PDA

Zobacz pełną wersję : Prawa autorskie cd



legionize
21-10-2007, 10:54
A co do pozowania za zdjecia. Modelka dostala propozycje wykorzystania komercyjnego zdjęć które robiłem. Przysługują mi jakieś prawa w związku z tylko jej??

wampirek
21-10-2007, 11:09
Autorskie zawsze, do konca zycia i nawet po smierci - sa niezbywalne. A czy majatkowe? Jesli sie ich nie zrzekles w umowie to jak najbardziej tak.
pzdr
irek

Jacek_Z
21-10-2007, 17:39
A co do pozowania za zdjecia. Modelka dostala propozycje wykorzystania komercyjnego zdjęć które robiłem. Przysługują mi jakieś prawa w związku z tylko jej??
oczywiście. Ona nie ma prawa nimi swobodnie dysponować w zakresie komercyjnym na 100%, o ile ty sie na to na piśmie nie zgodziłeś.

piter670
21-10-2007, 22:57
Witam,

to mój pierwszy post, pozdrawiam więc serdecznie.
Ponieważ na razie wiem więcej o prawie niż o profesjonalnj fotografii :mrgreen: parę uwag ogólnych
Prawa autorskie dzielą sie na osobiste i majątkowe.
Osobiste są niezbywalne, to:
1) autorstwo utworu,
2) oznaczenie utworu twoim nazwiskiem lub pseudonimem albo prawo do udostępniania go anonimowo,
3) prawo do nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania,
4) prawo do decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności,
5) prawo do nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.

Polskie prawo stanowi,w że zbywając prawa określasz pola eksploatacji utworu tzn. do czego potencjalny nabywca może twojego utworu (w naszym przypadku fotografii ) użyć . Oczywiście każda agencja pisze, że do wszystkiego, ale uwaga !!! to nie jest do końca skuteczne .
Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu, zwana dalej "licencją", (tej na razie nie omawiam) obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione.
Umowa może dotyczyć tylko pól eksploatacji, które są znane w chwili jej zawarcia.
Prawo autorskie wymienia odrębne pola eksploatacji (ale tylko przykładowe):
1) utrwalenie,
2) zwielokrotnienie określoną techniką,
3) wprowadzenie do obrotu,
4) wprowadzenie do pamięci komputera,
5) publiczne wykonanie albo publiczne odtworzenie,
6) wystawienie,
7) wyświetlenie,
8) najem,
9) dzierżawa,
10) nadanie za pomocą wizji lub fonii przewodowej albo bezprzewodowej przez stację naziemną,
11) nadanie za pośrednictwem satelity,
12) równoczesne i integralne nadanie utworu nadawanego przez inną organizację radiową lub telewizyjną.
Teoretycznie prawidłowa umowa winna wymienać precyzyjnie pola eksploatacji , to oczywiście teoria. Najczęściej agencje piszą, że na wszystkich, ale to "wątpliwie skuteczne".

Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne),
W skrócie oznacza, to że dajesz prawo np. do kadrowania twojego zdjęcia, łączenia z innym zdjęciem , itp
Twoja fotografia jest integralną całością więc bez twojej zgody agencja może je wykorzystać wyłącznie wprost; jeżeli chce je przetworzyć musi mieć twoją zgodę (czyli prawo zależne).

pozdrawiam

Piotrek