprzyj piórko na palcu serdeczym i nasadzie kciuka i tylko lekko kontruj je opuszkami wskazującego i kciuka. Podstawa to nie spinać ręki, wyprowadzać akcje z gestu, nie siłować się z piórkiem, lekko opuszczać a nie dociskać - technika jest tym lepsza im oszczędniejsze ruchy i mniej siły włożone w gest.

Mont
05-11-2008, 09:48
Tip feel na trochę bardziej soft.

tzn.nacisk końówki na lżejszy ??

Bardzo finezyjnie opisałeś sposób trzymania, zupełnie jakby chodziło o kobietę :mrgreen:

cammal
05-11-2008, 12:44
Mont,
ja od kilku tygodni korzystam z bamboo one, tak, tego najtanszego. na poczatku bylo bardzo ciezko i wiele brzydkich wyrazow z moich ust polecialo w strone tego tabletu, po trzech tygodniach w koncu sie przyzwyczailem. Pamietaj, zeby ustawic tablet w tryb pracy tabletu a nie myszy, tylko wtedy cala zabawa ma sens. W tym momencie juz praktycznie nie korzystam z myszki (nawet przegladajac internet). najwazniejsze, to duzo z nim pracowac.
Jesli chodzi o moj model, wymary są w sam raz i większy raczej utrudnił by wygodę korzystania, przeszkadza natomiast brak miejsca wokol obrzaru roboczego na wygodne polozenie reki.
Kupilem najtanszy tablet nie bedac pewnym czy przyzwyczaje sie do niego na tyle, zeby zrezygnowac z myszy, tak sie stalo i niebawem przesiade sie na wyzszy model, ale tylko ze wzgl na wiecej miejsca na ulozenie dloni.

Czornyj
05-11-2008, 13:09
Bardzo finezyjnie opisałeś sposób trzymania, zupełnie jakby chodziło o kobietę :mrgreen:

Szczerze mówiąc - z tabletami zabawiam się od nieco dłuższego czasu niż z kobietami :lol:

krzy17
05-11-2008, 18:43
Mont,
ja od kilku tygodni korzystam z bamboo one, tak, tego najtanszego. na poczatku bylo bardzo ciezko i wiele brzydkich wyrazow z moich ust polecialo w strone tego tabletu,

Ten tablet chyba nie posiada przycisków, to jak tam kożystajac z "myszy" nacisnąć prawym przeciskiem np.? CZy warto dopłacic 50zł do wersji "nie one"?

Fenek
05-11-2008, 20:26
Ten tablet chyba nie posiada przycisków, to jak tam kożystajac z "myszy" nacisnąć prawym przeciskiem np.? CZy warto dopłacic 50zł do wersji "nie one"?

Posiada, posiada, poszukaj dobrego zdjęcia w necie. :) To byłby absurd, jakby Wacom nie dał przycisków na piórku w jakimkolwiek swoim tablecie.

Inkognito
05-11-2008, 21:43
Mont,
ja od kilku tygodni korzystam z bamboo one, tak, tego najtanszego. na poczatku bylo bardzo ciezko i wiele brzydkich wyrazow z moich ust polecialo w strone tego tabletu, po trzech tygodniach w koncu sie przyzwyczailem. Pamietaj, zeby ustawic tablet w tryb pracy tabletu a nie myszy, tylko wtedy cala zabawa ma sens. W tym momencie juz praktycznie nie korzystam z myszki (nawet przegladajac internet). najwazniejsze, to duzo z nim pracowac.
Jesli chodzi o moj model, wymary są w sam raz i większy raczej utrudnił by wygodę korzystania, przeszkadza natomiast brak miejsca wokol obrzaru roboczego na wygodne polozenie reki.
Kupilem najtanszy tablet nie bedac pewnym czy przyzwyczaje sie do niego na tyle, zeby zrezygnowac z myszy, tak sie stalo i niebawem przesiade sie na wyzszy model, ale tylko ze wzgl na wiecej miejsca na ulozenie dloni.

Przypomina mi sie jak ja zaczynałem z tablecikiem :) Kupiłem sobie Volito 2 i pełen entuzjazmu usiadłem przed nim i kompem (się w grafikę bawię czasem) i.... następny raz do tabletu podszedłem po miesiącu :D Po dwóch się przekonałem i do dziś już 10 miesięcy używam i sobie chwale :) piórko się trochę starło już ale nie narzekam, wole go niż myszkę już :) kwestia wyczucia wszystko i przyzwyczajenia tak jak pisałeś :)

Także z czystym sumieniem mogę polecić wszystkim, którzy się zastanawiają "czy to będzie fajne?" :)

sote
05-11-2008, 21:59
szczerze mowiac nie wiem jak mozecie zastapic calkowicei myszke tabletem...
Do obrabiania zdjec uzywam tabletu (Wacom Bamboo A6 wide;) ) a myszy nie tykam,
natomiast do przegladania netu wole mysze bo mam tam wiecej przyciskow pod paluchami i szybciej mi to idzie :)

Tr0n
05-11-2008, 22:34
Przymierzam się do pierwszego tabletu i proszę poradźcie mi czy brać A6 czy A5 do monitora 24" 1920x1200.

sote
05-11-2008, 22:49
Przymierzam się do pierwszego tabletu i proszę poradźcie mi czy brać A6 czy A5 do monitora 24" 1920x1200.

hehehe moderator i nie wie ze w archiwum mozna tak duuuzo znalezc :twisted:

Najwazniejsze jest to do czego go potrzebujesz obrabianie fotek/rysowanie.
Jesli do fotek to A6 Ci wystarczy, na wiekszym za duzo bys musial machac reka ;)
jesli natomiast chcesz rysowac to kupuj duzy tablet.

Czornyj
05-11-2008, 22:59
Wielkość monitora nie ma znaczenia dla wielkości tabletu - chodzi o ruch który trzeba wykonać, a ten zawsze jest taki sam. Im większy tablet, tym bardziej ów ruch musi być zamaszysty, co w zwykłej fotoedycji przeszkadza. Do sprawnej pracy w aplikacjach, szybkiego nawigowania i poruszania się w menu optymalny jest niewielki tablet, bo przy dużym konieczne jest operowanie całym przedramieniem, a nie samym nadgarstkiem i można zamachać się na śmierć. Im mniej sprawny rysownik, tym bardziej kupując duży tablet rzuca sobie kłody pod nogi. Każdy początkujący tablecista (jak wspominało tutaj wiele osób) na początku ma problemy, a zbyt duży tablet może dodatkowo zniechęcić. Znam operatorów, którzy mając A6 ograniczali jego pole działania, by wydajniej pracować (i to takich po ASP, którzy przy tym potrafią rysować jak szatany).

Podczas rysowania wyprowadza się kreski z gestu i tu potrzebna jest większa precyzja, bo nie da się wyprowadzić bardziej zawiłych gestów na małej powierzchni. Dla rysownika praktycznym minimum jest A4.

W przypadku monitora 16:9 klasyczna proporcja tabletu będzie przeszkadzać - dlatego sugeruję zakup tabletu A6, ale w wersji "wide"

Tr0n
05-11-2008, 23:01
hehehe moderator i nie wie ze w archiwum mozna tak duuuzo znalezc :twisted:

Najwazniejsze jest to do czego go potrzebujesz obrabianie fotek/rysowanie.
Jesli do fotek to A6 Ci wystarczy, na wiekszym za duzo bys musial machac reka ;)
jesli natomiast chcesz rysowac to kupuj duzy tablet.

Zaręczam Cię że archiwum przeczytałem, dlatego nie pytam o to jaki tablet bo wiadomo że Wacom :twisted:, zastanawiam się tylko dlatego że tablet odpowiada rozdzielczości monitora i jak będę chciał poprawić oko to raczej bez ucha, a przełożenie 1920x1200 na format A6 lub 1024x768 na format A6 to jakby różna czułość i stąd moje pytanie.

byłem nawet na stronie Wacoma i wiem że jak planuję używać z Photoshop Elements to nie ma sensu kupować nic lepszego niż Bamboo, ale chcę uspokoić się odnośnie rozdzielczości.

Używanie - tylko i wyłącznie do poprawiania fotek, zanim dzieci będa chciały rysować domki to zmienią się ze dwie generacje ;), a ja poza rysowanie domków nigdy się nie rozwinąłem :mrgreen:

@Czornyj - dzięki za wyjaśnienie, ale jeszcze takie pytanie teoretyka - Jak chcę poprawić coś po jednej stronie monitora i potem po drugiej to jak niosę piórko nad tabletem to widzę jak wędruje mi kursor?

@sote - wiadomo że jak się dowali modowi to lepiej smakuje ;) ale litości przecież widać że zielony jestem ;)

sote
05-11-2008, 23:04
Każdy początkujący tablecista (jak wspominało tutaj wiele osób) na początku ma problemy, a zbyt duży tablet może dodatkowo zniechęcić. Znam operatorów, którzy mając A6 ograniczali jego pole działania...

ja tez tak wlasnie robilem na poczatku :mrgreen:


zastanawiam się tylko dlatego że tablet odpowiada rozdzielczości monitora i jak będę chciał poprawić oko to raczej bez ucha, a przełożenie 1920x1200 na format A6 lub 1024x768 na format A6 to jakby różna czułość i stąd moje pytanie.

ale retuszujac zdjecie powiekszasz ja wiec obszar tabletu odpowiada temu co masz na monitorze
(no chyba ze go sobie ograniczysz), tablet ma zawsze ta sama czulosc (z tego co mi wiadomo)

Fenek
05-11-2008, 23:11
@Czornyj - dzięki za wyjaśnienie, ale jeszcze takie pytanie teoretyka - Jak chcę poprawić coś po jednej stronie monitora i potem po drugiej to jak niosę piórko nad tabletem to widzę jak wędruje mi kursor?

Wiem że nie mnie pytałeś ale mogę odpowiedzieć. :razz: Widzisz, jeśli nie podniesiesz za wysoko. W przypadku Wacomów tablet wykrywa piórko do wysokości niecałego centymetra.

Czornyj
05-11-2008, 23:13
Dokładnie - inaczej nie dałoby się pracować ;) Dotknięcie tabletu odpowiada naciśnięciu lewego klawisza myszy.

Tr0n
05-11-2008, 23:20
ale retuszujac zdjecie powiekszasz ja wiec obszar tabletu odpowiada temu co masz na monitorze
(no chyba ze go sobie ograniczysz), tablet ma zawsze ta sama czulosc (z tego co mi wiadomo)

Przepraszam ja się wyraziłem nieprecyzyjnie. Chodzi mi o to że jak podłączę tablet do laptopa który ma 1024x768 - to jakby centymetr na tablecie przekłada się na mniej pikseli niż przy pracy na tym samym tablecie na monitorze 1920x1200
Laptop - 14,7 cm szerokości tabletu odpowiada 1024 pikselom na monitorze, a na monitorze zewnętrznym te same 14,7 cm szerokości tabletu odpowiada 1920 pikselom monitora- to określiłem jakby czułością tabletu i stąd moje pytanie o wielkość tabletu. Mam nadzieję że teraz wiadomo o co mi chodzi

@Fenek - dzięki o to mi chodziło

Czyli to co mnie martwi jak podniosę piórko i będę chciał trafić w określone miejsce na rozdzielczości 1920x1200 to ruch dłoni będzie musiał być o 1mm i tutaj jest moja obawa o wielkość tabletu, żebym potem nie musiał pić meliski na uspokojenie żeby mi ręka nie drgnęła bo zamiast oka poprawię ucho

Edit - No i jeszcze ostatnie pytanie tabletowego lamera ;) - w Bamboo Fun jest Photoshop Elements - czy jest to wersja 5 i koniec czy jest to serial do aktualnej wersji PSE czyli w tym wypadku 7?

sote
05-11-2008, 23:35
Przepraszam ja się wyraziłem nieprecyzyjnie. Chodzi mi o to że jak podłączę tablet do laptopa który ma 1024x768 - to jakby centymetr na tablecie przekłada się na mniej pikseli niż przy pracy na tym samym tablecie na monitorze 1920x1200
Laptop - 14,7 cm szerokości tabletu odpowiada 1024 pikselom na monitorze, a na monitorze zewnętrznym te same 14,7 cm szerokości tabletu odpowiada 1920 pikselom monitora- to określiłem jakby czułością tabletu i stąd moje pytanie o wielkość tabletu. Mam nadzieję że teraz wiadomo o co mi chodzi

@Fenek - dzięki o to mi chodziło

Czyli to co mnie martwi jak podniosę piórko i będę chciał trafić w określone miejsce na rozdzielczości 1920x1200 to ruch dłoni będzie musiał być o 1mm i tutaj jest moja obawa o wielkość tabletu, żebym potem nie musiał pić meliski na uspokojenie żeby mi ręka nie drgnęła bo zamiast oka poprawię ucho

nie martw sie ;)
bez meliski sie obejdzie, a jak zamiast oka wyretuszujesz ucho to zrobisz CTRL+Z (raz albo kilka razy)
powiekszysz obraz na tyle zebys oka z uchem nie pomylil i dasz rade!

Jak masz kogos z tabletem to idz i sie pobaw, chociaz na poczatku moze byc Ci ciezko sie przestawic z myszy,
ktora podnosisz jak brakuje Ci podkladki a kursor czeka az myszka bedzie znow na podlozu,
po czym przesuwasz go tam gdzie chcesz. Do uzywania tabletu trzeba sie przyzwyczaic, jednemu zajmie to 10 minut
a dla innego tydzien. Jednak pewne jest to ze komfort pracy z tabletem przy retuszu fotek jest ZAJE****Y!

a jak nie masz nikogo z tabletem to zamow przez net i jak Ci sie nie spodoba to odeslesz - masz przciez na to 10 dni :mrgreen:

Darek Jankowiak
16-11-2008, 20:08
Mam od jakiegoś tygodnia Wacom Bamboo Fun - jakiś większych problemów w przejściu z myszki na piórko nie miałem tzn, łatwo było mi się przestawić na tryb bezwględny, jedyne co czego jeszcze muszę się przyzwyczaić to górny przycisk piórka (odpowiadający prawemu przyciskowi myszy). Nie wiem czy to moje odczucie, czy tak po prostu jest - górny przycisk lepiej/wogóle działa gdy piórko jest pod katem 90 stopni niz gdy piórko jest pochylone.

rxb
26-11-2008, 19:19
Może było ale nie mogę się dokopać do informacji więc nie linczujcie ;)
Takie pytanie mam, czy kupując tablet o obszarze roboczym 16:9 (panoramiczny) i używając go z monitorem CRT (format 4:3) będę odczuwał dyskomfort pracy? Przymierzam się do zakupu tabletu Wacom Bamboo ale może w mojej sytuacji rozsądniej byłoby zakupić Babmboo One (jedyny z dostępnych obecnie modeli Wacom z formatem 4:3).
Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Chciałbym zakupić tablet jeszcze przed weekendem.

fushiro
26-11-2008, 19:53
Może było ale nie mogę się dokopać do informacji więc nie linczujcie ;)
Takie pytanie mam, czy kupując tablet o obszarze roboczym 16:9 (panoramiczny) i używając go z monitorem CRT (format 4:3) będę odczuwał dyskomfort pracy? Przymierzam się do zakupu tabletu Wacom Bamboo ale może w mojej sytuacji rozsądniej byłoby zakupić Babmboo One (jedyny z dostępnych obecnie modeli Wacom z formatem 4:3).
Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Chciałbym zakupić tablet jeszcze przed weekendem.

Można ograniczyć przestrzeń roboczą tabletu. Czornyj pisał o tym niemal w każdym wątku o nich.

stig
26-11-2008, 20:11
Takie pytanie mam, czy kupując tablet o obszarze roboczym 16:9 (panoramiczny) i używając go z monitorem CRT (format 4:3) będę odczuwał dyskomfort pracy? Przymierzam się do zakupu tabletu Wacom Bamboo ale może w mojej sytuacji rozsądniej byłoby zakupić Babmboo One (jedyny z dostępnych obecnie modeli Wacom z formatem 4:3). Lepiej kupic wersje Wide -- przyda sie, kiedy zmienisz monitor. ;) Do tego czasu ograniczysz sobie minimalnie obszar tabletu (np. nieco z lewej i z prawej), i bedzie po klopocie. Mowie oczywiscie o sytuacjach zwiazanych z faktycznym rysowaniem, czy retuszem, bo przy zwyklych operacjach na oknach, tych dysproporcji sie tak bardzo nie odczuwa. Osobiscie mam nieco inna sytuacje, bo mam tablet wide, a ekran z kolei 8x3 (dwa monitory CRT). W trybie pracy bez konkretnego obszaru roboczego (np. poza Photoshopem), obszar ekranu jest skalowany nieproporcjonalnie na obszar tabletu.

rxb
27-11-2008, 12:15
Dzięki za pomoc. Ja w zasadzie tez pracuje na 2 monitorach (LCD + CRT) więc też będę miał proporcje 8:3. Nie pomyślałem o tym wcześniej, tak więc chyba wide jest w tym wypadku jedynym słusznym wyborem.

jomawitu
07-12-2009, 22:55
Tak trochę przy temacie...
Mam do sprzedania
[...]
Już jeden taki anons Ci usunąłem.
Od czego jest giełda?