PDA

Zobacz pełną wersję : Okular powiekszajacy



SiD
08-01-2006, 22:19
Czy ktos stosowal okular powiekszajacy DG-2? Oto link:

http://interfoto.pl/akcesoria-cyfrowe/Nikon/DG2/

Podobno umozliwia dokladne ustawianie ostrosci... czy to jest wygodne i poreczne? Nie rozwiazuje czasem problemow manualnego ostrzenia w malych wizjerkach D70 i D50? Warto? Bardzo mnie zaciekawil ten patent...

Przy okazi zapytam ktore apraty Nikona maja potwierdzenie ostrosci dla szkiel manualnych? I jak jest z szklami M42?

Pozdarwaim

andrzejp
08-01-2006, 22:50
Ciekawa rzecz może się przydać. Tylko jak to w praktyce się sprawdza,
czy jest to wygodne i czytelne w kadrze.Chetnie posłucham tych
co już przetestowali.
Pozdrawiam.

krpolak
08-01-2006, 23:07
Ja mam wersje Canonowska, tyle ze jest to wziernik katowy - x1.25 i x2. Za to swietnie pasuje do D70 :D

1. Powiekszenia x2 bardzo dobrze sprawdzaja sie w makro. Przyklad: moje autoportrety na glowce od szpilki (do poszukania w archiwum, tytul chyba: ektremalny autoportret)

2. Pamietaj, ze obraz jest powiekszony x2, czyli widzisz tylko wycinek kadru, a wiec nie wiesz jak komponujesz i nie widzisz linijki na dole wizjera, a wiec musisz oderwac wzrok od wizjera, by sprawdzic nastawy.

Pozdrawiam,

K.Polak

SiD
08-01-2006, 23:44
no ale jest podnoszony... wiec moge skadrowac, zalozyc, wyostrzyc jeszcze w razie potrzeby zdjac i zrobic zdjecie...

oczywiscie do sportowych zdjec sie nie nadaje... ale mam na mysli wykozystanie obiektywow manualnych M42 w jakims portrecie albo cos...

krpolak
08-01-2006, 23:57
Rzeczywiscie, nie zauwazylem, ze jest podnoszony. Hmm, chyba powinien sie sprawdzic, o ile to podnoszenie i opadanie nie bedzie zbyt wkurzajace. A ladne te modelki? ;-)

A jak bedzie podniesiony to da sie kadrowac, da sie przystowic oko do wizjera, czyli da sie go maksymaknie odchylic? Sprawdz to.

Pozdrawiam,

K.Polak

maroo
09-01-2006, 00:16
Też mi to chodziło po głowie.
Przydatna sprawa przy portretówce z małą GO na jasnych szkłach.

Tylko dlaczego toto nie pasuje do D70 ? :evil:

Czy rzeczywiście D50 ma inne mocowanie muszli ocznej?

PS. Swoją drogą, to powinienem chyba sobie kupić muszelkę, bo stara się gdzieś zapodziała... :roll:

SiD
09-01-2006, 01:02
tak czy owak podpisnam sonnara 180 f/2.8 i jade ;) Moze nie jest to najwygodniejsze rozwiazanie na swiecie i duzy wizjer bylby lepszy... ale chyba mozna sobie z tym jakos poradzic...

a ze niepasuje, to z pewnoscia mozna przerobic :)

rabijki
09-01-2006, 17:03
pasuje pasuje
trzeba dokupic przejsciowke
dg2 siada wlasciwie na wzystkim sa nawet przejsciowki do d200.

Zink
09-01-2006, 17:27
Tak trochę OT: czemu nie ma okularów powiększających, ale tak żeby nie obcinały obrazu? (a może są?)

SiD
09-01-2006, 17:50
tak... nazywaja sie wiekszy wizjer ;)

Lolek
14-01-2006, 11:47
Tak trochę OT: czemu nie ma okularów powiększających, ale tak żeby nie obcinały obrazu? (a może są?)
Są: japońce wymyślili montowaną na stałe do D200 lupkę DK-21M (analogiczną do DK-17M z D2..) powiększającą obraz o 20 %. Widziałem, macałem i mogę potwierdzić jej przydatnośc. Na nikonowskim forum dpreview sporo o DK-17M pisali. Także o niemal całkowitej niedostępności na rynku - w każdym razie 2 miesiące temu. Z tym że jedna uwaga: ta lupka także obcina kadr, ale stosunkowo niedużo. Na tyle jednak, że przy fotogrfaowaniu w okularach nie ma szans na pełen kadr i wyświetlacz.

rabijki
14-01-2006, 14:42
a jest taka do d70s?

Seeker
14-01-2006, 15:11
"ktore apraty Nikona maja potwierdzenie ostrosci dla szkiel manualnych?"

F60 daje na wszystkim (nie mylic z pomiarem swiatla i dzialaniem AF).
Od strony optycznej moze to byc autentyczne denko od butelki, albo
n.p. judasz od drzwi. Tylko czy to wykorzystasz...? ;)
W kazdym razie nie wymaga to wspoldzialania elektroniki obiektywu.
Mysle, ze sporo nikosiow tak ma, a niektore nawet lepiej.

F60 potwierdza ostrosc na podstawie kontrastu widzianego obrazu
i pewnie wszystkie amatorskie AF maja podobnie.

Lolek
16-01-2006, 11:39
Ale tylko te najlepsze Nikony poza kropką mają jeszcze trójkąciki pokazujące w którą stronę trzeba kręcić.

a jest taka do d70s?Niestety nie ma, w każdym razie z tego co mi wiadomo.