PDA

Zobacz pełną wersję : D200-balans bieli



Roller
07-01-2006, 09:07
Ponieważ D200 ma możliwość manualnego wybrania balansu bieli, więc w ramach zapoznawania się ze sprzętem sprawdziłem jak to działa. Wszystko pięknie ładnie dopóki nie wrzuciłem zdjęć do kompa. Rzecz w tym, że balans bieli ustawiony na aparacie różni się od odczytanego w C1LE. Przy ustawieniu aparatu na 3500K C1 odczytywał to jako 3800, a przy ustawieniu na 6300K program odczytał to jako 5850K. Czyli nie ma tu żadnej reguły, raz odczytuje więcej, raz mniej. Sprawdziłem kilka razy i cały czas to samo. Czy ktoś wie o co chodzi, może gdzieś robię jakiś błąd?

arra
07-01-2006, 11:06
Ponieważ D200 ma możliwość manualnego wybrania balansu bieli, więc w ramach zapoznawania się ze sprzętem sprawdziłem jak to działa. Wszystko pięknie ładnie dopóki nie wrzuciłem zdjęć do kompa. Rzecz w tym, że balans bieli ustawiony na aparacie różni się od odczytanego w C1LE. Przy ustawieniu aparatu na 3500K C1 odczytywał to jako 3800, a przy ustawieniu na 6300K program odczytał to jako 5850K. Czyli nie ma tu żadnej reguły, raz odczytuje więcej, raz mniej. Sprawdziłem kilka razy i cały czas to samo. Czy ktoś wie o co chodzi, może gdzieś robię jakiś błąd?

Kazdy program do RAW inaczej interpretuje temperature bieli zakodowana w NEFie. Zupelnie inaczej poakze to CS inaczej C1 a jeszcze inaczej NC. Zauwaz ze NC nawet nie pokazuje parametru HUE, bo ten parametr nie wystepuje w NEFie. Ja sie juz przestalem przejmowac, ze co soft to inny rezultat na ekranie. Skalibrowalem sobie C1 i wiecej sie na inne softy nie ogladam ;). Wazne zeby wyniki byly zblizone do oczekiwanych, a nie czy jest 3000 czy 3500 Kelwinow

Pozdro