PDA

Zobacz pełną wersję : tani zestaw do amatorskiego focenia



onufry81
11-10-2007, 13:51
Witam

Zastanawiam się nad tym zestawem
http://www.allegro.pl/item249945452_zestaw_oswietleniowy_free_basic_supe r_foto_.html

Jak sądzicie dobrze się sprawdza? Czy foto cela będzie współdziałała z D50.
A może raczej taki zestaw polecacie
http://www.allegro.pl/item252230959_swiatlo_ciagle_250w_prawdziwe_studio _za_grosze.html

poradźcie proszę ;-)

Bonzo
11-10-2007, 14:38
mam używam tego z pierwszego linka tyle że mam 2 takie zestawy :) warto brać :) fotki w mojej galerii z tymi światłami :)

onufry81
11-10-2007, 19:10
a czym wyzwalasz synchro czy foto celą??

Esjot
11-10-2007, 20:00
Drugi zestaw sobie podaruj.Pierwszy będzie działał z D50(wyzwalany przez fotocele aktywowane błyskiem lampy wbudowanej).Stad zapewne pytanie zadane przez onufry81
Postaraj sie raczej kupić żarówki z regulacją mocy 64/32WS(1-1/2)-tylko troszkę drożej a czasami się przydaje.

maq123
11-10-2007, 20:03
mam tak samo jak Bonzo :)

sprawdza się w 100% choć zaczyna przeszkadzać mi brak regulacji mocy błysku (mam za małe pomieszczenie żeby jeździć ze statywami)

Bonzo
11-10-2007, 21:00
mam kostke synchro i przez kabel a druga odpala od pierwszej :)

maq123 zrób sobie nakładki ograniczające moc z grubej białej kartki ;)

onufry81
11-10-2007, 21:16
dzieki wszystkim za odpowiedz :-D

januszteli
11-10-2007, 23:54
Witam!
Bonzo, akty też czyniłeś przy tym zestawie?

onufry81
12-10-2007, 13:20
Witam!
Bonzo, akty też czyniłeś przy tym zestawie?

też jestem ciekaw - ładnie te akty wyszły no i nie tylko akty :)

Bonzo
12-10-2007, 13:28
tak akty robione tylko tymi zestawami jak i inne fotki z galerii :) do aktów użyłem jednej zarówki z softboxem 100x80 i innymi cudami jak własnej roboty nakładki na żarówki ;) :)

onufry81
12-10-2007, 16:12
tak akty robione tylko tymi zestawami jak i inne fotki z galerii :) do aktów użyłem jednej zarówki z softboxem 100x80 i innymi cudami jak własnej roboty nakładki na żarówki ;) :)

jeszcze raz bardzo ładne fotki

szacuneczek :)

isav
12-10-2007, 16:36
podobnie jak wyżej.

wczoraj przyszedł do mnie zestaw studyjny z lampami 68ws, statywami, białymi parasolkami i oprawkami, całość x2. pierwsze wrażenia? bardzo, bardzo pozytywne. powiem, że za 360pln spodziewałem się nieznośnego plastiku, a tutaj miłe zaskoczenie, bo całość sprawia naprawdę porządne wrażenie!

Bonzo
12-10-2007, 19:42
onufry81 ,isav dzięki :) miło że się podobają :)

szumigt
18-10-2007, 12:42
mam używam tego z pierwszego linka tyle że mam 2 takie zestawy :) warto brać :) fotki w mojej galerii z tymi światłami :)

Odp na twojego posta ale to w zasadzie pytanie do wszystkich posiadających takie zestawy (1 link). Powiedzcie mi jakich przysłon urzywacie tzn chodzi mi o rząd wielkości... Z tego co widzę w Twojej galerii to i małą GO się uda uzyskać...

A może ktoś z was jakiego Backstage załączy ... :-)

piterdm
26-11-2007, 02:36
Odp na twojego posta ale to w zasadzie pytanie do wszystkich posiadających takie zestawy (1 link). Powiedzcie mi jakich przysłon urzywacie tzn chodzi mi o rząd wielkości... Z tego co widzę w Twojej galerii to i małą GO się uda uzyskać...

A może ktoś z was jakiego Backstage załączy ... :-)

Też jestem ciekaw.

Bonzo
26-11-2007, 13:19
ja zazwyczaj używam f7.1- f8 :) nieraz mniejszych kwestia tego co akurat chce osiągnąć :)

Miden
16-12-2007, 18:01
Bonzo - sliczne fotki :) naprawde korzystales tylko z oswietlenia dwóch takich zestawów?

w jakiej odleglosci sa mniej wiecej lampki od modelki?

czy majac SB800? mozna by to jakos ladnie zgrac z jednym takim zestawem, czy lepiej kupic 2 takie zestawy bez lampy? (niewiem jakby to razem funkcjonowalo i czy by sie nie gryzlo)

jakim obiektywem focisz?

jakie tlo polecasz? chodzi mi o gestosc, kolorki (myslalem nad czarnym bialym i bordowo-czerwonym) oraz czy 1,6m szerokosci wystarczy? czy lepiej cos 2,5m?


chce skompletowac jakies studio - ale nie chce wykladac na to fortuny rzedu kliku tys. złotych, tanich zestawow zawsze sie balem, ale patrzac na twoje efekty - jestem zachwycony :)


/pozdrawiam

tomtytus
16-12-2007, 23:07
Ja z kilku źródeł słyszałem, że lepiej dozbierać parę groszy (tzn więcej, niż parę groszy) i kupić coś mocniejszego z regulacją siły błysku np cy 100 mr.
Bo i kolejna sprawa, minimum 2 sztuki bo jedna może okazać się za mało.
Zgranie tego sprzętu z sb800 to zero problemu bo i tak zazwyczaj lampy błyskowe wyzwalamy błyskiem lampy wbudowanej w body lub np sb600/800 (temperatura światła nie różni się znacznie więc światło się nie gryzie).
Apropos tła, słyszałem, że najlepsze (w sensie najłatwiejsze do oswojenia) jest białe i szare. Jaka gęstość - nie wiem, nie znam się. No a wymiary: im większe tym lepsze, ułatwia pracę i daje więcej możliwości.
No i ostatnia kwestia: softbox czy parasolka...

Bonzo
17-12-2007, 01:51
Miden co do fotek to do każdej innego ustawienia i innych samoróbek uzywałem jako nakładki na żarówki ;) daj linka do konkretnej fotki to powiem jak fociłem :) co do szkieł to wcześniej fociłem Nikkorem 18-70 a teraz mam tylko Nikkora 50mm :)


czy majac SB800? mozna by to jakos ladnie zgrac z jednym takim zestawem, czy lepiej kupic 2 takie zestawy bez lampy? (niewiem jakby to razem funkcjonowalo i czy by sie nie gryzlo)
kup 2 a sabinke też da się z tym zgrać ;) ja mam do tego wszystkiego jeszcze taka lampe coś ala Sabinka tylko że kosztowała 30zł :D podłączona jest do fotoceli a nieraz uzywam tylko jej :)


jakie tlo polecasz? chodzi mi o gestosc, kolorki (myslalem nad czarnym bialym i bordowo-czerwonym) oraz czy 1,6m szerokosci wystarczy? czy lepiej cos 2,5m?
co do tła to znowu wyjde na totalnego amatora z drewutni :D :D ale co tam w końcu nim jestem ;) ja mam tło czarne agrowłoknine z ogrodniczego sklepu :D a białe to zwykłe płótno ze sklepu z materiałami ;) co do szerokości to im szersze tym lepsze ale tez kwestia czy masz to gdzie rozwiesić ;) najlepiej kartonowe ale drogie :) dlatego sam go nie mam narazie :)


chce skompletowac jakies studio - ale nie chce wykladac na to fortuny rzedu kliku tys. złotych, tanich zestawow zawsze sie balem, ale patrzac na twoje efekty - jestem zachwycony
ja zawsze mówie że nie sprzęt się liczy a umiejętności i operowanie tym co sie ma :) dla mnie kupowanie do domu czy małego studia lamp o mocach 600Ws to pomyłka :) ale za to jaki prestiż ;)
dokupiłem teraz jedną CY100 ale na dobra sprawe nie wiem po co :D chyba tylko po to żeby ja mieć ;) fajna zabawka ale na zwykłych żarówkach tez daje rade :) zaraz sie pojawią głosy że to regulacji nie ma , że do bani bo tanie , że za słabe ;) ale wiesz ja nie zwracam na to uwagi ;) tylko robie swoje w swojej drewutni :D a mnie sprawia wieksza frajde namęczenie sie przy fotce jak wejście do studia przygotowanego przez stado ludzi do pomocy :) bo wiem że ja ją zrobiłem od początku do końca :)

piterdm
17-12-2007, 10:11
;) ale wiesz ja nie zwracam na to uwagi ;) tylko robie swoje w swojej drewutni :D a mnie sprawia wieksza frajde namęczenie sie przy fotce jak wejście do studia przygotowanego przez stado ludzi do pomocy :) bo wiem że ja ją zrobiłem od początku do końca :)

Popieram Twoje podejscie, a efekty są widoczna na Twoich fotkach.

Miden
17-12-2007, 23:51
Bonzo sory za upierdliwosc ale mam jeszcze pare pytan :P

1.Wczesniej mi nie odpowiedziales na jedno - z jakiej odleglosci focisz od modelki?

2. Ja wiem ze sabiny beda ze soba swietnie wspolpracowaly, tylko mi chodzi tutaj o taki komplet - jedna sabina i jeden taki allegrowy zestaw. Daloby rade uruchamiac obydwa zrodla swiatla z blysku z body?

3. 50 1.8 czy 1.4? :P

4. Moglbys opisac caly swoj sprzet, to co posiadasz? albo bylbym wdzieczny za podeslane jakies fotki na midenek@interia.pl albo linki ogolne na forum, z wykrozystaniem jedenj lub 2 takich zestawow allegro - bylbym wdzieczny :)

/ ps. Masz juz mnie dosc?:D

Bonzo
18-12-2007, 00:09
Miden ja mówiłem o zakupie 2 z allegro plus twoja Sabinka ;)

1. to zależy jaką chce fotke :) i nie wiem czy pytasz o swiatła jak daleko czy ja z aparatem :)
2. da się bo żarówki maja wbudowane fotocele :)
3. 50 1.8
4. jutro zrobie fotke tego co mam i ci wyśle tylko bez śmiania sie prosze ;) :D żartuje ;)

P.S jak bym miał dość to bym nie odpisywał ;)

tutaj masz pokazane co i jak i czym świece :)
http://www.forfoto.pl/showthread.php?tid=4363

kh29228
18-12-2007, 16:22
Czy mógłbyś powiedzieć jak robiłeś fotkę tej zapalającej się zapałki (z Twojej galerii, dział różne)
Pozdrawiam

Bonzo
18-12-2007, 22:11
nie pamiętam już na jakich parametrach to było robione :) świecone było z bocznego tyłu jak można to tak nazwać :D , a pomysł jest nie mój tylko kogos z tego forum :) nika nie pamietam :)

Miden
19-12-2007, 00:21
Miden ja mówiłem o zakupie 2 z allegro plus twoja Sabinka ;)

1. to zależy jaką chce fotke :) i nie wiem czy pytasz o swiatła jak daleko czy ja z aparatem :)
2. da się bo żarówki maja wbudowane fotocele :)
3. 50 1.8
4. jutro zrobie fotke tego co mam i ci wyśle tylko bez śmiania sie prosze ;) :D żartuje ;)

P.S jak bym miał dość to bym nie odpisywał ;)

tutaj masz pokazane co i jak i czym świece :)
http://www.forfoto.pl/showthread.php?tid=4363

ok, wielkie dzieki :) w takim razie trzeba uwzglednic "allegro" w liście zakupów świątecznych :)

kh29228
19-12-2007, 18:00
nie pamiętam już na jakich parametrach to było robione :) świecone było z bocznego tyłu jak można to tak nazwać :D , a pomysł jest nie mój tylko kogos z tego forum :) nika nie pamietam :)

Wiesz, chodzi mi o to jak uchwycić ten moment z dymkiem... widziąłem ten efekt na wielu zdjęciach i zawsze mi się super podoba

pozdro

Bonzo
19-12-2007, 18:20
tak ja to robiłem jak na tym pseudo projekcie :D czekasz aż świeczka rozgrzeje zapałke i ona eksploduje w momencie eksplozji naciskasz spust w aparacie i to tyle ;) odległośc świeczki od zapałki na tyle duża żebyś zdązył sie ustawić ;) jak będzie za nisko to odrazu ci sie odpali :)

http://www.occur.pl/images/0245c46c/f997bd44/d0d762be8d.gif (http://www.occur.pl)

MonteChristo
19-12-2007, 18:28
O dzięki - również.
Tak sobie teoretycznie kombinowałem i zgadza się jak widzę.
Zadziała właśnie odpalanie czasowe :)

Zbigniew
19-12-2007, 23:32
Bonzo - bardzo dobry wątek - spadł mi jak z nieba, bo chciałem trochę światełek kupić do fotografowania dzieciaków. Teraz już wiem co ! :D Dzięki ! :)

PS.: Też robiłem kiedyś fotkę z zapałką - na statywie z drutu zapałka - lewą ręką zapalałem zapalniczką, w prawą aparat i udało się 50-tką zrobić zdjęcie. Lampą wbudowaną wyzwalałem SB800 stojącą za lewą ręką trochę z tyłu na dole. Mi mniej więcej tak wyszło (http://img91.imageshack.us/img91/2756/73761723jo3.jpg).

Bonzo
20-12-2007, 00:50
Zbigniew wszystko kwestia kasy :) to jest tania wersja na świecenie ;) ale jak mówiłem dla mnie wystarczająca i myśle że tobie tez wystarczy :) a co do zapałki wyszła fajnie :)

P.S jeżeli 20zł różnicy nie robi wam różnicy to są żarówki z regulowana mocą na 1/2 :)

Miden
21-12-2007, 00:21
Zbigniew wszystko kwestia kasy :) to jest tania wersja na świecenie ;) ale jak mówiłem dla mnie wystarczająca i myśle że tobie tez wystarczy :) a co do zapałki wyszła fajnie :)

P.S jeżeli 20zł różnicy nie robi wam różnicy to są żarówki z regulowana mocą na 1/2 :)

NO i wlasnie kolejny problem... światło błyskowe, czy stałe? stałę ciągle świeci, wiec łatwiej chyba wszystko ustawić, a błyskowe? Np... oszczednosc pradu. Ajj... musze wszystko przemyslec ;)

Bonzo
21-12-2007, 00:32
Miden a jaki to problem dorobic sobie piloty do tych żarówek ;) ja sobie dorobiłem i mam podgląd rozkładu cieni ;) koszt pilota to oprawka,kabel,wtyczka,włącznik,żarówka ;)

Miden
21-12-2007, 13:39
Miden a jaki to problem dorobic sobie piloty do tych żarówek ;) ja sobie dorobiłem i mam podgląd rozkładu cieni ;) koszt pilota to oprawka,kabel,wtyczka,włącznik,żarówka ;)

kurcze, to ty jesteś zdolnym elektrykiem :P ja sie na tego typu rzeczach i przerobkach niezbyt znam, a co proboje sam cos zrobić... :P:P:P

Bonzo
21-12-2007, 13:53
taaaaa elektrykiem ;) :D taką lampke ci nawet sąsiad poskłada jak mu dasz to co napisałem ;) albo sam poskładasz bo to naprawde nie jest trudne podczepić kabelki do wtyczek ;) prąd jest zmienny w gniazdkach więc nie ma znaczenia gdzie dasz plus a gdzie minus ;)

art-74
25-12-2007, 19:41
Zastanawiam się nad tym zestawem
http://www.allegro.pl/item249945452_zestaw_oswietleniowy_free_basic_supe r_foto_.html

Jak sądzicie dobrze się sprawdza? Czy foto cela będzie współdziałała z D50.
A może raczej taki zestaw polecacie
http://www.allegro.pl/item252230959_swiatlo_ciagle_250w_prawdziwe_studio _za_grosze.html

No niestety oba linki nie działają już i nie mogę sobie obejrzeć jak wyglądają te polecane i niewskazane zestawy ;(
Mógłby ktoś wskazać jakąś aktualną aukcję z tymi zestawikami?
Swoją drogą Bonzo popatrzyłem sobie na te twoje samoróbki i jestem pod wrażeniem - pełne uznanie dla pomysłowości.

Bonzo
25-12-2007, 21:22
psze bardzo link ;)
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=285072811

ja ogólnie lubie klecić składac itd jakieś pierdoły :D jak Adam Słodowy ;)

Miden
26-12-2007, 00:08
psze bardzo link ;)
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=285072811

ja ogólnie lubie klecić składac itd jakieś pierdoły :D jak Adam Słodowy ;)


to nie jest ten sam zestaw :P chociaz... tutaj sa chyba dwie lampy naraz, a tam byly pojedynczo.. pamietam ze zestaw lampa + statyw + parasolka to byla cena okolo 170-180 pln :)

art-74
26-12-2007, 00:33
Dziękuję, za wskazanie właściwej aukcji. U tego samego sprzedawcy są praktycznie identyczne zestawy tylko ze "stałym światłem" czyli ze świetlówkami w miejsce lampy błyskowej. Nie jest to wygodniejsze rozwiązanie - łatwiej chyba ustalić prawidłową ekspozycję i WB. Oczywiście to tylko moje domniemania więc będę wdzięczny za ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu

Bonzo
26-12-2007, 01:35
WB ustawiasz w błyskowych tak samo jak w świetle zastanym :) jeden czort ;) tyle że błyskowe jest dużo mocniejsze jak zastane i możesz używac czasów rzędu 1/250 itd :) po drugie oszczędnośc prądu ;)

piterdm
26-12-2007, 18:29
Miden a jaki to problem dorobic sobie piloty do tych żarówek ;) ja sobie dorobiłem i mam podgląd rozkładu cieni ;) koszt pilota to oprawka,kabel,wtyczka,włącznik,żarówka ;)


Nie rozumię jestem ciemny:(, po co ten pilot i jak sprawdzasz rozkład cieni na błysku?


WB ustawiasz w błyskowych tak samo jak w świetle zastanym :) jeden czort ;) tyle że błyskowe jest dużo mocniejsze jak zastane i możesz używac czasów rzędu 1/250 itd :) po drugie oszczędnośc prądu ;)

A to jak ustawić? w puszce czy manual jeśli to drugie to jak?

art-74
26-12-2007, 19:18
A to jak ustawić? w puszce czy manual jeśli to drugie to jak?
Szara karta i WB ustawiony na PRE - zapewne :)

dla oszczednych zamiast szarej karty wnetrze torby na aparat pewne popularnej firmy na L. - sam jeszcze nie testowalem ;)

piterdm
26-12-2007, 19:41
Szara karta i WB ustawiony na PRE - zapewne :)
;)

Tyle to wiem:-D, dla ciągłego nie ma problemu, a dla błysku tak samo?

art-74
26-12-2007, 19:46
nie inaczej - wszak robi sie to tak samo :)

a jak już jestesmy przy tanich sprzetach to Bonzo - co polecasz jako statyw pod tlo i to na tyle szeroki by mozna bylo polozyc modelke?

Bonzo
26-12-2007, 20:46
piterdm każda lampa studyjna ma żarnik i żarówke pilotującą to znaczy że ona świeci stale lub gaśnie po błysku bo sa rózne ustawienia i pokazuje jak będzie padało światło błyskowe bo pilot jest tak samo umiejscowiony jak żarnik czyli w softboxie lub w parasolce , czyli jakby nie było pokazuje rozkład cieni :) a ja mam zwykła żarówke żeby działała właśnie jak ten pilot z oryginałów :) a co do WB to ustawiasz aparat na PRE i pstrykasz na białej powierzchni aparat wyzwala lampy i łapiesz WB ;) wiadomo że wtedy nie robi ci fotki a sam pomiar :)

art-74 ja mam w suficie dwa haki a tło zwiniete na długim drewnianym kołku cos takiego jak karnisze do firan mają :) na bokach wkręcone śruby i na nich se wisi :)

piterdm
26-12-2007, 21:59
piterdm każda lampa studyjna ma żarnik i żarówke pilotującą to znaczy że ona świeci stale lub gaśnie po błysku bo sa rózne ustawienia i pokazuje jak będzie padało światło błyskowe bo pilot jest tak samo umiejscowiony jak żarnik czyli w softboxie lub w parasolce , czyli jakby nie było pokazuje rozkład cieni :) a ja mam zwykła żarówke żeby działała właśnie jak ten pilot z oryginałów :) a co do WB to ustawiasz aparat na PRE i pstrykasz na białej powierzchni aparat wyzwala lampy i łapiesz WB ;) wiadomo że wtedy nie robi ci fotki a sam pomiar :)


Czyli jeśli dobrze zrozumiałem to masz zamontowaną dodatkową zwykłą żarówkę obok tej błyskowej i załączasz ją w celu sprawdzenia rozkładu cieni?
Jeśli tak to jak ja zamocowałeś?

Sever
26-12-2007, 22:07
Czyli jeśli dobrze zrozumiałem to masz zamontowaną dodatkową zwykłą żarówkę obok tej błyskowej i załączasz ją w celu sprawdzenia rozkładu cieni?
Jeśli tak to jak ja zamocowałeś?
W lampach studyjnych nie musisz nic mocować, chyba każda lampa ma żarówkę pilotującą.
Na ogół żarnik błyskowy jest okragły i w środku jest mocowanie dla żarowki (zwykłej lub halogenika).
Zauważ, że lampa studyjna to nie znaczy żarowka błyskowa.

W żarówkach błyskowych możesz kupić podwójne oprawki -> w jedną wkręcasz żarówkę błyskową a w drugą żarówkę zwykłą. Przy parasolkach nie ma problemu (poza tym że błysk nie jest idealnie po środku, ale jest przesunięty w lewo lub prawo), nie wiem jak przy softoboxach dla tych żarówek.

piterdm
26-12-2007, 22:34
W lampach studyjnych nie musisz nic mocować, chyba każda lampa ma żarówkę pilotującą.
Na ogół żarnik błyskowy jest okragły i w środku jest mocowanie dla żarowki (zwykłej lub halogenika).
Zauważ, że lampa studyjna to nie znaczy żarowka błyskowa.

W żarówkach błyskowych możesz kupić podwójne oprawki -> w jedną wkręcasz żarówkę błyskową a w drugą żarówkę zwykłą. Przy parasolkach nie ma problemu (poza tym że błysk nie jest idealnie po środku, ale jest przesunięty w lewo lub prawo), nie wiem jak przy softoboxach dla tych żarówek.

Wiem, ale mówiłem o przykładzie taniego zestawu takim jakim dysponuje np. Bonzo lub przykład
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=285072811 (http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=285072811)
tam masz tylko jedną żarówkę błyskową ale chyba bez pilotującej, czy się mylę?

Bonzo
26-12-2007, 23:36
znaczy ja akurat używam softboxów więc mam ja w nim zamocowaną :) oczywiście softbox akurat ten do żarówek jest też samoróbką bo mam w nim dwie zarówki dlatego samoróbka ;) ale zanim go zrobiłem miałem zamocowanego pilota w kupnym softboxie na zwykłej blaszcze zawieszonej na drucie od stelaża softa :) tyle że w nim teraz mam CY100 :) a do parasolki tez da się zrobic żeby światło padało na wprost a nie tak jak w tych podwójnych oprawkach :) wystarczy przykręcić pilota do obudowy żarówki to jest miekki plastik i da się lekko obrabiać i wiercić dziurki nawet nozyczkami ;) uchwyt może być taki np ;) _/--

a tu macie pilota w moim softboxie samoróbce ;) tylko się nie śmiać :D


http://www.o7.tox.pl/fotkiforfoto/art/oswietlenie/pilot.jpg

http://www.o7.tox.pl/fotkiforfoto/art/oswietlenie/pilot1.jpg

piterdm
27-12-2007, 10:59
znaczy ja akurat używam softboxów więc mam ja w nim zamocowaną :)


A ja myślałem że masz taki zestaw jak z allegro, bo tak mówiłeś:(

Bonzo
27-12-2007, 13:55
no mam taki :) tyle że używam ich z softboxem lub parasolkami :) ale tu chodziło o pokazanie pilota :) więc jest pokazany ;) i w ten sam sposób można zrobić w parasolce :) zamocowac go do żarówki albo do parasolki :)

Rick van Dyke
28-12-2007, 00:28
Szacun dla Ciebie Bonzo.
Adam Słodowy się chowa do szafy :)

Wspomniales wczesniej o kostce sync do zarowek blyskowych. Czy ten kabel dolaczany do tych zestawow pasuje do kostki w kablu SC-28?

Bonzo
28-12-2007, 00:53
Rick van Dyke jak ma ta kostka w tym kablu standardowe wejście synchronizacyjne to będzie pasował :) on ma na jednym końcu "jacka" na drugim wtyczke żenską z bolcem na środku zrobie ci fotke kabla to se zobaczysz :)

EDIT : wstawie odrazu bo ja mam skleroze :D

http://www.occur.pl/images/0245c46c/f997bd44/1174ed9736.jpg (http://www.occur.pl)

Rick van Dyke
28-12-2007, 12:29
Dzięki wielkie.

Widze, ze moj pomysl polegl. Musze wymyslic cos innego. W kostce sc-28 jest gniazdo z 3 pinami. O ile dobrze pamietam.
Jest jakis inny sposob by polaczyc kablem zarowke blyskowa z body poprzez hotshoe?
Czy takie cudo dalo by rade z D50?
http://pstryk.com.pl/details:4589/hama+universal+hot+shoe+adapter

Marcin T
28-12-2007, 12:31
Czyli jeśli dobrze zrozumiałem to masz zamontowaną dodatkową zwykłą żarówkę obok tej błyskowej i załączasz ją w celu sprawdzenia rozkładu cieni?
Jeśli tak to jak ja zamocowałeś?
piterdm, zawsze można kupić podwójną oprawkę i wkręcić żarówkę-pilota http://www.funsports.pl/product_info.php?cPath=22_44&products_id=173

Bonzo, możesz podać jakieś namiary do zakupu takiej kostki, na zdjęciu trochę słabo ją widać. Jest w sprzedaży kilka rodzai i tak naprawdę nie wiem, którą bez stresu mogę podpiąć do D70?
Ponadto możesz napisać coś więcej na temat konstrukcji Twojego softboxa? jakim materiałem jest wyłożony? nie wygląda to na zwykłą folię aluminiową, czy jest to klejone?

Bonzo
28-12-2007, 13:50
Rick van Dyke hmmm a po co ci kostka za 90zł ? ;) nie wystarczy taka jak podałem w linku poniżej ? ;)

Marcin T to jest dokładnie moja kostka mam identyczną (link poniżej) :) softbox to bardziej rozbudowana konstrukcja ;) :D składa się z profili aluminiowych i jest skręcany, a to co jest jako odbłyśnik to tak mata jaką się wykleja ściany za kaloryferami :) dostępna w marketach budowlanych :) odrazu napisze rozmiar softa to 100x80 koszt produkcji ;) około 60zł :) później go pokaże całego ale jeszcze nie jest dokończony kosmetycznie ;)
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=288404247

piterdm
28-12-2007, 14:43
[quote=Bonzo;533962]:) softbox to bardziej rozbudowana konstrukcja ;) :D składa się z profili aluminiowych i jest skręcany, a to co jest jako odbłyśnik to tak mata jaką się wykleja ściany za kaloryferami :) dostępna w marketach budowlanych :) odrazu napisze rozmiar softa to 100x80 koszt produkcji ;) około 60zł :) później go pokaże całego ale jeszcze nie jest dokończony kosmetycznie ;)

A materiał jaki wykorzystałeś?

Bonzo
28-12-2007, 14:48
A materiał jaki wykorzystałeś?
ale do czego ?

piterdm
28-12-2007, 15:33
ale do czego ?

No na przód do rozpraszania światła.

Rick van Dyke
28-12-2007, 16:11
Rick van Dyke hmmm a po co ci kostka za 90zł ? ;) nie wystarczy taka jak podałem w linku poniżej ? ;)
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=288404247

Heh masz racje. Tania nawet, tylko ja zawsze do takich kostek mam mieszane uczucia. Bo jak by mi sie stopka na body popalila to... trzeba by D300 kupic ;-)

Bonzo
28-12-2007, 17:46
piterdm obecnie biała podszewka ze sklepu krawieckiego :) ;) ale będzie zmiana na białe płotno lub grubszą podszewke :)

Rick van Dyke mi jakoś nie spaliła ta kostka aparatu ;) ale masz dobry pretekst do zmiany body :D

Bonzo
28-12-2007, 22:39
psze bardzo to moja samoróbka tylko jak pisałem nie jest jeszcze ukończony :) każda żarówka ma odrębne zasilanie i można świecić albo jakby to nazwać pełną mocą ;) czyli jakieś 136Ws lub połową mocy 68Ws ;)


http://www.o7.tox.pl/fotkiforfoto/art/oswietlenie/softsamor.jpg

http://www.o7.tox.pl/fotkiforfoto/art/oswietlenie/softsamor1.jpg

http://www.o7.tox.pl/fotkiforfoto/art/oswietlenie/softsamor2.jpg

Rick van Dyke
29-12-2007, 00:24
Wow! Jestem pelen uznania dla Twojej tworczej pracy!
Widze, ze tylko statyw i zarowki blyskowe sa innej produkcji niz Twoja. Nawet oprawki z przewodami zrobiles sam, nie wspominajac juz o tym wymyslnym zaczepie do zarowek! Wielkie brawa dla pomyslowosci!
Widze, ze ja raczej w tym temacie jestem minimalista i pewnie wole zakupic softbox niz go po prostu zrobic. Ale zaslonie sie chronicznym brakiem czasu :)

A kostke zakupie juz w styczniu, bo wlasnie doszedl mi zestaw 68Ws i trzeba bedzie go sprawdzic na sync, bo fotocele dzis testowalem:) Pierwsze wrazenie - za malo swiatla, jeden zestaw to za malo:)

Pozdrawiam,

Bonzo
29-12-2007, 01:34
wiesz ja go zrobiłem tylko dlatego że mam dwie żarówki :) bo próbowałem do kupnego je upchnąć i niebardzo mi to wychodziło :) a tak mam je rozmieszczone wg mojego pomysłu ;) no to jak jeden za mało to trzeba było kupić mocniejsze lampy :) zależy co ty pstrykasz że ci mało światła :)

manfred
29-12-2007, 09:57
psze bardzo to moja samoróbka tylko jak pisałem nie jest jeszcze ukończony :) każda żarówka ma odrębne zasilanie i można świecić albo jakby to nazwać pełną mocą ;) czyli jakieś 136Ws lub połową mocy 68Ws ;)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.o7.tox.pl/fotkiforfoto/art/oswietlenie/softsamor.jpg)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.o7.tox.pl/fotkiforfoto/art/oswietlenie/softsamor1.jpg)




https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.o7.tox.pl/fotkiforfoto/art/oswietlenie/softsamor2.jpg)



Czy tylko ja nie wiedze zdjęc?

piterdm
29-12-2007, 11:14
Czy tylko ja nie wiedze zdjęc?

Nie, bo ja też:(

kacperek
29-12-2007, 12:14
Już widać :)

Rick van Dyke
29-12-2007, 13:42
wiesz ja go zrobiłem tylko dlatego że mam dwie żarówki :) bo próbowałem do kupnego je upchnąć i niebardzo mi to wychodziło :) a tak mam je rozmieszczone wg mojego pomysłu ;) no to jak jeden za mało to trzeba było kupić mocniejsze lampy :) zależy co ty pstrykasz że ci mało światła :)

wiesz, narazie robilem testy, nic specjalnego. pstrykam portrety.
zapomnialem dodac, ze test robilem nie z biala parasolka z zestawu ale ze srebrna o fakturze softboxu. byc moze stad inna wartosc swiatla na fotografowanym obiekcie(?)

Bonzo
29-12-2007, 14:52
wiesz co ja nie używam parasolek ale jak odbijałem światło od tej mojej podwójnej to było nawet nieźle :) najlepiej jak bys kupił softa 60x60 lub 60x90 :) a możesz pokazać jakąś fotke co zrobiłeś tym jednym zestawem :) albo na maila albo linka na privie :)

piterdm
29-12-2007, 19:08
wiesz co ja nie używam parasolek ale jak odbijałem światło od tej mojej podwójnej to było nawet nieźle :) najlepiej jak bys kupił softa 60x60 lub 60x90 :) a możesz pokazać jakąś fotke co zrobiłeś tym jednym zestawem :) albo na maila albo linka na privie :)

Ja też chętnie zobaczę te fotki testowe, bo zaczynam mieć wątpliwośći czy kupić taki zestaw.

Bonzo
29-12-2007, 23:34
piterdm jakiej wielkości masz studio ? :)

krzy17
31-12-2007, 15:33
Też myslałem nad zestawem z parasolkami i żarówkami, ale pewnie zrobie sobie takie soft boxy, tylko pytanie czy przy takiim softboxie wystarczy jedna taka żarówka? Pomyślałem że zrobie sobie dwie sztuki i kupie dwie żarówki czy to nie bedzie za mało światła do pierwszych prób z portretami i małymi przedmiotami? I jeszcze podłaczenie tego do stopki. moge bezpiecznie podłaczyć kilka lamp na kablach do stopki w aparacie bez obawy o uszkodzenie??

ajt
31-12-2007, 17:10
Zależy jak duży ten softbox zrobisz, czy dasz jeszcze jakiś dodatkowy dyfuzor wewnątrz, ale sądzę, że na iso 100-200 będziesz pracował na pełnej dziurze obiektywem, który masz. Do portretów styknie, ale z małymi przedmiotami może być problem, jeśli do uzyskania dużej GO przymkniesz bardziej obiektyw. Jeśli chodzi o wyzwalanie, to jedna lampa kablem, a pozostałe fotocelą (chyba wszystkie studyjne żarówki i lampy błyskowe ją mają wbudowaną).

Bonzo
31-12-2007, 17:52
pytania odnośnie softboxa prosze kierować tutaj :)
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=45353

ja używałem i dalej używam tych moich softboxów 100x80 z jedną żarówką :) a co do podpinania lamp do aparatu to wystarczy jedną przez kostke a druga sie wyzwoli sama przez fotocele.

haki
31-12-2007, 23:35
witam ;)wszystkich

mam takie pytanie bo linki z pierwszego tematu juz wygasly niestety, a jestem w tym temacie po raz pierwszy
chcialbym sobie taki zestaw sprawdzic do domu czyli tlo potrzebuje czarne i białe. i dalej? statywy na te tła i na swiatło ?
i co jeszcze bede musial zainstestowac w softboxy? parasolki ?

ten zestaw : http://allegro.pl/item290563959_domowe_studio_za_grosze_mini_atelier _4_tla_1_6x5m.html kusi ceną ale chyba to jest tandeta i troche przy małe te tła

pozdrawiam.

Sever
01-01-2008, 00:01
Przede wszystkim odpowiedz sobie jaką szerokość potrzebujesz.
Drugie to pomyśl nad mocowaniem - ma to być przenośne, czy możesz np. do ściany wieszaki zamocować? a może użyć karniszy?
Jeżeli przenośne i 1.6 m szerokości Ci wystarczy to taki zestaw jest w miarę ok.
W Funsports ten sam zestaw dostaniesz za 199 zł.

Zalety:
- cena,mobilność,
Wady:
(tak jak zauważyłeś trochę tandeta)
a) chińskie tanie statywy, tak średnio są stabilne przy tym... ale da się wytrzymać.
b) tła propelinowe (czy jak one tam), delikatnie prześwitują, może być potrzeba czasem złożyć dwa razy, ale nie są najgorsze.

Do domu całkiem niezły zestawik. Rozejrz się najpierw z miarką gdzie go będziesz rozstwiał w domu, pamiętaj, że statywy muszą dość szeroko rozstawić nogi aby były stabilne.

Do tego światła? Musisz się zdecydować ile kasy przeznaczysz... Potrzebujesz co najmniej dwa..
1. najtaniej żarówki błyskowe -> cena żarówki 68ws + oprawka to około 100 zł, do nich możesz użyć trochę tańszych statywów (koło 55 zł) i parasolki (25-60 zł).
2. trochę drożej - proste lampy błyskowe w stylu CY100, delicay180. Ceny koło 200-350 zł. Do tego statyw (trzeba trochę lepszy bo to już trochę waży zwłaszcza z softboxem) za około 80 zł. Do tego parasolki lub softboxy (koło 100-150 zł).
3. poważniejsza chińszczyzna - czyli np. CY200K, czy quantuum. Metalowa obudowa, mocowanie akcesorii Bowens, płynna regulacja mocy, etc. ceny od 500 zł do 800 zł (za lampki 200 - 300 Ws - do domu).

Miłej zabawy

haki
01-01-2008, 01:45
kasy nie za dużo mam 16 lat i nie zarabiam na siebie ;/ mam do dyspozycji garaż ma on około 35m2 / miesci 2 auta obok siebie / ma gdzies z 6,5m na 6,0 m tak około wiec chyba pomieszczenie starczy?

raczej przenosny niestety nie wiem czy 1,6 m mi wystarczy a jesli nie ? to nie mozna tych statywow tak rozlozyc szerzej i kupic szersze tło i by to wszytko gralo ze soba? czy są tylko przystosowane do takiej szerokosci

Sever
01-01-2008, 03:05
Jeżeli robisz tylko w garażu - zastanów się nad wbiciem kilku kolków w ścianę i powieszeniu kawałka rurki.
Szerokość - zależy czy potrafisz skombinować sobie dłuższą poprzeczkę, uważać trzeba też na to czy całość nie będzie za ciężka dla tych statywów. Może spróbować jakąś plastikową rurkę? Ale trzy metry szzerokości to już na pewno nie będą stabilne. Nie wiem, ja nie mam garażu, a 2m to max co mogę w pokoju wygospodarować ;) Jak masz 35m^2 (czyli pewnie coś koło 5x7m) to masz super sytuacje.
No i trzeba kupić szersze tła.

Na allegro jest sporo zestawów - statyw + żarówka + oprawka + parasolka. Koszt takiego to chyba koło 170 zł.
Dwa takie wystarczą do zabawy. Później pewnie dokupisz trzeci -> jako światło na tło, lub kontre.
Ale dwa na początek wystarczą.
Jak masz pewne uzdolnienia w kierunku mechaniki i kontrukcji to softboxy do żarówek sam dorobisz, zobacz na posty kolegi Bonzo.

Najważniejsze aby się dobrze tym bawić.

haki
01-01-2008, 13:48
własnie kurcze jeśli chodzi o kołki to wolalbym przez przenosny skladany ze mogę go zawsze rozłozyć bo nie zawsze bede mial taką sytuacje ze auto bedzie na zewnątrz więc wolalbym mieć statywy i na nich powiesic tło

Bonzo
01-01-2008, 13:52
wystarczy iśc do sklepu z hudraulika i kupić długą rurke taka jak się chce i nawiercić na koncach otwory jak w oryginale :) to chyba nie problem co ? ;) albo do jakiejś hurtowni stali :) wystarczy troche pomyśleć ;) i masz dwie długości jedną z kompletu z linka i drugą dorobioną :)

Sever
01-01-2008, 14:34
Na ogół tła są 1.6m a następnie 2.6m lub 3m.
Problem jest z przenoszeniem i trzymaniem 3 metrowej rurki ;) to już ciężko nazwać "przenośne".
Gdzieś na allegro widziałem składaną z 3 kawałków. Można też próbować samemu zrobić składaną ale dla mnie to trochę za trudne, trzeba pomyśleć, że jednak tło (zwłaszcza 3 metrowe) trochę waży. Po tle będzie się chodziło więc jakieś naprężenia będą działać na tą poprzeczkę. A to wszystko jednak musi mieć jakąś stabilność. Może spróbować wstawić w środek jeszcze jeden statyw? Nie wiem, nie jestem złotą rączką ;) Czasem prościej kupić gotowe, choć wydaje się, że można samemu taniej ;)

Mam taki zestaw 1.6m. Jak dla mnie jest ogólnie ok. Plusy i minusy wypisałem wcześniej.
Za jakiś miesiąc, dwa pewnie będę mógł trochę więcej powiedzieć.

Bonzo
01-01-2008, 14:41
zawsze mozna kupić aluminową ;) jest leciutka ;) ale też kosztuje więcej jak stalowa ;)

Sever
01-01-2008, 15:07
I może się trochę uginać na 3m (chyba?), a jak zacznie się uginać to tło będzie się marszczyć, co czasem przeszkadza...

haki
01-01-2008, 16:02
wlasnie nie moge nic nawiercac wszystko najlepiej ze statywami to polecacie ten zestaw :
http://allegro.pl/item290563959_domowe_studio_za_grosze_mini_atelier _4_tla_1_6x5m.html

i jeszcze jedno pytanie jak go kupie to czy moge te statywy rozstawic dalej i kupic tło np 2,6m czy te statywy są tylko pod to 1,6 metra

pozdrawiam

Bonzo
01-01-2008, 16:25
z tego co wiem aluminium jest sztywniejsze jak stal tyle że bardziej kruche :) ale moge się mylić ;) a o nawiercaniu to mówiłem tej rurki a nie ścian ;) ja bym brał ten zestaw z linka :)

Sever
01-01-2008, 16:34
Statywy są normalne. Możesz je rozsuwać ile chcesz (a raczej w zależności ile ma poprzeczka). To poprzeczka ma 1.6m.
Możesz próbować skombinować dłuższą poprzeczke. Ale nie wiem czy będzie to wystarczająco stabilne.
Prościej odpowiedzieć się nie da ;)

Rick van Dyke
12-01-2008, 20:03
wiesz co ja nie używam parasolek ale jak odbijałem światło od tej mojej podwójnej to było nawet nieźle :) najlepiej jak bys kupił softa 60x60 lub 60x90 :) a możesz pokazać jakąś fotke co zrobiłeś tym jednym zestawem :) albo na maila albo linka na privie :)

Juz jestem po noworocznej przerwie:) i odpisuje.

Otóż jak robiłem szybki test to miałem do body podłączoną sb600 a zestaw odpalany z fotoceli. Rezultat wyglądał bardzo słabo nie wiem czemu. Gdy zrobiłem to samo zdjęcie, w tych samych warunkach z tym, że bez zestawu. To sama sb600 robiłą wielką różnice. A wraz z zest. odpalanym z fotoceli jakby ustawiało za szybką migawkę(?) Jest to dla mnie zagadka, przyznam szczerze.

Dzisiaj zrobiłem tym zestawem próbne fotki, z zakupioną kostką poleconą przez Ciebie:) Bez sabinki. Rezultat był bardzo zadowalający jeśli chodzi o natężenie światła odbieranego przez aparat. Musiałem migawkę ustawiać na 1/4000 i przysłonę na 5.6 :)

Przykłady poniżej:

1.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.lycos.co.uk/rick2/NikonForum/TEST/test1.jpg)


2.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.lycos.co.uk/rick2/NikonForum/TEST/test2.jpg)

3.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.lycos.co.uk/rick2/NikonForum/TEST/test4.jpg)

Przypominam, że foty robione bez przygotowania w celach testowych. Bez obróbki, PS'ów itp. Tylko zmniejszone. Proszę nie oceniać:)
Dodam jeszcze, że jak element rozpraszający była parasolka srebrna o strukturze softboxu (jak ta: http://afe.pl/catalog/product_info.php?cPath=22_70&products_id=378)

Modelka była w odległości mn.w. 2.5m od źródła światła, aparat - różnie :)

Jak dla mnie potrzebny jest drugi taki zestaw:)

Pozdrawiam

p.s. Dla ciekawskich EXIF w plikach.

sailor
12-01-2008, 21:44
Musiałem migawkę ustawiać na 1/4000 i przysłonę na 5.6 :)


zazdroszcze posiadania lamp o czasie blysku krotszym niz 1/4000s .. mozesz zdradzic ktora to firma takie cudo produkuje? bo z tego co pamietam to najlepsze bowensy podlaczone pod generator maja z 1/2500

Rick van Dyke
12-01-2008, 22:05
No ejjjj, bez żartów :)

Szczerze to ja sam sie zdziwiłem, gdy ustawiłem Iso200, f2.2 i 1/120s i wyszło prześwietlone. Po kilku próbach wyszło, że musze ustawić max mojego poczciwego D50, czyli 1/4000.
Kupiłem taki oto zestaw http://afe.pl/catalog/product_info.php?products_id=921 za 175 pln
z tym, że użyłem do tych fotek parasolki jaką podałem w poprzednim poście.
Fotki jak pisałem robione 2,5m od żródła światła. Nie wiem w jakiej odległości stoją profesjonaliści, ale miałem do dyspozycji pomieszczenie 20mkw, którego i tak nie wykorzystałem. Pierw wydawało mi się, że 68Ws to bardzo mało. Ale dzisiaj stwierdziłem, że mi wystarczy.
Sailor zaskoczyłes mnie swoją wypowiedzią. Myślałem, że takie lampy jak posiadam (za 78pln) mają słabe parametry. Tzn. jestem pewien, że mają. A szczerze to ze studyjną to raczkuje dopiero i nie wiem jak te moja tania lampka ma się do tych za kilka stówek czy tysięcy...

mArKo-85
12-01-2008, 23:55
Sorki że wtrące odnośnie tego czasu naświetlania... ale z tego co mnie uczą teraz na studium fotograficznym to czas nie ma nic do rzeczy... powinno się to ustawiac na około 1/90 - 1/120 s i operować przesłoną... bo lampy i tak migają na krótką chwile więc nie robi to różnicy...

hicks
12-01-2008, 23:58
No ejjjj, bez żartów :)

1. Szczerze to ja sam sie zdziwiłem, gdy ustawiłem Iso200, f2.2 i 1/120s i wyszło prześwietlone. Po kilku próbach wyszło, że musze ustawić max mojego poczciwego D50, czyli 1/4000.

2. Sailor zaskoczyłes mnie swoją wypowiedzią. Myślałem, że takie lampy jak posiadam (za 78pln) mają słabe parametry. Tzn. jestem pewien, że mają. A szczerze to ze studyjną to raczkuje dopiero i nie wiem jak te moja tania lampka ma się do tych za kilka stówek czy tysięcy...

ad 2. to byla ironia :)

ad 1. Czas synhronizacji powinienes dac 1/125 1/250. Jesli zdjecie jest za jasne a zarowka nie ma regulacji mocy blysku to domykamy przeslone lub odsuwamy zrodlo swiatla. Zmniejszenie czasu udalo cisie dlatego ze d70/d50 maj migawke hybrydowa i ponizej 1/500 jest to migawka elektroniczna. Lampa blyska przykadowo 1/1000 s jesli ustawiles czas 1/2000 to zebrales tylko 50% energii emitowanej przez lampe jesli 1/4000 to 25%. Ale tak sie nie ROBI !!!! W aparatach z migawka mechanicnza mialbys naswietlone tylko czesc klatki. Tu ci sie przypadkiem udalo z tym, ze mozliwe ze zdjecia przy powiekszeniu 1:1 maja taki wzorek w kratke.
Czasy dla Sb-800 wygladaja tak (instrukcja str. 122):
1:1 - 1/1050 s
1:2 - 1/1100 s
1:4 - 1/2700 s
1/8 - 1/5900 s
1/16 - 1/10900 s
1/32 - 1/17800 s
1/64 - 1/32300 s
1/128 - 1/41600 s

Bonzo
13-01-2008, 00:01
Rick van Dyke ustawiaj sobie czasy rzędu 1/250-1/500 ale za to przysłon np f8-f11 :) a co do sabiny i tej żarówki to byc może miałeś ja jakoś ustawiona w TTL że robiła pomiar przedbłyskami i ci wcześnie zarówke wyzwalała zanim klapła migawka :) to tylko przypuszczenia bo janie mam Sabinki :) ustaw ja może na całkowitego manuala i w aparacie i w niej :) tez pisze na oko bo nie wiem czy takamożliwość jest :) a foteczki całkiem nieźle wyszły czekam juz na nie testowe ;)

Rick van Dyke
13-01-2008, 11:40
@mArKo-85 / hicks

Masz racje co do przysłony, wiem o tym. Ale co mam zrobić gdy chce zachować małą głębie ostrości z takim słabym sprzętem? Pewnie nic:)

@Bonzo

Zapewne tak było:) Zapomniałem całkiem o przedbłysku sabiny, heh

Fotki będą, mam nadzieję, niedługo. A kostka polecona przez CIebie się sprawdza.
Zapomniałem dodać, że po podłączeniu kabla synchronizacyjnego żarówka czasami błyska sama, lub gdy się dotknie przewód ręką. To tak jakby lekka zmiana potencjału nawet na powierzchni kabla wyzwalała błysk. Ale cóż to tanie badziewie:)

Zastanawiam się jeszcze nad kupnem drugiego zestawu plus soft box.

Bonzo
13-01-2008, 14:25
co do małej głębi to zawsze możesz zrobić nakładke z białej kartki z bloku coś na kształt doniczki ;) i skutecznie ci zabierze sporą częśc mocy światła a co za tym idzie będziesz mógł sobie zejśc z przysłoną ;) co do samoistnego wyzwalania to sprawdz czy nie masz luzu na wtyczce w kostce :) jeżeli stwierdziłeś że taki zestaw ci się sprawdza to kup ten drugi z softem tylko odrazu zmień w w oprawce ten motylek od ustawiania pochylenia na zwykła nakrętke żeby ci nie opadał soft :)

Rick van Dyke
13-01-2008, 14:35
Hehe wiem, już myślałem o tym. Kalki technicznej troszke mam. Co prawda nie lubie tak kombinować. Jestem strasznym minimalistą:mrgreen:
Kostka sama w sobie dość luźno siedzi w stopce, tak samo złącze kabla sync też nie siedzi sztywno. Ale nawet jak dotkne palcem w okolice złącza w żarówce to sie wyzwala. Chińskie badziewie hehe dobrze, że chociaż spełnia swoją funkcje :)
Chyba zamówie taki zestawik + soft i postestuje:)

Bonzo
13-01-2008, 15:01
kto nie kombinuje ten nie ma ;) w tym wypadku fotek takich jak chce ;) :D ale każdy lubi co innego ;) w każdym razie życze ci samych udanych kadrów :)

Rick van Dyke
13-01-2008, 18:02
Dzięki. Zapewne tak będzie 8-)

biker karlos
15-01-2009, 19:51
przeczytalem caly watek, ale zastanawia mnie jedno ... skoro lampy maja wbudowane fotocele to po co kabel, skoro mozna wywolac blysk lamp na statywach, lampa wbudowana lub sabinka ??? jest jakas konkretna przyczynaczy, ulatwienie stosowania kabla ??? wszystko co wiem na temat pochodzi z tego watku, wiec jestem bardzo ciekawy i zastanawiam sie nad kupnem takiego zestawu ...

wianek07
27-01-2009, 20:25
nie chciałem zakładać nowego tematu, więc podepnę się pod ten:)

chciałbym zrobić sobie taki mini zestaw do portretów itp, w domu. Mam SB-600, zamierzam kupić statyw, uchwyt i parasolkę. Możecie mi powiedzieć czy jak zakupie ten uchwyt to będzie pasował do statywu z gwintem, czy do uchwytu muszę coś jeszcze kupować, żeby lampa działa? Będę wypalał wszystko w CLS jak na razie. Możecie pomóc?

uchwyt: http://www.allegro.pl/item531430271_uchwyt_do_lampy_blyskowej_i_parasolk i_import_w_wa.html

statyw: http://www.allegro.pl/item536702263_225cm_statyw_oswietleniowy_profi_pok rowiec.html

parasolka: http://www.allegro.pl/item539657302_parasolka_biala_rozpraszajaca_dyfuzy jna_90cm.html

zestaw ten będzie typowo amatorski i chciałem jak najniższą cenę:)

P.S jak wygląda kabel, który transmituje fotkę do laptopa zaraz po zrobieniu jej? Bo widziałem na filmikach, że niektórzy takie coś mieli.

wn_
27-01-2009, 22:05
chciałbym zrobić sobie taki mini zestaw do portretów itp, w domu. Mam SB-600, zamierzam kupić statyw, uchwyt i parasolkę. Możecie mi powiedzieć czy jak zakupie ten uchwyt to będzie pasował do statywu z gwintem, czy do uchwytu muszę coś jeszcze kupować, żeby lampa działa? Będę wypalał wszystko w CLS jak na razie. Możecie pomóc?
Jak najbardziej wszystko do siebie pasuje. Uchwyt parasolkowy ma zacisk, który trzyma go przy "grzybku" na statywie.

zestaw ten będzie typowo amatorski i chciałem jak najniższą cenę:)
Jeżeli cena tutaj jest priorytetem to OK. Jednak ja polecał bym kupno uchwytu na parasolkę Manfrotto (posiadam taki chiński wynalazek i owszem działa ale jest mało wygodny i tandetny), jednak cena jest dwukrotnie wyższa. Właściwie to samo można powiedzieć o statywie.

P.S jak wygląda kabel, który transmituje fotkę do laptopa zaraz po zrobieniu jej? Bo widziałem na filmikach, że niektórzy takie coś mieli.
Wygląda jak kabel USB :)

PS. Pomyśl o zakupieniu (jeżeli nie posiadasz) jakiejś blendy (najlepiej 5in1 lub srebrno/białej) największej na jaką pozwoli ci jej cena. Jedno źródło światła to czasem zbyt mało a blenda może być świetnym światłem dopełniającym.

wianek07
27-01-2009, 22:30
kiedyś z braku czasu zrobiłem sobie blendę, nie jest to rewelacja, ale zawsze może coś tam pomoże;) A powiedz mi czy muszę coś dokupić do uchwytu? czy po prostu montuje lampę i działa?

anax
28-01-2009, 02:18
to i ja sie tutaj podlacze:) pokoj ok 20m2, planowane fotki to portret, proste rzeczy na stocki, zdecydowanie amatorsko jak na poczatek:)
wybralem taki zestaw:

1. 2 x cy200k= 896 zl
2. 2 x statyw w806=150 zl
3. 2xsoftbox powerlux 60x90=258 zl
4. Pokrowiec FS61= 60 zl

Najlepiej cenowo prezentuje sie funsport wiec pewnie z nich skorzystam. Do dyspozycji mam jeszcze SB900 i jakas stara Rolei 134 REB-te bym podlaczyl przez fotocele. Do tego chcialbym dokupic jakies tla. Pewnie na poczatek biale, szer 2,70 + 2 statywy z poprzeczka.

Myslalem jeszcze o namiocie bezcieniowym. Zastanawiam sie pomiedzy 50x50x50 lub 80x80x80. Swiatla powinno starczyc na oba...Co myslicie? ktory bylby bardziej przydatny?

Macie jeszcze jakies pomysly co mogloby sie na poczatek przydac? Albo co zmienic? Bede wdzieczny za wszelkie sugestie
pzdr
Anax

wn_
28-01-2009, 03:10
A powiedz mi czy muszę coś dokupić do uchwytu? czy po prostu montuje lampę i działa?
Wg tych zdjęć z aukcji masz tam wszystko co potrzeba aby zainstalować lampę na statywie. Myślę że ten filmik pozwoli ci rozwiać wszystkie wątpliwości: http://pl.youtube.com/watch?v=lKAD7leNOVY&eurl

anax: Zastanów się czy nie lepiej kupić lampy 300Ws, to tylko 100zł więcej za szt. (za cy300 w funsports) a dadzą ci zawsze trochę większe możliwości. Namiot brał bym 80cm, albo rozważył kupno stołu bezcieniowego (tylko że z nimi jest ten problem że te szerokości ~60cm są zbyt małe na większe przedmioty a te ~100cm są 4-krotnie droższe). Kupując statywy na tło zwróć uwagę na to aby były dostatecznie wysokie te ~2m mogą okazać się zbyt niskie, tło jest lekkie więc najlepiej jak je "wyślesz" tuż pod sufit i najlepiej takiej wysokości kup statywy aby ci to umożliwiły. Tło 2,7m szerokości to dobry wybór, węższe mogą sprawić trudności przy fotografowaniu całej sylwetki.

anax
28-01-2009, 14:40
wn_:zastanawialem sie nad 3 setkami, bralem pod uwage quantuumy R+300. jedynie co mnie martwi w takim wypadku to moc nad ktora nie bede mogl zapanowac, czy nie bedzie czasem za duzo jak na male studio. Quantuum ma regulacje do 1/32 mocy, CY300 jedynie do 1/8. Wydaje mi sie ze w przypadku 300 Ws lepiej wziac w takim wypadku quantuumy. Z tym stolem bezcieniowym to pomysle, jakby co to zbuduje sobie sam:)
Te statywy ktore wybralem maja 260 cm wysykosci wiec wystarczajaco-pod sam sufit:)
Zastanawiam sie jeszcze jak jest z akcesoriami do tych Quantuumow- wg opisu maja mocowanie bowensa. Nie wiem tylko czy to oznacza ze bez problemu do tych lamp dopasuje np softboxy powerlux funsporta. Jak sądzicie?
pzdr
Anax

ambergraff
28-01-2009, 15:16
Zastanawiam sie jeszcze jak jest z akcesoriami do tych Quantuumow- wg opisu maja mocowanie bowensa. Nie wiem tylko czy to oznacza ze bez problemu do tych lamp dopasuje np softboxy powerlux funsporta. Jak sądzicie?
pzdr
Anax

Bez najmniejszego problemu. Mocowanie Bowens to taki standard, z którym większość osprzętu niezależnych producentów współpracuje, przez co nie jesteś skazany na markowy sprzęt. Softboxy PoweLux będą pasować, jak i każdy inny element zestawu z mocowaniem Bowens. Dodatkowo masz możliwość rozbudowy zestawu, a i zdecydowanie łatwiej w przyszłości będzie odsprzedać już nie potrzebne akcesoria z takim mocowaniem.