PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcie w 3D (trójwymiar dla ambitnych)



pawel777
20-10-2007, 21:42
witam,
pewnie sporo osób z całego grona doskonale oriętuje się jak zrobić zdjęcia 3D oraz potrafi je później zobaczyć:)... kiedy robiłem jeszcze fotki analogiem tylko jedna osoba faktycznie "zobaczyła" efekt trójwymiaru na fotkach. w takim razie zapraszam do oglądania na szybko zrobionej fotki.

dla tych którzy nie mieli jeszcze okazji bawić się w 3D:

1. z odległości ok 80cm od monitora postaraj się "zlać" wzrokiem te dwie fotki w jedną (tzecią która pojawi się na środku)
2. patrz spokojnie aż wzrok się przyzwyczai i sam "wyostrzy" na tą wirtualną fotkę
3. nie ma że widzisz trochę:)... tak jak mi często mówili znajomi... jeśli uda ci się wyostrzyć to zobaczysz fotkę w trójwymiarze!!!

pozdrawiam




https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img222.imageshack.us/img222/9622/drzewa3dfa3.jpg)

LukaszWiecek
20-10-2007, 22:49
Już nie raz próbowałem, i za żadną choinkę nie mogę całkowicie zlać ze sobą tych dwóch zdjęć ;) Idą do połowy i potem ani kawałeczka dalej. Ale za to lubię się bawić anaglifami :) http://wiecek.biz/robimy_zdjecia_3d.html

sebah
20-10-2007, 22:51
cos tam wychodzi ale ni cho**erki nie moge zrobic tego 100%. bede probowal dalej.

ech, nie daje rady... oczy az bola


o 800tny post:)

pawel777
20-10-2007, 23:19
no faktycznie chyba łatwiej się patrzy gdy jest to wydrukowane i leży sobie np na ziemi. kiedy siadasz na krzesełko i zwieszasz głowę jakoś oczy są mniej nadwyrężane niż gdy trzeba patrzeć na monitor...
ale warto próbować bo na monitorze te fotki są takie bardziej "żywe"...

liczę na to że choć kilka osób napisze że WIDZIAŁO fotkę 3D... tylko szczerze:)

ja znowu zerkam... no pięknie...

Fenek
20-10-2007, 23:35
Za cholerę nigdy nie jestem w stanie zrobić aż tak dużego zeza, jak wymagają wszelakie "foty 3D". Komukolwiek właściwie się to udaje? Ja nie jestem w stanie nawet jak się odsunę 2 metry od monitora...

pawel777
21-10-2007, 00:00
:)... zaczynam się obawiać... bo skoro ja widzę RZECZY których inni nie widzą to z medycznego punktu widzenia zaczyna być to dla mnie kłopotliwe!!!:)

a tak poważniej- jeśli dalej nic z tego to skopiujcie tą fotkę i wydrukujcie na zwykłej drukarce tak na pół strony (większego formatu nie zalecam bo to w niskiej rozdzielczości jest) i tak powinno być znacznie łatwiej.

chodzi o to by zobaczyć to choć raz... później nie ma już problemu. to jak z raz otwartymi drzwiami:)

Kolekcjoner
21-10-2007, 01:04
Piękny efekt :D. Widać bez problemu.

jacoslavgth
21-10-2007, 12:18
niesamowite
pieknie
poprosze przepis :) extra efekt :):):)

sebah
21-10-2007, 12:20
ha udalo mi sie :)

sniewczas
21-10-2007, 14:44
Eee... Mnie to tylko oczy od tego bolą ;) Fakt, że mam na nosie okulary ma jakieś znaczenie?

pawel777
21-10-2007, 17:58
kolekcjoner, jacoslavgth, fotograf - cieszę się że potwierdziliście moje 3D!:)

o wiele łatwiej zrobić taką fotkę niż ją później zobaczyć:) - po prostu celujemy w jakiś punkt robimy fotkę potem przesuwamy się w lewo lub w prawo o jakieś 10 - 20 cm kierujemy aparat w ten sam punkt i znowu fotka... i po sprawie. tylko teraz ważne by zjęcia ułożyć odpowiednio. jedno jest lewe drugie prawe... jak ułożycie odwrotnie to po wyostrzeniu nie będzie trójwymiaru tylko zwykła fotka:).

dla chętnych jeszcze jedna fota zrobiona dziś we wrocławskim rynkupod pomnikiem Fredry



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img86.imageshack.us/img86/4290/supki3dls3.jpg)

pawel777
21-10-2007, 18:03
sniewczas - okulary mają takie samo znaczenie w 3D jak w twoim codziennym postrzeganiu... one nie przeszkadzają.
pozdrawiam

LukaszWiecek
21-10-2007, 18:21
Ja dopiero tutaj widzę prawdziwe 3D ;)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wiecek.biz/temp/zalaczniki/forum/anaglif.jpg)

Anaglify ROX! (http://wiecek.biz/robimy_zdjecia_3d.html)

sniewczas
21-10-2007, 18:26
No dobra, powiedzmy, że mi się udało... Chociaż nie do końca, bo jak już się zrobi w miarę ostro, to nie mogę dłużej utrzymać tego śmiesznego zeza i wbrew własnej woli wracam do normalności :) a co za tym idzie, nie bardzo mogę zauważyć ten trójwymiar... Czyli właściwie się nie udało ;)

Guancho
21-10-2007, 18:32
Ja tego nie czaję... idę się napić, może wtedy się uda :D

harb
21-10-2007, 18:39
fajny efekt

ArtX
21-10-2007, 19:04
nie kazdy potrafi 'zobaczyc' takie foto bez specjalnych okularkow (takie np razem z kompletem zdjec sa na okladce Toola - '10 000 days'). Dla tych co nie moga sobie poradzic polecam jeszcze jedna probe z mala modyfikacja - zdjecia nalezy zamienic kolejnoscia (tak, wbrew pozorom to robi duza roznice, tzw. cross-eye lub wall-eye view). Bardzo czesto takie stereogramy sa prezentowane w formie trzech obrazkow obok siebie, co umozliwia poprawne ogladanie szerszej grupie ludzi (np. w krystalograficznych publikacjach naukowych). Polecam sprobowac, bo efekt jest fajny : )
pozdro
Art.

Corvus5
21-10-2007, 19:15
Widzę efekt bez problemu, bo oglądam takie zdjęcia od wielu lat. Sam swego czasu robiłem + edytor, którym można ładnie dopasować zdjęcia obok siebie. A aparatu nie wystarczy tylko przesunąć na bok. Potrzeba małej dziury i tej samej ekspozycji oraz małej kompresji zdjęć, a ludzi fotografować dwoma zsynchronizowanymi aparatami najlepiej umieszczonymi na jednej szynie.

gadas
21-10-2007, 19:16
Starajcie sie skupić na białym pasku między fotkami lekki zez na nos starając sie jednoczesnie patrzeć na foto i macie 3D :D

Kolekcjoner
21-10-2007, 21:12
Drugi zestaw też widzę bez problemu (okulary) - suuuuuper :D.

pawel777
21-10-2007, 21:34
Corvus5 - faktycznie tak jak podpowiadasz ważne jest zachowanie w miarę jak największej głębi ostrości co pozwala na leprze ukazanie detali na drugim planie zdjęciowym...

chciałem po prostu zakcentować że zrobienie takich fotek to żadna filozofia:)

ja swoję robiłem z ręki dosłownie w 5 sekundek:)

Guancho - no nie wiem... może to jakaś myśl:), a tak poważniej to ja za pierwszym razem też teg nie zobaczyłem choć siedziałem przez jakiś czas co chwilę robiąc "podchody"... następnego dnia wypoczęty zerknąłem i... wszedłem bezboleśnie w świat 3D

pozdrawiam

piterdm
22-10-2007, 00:25
Jest.......:-D udało mi się chyba dopiero za 6 razem, ale dopiero dzisiaj, bo wczoraj mi się nie udało.

jacoslavgth
22-10-2007, 09:08
a ja znowu widze, widac odkrylem w sobie kolejny talent :) sprobuje poczynic proby z takim zdjęciem bo fajna faza jest :)

Gemini
22-10-2007, 12:33
Sorry... ale ja chyba jakiś wadliwy jestem... zeza robię, czaję w obrazek, Żona ma polewkę, tracę autorytet w oczach własnych dzieci... pi@#$#$^% to!
Nie dam rady bez wspomagacza ;(

jacoslavgth
22-10-2007, 14:48
hahahaha - tylko wodka nas uratuje :)
dzis znalazlem przystawke manfrotto, ktorá zaklada sie na glowice i mozna przesuwac aparat prostopadle do osi obiektywu, cos na zasadzie suwnicy, fajna rzecz, cena jak za zboze ale jak sie przykreci do tele moze tez sluzyc jako ráczka :)
moze bedzie sie robic zdjécia w 3d nieczesto, ale efekt jest tak fajny ze warto kupic cos takiego :)

Rafał_Sz
29-10-2007, 20:54
Moje oczy!!!! ---> :twisted:

meliszipak
31-10-2007, 17:10
To jakaś sciema. Patrzę i widzę dwa zdjęcia i oczy bolą :)

Fenek
31-10-2007, 17:27
Wkur...zyłem się i zwyczajnie zapakowałem to zdjęcie do GIMPa, pomniejszyłem o połowę i teraz widzę jak należy. :D

apclima
31-10-2007, 23:00
Ja z żoną po kilku sekundach widzimy wszystko w 3D, jest ********e. Ciekawy efekt, ale czy warto dla 2 promili. :-( Fajne pozdrawiam

jacoslavgth
01-11-2007, 11:14
pomysl z dwoma aparatami na jednej szynie jest dobry, ale powinny to byc takie same body ze wzglédu na rozbieznosci ekspozycji , wb i oddania kolorow, no i takie same szkla.
ja ostatnio zrobilem jedno taie zdjécie i patrzylem sie godzinami :)
strasznie fajne to to :)

rabijki
01-11-2007, 11:19
nie rozumiem tego:
jaki jest sens takich zabaw???
jest udalo mi sie za ktoryms tam rtazem ale wczoraj probowalem i nic z tegO???

przeciez fotografia sluzy o jej ogladania a nie podniecania sie technologia. w tym przypadku nikt nie ocenil zdjecia a wszyscy skupili sie na gapieniu jak srok w kosc - dla mnie samo to to dramat.

jesli chodzi o 3 d wole anaglifa lub lenticular, albo stary dobry sposob ogladania stereopar w specjalnej przegladarce. takie zabawy nie pozwalaja na skupienie sie na fotografii, a dla mnie wlasnie o to w fotografii chodzi

olo

jacoslavgth
01-11-2007, 11:24
nie rozumiem tego:
jaki jest sens takich zabaw???
jest udalo mi sie za ktoryms tam rtazem ale wczoraj probowalem i nic z tegO???

przeciez fotografia sluzy o jej ogladania a nie podniecania sie technologia. w tym przypadku nikt nie ocenil zdjecia a wszyscy skupili sie na gapieniu jak srok w kosc - dla mnie samo to to dramat.

jesli chodzi o 3 d wole anaglifa lub lenticular, albo stary dobry sposob ogladania stereopar w specjalnej przegladarce. takie zabawy nie pozwalaja na skupienie sie na fotografii, a dla mnie wlasnie o to w fotografii chodzi

olo

oczywiscie ze jest sens pokazywania takich zdjéc, w tym wátku nie chodzilo o oceianie samego zdjécia ale o sposob w jaki mozna je przedstawic i wykorzystac przy bardziej ciekawych ekspozycjach, najlepiej zrobic w ten sposob architekture, czy fotografie produktowá :)

pawel777
01-11-2007, 21:00
Ja z żoną po kilku sekundach widzimy wszystko w 3D, jest ********e.

To za co cenię sobie to forum obok wielu innych rzeczy to dbałość o kulturę słowa... dlatego do Ciebie apclima - to nie było konieczne

rabijki - celem mojego wątku było pokazanie tym którzy jeszcze się z tym nie mieli okazji spotkać w jaki sposób można w prosty sposób zrobić fotki 3D oraz jak je później oglądać... i tyle... dla mnie jest to ciekawa sprawa choć bardzo sporadycznie robię takie ujęcia.

jacoslavgth - ty rozumiesz mnie doskonale:)

pozdrawiam

jacoslavgth
02-11-2007, 00:04
To za co cenię sobie to forum obok wielu innych rzeczy to dbałość o kulturę słowa... dlatego do Ciebie apclima - to nie było konieczne

rabijki - celem mojego wątku było pokazanie tym którzy jeszcze się z tym nie mieli okazji spotkać w jaki sposób można w prosty sposób zrobić fotki 3D oraz jak je później oglądać... i tyle... dla mnie jest to ciekawa sprawa choć bardzo sporadycznie robię takie ujęcia.

jacoslavgth - ty rozumiesz mnie doskonale:)

pozdrawiam

no raczej - chociaz tez uwazam ze jest ********e :):):) mam nadzieje ze juz niedlugo uda mi sie zrobic cos ciekawego w 3d.
pozdrawiam

Iza
02-11-2007, 14:19
Udało się pierwszy raz w życiu. Bomba ;) Już nie jesteś sam...

Ruppel
02-11-2007, 20:10
przepraszam pomyłka, a efektu 3d za cholerę nie mogę dojrzeć:)

Miloko
03-11-2007, 20:20
ooo wow , ale fajne , od razu widać 3 D

żółto-czarny
03-11-2007, 20:38
Jestem ciekaw, z jakiej odległości to oglądacie? Ja też zobaczyłem 3D, ale było zdecydowanie mniej niż wspomniane na początku 80cm. Co do przeglądarki, o której pisał rabijki to kiedyś widziałem scenki stereograficzne z okresu okupacji hitlerowskiej, w oryginalnej ramce pochodzącej z tamtych czasów. Rzeczywiście - jakbym się na chwilę przeniósł w tamte czasy :-o

Kolekcjoner
03-11-2007, 22:24
Jestem ciekaw, z jakiej odległości to oglądacie? Ja też zobaczyłem 3D, ale było zdecydowanie mniej niż wspomniane na początku 80cm. (...)

Ja też uzyskuję ten efekt z mniejszej odległości.

agawytka
05-11-2007, 12:59
Rewelacja :):):):)

fIlek
26-08-2009, 14:51
No to odgrzewam, bo jest ku temu okazja: http://fujifilm.pl/aparaty_cyfrowe,3d,78,ogolne.html

GUINNESSts
26-08-2009, 22:44
Dziala. Swietne!!!

mOSAd
29-08-2009, 01:55
Rewelacja!!! :) Do opisu jak uzyskać efekt dodałbym podpowiedź. W momencie robienia zeza (tak, to ma być zez!) i otrzymania obrazu pośrodku, należy lekko poruszać się całym ciałem, do przodu i do tyłu by dostroić ostrość. Można to zrobić bez poruszania się, ale na początku łatwiej lekko się "bujać" by ustalić lepiej kadr. Jak czujecie, że jest blisko, to należy skupić się na jednym detalu. I dac chwilę czasu naszemu autofokusowi. :) W momencie dostrojenia, można patrzyć dość długo i wzrok się przestaje już męczyć. To mózg się wysila próbując złożyć obrazy do kupy, a nie oczy jako takie. Zatem po złożeniu zdjęć, "wzrok" przestaje się męczyć, a jedynie mięśnie próbują ściągnąć gałki do normalnej pozycji :)
Po wyostrzeniu można zmieniać delikatnie odległość od monitora. Na przykład można się zbliżyć na kilkanaście cm! Po ustaleniu 3D, poruszanie głową góra dół daje dobry efekt, natomiast nie wolno ruszać na boki :)
Jeszcze jedna obserwacja! Jeśli jakiś obiekt znajduje się tylko na jednym ze zdjęć, to nie wolno na niego patrzeć! Przykładem są nogi ludzi na schodach w PG rogu drugiego zestawu zdjęć (na prawym zdjęciu są nogi, na lewym nie ma). Jeśli tylko spróbujemy na nich wyostrzyć wzrok, powrócimy do oglądania prawego obrazka zamiast 3D!

kijas
29-08-2009, 14:49
Bajer - widoczek z rynku łatwiejszy do zobaczenia (mniej szczegółow, łatwiej złapać "pozorną ostrość"), ale przy lasku warto się namęczyć, ilość szczegółów w 3D imponująca :)

Dobra robota!

Kijas

pire
13-09-2009, 01:07
Ja tam nic nie widzę

Nivelen
18-09-2009, 21:44
hmmm mam wrażenie, że na tym obrazku to tak samo działa
http://www.ny3d.org/Tool-3D_head_skull.jpg

to część okładki wspomnianej przez ArtX płyty Tool'a

widmin
19-09-2009, 00:17
ni jak nie widze po srodku obrazu jest ale boki nie ostre

Magda.K
19-09-2009, 00:39
Fajne. Patrzy się na to tak samo jak na stereogramy :)
Są nawet ruchome ;)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2009/09/Stereogram_Tut_Animated_Shark-1.gif
źródło (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6c/Stereogram_Tut_Animated_Shark.gif)

251kris
19-09-2009, 01:06
Fantastyczne!
Faktycznie trzeba troche zezować :)

Nivelen
19-09-2009, 12:03
stereogramy to dla mnie pikuś, ale te zdjęcia 3d... aż mnie oczy bolą :D

fiolka
22-09-2009, 20:13
No, pięknie! udało się- za 3 razem:mrgreen:

żółto-czarny
22-09-2009, 21:16
Są nawet ruchome ;)

Ja się poddaję. Proszę powiedz, co tam widzisz ;)

Ge.
22-09-2009, 21:20
Nie widzę w 3D :( może to temu, że mam astygmatyzm... tak to sobie będę tłumaczyła!

Nivelen
24-09-2009, 22:04
Ja się poddaję. Proszę powiedz, co tam widzisz ;)


tam jest rekin i płynie w dodatku :D

żółto-czarny
24-09-2009, 22:19
Nie nadążam z zezowaniem ;)

Dżana
01-11-2009, 02:39
widzę,a nawet szumi :) a może mi szumi Crema & Caffe Liquore,który popijam,fajny pomysł,zawsze to coś innego...

cypherdid
01-11-2009, 09:41
heheh...lol...udało się...chwila próbowania i jest...nawet ciekawy efekt!

kosmaster
03-11-2009, 12:18
Pierwszy raz widze takie cuda :) naprawde świetne.