PDA

Zobacz pełną wersję : Film animowany... - ratunku pomocy!!!



Al Koholik
18-10-2007, 23:09
Jesli gdzies temat podobny sie pojawil - to przepraszam, ale nie mam czasu sprawdzac. Pilna sprawa, a czasu na zbieranie informacji i na dalsze eksperymenty nie ma. Sprawa dotyczy tworzenia animacji filmowej. Bedzie to obraz ojejny malowany na szkle. Chodzi o to, by poszczegolne etapy utrwalac na fotografiach, a na ich bazie tworzyc film. Dodam, ze do dyspozycji mam nie wiele: nikon d70s, nikkor 18-70 i 50/1,8, lampe sb-800, statyw i calkowity brak doswiadczenia. Dodam, ze warunki oswietleniowe zapewne beda fatalne i zmienne. Czesc pracy zostanie wykonana na warsztatch (ktore raczej nie sa przygotowane do tego typu eksperymentow), a druga czesc w domu. Po paru probach i roznych ustawieniach lampy doszedlem do wniosku ze lampa sie nie sprawdza. Bez lampy za ciemno. Nadomiar zlego jest szansa, ze to nie ja bede robil zdjecia. Moze ktos ma jakies cenne rady. Tu nie chodzi o jakies mistrzostwa swiata tylko zeby to mialo rece i nogi i efekt koncowy po prostu byl czytelny tj widoczny:)

Czornyj
18-10-2007, 23:18
Jak duże będą te klisze?

Al Koholik
18-10-2007, 23:23
ooo szybki odzew... dzieki :) Jest to nababrane na formacie A3. Pd szklem polozona jest czarna tektura.

Al Koholik
18-10-2007, 23:45
Po kolejnych eksperymentach dodam, ze 50 odpada - od strony praktycznej sie nie sprawdza

jacek.gold
19-10-2007, 00:03
przydałby sie namiot bezcieniowy ale jak w nim malować? jeżeli nie użyjesz lampy a obraz będzie powstawał w dłuższym czasie to musi być robiony przy sztucznym oświetleniu bo zmieniające się w czasie warunki naturalne wykończą cię przy montażu. ogólnie kicha

Al Koholik
19-10-2007, 00:44
dla zobrazowania... mam nadzieje ze nie dostane po glowie za publikacje bez zgody autora :))
Kilka fotek z roznymi ustawieniami (tak wybiorczo wybrane)
1.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.2and2.net/files/4717de70cd08a.jpg)
2.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.2and2.net/files/4717dec10c4f4.jpg)
3.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.2and2.net/files/4717df24452ed.jpg)
4 - bez lampy

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.2and2.net/files/4717df80b9f14.jpg)

Najlepiej wychodzi bez lampy tylko, ze nalezy wowczas robic przy swietle zastanym a ono bedzie zmienne (jutro zajecia wieczorem - swiatlo sztuczne, sob i nd - rano i byc moze swiatlo naturalne, reszta w wolnych chwilach w domu) A jak robic z lampa zeby, jak najlepiej rozproszyc swiatlo?? Dodam, ze aparat bedzie nisko tj ok 0,5m

jacek.gold
19-10-2007, 15:55
Obróć głowicę lampy w drugą stronę czyli palnik po stronie wizjera i nie zasłaniając palnika głową odbijaj od sufitu. Powinno być lepiej niż to co wsadziłeś

ozzy
20-10-2007, 09:51
najlepiej rób w trybie manualnym (zarówno jeśli chodzi o lampę, jak i aparat)- zawsze na tych samych ustawieniach czasu, przysłony i lampy- pozwoli to uzyskać jednakową ekspozycję na kolejnych klatkach /dotyczy oczywiscie jednego pomieszczenia). lampę skieruj w sufit...

jchyra
20-10-2007, 10:47
Lampę wsadź pod obrazek (kontra), tylko w sporej odległości. Ustaw manualnie siłę błysku i będzie git. Jeśli będzie za mocno walić, dołóż kilka kalek technicznych. Tak odbywa się to w profistudio na świetle stałym. Każdy obrazek to diapozytyw, trzeba go tylko podświetlić :-). Choć jak widzę akurat ta Twoja technika malowania zostawia grube warstwy farby, może wyjść śmiesznie bo farba nie przepuści światła i nie odda pełnego koloru.

Al Koholik
20-10-2007, 14:49
Dziekuje za wszystkie rady moze kiedys z nich skorzystam. Stala sie rzecz, ktora przewidzialem i to nie ja robie zdjecia tylko osoba, ktora maluje obraz (wkoncu to ona jest uczestnikiem warsztatow). Rzecz druga to taka, ze niezwrocilismy uwagi na jeden aspekt, a osoba prowadzaca warsztaty nie zezwolila na twzorzenie awangardy i nie bedzie to film tworzony w oparciu o kadry pionowe. Tak, ze praca poszla wczoraj do przerobki i jak podejrzewam w tej chwili wykonywane sa zdjecia, ktore nie uwzgledniaja waszych uwag. Chcialem podziekowac za odzew i podzielenie sie wiedza i doswiadczeniem. Pozdrawiam

ezin
21-10-2007, 00:52
1. nie celuj lampy w obrazek tylko odbijaj od sciany [prostopadlej do obrazka] lub od sufitu. Koniecznie uzywaj dyfuzora.

2. Nie rob tego w swietle zastanym tylko z lampa i ustawiaj [jak juz ktos wspomnial] lampe oraz w aparacie iso, przyslone, czas naswietlania zawsze tak samo.

3. Jesli juz robisz w swietle zastanym to rozumiem ze robisz to przy swietle z jakiejs zarowki normalnie w pokoju/pomieszczeniu. Jesli wychodzi ci za ciemno to zawsze mozesz zwiekszyc czas naswietlania, zmniejszyc przyslone czy zwiekszyc iso prawda?

4. Rozumiem ze robisz ze statywu? Jesli nie to koniecznie zalatw sobie statyw i zrob jakis prowizoryczny stelaz na obrazek tak aby aparat byl zawsze w takiej samej pozycji i obraz rowniez, poprostu ustaw go na czyms i zablokuj jego polozenie chociaz z 3 stron i przy kazdym kolejnym zdjeciu ustawiaj tak samo.

Al Koholik
23-10-2007, 11:17
1. nie celuj lampy w obrazek tylko odbijaj od sciany [prostopadlej do obrazka] lub od sufitu. Koniecznie uzywaj dyfuzora.

2. Nie rob tego w swietle zastanym tylko z lampa i ustawiaj [jak juz ktos wspomnial] lampe oraz w aparacie iso, przyslone, czas naswietlania zawsze tak samo.

3. Jesli juz robisz w swietle zastanym to rozumiem ze robisz to przy swietle z jakiejs zarowki normalnie w pokoju/pomieszczeniu. Jesli wychodzi ci za ciemno to zawsze mozesz zwiekszyc czas naswietlania, zmniejszyc przyslone czy zwiekszyc iso prawda?

4. Rozumiem ze robisz ze statywu? Jesli nie to koniecznie zalatw sobie statyw i zrob jakis prowizoryczny stelaz na obrazek tak aby aparat byl zawsze w takiej samej pozycji i obraz rowniez, poprostu ustaw go na czyms i zablokuj jego polozenie chociaz z 3 stron i przy kazdym kolejnym zdjeciu ustawiaj tak samo.


pare slow wyjasnien:

pierwsze zdjecie wykonane bylo z lampa ustawiona centralnie w obraz (z dyfuzorem) przy pozostalych swiatlo bylo za pomoca jakichs harcerskich metod rozpraszane. Jezeli chodzi o blysk w sufit, to to tez nie wypalilo - za wysoko mam sufit:) Jezeli bedzia animacja wykonywana jeszcze raz wowczas postaram sie o jakis ekran umieszczony zdecydowanoe nizej jak sufit.

po drugie. wszysto bylo wykonywane na manualu

po trzecie do dyspozycji nie mam i mial nie bede nic po za dwoma lampkami nocnymi - jezeli chodzi o warsztaty osiwtlenie dodatkowe bylo rownie mizerne

i po ostatnie - oczywiscie mam statyw

i na koniec dodam ze za pomoca harcerskich czy tez magajwerwskich metod to sie nie moze udac i dlatego...
smutek wypelnia ma dusze:)))