PDA

Zobacz pełną wersję : zywotnosc obiektywow



lacha
07-01-2006, 23:45
zaczalem sie rozgladac za jakims jasnym tele i ceny nowych mnie skutecznie odstraszaja :evil:
jednak mozna spotkac wiele uzywanych szkielek juz nie za tak wielka kase...
i w zw z tym mam pytanie... wiem ze takie obiektywy jak N 80-200 2,8 czesto sa uzywane przez zawodowcow ktorzy je mocno eksploatuja... w jaki sposob to wplywa na szklo? czego sie nalezy obawiac, co sprawdzic przed zakupem?

Pawel Pawlak
07-01-2006, 23:49
ten obiektyw to czołg. Nie wiem czy można go "zużuć". Ale może ?

lacha
07-01-2006, 23:58
rocznik70, ok rozumiem ze ten jest nie do zdarcia :)
ale chcialem sie dowiedziec bardziej ogolnie czy w obiektywach jest cos co sie poprostu z biegiem czasu zuzywa i mzoe sie zepsuc... jak np migawka w body :)

andrzej_laskowski
08-01-2006, 09:46
Ja posiadam Tokine 300mm z 1992 roku i działa jak nowa, oraz Nikkora 20-35 około 12-letniego i też bez najmiejszych zgrzytów działa. Moi znajomi też często posiadaja wiekowe szkła i o ile elektronika jest kompatybilna z D70 (D100) działają idealnie. Więc sądze że dobre szkła o ile nie miały spotkia z betonem psują się bardzo mało. Choc mam juz pewne wątpliwości co do współczesnych AF-S-ów i HSM-ów;)

lacha
08-01-2006, 10:07
Choc mam juz pewne wątpliwości co do współczesnych AF-S-ów i HSM-ów
no wlasnie mnie glownie chodzi o takie szkielka.... np sigma 70-200 2.8.... balbys sie ja kupic uzywana?

Valdek_Tychy
08-01-2006, 11:45
Wszystko się zużywa wprost proporcjonalnie do używania przez używającego :mrgreen: Znam reportera ktory posługuje się sprzętem redakcyjnym i w jego wydaniu takie części wyposażenia obiektywu jak dekle to fanaberia.Sprzęt ma niesamowicie poobijany i takiego raczej nie zaryzykowałbym kupować ale większość ludzi dba o swój sprzęt foto bardziej niż o własne oczy co w przypadku takich szkieł jak 80-200 f:2,8 nie powoduje u nich żadnego uszczerbku.Ja osobiście używam obiektywu Nikkor 28-85 (ciężki metalowo-szklany - takich już się nie robi) których produkcji zaprzestano gdzieś w połowie lat 90tych i szkiełko to nie nosi żadnych śladów zużycia zarówno mechanicznie i optycznie.Natomiast współczesne standartowe "szkla" plastikowo-plastikowe w pierwszej kolejności zużywają się mechanicznie,albo mają luzy albo zacinają się albo jeszcze coś innego

andrzej_laskowski
08-01-2006, 17:23
Choc mam juz pewne wątpliwości co do współczesnych AF-S-ów i HSM-ów
no wlasnie mnie glownie chodzi o takie szkielka.... np sigma 70-200 2.8.... balbys sie ja kupic uzywana?
Zalezy od kogo. Ale przy tej cenie koniecznie bym pojechał i przypiął do swojego body, bo znam przypadek że to samo szkło na jednych D70 działało , a na innych nie. Przypadek nieczesty, ale wydając parę tysięcy warto nie ryzykowac. Sam kupowałem wiele szkieł wysyłkowo umawiając sie ze w razie niekompatybilności zwrócę i tylko raz sie naciąłem.
A odpowiadając na pytanie . To jedno z lepszych szkieł i o ile nie jest poobijane, to pewnie nie uzywał go zawodowiec, a więc i stan na 95% jest bardzo dobry.

jurgen
08-01-2006, 23:18
motory i VR

kiemlo
08-01-2006, 23:33
Valdek_Tychy,
Nikkor 28-85 (ciężki metalowo-szklany - takich już się nie robi)
Ten Nikkor cały czas jest dostępny nowy, zresztą też mam taki - jest naprawdę solidny.

PS. Chętnie bym go kiedyś sprzedał :) Niestety teraz chętnych na taki sprzęt już niewielu.

Valdek_Tychy
09-01-2006, 11:32
kielmo - tego nie wiedzialem,że są dostępne nowe.Gdzieś czytalem,że były produkowane do połowy lat 90-tych.Ja ze swojego jestem b.zadowolony w połączeniu z F70 daje świetne rezultaty