PDA

Zobacz pełną wersję : Auto Focus W D70



antonjo
14-06-2004, 14:46
Szanowni !

D70 mam od pięciu dni, to moja pierwsza lustrzanka, przedtem miałem same olympusy, C700, c720, c5050, c5060 wreszcie nazbierałem kasy i kupiłęm Nikona. Generalnie jestem zajarany, ale mam pare pytań dotyczących autofocusa :

- czy ktos użwa Dynamic AF area mode ? jaka jest różnica w zdjęciach między połączeniem : dynamic Af mode + spot metering - a SIngle AF area i matrix metering... ?

- czy nastawiąc ostrość na np. budynek niebo będzie zawsze przepalone ? BO jeśli nastawie na niebo - wychodzi pięknie, ale budynek jest ciemny...
Staram się robić korekcję ekspozycji -0,7 a nawet -1 ale to nie zawsze działa ....



tyle ... ;]

xantos
14-06-2004, 17:16
Tak to już jest w cyfrze, że rozpiętość tonalna pozostawia trochę do życzenia. Możesz spróbować naświetlić na budynek i dać powiedzmy -1EV ale i tak najlepszym rozwiązaniem będzie filtr połówkowy, albo dwie fotki - jedną naświetlisz na niebo, drugą na to co chcesz (budynek, czy coś innego) i łączysz dwie w Photoshopie i problem z głowy jak sądzę.

maroo
14-06-2004, 20:00
Ewentualnie polecam w tym temacie:

http://fotohobby.home.pl/index.php?option=content&task=view&id=45&Itemid=52

Pzdr.

antonjo
14-06-2004, 20:08
świetny artykuł

Dziekujemy ci Moro

Anonymous
14-06-2004, 23:41
czy ktoś korzystał już ze wspomnianych w artykule filrów połówkowych z D70 ? jeśli tak to jakich i?
No i ile takie coś kosztuje, czy wszystie filtry połówkowe są prostokątne ? czy można też dostać okrągłe nakręcane ?

Ja osobiście używam Hoya 1b... ale traktuje je tylko jako osłonę przed mechanicznymi uszkodzeniami

Pozdrawiam

Antek .

Jacek
15-06-2004, 00:38
Korzystam z filtru połówkowego systemu Cokin. Nie jest to jednak szary (ja we wspomnianym artykule) lecz "gradual". Robi z nieba sepię, czy coś bardziej nawet. Używam go do "romantycznych" ujęć np. pary ślubnej pod światło nad wodą. Przyciemnia słońce i chmury. Pewnie ladszaft, ale ludziom sie podoba...
Z filtrami w ogóle miałem problem po nabyciu D 70. System Cokina "A" już nie pasuje do kitowego obiektywu. Musiałem kupić "P". Ostrzegam wszystkich, że nabycie adaptera "A - P" nie załatwia sprawy. Te małe filtry ( a juz kołowe, np. gwiazdki) widać w kadrze. Bez sensu. A "center spot" trzeba uzywać przy 35 mm (ekwiwalent oczywiście) i ta ostra dziurka jest wtedy tak mała, że w żaden sposób nie da się w niej umieścić dwóch osób (np. pary młodej). Trudno. Zamówiłem nowe filtry "P". Choć nie wiem czy z sensem? Efekt rozmycia mozna uzyskać na Photoshopie. Ale gwiazdki raczej nie. Czy sie mylę...? Chodzi mi o gwiazdy wielu żródeł światła (żyrandol) a nie jednej.