PDA

Zobacz pełną wersję : umowa na zdjęcia do kalendarza



mkwiek
30-10-2007, 11:03
czy ktoś może mi pomóc? szukam umowy na wykonanie zdjęć do kalendarza firmowego. dzięki wielkie

p.s. czy ja mogę wymagać aby na kalendarzu była informacja kto zrobił zdjęcia?

sailor
30-10-2007, 15:05
czy ktoś może mi pomóc? szukam umowy na wykonanie zdjęć do kalendarza firmowego. dzięki wielkie
p.s. czy ja mogę wymagać aby na kalendarzu była informacja kto zrobił zdjęcia?

mozesz wymagac podpisu. umowa o zdjecia do kalendarza taka sama jak na wszsytkie inne zdjecia. zaznacz tylko pola eksploatacji ze to tylko kalendarz. i prosze .. cen swoje zdjecia ;)

mkwiek
05-12-2007, 22:55
mozesz wymagac podpisu. umowa o zdjecia do kalendarza taka sama jak na wszsytkie inne zdjecia. zaznacz tylko pola eksploatacji ze to tylko kalendarz. i prosze .. cen swoje zdjecia ;)
ok :)
powiedz mi jeszcze, umowa o dzieło jak np w przypadku ślubów? tylko oczywiście zmienione pola eksploatacji. Jak nazwać dokładnie zdjęcia które chce sprzedać? jakieś miniaturki w umowie? co dopisać? szukam w necie i znajduje tylko umowy o dzieło na reportaż ślubny lub royalty free. a nie o to mi chodzi :)
czy w takiej umowie muszą być informacje, że nie zbywam praw autorskich itp?

sailor
05-12-2007, 23:11
ok :)
powiedz mi jeszcze, umowa o dzieło jak np w przypadku ślubów? tylko oczywiście zmienione pola eksploatacji. Jak nazwać dokładnie zdjęcia które chce sprzedać? jakieś miniaturki w umowie? co dopisać? szukam w necie i znajduje tylko umowy o dzieło na reportaż ślubny lub royalty free. a nie o to mi chodzi :)
czy w takiej umowie muszą być informacje, że nie zbywam praw autorskich itp?
czas reakcji na odp - 2 miesiace .. niezle ;)
w umowie napisz - pole eksploatacji kalendarz 2008. miniaturek dawac nie musisz. czy umowa o dzielo czy faktura to juz twoja sprawa i sprawa firmy. i tyle wystarczy.

mkwiek
05-12-2007, 23:17
czas reakcji na odp - 2 miesiace .. niezle ;)

myślałem, że nikt nie odpowiedział bo nie dostałem maila informującego o nowym poście w temacie :)
w każdym razie temat nadal aktualny :) dzięki, że chociaż Ty się zainteresowałeś tematem :)
A dopisać punkty o prawach autorskich itp? czy to jest logiczne ?

sailor
05-12-2007, 23:34
prawa autorskie sa twoje. sprzedajesz prawo dopublikacji zdjec w w taki a nie inny sposob. czyli udostepniasz dla danego pola eksploatacji

mkwiek
05-12-2007, 23:37
prawa autorskie sa twoje. sprzedajesz prawo dopublikacji zdjec w w taki a nie inny sposob. czyli udostepniasz dla danego pola eksploatacji
ok, to już wszystko wiem. dziękuję Ci bardzo :)

Jacek B.
05-12-2007, 23:39
ale wydaje mi się że umowa o dzieło będzie lepsza bo w przypadku faktury VAT 22% podatku zapłacisz a koszty praktycznie żadne, a w um. o dzieło koszty 20%.

sailor
06-12-2007, 12:35
ale wydaje mi się że umowa o dzieło będzie lepsza bo w przypadku faktury VAT 22% podatku zapłacisz a koszty praktycznie żadne, a w um. o dzieło koszty 20%.

a od kiedy to ty placisz vat? zawsze wydawalo mis ie ze do uzgodnionej kwoty dolicza sie vat, ktory placi klelint
co do podatku - 19%, przy umowie o dzielo zaleta koszty uzyskania przychodu 50% wiec podatek wyjdzie polowe mniejszy, ale przy fakturze jesli masz jakies koszty firmowe to podatku nie zaplacisz wcale :)

Jacek_Z
06-12-2007, 12:44
ustalmy wpierw, czy mkwiek prowadzi działalność ? nie, bo by nie pytał o umowę. Jak nie prowadzi działalności, to nie może być płatnikiem VAT i może najwyżej wystawić rachunek do umowy o dzieło. Z tym, że kupujący musi prowadzić działalność (musi być to firma) bo nie można podpisywać umów o dzięło między dwoma osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności.

punkty o przeniesieniu (jakiejś części) praw autorskich powinieneś koniecznie wręcz umieścić, bo wymagają one formy pisemnej.

ars
06-12-2007, 12:52
nie można podpisywać umów o dzięło między dwoma osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności.

jak nie mozna.. ? mozna mozna.. no chyba ze cos przegapilem w jakiejs nowelizacji ale dowolnosc zawierania umow cywilnych a taka jest umowa o dzielo to wartosc zasadnicza zespolu praw cywilnych i nie widze powodu dla ktorego by Kowalski nnie mogl podpisac umoewy o dzielo z Nowakiem ot tak

koziak
06-12-2007, 12:54
Z tym, że kupujący musi prowadzić działalność (musi być to firma) bo nie można podpisywać umów o dzięło między dwoma osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności.
.

Święte słowa, tak więc wszyscy którzy robią foty ślubne na umowę o dzieło. Nieświadomi są tego, że mogą mieć niezłą jazdę z Urzędem Skarbowym!!!!!

ars
06-12-2007, 13:44
Święte słowa, tak więc wszyscy którzy robią foty ślubne na umowę o dzieło. Nieświadomi są tego, że mogą mieć niezłą jazdę z Urzędem Skarbowym!!!!!

nie zgodze sie i koniec - z umowy o dzieło pobierane są zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zaliczki te potrącają płatnicy, tymi moga byc osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, tzw. ułomne osoby prawne, ale w innych przypadkach po prostu zleceniodawcy, którzy dokonują wypłaty należności osobom z tytułu działalności wykonywanej osobiście. Osoby te są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki na rachunek urzędu skarbowego. Nie ma zadnych obostrzen w zakresie dowolnosci podpisywania umow cywilnych !

koziak
06-12-2007, 13:58
nie zgodze sie i koniec

Nie jestem księgowym, ani nie jestem pracownikiem US, ale piszę to co usłyszałem od urzędniczki US w moim mieście. Dopóki tego nie usłyszałem żyłem w błogiej nieśwadomości, że mogę podpisywać umowy o dzieło z osobami fizycznymi. W każdym razie wolałem założyć na czas ślubów działalność i nie ryzykować. Znając życie w każdym US w Polsce usłyszałbym coś innego.
OK. Może już z tym skończmy bo robi się OT.

ars
06-12-2007, 15:44
no ok , ale ja rozliczam firmy ksiegowo i w ustawie o podatku dochodowym od osob fizycznych nic takiego nie ma aby nie mozna bylo tego robic, no chyba ze ktos nieswiadomy zaczal cos kombinowac i odliczac sobie koszty z umowy o dzielo w zeznaniu rocznym zamiast dodac osiagniete przychody z tego tytulu :) Ale poki co panuje wolnosc zawierania umow cywilnych i jezeli odprowadzisz zaliczke na podatek to wszystko jest w majestacie prawa, a urzedniczka albo cos przekrecila albo kolega nie dosylyszal , no albo ja jestem kiepskim doradca podatkowym.. w sumie kazda z tych opcji jest mozliwa ale poki co to bronie swojego :)
a zeby bylo jasno to prosze sie zapoznac :
http://www.vat.pl/umowa_zlecenia_pomiedzy_osobami_fizycznymi_inne_fo rmy_zatrudnienia_pra_428.php
z tego wynika, ze mozna a tylko nalezy pilnowac odmiennego sposobu odprowadzenia zaliczki na podatek, czyli
jest to normalny dochód jak z każdej umowy o dzieło, a zaliczkę odprowadza wykonawca dzieła samodzielnie - tylko w przypadku dochodów uzyskanych w grudniu zaliczki się nie wpłaca. Oczywiście potem wszystko trafia do PIT-37.

INFO Z MF :

Interpretacje Ministerstwa Finansów


Umowa zlecenia pomiędzy osobami fizycznymi - 2005.07.22

PB5/KD-033-72-1101/05
Umowy zlecenia mogą byc zawierane także pomiędzy osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalniości gospodarczej. W takim wypadku na zleceniodawcy nie ciąży obowiązek płatnika. Obowiązek wpłacenia zaliczek na podatek w trakcie roku podatkowego nie obciąża także zleceniobiorcy. Dopiero w zeznaniu podatkowym zleceniobiorca jest zobligowany wykazać dochód z tego tytułu wraz z innymi dochodami i od łącznej sumy obliczyć należny za dany rok podatek dochodowy.

Jacek_Z
06-12-2007, 20:23
Nie jestem księgowym, ani nie jestem pracownikiem US, ale piszę to co usłyszałem od urzędniczki US w moim mieście. Dopóki tego nie usłyszałem żyłem w błogiej nieśwadomości, że mogę podpisywać umowy o dzieło z osobami fizycznymi. W każdym razie wolałem założyć na czas ślubów działalność i nie ryzykować. Znając życie w każdym US w Polsce usłyszałbym coś innego.
.
Sądząc po wyjaśnieniach ars, to trafiłeś właśnie na taki przypadek "indywidualnego" potraktowania przez urzędnika :(

no ok , ale ja rozliczam firmy ksiegowo i w ustawie o podatku dochodowym od osob fizycznych nic takiego nie ma aby nie mozna bylo tego robic, ...
...panuje wolnosc zawierania umow cywilnych i jezeli odprowadzisz zaliczke na podatek to wszystko jest w majestacie prawa, a urzedniczka albo cos przekrecila albo kolega nie dosylyszal , ...
...z tego wynika, ze mozna a tylko nalezy pilnowac odmiennego sposobu odprowadzenia zaliczki na podatek, czyli
jest to normalny dochód jak z każdej umowy o dzieło, a zaliczkę odprowadza wykonawca dzieła samodzielnie -

na miejscu koziak bym się wkurzył. Zakładać działalność dlatego bo się urzędnik pomylił...
Na szczęście temat mnie nie dotyczył (prowadzę działalność foto), ale dobrze wiedziać.

mkwiek
06-12-2007, 21:57
ustalmy wpierw, czy mkwiek prowadzi działalność ?

punkty o przeniesieniu (jakiejś części) praw autorskich powinieneś koniecznie wręcz umieścić, bo wymagają one formy pisemnej.

nie prowadzę :)
czyli jednak umieścić informację o prawach, ok. czy ktoś może mi posłużyć jakąś ściągą? jeżeli nie to jakoś sobie sklecę ale nie chcę popełnić błędu w umowie do którego ktoś się doczepi kiedyś.

Jacek_Z
06-12-2007, 22:33
napisz poprawną polszczyzną to na co się umawiacie. Na przykład:
Pkt. xxx
Wyrażam zgodę (lub udzielam licencji - nie jestem pewien czy osoba fizyczna może, chyba tak) na wykorzystanie zdjęcia, którego miniaturka znajduje się na załączniku nr1, do druku kalendarza firmy ZZZ na rok 2008.


w tym przypadku zdjęcie jest dalej twoje i możesz je sprzedawac dalej.
możesz napisac ciut więcej (jak chcesz i jak sie umówicie):
... Firma ZZZ będzie posiadała to zdjęcie na kalendarz w roku 2008 na wyłączność.
co oznacza, że nie sprzedasz tego zdjęcia, w tym roku innym i nikt nie będzie miał identycznego kalendarza.

możesz okreslic wielkość i nakład kalendarza:
Firma ZZZ ma prawo wydrukowac ten kalendarz w nakładzie do 1.500 szt i w formacie B2 (przykładowo oczywiście)
albo: firma ZZZ ma prawo wydrukować 1000 szt kalendarza w formacie B1, 500 szt w formacie B2 i uzyć na okładkę teczki A4 w nakładzie do 5 tys szt.
Zwiększenie nakładu, bądź wykorzystanie zdjęcia na innych polach eksplatacji będzie możliwe po renegocjacji ceny i podpisaniu aneksu do tej umowy.

te inne pola to może być: internet, karty katalogowe, plakat , stendy, banery itp. Za każde inne wykorzystanie będa musieli dopłacić.

mkwiek
06-12-2007, 23:02
napisz poprawną polszczyzną to na co się umawiacie. Na przykład:
Pkt. xxx
Wyrażam zgodę (lub udzielam licencji - nie jestem pewien czy osoba fizyczna może, chyba tak) na wykorzystanie zdjęcia, którego miniaturka znajduje się na załączniku nr1, do druku kalendarza firmy ZZZ na rok 2008.


w tym przypadku zdjęcie jest dalej twoje i możesz je sprzedawac dalej.
możesz napisac ciut więcej (jak chcesz i jak sie umówicie):
... Firma ZZZ będzie posiadała to zdjęcie na kalendarz w roku 2008 na wyłączność.
co oznacza, że nie sprzedasz tego zdjęcia, w tym roku innym i nikt nie będzie miał identycznego kalendarza.

możesz okreslic wielkość i nakład kalendarza:
Firma ZZZ ma prawo wydrukowac ten kalendarz w nakładzie do 1.500 szt i w formacie B2 (przykładowo oczywiście)
albo: firma ZZZ ma prawo wydrukować 1000 szt kalendarza w formacie B1, 500 szt w formacie B2 i uzyć na okładkę teczki A4 w nakładzie do 5 tys szt.
Zwiększenie nakładu, bądź wykorzystanie zdjęcia na innych polach eksplatacji będzie możliwe po renegocjacji ceny i podpisaniu aneksu do tej umowy.

te inne pola to może być: internet, karty katalogowe, plakat , stendy, banery itp. Za każde inne wykorzystanie będa musieli dopłacić.
dzięki, już wszystko wiem w takim razie. :)

koziak
07-12-2007, 09:41
Sądząc po wyjaśnieniach ars, to trafiłeś właśnie na taki przypadek "indywidualnego" potraktowania przez urzędnika :(

na miejscu koziak bym się wkurzył. Zakładać działalność dlatego bo się urzędnik pomylił...
Na szczęście temat mnie nie dotyczył (prowadzę działalność foto), ale dobrze wiedziać.

Nie było tragedii, mam stałą pracę, więc płaciłem tylko ub. zdrowotne no i ta 100 w urzędzie gminy za wpis do EDG.