PDA

Zobacz pełną wersję : jak wykonać poprawnie zdjęcia metali



yabusan
02-01-2006, 08:52
prosze o pomoc jak wykonać zdjęcia rur metalowych, chodzi mi o to żeby nie było blików na metalu. Posiadam d70+filter uv + lampa sb80 + stół bezcieniowy.
prosze o porady

madmips
02-01-2006, 20:58
skoro masz stół bezcieniowy i rury mieszczą się w nim, to w czym problem? Skąd ci bliki wychodzą? Powinny wyjść ładnie... Jaki to metal? Chrom? Możesz pokazać??? Będzie łatwiej...

Prawde powiem, że jak rurki, to chyba łatwiej i szybciej było by zrobic wizualizację 3D ;)

Czornyj
02-01-2006, 21:08
A co ci da stół bezcieniowy jak masz tylko jedną lamkę?
Ale wracając do meritum - Jak nie chcesz mieć blików, użyj rozroszonego źródła światła o dużej powierzchni - np zawieś nad przedmiotem prześcieradło i odpal na nie lampę, albo odpal lampę na biały sufit.

M_Kuron
02-01-2006, 21:22
Możesz też kupić biały materiał i zbdować sobie coś na kształ namiotu bezcieniowego nad stołem. Skoro przemioty są nieruchome, mozesz też użyć halogenów. Ważne jest to, żeby wszystko co "widzi" się w odbiciu było białe a swiatło rozproszone.

yabusan
03-01-2006, 20:38
metal to stal nierdzewna, a rury to wkłady kominowe i nasady kominowe. oraz różne kształtk.
Wydaje mi się że najlepiej będzie uzyć światła miękiego ( rozproszonego), a lampa błyskowa nie powinna być skierowana na obiekty fotografowane. Czy dobrze mysle?

M_Kuron
03-01-2006, 21:18
Lampa błyskowa nigdy na wprost. Na Twoim miejscu darowałbym sobie światło błyskowe, skoro masz tylko sb800. Albo 2,3 rozproszone halogeny albo flesze studyjne. Poza tym na prawdę pomyśl nad namiotem!

yabusan
06-01-2006, 08:27
Czychalogeny maja być skierowane na namiot, czy mozna uzyć np. kalki technicznej umieszczonej przed halogenem.

M_Kuron
06-01-2006, 08:54
Jeśli masz białe ściany i sufit to najlepiej poodbijać światło. Z kalką uważaj, halogen mocno się rozgrzewa. Jeśli jednak będziesz fotografował w namiocie, wystarczy po prostu troche dalej odstawić lampy i powinno być ok. Ważne, żebyś robił zdj. w NEFach. Zakres balansu w jpg jest minimalnie niewystarczający.

thorin
06-01-2006, 09:44
po pierwsze chcialbym sie przywitac, a po drugie mnie w szkole uczyli ze zdjecia metali mozna zrobic tylko jesli sie ma 2 filtry polaryzacyjne...

1. to folia polaryzacyjna na lampie
2. filtr polaryzacyjny na obiektywie

gdyz swiatlo trzeba wpierw odpowiednio ukirunkowac... ale od razu Cie upewnie, ta folia jest cholernie droga, ale blikow nie bedzie pozdro

krzysztof jot
07-01-2006, 13:18
troche jak thorin - ale taniej - oczywiscie pomijam softboxy i namiot bezcieniowy
bo zakładam ze nie masz i nie masz ochoty kupowac. Kalka techniczna, ale nieco
lepsza - musisz zamowic np. w cezexie albo sklepie - duzy arkusz, biała no i
minimum 200g. gruba mięsista. Robisz z niej "tunel" nad rurą - nie ma szans na blik
z lampy. Dodatkowo zamiast flesza polecam stałe światło -min. dwa zródła i nie halogen
bo goracy jak diabli ale dwie-trzy np. swietlówki energooszczedne 30W=150W.
Wystarczy, jak nie kupisz o swiatle 6000K ( robi Philips i Osram, ale w Praktikerze
nie kupisz :) to najzwyklejsze 2800K - ustawiasz BW i robisz dowoli.
Filtr polaryzacyjny pomoze - ale nie jest niezbedny przy takim rozproszeniu- a zabiera
troche EV i moze go byc mało przy dwu żródłach po 30W.

yabusan
11-01-2006, 08:47
A jesli bym wyporzyczył studio fotograficzne to jak użyć softboxów, Chyba najlepiej będzie ustawić je na sufit i zadziałaać światłem odbitym. ewentualnie podwiesić biały materiał nad sufitem żeby dodatkowo zmiękczyć światło. czy dobrze główkuje?

Czornyj
11-01-2006, 09:21
Nie. Z softboxów światło jest i tak rozproszone jak trza, nie ma sensu odbijać go od sufitu