PDA

Zobacz pełną wersję : Na co zwrocic uwage przy foceniu modelki ??



Vit77
20-10-2007, 22:56
Witam,

Zajmuje sie robieniem zdjec ubran na modelce. Do tej pory robilem fotki przy swietle dziennym, w polcieniu - i nastepnie obrabialem zdjecia w PS. Jako, ze aparat nie byl najnowszy i balans bieli czasami szwankowal zdjecia musialem poddawac sporej obrobce. Levels + Hue/Saturation bylo zawsze moim najlepszym przyjacielem. Do tego nakladalem szybko warstwe "robiaca" opalenizne na widocznych czesciach nagiego ciala, doblurowywalem ja delikatnie i wszystko byloby fajnie, gdyby nie to, ze takich zdjec trzeba bylo zrobic kilkadziesiat codziennie. Nie wspomne oczywiscie, ze mialem problemy z wiatrem, tlem itd.. ani o tym, ze z kazdego zdjecia trzeba bylo wokolo ladnie wyciac tlo (bo to zlecalem studentom, oni zawsze maja duzo czasu). W kazdym razie - wkladalem w to za duzo pracy.

Powstal wiec pomysl ze studiem. Ale niestety jestem w tej materii kompletnym zerem, nie wiem NIC. Ale wiem za to co chce uzyskac :) Chodzi o to, zeby kolory byly takie jak sa naprawde.. i zeby obrobka zdjec ograniczala sie do koloru skory - albo, zeby jej w ogole nie bylo. Wybor sprzetu - ze wzgledu na moje miejsce zamieszkania - nie byl zbyt duzy. Budzet zreszta tez nie :) Zdecydowalem sie tez na lampy flashowe.. No i udalo sie znalezc dosc tani zestaw, ktory skladal sie z:
- 2 x lampa 500 W/S,
- 1 x lampa 200 W/S,
- biala parasolka do rozpraszania,
- duzy softbox,
- statywy,
- jakis badziew, ktorym sie pstryka na fioletowo, i ktory wyzwala flashe (ale ktorego nie moge podpiac do aparatu - bo Nikon D80 takowego wejscia nie ma - albo sie myle i mozna to ustrojstwo jakos wykorzystac), poki co uzywam wbudowanej lampy blyskowej (nawet wpadlem na to, zeby wyeliminowac cienie za modelka i ustawilem moc na 1/32 - zeby tylko blysk jakis byl).. i wszystko idzie przez celle..

Dokupilem tez Nikona D80. I teraz zaczna sie schody - albo moze lzejsze zycie. Mam w zwiazku z tym pare pytan:
1. Nie mam niestety bialego tla (raczej jasnobezowe z lekkim deseniem), moje fotki maja miec jednak biale tlo.. a zatem dokupic biale tlo? Czy moze podswietlic je mala lampa z zestawu i ewentualnie wycinac je szybko w PS? Czy jesli kupie biale tlo - to na zdjeciu bedzie idealnie biale czy moze trzeba bedzie posluzyc sie odrobinke PS?
2. Jak ustawic ten zestaw, aby otrzymac najlepszy efekt.. domyslam sie, ze dwie duze lampy ustawic z boku aparatu albo troche przed nim (a moze mozna jeszcze inaczej?), ale:
- w jakiej odleglosci od modelki ustawic duze lampy,
- w jakiej odleglosci od tla ustawic modelke,
- jak uzyc trzeciej lampy? Oswietlenie na czarne wlosy modelki? Czy moze oswietlenie tla?
- moze jakis rysunek pogladowy proponowanego ustawienia gdzies mozna w necie znalezc?
3. Nie mam miernika swiatla - czy mozna wszystko zrobic metoda prob i bledow? W sumie jak to raz bym ustalil to potem by sie zmieniac nie musialo.. Gdzies wyczytalem, zeby jedno swiatlo bylo nieco mocniejsze (main), a drugie slabsze (fill), dla uzyskania jakichstam efektow :) Fotograf rekomendowal tez wartosci F=8 i F=5.6, bez miernika tego nie sprawdze oczywiscie, nie wiem tez ktora lampa daje mi mocniejsze swiatlo (ta z parasolka czy ta z softboxem (w srodku jest wpiety jakis filtr i na zewnatrz oczywiscie tez - o ile mozna kawalek bialego materialu nazwac filtrem)), jakies sugestie? Czy musze koniecznie zaopatrzyc sie w miernik czy moze moge tego uniknac?
4. Jak ustawic w aparacie balans bieli w studio flashowym? Przy swietle stalym jest to raczej w miare proste. We flashowym nie mam pojecia :) Trzeba uzyc bialej kartki i ustawic z uzyciem wszystkich lamp? O ile tak sie da - niestety tutaj jestem 'tabula rasa' i nawet pomyslu nie mam,
5. Na jakie ustawienia w Nikonie D80 (lub jakimkolwiek innym aparacie) powinienem zwrocic uwage?
6. Jakies triki? Sztuczki? Doswiadczenia, ktorymi ktos moze sie podzielic?

Pozdrawiam z Konca Swiata :)

Jacek_Z
22-10-2007, 17:05
1. Nie mam niestety bialego tla (raczej jasnobezowe z lekkim deseniem), moje fotki maja miec jednak biale tlo.. a zatem dokupic biale tlo? Czy moze podswietlic je mala lampa z zestawu i ewentualnie wycinac je szybko w PS? Czy jesli kupie biale tlo - to na zdjeciu bedzie idealnie biale czy moze trzeba bedzie posluzyc sie odrobinke PS?
2. Jak ustawic ten zestaw, aby otrzymac najlepszy efekt.. domyslam sie, ze dwie duze lampy ustawic z boku aparatu albo troche przed nim (a moze mozna jeszcze inaczej?), ale:
- w jakiej odleglosci od modelki ustawic duze lampy,
- w jakiej odleglosci od tla ustawic modelke,
- jak uzyc trzeciej lampy? Oswietlenie na czarne wlosy modelki? Czy moze oswietlenie tla?
- moze jakis rysunek pogladowy proponowanego ustawienia gdzies mozna w necie znalezc?
3. Nie mam miernika swiatla - czy mozna wszystko zrobic metoda prob i bledow? W sumie jak to raz bym ustalil to potem by sie zmieniac nie musialo.. Gdzies wyczytalem, zeby jedno swiatlo bylo nieco mocniejsze (main), a drugie slabsze (fill), dla uzyskania jakichstam efektow :) Fotograf rekomendowal tez wartosci F=8 i F=5.6, bez miernika tego nie sprawdze oczywiscie, nie wiem tez ktora lampa daje mi mocniejsze swiatlo (ta z parasolka czy ta z softboxem (w srodku jest wpiety jakis filtr i na zewnatrz oczywiscie tez - o ile mozna kawalek bialego materialu nazwac filtrem)), jakies sugestie? Czy musze koniecznie zaopatrzyc sie w miernik czy moze moge tego uniknac?
4. Jak ustawic w aparacie balans bieli w studio flashowym? Przy swietle stalym jest to raczej w miare proste. We flashowym nie mam pojecia :) Trzeba uzyc bialej kartki i ustawic z uzyciem wszystkich lamp? O ile tak sie da - niestety tutaj jestem 'tabula rasa' i nawet pomyslu nie mam,
5. Na jakie ustawienia w Nikonie D80 (lub jakimkolwiek innym aparacie) powinienem zwrocic uwage?
6. Jakies triki? Sztuczki? Doswiadczenia, ktorymi ktos moze sie podzielic?


1 jak białe - to białe, a nie beżowe. I tak by białe tło było białe bez obróbki to musisz je osobno oświetlić i to równomiernie. Najlepiej użyć tak ze 6 małych i słabych lamp :-D, ja używam 2 i nie jest najlepiej.
2 - tu jest tak dużo opcji, że nie odpowiem. Patrzysz się na efekt oświetlenia (masz piloty w lampach) i regulujesz moc, mierzysz flashmeterem. Po 5 latach będziesz w tym biegły :-D. No, może po 3.
3 - powinieneś miec miernik. Robienie prób gdy czeka modelka i cała ekipa? A jak chcesz w czasie sesji zrobić jakąś zmianę? Polecam flashmeter.
4 - pomiar na białej lub szarej karcie. WB pre. Poszukaj w instrukcji body
5 - koniecznie WB pre i przy dobrej ekspozycji wszystko wyciągniesz z RAW.
6 - ??? konkretnie o jaki efekt chodzi?

Vit77
22-10-2007, 23:12
OK, dzieki za odpowiedz - moze niedluga, ale zawsze cos.

Ad. 1. Kupilem tlo biale - szkoda zabawy jednak.. na doswietlenia tego tla mnie nie stac niestety, ale tez cudow mi nie potrzeba. 3-4 klikniecia i mam caly obszar w PS objety, wymaze i bedzie bialo. Zdjecia sa potrzebne tylko i wylacznie do sprzedazy ciuchow.. a nie zdjec samych w sobie - wiec mam tutaj dosc lekko. I tak przyspieszy mi to prace - i to bardzo, bardzo mocno.
Ad. 2. Znalazlem w necie kilka ustawien.. generalnie z mojego oswietlenia jestem zadowolony, nie widac zadnych niepotrzebnych cieni, ciemniejszych obszarow, etc.. a dalej to faktycznie, pokombinuje.. z sesji na sesje bedzie lepiej i lepiej.. zwlaszcza, ze sesje mam co 1-2 dni :)
Ad. 3. Kupilem i swiatlomierz.. najtanszy mozliwy - ale duzego wyboru nie bylo, mieli tylko dwa w sklepie :) Nazywa sie SEKONIC, nawet nie mialem czasu sprawdzic czy to dobrze czy to zle :)
Ad. 4. Tak, tak.. chodzilo mi bardziej o to jak to sie z flashami robi. Zrobilem z flashem wszystkich lamp - z tego samego miejsca, z ktorego mialy byc robione zdjecia.. i z takimi samymi ustawieniami wszystkimi.. nawet mi Nikon D40 pokazal "good" jak robilem ten pomiar, ale z efektu zadowolony nie jestem. Kolory sie jednak roznia troche od rzeczywistych :(
Ad. 5. Tutaj bardziej chodzi mi o wybor trybu robienia zdjec oraz o ustawienie parametrow ISO, shutter, F.. dzisiaj w czasie pierwszej sesji wybralem tryb M.. wszystko recznie, no i ustawilem ISO na 125, shutter na 1/60s, F = 8.0; wczesniej zmierzylem swiatlo na flashach, jeden dawal 8, drugi 5.6 (ISO, shutter tez mi sie udalo dobrze ustawic - chyba).. no i efekt byl raczej slaby - slabszy niz poprzednie zdjecia w naturalnym swietle w polcieniu. Zdjecie jest nie takiej ostrosci jakbym sobie zyczyl, podejrzewam, ze powinienem zwiekszych ISO? Ale do ilu? Drastycznie? Odrobine? Oprocz tego te kolory - od czego zalezy ich wierne odwzorowanie? Tutaj to kazda pomoc by sie przydala - bo faktycznie nie mam zadnego punktu zaczepienia i kompletnie sie na tym nie znam.
Ad. 6. Dobre pytanie.. ale ok - chodzi mi o uzyskanie takiej jakosci zdjecia:
http://images21.fotosik.pl/228/d02c457f90c6dcc3.jpg - bialy kolor to podstawa..
http://images11.fotosik.pl/102/a864914d87916737.jpg - ale i inne kolory powinny wyjsc..
Da rade? :)

ekonet
23-10-2007, 17:59
no i ustawilem ISO na 125, shutter na 1/60s
Za mało - pracuj na krótszych czasach - 1/125, 1/160 przynajmniej. Eliminujesz wtedy skuteczniej wpływ światła zastanego. W studio nie pracujemy czasem otwarcia migawki (jakbym słyszał naszego Admina...).

Jacek_Z
23-10-2007, 20:52
dzisiaj w czasie pierwszej sesji wybralem tryb M.. wszystko recznie, no i ustawilem ISO na 125, shutter na 1/60s, F = 8.0; wczesniej zmierzylem swiatlo na flashach, jeden dawal 8, drugi 5.6 (ISO, shutter tez mi sie udalo dobrze ustawic - chyba).. no i efekt byl raczej slaby - slabszy niz poprzednie zdjecia w naturalnym swietle w polcieniu. Zdjecie jest nie takiej ostrosci jakbym sobie zyczyl, podejrzewam, ze powinienem zwiekszych ISO?
migawka na 1/125 choc to mało istotne. Po co chcesz podnosc ISO? Nie możes podnieśc mocy lamp?
Przysłona 8 powinna wystarczyc by się zmieścić w GO. Nie wiem o czym mowa z tą ostrością.
Kolor - masz czystą biel? Jeśli nie to źle ustawiłeś WB. A jak dobrze - to poprawiaj w PS.

Vit77
23-10-2007, 21:23
Za mało - pracuj na krótszych czasach - 1/125, 1/160 przynajmniej. Eliminujesz wtedy skuteczniej wpływ światła zastanego. W studio nie pracujemy czasem otwarcia migawki (jakbym słyszał naszego Admina...).

OK, dzieki - bardzo konkretna wskazowka, zobaczymy co z tego wyjdzie. Swiatla zastanego duzo nie bylo.. prawie wcale, zdjecia robilem wieczorem a swiatlo sztuczne ograniczone bylo do bardzo slabego.


migawka na 1/125 choc to mało istotne. Po co chcesz podnosc ISO? Nie możes podnieśc mocy lamp?

No moge, ale zdjecia sa naswietlone raczej dobrze. Myslalem, ze to moze miec wplyw na ostrosc, jesli nie to tez bardzo cenna wskazowka :)
Czyli.. co zmienic w ustawieniach (aparatu glownie chyba) po zwiekszeniu mocy lamp?


Przysłona 8 powinna wystarczyc by się zmieścić w GO. Nie wiem o czym mowa z tą ostrością.
Kolor - masz czystą biel? Jeśli nie to źle ustawiłeś WB. A jak dobrze - to poprawiaj w PS.

Z ta ostroscia to moze jest to, ze aparat nie ustawia precyzyjnie ostrosci w polmroku.. bede probowal teraz wlaczyc swiatlo stale lamp w czasie sesji - bo probowalem bez niego.. przyczyna banalna, otoz nie moglem wyzwolic blysku jednej lampy cellem (tej z parasolka - chyba bylo troche za jasno i nie lapalo blysku).. robie to lampa wbudowana w aparat ustawiona na minimum mocy.. teraz co prawda wpadlem na to, ze od strony parasolki moge wstawic jakas przegrodke i czujnik nie bedzie widzial tego swiatla. Sorki, ze takie glupie rozwazania, ale to sa moje ciezkie poczatki..

Co do bieli, nie ma bieli niestety, nie podswietlilem tla. No nie wiem co jeszcze moge zrobic z tym ustawieniem WB - podejrzewam, ze jest on daleki od prawidlowego, bo kolory sie nie zgadzaja.. swiatlo dalem takie samo jak w czasie pstrykania, blyski takie same, nawet aparat w tej samej odleglosci od tla (z tla bralem probke).. no ale niestety to nie to. Pokombinuje w ciagu 2-3 dni i powiem o efektach.
A tak w ogole to w jakiej odleglosci od tla modelke ustawic?

Aaa.. no to na koniec przyznam sie bez bicia - zdjecia wyszly tragicznie..
Przed: http://s208.photobucket.com/albums/bb145/behemot_co_ltd/-Working%20Files/Forum%20tests/?action=view&current=JK-0039A.jpg
Po: http://s208.photobucket.com/albums/bb145/behemot_co_ltd/-Working%20Files/Forum%20tests/?action=view&current=JK-0039B.jpg

Minimum potrzebnego retuszu, dobor koloru kurtawki - bo to jest niestety musowe. Ale nie mam czasu na wiecej, bo zdjec sporo czeka do obrobki.. Jak myslicie? Co poprawic w studiu i sprzecie?

Dorzucam jeszcze jedno przegiecie - kolor sliwkowy wyszedl jak bordowy..
http://s208.photobucket.com/albums/bb145/behemot_co_ltd/-Working%20Files/Forum%20tests/?action=view&current=BL-0145.jpg
Bialy i czarny wygladaja przyzwoicie, czerwony, rozowy wychodza ladnie,
Ale kremowy tak jakby mu braklo zoltego, a stonowany niebieski jest zbyt intensywny.. wyglada na to, ze kanal niebieski ma klopoty :)

ekonet
25-10-2007, 02:24
ISO nie podnoś - zawsze najlepiej mieć najmniejsze.
WB - Admin na kursie zalecał ustawianie na "direct sunlight", w wielu przypadkach to się sprawdza.
Sprawdzaj histogram na zdjęciach próbnych - powinien być dosunięty do prawej strony, jednak bez przepałów. W studio ludzie często niedoświetlają zdjęcia, gdyż oglądane na wyświetlaczu w ciemnawym środowisku obrazki wydają się jasne - potem okazuje się, że za ciemne - w efekcie kolory mogą być inne od oczekiwanych.

Vit77
25-10-2007, 06:45
Czyli przy robieniu zdjecia w studio, WB sciagnac z kartki w swietle slonecznym? Czy to jakos inaczej sie robi?
Jakas opcje mierzenia WB ustawic, pre czy direct sunlight czy moze cos innego?

No to histogram u mnie jest dosuniety do prawej strony, ale chyba z przepalami :) Wyglada tak, ze:
- zaczyna sie od okolo zera,
- zaraz potem - z lewej - mamy gorke (na okolo 30% skali), potem spada prawie do zera,
- gdzies w polowie zaczyna rosnac i mamy gorke - podobna do tej pierwszej, czesto nieco szersza,
- w 3/4 podzialki (osi X), po prawej stronie wyskakuje wielka gora :) na histogramie aparatu przekracza skale, na oko bedzie to ze 130% (czyli 4x wiecej niz poprzednie gorki),

Jacek_Z
25-10-2007, 10:02
Czyli przy robieniu zdjecia w studio, WB sciagnac z kartki w swietle slonecznym? Czy to jakos inaczej sie robi?
Jakas opcje mierzenia WB ustawic, pre czy direct sunlight czy moze cos innego?

Nie, pomiar WB PRE na kartke robi sie w tym świetle, w którym bedziesz robił zdjęcia. Czyli jak robisz zdjęcia na błysku to WB PRE robisz przy tym błysku.

Vit77
25-10-2007, 14:16
Ano tak robilem do tej pory - teraz moje pytanie tyczylo sie jednego z postow:

WB - Admin na kursie zalecał ustawianie na "direct sunlight", w wielu przypadkach to się sprawdza.

ekonet
25-10-2007, 14:25
Sprawdza się w wielu przypadkach - ale niuanse zależą od konkretnych lamp studyjnych; każda może dawać nieco inną temperaturę barwową światła. Musisz spróbkować zagadnienie i pracować na indywidualnie dobranych parametrach. Co jakiś czas sprawdzaj, bo w miarę zużycia żarówek może się zmieniać WB, a widzę, że jesteś dokładny. "Direct sunlight" to konkretne ustawienie WB aparatu, a wg potrzeb można je doprecyzować (szczegóły w instrukcji aparatu, np. w D70 +/- 3).
Nie jestem zresztą alfą i omegą w tematyce studyjnej, wolałbym, aby np. Jacek ostatecznie rozwiał Twoje wątpliwości.
Pozdrawiam serdecznie.

Jacek_Z
25-10-2007, 15:30
Sprawdza się w wielu przypadkach - ale niuanse zależą od konkretnych lamp studyjnych; każda może dawać nieco inną temperaturę barwową światła. Musisz spróbkować zagadnienie i pracować na indywidualnie dobranych parametrach. Co jakiś czas sprawdzaj, bo w miarę zużycia żarówek może się zmieniać WB, a widzę, że jesteś dokładny. "Direct sunlight" to konkretne ustawienie WB aparatu, a wg potrzeb można je doprecyzować (szczegóły w instrukcji aparatu, np. w D70 +/- 3).
Nie jestem zresztą alfą i omegą w tematyce studyjnej, wolałbym, aby np. Jacek ostatecznie rozwiał Twoje wątpliwości.

dobrze piszesz
WB pre a Direct sunlight - to dwa rózne ustawienia. Prowidłowiej na pewno jest WB pre.
tak jak ekonet_pth juz napisał - każdy model lamp błyskowych może miec inną temp barwową, w dodatku nasadki (parasolki, softboxy) moga ja trochę zmienić itd itd. Szkoda czasu na takie żmudne doświadczenia co i jak korygowac od pozycji Direct sunlight w dół czy w górę (jest taka opcja - zmiana pod drugim kółkiem)
ja juz wole ustawiac wtedy w kelwinach (około 5600) niż bawic się w te propozycje z body (słońe, błysk itp).
Nie wiem o czym mowa w zużyciu żarówek - bo one nie biorą znaczącego udziału w ekspozycji (tzn piloty).
Palnik zużywa się latami, więc w krótkim odstępie czasu daje ciągle taka samą temperaturę.

ekonet
25-10-2007, 15:36
Nie wiem o czym mowa w zużyciu żarówek - bo one nie biorą znaczącego udziału w ekspozycji (tzn piloty).
Palnik zużywa się latami, więc w krótkim odstępie czasu daje ciągle taka samą temperaturę.
Miałem na myśli palniki i kontrolowanie ich światła w odstępach kilkumiesięcznych; oczywiście, że nie co sesję.
Ostatnio na sesji u klienta eksplodował nam z wielkim hukiem jeden z palników w Elfo. Szef kazał zmienić obydwa palniki w lampie.