PDA

Zobacz pełną wersję : [ Krajobraz ] Pieskowa skała...



Markysz
21-10-2007, 18:52
Ot taki widoczek z szuflady, na niepogode......

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img81.imageshack.us/img81/8867/pieskowasb5.jpg)

Markysz
21-10-2007, 21:29
az tak zle ze nikt sie nie wypowie?

harb
21-10-2007, 21:42
niestety nie jest to zbyt dobra fotka ,duzo ponizej sredniej

monster666
21-10-2007, 21:45
Mi się nawet podoba, ale chyba troszkę za ciemno i za mały kontrast lub nasycenie.

Markysz
21-10-2007, 21:48
co do kolorów to chciałem uzyskac włąsnie nieco zdesaturowane

wrocek
21-10-2007, 22:10
co do kolorów to chciałem uzyskac włąsnie nieco zdesaturowane
No to się udało :-), ale co chciałeś przez to pokazać?

jm
21-10-2007, 22:41
Tak to juz jest z miejscami, które większość z nas widziała w realu lub na widokówkach....
żeby się naprawdę spodobało, trzeba się mocniej spiąć i wysilić - z reguły polega to na znalezieniu innego niz zazwyczaj miejsca, z którego focimy, lub ustanowienia odmiennej niz wcześniejsze perspektywy...
Tutaj...chyba nie do końca się to udało. O obróbce się nie wypowiadam - kwestia gustu.

Mosquito
21-10-2007, 22:49
Nie wiem jak je ocenić, widać że zdjęcie, tym bardziej miejsce ma potencjał ale czegoś brakuje. Kompozycja, dla mnie jest ok, ale to chyba ona jest główny powodem tego niedosytu. Choćby ludzie, który się plączą po kadrze, wiem jak to jest, czasem nic na to nie można poradzić, no ale efekt tego zazwyczaj nie jest dobry. Podoba mi się to że wszystkie linie, a więc drogi, wzgórza, prowadzą do głównego elementu zdjęcia, za to masz dużego plusa.
Brakuje mi też kontrastu, dodałbym tez delikatną winietę która pomogłaby skupić wzrok na centrum kadru. Warto też, zawsze, zadbać o kontrasty na niebie. To niebo zdecydowanie ma potencjał, myślę że trzeba mu tylko odrobinę pomóc.. :twisted:

tak poza tym widzi mi się to wszystko na długim czasie, ze smugą światła, pędzącego samochodu, która prowadziłaby wzrok do skały.. ale to już sobie tak gdybam :)

Generalnie zdjęcie na plus, ale według mnie może być lepiej.

Markysz
21-10-2007, 23:11
no z tymi smugami światła to juz lekka przesada ;) co do ludzi to problem jak zwykle w takich miejscach, a o tym ze w wakacje jest jeszcze gorzej niemusze wspominac. Kontrast u mnie jest ok, przyczym "pracowałem" nad ta fotką na laptopie, a wiadomo jak tam z ekranem. Czy poza elementami kolor/kontrast cos wam jeszcze przeszkadza?
pozdr

bukowy dziad
21-10-2007, 23:20
to zdiecie jest slabe niestety. sprawe koloru i kontrastu koledzy juz zaznaczyli ja tylko podkresle: zeby bawic sie w desaturacje, a juz szczegolnie krajobrazu, z wyszczegolnieniem krajobrazu z dominujacym kolorem zielonym trzeba miec pewnosc co do efektow i bardzo bardz odobrze to przemyslec. mozg czlowieka dziala tak, ze podkreca i roznicuje odcienie zieleni, aparat oszukac sie nie daje i przewaznie dla atrakcyjnosci zdiecia trzeba te tony podbic, by zblizyc zdiecie do ludzkiego postrzegania, a nawet ta granice przekroczyc. nie bez powodu tryby krajobrazowe w aparatach lacza sie z opcja "more vivid" w ustawieniach koloru, a najlepszy material do landszaftow to piekielnie nasycona velvia.
ale nie to jest najwiekszym problemem. wiekszym jest kompozycja - nie wiem czy to czujesz, ale to zdiecie jest dosc ciezkie nad polowa kadru (mniej wiecej linia lasu), a dol ma slabiutki - nie ma sie na czym to wszystko oprzec i leci na leb na szyje...a zdaje sie, ze niebo ma potencjal - mozna to bylo zbalansowac lepiej i w ogole jakos szukac chyba innego kadru...a najlepiej zastanowic sie, czy jest sens robic zdiecie jak nie ma swiatla:).
pozdr

Markysz
21-10-2007, 23:26
z twoim ostatnim zdaniem zgodzie sie w 100% :) tylko ze była to wycieczka nie strikte fotograficzna i wyszedłem z załozenia ze czy bedzie swiatło czy nie "cos" zrobie....co za tym idzie czasu na poszukiwanie kadru było bardzooo mało - o wiele za mało. Co do dołu kadru, to chyba wiem o co chodzi jednak albo mi sie wydawało ze niebyło tam niczego ciekawszego albo poprostu brakowało mi czasu.... Mam tylko nadzieje ze bede miał jeszcze okazje kiedys poprawic te fotki bedąc tam na miejscu.

bukowy dziad
21-10-2007, 23:31
z twoim ostatnim zdaniem zgodzie sie w 100% :) tylko ze była to wycieczka nie strikte fotograficzna i wyszedłem z załozenia ze czy bedzie swiatło czy nie "cos" zrobie....co za tym idzie czasu na poszukiwanie kadru było bardzooo mało - o wiele za mało. Co do dołu kadru, to chyba wiem o co chodzi jednak albo mi sie wydawało ze niebyło tam niczego ciekawszego albo poprostu brakowało mi czasu.... Mam tylko nadzieje ze bede miał jeszcze okazje kiedys poprawic te fotki bedąc tam na miejscu.

bardzo cenna umiejetnoscią kazdego fotografa jest powstrzymywanie sie od robienia zdiec, kiedy sens tej czynnosci jest niewielki - mniej gniotow do przerobu na trasie karta>komp>photoshop>kosz:).

Markysz
21-10-2007, 23:33
wiem wiem, tylko czasami cos przywiezc na karcie jak sie wie ze niepredko sie znowu pojawi w tym miejscu. Ten przypadek to 1% bo w pozostałych 99% zgadzam sie z Tobą...

Mosquito
21-10-2007, 23:58
bardzo cenna umiejetnoscią kazdego fotografa jest powstrzymywanie sie od robienia zdiec, kiedy sens tej czynnosci jest niewielki - mniej gniotow do przerobu na trasie karta>komp>photoshop>kosz:).

Nie zgadzam się, zawsze walczę z takim podejściem u siebie, nie warto, nic z tego nie będzie, światło nie takie, u mnie tak wyraża się po prostu lenistwo. Zawsze warto, robić zdjęcia, warto przejść drogę , jak piszesz, "karta>komp>photoshop>kosz". Dla czystej nauki, sprawdzenia siebie, poszukania pomysłu na kompozycje, zrobienia n-tej maski, coś z tego zawsze zostanie, do wykorzystania w przyszłości, gdy "światło będzie dobre" choć dla mnie to pojęcie też jest naciągane, zawsze jest dobre.. pewnie że czasami bywa wyjątkowe, ale ograniczać się do tych kilku chwil nie warto.

bukowy dziad
22-10-2007, 00:35
Nie zgadzam się, zawsze walczę z takim podejściem u siebie, nie warto, nic z tego nie będzie, światło nie takie, u mnie tak wyraża się po prostu lenistwo.
no wiesz - jesli czujesz, ze u Ciebie to lenistwo to fakt - warto z tym walczyc:). u mnie lenistwo wyraza sie np tak: "o kurde, ale swiatlo! szkoda, ze mi sie dupy z domu ruszyc nie chce":)



Zawsze warto, robić zdjęcia, warto przejść drogę , jak piszesz, "karta>komp>photoshop>kosz".
na poczatku tak, by wiedziec w przyszlosci, kiedy nie warto naciskac spustu migawki, bo zdiecie nieuchronnie zmierzam w kierunku tej drogi;) ale potem to jest strata czasu, jak 90% zdiec ma ladowac w koszu - bo ja zapytam: czego sie nauczyles, skoro wciaz taki odsetek wywalasz? a nie jest tak, ze dobry fotograf ma wiecej dobrych zdiec, bo robi ich duzo wiecej...



Dla czystej nauki, sprawdzenia siebie, poszukania pomysłu na kompozycje, zrobienia n-tej maski, coś z tego zawsze zostanie,
ja wiem, ze czlowiek uczy sie cale zycie...ale np. niektorych ta nauka doprowadza do wniosku, ze krajobrazu nie warto robic niczym ponizej 4x5" - wtedy tez zawsze warto i wszystko warto? mnie by na to stac nie bylo - wole spojrzec przed zdieciem, czy jego robienie ma sens.


do wykorzystania w przyszłości, gdy "światło będzie dobre" choć dla mnie to pojęcie też jest naciągane, zawsze jest dobre..
pewnie dlatego wiele wybitnych fotografii powstawalo w taki sposob, ze fotograf siedzial z ustawionym kadrem i czekal calymi godzinami na wcisniecie studio, kiedy w koncu cos ze swiatlem zagra. nie kazde swiatlo jest dobre.


pewnie że czasami bywa wyjątkowe, ale ograniczać się do tych kilku chwil nie warto
nie no - to oczywiste - jesli dzieje sie cos naprawde wyjatkowego...widzisz na zdieciu kolegi cos wyjatkowego?:) ot - pocztowka z wyjazdu - gdyby kazdy wrzucil tu 2 takie (a kazdy ma pewnie ze 100- nawet ja;) )nikomu by sie juz nie chcialo tu zagladac;)

Mosquito
22-10-2007, 01:59
na poczatku tak, by wiedziec w przyszlosci, kiedy nie warto naciskac spustu migawki, bo zdiecie nieuchronnie zmierzam w kierunku tej drogi
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (file:///D:/DOCUME%7E1/Saterek/USTAWI%7E1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.gif) ale potem to jest strata czasu, jak 90% zdiec ma ladowac w koszu - bo ja zapytam: czego sie nauczyles, skoro wciaz taki odsetek wywalasz? a nie jest tak, ze dobry fotograf ma wiecej dobrych zdiec, bo robi ich duzo wiecej...

Zgadzam się, tylko kiedy jest to "potem"? Pewnie że z czasem łatwiej jest ocenić temat, ale na brawurę przy ocenie wszystkich warunków pozwolę sobie za kilka (a może i –naście) lat, trzeba sobie radzić bez talentu :) tak przy okazji jeśli chodzi o procenty u mnie, odsetek zdjęć które uznaje za w miarę udane po plenerku to około 6% z 20-30 zrobionych zdjęć (przy udanym plenerze..), mało tego ten procent z czasem maleje... może siakiś ograniczony jestem..


ja wiem, ze czlowiek uczy sie cale zycie...ale np. niektorych ta nauka doprowadza do wniosku, ze krajobrazu nie warto robic niczym ponizej 4x5" - wtedy tez zawsze warto i wszystko warto? mnie by na to stac nie bylo -

Tu znowu moje ograniczenie się kłania, nie bardzo rozumie.


wole spojrzec przed zdieciem, czy jego robienie ma sens.

Tego nie neguje, zawsze trzeba myśleć, tym bardziej cieszę się że doświadczenie pozwala Ci tak pewnie oceniać sytuację. Ja wolę zatrzymać się na dłużej przy temacie który wyda mi się interesujący, nawet odrobinkę interesujący, tak dla bezpieczeństwa, a nóż coś z tego wyjdzie. W końcu dziś, nie kosztuje to nic.


pewnie dlatego wiele wybitnych fotografii powstawalo w taki sposob, ze fotograf siedzial z ustawionym kadrem i czekal calymi godzinami na wcisniecie studio, kiedy w koncu cos ze swiatlem zagra. nie kazde swiatlo jest dobre.


Pewnie tak było, ale gdzie nam do wybitnych fotografów którzy mogą sobie pozwolić na wyczekiwanie na to jedną jedyną chwile, na to wyjątkowe światło. Trzeba korzystać z tego co jest pod ręką, i wykorzystać maksimum z tego co mamy do dyspozycji. Poza tym wydaje mi się że na pogodę Markysz narzekać nie mógł, dramatyczne niebo to już dobra opcja, przy krajobrazie.


nie no - to oczywiste - jesli dzieje sie cos naprawde wyjatkowego...widzisz na zdieciu kolegi cos wyjatkowego?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (file:///D:/DOCUME%7E1/Saterek/USTAWI%7E1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image002.gif) ot - pocztowka z wyjazdu - gdyby kazdy wrzucil tu 2 takie (a kazdy ma pewnie ze 100- nawet ja
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (file:///D:/DOCUME%7E1/Saterek/USTAWI%7E1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.gif) )nikomu by sie juz nie chcialo tu zagladac


Nikomu? A skąd! Przecież o to na tym forum chodzi, o naukę. Nie szukam tu wyjątkowych prac, po przy takiej można tylko zachwyt wyrazić, wolę czytać mądre komentarze, przy tych troszkę gorszych.
Poza tym chyba się nie zrozumieliśmy, nie twierdzę że ta praca jest wyjątkowa, ale dobrze że powstała i dobrze, że się tu znalazła, może ktoś się czego nauczy, a poza tym takiej pocztówki jeszcze nie widziałem.. :)


doobraaanoc ;)