PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa w coolpix 5700



witek1965
28-12-2005, 23:06
mam kłopot z lampą błyskową w coolpix 5700. Twarze na zdjęciach przy użyciu lampy wychodzą jak latarnie. Zmniejszenie siły błysku w meni niewiele dale, poza zaciemnieniem tła. tak samo czas migawki. Identycznie wygląda zdjęcie wykonane w 1/6 sek jak i 1/500zek. Co jest grane, czy ktoś mi może coś powiedzieć na ten temat?

gALL
29-12-2005, 00:40
Normalne. Poczytaj o fotografowaniu z lampa w dowolnej ksiazce foto co nie ma na okladce napisu "fotografia cyfrowa"

witek1965
29-12-2005, 01:14
Tak też myślałem. Przy użyciu normalnego aparatu i lampy zewnętrznej wystarczyło zmienić kąt pochylenia lampy i efekt był całkiem inny. Spróbuję zastosować lampę zewnętrzną. Niestety na razie dysponuje Metz 40 Af 4N , która pozostała mi po analogowym Nikonie F 60 i boję się ją założyć. Istnieje prawdopodobieństwo spalenia płyty. Taką opinię czytałem.

bombel
29-12-2005, 02:10
Załóż na lampę jakikolwiek dyfuzor - kawałek kalki techniczej (może być nawet z rysunkiem), pomiętą i fantazyjnie zwiniętą w trąbkę kartkę papieru lub cokolwiek co odbije część błysku w stronę sufitu, a drugą część przepuści i na dodatek osłabi/rozproszy.

Pewnie będziesz musiał pokombinować z EV na plus, ale po paru testach dojdziesz do wprawy.

A jeśli chodzi o spalenie płyty, to o jakiej płycie mówisz: winyl, czy CD? I czemu chcesz ją palić?

irekka
29-12-2005, 09:00
Miałem kiedyś 5700 - i nie narzekałem na lampę wbudowaną. Ten model nikona pozwala (to naprawdę rzadkość) na używanie jednocześnie lampy wbudowanej i zewnętrznej. To jakbys miał lampę z dwoma palnikami. Czas nie wpłynie na naświetlanie (ścislej wpłynie - ale dotyczy to raczej światła zastanego). Miałem tego Metza - wpółpracował poprawnie. Tzn na tyle poprawnie na ile aparat potrafił z nim się porozumieć. Nikon mocno obciął możliwości sterowania lampą w tym modelu. Nie działa zoom, nie wykorzystuje asystenta AF itp. 5700 ma niestety problem z elektroniką dotycząca lampy - u mnie padł generator i zapłaciłem w serwisie 700 zł. Ale to było 2 latat temu - może coś poprawili. Przyczyną było nie podłaczanie lampy zewnętrznej tylko "ten typ tak ma". Przy wbudowanej lampie zabawa z dyfuzorami moim zdaniem nie ma specjalnie sensu - za małą liczba przewodnia - ograniczy to mocno i tak mały jej zasięg. Poprobuj z lampą zewnętrzną.

witek1965
29-12-2005, 10:39
Odpowiedź dla bombla. Chodzi o płytę główną aparatu. Wiesz co to takiego? Czy nadal sądzisz, że płyty są tylko CD, bądź winylowe?. Są jeszcze chodnikowe i wielel wiele innych.Jeżeli nie masz nic do powiedzenia w sprawie, o którą pytam, to nie zabieraj w ogóle głosu.
Informację taką otrzymałem z fotokonsorcjum.

bombel
29-12-2005, 15:21
witek1965, jeśli Cię uraziłem tym żarcikiem, to przepraszam. Możliwość spalenia płyty samym podłączeniem (fachowym, do stopki) i użyciem lampy uważam za lekko absurdalną. Przecież aparat po coś do licha ma stopkę - chyba, że dla ozdoby.

Uwaga, to ostatnie moje przypuszczenie to żart.

A to, że 5700 ma źle zrobioną elektronikę, to inna sprawa. Najlepiej nie używaj w ogóle lampy zewnętrznej - płyta będzie bezpieczna. Znam Coolpixa 5700, który dwa lata współpracuje z SB800 bezawaryjnie - choć takie złożenie sprzętowe uważam za lekką przesadę.

A sam się bawiłem z kalką techniczną przy własnej lampieCoolpixa 8800 - z całkiem niezłym skutkiem, choć oczywiście zgadzam się, że lampa z kalkowym dodatkiem słabnie - no ale coś za coś. Albo dramatycznie dopala bezpośrednio, albo rozprasza, ale i osłabia.

No i witek1965 - niepotrzebnie się unosisz. Nie będę już odpowiadał na Twoje pytania, nie martw się.

witek1965
29-12-2005, 16:13
Spoko. Myslałem, że się ze mnie nabijasz. Nie mam pretensji. Z kalką spróbuję, rzecz jasna, a lampę sprzedam i kupię SB 50 DX. To nie ta pólka co prawda jak SB 800, al;e mi powinna wystarczyć. Dzięki za poradę. Teraz ja proszę nie gniewaj się na mnie. Czytałem opinie forumowiczów, którzy używali Metza i było OK, ale jak zapytałem w fotokonsorcjum to dostałem taką odpowiedź:

Witam serdecznie,

niestety, nie moge polecic takiego rozwiazania. Istenije ryzyko, ze lampa po porstu spali Panu plyte glowna w coolpixie. Co prawda Metz zarzeka sie w instrukcjach i opisach, ze produkowane przez niego modele pasuja do cyfrowych Nikonow, ale niestety znam z autopsji takie przypadki, ze aparat zostal uszkodzony.

Musze tez od razu powiedziec, ze Nikon 5700 nie wspolpracuje w 100% z zadna lampa (rowniez z lampami Nikona). Nie wykorzysta Pan TTL, jedynie reczne ustawienia i proste automatyki.

-----------------------------------------
Pozdrawiam
Marcin Szewczyk
Fotokonsorcjum - sklep internetowy

irekka
29-12-2005, 16:17
Chyba nie do końca jest to prawda co Ci napisali. TTL działa. Możesz oczywiście zdać się na opinie fotokonsorcjum - ale ja polecam Ci opinie z tego forum.

witek1965
29-12-2005, 16:32
Pewnie, że masz rację. Nawet w opisie aparatu jest napisane, że działa TTL. Ale mimo wszystko boję się zaryzykować podłączyć Metza do stopki, mimo, że przedstawiciel firmy zapewnia mnie, że nic się nie stanie:



Pozdrawiam,

Robert Zychowicz

F.H. FOTO-TECHNIKA

irekka
29-12-2005, 19:03
Nie potraktuj tego jako złosliwość, ale czegoś nie rozumiem. To takie chciałabym ale boję się? Producent lampy zapewnia, że można, kilku uzytkowników sprawdziło osobiście. A jakiś niedoinformowany człowiek z fotokonsorcjum napisał, ze nie i Ty masz dylemat. Skoro przyjąłeś z góry założenie, że fotokonsorcjum ma rację to ja wiecej nie będę się w tym wątku wypowiadał.

witek1965
29-12-2005, 19:21
Źle mnie zrozumiałeś. Im zdażyło się spalić aparat. Mnie na to nie stać. Mam jedną sztukę, swoją. Oni mają sklep. Nikon też poleca tylko swoje lampy. Być może jest to marketing. Nie wiem. Nie mam do wyżucenia 1500 zł w błoto. Uzywałem tej lampy w lustrzance F 60 i byłem zadowolony. Gość z fotokonsorcjum nie powiedział definitywnie -Nie, zresztą cytowałem. Mnie po prostu nie stać na eksperyment. Jak z kilka minut napiszę, że włożyłem ją i jest ekstra wszyscy będą happy, a jak apatrat się zchrzani to będę miał pecha bo Nikon w coolpixach wykonał fuszerkę? Dziękuję, ale nie zaryzykuję. Wybacz