PDA

Zobacz pełną wersję : Tokina 12-24 f/4 - jakaś alternatywa?



slawek-
02-01-2006, 01:00
Dostałem wczoraj finansowe pozwolenie ;-) na Tokinę 12-24 f/4, czyli obiektyw w okolicach 1850zł. Zapytuję zatem uprzejmie czy to dobry wybór, czy może jest lepsza alternatywa o której nie wiem. Priorytety w kolejności:

1. Cena, w okolicach 2000zł
2. Jak najjaśniej
3. Jak najszerzej (18 to za dużo, 12 w sam raz)
4. Nie chcę stałki, bo potrzebuję jakiegoś pola manewru
5. Zależy mi na dobrych kolorach, a raczej nie boję się zniekształceń przy brzegach kadru (choć trzeba przyznac że czasem są duże (http://www.pbase.com/image/45128642) w pierwszym planie)

Obejrzałem już pbase i podobają mi się zdjęcia z tego obiektywu. Sigma 10-20 niby jest w podobnym zakresie cenowym, ale zawsze to 300zł, a na końcu ma 5.6 - nie do przyjęcia. Jakościowo zdjęcia z Sigmy wyglądają lepiej, ale całość chyba nie przekonuje.

Jest jeszcze jakiś obiektyw, któremu warto się przyjrzeć? Przypominam o warunku ceny :-)

slawek-

admin
02-01-2006, 01:05
Jest jeszcze Tamron 11-18 ale moim zdaniem ta Tokina w tej cenie to najlepszy wybor. Ostra, dobrze oddaje kontrast i kolor. Rzadko uzywalem wiec sprzedalem ale jest to bardzo dobry obiektyw dla kogos kto chce pracowac takim zakresem. Pewnym minusem jest aberacja w rogach. Warto tez zwrocic uwage na oddanie plaszczyzny ostrosci. Niektore egzemplarze maja z tym problem (potrafia oddac nieostrosc po jednej ze stron kadru).

slawek-
02-01-2006, 01:11
Można to pewnie sprawdzić kartką podobną jak do testów FF/BF? Czy taką ewentualną wadę można reklamować w ramach gwarancji?

Tamron za ciemny dla mnie i trochę za szeroko się kończy :-)

Dzięki za sugestie.

slawek-

admin
02-01-2006, 01:18
Czy taką ewentualną wadę można reklamować w ramach gwarancji?

Nikon w przypadku takiej przypadlosci nie uznaje tego za uszkodzenie. jak jest z Tokina w Polsce nie mam pojecia. Zdecydowanie doradzam przetestowanie Slawku.

Czornyj
02-01-2006, 01:55
Jeśli znasz inglisz, to ten artykuł praktycznie wyczerpuje temat "ultr" pod bagnet Nikona:
http://www.nikonians.org/html/resources/nikon_articles/nikkor/af/wide_angles_shootout/index.html
Tamrona nie polecam, nad Sigmą warto się zastanowić. Najlepszy byłby oczywiście Nikkor 12-24, tylko jest jakby troszeńkę droższy :wink:. A na serio - jako uzupełnienie Tamrona 28-75, to tylko Tokina...

slawek-
02-01-2006, 11:25
Dzięki Czornyj. Poczytałem... i chyba nie jest źle. Upewniam się że to dobry wybór.

slawek-

gmoszkow
02-01-2006, 16:24
Ja mam Tokinę i jest naprawdę dobra. Z aberracjami trzeba uważać, ale nie występuje ona tak często jakby się można spodziewać. Ja głównie na razie używam do fotek we wnętrzach i miło jest nie próbować cofnąć się za ścianę.

Jedyne na co musisz uważać to dystorsje i zniekształcenia. Nawet niewielkie odchylenie od kąta prostego powoduje niezłe przerysowania.

Pozdrawiam

Grzegorz

slawek-
02-01-2006, 20:05
Dziękuję Grzegorzu za opinię. Aberracji aż tak się nie boję, z doświadczenia wychodzi mi że łapię je głównie przy plenerach, a szeroki kąt chcę mieć przede wszystkim do wnętrz.

Czy jesteście w stanie polecić sklep, który ma ten obiektyw w dobrej cenie?

slawek-

akustyk
02-01-2006, 22:02
Można to pewnie sprawdzić kartką podobną jak do testów FF/BF? Czy taką ewentualną wadę można reklamować w ramach gwarancji?

ultra-szeroki chcesz testowac na BF/FF? po co?



Tamron za ciemny dla mnie i trochę za szeroko się kończy :-)

Tamron jest, wedlug tego co widzialem po zdjeciach przykladowych, dosc kiepski. i duzo drozszy niz Tokina.

alternatywa moze byc Sigma 10-20 EX. jest generalnie ostrzejsza od Tokiny i ma mniejszy problem z aberracjami. Ale jest tez ciemniejsza w dlugim koncu i drozsza. inna kwestia, ze jest tez szersza a miedzy efektywnymi 18mm a 15mm jest duuuza roznica. jesli jej potrzebujesz to mozna sie zastanowic.

ja wybralem Tokine. 12mm w krotkim koncu mi wystarczy (przez crop dostaje kat widzenia 19mm - w zupelnosci wystarcza) a dodatkowe milimetry w dlugim koncu sie przydaja. nie mam zastrzezen do jakosci tej Tokiny. nie ogladalem jeszcze odbitek, ale na ekranie szklo nie ma sie zupelnie czego wstydzic pod wzgledem ostrosci.

slawek-
02-01-2006, 22:15
Można to pewnie sprawdzić kartką podobną jak do testów FF/BF? Czy taką ewentualną wadę można reklamować w ramach gwarancji?

ultra-szeroki chcesz testowac na BF/FF? po co?

Nigdzie tego nie napisałem :-)

Dzięki za opinię. Jak widzę wielu z Was pozytywnie ocenia ten obiektyw, to dla mnie istotny argument.

slawek-

gmoszkow
04-01-2006, 14:27
alternatywa moze byc Sigma 10-20 EX. jest generalnie ostrzejsza od Tokiny i ma mniejszy problem z aberracjami. Ale jest tez ciemniejsza w dlugim koncu i drozsza. inna kwestia, ze jest tez szersza a miedzy efektywnymi 18mm a 15mm jest duuuza roznica. jesli jej potrzebujesz to mozna sie zastanowic.


Akustyku: wszystkie opisy i porównania tokiny i sigmy wskazują, że to właśnie Tokina jest znacznie ostrzejsza.

tu dyskusja na forum (http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=16338) o tych dwóch szkłach.

A tu test porównawczy:
porówanie tokiny 12-24 i sigmy 10-20 (http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=15802765).

Ja po przeczytaniu tego testu wybrałem jednak Tokinę bo taki spadek ostrości jest dla mnie zbyt duży, szczególnie przy wykorzystaniu tego obiektywu do robienia zdjęć w trakcie imprez, gdzie ludzie nawet jeśli są w rogach kadru warto by byli ostrzy - od razu powiem, że zdażają się powiększenia nawet 40x60 więc tu spadek ostrości byłby zabójczy.

Bierz Tokinę, jest świetnie wykonana i bardzo miło się tym obiektywem pracuje, trochę szkoda, że nie ma silniczka, ale i tak jest szybka.

Pozdrawiam

Grzegorz

[ Dodano: Sro Sty 04, 2006 1:32 pm ]

Dziękuję Grzegorzu za opinię. Aberracji aż tak się nie boję, z doświadczenia wychodzi mi że łapię je głównie przy plenerach, a szeroki kąt chcę mieć przede wszystkim do wnętrz.

Czy jesteście w stanie polecić sklep, który ma ten obiektyw w dobrej cenie?

slawek-

Jasne, że szeroki do zdjęć we wnętrzach się nadaje doskonale, ale dopiero plenerek jest miło zrobić czymś tak szerokim wtedy się naprawdę dużo mieści w obiektywie, a głebia ostrości już przy f5,6 jest niesamowita a przy f8 jest od samego aparatu po nieskończoność.

Sklep warty polecenia - ja kupiłem na allegro od jakiegoś kolesia w Wrocławia za 1750 + przesyłka.

Pozdrawiam

Grzegorz

Chilon
04-01-2006, 14:50
Grzegorz,

Czy ludzie fotografowani tą Tokiną nie sa koszmarnie zniekształceni na Twoich zdjeciach? Świeżo nabyłem ten obiektyw i z pejzaży jestem zadowolony. Próba natomiast fotografowania ludzi skończyła się niezbyt imponujaco.

Faktem jest, że to moja pierwsza przygoda z naprawdę szerokim kątem i może brak mi umiejetności.

Piotr

slawek-
04-01-2006, 15:06
Ja to przyjąłem za normalkę, że ludzie na pierwszym planie i nie w centrum kadru są powykrzywiani. Tak to działa.

slawek-

wuqa
04-01-2006, 15:39
A propo's fotografii ludzi. Tylko tokina w użyciu. Coś takiego wychodzi: http://www.clubxxl.pl/galery/thumbnails.php?album=topn&cat=-24&page=2

gmoszkow
04-01-2006, 16:26
Grzegorz,

Czy ludzie fotografowani tą Tokiną nie sa koszmarnie zniekształceni na Twoich zdjeciach? Świeżo nabyłem ten obiektyw i z pejzaży jestem zadowolony. Próba natomiast fotografowania ludzi skończyła się niezbyt imponujaco.

Faktem jest, że to moja pierwsza przygoda z naprawdę szerokim kątem i może brak mi umiejetności.

Piotr

No trochę trzeba uważać szczególnie na szerokim końcu. Deformacje nie są aż tak straszne, choć w narożnikach jest zdecydowanie najgorzej i czasem trzeba kombinować.

Pozdrawiam

Grzegorz

szymony
04-01-2006, 16:30
To jeszcze jeden przykładzik focenia ludzia 12mm w wykonanu Tokiny.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.serv-net.pl/~usr22/Foto/filip2.jpg)