PDA

Zobacz pełną wersję : Powazny problem z grafika - LCD



admin
11-10-2007, 23:40
Dzisiaj zakupilem nowy monitor. Jest to HP LP3065. Postanowilem zainwestowac rowniez w karte graficzna ale pozalowalem grosza i zakupilem ATI 2600Pro. W wymogach monitora stoi jak byk DVI-D Dual Link. Niestety po zakupie okazalo sie ze karta obsluguje DVI-I Dual Link. Czytam ze sa to kompatybilne porty, niestety monitor po zainstalowaniu sterownikow odpala sie tylko w minimalnej rozdzielczosci i trybie koloru. O nominalnej 2560x1600 moge zapomniec. Czy drodzy przyjaciele moga mi pomoc? Jakas przejsciowka DVI-I na DVI-D? Moze jednak ta karta nie do tego monitora. Jakie macie doswiadczenia, rady? Please... Pomozcie...

JanuszWaw
12-10-2007, 04:09
Dzisiaj zakupilem nowy monitor. ...
Witam,
Monitor co prawda ma kable DVI-D, ale dla niektórych producentów kart ATI 2600 Pro (Sapphire) znalazłem następujący zapis:
"# Two integrated dual-link DVI display outputs * Each supports 18-, 24-, and 30-bit digital displays at all resolutions up to 1920x1200 (single-link DVI) or 2560x1600 (dual-link DVI)1".
Co prawda ATI w swojej bazie wiedzy deklaruje kompatybilność obu standardów gniazd dvi-i/d. Ponoć ten drugi nie ma tylko (i na tych 4-ech pinach polega różnica) analoga. Ale niestety ... udało mi się kupić "niekompatybilny" kabel :(. Fakt - nie był najdroższy. Wtyczki były OK, reszta ... nie. Kabel dvi-d w ogóle nie inicjował monitora. "Na moich oczach" sprzedawca w sklepie podłączył kabel do innej karty i monitora i poszło bez problemu. Po wymianie (na niewiele droższy "model", wyglądający tak samo) wszystko zadziałało jak należy. Kabel dvi-i działał bez problemu. /Rysunek "poszedł precz"/
Tu kable kompatybilne z dvi-d (chyba nawet dwa) dostałeś z monitorem, ale ... czy karta to zauważyła trudno powiedzieć, to akurat może zależeć od producenta karty, bo w jednym z testów monitora znalazłem taką uwagę:
"To use the LP3065 at full resolution, you also need a graphics card with a dual-link DVI output, which many cards don't provide..." A test był z ... lipca br. Jeśli więc ta kompatybilność dvi-d i dvi-i się "posypie" to i dual-link może być ... single.
Pozdrawiam -

maly5
12-10-2007, 11:31
wedlug tego co podaja w specyfikacji to do polaczenia na podwojnym dvi-d potrzeba niestety karty ktora to umozliwia, bo tylko one na wyjsciu maja dwa transmitery a sam kabel ma wiecej zyl dla uzyskania wyzszej rozdzielczosci. dvi-i jest analogowo cyfrowe, natomiast dvi-d jest pelna cyfra. podwojne dvi zwiekasza sile, szybkosc i jakosc sygnalu oraz umozliwia uzyskanie 2048 x 1536.
jaka karta - nie wiem, ale raczej nie ta co masz :-(

Edit: W sumie to przyteoretyzowalem .. ilosc pinow w cyfrowej czesci sie zgadza. moze kwestia karty jaka kupiles? jaki to producent ?

kronos28
12-10-2007, 13:08
wedlug tego co podaja w specyfikacji to do polaczenia na podwojnym dvi-d potrzeba niestety karty ktora to umozliwia, bo tylko one na wyjsciu maja dwa transmitery a sam kabel ma wiecej zyl dla uzyskania wyzszej rozdzielczosci. dvi-i jest analogowo cyfrowe, natomiast dvi-d jest pelna cyfra. podwojne dvi zwiekasza sile, szybkosc i jakosc sygnalu oraz umozliwia uzyskanie 2048 x 1536.
jaka karta - nie wiem, ale raczej nie ta co masz :-(



DVI - I też jest "w pełni cyfrowe" tylko ma możliwość obsługi sygnału analogowego. DVI - I i DVI-D są w pełni kompatybilnymi portami ale duuużo zależy od użytego przewodu (przewód musi być DVI-D --->DVI-D, bo inaczej nie wejdzie w złącze monitora, kable z DVI-I mają dodatkowe piny do sygnału analogowego). Sam mam monitor z DVI-D DL a kartę z DVI-I i wszystko mi śmiga. Problemem był przewód bo też przyoszczędziłem i kupiłem taki za 25zł. Nie chcialo to chodzić, więc poszedłem do sklepu i kupiłem najlepszy jaki był - Techlink seria chyba wiresCR i śmiga.

maly5
12-10-2007, 13:17
DVI - I też jest "w pełni cyfrowe" tylko ma możliwość obsługi sygnału analogowego. DVI - I i DVI-D są w pełni kompatybilnymi portami ale duuużo zależy od użytego przewodu (przewód musi być DVI-D --->DVI-D, bo inaczej nie wejdzie w złącze monitora, kable z DVI-I mają dodatkowe piny do sygnału analogowego). Sam mam monitor z DVI-D DL a kartę z DVI-I i wszystko mi śmiga. Problemem był przewód bo też przyoszczędziłem i kupiłem taki za 25zł. Nie chcialo to chodzić, więc poszedłem do sklepu i kupiłem najlepszy jaki był - Techlink seria chyba wiresCR i śmiga.
no juz sam zauwazylem ze cos poplynalem.. ale zastanawia mnie czy przewod - bo wydaje mi sie ze powinni dac w komplecie do LCDa. moze po prostu ta karta ma duala na I a na D nie ma, na przyklad. rozne formy oszczednosci bywaja w podzespolach. dlatego pytalem o firme

Czornyj
12-10-2007, 13:18
Też stawiam na kabel, ew. np. Sapphire napisał, że tryb 2540x1600 wymaga ręcznego ustawienia trybu.

kronos28
12-10-2007, 13:50
no juz sam zauwazylem ze cos poplynalem.. ale zastanawia mnie czy przewod - bo wydaje mi sie ze powinni dac w komplecie do LCDa. moze po prostu ta karta ma duala na I a na D nie ma, na przyklad. rozne formy oszczednosci bywaja w podzespolach. dlatego pytalem o firme

przewodów DVI nigdy nie dają w komplecie do monitora (przynajmniej ja się z takim czymś nigdy nie spotkałem). A DL raczej na obydwu trybach bo jak jest na DVI-I to na DVI-D też musi byc (to jedno złącze). Zresztą Sapphire to całkiem porządna firma to nie jakiś Sparkle albo inny Power Colour

Czornyj
12-10-2007, 13:56
Tylko admin nic nie wspominał o Sapphire... A co do kabla - w szajsungu np. były (DVI i VGA)

kronos28
12-10-2007, 14:03
Tylko admin nic nie wspominał o Sapphire... A co do kabla - w szajsungu np. były (DVI i VGA)

ooo a mi nie dali a tyż mam szajsunga wcześniej miałem Ijame i też nic... ehhh

tyż prawda tylko ATI2600pro - no ale admin chyba by nie kupował jakiego padła tylko jakąś konkretną firmę :)

Swoją drogą GIT "widziadlo" ten HP'ek - 30" musi wzbudzać respekt :mrgreen:

A nie lepiej bylo kupić jakiego Matroxa P650 - taki chyba coś koło 300zł kosztuje, a raczej w giery się na takim kompie nie będzie siekało ;).

admin
12-10-2007, 15:04
Baaaardzo Wam dziekuje za rady. Wszystko juz stoi i dziala. Musialem wymienic plyte glowna (prawdopodobne uszkodzenie gniazda AGP). Wrzucilem nowa plyte, nowe sterowniki i juz ciesze oczy 30". Jest pieknie. Raz jeszcze wielkie dzieki.

Ps. Okazuje sie jednak ze DVI-I jest kompatybilne z DVI-D (na szczescie). HP dodaje do monitora wysokiej klasy kable DVI-D i to dwa :) Monitor swieci cudownie, zdjecia oglada sie na tym bajecznie, natomiast juz dostrzeglem maciupenkiego, swiecacego na czerwono piksla :( Zaraz sobie powalcze z HP ;)

Dzieki. jak zwykle kochani jestescie!

kronos28
12-10-2007, 15:47
natomiast juz dostrzeglem maciupenkiego, swiecacego na czerwono piksla :( Zaraz sobie powalcze z HP ;)


walczyć i to ostro :), niech wymieniają

maly5
12-10-2007, 16:33
no przy takim monitorze to wypadaloby zeby juz nie bylo zadnych punktow zaczepienia na matrycy. mam nadzieje ze zaprzyjazniony sklep zalatwial bo walka z serwisem HP jest meczaca.

<| MICHAŁ |>
12-10-2007, 18:59
Zaraz sobie powalcze z HP ;)

:mrgreen:
aleś mnie Piotruś rozbawił
normalnie aż mi zajady popękały

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: