PDA

Zobacz pełną wersję : Akumulator z D70s w D80



stachmuszel
25-10-2007, 10:07
Witam serdecznie!
Posiadam body D70s i D80. Do D70s mam 2 (fabryczny+backup) akumulatory /en-el3/, a do D80 jeden (en-el3e fabryczny). Mam pytanie: czy mogę w sytuacji awaryjnej użyć akumulatora z D70s w D80?
Dziękuję za podpowiedzi.

darsedz
25-10-2007, 10:14
gdyby można było to nikt by nie musiał kupować wersji "e" - to działa tylko w odwrotną stronę znaczy z D80->D70

stachmuszel
25-10-2007, 10:17
Zapewne darsedz masz rację. Tylko one różnią się dodatkowym stykiem do kontroli stanu naładowania. Ale przecież jak włożę koszyczek z kompletem R6 to też tego trzeciego styku nie ma.

darsedz
25-10-2007, 10:26
do body na 100% nie...

stachmuszel
25-10-2007, 10:44
No do body to jasne, że nie :-). Zapomniałem dopisać, że do battery pack-a.

Jacek_Z
02-11-2007, 01:53
bez róznicy czy do body, czy do gripa. Nie zadziała. Nawet jak wywiercisz dziurkę by mechanicznie się dało włożyć.
AA działają - ale one korzystają z innych styków w gripie
jak ci sie uda zrobic takie coś, że napięcie z EN będziesz podawał na styki dla AA - to może zadziała (ale niekoniecznie :-D ). Tylko jak to zrobić

stachmuszel
23-11-2007, 14:48
dzięki. wszystko jasne. kupiłem drugą en-el3e.
pozdrawiam.

albertnowicki
27-11-2007, 12:40
bez róznicy czy do body, czy do gripa. Nie zadziała. Nawet jak wywiercisz dziurkę by mechanicznie się dało włożyć.
AA działają - ale one korzystają z innych styków w gripie
jak ci sie uda zrobic takie coś, że napięcie z EN będziesz podawał na styki dla AA - to może zadziała (ale niekoniecznie :-D ). Tylko jak to zrobić


a to dziwne, bo ja wziąłem EN-EL3 z mojego starego D50, wyszlifowałem głębszy "kanaliK" coby na ten bolec w D80 weszło i działa,
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/images/icons/icon7.gif)

zarówno w gripie jak i w body, bez najmniejszych problemów.
Bardziej martwię się o to czy w jakiś sposób nie uszkodzę elektroniki apratu, ale chyba niekoniecznie, skoro można te baterie zamienić w "drugą" stronę, co?
czyli środkowy bolec jest tak naprawdę tylko po to aby pokazywał w menu stan baterii, tak?


pozdro,

Albert

Jacek_Z
27-11-2007, 12:49
ja wziąłem EN-EL3 z mojego starego D50, wyszlifowałem głębszy "kanaliK" coby na ten bolec w D80 weszło i działa,
no to teraz dysponuje sprzecznymi "zeznaniami". Kto inny twierdził (nawet pamiętam kto - zapytam), że nie działa i to tu powtórzyłem.

stachmuszel
27-11-2007, 14:09
wg. mnie powinno dzialać. Trzeci (środkowy) styk służy do wymiany informacji o stanie naladowania akumulatora. aparat będzie pokazywał niedokładnie stan naładowania, tak jak ma to miejsce we współpracy z batery-packiem i bateriami r6. jedyny problem to brak wycięcia (tego trzeciego) w akumulatorze. ja piłować jednak nie będę.
pozdro!

darsedz
27-11-2007, 14:20
no to teraz dysponuje sprzecznymi "zeznaniami". Kto inny twierdził (nawet pamiętam kto - zapytam), że nie działa i to tu powtórzyłem.
może ten ktoś ma jakieś udziały w produkcji lub sprzedaży baterii ...e :D

albertnowicki
27-11-2007, 14:37
co do parametrów zasilania czyli prądu i napięcia wszystko jest ok, więc myślę, że aparatu jednak "nie boli" fakt, że mu wtykam starszy typ. Oczywiście w menu nie sprawdzę stany nowości i naładowania baterii, ale na małym wyśweitlaczu widac stan naładowania baterii, a to wystarczy. Zresztą staram się go używac awaryjnie. tylko wtedy kiedy oryginał się akurat skończy i nie ma gdzie szybko doładować.

A co do "piłowania".... to cóż: Polak potrafi ;) jesteśmy po prostu kreatywnym narodem, hehe ;)

pozdrawiam,
Albert

Kaleid
27-11-2007, 16:06
Sprawdzalem kiedys i nie działało - ale jak sie pozniej okazało, winna była uszkodzona bateria. Jakis czas temu sprawdzilem ponownie z D200 z inną en-el3 i działało.

Jacek_Z
27-11-2007, 16:29
no to teraz dysponuje sprzecznymi "zeznaniami". Kto inny twierdził (nawet pamiętam kto - zapytam), że nie działa i to tu powtórzyłem.
zapytałem, odpowiedź w poście powyżej.


może ten ktoś ma jakieś udziały w produkcji lub sprzedaży baterii ...e :D

eee, chyba nie. Ale jak widać sprawa się wyjaśniła. Czyli działa!

deep
27-11-2007, 16:37
piłuje się bagnety w obiektywach to czemu nie piłować baterii :)

tomecki
29-11-2007, 00:19
A to może ktoś popełni jakiś mały tutek ze zdjęciami? Jak dopasować baterię bez e do D80 :wink:

albertnowicki
29-11-2007, 09:29
A to może ktoś popełni jakiś mały tutek ze zdjęciami? Jak dopasować baterię bez e do D80 :wink:

a po co tutek? Bierze sie baterie, bierze się jakiś pilniczek krawędziowy i rozpiłowuje się ten rowek baterii. Byleby nie za głeboko, bo ja poszedłem ciut za ostro i widać troszkę wnętrza (taką maluśką dziurkę w obudowie baterii niechchący wypiłowałem) ;) ale ogólnie jest ok.

Al

Tomas_ok
03-12-2007, 21:05
Coś tu nie tak panowie , zrobiłem test z oryginalną baterią do nikona D80 ( bałem się ryzykować zaraz z pilowaniem baterii od D50) zakleiłem środkowy styk taśmą klejącą , po włożeniu baterii aparat nię włącza się , cały czas pasek stanu naładowania na górnym wyświetlaczu dziwnie miga , trochę się wystraszyłem że coś się mogło stać z body ( na gwarancji) ale po odklejeniu taśmy wszystko wrociło do normy, ktoś coś tutaj kręci z tym piłowaniem baterii
;)

albertnowicki
03-12-2007, 21:56
Cóż, ja nie kręce, u mnie to działa. Bateria była dedykowana do D50 i jest wypiłowana.
I działa. Bateria ta to jakiś maxcell, parametry baterii Li-Poly, 7,4V 2500mAh
Jak wetknę w gripa to nie widzi jej w menu w stanie baterii, ale na górnym wyświetlaczu pokazuje stan naładowania.
A jeśli chodzi o zaklejanie styków to nie pomyślałeś o tym, że ta bateria może miec wewnętrzne zabezpieczenie? Być może te styki są jakoś zwarte albo coś, a poza tym jeśli chodzi o sygnał elektryczny to nie wystarczy jeden biegun bo musi być też masa chyba, chociaż elektryk ze mnie marny i się nie znam....
A piłowani baterii to nie problem. Zresztą taka bateria na allegro to koszt około 25-30 zeta.

Al

Tomas_ok
03-12-2007, 22:16
Może przez gripa korzysta ze styków przewidzianych do zasilania przez baterię paluszki , nie mam gripa więc nie mogę sprawdzić , a spróbuj założyć zeszlifowaną baterię bezpośrednio do aparatu , to rozwieje wszelkie wątpliwości
Pozdrawiam

Tomas_ok
19-12-2007, 16:13
Grip delty do d80 kupiłem parę dni temu testowałem na różne sposoby , akumulator z D50 nie działa identyczny efekt jak po włożeniu bezpośrednio do body , już zamówiłem drugi oryginalny akumulator na Allegro.

albertnowicki
19-12-2007, 17:06
Może przez gripa korzysta ze styków przewidzianych do zasilania przez baterię paluszki , nie mam gripa więc nie mogę sprawdzić , a spróbuj założyć zeszlifowaną baterię bezpośrednio do aparatu , to rozwieje wszelkie wątpliwości
Pozdrawiam

Sorry ale niez robie tego, bo jak już mówiłem, trochę nierówno wyp[iłowałem tą baterię i nie chcę aby mi utknęła w body. W gripie jak ją wkładam to mogę ją potem wyciągnąć przy pomocy palca, który mogę wsunąć w drugi slot w gripie, a w body takiej możliwości już miećnie będę, dlatego nei chcę ryzykować.

Anyway: U mnie bateria działa i jest wszystko ok. przykład: Ostatnio trzepnąłem na niej200 zdjęć z podpiętą sabinką 600 i luz, wszystko gra. teraz znowu jedzie na standardowej baterii.

Al.

Ksiazkiewicz
19-12-2007, 22:33
Wg mnie, czy nie stać Was aby kupić sobie en-el3e do d80??? Czy naprawdę konieczne jest piłowanie baterii...

A nawet jeśli to zabawa, chęć sprawdzenia, udowodnienia, to jak dla mnie żałosna..

Tomas_ok
19-12-2007, 23:07
Dla mnie temat jest już zamknięty, starą baterię z D50 dałem w prezencie znajomemu , pasuje mu bez problemu do D70S, zresztą bardzo się uciedszył.
Amen ;)