PDA

Zobacz pełną wersję : W którą stronę uderzyć - pytanie komputerowe.



ruffio
24-10-2007, 21:57
Mam dylemat i to straszny. Mój blaszak nadaje się do rozbudowy i teraz mam dwa sposoby na rozbudowę:

1. Płyta główna pod dual Xeon (obsługa zwykłych ddr'ów, dysków ata, agp x4/8, "prawie" standardowe zasilanie)
- Dwa procesory Xeon 3000 (1MB cache, FSB 533) lub 2x 3200 (2MB cache, FSB 533)+mocowanie+chłodzenie
- Mocny zasilacz 450W
- Obudowa serwerowa (od biedy z byle blaszaka by się to wszystko kupy trzymało)

Dodam że ze starego komputera przełożyłbym grafikę, pamięci, dyski ATA, napędy ATA, kartę dźwiękową)
Za całość musiałbym wybulić ok. 1200 zł

2. Płyta pod AMD socket AM
- Procesor AMD 64x2 6000+
- Pamięci DDR Geil Dual Kit 2x1 GB fsb 800 cl5
- Dysk Sata 160 GB
- Karta graficzna PCI-E Gforce 8500 128MB (zintegrowana by wystarczyła, ale nie lobię tych rozwiązań)

Ze starego komputera zostałyby: napędy, obudowa, karta dzwiękowa
Koszt: ok 1500 zł (nie liczę rabatu pracowniczego)

Z czym mam problem? Otóż sami wiecie jak to jest teraz z tymi blaszakami. Chiny, Chiny uber alles:???: Ja dużo nie potrzebuję - wystarczyłyby dwa procki/dual core albo inne podwojenie CPU. Na komputerze nie gram praktycznie wcale (tylko CS lub ET tak dla odprężenia po pracy) więc wymiana grafiki w 2 przypadku to tylko po to by mieć jakiś wgląd na to co tworzę, tak samo jak pamięci i dysk. Największy ból jest w tym, że blaszaków dla zwykłych ludzi zrobiłem tyle, że mogę je liczyć spokojnie w setkach. Natomiast serwerów było tyle, że na palcach jednej ręki mógłbym policzyć i z dwa palce zostaną. Jednym słowem nie mam doświadczenia w sprzęcie serwerowym, a tym bardziej z platformą Intela. Wiadomo, że stawia się na niezawodność i stabilność. Dobre, dedykowane stacje graficzne robione są na najnowszych Xeonach, ale... Cena, cena, cena.

Co doradzicie? Czy ktoś pracował na Xeonach? Jak się one mają w pracy z PS, Lightroom'em, Capture NX i innymi? Jak na nich chodzi rendering i wizualizacje np. Autocad, Archicad, itp.? Tylko proszę nie proponować Core 2 Duo - dziękuję, postoję.

Dominiq
26-10-2007, 18:17
Cześć, możesz rozwinąć wątek "nie c2d?
1. Odpuść,jeśli szukasz maszyny dedykowanej jako stacji graficznej to zakup choćby sensownej płyty pod xeonka to wydatek min 1000 pelenow (supermicro) jeśli myślisz o nówkach, dolicz zasilke do takiej płyty 300pln w góre, pamięci nie przełożysz, no chyba , że posiadasz ECC FB... to już rozmowa na troche więcej, tu lepiej wiedzieć co sie chce uzyskać, do stacji graf. to min oprzeć to na sprawdzonej płytce SUPERMICRO X7DA8+ ale to już seria Xeon Quad-Core serii 53xx wtedy będziesz zadowolony :) (co do sensowności zakupu na teraz xeonów, poczekać do lutego, wejdzie nowa seria 45nm i ceny polecą dość ostro w dół)

2. Jeśli w jakiś sposób jesteś uprzedzony do c2d to chyba jedyna szansana twoją rozbudowe, jeśli w 1 przypadku musiałbyć wymienić praktycznie wszystko, łącznie z budą, (płyty serwerowe maja troche inna architekture i do zwykłych blaszaków nie pasują, łącznie ze stand zasilaczami),w 2 wrzucisz to do swojej starej budy. Pamietaj o tym, że na nowych płytach praktycznie jest tylko jeden kontroler pata. AMD da rade z tymi programami i napewno odczujesz baaardzo wyrażny wzrost mocy obliczeniowej (pomijam fakt że na c2d będzie jeszcze lepiej ;) )

dust
28-10-2007, 20:17
widzisz, mialem podobny dylemat, rozwiazalem go inaczej: Power Mac G5 (jak masz kase to za ok.3000 masz dwuprocesorowy) - ja wzialem 1.8.
Wez pod uwage, ze tu system i aplikacje sa kompilowane pod procesor, ze nie trzeba zachowywac takiej zgodnosci wstecz, ze MacOS X bazuje na Unixie itd...
Jesli interesuje Cie stabilnosc to poslij blaszaka do piekla....

PS. Kilka lat handlowalem PC, potem 3 lata notebookami, od dwoch jestem informatykiem w dwoch duzych spolkach i przejscie w nich grafikow na Mac'i uwzam za najlepsze posuniecie.

pzdr.

ruffio
29-10-2007, 01:33
Cześć, możesz rozwinąć wątek "nie c2d?
1. Odpuść,jeśli szukasz maszyny dedykowanej jako stacji graficznej to zakup choćby sensownej płyty pod xeonka to wydatek min 1000 pelenow (supermicro) jeśli myślisz o nówkach, dolicz zasilacz do takiej płyty 300pln w góre, pamięci nie przełożysz, no chyba , że posiadasz ECC FB... to już rozmowa na trochę więcej, tu lepiej wiedzieć co sie chce uzyskać, do stacji graf. to min oprzeć to na sprawdzonej płytce SUPERMICRO X7DA8+ ale to już seria Xeon Quad-Core serii 53xx wtedy będziesz zadowolony :) (co do sensowności zakupu na teraz xeonów, poczekać do lutego, wejdzie nowa seria 45nm i ceny polecą dość ostro w dół)

Już rozwijam dokładnie o co mi chodzi i co biorę pod uwagę:
- 2 x Xeon 2800 1MB cache socket 604
- Płyta model Tyan Thunder I7505 (obsługa DDR nie-ECC, Ecc i registred)
- Obsługa dysków ATA i SCSI (scsi nie planuje kupować - mam dwa ATA 7200 obr.)
- Obsuga AGP 4/8 ,AGP Pro (mam GF2 Ti 4200 128 MB i mi wystarcza, nie gram w gry)
- Planuje zakup zasilacza 450 firmy Be-quiet
- Samą budę już mam porządną - kupiłem Cheaftec'a (zmieści się napewno, a jak nie to już mam nagraną budę u znajomego złomiarza).

Jak widzisz same procki i płyta to nie jest szał, ale mi najbardziej zależy na bardzo mocnych prockach.

Dlaczego nie chce nowego Xeona - budżet nie pozwala mi na to i musiałbym kupować moduły ECC, co przy ich cenach to jest samobójstwo.
Nie wspominam też o rozwiązaniach na socket 604 firm Dell, Compaq i inni. W nich są albo pamięci RIMM albo mają tylko SCSI albo te dwa rozwiązania naraz.
Natomiast z rozmów, które przeprowadziłem ze znajomymi grafikami uderzenie w stronę Xeon'a jest jak najbardziej ok. W końcu też są montowane w wydajnych stacjach roboczych. No ale to tylko teoria bez konkretów. Problem w tym że nigdy nie pracowałem na takim sprzęcie. Nie ratuje mnie też stwierdzenie oparte na teorii. Chce znać danie kogoś kto bawił się na takim sprzęcie dłużej niż kilka godzin - stąd moje pytanie.


2. Jeśli w jakiś sposób jesteś uprzedzony do c2d
Dlaczego jestem uprzedzony do C2D? Po prostu AMD bardziej mi odpowiada, nie wnikając w szczegóły techniczne. Od zawsze miałem AMD i niech tak zostanie.



Pamietaj o tym, że na nowych płytach praktycznie jest tylko jeden kontroler pata. AMD da rade z tymi programami i napewno odczujesz baaardzo wyrażny wzrost mocy obliczeniowej (pomijam fakt że na c2d będzie jeszcze lepiej ;) )

Znalazłem płytę pod AMD 64x2 na socket AM2 z dwoma kontrolerami PATA (w 7 największych hurtowniach w Polsce szukałem). Fart jak nie wiem :) We wtorek będę ją miał, ale jeszcze się zastanawiam.

stig
29-10-2007, 06:09
Dlaczego jestem uprzedzony do C2D? Po prostu AMD bardziej mi odpowiada, nie wnikając w szczegóły techniczne. Od zawsze miałem AMD i niech tak zostanie.A w czym AMD "bardziej Ci odpowiada"? Obrabiane zdjecia sa "bardziej kolorowe", czy wizualizacje "bardziej 3D"? ;) Sorry, ale roznic miedzy platformami procesorowymi, w zaden sposob nie da sie poczuc (noooo... moze oprocz wydajnosci pracy ;), a ta na dzisiaj jest wyzsza w przypadku C2D Intela).

Antonina
29-10-2007, 10:02
Już rozwijam dokładnie o co mi chodzi i co biorę pod uwagę:
- 2 x Xeon 2800 1MB cache socket 604
- Płyta model Tyan Thunder I7505 (obsługa DDR nie-ECC, Ecc i registred)
- Obsługa dysków ATA i SCSI (scsi nie planuje kupować - mam dwa ATA 7200 obr.)
- Obsuga AGP 4/8 ,AGP Pro (mam GF2 Ti 4200 128 MB i mi wystarcza, nie gram w gry)
- Planuje zakup zasilacza 450 firmy Be-quiet
- Samą budę już mam porządną - kupiłem Cheaftec'a (zmieści się napewno, a jak nie to już mam nagraną budę u znajomego złomiarza).

Jak widzisz same procki i płyta to nie jest szał, ale mi najbardziej zależy na bardzo mocnych prockach.

Dlaczego nie chce nowego Xeona - budżet nie pozwala mi na to i musiałbym kupować moduły ECC, co przy ich cenach to jest samobójstwo.
Nie wspominam też o rozwiązaniach na socket 604 firm Dell, Compaq i inni. W nich są albo pamięci RIMM albo mają tylko SCSI albo te dwa rozwiązania naraz.
Natomiast z rozmów, które przeprowadziłem ze znajomymi grafikami uderzenie w stronę Xeon'a jest jak najbardziej ok. W końcu też są montowane w wydajnych stacjach roboczych. No ale to tylko teoria bez konkretów. Problem w tym że nigdy nie pracowałem na takim sprzęcie. Nie ratuje mnie też stwierdzenie oparte na teorii. Chce znać danie kogoś kto bawił się na takim sprzęcie dłużej niż kilka godzin - stąd moje pytanie.


To może ja Ci coś doradzę mam podobną konfigurację 2x Xeon socket 604 3,6GHz 4GB ram OCZ Platinum CL2 i wydajnościowo według programu Everest CPU Queen mój wynik to 3456 a core 2 duo E6700 to 5417 reszty wyników nie chce mi się przepisywać ale moja wypada słabiej
Tu jest zrzut ekranu z dwóch wyników http://img142.imageshack.us/my.php?image=33721198hs3.jpg
Tak więc odradzam chyba że zmienisz plany i wejdziesz w najnowsze Xeony ;)

Czornyj
29-10-2007, 10:42
Dokładnie. Nowe Core2Duo to są naprawdę szatańskie procesory. Nie wiem jak wygląda sprawa z renderingiem, ale w zwykłych zastosowaniach graficznych jest to po prostu optymalny procek.

ruffio
29-10-2007, 21:29
@Antonina (http://forum.nikon.org.pl/member.php?u=1184): Nie dziwie się że odczyt z ramu idzie słabiej. Nie ważne jak podkręcisz ram i FSB - nowe DDR'y 2 i tak będą szybsze. Ale nie sądziłem, że o tyle. Rzeczywiście różnica jest porażająca.

Czornyj skoro tak mówisz - przyjmę to jako dogmat. Jutro złoże sobie platformę na C2D, na AMD 64 x 2 i troszkę protestuję.