PDA

Zobacz pełną wersję : Różnica w obrazie LCD vs CRT



remos
15-10-2007, 10:48
Witam uprzejmie,
czy możliwe jest aby była zauważalnie gorsza różnica obrazu na CRT niż LCD??
Tak, tak LCD duzo lepiej, ładniej wyświetla mi fotki niz CRT.
Własnie chciałem z pracy wysłać mailem do labu pliki aby zrobić odbitki, i patrze te zdjęcia takie jakieś blade na CRT.

Monitor LCD to Iiyama H540S-B - posiada on sRGB i tak też w D80 Nikonie mam ustawione, a tutaj patrzę (CRT) i kiszka jakaś. Mimo wszystko zobaczę jakie wyjdą odbitki.
http://www.iiyama.pl/default.asp?SID=&LNG=PL&NAV=236&PCAT=2&PROD=1417&CE=F&PARAMS=DATASHEET

Monitor CRT to NEC MultiSync E950

Nie wiem czy karata graficzna ma jeszcze jakieś fest znaczenie ale na LCD jest Nvidia 8800GTS(eVGA) a na CRT Nvidia 8500GT(Palit)

Pozdrawiam
remos

stig
15-10-2007, 10:57
Wysycone kolory na LCD, nie musza oznaczac, ze CRT wyswietla niepoprawnie. Nie pomyslales, ze to moze wlasnie LCD przesyca?
Zreszta -- roznica w kolorach prezentowanych przez dwa rozne monitory (i zapewne rozne komputery, z roznie skonfigurowanymi systemami) -- nie jest tylko kwestia samych urzadzen. Bardziej aplikacji ktora to zdjecie wyswietla, zarzadzania przez nia kolorem, profilem barwnym w nim przypietym (jesli w ogole potrafi obsluzyc CM), i profilem uzywanym przez system. Pozostaje jeszcze kwestia kalibracji, etc. Dluga bajka. Poza tym jakosci monitorow nie opiniuje sie na podstawie nasycenia kolorow wyswietlanej fotki. Bardziej jest to kwestia ostrosci, zbieznosci barw, geometrii, trzymania ustawionych parametrow, kontrastu, wyswietlania przejsc tonalnych, etc.

Czornyj
15-10-2007, 11:05
Nie znam tego konkretnie modelu, ale - bardzo uogólniając - matryce w technologii IPS które widziałem dają bardzo żywy, kontrastowy i wysycony obraz (czasem wręcz do przesady), więc całkiem możliwe że jakość obrazu jest lepsza, niż na przechodzonym CRT-ku. Oczywiście należy sobie zadać pytanie, czy w tym przypadku obraz nie jest przekontrastowany, ale na to pytanie musisz już sobie odpowiedzieć sam.

stig
15-10-2007, 11:16
matryce w technologii IPS które widziałem dają bardzo żywy, kontrastowy i wysycony obraz (czasem wręcz do przesady), więc całkiem możliwe że jakość obrazu jest lepsza, niż na przechodzonym CRT-ku. Czornyj, Ty tez?? Przesycony i przekontrastowiony obraz -- znaczy lepszy? Co bedziesz mial z tego, ze na monitorze zobaczysz oczojebne kolory, skoro w zadnym procesie reprodukcji takowych nie otrzymasz? :D Ani offset, ani wydruk, ani naswietlona odbitka -- nie odda nigdy takiego wysycenia... Przeciez to papier, a papier nie swieci tylko odbija swiatlo. Farby podstawowe tez nie wala po galach jak kinol czy matryca.

Czornyj
15-10-2007, 11:30
Jak jest przekontrastowiony - to oczywiście jest niedobrze, ale po prostu matryce IPS mają potencjał do tego by poprawnie wyświetlać obraz. Nadmieniłem, że w równym stopniu może to oznaczać że monitor jest źle ustawiony. Odbitka nie odda też wysycenia pewnych barw możliwego do osiągnięcia na CRT, nie istnieją tak idealne pigmenty (choć nie jestem pewien co do fosforyzujących, ale i tak pewnie nieco by im brakowało).

stig
15-10-2007, 11:33
Odbitka nie odda też wysycenia pewnych barw możliwego do osiągnięcia na CRT. Oczywiscie, ze tak, ale taki LCD z kolorami "wieś śpiewa, wieś tańczy" bedzie od odbitki duuuuzo dalej... I wtedy sie zacznie: "Pomocy! Spieprzyli mi odbitki w LABie!"

Czornyj
15-10-2007, 11:43
Oczywiscie, ze tak, ale taki LCD z kolorami "wieś śpiewa, wieś tańczy" bedzie od odbitki duuuuzo dalej... I wtedy sie zacznie: "Pomocy! Spieprzyli mi odbitki w LABie!"

Taka możliwość istnieje, ale to tak czy owak wróżenie z fusuów. Równie dobrze CRT może wysmażony, rozregulowany i pokazywać totalną abstrakcję.

Gawronnek
15-10-2007, 11:48
remos najprostszym rozwiązaniem , jest porównać z tym co wyjdzie na papierze, w sumie chyba to podstawa w ocenach zdjęć, dlatego korzystam ciągle z jednego labu, bo dostaje materiał końcowy taki jaki widzę na swoim CRT, więc poczekaj spokojnie na odbitki i porównasz

remos
15-10-2007, 12:07
Jak będę miał odbitki to napiszę na ile są różne/podobne do tego co pokazuje LCD/CRT.

Tutaj przykładowe fotki ustawiane na LCD.

[img=http://img81.imageshack.us/img81/711/dsc4462hq9.th.jpg] (http://img81.imageshack.us/my.php?image=dsc4462hq9.jpg)
Dla mnie oglądane na CRT są jakieś przytłumione, zielony mało soczysty, a pogoda była naprawdę ładna, światło pięknie padało na obiekt.

[img=http://img526.imageshack.us/img526/6181/dsc4756sg6.th.jpg] (http://img526.imageshack.us/my.php?image=dsc4756sg6.jpg)
Niby ładnie ale też na CRT(moim) inaczej niż na Iiyama


Pozdrawiam
remos

Czornyj
15-10-2007, 12:19
Stawiam na przekontrastowany obraz na IIyamie. Na zdjęciu z panną młodą zielenie są zgaszone, a twarz znajduje się w cieniu i ma chłodny, szarawy odcień - barwa jest zbrudzona. Prawdopodobnie na przekontrastowanym monitorze wygląda to zdecydowanie lepiej. Drugie zdjęcie też nie ma lekko zbrudzone barwy, mniej niż pierwsze, ale na "kłamiącym" monitorze też powinno to wyglądać lepiej. Daj znać jak będą wyglądały odbitki.

Gawronnek
15-10-2007, 12:25
w sumie też jestem ciekawy, jak to będzie wyglądało, fakt że jest jeszcze czynnik labu, który w sumie ma niebagatelne znaczenie

david555
15-10-2007, 16:28
LAB Was pogodzi i wówczas łatwo, porównując fotki z obrazem na monitorze, zauważyć, gdzie obraz jest zbliżony do prawdy. Pod warunkiem, że to PROFI-LAB.;)

remos
16-10-2007, 13:41
odbitki z labu, powiem jak dla mnie to rewelacja bardzo slicznie wyszly i kolory i plastyka. LAB Agfy papier Kodak.

Wczoraj w domu raz jeszcze zerknąłem i wyczaiłem w czym może jest problem, a mianowicie przy exporcie NEF do JPG za pomoca Lightrooma nie dałem sRGB tylko zostało Adobe RGB, wyeksportowałem raz jeszce przy czym uwzględniając profil kolorów sRGB. Ale gapa ze mnie i nie przegralem sobie aby w pracy zobaczyc.

Czornyj
16-10-2007, 13:48
No tak, oczywista sprawa, można się w sumie było domyślić :D A BTW - jakim cudem w labie wpadli na to, że zdjęcia są w aRGB (bo to co wstawiłeś nie ma załączonego profilu)?

Gawronnek
16-10-2007, 13:51
profil koloru teoretycznie nie powinien mieć wpływu na wyświetlanie na 2 rożnych monitorach chyba że przeglądałeś te zdjęcia także na innych programach, i ten który wyświetlał na LCD uwzględniał Adobe a ten od CRT nie, myślę że pytanie o dwa monitory zmyliły wszystkich, inaczej poprawną odpowiedź dostałbyś już dawno ;)

Czornyj
16-10-2007, 13:56
Myślę, że kolega zmylił sam siebie. A pliki nie miały załączonych profili, więc jakim cudem CM w aplikacjach miał uwzględnić różnicę?