PDA

Zobacz pełną wersję : wykorzystanie zdjęć bez zgody



sygurd
20-10-2007, 14:20
Witam.
Wiem, że było i zaraz zacznie się odsyłanie do innych wątków, ale chciałbym pokrótce opisać swoją sytuację. Liczę na jakąś pomoc merytoryczną, bo nie orientuję się w prawie i nie mam też znajomych prawników.
Sprawa wygląda następująco. Kilka dni temu trafiłem do Biura Promocji Miasta Lublina na prezentację nowego logo miasta przygotowanego/ą przez firmę reklamową z Warszawy. Troszkę się zdziwiłem, gdy w pewnym momencie ujrzałem 2 swoje zdjęcia, które tworzyły tło dla nowego loga. Na początku pomyślałem sobie, że nic na to nie poradzę, bo to tylko prezentacja, nie trafi do większości ludzi (chyba), nie będzie w sprzedaży. Każdy z dziennikarzy dostał płytki z prezentacjami w pdf (po 2 płytki, bo były 2 propozycje loga, ale moje zdjęcia są tylko przy tym pierwszym). Później przyszła refleksja, że firma owa ze stolicy dostała za przygotowanie tego wszystkiego, a więc także prezentacji 50 tyś zł. (są to dane ogólnie dostępne w sieci). Widać nie trudzili się z nią za bardzo bo weszli sobie po prostu na serwis flickr.com, wpisali w wyszukiwarce "lublin" i trafili zapewne na moje zdjęcia, których tam z tego miasta zamieściłem trochę.
Sam nie wiem co o tym wszystkim myśleć. Jeżeli macie jakieś pomysły to prosiłbym o pomoc.

ulv
20-10-2007, 14:29
Widzę, że kolega może sobie zaplanować zakupy nowego sprzętu. Zazdroszczę...
Tak na poważnie, poszukaj, był gdzieś wątek na forum o kradzieży zdjęć i jak należy potraktować złodzieja.

Pozdrawiam i powodzenia życzę
Ulv

jchyra
20-10-2007, 14:31
Prezentacja to też jest forma rozpowszechniania. Prawnie nie różni się od publikacji czy emisji kradzionych materiałów. Idź z tym do ZPAFu albo dowolnego prawnika i sprawa jest wygrana. Zazdroszczę przypływu gotówki. Cholericia czemu mi nic nie chcą ukraść :-)

sebah
20-10-2007, 14:52
gratuluje :mrgreen:

jjj
20-10-2007, 15:03
...również się przyłączam do gratulacji ;) ps. Zrób jak pisze jchyra...

Jacek_Z
20-10-2007, 17:56
....owa ze stolicy dostała za przygotowanie tego wszystkiego, a więc także prezentacji 50 tyś zł. (są to dane ogólnie dostępne w sieci). Widać nie trudzili się z nią za bardzo bo weszli sobie po prostu na serwis flickr.com, wpisali w wyszukiwarce "lublin" i trafili zapewne na moje zdjęcia.
nie wiem jaki jest regulamin serwisu flickr i na co sie zgadzasz publikując tam zdjęcia. Jesteś pewien, że to twoje ujęcia, a nie podobne?
Jeśli nie można pozyskac zdjęć z flickr jak ze stocka i to są twoje zdjęcia - to ścigaj warszawiaków. Tym bardziej, że dostali tak dużą kasę. Pierw polubownie, a jak nie będą skłonni rozmawiać - to przez adwokatów i sądownie.

Władca Pixeli
20-10-2007, 19:07
nie wiem jaki jest regulamin serwisu flickr i na co sie zgadzasz publikując tam zdjęcia.


Notice for Claims of Intellectual Property Violations and Agent for Notice
If you believe that your work has been copied in a way that constitutes copyright infringement, or that your intellectual property rights have been otherwise violated, please provide Yahoo!'s Copyright Agent with the following information:
.....

Yahoo!'s Agent for Notice of claims of copyright or other intellectual property infringement can be reached as follows:
By mail
Copyright Agent
c/o Yahoo! Inc.
701 First Avenue
Sunnyvale, CA 94089

Szkoda, że nie mieszkasz w USA bo wtedy oni mogliby to załatwić.

sygurd
20-10-2007, 19:24
No nie przesadzajcie z tymi gratulacjami. To tylko 2 zdjęcia. Poza tym Jacku_Z: na pewno są moje. Szczególnie, że jeden to hdr a drugi panorama z 6 zdjęć i trochę nad nimi siedziałem. Na flickrze mają adnotację "all right reserved".
Wiem, że najpierw muszę do nich napisać, żeby się ustosunkowali do tego co zrobili. Nie wiem tylko jak policzyć za to wszystko. Czy procent od tego co dostali za reklamę? Czy może zaproponować swoją cenę? Jakieś limity? Cennik ZPAFu jest trochę skomplikowany dla mnie, szczególnie że tam są podane ceny do wymiarów odbitek.

david555
20-10-2007, 19:48
Bez skrupułów zażądaj całego honorarium jakie rabusie otrzymali + zwrot kosztów wynikłych ze strat zdrowotnych (stres).;)

sailor
20-10-2007, 19:56
No nie przesadzajcie z tymi gratulacjami. To tylko 2 zdjęcia.

to AZ dwa zdjecia. do tego wykorzystane jako jeden z glownych elementow prezentacji ktora miala swoja cene. wskutek tego mozesz zadac tej wlasnie ceny plus odszkodowania za "straty moralne".

sygurd
20-10-2007, 20:19
to AZ dwa zdjecia. do tego wykorzystane jako jeden z glownych elementow prezentacji ktora miala swoja cene. wskutek tego mozesz zadac tej wlasnie ceny plus odszkodowania za "straty moralne".

To ja już nie wiem czy żartujecie czy nie. Nie zażądam przecież 50 tysięcy złotych, bo to przesada i mogą się roześmiać mi w twarz. Chcę ustalić jakąś taką cenę, która nie będzie przesadzona.

Gdy będę do nich pisał list to mam się powołać na jakieś paragrafy?

david555
20-10-2007, 20:31
To ja już nie wiem czy żartujecie czy nie. Nie zażądam przecież 50 tysięcy złotych, bo to przesada i mogą się roześmiać mi w twarz. Chcę ustalić jakąś taką cenę, która nie będzie przesadzona.

Gdy będę do nich pisał list to mam się powołać na jakieś paragrafy?

Bardzo Cię proszę nie wkurzaj mnie, bo ziółka mi się kończą.;) Jak goście wzięli 50 tys. za Twoje zdjęcia, to ile Twoim zdaniem Ci się należy? 10 złotych? Nie przerażaj mnie. Żądaj całego otrzymanego honorarium +. Tak jak pisaliśmy.

sailor
20-10-2007, 20:34
Nie zażądam przecież 50 tysięcy złotych, bo to przesada i mogą się roześmiać mi w twarz.

dlaczego nie? skoro oni zrobili projekt ktorego podstawa sa twoje zdjecia i wzieli za to 50tys pln to wlasnie tyle sa warte. jak sie nie zgodza to zloz do prokuratury zawiadomienie o przestepstwie i wytocz im proces biorac dobrego prawnika. wygrasz na 100%. nawet jelsi prawnik wezmie polowe to i tak jest to gra warta swieczki

david555
20-10-2007, 20:38
...nawet jelsi prawnik wezmie polowe to i tak jest to gra warta swieczki

Prawnicy nie biorą połowy (na szczęście:)), ale do 25%-30%, najwyżej.;)

sygurd
20-10-2007, 20:57
To była prezentacja loga oraz logotypu (właściwie to dwóch do wyboru). Pełna nazwa to "Projekt znaku promocyjnego i systemu identyfikacji wizualnej dla miasta Lublina". Z ich propozycji rozpoznałem 2 swoje zdjęcia, ale były też inne i ich autorzy też mogą nie wiedzieć, że wykorzystano je bez zgody. Tak więc Sailor, wydaje mi się trochę górnolotne stwierdzenie, że te moje był podstawą całego projektu, aczkolwiek były wykorzystane razem z logo, na którymś tam etapie prezentacji.

wilus
20-10-2007, 21:12
oskubali Cie perfidnie więc zero litości

arturs
20-10-2007, 21:36
Tylko najpierw "zabezpiecz dowody" - czyli w jakiś sposób niech Ktoś np. z urzędu miasta potwierdzi że dostałeś na tej prezentacji dokładnie te materiały wykorzystujące Twoje zdjęcia (chociaż w opisanej sytuacji kiedy sporo materiałów poszło do ludzi ciężko będzie im się wykpić), potem do prawnika i niech on napisze pismo..
Co do kasy to Koledzy mają rację.. skoro dla nich i miasta warte jest to 50 tysięcy to dlaczego Ty masz dostać mniej (skoro oni tyle zarządali i miasto zapłaciło to znaczy że tyle jest to warte).. nie wiem jak wyglądają te logotypy ale sądzę że to narysowane w fotoszopie czy innym korelu na twoich zdjęciach jakieś tam parę krzywych kresek czy coś w tym stylu ...

Jacek_Z
20-10-2007, 21:58
To była prezentacja loga oraz logotypu (właściwie to dwóch do wyboru). Pełna nazwa to "Projekt znaku promocyjnego i systemu identyfikacji wizualnej dla miasta Lublina". Z ich propozycji rozpoznałem 2 swoje zdjęcia, ale były też inne i ich autorzy też mogą nie wiedzieć, że wykorzystano je bez zgody. Tak więc Sailor, wydaje mi się trochę górnolotne stwierdzenie, że te moje był podstawą całego projektu, aczkolwiek były wykorzystane razem z logo, na którymś tam etapie prezentacji.
poczekaj az twoj ewygraja i weź 100 tys
ciekawe jak by twoje zdjęcia (tzn logotyp z nimi) wygrały to czy by wtedy się z tobą próbowali dogadać. Dziwna to sytuacja, bo powinni to przewidzieć.

BAS
20-10-2007, 22:11
Od 800 do 2500 zł za fotke ( dotyczy wydawnictw albumowych )

sygurd
20-10-2007, 22:13
Przypuszczam, że moje zdjęcia wraz z logo na nich mogą w ogóle nie zostać wykorzystane w późniejszym etapie i służyły tylko upiększeniu i ładnemu pokazaniu ich pracy podczas prezentacji. Ale to moje gdybanie.

jchyra
21-10-2007, 00:14
Komunikacja społeczna (public relation), działania marketingowe, użycie do prezentacji, DEMO
Do 50 Ilość kopii z jednego utworu - 427zł w przypadku kradzieży zasądzana jest dwudziestokrotna wartośc = 8540zł

lub w gorszym, bardziej prawdopodobnym wariancie:
Prezentacje ze wszystkich nośników (diapozytyw, video, CD, DVD, inne)
Wykorzystanie w reklamie, jednorazowe krajowe 222zł czyli odszkodowanie = 4440zł

źródło - oczywiście tabele Ministra Kultury i Sztuki, strona www.zpaf.pl (http://www.zpaf.pl)

bastek73
21-10-2007, 09:17
Napisał Jacek Z
,,poczekaj az twoj ewygraja i weź 100 tys
ciekawe jak by twoje zdjęcia (tzn logotyp z nimi) wygrały to czy by wtedy się z tobą próbowali dogadać. Dziwna to sytuacja, bo powinni to przewidzieć."


I tak zrób jak pisał Jacek - wygrają - skubniesz więcej kasy, jeśli teraz zaczniesz z nimi sie targować to zapewne zmienia fotki i Twoje nie będą w logo czy jak to sie zwie .
Jeśli zrobią robotę do końca z Twoimi fotkami to zgarniesz więcej kasy, tylko ciszy i cierpliwości .W ostateczności i tak złamali prawo więc ich śćigniesz za to co już zrobili .
Pozdrawiam Sebastian

tobiks
21-10-2007, 11:29
Z tego co rozumiem a byc moze nie kazdy w taki sposob to skumal, to jego zdjecia byly TŁEM podczas prezentacji loga (czy też dwoch), i nie mają znaczącej wartości dla samego loga (zamiast białego tła-zdjęcia).
Oczywiste jest jednak bezprawne wykorzystanie zdjęć za ktore należy się honorarium - a teraz oczywiscie cos wiecej niz honorarium :)

prosze mnie poprawić jesli sie myle (najlepiej autor).

PS. gratuluje sytuacji - wprawdzie zalatwianie tych spraw nie jest miłe ale na pewno korzystne...

sygurd
21-10-2007, 12:59
Tobiks: masz rację, właśnie o to cały czas mi chodziło.

maq123
22-10-2007, 00:04
napisz jak się skończyło