PDA

Zobacz pełną wersję : Licznik dostępnych zdjęć w d200



chrup
04-01-2006, 22:16
Jaka jest różnica w liczbie zdjęć możliwych do zapisu na danej karcie pomiędzy NEF i Compressed NEF? Na logikę powinna być, ale licznik tego nie pokazuje :?

Roller
04-01-2006, 22:18
Noo, faktycznie też się zdziwiłem.

c3po
04-01-2006, 22:20
Pokazuje tylko to głupia maszynka i nie potrafi przewidywać jak sie jej uda skompresować. Zrób troche zdjec i zobacz co pokazuje licznik w miarę zapełniania karty. Pstryknij w ciągłym trybie pełną serię i patrz co pokazuje licznik w miarę zapisywania plików na karcie

chrup
04-01-2006, 22:27
Czyli wolne miejsce na karcie przelicza na nieskompresowanego Nefa ? Tak mi się przynajmniej wydaje... Głupia maszyna :wink:

c3po
04-01-2006, 22:30
Wydaje mi się że raczej się "uczy" wg algorytmu: Zrobiłem tyle i tyle nefów i zajęły ileś tam miejsca - szacuję na tej podstawie ile się jeszcze zmiesci.

Roller
04-01-2006, 22:31
No ale w D70 też było podobnie. Dopiero nowy firmware to zmienił.

chrup
04-01-2006, 22:34
Też tak mi się wydaje - czyli będzie nowy firmware...

Roller
04-01-2006, 22:36
Wygląda na to że na wejściu spieprzyli to samo co w D70.

stig
01-07-2006, 21:20
Czyli wolne miejsce na karcie przelicza na nieskompresowanego Nefa ? Tak mi się przynajmniej wydaje... Głupia maszyna :wink:

Glupia? A jak niby ma przewidziec ile beda "wazyc" nastepne NEFy? Przeciez efektywnosc kompresji, a co za tym idzie -- wielkosc finalnego pliku, zalezy od samego obrazu. Raz bedzie to 50% nieskompresowanego oryginalu, innym razem 35, a jeszcze innym 70. Wg Ciebie aparat powinien przewidziec co bedziesz za chwile fotografowal? :)

JK
01-07-2006, 23:42
stig, nie masz racji. Nikon doskonale wie jaka jest przeciętna wielkość plików zapisanych na karcie i to zarówno NEFów, jak też JPEGów. Na początku (dla pustej karty) może podawać ilość takich właśnie przeciętnych plików i korygować tę ilość stosownie do wielkości zdjęć, które zostały zapisane na tej karcie. Oczywiście dokładnie tego policzyć i przewidzieć nie można, ale bez problemu można to zrobić z bardzo dobrym przybliżeniem, a im mniej wolnego miejsca na karcie, tym podawana wartość powinna być bliższa prawdy.

glisek
02-07-2006, 00:48
e tam przesadzacie, zreszta podobnie jak przy D70.
Jakie tak na prawde to maznaczenie ile NEfow pokazuje do konca?
Macie sprzety za 6 kilo PLN, to i zapasowa karta sie znajdzie.
Na szczescie i tak D200 przesacowuje w dol, wiec mimo, ze pokazuje mniej wejdzie kilka(nascie) wiecej...
Juz lepiej robic zdjecia warte pokazania TU na Forum niz biadolic nad glupim komputerm, ktory musi oszacowac ile fotek mniej lub bardziej pojemnych zrobicie.

aries.mehehe
02-07-2006, 04:38
Postanowłem zrobić eksperyment po zakupie karty o pojemności 8GB.

JPG Fine a więc około 5 MB na zdjęcie...

JPGi z ich kompresją są bardzo nieprzewidywalne... Bardziej niż NEFy.


...Pow ykonaniu 1900 zdjęć licznik pokazywał [...] dopstrykałem do konca, zmieściło się łącznie na karcie 2500 zdjęć...

Proszę, powiedz że nie pstrykałeś tylko po to, żeby zobaczyć ile wlezie... :?

PS. Wynika z tego, że średni JPG miał mniej niż 3,28MB (pominąłem "stratę" miejsca na karcie po sformatowaniu -bo pewnie ze 7,5GB tylko zostało, jak nie mniej).

Co do samego licznika, ja robię tylko NEFy w moim D50 -karta 1GB jest wyświetlana jako 131 możliwych zdjęć, a wepchnięcie na nią 180 zdjęć to raczej norma...

stig
02-07-2006, 11:06
stig, nie masz racji.

Nikon doskonale wie jaka jest przeciętna wielkość plików zapisanych na karcie

Oczywiście dokładnie tego policzyć i przewidzieć nie można

JK
02-07-2006, 14:42
stig, może zacytuj całą wypowiedź. Będzie łatwiej załapać jej sens. :wink:

stig
02-07-2006, 14:56
stig, może zacytuj całą wypowiedź. Będzie łatwiej załapać jej sens. :wink:

Po co mam cytowac cala? Cala juz sam napisales.
Powtorzylem tylko te fragmenty, ktore nie maja sensu -- w komplecie ze "Stig, nie masz racji". A powtorzyles dokladnie to co napisalem, tylko w inny sposob operujac slowami. Reasumujac: nie da sie dokladnie wyliczyc ile plikow z kompresja zmiesci sie na karcie. Mozna jedynie przewidywac, prowadzac analize dotychczas zapisanych plikow. A przewidywanie, to tylko przewidywanie -- nie ma nic wspolnego z perfekcyjna dokladnoscia.

JK
02-07-2006, 17:22
stig, wybacz, sądziłem, że rozumiesz co piszesz, ale chyba się pomyliłem. EOT

stig
02-07-2006, 17:39
stig, wybacz, sądziłem, że rozumiesz co piszesz, ale chyba się pomyliłem. EOT
Oczywiscie, ze rozumiem. Oprocz mnogosci wad jakie posiadam -- mam tez jedna zalete. Nie dyskutuje na tematy o ktorych nie mam zielonego pojecia. Sprawa z wielkoscia plikow (zaleznosc od kompresji stratnej) i numeracja podawana przez aparat jest prosta jak budowa cepa. Nie ma tu o czym dyskutowac. Oczywiscie jednak Ty jak zwykle musiales poplynac -- napisales prawie dokladnie to co ja, jak zwykle mieszajac w kazdym zdaniu (i jednoczesnie sam sobie przeczac), tylko po to, zeby watpliwie zaargumentowac swoje pierwsze zdanie: "Stig, nie masz racji." :mrgreen:

[center:288ea2b61d]EOT[/center:288ea2b61d]

Jacek_Z
02-07-2006, 23:28
spokojnie panowie.
nikon nie powinien brać średniej wielkości pliku, a maksymalną wielkość, uwzglednaijąc ile zdjęc da się zrobić zdjęć na karcie.
Uzytkownik mógłby mieć słuszne pretensje, gdyby aparat mu pokazał na poczatku do zrobienia sporo plików, a potem by sie okazało, że można mniej, bo były to te "największe".
Na odwrót - jak wejdzie więcej - będzie mógł być tylko zadowlony.

krzysztof jot
04-07-2006, 00:33
z załozen nikona body d200 to body skierowane do tzw. semi-pro a to taki klient co troszke
mysli. I np. wklada raz czy dwa karte - i juz wie ze na 2GB wchodzi mu 128-130 NEFow
lub 220 - 240 NEFow skompresowanych. I w d.. ma(m) licznik. Nawet o nim nie mysle.
Wiem ze jak skompresowane - to moge przyjac to to co pokazuje razy dwa i tyle.
PS.
Nie mialbym odwagi wsadzic karty 8GB - robic w JPG (czyli pare tys fotek) - i czekać,
kiedy padnie ta karta... :) 2GB i to Lexar - tylko to daje mi spokojny sen.

krzysztof jot
04-07-2006, 21:42
Nie chciałoby mi się patyczkować z 2 GB, bo co, pstryknąłbym 100 zdjęć i zmiana karty, nie nadążałbym ;-)

no...samoloty fotografujesz :)
ja troche foce sportu, i 120 fotek na karcie zupełnie mnie
zadawala - wkładam drugą, a ta sie zgrywa w data-banku.
Pewnie, ze pasc moze wszystko i zawsze - ale strata 100
to nie 400-tu. Jak jeszcze tego nie doswidczyłes - tos nieświadom
tego miłego dreszczyku - uda sie odzyskac czy nie - bo powtórzyć
to na pewno nie :)