Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : pomocy - problem z matrycą



wcg
17-10-2007, 08:56
Poradzcie co mam robić, wczoraj fotografowałem zdjęcie nocne przy czasie około 10 min, występuje tragiczny szum cieplny matrycy plus hotpiksele. Czy to nadaje się do reklamacji, ew. zmapowania pikseli.
ISO 200
f8

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://cgw.pl/cgwpl/pliki/_DSC95730001s.jpg)

link do oryginalnego zdjęcia: http://cgw.pl/cgwpl/pliki/_DSC95730001.JPG

Pozdrawiam

cypherdid
17-10-2007, 09:29
takie zdjęcia to analogiem!!..przy naświetlaniu 9 minutowym takie rzeczy poprostu wychodzą..nie ma rady..
a jak interesuje Cie astrofotografia to bierz analoga!!

mpwt
17-10-2007, 11:15
a jak interesuje Cie astrofotografia to bierz analoga!!


Albo Canona ;)


Problem w tym, że aparat się nagrzewa i niestety matryca tez to rejestruje. Albo wykadrować albo polubić to...

Erie
17-10-2007, 12:12
hoty można usunąć filtrem z warunkiem grupowania:
- jeżeli w masce 3x3 piksele nie występuje grupa przynajmniej np. 3 pikseli o barwie zbliżonej do piksela centralnego to znaczy że piksel jest zakłócny (jest hotem) i należy go przefiltrować,
- filtr ten nie usunie przy tym kresek z gwiazd tak jakby to zrobił zwykły filtr medianowy (np. kurz i rysy), bo będą w masce 3x3 właśnie 3 piksele z gwiazd

zaraz napiszę ten filtr, tylko muszę zaktualizować matlaba

Erie
17-10-2007, 12:27
jak masz NEFa to podeślij

tu masz wersję ze zredukowanym szumem - http://s001.wyslijto.pl/?file_id=03785426895162947789, jak dostanę NEFa to skoryguje się też śmieszne narożniki

wcg
17-10-2007, 13:46
Przysłam NEF tego zdjecia.
http://cgw.pl/cgwpl/pliki/_DSC9573.NEF

darko
17-10-2007, 14:31
wg mnie to nie hoty tylko gwiazdy, oko tego nie zauważy ale aparat przy naświetlaniu 10 minutowym tak
chyba że czegoś nie zauważyłem

Erie
17-10-2007, 14:36
wg mnie to nie hoty tylko gwiazdy, oko tego nie zauważy ale aparat przy naświetlaniu 10 minutowym tak
chyba że czegoś nie zauważyłem

gwiazdy to są te paski :D, a kropki to hoty

darko
17-10-2007, 14:38
pisałem o paskach :), ale jak dalej stwierdziłem mogłem czegoś nie zauważyć w pracy mam LCD-eka nie najwyższych lotów

mpwt
17-10-2007, 14:43
Na tej fotce wyraźnie można odróżnić hoty od gwiazd. Wejdz w link z powiększeniem. Poza tym po 9 minutach ruch gwiazd jest na tyle duży, że nie ma wątpliwości.

Ale jak patrzyłem w powiększenie to rzeczywiście coś dużo tych hot pikseli jest!!

michaszek
17-10-2007, 14:45
A tak swoją drogą to jak długo można naswietlać żeby nie było przepaleń? Kolega pisze, że 9min, znacie jakiś optymalny czas?

Erie
17-10-2007, 14:48
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img85.imageshack.us/img85/854/dsc95730001erie2smallfz3.jpg)

http://s009.wyslijto.pl/?file_id=29516551957622021787

oczywiście można jeszcze bardziej skorygować, ale to już zostawiam autorowi zdjęcia :)

mpwt
17-10-2007, 14:50
A tak swoją drogą to jak długo można naswietlać żeby nie było przepaleń? Kolega pisze, że 9min, znacie jakiś optymalny czas?

aż ci bateria padnie :twisted:

Xathloc
17-10-2007, 14:53
Najdłużej naświetlałem 376 sek ;) ale zaparłem się na nocne zdjęcie na ISO 200 bez lampy

cypherdid
17-10-2007, 15:27
po co męczyć cyfre takimi zdjęciami...o wiele lepiej się bawić w takie fotki analogiem..choćby głupim zenitem z wężykiem z blokadą
astrofotografia digitalem- nie popieram..ale jak kto lubi

Zink
20-10-2007, 09:01
hoty można usunąć filtrem z warunkiem grupowania:
- jeżeli w masce 3x3 piksele nie występuje grupa przynajmniej np. 3 pikseli o barwie zbliżonej do piksela centralnego to znaczy że piksel jest zakłócny (jest hotem) i należy go przefiltrować,

I to naprawdę działa? Bo mam poważne wątpliwości, czy tak sprecyzowany filtr będzie usuwał gorące piksele. Chodzi o to, że przecież interpolacja Bayera sprawia, że każdy gorący piksel zamienia się w krzyżyk o ramionach nieco słabiej "świecących" niż środkowy. W związku z tym powyższy algorytm nie powinien znaleźć żadnego gorącego piksela. No chyba że operację robisz na RAWie :).

michaszek, maksymalny czas naświetlania w Nikonach cyfrowych to 30 minut. Potem aparat sam zamyka migawkę, prawdopodobnie po to, żeby nie przegrzać matrycy.

Erie
20-10-2007, 09:31
I to naprawdę działa? Bo mam poważne wątpliwości, czy tak sprecyzowany filtr będzie usuwał gorące piksele. Chodzi o to, że przecież interpolacja Bayera sprawia, że każdy gorący piksel zamienia się w krzyżyk o ramionach nieco słabiej "świecących" niż środkowy. W związku z tym powyższy algorytm nie powinien znaleźć żadnego gorącego piksela. No chyba że operację robisz na RAWie :).

michaszek, maksymalny czas naświetlania w Nikonach cyfrowych to 30 minut. Potem aparat sam zamyka migawkę, prawdopodobnie po to, żeby nie przegrzać matrycy.

uwierz mi że działa - popatrz na powyższy rezultat (oczywiście nie jest to doskonałe - jak hot ma powierzchnię np. 8, czy nawet kilkunastu pikseli to niestety lipa)

przed:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img138.imageshack.us/img138/3931/image1wg4.jpg)


po:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img138.imageshack.us/img138/8647/image2cu0.jpg)

oczywiście jasność też została zmieniona (co powinno jeszcze wzmocnić hoty, a ich nie widać zbytnio :D)

Zink
24-10-2007, 07:50
Faktycznie, ale wygląda na to, że tu "hoty" są w formie pojedynczych kropek, a wydawało mi się, że powinny to być krzyżyki (przez interpolację), w każdym razie miałem krzyżyki w Minolcie, a teraz nie mogę sprawdzić bo nie mam żadnych "hotów" w aparacie :).

Erie
24-10-2007, 11:14
Faktycznie, ale wygląda na to, że tu "hoty" są w formie pojedynczych kropek, a wydawało mi się, że powinny to być krzyżyki (przez interpolację), w każdym razie miałem krzyżyki w Minolcie, a teraz nie mogę sprawdzić bo nie mam żadnych "hotów" w aparacie :).

Ależ mają... ale przez interpolację te piksele na S, W, E i N od centralnego mają barwę pomiędzy barwą hota i tła - w dużej liczbie przypadków wartość jest bardziej zbliżona do tła i dlatego zadziałało. W innym przypadku trzeba by było powiększyć maskę z:

1 1 1
1 1 1
1 1 1

na np.:

0 0 1 0 0
0 1 1 1 0
1 1 1 1 1
0 1 1 1 0
0 0 1 0 0

i dodać warunek choćby taki, że w grupie musi się znaleźć np 4 piksele podobne do centralnego gdzie miara odległości w wybranej metryce będzie stosunkowo niewielka, ale wątpię aby kogokolwiek tutaj, oprócz może JK, interesowały te algorytmy w samej zasadzie działania.

milo_ja
24-10-2007, 11:53
i dodać warunek choćby taki, że w grupie musi się znaleźć np 4 piksele podobne do centralnego gdzie miara odległości w wybranej metryce będzie stosunkowo niewielka, ale wątpię aby kogokolwiek tutaj, oprócz może JK, interesowały te algorytmy w samej zasadzie działania.

Zdziwiłbyś się. :)

Zink
24-10-2007, 13:51
Ok, dzięki za wyjaśnienie, teraz wszystko jest jasne :).