PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki komputer do obróbki zdjęć?



Strony : [1] 2

MARJAN
09-10-2007, 10:36
Witam. Potrzebuję komputer ale nie bardzo znam sie na parametrach które powinien spełniać.
Chcę głównie obrabiać zdjęcia w PS 2, dość duże pliki po 120mb. Ma też być podpiety skaner do filmów i drukarka. Będę tez chciał kożystac z internetu oraz jeszcze zainstalowac trochę innych programów.
Do gier nie planuję używać komputera.
Czy ktoś mógłby mi doradzić jakie parametry powinien posiadać taki komputer, na co najbardziej zwrócić uwagę ?
Dziękuję i pozdrawiam




www.baskurzynski.com

nowart
09-10-2007, 12:00
Dużo dobrego ramu - przynajmniej 2GB
Dobry procesor - najlepiej Core2 Duo Intela
Dobra płyta główna , która stabilnie to wszystko pociągnie
Dobry zasilacz, który da na to wszystko stabilne napięcia
Reszta to duperele...
I korzystaj z wyszkiwarki - było takich tematów ostatnio sporo... ;)

jacoslavgth
09-10-2007, 14:39
dodalbym do tego jeszcze:
- dobra karte grafiki GEFORCE 7200 albo 7800 (z pamiéciá wlasná np.256 m), ATI RADEON - choc ja wole GEFORCE
- dobry monitor, oczywiscie podniosá sie glosy, ze najlepsze sá EIZO za 7-10 tys ale taki EIZO za 2,5-3,5 tez da rade :)
a jak juz to bedziesz mial to rob defragmentacje dysku i czyszczenie rejestrow, mozna miec swietny sprzet, ale bez odpowiedzniej konserwacji i czyszczenia mulic sie bedzie ze ja pierdacze :)

hicks
09-10-2007, 14:43
dodalbym do tego jeszcze:
- dobra karte grafiki GEFORCE 7200 albo 7800 (z pamiéciá wlasná np.256 m), ATI RADEON - choc ja wole GEFORCE
-
Do fotek??? Jak nie wystarcza zintegrowana ( a pewnie tez by wystarczyla) to jakakolwiek najtansza byle z pasywnym chlodzeniem i 128 na pokladzie.

Valwit
09-10-2007, 15:14
Dobry procesor - najlepiej Core2 Duo Intela


popatrz tez na athlonyx2. tez maja 2 rdzenie isa sporo tansze od intelowskich odpowiednikow (biorac pod uwage wydajnosc) przy okazji ogrzewaja mieszkanie bo jednak zzeraja ciut wiecej pradu :)

mkaluza
09-10-2007, 15:36
Witam. Potrzebuję komputer ale nie bardzo znam sie na parametrach które powinien spełniać.
Chcę głównie obrabiać zdjęcia w PS 2, dość duże pliki po 120mb. Ma też być podpiety skaner do filmów i drukarka. Będę tez chciał kożystac z internetu oraz jeszcze zainstalowac trochę innych programów.
Do gier nie planuję używać komputera.
Czy ktoś mógłby mi doradzić jakie parametry powinien posiadać taki komputer, na co najbardziej zwrócić uwagę ?
Dziękuję i pozdrawiam

www.baskurzynski.com

Nie napisałeś ważnej rzeczy - hał macz $$$ i czy to hobby czy ten komp ma sznase na siebie zarobić...
Bo to dość istotne... :)

Z luźnych uwag:
Dyski - jak masz kase, kup 2 i zepnij w raid (stripe lub mirror, lub - o ile płyta na to pozwoli, trochę jednego i drugiego). Stripe daje przyspieszenie 2x (lub więcej, jak masz wiecej dysków:) mirror daje bezpieczeństo - jeden dysk może paść i nic się nie stanie.

Grafika koniecznie z dvi.

Jeśli chcesz jakieś duże rzeczy w PS robić, pomyśl o 4G ramu - co prawda teraz winda wykorzysta tylko 3.25, ale to nadal więcej niż 2, a po przejściu na 64 bity będzie jak znalazł. Niby teraz 2G to standard, ale to teraz... a ramu nigdy za dużo (a przy obecnych cenach to w ogóle nie bardzo jest o czym myśleć...)

Napisz ile masz kasy, bo bez tego to jest gdybanie...

Pozdrawiam
MK

nowart
09-10-2007, 18:17
popatrz tez na athlonyx2. tez maja 2 rdzenie isa sporo tansze od intelowskich odpowiednikow (biorac pod uwage wydajnosc) przy okazji ogrzewaja mieszkanie bo jednak zzeraja ciut wiecej pradu :)

Tak, masz rację, jednak to nieopłacalny zakup. Wielu ludzi kupuje Athlona bo jest 100zł tańszy... no ok, ale co dalej?
Z racji nowszego procesu technologicznego C2D (zwłaszcza te najtańsze z najwolniejszych serii) podkręcają się ZNAKOMICIE. W kilka minut z procesora za 380zł robisz procesor za grubo ponad 1500zł. I to bez najmniejszych problemów związanych ze stabilnością czy wzrostem temperatury. Na obecnej platformie AMD - mimo mojej ogromnej do niej sympatii - możesz o tym pomarzyć...

Erie
09-10-2007, 18:23
Tak, masz rację, jednak to nieopłacalny zakup. Wielu ludzi kupuje Athlona bo jest 100zł tańszy... no ok, ale co dalej?
Z racji nowszego procesu technologicznego C2D (zwłaszcza te najtańsze z najwolniejszych serii) podkręcają się ZNAKOMICIE. W kilka minut z procesora za 380zł robisz procesor za grubo ponad 1500zł. I to bez najmniejszych problemów związanych ze stabilnością czy wzrostem temperatury. Na obecnej platformie AMD - mimo mojej ogromnej do niej sympatii - możesz o tym pomarzyć...

dodatkowo te paręnaście WAT różnicy przy 8-10h dziennie daje trochę oszczędności, więc różnica 100 zł na korzyść AMD maleje do np. połowy, ale na to nikt praktycznie nie patrzy :D (no chyba że płaci rachunki za prąd po kilkaset złotych i wówczas zdaje sobie sprawę, że można zaoszczędzić)

Klos
09-10-2007, 18:25
zainwestuj w dobra karte graficzna - tutaj Matrox G550 (za 50 zł!) bedzie doskonałym wyborem.

Erie
09-10-2007, 19:45
zainwestuj w dobra karte graficzna - tutaj Matrox G550 (za 50 zł!) bedzie doskonałym wyborem.

a jest G550 na PCI Express? czy tylko na AGP?

rabijki
09-10-2007, 20:16
idz do sklepu i kup apple .
nie bedziesz musial sie znac,
bedziesz mial spokoj i jako bonus komputer a nie kalkulator ( nie uwlaczajac)

pozdro
olo

wavman
09-10-2007, 20:29
a jest G550 na PCI Express? czy tylko na AGP?

Tak, 32 MB można dostać za ok. 400 zł (PCI-E x1).

MARJAN
09-10-2007, 20:34
Witam ponownie. Myślę że będę mógł przeznaczyć na kompter jakieś 3 tys PLN. Zastosowanie będzie mogę powiedzieć pół profesjonalne z tendencją zwyżkową, od czasu do czasu też jakiś film obejżeć czy posurfować po internecie, ale to drugorzędne sprawy.
Jak jest w końcu z tą kartą graficzną, bo widzę że zdania są podzielone co do użycia jej przy fotoobróbce ?


www.baskurzynski.com

Skipper
09-10-2007, 20:41
ten?
http://www.allegro.pl/item254331674_apple_powerbook_g4_15_2_wersja_ekstr a_.html#photo
:)
ja uzywam Apple z Aperture i jak dla mnie rewelacja:)

stig
09-10-2007, 20:47
Jak jest w końcu z tą kartą graficzną, bo widzę że zdania są podzielone co do użycia jej przy fotoobróbce? Nie ma znaczenia. Zdjecia obrabia sie przy pomocy procesora, a karta graficzna tylko to wyswietla. Wszystkie te duperelstwa, za ktorymi swiat goni od kilku lat, sluza jedynie do grania. Karta graficzna -- tak jak ktos wspomnial wyzej -- 128 MB i pasywne chlodzenie. Mam taka, i pracuje w PhotoShopie CS3, na dwoch monitorach 21", z obrobka setek NEFow w co niektore wieczory, czasami jakis material na billboard czy duzy plakat (pliki 0,5 -- 1 GB) i nie narzekam.

Valwit
09-10-2007, 20:51
Tak, masz rację, jednak to nieopłacalny zakup. Wielu ludzi kupuje Athlona bo jest 100zł tańszy... no ok, ale co dalej?
Z racji nowszego procesu technologicznego C2D (zwłaszcza te najtańsze z najwolniejszych serii) podkręcają się ZNAKOMICIE. W kilka minut z procesora za 380zł robisz procesor za grubo ponad 1500zł. I to bez najmniejszych problemów związanych ze stabilnością czy wzrostem temperatury. Na obecnej platformie AMD - mimo mojej ogromnej do niej sympatii - możesz o tym pomarzyć...

nie sadze aby ktos kupowal athlona dla 100 zl, roznica jest wieksza. racje masz jesli chodzo o krecenie proca, ale mowa byla o kompie do pracy. ja wychodze z zaloznia ze komp do pracy ma dlugo i stabilnie dzialac dlatego krecenie odpada. dodatkowo jesli krecisz procka to bedzie on zarl sporo wiecej pradu niz niekrecony athlon z podobna wydajnoscia wiec tutaj tez nie oszczedzisz. zywotnosc kreconego proca tez wplywa na koszta bo dlugo taki system nie pociagnie. kosci ram tez wtedy nie moga byc byle jakie bo musza wytrzymac nawet drobne niestabilnosci kreconego proca. jesli wezmiesz pod uwage rowniez fakt ze zgrania i konfiguracja czegos takiego to tez kasa to ja jednak wole szbykiego i niedrogiego athlona, szybka ale niedroga pamiec ram, niewypasiona plyte (asus rulez) i sredniej jakosci grafe skoro i tak nie bedzie to sprzet do gier. taklie cos spokojnie za 3k sie zlozy, raz zainstaluje i mozna spokojnie 2-3 lata bez problemu uzywac nie zagladajac do srodka. ale co kto lubi :) nie chce tutaj kopac i ponizac c2d bo to swietny procek na ktorym mi sie tez przyjemnie pracuje :) ale za firmowe kompy nie placilem ja :D

stig
09-10-2007, 20:59
ja wychodze z zaloznia ze komp do pracy ma dlugo i stabilnie dzialac dlatego krecenie odpada. Moj C2D podkrecony z 1,86 na 3 GHz, chodzi bez zwiechy ponad 16 godzin na dobe. W weekendy -- non stop od piatku popoludnia, do poniedzialku rana. Zadnych problemow. Temperaturka na procesorze -- 43 stopnie. Musze odkurzyc obudowe i radiator... ;)



zywotnosc kreconego proca tez wplywa na koszta bo dlugo taki system nie pociagnie. No fakt. Zamiast 30 lat popracuje np. 10. :) Fakt -- dla przecietnego czlowieka zmieniajacego flafory w kompie co 4, 5 lat -- roznica jak cholera. ;)

MARJAN
09-10-2007, 21:11
znalazłem fajną stronę firmy DELL na której można złożyć komputer na optymalnych podzespołach.
czy ktoś z was moze już tam składał sobie komputer ?

jacoslavgth
09-10-2007, 21:38
Nie ma znaczenia. Zdjecia obrabia sie przy pomocy procesora, a karta graficzna tylko to wyswietla. Wszystkie te duperelstwa, za ktorymi swiat goni od kilku lat, sluza jedynie do grania. Karta graficzna -- tak jak ktos wspomnial wyzej -- 128 MB i pasywne chlodzenie. Mam taka, i pracuje w PhotoShopie CS3, na dwoch monitorach 21", z obrobka setek NEFow w co niektore wieczory, czasami jakis material na billboard czy duzy plakat (pliki 0,5 -- 1 GB) i nie narzekam.

ja sie nie znam, ale wydawalo mi sie ze tez wazna grafika
btw zastanawiam sie powaznie nad imac 20'', sporo ludzi u mnie pracuje na macach twierdząc ze są bez porownania do pc :) tzn rządzą, no i bedzie drugi monitor 20 do EIZO :):):)

nowart
09-10-2007, 21:38
nie sadze aby ktos kupowal athlona dla 100 zl, roznica jest wieksza. racje masz jesli chodzo o krecenie proca, ale mowa byla o kompie do pracy. ja wychodze z zaloznia ze komp do pracy ma dlugo i stabilnie dzialac dlatego krecenie odpada. dodatkowo jesli krecisz procka to bedzie on zarl sporo wiecej pradu niz niekrecony athlon z podobna wydajnoscia wiec tutaj tez nie oszczedzisz. zywotnosc kreconego proca tez wplywa na koszta bo dlugo taki system nie pociagnie. kosci ram tez wtedy nie moga byc byle jakie bo musza wytrzymac nawet drobne niestabilnosci kreconego proca. jesli wezmiesz pod uwage rowniez fakt ze zgrania i konfiguracja czegos takiego to tez kasa to ja jednak wole szbykiego i niedrogiego athlona, szybka ale niedroga pamiec ram, niewypasiona plyte (asus rulez) i sredniej jakosci grafe skoro i tak nie bedzie to sprzet do gier. taklie cos spokojnie za 3k sie zlozy, raz zainstaluje i mozna spokojnie 2-3 lata bez problemu uzywac nie zagladajac do srodka. ale co kto lubi :) nie chce tutaj kopac i ponizac c2d bo to swietny procek na ktorym mi sie tez przyjemnie pracuje :) ale za firmowe kompy nie placilem ja :D

Sorry ale w czym niby ta większa różnica na korzyść tego AMD?
Każdy komputer , który miałem , każdy który złożyłem swoim znajomym (a było tego masę) był kręcony. Od pradawnych Celeronów 200mhz po ówczesne C2D. NIGDY, nikomu podczas wieloletniego użytkowania nie siadł procesor. Sam mam C2D z 1.86 za 380zł podkręcony na równe 3GHz na magistrali 1400Mhz. Chodzi jak burza bez jakiejkolwiek zwiechy. Że popracuje - jak napisał Stig - nie 30 lat a 10? sorry, to kosztowało 380zł a za lat ok 3 będzie wart może 20 zł ;)
Zarł sporo więcej prądu nie będzie gdyż właśnie C2D umożliwiają Tobie spore podkręcenie bez podnoszenia napięcia. Poza tym nie żre non stop więcej tylko - poprzez stepping , czy jak to się zwie - wtedy , kiedy tego potrzebuje - np podczas obróbki grafiki...
Kości ram nie mają nic do - jak to napisałeś "drobnych niestabilności procesora". Sam mam Kingmaxy za 200zł 2GB i nie narzekam. Trzeba tylko wiedzieć jak to umiejętnie podkręcić aby znależć optimum procka, pamięci i płyty.
Na koniec - wolę "szybkie ale niedrogie owo..", "szybkie ale niedrogie owamto..."- tak to tylko w Erze :) Dziś różnica w niedrogim i średniej jakości sprzęcie a dobrym, wydajnym i stabilnym jest niewielka - nie warto oszczędzać.

stig
09-10-2007, 21:50
btw zastanawiam sie powaznie nad imac 20'', sporo ludzi u mnie pracuje na macach twierdząc ze są bez porownania do pc :) iMaca sobie daruj. To co prawda dobry komputer, ale nie optymalna maszyna do pracy ze zdjeciami. Pewnie, ze raz na jakis czas mozesz sobie kilka zdjec obrobic, nawet kilkanascie i kilkadziesiat... Mozesz nawet tak przez nastepne 2 lata pracowac. Nie na prozno jednak stworzono Power Maca. Jesli masz mozliwosc wybierania, bez konkretnego przywiazania do systemu, to Power Mac albo mocny pecet. Ladnie wygladajace polsrodki na dluzsza mete do takiej roboty sie nie nadaja.

Zikon
09-10-2007, 22:29
Ja AMD używałem od kiedy pojawiły się AMD K6 3D 300 MHz, aż do Athlona 3GHz ale odradzam wszystkim Athlony grzeją się znacznie bardziej niż intele co przekłada się na większy hałas i mniejszą żywotność podzespołów. Tym co skłoniło mnie do przejścia na 4 rdzeniowego intela jest mnogość standardów jakie amd wprowadził (sockety 754, 939, am2) każda zmiana procesora to wymiana płyty głównej. W intelu jak zainwestujesz w socket LGA775 to potem zmieniasz samego proca.
Polecam:
1) Intel Core 2 QuadCore Q6600 2.4GHz LGA775 8MB/1066 BOX
2) Dużo ramu tzn do 4GB, więcej system 32 bitowy nie obsłuży, a niestety wygląda na to że 64 bity nie wszyscy producenci oprogramowania i sprzętu będą wspierać np: nikon :) brak kodeków do wyświetlania miniatur nef-ów w 64bitach a pod 32 bitową wersję są.
3) Kartę grafiki jakąkolwiek ale firmową, znaczenie może mieć jedynie ilość pamięci na niej (do pracy na wysokich rozdzielczościach) i trzymanie parametrów żeby nie trzeba było za często kalibrować (gamma, WB)
4) Zasilacz ja mam tagana i jak są skoki napięcia to u żony komp się wyłącza a mój pracuje dalej, ma wiatrak 12cm więc jest dosyć cichy.

nowart
10-10-2007, 10:28
...W intelu jak zainwestujesz w socket LGA775 to potem zmieniasz samego proca.


No tak nie do końca... Miałem P4 i chciałem przejść na C2D to już płyta nie obsługiwała tego typu procesorów - a nie był to szrot za kilka zł bo zawsze kupuję dobrej klasy MB. Teraz mam dobrej klasy Gigabyta za 600zł i co? Też nie obsługuje niczego poza C2D i już np takiego czterrdzeniowca nie wsadzę mimo, że to też Socket LGA775...
Tak więc też trzeba zmieniać płyty mimo tego samego standardu...

mkaluza
10-10-2007, 12:31
W intelu jak zainwestujesz w socket LGA775 to potem zmieniasz samego proca.

Akurat tutaj to troszkę nie tak, bo żywot podstawki LGA775 dobiega końca-nowe proce intela (następna Penryna, Naha..cośtam palnowane chyba na Q2 2008) będą miały wbudowany kontroler pamieci, podobnie jak teraz amd, a to wymaga zmiany architektury płyty(mostka północnego)...
Poza tym nie każdego procka mozna włożyć w każde lga775 (szczególnie C2D w starsze płyty)

Natomiast AM2 (lub AM2+) jak na razie się nie kończy. Z resztą umówimy się - 3 lata to duży postęp technologiczny... zmiana płyty to norma i nie ma się tu nad czym zastanawiać, a że na inną podstawkę... no to co...

Pozdr
MK

mkaluza
10-10-2007, 12:42
Jak jest w końcu z tą kartą graficzną, bo widzę że zdania są podzielone co do użycia jej przy fotoobróbce ?

www.baskurzynski.com

"podzielone zdania" wynikają z bycia niektórych osób niezbyt up-to-date... Matroxy miały rację bytu przy analogowym podłączaniu monitora przez analogowe złącze - teraz starczy Ci nawet zintegrowana, o ile ma dvi/hdmi (a obecnie większość nowych chipsetów ma).
Ew. jak będziesz brał osobną grafikę, to możesz spróbować znaleźć taką, która ma 2 wyjścia DVI - na 2 monitory będzie jak znalazł.
Wieczorem napiszę Ci więcej.
pzdr
MK

Valwit
10-10-2007, 17:40
Sorry ale w czym niby ta większa różnica na korzyść tego AMD?


w cenie niekreconego proca. po prostu. jesli masz zamiar, lub zadajacy pytanie, krecic proca to spox, c2d jest zdecydowanie lepszym procem do tego. jesli nie masz zamiaru sie bawic w krecenie to c2d taktowany tak samo jak odpowiednik amd, kosztuje tyle co athlon, plyta glowna i 6pak piwa razem wziete.

nowart
10-10-2007, 19:27
Nawet sam szef projektów Intela wypowiedział się, że kupujący C2D zrobiłby duży błąd nie podkręcając go gdyż są one do tego po prostu stworzone.
Poza tym wybacz, ale kompletnie bezsensowne jest porównywanie procesorów AMD i INTELA biorąc pod uwagę częstotliwość taktowania. C2D taktowany niżej będzie wydajniejszy od wyżej taktowanego AMD.
Z wyliczeniami też przesadziłeś. Owszem różnica w cenie podobnych wydajnościowo procesorów będzie wtedy wynosiła ze 200-300zł (64 X2 5000+ za ok 420zł vide C2D E6400 2.13 za ok 670zł - ceny z najdroższego Komputronika). Nie wiem jaką płytę i 6 pak piwa kupisz za ok 250zł... :)

Valwit
10-10-2007, 20:03
patrzylem na ciut nowsze procki:

Intel Core2 Duo E6850 3,00GHz (S775) BOX 1039,-
AMD Athlon 64 X2 6000+ BOX (Socket AM2)599,-

oba z taktem 3GHz. od kiedy intele z dluzszym pipeline przy tym samym takcie sa wydajniejsze to nie wiem. wczesniej nie byly, i byl to jeden z powodow wprowadzenia przez AMD okreslen typu athlon xp 1800+ dla proca z taktem 1533 MHz.
calkiem mila plyta glowna jest np ta: Asus M2N-SLI Deluxe nForce 570 SLI za 384,- (wszytsko w komputroniku). roznica ceny w troche slabszych procach tez na plyte wystarczy.

JanuszWaw
10-10-2007, 20:18
Nawet sam szef projektów Intela wypowiedział się, że kupujący C2D zrobiłby duży błąd nie podkręcając go gdyż są one do tego po prostu stworzone...
Z oficjalnej strony Intela:"...Returning Overclocked Processors. If you believe your processor is overclocked, you must return it to the place where you purchased your system. If they are no longer in business, or will not help you, Intel recommends that you contact the PC system manufacturer."
Pozdrawiam -

nowart
10-10-2007, 20:40
patrzylem na ciut nowsze procki:

Intel Core2 Duo E6850 3,00GHz (S775) BOX 1039,-
AMD Athlon 64 X2 6000+ BOX (Socket AM2)599,-

oba z taktem 3GHz. od kiedy intele z dluzszym pipeline przy tym samym takcie sa wydajniejsze to nie wiem. wczesniej nie byly, i byl to jeden z powodow wprowadzenia przez AMD okreslen typu athlon xp 1800+ dla proca z taktem 1533 MHz.
calkiem mila plyta glowna jest np ta: Asus M2N-SLI Deluxe nForce 570 SLI za 384,- (wszytsko w komputroniku). roznica ceny w troche slabszych procach tez na plyte wystarczy.

No to skoro patrzysz na ciut nowsze procki to akurat ten AMD jest wytwarzany w technologii 0.09nm, Intel w 0.06nm - jakie to ma zalety każdy chyba wie.
Poza tym polecam wiele testów w których właśnie ten najnowszy AMD 6000+ prezentuje wydajność na poziomie C2D E6550 2,33GHz za 620zł - no i nie ma różnicy w cenie... Dlatego powtórzę - nie porównuj procków z identycznym taktowaniem bo to zupełnie inna technologia.
Poza tym nie trzeba dodawać, że tego AMD nie podkręcisz niemalże wcale - z Intelem możesz pociągnąć jeszcze sporo...

Valwit
10-10-2007, 21:40
No to skoro patrzysz na ciut nowsze procki to akurat ten AMD jest wytwarzany w technologii 0.09nm, Intel w 0.06nm - jakie to ma zalety każdy chyba wie.

nie, nie sądze aby kazdy wiedział. możesz króciutko streścić?


Poza tym polecam wiele testów w których właśnie ten najnowszy AMD 6000+ prezentuje wydajność na poziomie C2D E6550 2,33GHz za

mógłbyś podać kilka linków zatem?


Poza tym nie trzeba dodawać, że tego AMD nie podkręcisz niemalże wcale - z Intelem możesz pociągnąć jeszcze sporo...

jak już wspomniałem nie mam zamiaru podkręcać żadnego z tych procków.

JanuszWaw
10-10-2007, 22:11
Cześć,

nie, nie sądze aby kazdy wiedział. możesz króciutko streścić?
Najprawdopodobniej chodzi o istotne zmniejszenie wydzielanego ciepła, przy tych samych prędkościach taktowania. Ale może się mylę.


mógłbyś podać kilka linków zatem?
Choć mowa o innych procesorach to jednym z nich może być:
http://www.reghardware.co.uk/2006/07/27/core_2_duo_vs_athlon_64_fx-62/
Opisuje przynajmniej prawidłową metodykę porównania procków. Na końcu znajdziesz wnioski. Zgadzam się, z tym że boksowanie się producentów sprzyja nam, konsumentom.


jak już wspomniałem nie mam zamiaru podkręcać żadnego z tych procków.
Ja też tego nie robię. Fakt podkręcania (co producent może stwierdzić na podstawie rejestrów procesora) w przypadku jego uszkodzenia się (nawet gdy usterkę spowodowała inna przyczyna) może skutkować utratą gwarancji. Ale wybór należy do każdego z nas.
Acha, ja używam amd 64 i ... nie narzekam. Ale to też kwestia mego wyboru.
Pozdrawiam -

hicks
10-10-2007, 22:12
oba z taktem 3GHz. od kiedy intele z dluzszym pipeline przy tym samym takcie sa wydajniejsze to nie wiem. wczesniej nie byly, i byl to jeden z powodow wprowadzenia przez AMD okreslen typu athlon xp 1800+ dla proca z taktem 1533 MHz.

To prawda ale juz dawno nieaktualna. Tak bylo dla rockow intela PentiumIV. Teraz tak samo taktowany core2duo jest przecietnie jakies 10-20% szybszy, choc sa testy gdzei ta roznica jest zadna a sa tez gdzie jest jeszcze wieksza.
W kazdym razie kazdy z tych prockow chodzi ladnie. Od 2x2ghz to intel jak i amd chodzi pardzo ladnie. Z tym ze amd tanszy wiec jak sie liczy kasa to amd jest dobrym wyborem.

Valwit
10-10-2007, 22:33
To prawda ale juz dawno nieaktualna. Tak bylo dla rockow intela PentiumIV. Teraz tak samo taktowany core2duo jest przecietnie jakies 10-20% szybszy, choc sa testy gdzei ta roznica jest zadna

ano i w przypadku PS3 roznicy nie widze zadnej, a w przypadku cnx odnosze wrazenie ze na moim athlonie jest szybszy niz na porownywalnym c2d w robocie.

JanuszWaw
10-10-2007, 22:55
ano i w przypadku PS3 roznicy nie widze zadnej, a w przypadku cnx odnosze wrazenie ze na moim athlonie jest szybszy niz na porownywalnym c2d w robocie.
"Sprawność operacyjna" jakiejś tam maszyny bywa pochodną tak wielu czynników, że czasami czytając te "recepty" na maszyny doskonałe budzą one moje zdziwienie. Jeśli nie mówimy o pudełkach wykorzystywanych wyłącznie jako "stacje graficzne" (PS i inne), to wystarczy instalacja jakiegoś bliżej nieokreślonego oprogramowania, sterowników, itd. by skutki tego zmieniły wydajność stacji zasadniczo. A jak wynika z postów, to stacje te wykorzystywane są do różnych celów. Związek pomiędzy efektami uzyskiwanymi w warunkach "laboratoryjnych" z tymi "z realu" bywa ... żaden. Samo życie.
Pozdrawiam -

Valwit
10-10-2007, 23:03
"Sprawność operacyjna" jakiejś tam maszyny bywa pochodną tak wielu czynników, że czasami czytając te "recepty" na maszyny doskonałe budzą one moje zdziwienie.

to fakt. ale akurat te ktore ja testowalem nie mialy nic poza xp + aktualizacje, (ta sama wersja korpo) .net + cnx i ps2 + troche softu nikonowskiego i irfan :)

niemniej, podsumowujac temat: skladajac kompa do fotek, za 3tysiace zl, wybralbym amd, 2-3 gb ramu i plyte typu tego co powyzej

JanuszWaw
10-10-2007, 23:17
to fakt. ale akurat te ktore ja testowalem nie mialy nic poza xp + aktualizacje, (ta sama wersja korpo) .net + cnx i ps2 + troche softu nikonowskiego i irfan :)
Czyli po prostu stacja dedykowana do konkretnych zadań. I jeśli to ma zarabiać na siebie - to tak powinno być.


...niemniej, podsumowujac temat: skladajac kompa do fotek, za 3tysiace zl, wybralbym amd, 2-3 gb ramu i plyte typu tego co powyzej
I to może dać dobre efekty. Życzę powodzenia w zmaganiach "ze złomem" i dobrych pomysłów - pozdrawiam -

Valwit
10-10-2007, 23:22
Życzę powodzenia w zmaganiach "ze złomem" i dobrych pomysłów - pozdrawiam -

dzięki, pozdrawiam rownież

nowart
10-10-2007, 23:26
nie, nie sądze aby kazdy wiedział. możesz króciutko streścić?

w przypadku nowszego procesu technologicznego spada drastycznie zapotrzebowanie na energię. Co za tym idzie spada temperatura rdzeni. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadkach:
1. budowy cichego i energooszczędnego zestawu
2. chęci przetaktowania procesora. tak dla wyjaśnienia - to naprawdę nic strasznego !! Czy jest to model najtańszy za 380 taktowany 1.86 , czy model droższy za 1000zł taktowany 3 Ghz to i tak w większości cięte są z tego samego wafla krzemowego. Jedynie producent na pierwszym ustawia mnożnik na np 9 na drugim 12 lub podnosi częstotliwość FSB. To samo możemy zrobić na płycie głównej tylko za darmo.
Dlatego właśnie tak łatwo najtańszy model przetaktowuje się do najdroższego bo to te same procesory tylko fabrycznie inaczej ustawione - najczęściej nawet napięcia nie trzeba podnosić.
Żeby uszkodzić, spalić taką jednostkę trzeba naprawdę przecholować z przetaktowaniem, nie zapewnić wystarczającego chłodzenia lub mieć po prostu pecha - psują się jak wszystko. Nie będę jednak płakał jeśli procek za 400zł siądzie mi za 5 lat bo wtedy już dawno nie będę go miał lub będzie służył u syna jako maszyna do pisania :)



mógłbyś podać kilka linków zatem?

spójrz choćby na test na www.benchmark.pl - tam jest test tego właśnie 6000+ i porównanie do innych modeli. Jasno z niego wynika, że w celu osiągnięcia podobnej wydajności wystarczy C2D w podobnej cenie co napisałem już powyżej.
Takich testów, jak podany powyżej przez Janusza jest cała masa - wystarczy poszukać.



jak już wspomniałem nie mam zamiaru podkręcać żadnego z tych procków.

Oczywiście rozumiem. Twój wybór - warto być jednak świadom możliwości, jakie drzemią w takim sprzęcie. Za dwa, trzy lata, kiedy nie będzie dawał rady z Nefami z Nikona D95s nie będziesz musiał go wymieniać - wejdziesz do biosu, przestawisz kilka cyferek i sprzęt odżyje. A jako, że będzie wtedy wart jakieś 16,99zł nie będzie Ci żal :)

pozdrawiam

Valwit
10-10-2007, 23:50
1. budowy cichego i energooszczędnego zestawu

odpada jesli przetaktujesz.


2. chęci przetaktowania procesora. tak dla wyjaśnienia - to naprawdę nic strasznego !!

zagadza sie. pytanie jest jednak jaki masz z tego zysk i czy jest on wart ryzyka ze system zaliczy np. zwieche w momencie kiedy akurat nie powinien.


Czy jest to model najtańszy za 380 taktowany 1.86 , czy model droższy za 1000zł taktowany 3 Ghz to i tak w większości cięte są z tego samego wafla krzemowego. Jedynie producent na pierwszym ustawia mnożnik na np 9 na drugim 12 lub podnosi częstotliwość FSB.

a robi to z tego powodu ze ten wolniejszy nie dziala stabilnie z wiekszym taktem. nie musi to nawet byc caly procek, wystarczy ze jakas jego czesc sprawia problemy. ale ty jako user nie wiesz jak to czesc i tu jest twoje ryzyko.


To samo możemy zrobić na płycie głównej tylko za darmo.

rowniez dla athlona.


spójrz choćby na test na www.benchmark.pl - tam jest test tego właśnie 6000+ i porównanie do innych modeli. Jasno z niego wynika, że w celu osiągnięcia podobnej wydajności wystarczy C2D w podobnej cenie co napisałem już powyżej.
Takich testów, jak podany powyżej przez Janusza jest cała masa - wystarczy poszukać.

to jeszcze popatrz jak ten test ma sie do tego co bylo wymienione w pierwszym poscie.



Za dwa, trzy lata, kiedy nie będzie dawał rady z Nefami z Nikona D95s nie będziesz musiał go wymieniać - wejdziesz do biosu, przestawisz kilka cyferek i sprzęt odżyje. A jako, że będzie wtedy wart jakieś 16,99zł nie będzie Ci żal :)


1. nie sadze aby za 2-3 lata dzisiejsze procki nie dawaly rady. zauwaz ze skonczyly sie czasy gdy co poltora roku procki praktycznie podwajaly takt.
2. matryce tez nie powiekszaja sie juz jak kiedys, problemow z nefami D80s nie przewiduje :)
3. jesli cena mojego proca faktycznie spadnie do 50-60 zl to bez problemu przetaktuje go sobie w biosie jesli bede mial taka potrzebe. predzej jednak zastapie go innym prockiem, z 8 rdzeniami bo przez ten czas komp sobie spokojnie na to zarobi :)

milej nocy :)

JanuszWaw
10-10-2007, 23:58
...Żeby uszkodzić, spalić taką jednostkę trzeba naprawdę przecholować z przetaktowaniem, ...
Powiem Ci, że ja obecnie nie spotkałem się z przypadkiem uszkodzenia wynikającego z "kręcenia". Kiedyś zdarzały się takie przypadki. Obecne, wewnętrzne zabezpieczenia procków robią swoje. Ale... procki padają z różnych powodów i wtedy ... fakt jego kręcenia może być wygodnym argumentem do odrzucenia reklamacji w ramach gwarancji. Obaj wymieniani przez nas producenci - niestety - w tym przypadku są jednomyślni.


...Takich testów... jest cała masa...
Uhm, ale pewnie też spotkałeś się z testami "sponsorowanymi" ;) Dlatego warto się rozglądać. Ja osobiście nie znam lepszej rekomendacji niż ... (rzeczywiste) zadowolenie użytkownika. Dlatego też takie pytania padają na tym forum. Bo wszak wszyscy producenci przekonują nas, że są ... the beściaki :D

Dla mnie istotnym parametrem (oprócz wydajności) jest stabilność i ... przewidywalność. Wiem, że to brzmi jak banał, ale nie będę ryzykował wielu godzin swojej pracy, by zaoszczędzić 200-300 złotych, a stracić wielokrotnie więcej, bo mi się maszyna zwiesi. :(

Rywalizacji naszych milusińskich (Intel vs. AMD) przyglądam się bez emocji, gdyż mam świadomość, że każdy z nich żyje m.in. z moich pieniędzy, a moja maszynka po 2-3 latach to ... technologiczny emeryt, by nie powiedzieć ... trup.
Spokojnej nocy i pozdrawiam -

Peter
11-10-2007, 07:49
"podzielone zdania" wynikają z bycia niektórych osób niezbyt up-to-date... Matroxy miały rację bytu przy analogowym podłączaniu monitora przez analogowe złącze - teraz starczy Ci nawet zintegrowana, o ile ma dvi/hdmi (a obecnie większość nowych chipsetów ma).
Ew. jak będziesz brał osobną grafikę, to możesz spróbować znaleźć taką, która ma 2 wyjścia DVI - na 2 monitory będzie jak znalazł.
Wieczorem napiszę Ci więcej.
pzdr
MK

Widzę kolejny raz powielanie pewnych mitów i uproszczeń. Poza perfekcyjnym obrazem (również na dvi) Matroxy mają też inne zalety. Nie będę tu wchodził w szczegóły, zostało to już opisane w innych wątkach. A mamy demokrację i jak ktoś chce, to może pracować nawet na karcie Intel. Zabawa to zabawa. Ważne jest co się umie zrobić na danym sprzęcie :)

JanuszWaw
11-10-2007, 09:06
No hej,
Myślę, że opinia mkaluza jest nieco za ostra, bo: Matrox to „manufacturer of graphics solutions for professionals and has been delivering high-quality, innovative 2D/3D and video graphics accelerators”. Cóż mogę dodać. Chyba tylko tyle, że wiele z obecnych ich produktów jest głównie dedykowanych dla rozwiązań multihead (więcej monitorów niż 2) z segmentu profi. Z natury rzeczy takie rozwiązania rzadko wykorzystywane są „chałupniczo”. A fakt, do gier to one zasadniczo nie nadają się. ;) I są za drogie. Dlatego też są mniej widoczne na naszym (popularnym) rynku. Ale znam rozwiązania, gdzie są niezastąpione.
Pozdrawiam -

hicks
11-10-2007, 10:39
Z kart graficznych do profesjonalnych zastosowan to mozna jeszcze wymienic serie kart Nvidie Quadro i Ati FireGL . Nvidia odswiezyla niedawno linie tych kart najtansza z nich z samym radiatorem dedykowana do 2d dostepna jest juz od 130$. Wiecej tu: http://pclab.pl/news28606.html Quadro to przedewsytkimdedykowane sterowniki do aplikacji typu cad, 3d studio itp. gdzie jest zwiekszona stabilnosc i wydajnosc wieksza nawet do 100% od odpowiadajacym im kartom do gier.

A teraz bardzo tanie rozwiazanie:

1. Asus M2NBP-VM CSM NVIDIA Quadro NVS210S - 290zl zintegorwana karta quadro wyjscie DVI
http://sklep.benchmark.pl/pelny_35065.html
Ma wolny slot PCIE wiec gdyby bylo za molo mozna dolozyc jaks zewnetrznakarte.

2. Procek AMD x2 3800+ EE 65W - 248 zl - http://sklep.benchmark.pl/pelny_30795.html jest to energooszczedna wersja wiec malo sie grzeje dodatkowo ma wbudowane oszczedzanie energii i potrafi regulowac szybkosc rdzeni co ma dobry wplyw a wydajnosc.

3. Pamiec 2x1GB ddr2 667 - ok. 200 zl - polecam twinmosa tanie i wydajne. W przypadku athlona lepiej wziac ddry667 z mniejszymi opoznieniami niz 800 z wiekszymi athlon woli mniejsze opoznienia.Dobrze widac to porownojac amd na 939 (ddr1-400) i am2(ddr2-800) gdzie wydajnosc jest taka sama a czesto nawet przy ddr1 lepsza. Ale teraz dostepne tylko am2.

4. Dysk np. samsung serial ata 320GB 16MB cache - 280 zl cichy i wydajny - http://sklep.benchmark.pl/pelny_35606.html Sam mam juz drugi dysk samsunga 250 i 400 i jestem zadowolony.

5. Nagrywarka DVD - cokolwiek z lightscribem moze byc przydatne do wypalenia jakis fotek slubnych itp. 130 zl

6. Stacja dyskietek - 30 zl

7. Obudowa i zasilacz cokolwiek sie nam podoba moze modecom jak tanio jak drozej to chieftec. Zasilacz 300/350 w do tego zestawu wystarczy z nawiazka - z tanich modecom z drozszych chieftec, tagan . Geeralnie warto kupic model z 12cm wiatrakiem i regulacja obrotow. 150 zl

Razem: ok 1300zl

8. Monitor 19" NEC 1970 NX - 1400 zl lub jakas panoramka 20" ale tu nie wiem co polecic.
Dopisano:
20" panoramka belinea 20.1" Belinea 102035W silver-black http://sklep.benchmark.pl/pelny_22267.html 1480 zl - tu recenzja http://benchmark.pl/i.html?artykuly/recenzje/przeglad_paneli_LCD_2005/Belinea_102035W.html
dla oszczednych to samo ale wersja bez dvi 20,1" Belinea 102030W 1099 zl http://sklep.benchmark.pl/pelny_27927.html lub
20" NEC MultiSync 20WGX2 PRO silver-black 1699 zl http://sklep.benchmark.pl/pelny_35868.html jak dla mnie wada tego monitora jest blyszczaca powloka - poprawia kolorki ale te odbicia :(

Czyli za zestaw 2700zl.

Dla legalnych Windows XP home 299zl
Do rawow sandisk ultra III - 1gb 80zl - dolaczony C1LE
Photoshop Elements 6.0 (jest w wersji pl) - 372 zl lub Gimp za free

Razem za soft: 751 zl

Razem zestaw z oprogramowaniem: 3500 zl. No i mamy full legal komputerek.

nowart
11-10-2007, 10:54
ojj... prosisz o wytłumaczenie gdyż twierdzisz , że się nie orientujesz a każde zdanie próby - mam nadzieję - racjonalnego wyjaśnienia zagadnienia kwitujesz dziwnymi odpowiedziami...


odpada jesli przetaktujesz.

Im wyższe taktowanie procesora i napięcie rdzenia tym większy apetyt na energię i większe wydzielanie ciepła. Nie ma to nic do overclockingu procesora. Kupisz fabryczny model C2D taktowany zegarem 3GHz to z oczywistych względów będzie bardziej zasobożerny od wersji 1.86 - i nie ważne, czy będzie to oryginał, czy model przetaktowany do 3GHz - pobór mocy będzie identyczny. Oczywiście o ile nie przecholujesz z napięciami...
Pytałeś co się wiąże z nowszym procesem technologicznym więc Ci odpowiedziałem.


zagadza sie. pytanie jest jednak jaki masz z tego zysk i czy jest on wart ryzyka ze system zaliczy np. zwieche w momencie kiedy akurat nie powinien.

Powtórzę - od lat tylko w ten sposób składam sobie ( i rzeszy znajomych) komputery. Umiejętne podkręcenie nie spowodowało jeszcze u NIKOGO zwiechy systemu a już - Broń Boże - awarii... Wolę mieć wydajny , szybki zestaw, skonfigurowany na wysokiej klasy podzespołach umożliwiających odpowiedni overclocking aniżeli w tej samej cenie (tylko na oryginalnie taktowanym procku i pamięciach) zestaw rownie wydajny ale na średniej jakości komponentach.
Ale to oczywiśćie kwestia wyboru i podpowiadam jedynie jedno z dwóch możliwych rozwiązań.


a robi to z tego powodu ze ten wolniejszy nie dziala stabilnie z wiekszym taktem. nie musi to nawet byc caly procek, wystarczy ze jakas jego czesc sprawia problemy. ale ty jako user nie wiesz jak to czesc i tu jest twoje ryzyko.

Gdyby producenci do każdego modelu procesora mieli budować odrębną linię produkcyjną poszliby chyba z torbami... :) Ale to już rozmowa na odrębny temat ...



rowniez dla athlona.

widzisz, uparcie tkwisz przy swoim. napisałem Tobie, że jest to możliwe w ZNACZNIE większym stopniu na nowocześniejszej platformie Intela. Owszem, na 0.09nm technologii amd osiągniesz też jakieś efekty. Ale w porównaniu do C2D - marne.


to jeszcze popatrz jak ten test ma sie do tego co bylo wymienione w pierwszym poscie.

Patrzę i nie widzę. Autor prosi o porady dotyczące budowy wydajnego zestawu do obróbki foto w PS2. Zasugerowałem Intela, Ty Amd. Ale może źle patrzę...



1. nie sadze aby za 2-3 lata dzisiejsze procki nie dawaly rady. zauwaz ze skonczyly sie czasy gdy co poltora roku procki praktycznie podwajaly takt.

3 lata temu miałem świetnego na ówczesne czasu Athlona XP 1800+ - istne potwory do overclockingu (sprzęt przetaktowany o równe 100% chodzi do dziś w komputerze u 10 letniego kuzyna).
Fabrycznie był on taktowany - jeśli dobrze pamiętam - ok 1.5Ghz. Dziś mamy C2D taktowane 1.8Ghz będące wydajniejsze o kilkaset procent. Czasy szaleńczej pogoni za megahercami skończyły się rok temu na platformie NetBurst Intela w której wytwarzano grzałki typu Pentium 4.


3. jesli cena mojego proca faktycznie spadnie do 50-60 zl to bez problemu przetaktuje go sobie w biosie jesli bede mial taka potrzebe. predzej jednak zastapie go innym prockiem, z 8 rdzeniami bo przez ten czas komp sobie spokojnie na to zarobi :)

Wygląda to tak - dzisiaj oszczędności z przetaktowania są już mniejsze w przypadku dwurdzeniowych C2D. Najtańszy kosztuje ok 380zł najdroższy ok 1000zł. To oszczędność ok 600zł. Kiedy ja kupowałem go pół roku temu za ok 500zł to po przetaktowaniu osiągnąłem wynik identyczny modelom za ok 2500zł. Zaoszczędzoną kwotę wolę wydawać na wysokiej klasy płytę główną, cichy i stabilny zasilacz, dobrą obudowę, dobre pamięci lub choćby dołożyć do lepszego monitora.
Dziś warto kupić najtańszego Quada za ok 950zł, przestawiasz tylko magistralę i w kilka sekund masz dokładnie Quada EXtreme za ok 3500zł. W ten sposób masz 2500zł w kieszeni, które można zaiwestować w wiele innych rzeczy...
Ale jak to zwykłem mawiać - bogatemu nie zabronisz :)
ZAPEWNIAM CIĘ, że większe ryzyko podejmujesz podłączając takiego super procka i super pamięci do kiepskiej płyty głównej i kiepskiego zasilacza...

Reasumując - to tylko mój punkt widzenia i nikogo do takich działań przecież nie zmuszam - przedstawiam tylko korzyści , które z tego wynikają. lubię pogadać i dobrze doradzić, gdybym siedział w tym od wczoraj pewnie nie polemizowałbym na ten temat. Jestem jednak pewien, że zaraz znów znajdzie się jakaś kontra przeciw każdemu mojemu stwiedzeniu więc grzecznie podziękuję za rozmowę ;)

mkaluza
11-10-2007, 12:24
No hej,
Myślę, że opinia mkaluza jest nieco za ostra, bo: Matrox to „manufacturer of graphics solutions for professionals and has been delivering high-quality, innovative 2D/3D and video graphics accelerators”. Cóż mogę dodać. Chyba tylko tyle, że wiele z obecnych ich produktów jest głównie dedykowanych dla rozwiązań multihead (więcej monitorów niż 2) z segmentu profi. Z natury rzeczy takie rozwiązania rzadko wykorzystywane są „chałupniczo”. A fakt, do gier to one zasadniczo nie nadają się. ;) I są za drogie. Dlatego też są mniej widoczne na naszym (popularnym) rynku. Ale znam rozwiązania, gdzie są niezastąpione.
Pozdrawiam -
Moja opinia jest ostra, gdyż mam ostre uczulenie na pierdoły, czepianie się, fanboy'stwo i wszelkie inne nasze wad narodowe :) (patrz niżej...:)

Jako że jesteśmy na forum FOTOGRAFICZNYM, człowiek pytał o kompa do FOTOGRAFII, więc z założenia przyjmuję uproszczenia dla tej dziedziny. Matroxy nie są złe w ogóle, ale skoro to ma być komputer do foto, z 1 - góra 2 monitorami, a nie 4-monitorowa stacja graficzna do Autocada, to mu matrox/quadro itd niepotrzebne.

Złącze DVI jest złączem cyfrowym, nie ma straty sygnału na przesyle - jak sobie wypalimy film na płycie za 50 gr, albo za 2,50, będzie taki sam (nie straci kontrastu,kolorów itd), a najwyżej się nie odczyta po czasie. Z grafiką jest podobnie - obraz wyświetlony na dvi na karcie zintegrowanej, za 200 i za 1200 na fizycznie tym samym monitorze będzie taki sam. Teoretycznie ta najtańsza ma większe prawdopodobieństwo, że może się zepsuć, ale jeśli ktoś nie kupi śmiecia, ta szansa jest taka sama jak dla sprzętu za 10x więcej...

Matrox robi świetne jakościowo układy i przy złączach analogowych ma to znaczenie. Dla dvi nie...

A co do 4 monitorów, obecnie ati ma technologię (w amatorskich kartach do gier - w tym w mojej zintegrowanej), która pozwala po dołożeniu kolejnej karty korzystać z kolejnych monitorów, tak więc mając płytę z integrą i wkładając do niej 2 karty z 2xdvi mamy ich 6... <ironia> Wystarcz teraz do tego dokupić 6xCG i można pracować </ironia>


Widzę kolejny raz powielanie pewnych mitów i uproszczeń. Poza perfekcyjnym obrazem (również na dvi) Matroxy mają też inne zalety. Nie będę tu wchodził w szczegóły, zostało to już opisane w innych wątkach. A mamy demokrację i jak ktoś chce, to może pracować nawet na karcie Intel. Zabawa to zabawa. Ważne jest co się umie zrobić na danym sprzęcie :)

Patrz wyżej... Z resztą o ile wiem autor szuka kompa do profi roboty, więc nie wiem, o co chodzi z zabawą... whatever

Fajnie że wreszcie ktoś coś konkretnego powiedział: :)
Ale z niektórymi rzeczami bym polemizował...

Z kart graficznych do profesjonalnych zastosowan to mozna jeszcze wymienic serie kart Nvidie Quadro i Ati FireGL . Nvidia odswiezyla niedawno linie tych kart najtansza z nich z samym radiatorem dedykowana do 2d dostepna jest juz od 130$. Wiecej tu: http://pclab.pl/news28606.html Quadro to przedewsytkimdedykowane sterowniki do aplikacji typu cad, 3d studio itp. gdzie jest zwiekszona stabilnosc i wydajnosc wieksza nawet do 100% od odpowiadajacym im kartom do gier.

ergo - quadro mu chyba nie potrzebne... To co robią CADy /3Ds to zupełnie inne obciążenie niż PS

Moja odpowiedź dla autora jest nieco inna, bo jak zrozumiałem, miał on 3000 na kompa bez monitora. Na temat monitorów kłócimy się w innym wątku :)

Nadmienie tylko, że ceny będe podawał z komputronika, bo ma wygodną szukajkę - nie kupuj tam bo drogo jest, ale to tak, żebyś miał porównanie.
CPU
Więc przede wszystkim: intel, skoro ma być profi,a poza tym w PS akurat intel ma przewagę. intel 2,33GHz(625zł) = AMD 3GHz (600zł), do tego intelem więcej pokręcisz jak coś.

http://www.komputronik.pl/Procesory/Intel/Core2_Duo_S775_dual_core_64_bit_/Intel_Core2_Duo_E6550_2_33GHz_S775_BOX/pelny,id,42243/
625 zł
lub ten
http://www.komputronik.pl/Procesory/Intel/Core2_Duo_S775_dual_core_64_bit_/Intel_Core2_Duo_E6750_2_66GHz_S775_BOX/pelny,id,42242/
700zł

Najszybszego nie kupuj, bo jest 40%droższy, a 12% szybszy - wykręcisz ten co kupisz jak będziesz chciał, nawet nie mając o tym pojęcia

<dla fanboyów,pieniaczy itd>
W tej samej cenie intel i amd są prawie(!!) tak samo (+/-) wydajne, a to z tego względu, że inaczej by się po prostu nie sprzedały... Porównywanie zegar w zegar jest bez sensu...
http://www23.tomshardware.com/cpu_2007.html?modelx=33&model1=921&model2=874&chart=437
cena ta sama (w komputroniku)
Tyle, że dla amd to kres możliwości, a intel się dopiero rozpędza... Zawsze (prawie) tak było - amd było tańsze, energooszczędne i ciut mniej wydajne. Intel w high end... oczywiście po odpowiedniej cenie... EOT
</koniec>

RAM
Co najmniej 2G, jak możesz to 4. Ramu nigdy dość. Co prawda obecna winda wykorzysta tylko 3,25G ale będzie na potem, a jeśli chcesz obrabiać duże pliki...
Z resztą ram nie jest drogi. Nie musi być ultra szybki, ważne żeby był duży - każdy ram jest szybszy niż dysk...

http://www.komputronik.pl/Pamiec_DRAM/DDR2/OCZ_Technology/Special_Edition_DDR2_dla_Entuzjastow/OCZ_Technology_2x_1GB_DDR2_800MHz_Platinium_Rev2_C L4_4_4/pelny,id,34952/
275 zł (lub 550zł)

lub podobne (ja mam 2x1G A-data 800 extreme edition - są ok), byle 800MHz

<dla fanboyów,pieniaczy itd>
32-bitowy system może tyle obsłużyć dzięki PAE. Windows 2003 serwer, (dowolny linux, ale nieistotne) i chyba bardziej zaawansowane edycje XP (professional jest taki tylko z nazwy)
32-bitowe ograniczenie dotyczy procesów - pojedyńczy proces nie może dostać więcej niż ok 3G ramu, ale jest jeszcze system, cache, itd... nie zmarnuje się

co do DDR800 cl5 a ddr 667 cl4 - jak sobie któryś inteligent popatrzy w spd, to zobaczy, że praktycznie każde 800/5 na 667/4
</koniec>

HDD
Ja osobiście mam 4x Caviar 320 GB (AAKS) w raid 10. Są ok (ale raid 10 to mój kaprys - raid 1 wystarczy). Samsungi mają złą prasę... zawsze miały... są ciche, to fakt, ale...
<b>Ważne</b> Jeśli to ma być komp profi, to 2 dyski spięte w mirror - niby to 250zł więcej (a pojemności nic), ale pomyśl o potencjalnej utracie danych...
Do tego na intelu masz matrix raid, czyli możesz zrobić na 2 dyskach obok siebie raid 0 i 1 (0 na swap, temp photoshopa itd, 1 na ważne pliki). Jak coś to pisz PW.

http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/Wewnetrzne_ATA_/_SATA/Dyski_3_5__desktop_/WD/Serial_ATA/Caviar_SE_/_SE_16_8MB_/_16MB_cache_/WD_Caviar_SE_16_320_GB_WD3200AAKS16MB_cache_SATA_I I/pelny,id,38306/

lub podobne (samsungi są tańsze)

2x280=560zł

<dla.... >
A już mi się nie chce gadać...
</koniec>

Płyta
No to jest temat na kolejny elaborat... ale ogólnie poniżej, powiedzmy 350zł, złej płyty pod intela nie dostaniesz...
Ogólnie Asus lub Gigabyte. Czy zintegrowana grafika czy nie to już zalezy od Ciebie (+100zł). Jak coś to pisz PW.
Ogólnie popatrz sobie na forum.pclab.pl w dziale płyty. Tam siedzą overclockerzy, ale przez to te płyty są bardzo dobrze wytestowane. Cokolwiek stamtąd wybierzesz, będzie ok.

Asus p5k
http://www.komputronik.pl/Plyty_glowne/Asus/Socket_775/chipsety_z_rodziny_Intel_P35/Asus_P5K_Intel_P35/pelny,id,39571/

400zł

zasilacz
za minimum 150zł (Amacrox 450W) lub 200zł chieftec (400W). - nie daj się wrobić w 'jakikolwiek' - poczytaj sobie na tym forum pclab dlaczego - tam jest dział o zasilaczach. nie będę go tu powielał...
Obudowa - ok 200-300zł (lub więcej:) )
Obudowy modecom z zasilaczem za 100zł(łącznie) to żart... nie popełnij mojego błędu :D

Razem
CPU - 700
RAM - 550
Mobo - 400
HDD - 560
Case - 350
-------------------
Razem: 2560

Do tego jak chcesz dyskretną grafę, to jeszcze +100 (szukaj sobie takiej, co ma 2xdvi - taką "do gier", nie quadro - ok 100-200zł. Nie pograsz na niej oczywiście bo to stare (w kontekście gier), ale wyjścia ma).
Osobiście bym Ci polecał (o ile chcesz mieć cichego kompa - z tym że do tego musisz mieć dobrą obudowę, bo inaczej to mija się z celem) lepszy wiatrak - coś z firmy Scythe (ninja, Mugen, infinity) - co prawda jest to 100-150 zł, ale po pierwsze, jest cichy, bardzo wydajny i możesz na nim spokojnie coś pokręcić bez stresu (20% idzie prawie każde cpu bez żadnych czarów). W praktyce nie musisz - to jest bardzo wydajny zestaw. Jakbyś brał, to koniecznie każ sobie to przesmarować dobrą pastą (niekoniecznie collabolatory, ale zalman ZM-STG1 będzie ok).

Pierdoły typu dvd (dystkietkę sobie daruj :D ) pomijam ze względów oczywistych.

Uwagi ogólne:
Jeśli się na tym nie znasz, nie składaj tego sam - kup wszystko w jednym sklepie, każ sobie to złożyć, uruchomić i przetestować - czasem się zdarza trefny procek, ram itd - jak kupisz w częściach, to się potem będziez użerał, bo nawet nie będziesz miał szans dojść, co nie działa...

Po więcej pisz na PW.
Pozdrawiam
MK

PS
Jak zamknięto wszystkie wątki nikon vs canon, to teraz jest amd vs intel... nie wiem, czy się śmiać czy płakać (czy jechać do irlandii)... Kłócicie się jak 15-letnie łebki z forum pclab'a...
Antypozdrowienia dla wszystkich fanboyów...

edit:kosmetyka

Peter
11-10-2007, 12:42
Złącze DVI jest złączem cyfrowym, nie ma straty sygnału na przesyle - jak sobie wypalimy film na płycie za 50 gr, albo za 2,50, będzie taki sam (nie straci kontrastu,kolorów itd), a najwyżej się nie odczyta po czasie. Z grafiką jest podobnie - obraz wyświetlony na dvi na karcie zintegrowanej, za 200 i za 1200 na fizycznie tym samym monitorze będzie taki sam. Teoretycznie ta najtańsza ma większe prawdopodobieństwo, że może się zepsuć, ale jeśli ktoś nie kupi śmiecia, ta szansa jest taka sama jak dla sprzętu za 10x więcej...

No właśnie tu jest mitologia...i powielanie obiegowych opinii.
Karta karcie nie jest równa. Jak podłączymy g... warty monitor LCD to nie będzie różnicy w obrazie.
W każdym innym przypadku będzie mniejsza lub większa różnica. To jest elektronika, zostało to już opisane gdzie indziej, nie będę powielał. Jakość wykonania ma znaczenie i 10 bitowe przetwarzanie jest lepsze od 8 bitowego.
Nawet kabelek DVI ma znaczenie. Znany fakt, że prz przewodzie pow. 5 m następuje spadek jakości.
Niby 1 i 0 a jednak 1 i 0 . Wszystko na temat.
W kwestii płyt za 0,50 - występują błędy w zapisie np. C1 i C2. A po pewnym czasie nie dają się czytać (utlenienie).

Valwit
11-10-2007, 23:40
Z

8. Monitor 19" NEC 1970 NX - 1400 zl lub jakas panoramka 20" ale tu nie wiem co polecic.
Dopisano:
20" panoramka belinea 20.1" Belinea 102035W silver-black http://sklep.benchmark.pl/pelny_22267.html 1480 zl - tu recenzja http://benchmark.pl/i.html?artykuly/recenzje/przeglad_paneli_LCD_2005/Belinea_102035W.html
dla oszczednych to samo ale wersja bez dvi 20,1" Belinea 102030W 1099 zl http://sklep.benchmark.pl/pelny_27927.html lub
20" NEC MultiSync 20WGX2 PRO silver-black 1699 zl http://sklep.benchmark.pl/pelny_35868.html jak dla mnie wada tego monitora jest blyszczaca powloka - poprawia kolorki ale te odbicia :(

monitor koniecznie z DVI, tu nuie ma co nawet sie zastanawiac.

soft mozna sobie darowac bo przeciez byl tez na starym kompie i mozna spokojnie uzywac dalej.

Valwit
12-10-2007, 00:24
Im wyższe taktowanie procesora i napięcie rdzenia tym większy apetyt na energię i większe wydzielanie ciepła.

dokladnie.

Nie ma to nic do overclockingu procesora.

czyli przetaktowany z 2 na 3 ghz procek bedzie "zuzywal" tyle samo mocy co niekrecony?


Kupisz fabryczny model C2D taktowany zegarem 3GHz to z oczywistych względów będzie bardziej zasobożerny od wersji 1.86 - i nie ważne, czy będzie to oryginał, czy model przetaktowany do 3GHz - pobór mocy będzie identyczny.

no i wlasnie tu jest blad w twoim mysleniu. perpetuum mobile nie istnieje wiekszy takt = wiecej pobranej mocy. i dlatego przy kreconym procku pobor mocy intela w stosunku do niekreconego amd przestaje byc argumentem




Powtórzę - od lat tylko w ten sposób składam sobie ( i rzeszy znajomych) komputery. Umiejętne podkręcenie nie spowodowało jeszcze u NIKOGO zwiechy systemu a już - Broń Boże - awarii... Wolę mieć wydajny , szybki zestaw, skonfigurowany na wysokiej klasy podzespołach umożliwiających odpowiedni overclocking aniżeli w tej samej cenie (tylko na oryginalnie taktowanym procku i pamięciach) zestaw rownie wydajny ale na średniej jakości komponentach.


ja naprawde kumam i rozumiem ze takie cos masz i jest to fajne. maszyny ktore mam do grania czy media boksy tez sobie krece i to jest switna sprawa. ale to nie ma racji bytu przy maszynie do pracy. to ma byc stabilne jak skala i tu nie ma miejsca na jakies ryzykanctwo i uzywanie komponentow poza podanymi przez producenta parametrami. cala ta akcja nie jest po prostu warta gowanianych 600 zl


Gdyby producenci do każdego modelu procesora mieli budować odrębną linię produkcyjną poszliby chyba z torbami... :) Ale to już rozmowa na odrębny temat ...

linia produkcyjna jest jedna ale jest dostosowana do danego typu. producent stara sie robic najbardziej hig endowe procki, czyli w uproszczeniu quady z jak najwiekszym taktem. potem kazdy procek jest kontrolowany i w zaleznosci od tego jak przejdzie testy zostaje quadem, dualem, celeronem itp z odpowiednim taktem przy ktorym procek trzyma konkretne parametry. wiadomo ze sa marginesy tolerancji i na tym bazuje powodzenie overclockingu. procek ktory swietnie bedzie dzialal z PSem przetaktowany o 50% byc moze z odpalonym softem do muzyki czy wordem bedzie sie od razu wieszal. to jest to ryzyko na ktore ja nie mam ochoty.



3 lata temu miałem świetnego na ówczesne czasu Athlona XP 1800+ -

to byl swietny procek, ale 5 lat temu, 3 lata temu za ta sama cene byl juz barton z taktem 2166 (realnym), 2x wiekszym l2, sse2 i takim kopem ze 1800+ przetaktowany z 1533 na 2100 sie chowal.


wydajniejsze o kilkaset procent.

polemizowalbym z tymi setkami ale to juz nie to forum



ZAPEWNIAM CIĘ, że większe ryzyko podejmujesz podłączając takiego super procka i super pamięci do kiepskiej płyty głównej i kiepskiego zasilacza...

zdecydowanie. dlatego wole kupic dobra plyte, i dobra pamiec, ale nie musze szalec i kupowac z najwyzszej polki.


Jestem jednak pewien, że zaraz znów znajdzie się jakaś kontra przeciw każdemu mojemu stwiedzeniu więc grzecznie podziękuję za rozmowę ;)

nie ma sprawy. ja mam nadzieje ze troche ci przyblizylem moj punkt widznia kompa do profesjonalnej pracy. bo jesli chodzi o kompa do zabawy to mysle ze jestesmy jednego zdania.

maly5
12-10-2007, 12:51
Złącze DVI jest złączem cyfrowym, nie ma straty sygnału na przesyle - jak sobie wypalimy film na płycie za 50 gr, albo za 2,50, będzie taki sam (nie straci kontrastu,kolorów itd), a najwyżej się nie odczyta po czasie. Z grafiką jest podobnie - obraz wyświetlony na dvi na karcie zintegrowanej, za 200 i za 1200 na fizycznie tym samym monitorze będzie taki sam. Teoretycznie ta najtańsza ma większe prawdopodobieństwo, że może się zepsuć, ale jeśli ktoś nie kupi śmiecia, ta szansa jest taka sama jak dla sprzętu za 10x więcej...

straty sa. to ze cos ma 'cyfrowe' w nazwie nie zalatwia sprawy. mozna owszem kupic tania grafike, na dobrych komponentach, ale jak kupisz gowniana to jak masz dobry monitor to bedziesz mial gowniany obraz, ze tak ujme. no ale jak jedziesz na jakiejs 4 letniej 17" to fakt.. po co przeplacac skoro nie widac roznicy.

a co do nagrywania na plycie. jak nagrasz divxa to mozesz sobie to faktycznie na jakims HAWKu wypalic. ale w audio cd juz bym nie ryzykowal takich stwierdzen - ze nie ma roznicy, bo juz samo zgranie potrafi niesc za soba roznice. zreszta fakt placenia za kable cyfrowe - audio, kupy pieniedzy przez wiele osob, bo zmienia to odbior w porzadnym sprzecie powinien zastanowic (wiem wiem .. niby 0 i 1 .. a jednak zmienia)


Nowart, w zapamieci, zgadzam sie w wielu rzeczach (choc z testow wychodzi ze lepiej kupic E6850 i podkrecic niz Q6600), ale AMD tez sporo procesorow ma juz w 0.65 i ponoc tez z kreceniem nie ma problemow (nie wiem, nie bylem :-) )

co do krecenia to modele z roznym taktowaniem zazwyczaj sa tymi samymi rdzeniami. tylko wedle testu dana jednostka moze miec problem - wada, podejrzenie jakiejs grupy tranzystorow.. i idzie z wolniejszymi ustawieniami. bo jak 'se Henio' w domu podkreci to maja w nosie, ale jak jak jakiemus naukowcowi nagle w wyliczeniach wyjdzie ze slonce sie kreci wokol ziemi to intel czy amd bede mieli prze..... ;-)

Skipper
12-10-2007, 16:11
a moze zamiast budowac zombie kupic sobie Apple?:roll: ja pracjuje na tym juz jakis czas i jest rewelacja..
nie mam problemow ani ze sterownikami ani softem... zajmuje sie praca a nie ciaglym naprawianiem, poprawianiem i cudowaniem ze sprzetem...

Valwit
12-10-2007, 20:33
a moze zamiast budowac zombie kupic sobie Apple?:roll: ja pracjuje na tym juz jakis czas i jest rewelacja..
nie mam problemow ani ze sterownikami ani softem... zajmuje sie praca a nie ciaglym naprawianiem, poprawianiem i cudowaniem ze sprzetem...

kryterium byla cena. apple za 3k zł nie bedzie miał większych szans pod względem wydajności w stosunku do blaszaka. Na dodateg zmiana na apple bedzie wymagac zmiany softu co tez kosztuje

MARJAN
15-10-2007, 21:13
Witam ponownie. Co powiecie na takie zestawienie ?

Processor (CPU)
Intel&reg; Core™2 Duo E6550 (2 X 2.33GHz) 1333MHz FSB/4MB L2 Cache

Memory (RAM)
2048 MB CORSAIR XMS2 800MHz - LIFETIME WARRANTY! (2x1GB)

Motherboard
ASUS&reg; P5K SE: DDR2, SATAII, PCI-e x16, 2 PCI, 3 x PCI-e x1

Operating System
NO OPERATING SYSTEM REQUIRED

USB Options
USB PORTS & 2 GB USB 2.0 PEN DRIVE

Memory - 1st Hard Disk
320GB SERIAL ATA II HARD DRIVE WITH 8MB CACHE (7200rpm)

2nd Hard Disk
320GB SERIAL ATA II HARD DRIVE WITH 8MB CACHE (7200rpm)

1st CD/DVD Drive
16X DVD ROM WITH 48X CD ROM

Graphics Card
256MB RADEON HD 2400 PRO PCI Express + DVI + TV-OUT


Sound Card
8 Channel Realtek ALC883 High Definition Audio (P5K-SE)


Network Facilities
ONBOARD 10/100/1000 GIGABIT LAN PORT


Memory Card Reader
INTERNAL 52 IN 1 CARD READER (READS XD, MS, CF, SD, etc)

Case
Stylish Silver/Black Sigma case + 2 front USB

Power Supply & Case Cooling
500W (Peak) Quiet Dual Rail PSU + 120mm Case Fan

Processor Cooling
STANDARD CPU COOLER

Firewire & Video Editing
3 PORT FIREWIRE (IEEE1394) PCI CARD

mkaluza
15-10-2007, 22:21
Da radę :)ramu sobie dołóż jak możesz i dowiedz się
- co za dyski - żebyś szajsunga nie dostał
- co za zasilacz - tak na wszelki wypadek :)
pzdr
MK

MARJAN
15-10-2007, 23:01
właśnie co do dysku to trochę tak dziwnie piszą w tym sklepie - "Our hard drives are branded either Maxtor, Seagate, Western Digital, Hitachi or Samsung. We cannot guarantee which brand of hard drive you will receive on your new computer, but as you can see, we only use leading brands." że nie gwarantują który akurat będzie wstawiony, ale są to chyba dobre marki ?
co do zasilacza to też trochę enigmatycznie piszą, sam nie wiem

stig
15-10-2007, 23:09
A po co Ci dwa takie same dyski? Chcesz RAIDa sobie wlaczyc?
Osobiscie wolalbym inne rozwiazanie; jeden mniejszy na system i soft (jakis popierdalacz w stylu WD Raptora), a drugi wiekszy na dane. Znaczy "wolalbym"... hmmm... dokladnie tak mam, i wydaje mi sie to sensownym rozwiazaniem. Niby miejsca nigdy za wiele, ale na cholere 320 GB na system i soft? Od biedy nawet 20-40 GB by starczylo. Mam 74 GB Raptora i 250 GB WD 16 MB cache na dane, i sprawuje sie to wysmienicie.

MARJAN
15-10-2007, 23:15
właśnie się nad tym zastanawiałem, chyba masz rację. moze 80gb i 320gb ? albo moze trzeci jeszcze wziaść, co ty na to ?
p.s.
z góry przepraszam za takie pytania, ale nie jestem za dobry w te komoputerowe klocki.

MARJAN
15-10-2007, 23:42
aha, popatrzcie jeszcze na te obudowy, bo tez nie bardzo mam pojęcie którą.
http://www.pcspecialist.co.uk/index.php?page=imagesindex

nowart
16-10-2007, 10:21
Mnie to wygląda na jakieś marketowe konfiguracje gdzie owszem, podano markę MB i pamięci ale co do reszty to już nie za bardzo wiadomo o co chodzi... grafika jakaś tam, podobnie napęd, chłodzenie, dyski (za Stigiem, po co Tobie dwa??), obudowa też jakieś nie wiadomo co, o zasilaczu nie wspomnę...
dostałeś w tym, i w innych wątkach, mnóstwo porad odnośnie dobrych komponentów - sprawdź je pod kątem swoich potrzeb. Nie daj sobie wcisnąć jakiegoś hiper zasilacza 500W tylko wybierz markowy 300-380W bo wystarczy Ci i to ze sporą nawiązką.

hicks
16-10-2007, 10:42
A po co Ci dwa takie same dyski? Chcesz RAIDa sobie wlaczyc?
Osobiscie wolalbym inne rozwiazanie; jeden mniejszy na system i soft (jakis popierdalacz w stylu WD Raptora), a drugi wiekszy na dane. Znaczy "wolalbym"... hmmm... dokladnie tak mam, i wydaje mi sie to sensownym rozwiazaniem. Niby miejsca nigdy za wiele, ale na cholere 320 GB na system i soft? Od biedy nawet 20-40 GB by starczylo. Mam 74 GB Raptora i 250 GB WD 16 MB cache na dane, i sprawuje sie to wysmienicie.

To rozwiazanie jest bdb, o ktorym pisze Stig - a idealem takiego rozwiazania bylby duzy dysk na dane lub raid mirror a na system dysk na flashu SSD dzieki malym opoznienieom sa bardzo szybkie na system idelne tylko trzeba pwenie z rok poczekac az ceny beda sensowne. Na XP to wystarczyloby 16GB.

PaSkal
16-10-2007, 11:05
Dwa dyski.......
Teraz, w przededniu wymiany bebechów mam 20 GB na system i 160 GB na dane.
Pytanie "po co 320 GB na sam system" jest o tyle chybione, że teraz nic mniejszego się specjalnie nie dostanie. Oczywiście, można kupić 80 GB, ale cena jest prawie taka sama jak za 160 czy 250. Od przybytku głowa nie boli.

Też sobie marzę o Raptorze na system, ale cena jest dla mnie zaporowa.

stig
16-10-2007, 11:16
Dwa dyski.......
Teraz, w przededniu wymiany bebechów mam 20 GB na system i 160 GB na dane.
Pytanie "po co 320 GB na sam system" jest o tyle chybione, że teraz nic mniejszego się specjalnie nie dostanie. No jak to nie? A Raptor 36 GB, 74 GB?


Też sobie marzę o Raptorze na system, ale cena jest dla mnie zaporowa. No bez jaj... 390 zl, to nie zaden majatek. System opeacyjny wiecej kosztuje. Ja rozumiem, zebys sobie wymyslil jakiegos wypasionego SCSI z dobrym kontrolerem za 4000 zl -- wtedy rozumiem opor. Nooo... chyba, ze rozpatrujesz to tylko w kategorii ceny na ilosc GB, to wtedy faktycznie moze powstac "zapora", ale raczej psychiczna, a nie finansowa. ;)
Przy dzisiejszych cenach i pojemnosciach, przeliczanie oplacalnosci zakupu dysku, poslugujac sie jedynie jego pojemnoscia, jest bez sensu. Nie potrzeba nam nawet polowy ich pojemnosci, wiec dzisiaj powinna sie liczyc tylko ich wydajnosc. A akurat Raptory -- patrzac na polke ponizej SCSI -- sa najszybsze.

PaSkal
16-10-2007, 11:29
Oj, stig....
Mam takie, a nie inne możliwości finansowe. Na wymianę bebechu mam niecałe 2000 PLN, a im dalej w dół od tych 2K, tym lepiej.
Chcę doinwestować w szybki RAM i szybki procesor (AMD).
A boję się, że 36 GB może mi nie starczyć (staruszek 20 GB już jest zapchany po uszy), bo z racji swojej pracy mam dużo rzeczy zainstalowanych typu słowniki, encyklopedie itp, a one po kilka giga zajmują, bo nie lubię co 5 minut żonglować płytkami na niepełnych instalacjach.
A jeszcze scratch disk, a jeszcze swap przy 2 GB RAM....

A 74 GB kosztuje 574 (w komputroniku). To nie to samo, co 280 za Caviara 320 GB (zresztą pies trącał pojemność).

Tobie tylko mogę podziękować za sugestię karty graficznej za ok. 200 PLN, bo mi wciskali jakąś za prawie 400. A jak TY proponujesz kartę, to chyba mogę Ci zaufać? :-P

nowart
16-10-2007, 11:42
Pascal, co do płyt i instalek wielogigowych - robisz obrazy płyt, wrzucasz je na drugi , pojemniejszy dysk i po sprawie. Poza tym nie musisz tego instalować na dysku systemowych. Program files możesz umieścić gdzie chcesz bez obaw o wydajność. A plik wymiany warto umieścić na drugim (fizycznie) dysku.

Stig - pytam bo tego akurat nie przerabiałem - jak oceniasz wydajność mając na Raptorze system a resztę pierdoł na drugim dysku? Masz na nim tylko system a program files, swap i inne bzdury na drugim? Sam myślę nad takim rozwiązaniem więc jakaś recenzja by się przydała :)

PaSkal
16-10-2007, 11:50
@nowart:
obrazy, wrzucam, program files... czyli ile mam mieć tych dysków? Znam ideę, że swap powinien być osobno.
System, dane, swap...

Czy programy (i ew. te obrazy, choć co za różnica - obrazy, czy pełna instalacja) miałbym mieć na tym samym dysku co moje bezcenne dane? Programy na osobnej partycji, czy wszystko do kupy na D ?

I jeszcze jedno pytanie, jakby uzupełniające do pytania nowarta - jaka jest naprawdę różnica w wydajności Raptora i "zwykłego" dysku 7200?
Między "Wami" a "mną" jest taka różnica, że mój komputer to jednak głównie maszyna do pisania. Do zdjęć siadam dopiero wtedy, gdy kończę pańszczyznę na dziś.
Do Worda nie jest mi potrzebna maszyna totalna, a w zabawie przeboleję, jeśli te dane dotrą do mnie tych kilka milisekund później...

stig
16-10-2007, 11:55
A boję się, że 36 GB może mi nie starczyć (staruszek 20 GB już jest zapchany po uszy), bo z racji swojej pracy mam dużo rzeczy zainstalowanych typu słowniki, encyklopedie itp, a one po kilka giga zajmują, bo nie lubię co 5 minut żonglować płytkami na niepełnych instalacjach. Dlatego wlasnie tak fajna jest opcja 2 dyskow. :) Jeden niezbyt pojemny, ale za to bardzo szybki na system i instalacje, a drugi na dane. W przypadku kiedy masz duzo softu typu wlasnie encyklopedie, itp., to robisz sobie zrzuty poszczegolnych plyt w postaci obrazow, ktore leza sobie na duzym dysku. Na malym instalujesz minimalna wersje tego produktu, a odpowiednim narzedziem (np. Daemon Tools) montujesz w odpowiednim momencie cale zestawy plyt, zeby instalacja miala skad ciagnac dane.



Tobie tylko mogę podziękować za sugestię karty graficznej za ok. 200 PLN, bo mi wciskali jakąś za prawie 400. A jak TY proponujesz kartę, to chyba mogę Ci zaufać? :-PNo ja mam jakies X1300 (czy cos takiego) na Radeonie, z 256 MB i pasywnym chlodzeniem.

hicks
16-10-2007, 12:02
@nowart:
obrazy, wrzucam, program files... czyli ile mam mieć tych dysków? Znam ideę, że swap powinien być osobno.
System, dane, swap...

Idealnie to jakby swapa nie bylo windows tak glupio nim zarzadza, ze nawet majac np. 1 gb wolego to wrzuca tam co uwaza za niepotrzene w danym momencie. Ja np. na 2gb wylaczylem swapa i jest ok. Gdyby kiedys zabraklo ramu to sie go wlaczy ale od 6 mies. nie bylo takiej potrzeby.

stig
16-10-2007, 12:03
Stig - pytam bo tego akurat nie przerabiałem - jak oceniasz wydajność mając na Raptorze system a resztę pierdoł na drugim dysku? Masz na nim tylko system a program files, swap i inne bzdury na drugim? Sam myślę nad takim rozwiązaniem więc jakaś recenzja by się przydała :)W zasadzie mam wszystko na Raptorze (system i program files). Odpada mi swap (mimo, ze mam zalozony na stale chyba 2 GB plik), bo w zasadzie nic z niego nie korzysta na tyle, zeby jakos obciazac prace dysku (mam 3 GB RAMu).
Co do wydajnosci -- powiem tak. Nie spotkalem jeszcze tak zasuwajacego kompa. ;) Szczerze. W robocie mam stanowisko na takim samym procesorze, z 2 GB RAM, ale jednym dyskiem, i bez szczypania sie moge powiedziec, ze w porownaniu do maszyny w domu, to jest cholerny muł jesli chodzi o operacje dyskowe.

PaSkal
16-10-2007, 12:04
Chyba się nam mijają posty - 2 dyski mam prawie od zawsze.

Pozostałe pytania wciąż stoją...

O karcie mówiłeś gdzieś niedaleko tu - w tym wątku, albo gdzieś obok.

Calme
16-10-2007, 12:16
Postawcie sobie Raida 0 na 2 raptorkach - wtedy dopiero się pracuje :mrgreen:

PaSkal
16-10-2007, 12:20
@calme
Zgadzam się w całej rozciągłości. Podaję Ci numer mojego konta na PM - jak tylko dostanę od Ciebie równowartość dwóch Raptorów 150 GB, lecę do sklepu natychmiast zrealizować Twoją propozycję :D

Calme
16-10-2007, 12:24
Ja tylko podaje hipotetyczne rozwiazania :mrgreen:

PaSkal
16-10-2007, 12:35
"Operacje dyskowe"

Czy dobrze rozumuję, że to, co przeszkadza większości uczestników forum, czyli mułowatość programów, nie ma wiele wspólnego z szybkością HDD?

stig
16-10-2007, 12:39
"Operacje dyskowe"

Czy dobrze rozumuję, że to, co przeszkadza większości uczestników forum, czyli mułowatość programów, nie ma wiele wspólnego z szybkością HDD?Oczywiscie, ze nie ma -- w wiekszosci narzekan tutaj. Ale jesli przy uruchamianiu np. Shopa czekasz 10 sekund, a mozesz czekac raptem 4 czy 5, to ma juz znaczenie. Podobnie, kiedy musisz wykonac akcje na 100 zdjeciach, ktore waza po 60 MB -- odczujesz roznice w predkosci dysku. Tym bardziej, jesli komp ma dwa a nie jeden.

PaSkal
16-10-2007, 12:59
OK, dzięki, powoli mi się klaruje. 100 x 60 MB raczej nie przewiduję ani teraz, ani potem.

Jeszcze jedno pytanie dla mądrych ludzi: Który element jest najmniej istotny w działaniu komputera? Tzn. na których elementach oszczędzić przy jak najmniejszym uszczerbku dla wydajności (chodzi mi o takie rzeczy jak prędkość RAM, prędkość procesora itp.)

stig
16-10-2007, 13:14
na których elementach oszczędzić przy jak najmniejszym uszczerbku dla wydajności (chodzi mi o takie rzeczy jak prędkość RAM, prędkość procesora itp.)Obawiam sie, ze w przypadku prac graficznych oszczedzic mozesz jedynie na... karcie graficznej. :) Procesor, wydajnosc i ilosc pamieci RAM, dyski -- to powinny byc najbardziej wydajne elementy. Rowniez dobry i stabilny zasilacz + dobrze wentylowana buda, sa takze potrzebne. A monitor... To wiadomo. :)

PaSkal
16-10-2007, 13:23
OK - dzięki stig et al.
Jak już wspomniałem - fotografia to moje hobby, nie praca, więc nie mam aż takiego ciśnienia.
Jednak pewnie zostanę przy zwykłym dysku (i drugim na dane), a pieniądze wydam na szybszy RAM i procek.

Paweł

nowart
17-10-2007, 13:02
http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=3327-all

Ciekawa lektura dla osób mających nadal wątpliwość co do przewagi platformy Intela nad AMD. Porównanie najnowszego modelu AMD z konkurentami C2D...
Miażdząca przewaga C2D - zwłaszcza po niewielkim podkręceniu - sięgająca kilkudziesięciu procent nad AMD widoczna gołym okiem. O różnicy w temperaturach związanych z nowszym procesem technologicznym już nawet po raz kolejny wspominał nie będę...

hicks
17-10-2007, 13:10
http://www23.tomshardware.com/cpu_2007.html?modelx=33&model1=920&model2=883&chart=437
Test prockow w PS.

Calme
17-10-2007, 14:02
Co ciekawe Core 2 Duo dal sobie o wiele lepiej rade niz jego 4 rdzeniowy kolega (z podobnej polki cenowej) hmm...

stig
17-10-2007, 14:05
Co ciekawe Core 2 Duo dal sobie o wiele lepiej rade niz jego 4 rdzeniowy kolega (z podobnej polki cenowej) hmm...Czyli najlepszym ekonomicznie rozwiazaniem jest kupno najtanszego C2D i popedzenie go na 3 GHz (z dobrymi pamieciami i plyta, nie ma zadnego problemu).

Calme
17-10-2007, 14:09
Czyli najlepszym ekonomicznie rozwiazaniem jest kupno najtanszego C2D i popedzenie go na 3 GHz (z dobrymi pamieciami i plyta, nie ma zadnego problemu).
Na dzien dzisiejszy na to wyglada ;P

Czornyj
17-10-2007, 14:19
Mnie się bardziej nie podoba to, że dobrze byłoby przesiąść się na Vistę... Błe!

Kakaroto
17-10-2007, 14:23
Moze ja pomoge:

http://youtube.com/watch?v=Id_kGL3M5Cg

:))))))

Już wiadomo jaki komputer:D

nowart
17-10-2007, 14:37
Czyli najlepszym ekonomicznie rozwiazaniem jest kupno najtanszego C2D i popedzenie go na 3 GHz (z dobrymi pamieciami i plyta, nie ma zadnego problemu).


Na dzien dzisiejszy na to wyglada ;P

Właśnie dokładnie to staram się wytłumaczyć od dobrych kilku tygodni ludziom proszącym o poradę w sprawie wyboru procka - kupujemy C2D za ok 370zł , 10 minut pracy i mamy najszybszy procek na rynku pod PS-a :)

MARJAN
20-10-2007, 16:12
Nie znalazłem odpowiedniego sklepu który byłby w stanie zaoferować mi złożenie komputera na podzespołach jakich bym chciał. Tak więc postanowiłem złożyć sam i w związku z tym mam pytanie;
- na co mam zwrócić uwagę (pomijając zgodność podzespołów) dobierając płytę główną, kartę graficzną, obudowę, pamięć itd ?
- czy następnie po złożeniu wszystkiego będę musiał przeprowadzic jakieś skomplikowane testy ?

pozdrawiam wszystkich

nowart
20-10-2007, 23:58
1. Na jakość wykonania - kupuj podzespoły sprawdzonych i polecanych firm. Jeśli chcesz mieć jak najcichszy zestaw to zwracaj uwagę na brak jakichkolwiek wiatraczków na płycie, grafice. Płyty z cewkami polimerowymi (przynajmniej nie piszczą). Pamięci najlepiej z radiatorami - lepiej odprowadzają ciepło zwłaszcza w przypadku podkręcania.
Najlepiej poczytaj testy w sieci - na ich podstawie wybierzesz sobie co chces.
2. Jeśli będziesz chciał wycisnąć z niego co tylko się da to oczywiście , że tak. Najlepszy program do testowania stabilności podzespołów to Orthos.
Poza tym sugestie co do wybory dobrej jakości podzespołów dostałeś już niejedną - jest z czego wybierać.

hicks
22-10-2007, 16:02
maly poradnik o przetaktowaniu core 2 duo:
http://overclock.pl/Articles/ShowAll/Id/128,platforma_intel_-_zasada_dzialania_oraz_wskazowki_nt_oc

MARJAN
23-10-2007, 13:56
Dzięki tymczasem za wiele ciekawych porad, wkrótce odezwe sie i przedstawie Wam zestaw który bedę chciał złożyć.

jeere
23-10-2007, 14:54
Wiatam, maiałem własnie ostatnio dylemat co do wyboru platformy, po miesiacu studiowania forum specjalistycznych padło na C2D, nie żałuje.

A dokladnie C2D 6750 po małym zabiegu z 2.66@3.3MHz + 4Gb ram, teraz import powiedzmy 400 Nefow nie stanowi problemu.

MARJAN
26-10-2007, 20:44
Witam ponownie wszystkich. Po wielu perypetiach, udalo mi sie w końcu zebrać odpowiedni (tak mi sie wydaje) zestaw podzespołów, ale zanim to wszystko kupię to proszę o radę i ocenę pod względem kompatybilności i moze macie jeszce jakieś inne zastrzeżenia. Oto lista:
1. OBUDOWA - Antec P180 EU PC Case Performance One Series
2. PŁYTA GŁÓWNA - Gigabyte S775 nForce 650SLI ATX 8CH HD Audio GLan
3. PROCESOR - Intel Core 2 Duo E6750 S775 2.66ghz 4mb Cache
4. KARTA GRAFICZNA - MSI Geforce 7300GT 256MB PCIE DVI Passive heatsink
5. DYSK TWARDY - 1) Seagate Barracuda 7200.10 160GB 7200RPM S300 8MB Cache
2) Seagate Barracuda 7200.10 320GB S300
3) Seagate Barracuda 7200.10 320GB S300
6. NAPED OPTYCZNY - Pioneer 18x DVD&plusmn;RW/RAM INTERNAL SATA BEIGE
7. ZASILACZ - Akasa ATX 2.2 Ultra quiet Active PFC 400watts PSU & fan
8. PAMIĘĆ - OCZ Technology 2x1GB 240DIMM PC2-6400 DDR2 Gold

To chyba by było na tyle. Mam jeszcze pytanie dotyczące przewodów. Czy producenci podzespołów dostarczają je razem ?

nowart
27-10-2007, 13:49
Wszystkie przewody masz w komplecie z obudową i płytą główną.
Poza tym zestaw dobry.
No i to by było na tyle...

MARJAN
27-10-2007, 13:53
Myślisz że zasilacz o mocy 400w bedzie wystarczający, czy może zmienić na 500 lub 600w ?

nowart
27-10-2007, 14:07
Marjan , napiszę szczerze - pytałeś ze 3 razy o obudowę, otrzymałeś z 10 odpowiedzi, że warto Chiefteca. Co kupujesz ? Antka... :) (również świetne obudowy)
Z zasilaczem będzie podobnie więc kupuj co chcesz. Pisałem z 10 razy w tym i innych wątkach, że 400W to max - nie wykorzystasz nawet POŁOWY z tego...
Pozdrawiam

robin102
27-10-2007, 15:13
Z zasilaczy to polecam Topowera P7420W, Eneramx 400w , Hundkey 350 W (prawdziwy mocarz) albo coś z innych porządnych konstrukcji znajdziesz na www.zenfist.pl (http://www.zenfist.pl) i na tamtejszym forumku. Warto żeby był z aktywnym PFC.

MARJAN
27-10-2007, 17:39
Sprawa jest tego typu, ze kupuje to nie w Polsce, więc pytam też o inne koponenty ponieważ nie wszystkie są odpowiednio dostępne na dzien dzisiejszy. Tak czy owak to bardzo dziękuję za wyrozumiałość i cierpliwość. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i nie zawracam więcej głowy.

przemekk5
14-11-2007, 13:50
ja sie nie znam, ale wydawalo mi sie ze tez wazna grafika
btw zastanawiam sie powaznie nad imac 20'', sporo ludzi u mnie pracuje na macach twierdząc ze są bez porownania do pc :) tzn rządzą, no i bedzie drugi monitor 20 do EIZO :):):)

Maki są dziś raczej czymś w rodzaju fetysza. Rządzą w agencjach reklamowych czy innych studiach bo są tam od zawsze a przyzwyczajenia to jak wiadomo druga natura człowieka :)

Sebastian
30-11-2007, 21:17
Polecam iMac 24 wersja white, czyli starsza, z uwagi na monitor. Praca na makach jest moim zdaniem przyjemniejsza. Pozatym maki sa stabilniejszymi maszynami niz skladane PC. Jeszcze nie zdarzylo mi sie zeby na maku wywalil mi sie photoshop albo irek, natomiast na pc co najmniej dwa razy w tygodniu zdarza sie.

stig
30-11-2007, 21:29
Polecam iMac 24 wersja white, czyli starsza, z uwagi na monitor. Praca na makach jest moim zdaniem przyjemniejsza. Pozatym maki sa stabilniejszymi maszynami niz skladane PC. Jeszcze nie zdarzylo mi sie zeby na maku wywalil mi sie photoshop albo irek, natomiast na pc co najmniej dwa razy w tygodniu zdarza sie.To wez go oddaj do naprawy albo kup porzadny. Nie pamietam kiedy mi sie Photoshop "wywalil". Zarowno w pracy jak i w domu -- chodzi stabilnie jak i reszta softu.

jadzik
04-12-2007, 14:04
5. DYSK TWARDY - 1) Seagate Barracuda 7200.10 160GB 7200RPM S300 8MB Cache
2) Seagate Barracuda 7200.10 320GB S300
3) Seagate Barracuda 7200.10 320GB S300

jak połaczysz te dyski, bo jesli beda chodzic w macierzy (mowa o 2 i 3) to super, komp zyska na osiagach, wieszksze bedzie tez bezpiueczeństwo danych, zalezy to jednak od tego jaki tryb wybierzerz. nie jestem tylko pewny jednego, czy przy tzech dyskach tylko dwa bedziesz mogl w macierz polaczyc.

nowart
05-12-2007, 11:43
Temat wciąż na czasie więc podzielę się doświadczeniem i ciekawą nowością.
Wczoraj składałem przyjacielowi kompa na procku Intela - nazywa się on Dual Core 2160, kosztuje całe 230zł, taktowany 1.8GHz i nie różni się od ponad dwukrotnie droższego C2D E4300 (defakto już nie do kupienia) niczym poza mniejszym o 1Mb cash.
Do czego zmierzam - to istny POTWÓR overclockingu !! Kupujcie go bez wachania jeśli składacie aktualnie kompa i nie obce jest Wam podkręcanie sprzętu.
Wykręcenie go o ok 100% do 3.2-3.6Ghz to żaden problem - nawet napięcia można obniżyć :) Mi poszły 2 sztuki, bez szaleństw i podnoszenia napięć na 3.2ghz i magistrali ok 1400Mhz... ino brać ! ;)

Calme
19-02-2008, 14:46
Tak apropo tematu - mysle, ze dla kupujacych, ktorzy lubia sie rozeznac na dobre w temacie hardware podam przydatny link http://www.egielda.com.pl - bardzo wiele przydatnych artykulow, testow i porownan - w sam raz dla kupujacego, stojacego przed wyborem..

Warto tez przegladac:
http://www.tomshardware.com/us/
http://pclab.pl/art.html
http://www.frazpc.pl/artykuly
http://twojepc.pl/sprzet.php

Łukasz F.
09-07-2012, 16:55
Stoję własnie przed zakupem sprzętu i rozważam opcje laptopa albo stacjonarnego.
Głównie do użytku domowego, ale częściowo też do obróbki zdjęć (również w większych ilościach) - głównie RAWY. Kwotowo max. 2000-2500 stacja + monitor. Nie mówcie tylko, że za tą kasę nie da się kupić sensownego sprzętu .

GeparD
09-07-2012, 17:33
Da się, ale nie będzie to laptop.

Łukasz F.
09-07-2012, 19:19
to czekam na propozycje

Johanan
09-07-2012, 19:32
... Nie mówcie tylko, że za tą kasę nie da się kupić sensownego sprzętu .

Dlaczego mam Ci tego nie powiedzieć, jeśli to święta prawda? :)

Za 2k możesz mieć co najwyżej w miarę rozsądny monitor do obróbki RAW-ów, a za pozostałe 500 PLN raczej komputera się nie złoży, a już szczególnie sensownego.

Możesz co najwyżej kupić jakiś sprzęt z demobilu, co na przetrwanie wydaje się nawet rozsądne.

Kyle
10-07-2012, 10:29
Stoję własnie przed zakupem sprzętu i rozważam opcje laptopa albo stacjonarnego.
Głównie do użytku domowego, ale częściowo też do obróbki zdjęć (również w większych ilościach) - głównie RAWY. Kwotowo max. 2000-2500 stacja + monitor. Nie mówcie tylko, że za tą kasę nie da się kupić sensownego sprzętu .
Sensowny monitor za 2500 zł kupisz. Za 2500 kupisz też całkiem sensowną jednostkę PC. ;) ;)

koral181
10-07-2012, 13:50
Panowie ja mam pytanie też odnośnie komputera co mogę złożyć sensownego za 2000 zł oczywiście sama jednostka z systemem. Prosiłbym o konkretne propozycje bo jestem laikiem a boję się że jak pójdę do kogoś kto składa komputery to naciągnie mnie na masę niepotrzebnych bajerów i tylko przepłacę. I jak to jest z tą kartą grafiki faktycznie do obróbki zdjęć nie musi to być jakiś wypasiony podzespół? I którym złączem najlepiej podłączać monitor? Będzie to najprawdopodobniej Monitor EIZO FORIS FS2331 myślę, że to rozsądny wybór na początek poza ceną na pewno zobaczę różnicę po przesiadce z laptopa.

zserty
10-12-2012, 16:10
Podpiszę się pod postem.
Kwota 2500zł (mogę coś dołożyć, choć niechętnie).
Jednostka centralna do LR i obróbki RAW, później PS jak ogarnę temat.
Monitor zostawiam na wiosnę, na razie mam zwykłego LCD 22" Hyundai jakiś tam.
Jestem zupełnym amatorem ale mam wiele chęci na naukę a do tego potrzebuję sprzętu.
Proszę o konkretne podzespoły.
Zdrówka.

Aeon88
10-12-2012, 19:25
Hmm, i5 800zł, płyta najtańsza niech będzie 250zł, ramy 200zł, obudowa 100, zasilacz 200, system 500 BOX wersja (można 300 oem), dvd 100zł, ssd 350zł, hdd 300zł, to już masz prawie 3000zł, nawet bez ssd wychodzi już prawie Twoje 2500 a tu jeszcze ma być monitor... można pracować na pentium i samym hdd, wyjdzie Ci poniżej 2000 za skrzynkę, ale powiem Ci że to nic dobrego, tak się składa że właśnie na pentium pracowałem do niedawna, teraz mam dwa kompy obok siebie, i5 i pentium, na tym z i5 mam jeszcze ssd. W komforcie pracy jest przepaść. Tyle Ci powiem. Na pentium teraz tylko gram i przeglądam strony www (tam mam GTX260, na i5 nie mam grafiki bo niepotrzebna do PS).

Johanan
10-12-2012, 19:55
Sensowny monitor za 2500 zł kupisz. Za 2500 kupisz też całkiem sensowną jednostkę PC. ;) ;)

Tyle, że pieniądze zazwyczaj w cudowny sposób się nie mnożą, więc nie nadmuchasz 2,5k do 5k, ot tak po prostu. ;)

Wychodzi więc na to, że albo, albo, skoro więc tak, to zacząłbym jednak od komputera i to raczej mobilnego, bo na początek da się ciosać z grubsza fotki na gównianym laptokowym wyświetlaczu.

W x-kom mają ostatnio dość dobre propozycje lenovo z580 z prockiem i7-3632QM i 8GB RAM (1600) i to w cenie grubo poniżej 3k.

leon001
10-12-2012, 21:30
Spróbuj coś z demobilu. Np Dell T5400 na Xeon E5440. Można kupić z 4GB ramu za 1100 zł. Dokładasz do płyty 2 procek (za 150-200 zł) i masz 8 rdzeni. Pociągnie wszystko raczej. Takiego sprzętu jest sporo na allegro. Jest tylko wątpliwość czy warto na starym sockecie (LGA 771) kupowac sprzęt.
Sam używam takiego i jestem zadowolony.

Aeon88
10-12-2012, 22:20
Jak ma zacząć to lepiej starszy a 2x Xeon czyli 8 rdzeni niż nowy pentium czy celeron, bo taki by musiał kupić jeśli brałby desktopa. 2xXeon zje na śniadanie połowę dzisiejszych procków Ivy. Tyle że tak jak piszesz, to sprzęt stary i na starej podstawce. Często męczony po 10-12h/dobę jeśli używany.

leon001
10-12-2012, 22:36
Jak ma zacząć to lepiej starszy a 2x Xeon czyli 8 rdzeni niż nowy pentium czy celeron, bo taki by musiał kupić jeśli brałby desktopa. 2xXeon zje na śniadanie połowę dzisiejszych procków Ivy. Tyle że tak jak piszesz, to sprzęt stary i na starej podstawce. Często męczony po 10-12h/dobę jeśli używany.

Na swój sprzęt wydałem 1100 zł (1x Xeon E5440, 4GB ram DDR2 ECC oraz dysk SAS 15k obrotów), dodatkowo za 65 $ dokupiłem drugiego Xeona z oryginalnym dellowskim chłodzeniem i za 8GB pamięci ddr2 ecc dałem 35$. I mam całkiem wydajny komputer za niewielkie pieniądze. Sądzę, że 2 lata spokojnie na nim posiedzę. Może jeszcze po świętach (może będzie taniej) dokupię ssd 128 gb. W geekbenchu wyciąga 11.000 pkt. Do PS (nawet CS6) w zupełności wystarczy, użycie procka przy otwieraniu 50 rawów nie przekracza w CS6 60% :)
Czego więcej chcieć?

Kurtz
10-12-2012, 23:52
Z ciekawosci, gdzie kupowales?


2xXeon zje na śniadanie połowę dzisiejszych procków Ivy.
Szczegolnie Pentiumow i celeronow za 100 PLN. Wiekszosc modeli i5, a praktycznie wszystkie i7 nie dadza sie wcale tak latwo zjesc xeonom w rozsadnej cenie jak E5440:]

Aeon88
11-12-2012, 00:42
A tak swoja droga, do niedawna nie sadzilem ze tak tanio mozna zlozyc kompa z dwoma 4jajowymi prockami i dyskami sas, i to markowe delle.. Jak by nie moja niechęć do kupowania komputerów używanych to bym napewno taki przygarnal i dolozyl co nie co zeby go jeszcze przyspieszyc :)

leon001
11-12-2012, 02:22
Te używki są w idealnym stanie, dla bezpieczeństwa na nowym dysku można system postawić. Tu link do sprzedawcy, gdzie kupiłem: http://allegro.pl/dell-t3500-i7-4x2670-4gb-320-dvdrw-nvs290-256mb-vb-i2854205404.html , akurat nie ma tego modelu. Jest też jakś inna firma co sprzedaje te Delle: http://allegro.pl/dell-precision-t5400-xeon-quad-core-4x2-83ghz-i2836741061.html Jest na nie gwarancja 12 mies, więc nieźle.

Kurtz
11-12-2012, 02:33
1.5k To wcale nie tak tanio. Doliczajac dolozenie 2 rocessora, RAM, dysku to moim zdaniem bardziej oplaca sie nowa jednostka za 2.5k a najlepiej 3k. Dluzej posluzy, mniej pradu zuzyje. Jak ktos ma komputer po 10-12h dziennie wlaczony to ma pewne znaczenie.
Ciekawe ile h maja przepracowane te stacje. U mnie w szkole takie komputery pracuja 24/7, w bardzo wielu firmach rowniez. Gwarancja gwaranacja, ale NBD to to nie jest.
Budzetowe rozwiazanie fajne, ale jako komputer do pracy wolalbym jednak cos zlozyc nowego. Fajnie miec USB 3.0, sata 6Gbps, etc ;)

velaskez
11-12-2012, 09:31
Na swój sprzęt wydałem 1100 zł (1x Xeon E5440, 4GB ram DDR2 ECC oraz dysk SAS 15k obrotów), dodatkowo za 65 $ dokupiłem drugiego Xeona z oryginalnym dellowskim chłodzeniem i za 8GB pamięci ddr2 ecc dałem 35$. I mam całkiem wydajny komputer za niewielkie pieniądze. Sądzę, że 2 lata spokojnie na nim posiedzę. Może jeszcze po świętach (może będzie taniej) dokupię ssd 128 gb. W geekbenchu wyciąga 11.000 pkt. Do PS (nawet CS6) w zupełności wystarczy, użycie procka przy otwieraniu 50 rawów nie przekracza w CS6 60% :)
Czego więcej chcieć?

Geekbench x86 czy x64 testy? Puść na nim SuperPI dla 1M i dla 32M ;) Jestem ciekaw.
Dodam, moje laptopowe i7 zyskało 10500 na benchmarkach pod 32bit.

leon001
11-12-2012, 12:00
1.5k To wcale nie tak tanio. Doliczajac dolozenie 2 rocessora, RAM, dysku to moim zdaniem bardziej oplaca sie nowa jednostka za 2.5k a najlepiej 3k. Dluzej posluzy, mniej pradu zuzyje. Jak ktos ma komputer po 10-12h dziennie wlaczony to ma pewne znaczenie.
Ciekawe ile h maja przepracowane te stacje. U mnie w szkole takie komputery pracuja 24/7, w bardzo wielu firmach rowniez. Gwarancja gwaranacja, ale NBD to to nie jest.
Budzetowe rozwiazanie fajne, ale jako komputer do pracy wolalbym jednak cos zlozyc nowego. Fajnie miec USB 3.0, sata 6Gbps, etc ;)

Między 1.5k a 3k jest trochę różnicy :) Z moich doświadczeń (długoletnich) wynika, że nadmierne inwestowanie w najnowszy sprzęt komputerowy w przypadku fotografa to błąd. Lepiej w nowszy aparat i szkła.

Kyle
11-12-2012, 12:49
Na swój sprzęt wydałem 1100 zł (1x Xeon E5440, 4GB ram DDR2 ECC oraz dysk SAS 15k obrotów), dodatkowo za 65 $ dokupiłem drugiego Xeona z oryginalnym dellowskim chłodzeniem i za 8GB pamięci ddr2 ecc dałem 35$. I mam całkiem wydajny komputer za niewielkie pieniądze. Sądzę, że 2 lata spokojnie na nim posiedzę. Może jeszcze po świętach (może będzie taniej) dokupię ssd 128 gb. W geekbenchu wyciąga 11.000 pkt. Do PS (nawet CS6) w zupełności wystarczy, użycie procka przy otwieraniu 50 rawów nie przekracza w CS6 60% :)
Czego więcej chcieć?... jestem ciekaw jak głośno to chodzi (głównie przez dysk 15k)

Kurtz
11-12-2012, 14:09
Między 1.5k a 3k jest trochę różnicy :) Z moich doświadczeń (długoletnich) wynika, że nadmierne inwestowanie w najnowszy sprzęt komputerowy w przypadku fotografa to błąd. Lepiej w nowszy aparat i szkła.

1.5k to za sama baze z tego linku. Do tego wiecej RAM, 2 processor i wychodzi ponad 2k. Moim zdaniem zakup srednio ekonomiczny, biorac pod uwage ze to uzywany sprzet, nie najcichszy, zzerajacy sporo pradu.

Nie oplaca sie gonic za nowinkami, wiec przechodzenie z pierwszej generacji i7 na ivy bridge moze nie byc uzasadnione, zle ze wszystkiego wczesniej, jak najbardziej, szczegolnie ze srednich modeli. Taki i7-920, uwazany za bardzo dobry i oplacalny model, szczegolnie do OC, w tej chwili stockowo przegrywa z i5-2500k. Podkrecony do 4.0GHz dopiero wygrywa w niektorych testach. Stockowo, i7-3770k jest od niego ok 40-70% szybszy. Nie jest to ogromny upgrade, ale jednak dosc spory. Biorac pod uwage co mozna wyciagnac po OC z obydwu processorow, to roznica w komforcie pracy moze byc zauwazalna. Mimo to, ekonomicznie, taki upgrade w wiekszosci przypadkow foto jest nieuzasadniony. Chyba ze mamy ogromny przyrost obciazenia - zmienilismy D700 na D800 i eksportujemy po 1k RAWow albo kleimy panoramy sferyczne, etc.
W momencie kiedy przyrost mocy mamy x2 to wplywa to na komfot i szybkosc pracy, szczegolnie przy eksporcie plikow.

leon001
11-12-2012, 14:48
... jestem ciekaw jak głośno to chodzi (głównie przez dysk 15k)

Dysk jest dosyć głośny, ale wymienię na SSD

zserty
12-12-2012, 15:29
@Leon dzięki wielkie za wskazanie konkretnego kompa. 1500zł to nie 2500zł. Aczkolwiek zastanawiam się nad tym, czy jest jakaś alternatywa do Twojego egzemplarza razem z drugim prockiem, kolejnym ramem i ssd w kwocie 2500zł/nowy. Karta graficzna pozwala na odtwarzanie cyfrowego sygnału czy zwykłego analoga? Na razie mam zwykły monitor na VGA, w przyszłości planuję dobry/odpowiedni monitor dokupić.
@Kurtz podaj mi proszę konkretne zestawianie analogiczne do Dell'a do kwoty 2500zł.

Panowie robię zdjęcia za pomocą d90 i nie prędko się zdarzy, że zmienię model nawet na np. d300s, nie mówiąc już o czymś droższym. Na razie uczę pstrykać i jednocześnie chciałbym nauczyć się obróbki. Do tego właśnie potrzebuję sprzętu taniego i dobrego na użytek domowy.
Zdrówka.

Kurtz
12-12-2012, 17:33
Nie bedzie analogicznego zestawienia do tego Della. To rozne jednostki, rozne processory,= w tym Dellu masz kilka GPU ( aczkolwiek nie sa to GPU wysokich lotow :P )
Zestaw pod zdjecia, zakladajac ze w tej chwili nie chcesz sie bawic w OC, mozna do 2.5k zlozyc, bez SSD, bez dedykowanej grafiki i bajerow.

Na szybko cos takiego:

Zasilacz: ok 300-350PLN ( np. Corsair TX550M/TX650 )
Obudowa: ok 300 PLN ( np. Regnum L50 )
CPU: Intel Core i5-3570K [900PLN]
Mobo: ASROCK z77 EXTREME4 [500PLN]
RAM: Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 [150 PLN]
Dysk: Western Digital Caviar Blue 1TB [270 PLN]

Za pewien czas dodanie SSD, pozniej chlodzenia CPU do OC.

Kyle
13-12-2012, 11:32
Zasilacz: ok 300-350PLN ( np. Corsair TX550M/TX650 )
Obudowa: ok 300 PLN ( np. Regnum L50 )
CPU: Intel Core i5-3570K [900PLN]
Mobo: ASROCK z77 EXTREME4 [500PLN]
RAM: Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 [150 PLN]
Dysk: Western Digital Caviar Blue 1TB [270 PLN]

Za pewien czas dodanie SSD, pozniej chlodzenia CPU do OC.Jak ma nie być OC (i to ostrego, czyli powyżej 0,5 GHz) to lepiej kupić model non K. Zasilacz 550-650W też zbędny przy zestawie bez dodatkowej karty graficznej i braku OC. Dysk jak ma być na system i pliki które przetwarzamy to lepiej kupić SSD ... minimum 120 GB. Nie widzę sensu w zakupie tak małego (i jednego) dysku na magazyn ... najmniejszego sensu (mam na myśli tego WD 1 TB).

Kurtz
13-12-2012, 11:46
Nie trzeba od samego poczatku podkrecac processor. W takim budzecie ciezko zmiescic dobre chlodzenie, przyzwoity SSD. Moim zdaniem sa to elementy ktore mozna dolozyc pozniej. A zestaw skladany z mysla o wlasnie rozbudowie o dysk SSD i OC processora, wiec nie polece mu CX430V2. W tej chwili pozadne zasilacze zaczynaja sie od 500W, wiec mniejszych, do zestawu ktory ma byc kiedys krecony, byc moze dojdzie kiedys GPU bym nie polecal. Jezeli chce sie lepiej od razu, mozna kupic processor z zablokowanym mnoznikiem, nie kupowac dysku na magazyn tylko kupic taniego SSD 128GB. Co kto woli.

Podkrecenie o 0.5GHz z bazowego mnoznika to nie jest ostre podkrecanie. Poczatek podkrecania liczy sie od maksymalnej predkosci turbo, ktore nota bene moze po OC pozostac wlaczone. Ten pocessor na stockowym coolerze spokojnie pracuje @4.0. Czyli jak by nie patrzec 0.6GHz od bazowego mnoznika. Nie polecam zadnego OC na stockowym chlodzeniu, bo zyski sa dosc mierne, ale dopoki nie trzeba podbijac voltage mocno, ivy bridge zachowuja sie calkiem niezle. Dopiero podbicie Vcore powoduje szybszy niz w poprzednich generacjach wzrost temperatury ( kwestia architektury tri gate zapewne, byc moze pasta pod IHS tez ma znaczenie )

Aeon88
13-12-2012, 11:47
Jak nie będzie miał dużo pracy i nie będzie trzymał rawów z 5 lat to spokojnie mu styknie 1TB na początek. Jpegi z 1 wesela zajmują ok 3GB, więc 200 wesel to dopiero 600GB, zostaje ponad 300 na świeże z których jeszcze trzyma rawy. Nawet nie musi czekać tych 200 wesel tylko zrobi 2-3 i kupi sobie jakąś macierz 3x 2GB w NAS i będzie git. PS. to taki przykład na weselach, a jeśli jest amatorem i ich nie robi, to 1TB miejsca to aż nadto na początek!

Co do zasilacza, też nie polecam 550W, niech kupi odrazu 750. A jak mu się zechce podkręcić kiedyś procka i jednak wsadzić 300 watową grafikę to co, będzie specjalnie zasiłke kupował za kilka stów zamiast teraz dołożyć 50zł? Sam do kompa kupiłem 500W, póki mam GTX260 w nim to zasilacz sobie spokojnie radzi, ale chciałbym kupić coś z dwoma rdzeniami niedługo i wiem, że 500W to za mało, dojdzie więc kolejny, niepotrzebny wydatek, bo mogłem to załatwić odrazu kupując 750 lub większy. Tym bardziej że teraz w kompie do pracy mam i5, w kompie do grania pentiuma z GTX260, a kiedyś do pracy wsadzę 2x Xeon W-series i i5 pójdzie do grania, także pobór mocy z dwurdzeniową kartą pożre te moje 500W zanim zacznę pierwszą misję w grze...

Kyle
13-12-2012, 12:36
Nie trzeba od samego poczatku podkrecac processor.Nie trzeba w ogóle go podkręcać. ;)


W takim budzecie ciezko zmiescic dobre chlodzenie,(...) Moim zdaniem sa to elementy ktore mozna dolozyc pozniej. Jak ma być cicho pod obciążeniem, to BOX na stock taktach odpada (przynajmniej odpadał na Sandy Bridge i5). ... więc może lepiej od razu kupić jakiś Fortis.



A zestaw skladany z mysla o wlasnie rozbudowie o dysk SSD i OC processora, wiec nie polece mu CX430V2. Wątpię by ten komp z CPU po OC pociągnął więcej niż połowa max mocy tej zasiłki. Nie znaczy to że polecam tą zasiłkę (jaką ma sprawność i głośność?). Więc przed zakupem najpierw niech powie jak prawdopodobne jest to że kupi tą dodatkową kartę graficzną - bo bez niej , to nie widzę sensu w zasilaczach po 500W+



W tej chwili pozadne zasilacze zaczynaja sie od 500W,Czyli nowe Seasonic z certyfikatem GOLD o mocy 360W nie są porządne? Be quiet E9 CM 480W też nie teges? ;)



Podkrecenie o 0.5GHz z bazowego mnoznika to nie jest ostre podkrecanie. A co Ja napisałem? Napisałem powyżej 0,5 GHz ... powinienem może dodać że dużo powyżej - w ten czas dopiero jest sens inwestować w K

Kyle
13-12-2012, 12:45
Jak nie będzie miał dużo pracy i nie będzie trzymał rawów z 5 lat to spokojnie mu styknie 1TB na początek. Jpegi z 1 wesela zajmują ok 3GB, więc 200 wesel to dopiero 600GB, zostaje ponad 300 na świeże z których jeszcze trzyma rawy. Nawet nie musi czekać tych 200 wesel tylko zrobi 2-3 i kupi sobie jakąś macierz 3x 2GB w NAS i będzie git. PS. to taki przykład na weselach, a jeśli jest amatorem i ich nie robi, to 1TB miejsca to aż nadto na początek!

Co do zasilacza, też nie polecam 550W, niech kupi odrazu 750. A jak mu się zechce podkręcić kiedyś procka i jednak wsadzić 300 watową grafikę to co, będzie specjalnie zasiłke kupował za kilka stów zamiast teraz dołożyć 50zł? Sam do kompa kupiłem 500W, póki mam GTX260 w nim to zasilacz sobie spokojnie radzi, ale chciałbym kupić coś z dwoma rdzeniami niedługo i wiem, że 500W to za mało, dojdzie więc kolejny, niepotrzebny wydatek, bo mogłem to załatwić odrazu kupując 750 lub większy. Tym bardziej że teraz w kompie do pracy mam i5, w kompie do grania pentiuma z GTX260, a kiedyś do pracy wsadzę 2x Xeon W-series i i5 pójdzie do grania, także pobór mocy z dwurdzeniową kartą pożre te moje 500W zanim zacznę pierwszą misję w grze...Z jednej strony polecasz super nadmiarowy zasilacz, a z drugiej mały dysk, który ma kiepski stosunek cena/pojemność (trochę więcej i dysk ma 2x taki). Widzę tu niekonsekwencję. Kolejna sprawa, zasilacze obciążone w bardzo niewielkim % mają niską sprawność - więc jak ktoś nie planuje kupować wieloprocesorowego GPU, to nie ma sensu kupować zasiłki 750W ... a jeśli jesteś takim maniakiem i myślisz o takiej karcie, lub nawet kilku kartach graficznych, to co to dla Ciebie kupić nowy zasilacz ponownie? Kup od razu 1,6 KW - co się będziesz szczypać ;) ... do multi GPU po OC z użyciem azotu się przyda.

ps. dobrze jak zasilacz ma rezerwę mocy ... ale z umiarem, bo jak przesadzicie to = bardzo niska sprawność w IDLE

Johanan
13-12-2012, 12:57
Takie porady jak powyższe, mają tyle związków z fotografią co nic, więc trzymajcie się raczej tematu wątku, zamiast błądzić po OC-etowych manowcach.

Do takich czczych rozważań są inne fora.

Johanan
13-12-2012, 13:03
-

Kurtz
13-12-2012, 13:11
Ostre podkrecanie Ivy zaczyna sie od ok 4.4GHz 4.6GHz jest do osiagniecia na przyzwoitym chlodzeniu. Czyli podbicie processora o 1GHz jest do osiagniecia ze srednim chlodzeniem. 30% wiecej. Niby nie jest to porazajaca wartosc. to Czy wersje K sie oplacaja? co kto woli, to juz kwestia priorytetow. Roznica cenowa to 80-90PLN. czyli, kolo 10% ceny processora ?


Jak ma być cicho pod obciążeniem, to BOX na stock taktach odpada (przynajmniej odpadał na Sandy Bridge i5). ... więc może lepiej od razu kupić jakiś Fortis.
A ma byc cicho? ;)

Ten Seasonic G360 wyglada ciekawie, nie powiem. Cena tez nie jest najgorsza. Kable wlutowane na stale tylko mi sie nie podobaja. W tej klasie zasilacza fajnie byloby miec chociaz czesc kabli odlaczanych.


Wątpię by ten komp z CPU po OC pociągnął więcej niż połowa max mocy tej zasiłki. Nie znaczy to że polecam tą zasiłkę (jaką ma sprawność i głośność?)
To wszystko zalezy jak go dalej rozbudujesz. Nie pociagnie polowy max mocy, nawet z OC. Dopiero po dolozeniu GPU. Patrzac po testach w necie, powyzej 20% load nie ma problemow z utrzymaniem effi na poziomie 80+. Do tego zestawu, w dokladnie tym ksztalcie ten Seasonic bedzie lepszym wyborem, bo jest tanszy, ma dobre efi i nie mamy zadnego omcarnego GPU.

Nie mowie ze to najlepszy zestaw w tej cenie, bo nie ma czegos takiego. To przyklad, medicore zestawu do rozbudowy, w ktorym mozna i zrobic OC i dolozyc dedykowana GPU z konkretna moca i SSD i nawet wiecej RAM jak bedzie potrzeba. Kazdy ma inne wymagania od zestawu. Niektorzy wola miec w danej cenie komputer wyzylowany w 100%, z najlepszym wspolczynnikiem cena/wydajnosc, niektorzy wola miec zestaw z ktorego za niewielkie pieniadze bedzie mozna wyciagnac wiecej, rozbudowac. Ja wolalem zostawic swojego i7 na boxie a pozniej dokupic NH-D14 i zrobic z niego 4.0, zamisat marnowac pieniadze na cooler za 150 PLN ktory dalby mi jakies 3.0 ? W perspektywie ceny tej i7 w tamtych czasach to byl bardzo oplacalny zakup ;)


bo jak przesadzicie to = bardzo niska sprawność w IDLE
Wtedy akurat ma to na prawde bardzo male znaczenie. Ponizej 20% roznice w zuzyciu pradu na prawde sa niewielkie.


Z jednej strony polecasz super nadmiarowy zasilacz, a z drugiej mały dysk, który ma kiepski stosunek cena/pojemność (trochę więcej i dysk ma 2x taki). Widzę tu niekonsekwencję.

W moim przypadu bylo to zrobione calkowicie celowo. ( Tylko ze 550W a nie 750W ;) ) Z kilku powodow. Po pierwsze malo jest na rynku dobrych zasilaczy ponizej 400W ( Te seasonici o ktorych pisales sa jednak dosc nowym produktem ), po drugie, zasilacz to czesc ktorej nie zmieniamy czesto, ktora nie potrzebuje upgrade - dyski, z tym bywa roznie. W zestawie za 2.5k wciskanie SSD jest kosztem innych komponentow. Mozna kupic tanszy zasilacz, tansza obudowe. Wydajnosc bedzie lepsza, ucierpi na tym cos czego za bardzo nie widac i nie czuc - zalezy od preferencji i mozliwosci dolozenia w pozniejszym czasie kasy do dysku SSD. Jednoczesnie, dysk 1TB na dane? No dobrze, moze dolozyc do 2TB, jakiegos Greena, blue, czy reda czy cokolwiek innego. Roznice w cenie nie sa duze. Dyska ma dla mnie najmniejsze znaczenie, bo zazwyczaj predzej czy pozniej, wiekszosc osob mysli o NASach, dodatkowych dyskach na backup etc. WD Caviar blue sa moim zdaniem rozsadna propozycja na dysk ktory ma byc magazynem. Wydawalo mi sie oczywiste, ze jezeli kogos stac na to zeby kupic dysk 2TB, to niech kupi 2 TB. W tej chwili jest tak "ogromny" wybor sensownych dyskow 1/2TB ze nawet dla niezaawansowanego uzytkownika selekcja powinna byc dosc prosta ;)

Aeon88
13-12-2012, 14:34
Kyle, jak chce kupić 2tb to niech kupuje, co za problem? Mi do normalnej hobbistycznej amatorskiej fotografii 1tb wystarczał aż nadto stąd takie zdanie, bo nigdy nie musiałem dokupić większego. Po drugie z danymi jest inaczej - lepiej kilka małych dysków niż jeden ogromny bo jak się zwali jeden to pada Ci wszystko, jak się zwali jeden z 3 dysków to tracisz tylko część danych. Tak jak z kartami pamięci.

Co do zbyt mocnego zasilacza, masz gdzieś jakieś naukowe potwierdzenie twojej teorii? Bo przeszukałem kilkanaście wyników w googlu na temat "zbyt mocnego zasilacza" i nie znalazłem tego typu problemów. Za to znalazłem kogoś kto im zaprzeczył, podając sprawność zasilacza przy poszczególnych poziomach obciążenia, dane te są oczywiście od producenta zasilaczy:

http://fc08.deviantart.net/fs70/f/2010/103/e/0/efficiency6_by_Phaedrus2401.jpg
http://interface.centraltreasure.com/hardware-reviews/wp-content/uploads/2009/04/hx1000w_efficiency-graph.jpg
http://www.corsair.com/media//hx750-efficiency-chart.gif

Wszystkie to zasilacze bardzo mocne, wszystkie mają nadal bardzo dobrą sprawność nawet przy załadowaniu rzędu 15-20%. Teraz podaj naukowy dowód na to, ze to nie prawda i zasilacz się psuje lub coś psuje jeśli pracuje na małym obciążeniu.

Ba, mało tego, wg tego co producenci twierdzą, zasilacze najlepszą sprawność mają jak są załadowane mniej więcej w połowie. Więc jeśli Twój komp zżera 350W wg kalkulatora obliczającego pobór mocy to warto kupić 700W, bo wtedy będzie pracował najbardziej stabilnie i dawał najbardziej stabilny prąd. Widzisz, jak takie teorie i mity potrafią być mylne?

PS. Choćby nawet zasilacz nie lubiał pracy na niskim obciążeniu, to jeśli komp na niskim obciążeniu w sumie weźmie 200W czyli tyle co dwie żarówki, to zeby to było 10% zajętości mocy zasilacza, to musiałby kupić zasilacz 2000W, a żeby to było 20% zajętości to musiałby kupić 1000W. A tu nikt takiego mu nie każe kupować.

Kurtz
13-12-2012, 14:46
jonnyGURU i recenzje z tej strony.
Dla przykladu:
http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=261

Aeon88
13-12-2012, 14:49
Ale wyjśc to ma naprawdę dużo... :P

Kyle
13-12-2012, 17:06
Kyle, jak chce kupić 2tb to niech kupuje, co za problem? Mi do normalnej hobbistycznej amatorskiej fotografii 1tb wystarczał aż nadto stąd takie zdanie, bo nigdy nie musiałem dokupić większego. Po drugie z danymi jest inaczej - lepiej kilka małych dysków niż jeden ogromny bo jak się zwali jeden to pada Ci wszystko, jak się zwali jeden z 3 dysków to tracisz tylko część danych. Tak jak z kartami pamięci.Jak mi się "zwali", jak to kwieciście określiłeś, jeden dysk, to nic nie tracę, bo kopię mam na drugim*. Natomiast jak Tobie padnie jeden dysk, to tracisz aż do 1/3 danych!!

*- z tego powodu dziwiłem się że kolega myśli o zakupie jednego dysku do magazynowania



Co do zbyt mocnego zasilacza, masz gdzieś jakieś naukowe potwierdzenie twojej teorii?Naukowe ... nie wiem czy naukowe, ale doświadczalne na pewno - zobacz sobie na wykres sprawności (pomiary) pierwszego z brzegu zasilacza, to się przekonasz, jak sprawność modelu z np. goldem może spaść grubo poniżej 80% :] To nie "teoria" tylko fakt aps :)

ps. co do tego spadku poniżej 80% - dzieje się to dużo poniżej 20% obciążenia - tak ... widziałem pomiary to pokazujące



Bo przeszukałem kilkanaście wyników w googlu na temat "zbyt mocnego zasilacza" i nie znalazłem tego typu problemów. Za to znalazłem kogoś kto im zaprzeczył, podając sprawność zasilacza przy poszczególnych poziomach obciążenia, dane te są oczywiście od producenta zasilaczy:

http://fc08.deviantart.net/fs70/f/2010/103/e/0/efficiency6_by_Phaedrus2401.jpg
http://interface.centraltreasure.com/hardware-reviews/wp-content/uploads/2009/04/hx1000w_efficiency-graph.jpg
http://www.corsair.com/media//hx750-efficiency-chart.gif

Wszystkie to zasilacze bardzo mocne, wszystkie mają nadal bardzo dobrą sprawność nawet przy załadowaniu rzędu 15-20%. Teraz podaj naukowy dowód na to, ze to nie prawda i zasilacz się psuje lub coś psuje jeśli pracuje na małym obciążeniu.

Ba, mało tego, wg tego co producenci twierdzą, zasilacze najlepszą sprawność mają jak są załadowane mniej więcej w połowie. Więc jeśli Twój komp zżera 350W wg kalkulatora obliczającego pobór mocy to warto kupić 700W, bo wtedy będzie pracował najbardziej stabilnie i dawał najbardziej stabilny prąd. Widzisz, jak takie teorie i mity potrafią być mylne?

PS. Choćby nawet zasilacz nie lubiał pracy na niskim obciążeniu, to jeśli komp na niskim obciążeniu w sumie weźmie 200W czyli tyle co dwie żarówki, to zeby to było 10% zajętości mocy zasilacza, to musiałby kupić zasilacz 2000W, a żeby to było 20% zajętości to musiałby kupić 1000W. A tu nikt takiego mu nie każe kupować.
Matko Boska chłopie !!! Te "kalkulatory" to nie powiem gdzie sobie możesz zaimplantować. To co piszą producenci (mniej więcej w połowie) jest niedokładne. Są pomiary chyba każdego aktualnego zasilacza to sam jak jesteś rozgarnięty skontrolujesz przy jakim poziomie obciążenia, jaka jest sprawność (link podałem Ci w tym poście na końcu). Poza tym na "niskim obciążeniu" to mój i5 2400, radeon HD4850, 4 kostki RAM pobiera 90W ZE ŚCIANY WG. MIERNIKA, a to oznacza pobór 72W przez komponenty (zakładam sprawność 80%) - więc nie wiem po co z jakimiś 200W wylatujesz. Ciągnąc dalej temat ... mój PC pobiera w IDLE poniżej 10% max obciążalności zasilacza 750W ... :].

Dziękuję, pozdrawiam, proszę mnie nie irytować swoim nieobeznaniem w temacie, czy raczej sugerowaniem że "teorie" jakieś głoszę bez pokrycia :*

http://www.plugloadsolutions.com/80PlusPowerSupplies.aspx

Aeon88
13-12-2012, 17:24
Nikt z moich znajomych amatorów fotografii nie trzyma pieczołowicie swoich danych na iluś tam backupach, każdy ma 1 dysk w pececie i tyle. Że jest to średnio mądre to inna kwestia, ale też inną kwestią jest że kupując 1 dysk 2TB zamiast 1x1TB a potem drugi, to nie stracą 1/2 czy 1/3 rzeczy, tylko wszystko. Mój sąsiad przez ostatni rok 2 razy stracił dane z dysku bo mu 2x padł, i... dalej nie robi backupu. I większość ludzi po padzie dysku kupuje nowy, zbiera z płyt co się da i siedzi dalej na jednym, więc statystycznie patrząc na amatorów czegokolwiek, Twój pomysł z 1 dużym dyskiem jest gorszy. Backup to ważna rzecz, której 95% ludzi nie stosuje.

A co do kalkulatorów, to teraz piszesz jak Tom01, czyli ogólnikami, np to (mniej więcej w połowie) - przecież to jest denne i irytujące.. Kalkulator jest po to, żeby szybko wyliczyć MAX TDP dla sprzętu który złożysz, wg danych producenta, żeby nie latać po stronach różnych i nie szukać tego ręcznie w specyfikacji. I tylko do tego jest kalkulator. Jeśli w Twoim mniemaniu miałby policzyć realny pobór w ilde, w corelu, w ps, w lr, a i jeszcze Ci podać jakie będziesz miał jak włączysz crysisa, to rzeczywiście, kiesko z tym może być. Ale kalkulator od tego nie jest. Masz wykresy zasilaczy gdzie wyraźnie masz pokazane że nawet na nisko załadowanym pececie sprawność właśnie NIE SPADA poniżej 80%. Ale Ty wiesz lepiej, mimo że dowodów nie masz. Irytujące to jest to co Ty piszesz a nie ja, bo jesteś kolejną osobą która nie potwierdzi swoich słów w niczym poza własnym doświadczeniem, które często wg mówcy jest większe niż faktycznie jest.

Jak chcesz polemizować to zarzuć jakimś artykułem w którym ktoś porobił takie testy i stwierdził że niski load szkodzi zasilaczowi. Ja Ci podałem fakty, jak zagooglasz to zobaczysz stertę wypowiedzi moderatorów na różnych forach którzy w temacie siedzą i piszą że nie jest tak jak mówisz, sami robili testy i sami twierdzą że sprawność nie spada a w mniej więcej połowie obciążenia jest najlepsza. A Ty jak uważasz inaczej, to potwierdź to czymś, to Ci grzecznie przyznam rację i nie będę szczekał.

Kyle
13-12-2012, 17:35
Masz wykresy zasilaczy gdzie wyraźnie masz pokazane że nawet na nisko załadowanym pececie sprawność właśnie NIE SPADA poniżej 80%. Ale Ty wiesz lepiej, mimo że dowodów nie masz.http://www.techpowerup.com/reviews/LEPA/G1600-MA/5.html

Do słabszych modeli znajdź sobie pomiary zakresu poniżej 20%.

A pomiary za strony http://www.plugloadsolutions.com/ Ci podałem, byś dokładnie wiedział jaki model ma max sprawność, a nie gdzie spada poniżej 80%. ... nie ma za co



Twój pomysł z 1 dużym dyskiem jest gorszy.Twój pomysł, nie mój. Ja nigdy nikomu nie polecałem zakupu tylko jednego dysku na magazynowanie (jedna kopia danych - jak ktoś ma 3 dyski, na każdym co innego, to nadal jest jedna kopia), a Ty tak :]

Kurtz
13-12-2012, 17:39
Backup to ważna rzecz, której 95% ludzi nie stosuje.
Ludzie dizela sie na tkaich co robia backupy i jeszcze nie robia backupow.


eby szybko wyliczyć MAX TDP dla sprzętu który złożysz
Nie max TDP ale max prad pobierany przez sprezt.


Ale Ty wiesz lepiej, mimo że dowodów nie masz.

Jak chcesz polemizować to zarzuć jakimś artykułem w którym ktoś porobił takie testy i stwierdził że niski load szkodzi zasilaczowi.
Spokojnie, ja podalem "dowody". jonnyGURU - wiekszosc zasilaczy kiepsko sprawuje sie ponizej tych 20% loadod ktoryhc mierzone sa certyfikaty. ;P
Zaszkodizc oczywiscie nie zaszkodzi.
Z linka ktory podalem wczesniej:

[AC/DC] - [effi]
2.49W/3.25W - 76.6%
7.43W/9.76W - 76.1%
14.8W/19.8W - 74.7%
Sprzet ktorym wykonywano pomiary przedstawiony jest na stronce.

twierdzą że sprawność nie spada a w mniej więcej połowie obciążenia jest najlepsza.
Alez oczywiscie, najlepsza sprawnosc to zazwyczaj w przedziale 50-70% obciazenia. Co nie zmienia faktu ze ponizej 20% nie jest ciekawie.


Twój pomysł, nie mój. Ja nigdy nikomu nie polecałem zakupu tylko jednego dysku na magazynowanie, a Ty tak :]
Niektorych nie stac na rozwiazanie z 2 dyskami. Ja ZAWSZE przy kupowaniu dyskow na magazyn radze kupowac parami, nie musi byc tne sam producent, musi byc ta sama pojemnosc. Jeden na backup do szafy, jeden na dane. Ale niektorzy mysla ze nie potrzebuja backupu. Zycie ich przekona, a firmy zjamujace sie odzyskiwaniem danych musza zarobic. NAuka na wlasnych bledach jest droga, ale zazwyczaj skuteczna, jezeli nie potrafimy uczyc si ena bledach innych.

Aeon88
13-12-2012, 17:43
Kyle, po pierwsze, G1600 poniżej 80% spada dopiero przy 1/16 mocy, czyli w wypadku tego zasilacza który ma moc 1600W jest to próg 100W. Specjalnie dałeś ten model zasilacza, bo Twój komp bierze własnie poniżej 100W w ilde. Tylko ten przykład jest bez sensu, bo nikt z tu obecnych nie polecał mu aż tak mocnego zasilacza bo to oczywiste że byłaby przepaść to po pierwsze, a po drugie jeśli wykres będzie podobny na innych, słabszych modelach to np 1/16 mocy 750W zasilacza to jest ile? 46W z ogonkiem.... nie ma za co.

Jak chcesz mi coś udowadniać to nie bierz zasilaczy z mocą z kosmosu, żebyś sie akurat załapał w widełki progu słabszej jego wydajności i żeby perfidnie wyszło na Twoje, tylko podaj mi wykres markowego zasilacza 750W BO TAKĄ MOC PROPONOWAŁEM KOLEDZE, który przy obciążeniu 100W będzie miał sprawnośc poniżej 80%.

I przestań mnie irytować :*

PS. Kurtz, wyczytaj mi, proszę, ile ten zasilacz ze strony którą podałeś ma sprawności przy poborze prądu 72W, ja siedzę na tel i nie bardzo wyraźnie wszystko tam widzę.

Kyle
13-12-2012, 17:54
Specjalnie dałeś ten model zasilacza, bo Twój komp bierze własnie poniżej 100W w ilde. LOL - Ty na prawdę tak myślisz? x-P


podaj mi wykres markowego zasilacza 750W BO TAKĄ MOC PROPONOWAŁEM KOLEDZE, który przy obciążeniu 100W będzie miał sprawnośc poniżej 80%.Obawiam się że jego komp, bez karty graficznej, pobierze w IDLE dużo mniej niż 100W ... sądzę że nawet wyraźnie mniej niż moje 72W.

Kurtz
13-12-2012, 17:55
TX550M:
[AC/DC] - [effi]
55.6W/72.6W - 76.6%

TX750M:
71.7W/88.3W - 81.2%

Kyle ma racje, sprawnosc zasilaczy zauwazalnie spada ponizej ok 20% ich mocy, jednak zauwazalnie, to ciagle roznica 5-8 punktow procentowych. Przy nisim poborze pradu to roznice wcale nie sa takie duze i znaczace.

Aeon88
13-12-2012, 17:56
Oczywiście że tak. Inaczej podałbyś wykres MARKOWEJ (bo o chińskich nie rozmawiamy) 750tki, tyle, że wtedy nie wyszło by na Twoje, prawda? ;)

PS. O widzisz Kurtz odpisał, zasilacz 750W nawet lepej sobie radzi z małym prądem niż 550W ;) Nie można powiedzieć że Kyle ma rację, bo on uważał że przy 750W zasilacz by był zauważalnie mniej sprawny, natomiastu tu jest 81% czyli mieści się w normie certyfikatu.

Będą takie zasilacze którym sprawniść spadnie poniżej 80, tylko pytanie po co kupowac takie, którym spada kiedy można takie, które dają radę? :)

Kyle
13-12-2012, 18:00
Oczywiście że tak. Inaczej podałbyś wykres MARKOWEJ (bo o chińskich nie rozmawiamy) 750tki, tyle, że wtedy nie wyszło by na Twoje, prawda? ;)Żyj sobie w swoim świecie i dalej udawaj głupiego.

Aeon88
13-12-2012, 18:16
Żyj sobie w swoim świecie i dalej udawaj głupiego.

Gościu;

- ty uważasz że nie można porzekroczyć w dół 20% obciążenia zasilacza, bo spadnie jego sprawność, fakty są takie że nie spadnie, bo spadnie dopiero przy dużym spadku obciążenia np okolice 10%.
- ty uważasz że im mocniejszy zasilacz tym gorzej, a fakty są takie, że im mocniejszy zasilacz, tym lepiej sobie radzi z małym obciązeniem (550W miał sprawność poniżej 80% przy sporo ponad 10% obciążenia, 750W przy ciut mniej niż 10% nadal ma ponad 80%, a 1600W dopiero przy obciążeniu 6,25% zejdzie Ci poniżej 80% sprawności), z czego też wynika że dla Twojego kompa własnie lepszy jest 750 niż 550, co CI kurtz nawet napisał w procentach, żebyś zrozumiał.
- na koniec dodam że jedyne co miałeś na obronę to fakt, że zasilacz który ma 1600W będzie miał sprawność poniżej 80% jeśli załadujesz go w mniej niż 100W.... zlituj się.

I kto tu żyje w swoim świecie? Pozdrawiam!

Mekano
13-12-2012, 18:24
A jak sprawdzic ile % zuzywa w danej chwili zasilacz? Jestem dziewczyna i nie mam pojecia o tym.. Jakims programem? :>

Kurtz
13-12-2012, 18:36
Miernikiem. Albo kilkoma.

Mekano
13-12-2012, 18:43
aha, to niewykonalne, pomyslalam ze moze jest jakis program jak np. do dyskow.. i zapytalam tylko przy okazji, jak watek zjechal o zasilaczach..

Kyle
13-12-2012, 19:23
Gościu;

I kto tu żyje w swoim świecie? Pozdrawiam!Piłem do tego, że niby "specjalnie" wybrałem model 1,6 KW ... ziąąą :)

Kacper82
13-12-2012, 20:38
Przepraszam że się wyrywam z moim banalnym pytaniem wśród Waszych fachowych wypowiedzi, ale wystarczy szybka rada i zmykam z działu :)

Mam taki komplet:
Płyta główna: ASRock A75 Pro4-M
Procesor: AMD A4-3300 2,50Ghz
RAM: 2 x 2GB DDR3 PC3 1333mhz Patriot
Karta graficzna: AMD Radeon HD 7700
Dysk twardy: Samsung HD 160GB 7200 RM

Ze względu na ograniczone środki, planuję stworzyć taki komplet:
Płyta główna: ASRock A75 Pro4-M
Procesor: AMD Athlon II X4 651
RAM: Patriot DDR3 2x4096MB 1600MHz CL8.0 Viper Xtreme Divison 2 LLK
Karta graficzna: AMD Radeon HD 7700
Dysk twardy: Samsung HD 160GB 7200 RM + Intel 2.5''SSD/330 MLC 60 GB (na ten SSD jeszcze nie jestem zdecydowany, jak $ pozwoli kupię większy)

I tu mam dwa pytania.
1. Jaki zasilacz do tego? Obecny figuruje na wielu listach w Internecie jako awaryjny i szkodliwy dla komputera (Tracer Highlander 550W). Chcę, aby nowy był wystarczająco mocny do jeszcze jakichś upgrade'ów w przyszłości, ale też bardzo cichy - jest bardzo czuły na punkcie głośnej pracy komputera.
2. Jak oceniacie mój planowany komplet?

Z góry dzięki!

Mekano
13-12-2012, 20:44
Najcichsze i bardzo dobre sa prawdopodobnie seasoniki, ja ze swojej strony moge polecic Corsair, moj jest glosny tylko przy wlaczaniu i wylaczaniu komputera, a tak to tez idealnie cichy.

Aeon88
14-12-2012, 00:19
Z tanich mam ModXStream modularny 500W i mogę polecić, działa u mnie już prawie rok i jest ok, do tego konfigu co podałeś będzie wystarczający (mógłbyś wsadzić R7970 a i tak byś miał w sporo zapasu - kilkadziesiat W), ale myśląc przyszłościowo 650 to jest spokojny wybór i ja osobiście bym mniejszego nie brał, bo lepiej żeby zasilacz pracował na 50-80% mocy niż 80-90. A mniemam że chcesz grać, więc większość czasu komp będzie pod mocnym obciążeniem. Ale to twój wybór.

Tom01
14-12-2012, 02:51
a i tak byś miał w sporo zapasu - kilkadziesiat W

Kilkadziesiąt to ten komp będzie ciągnął. No, może lekko ponad 100 przy dużym obciążeniu.

Aeon88
14-12-2012, 03:06
To niech kacper sprawdzi ile ciągnie teraz, pewnie kilkanaście. Ja się z dyskusji wyłączam bo widzę, że bredzę.

Tom01
14-12-2012, 03:10
Ja się z dyskusji wyłączam bo widzę, że bredzę.

Oj, tam. Po prostu nie ma co się dać naganiać pogonią za cyferkami. Komputery to nie spawarki. Widziałem już zasilacze 1KW a wsadzenie czegoś 650W należy do dobrego tonu. W praktyce typowy pecet ciągnie 50-70W jak względnie oszczędny, do 120-150W jak bardzo nieoszczędny. Stacje robocze i nieduże serwery ok 200W. Naprawdę.

Zasilacz ma być dobrej jakości. Łatwo poznać bo ciężki, z kilogram albo lepiej. Jak jest wrażenie, że to puste blaszane pudełko to nie znak nowoczesności, tylko różnie może być. Kiedy taki zasilacz pada, może pociągnąć do grobu pół komputera. Przy wyborze zasilacza moc nie ma żadnego znaczenia. Każdy zasilacz uciągnie każdego peceta z dużym zapasem. Nie zmieści się tyle gratów w obudowę żeby położyć przeciętny zasilacz.

Kurtz
14-12-2012, 11:04
W praktyce typowy pecet ciągnie 50-70W jak względnie oszczędny, do 120-150W jak bardzo nieoszczędny. Stacje robocze i nieduże serwery ok 200W. Naprawdę.

50-70W w iddle z karta graficzna. Pod obciazeniem do 300-500W bez problemu. 120-150 pod obciazeniem to nie duza wartosc dla swystemu bez GPU ( tylko takim konkretnym obciazeniem, a nie ze CPU na 50% w iddle ;P )
Czy x345 jest nieduzym serverem?


Przy wyborze zasilacza moc nie ma żadnego znaczenia. Każdy zasilacz uciągnie każdego peceta z dużym zapasem. Nie zmieści się tyle gratów w obudowę żeby położyć przeciętny zasilacz.

2x GTX690 albo starszy 9850GX2 + OC i7-920 @4.2
Rozlozy Ci przecietny zasilacz ~500W. Wiem z doswiadczenia.

Moc MA znacznie. Zasilacz powinien pracowac po obciazeniem w max 80% ( w wiekszosci przypadkow ) Z kilku powodow, zeby sie nie grzal za bardzo, zeby utrzymywac dobre efii, zeby miec zapas na inne rzeczy. Dobre GPU sa w stanie pociagnac na prawde konkretna moc, po cos w koncu maja te 2 dodatkoe zlacza 6/8 pin. ( 75W na jedno 6 pin z tego co pamietam ).

Aeon88
14-12-2012, 11:32
Właśnie też mnie dziwią te dywiagacje na temat tego że komp żre nie więcej niż 100W i zasilacz większy niż 500 to przesada.... przecież jak się kupuje grafikę to nawet producent w wymaganiach pisze ile W powinien mieć zasilacz żeby ją uciągnał i miał jeszcze zapas, z reguły poleca się 500-750W w zależności od karty, a w systemie SLI już wchodzimy w większe liczby. Ale skoro tyle osób pisze że to bujda...

Jadę na miasto, jak znajdę jakiś tani miernik to kupię, akurat tak się składa że komp do pracy mam bez grafiki, tylko i5 ivy + płyta na Z77 + 2x kość ramu + 2x SSD + 1x HDD + DVD + 1 dodatkowy wiatrak. Czyli coś takiego jak kolega z wątku chce złożyć. Zapewne w ilde będzie to ciągło być może nawet i tylko kilkadziesiąt W, ale jak mu wrzucę szopa to założę się, że 200W przekroczy bez najmniejszego problemu, nawet jeśli nie ma grafiki. Mam też peceta do grania, z kartą zżerającą ponad 200W a z innymi rzeczami słabszymi (pentium G620, tylko 1 dysk a nie 3), zobaczę też ile ciągnie komp jak się mu grę wrzuci.

Kurtz
14-12-2012, 11:40
200W po stronie DC, nie jestem przekonany :P Zalezy jak krecony procek tez.

Tom01
14-12-2012, 12:27
50-70W w iddle z karta graficzna. Pod obciazeniem do 300-500W bez problemu.

Jakby komputery ciągnęły takie wartości, to by światło przygasało po jego odpaleniu, a komputery w biurach trzeba byłoby włączać sekwencyjnie. :)

Nie mam pojęcia dlaczego podaje się takie zawyżone wartości poboru mocy. Mierniki mówią zupełnie co innego. Serwerek podobny do wskazanego, tyle że popełniony przez DELLa, z dwoma Xeonami, 6 dyskami w idle ok 180W, pod obciążeniem (M$SQL) 200-220W. Nie udało się na loggerze zarejestrować więcej. A zasilacze ma 2x700W, a jakże.


Dobre GPU sa w stanie pociagnac na prawde konkretna moc, po cos w koncu maja te 2 dodatkoe zlacza 6/8 pin. ( 75W na jedno 6 pin z tego co pamietam ).

GPU to drugi CPU i potrafi zassać kilkadziesiąt W. Dlaczego doprowadza się dodatkowe zasilanie? Przecież to banalnie proste. Znów wyłażą braki z podstaw elektrotechniki. :)

Grubości miedzi laminatu to ok 35um. Szerokość ścieżki to w najwęższym miejscu ok 0,1mm czyli 100um. Przekrój wychodzi 0.0035mm^2. Dopuszczalne prądy to ok 5-8A/mm^2, czyli maksymalny prąd aby ścieżka się nie sfajczyła wynosi 280mA. Przy napięciu na szynie PCI-E 5V daje to 0,14W. Nawet jeśli do zasilania wykorzystamy 20 ścieżek, 10 na VCC, 10 na GND to moc wyniesie 1,4W! Przy "grubym" laminacie 70um wzrośnie do niecałych 3W. To obliczenia zgrubne, ale dające wyobrażenie jakie prądy (i moc) można przekazać przez cieniutkie ścieżki płytki PCB. Dodatkowe przewody z napięciem 12V doprowadza się do grafiki aby w ogóle zadziałała, bo nie będzie w stanie pociągnąć potrzebnych kilkunastu czy kilkudziesięciu W z płyty.

Zasilacz trzeba kupować 650W. Ale nie dlatego, że tyle trzeba, tylko dlatego że te "mocniejsze" są lepsze od tych "słabszych" i mają współczynnik sprawności na ludzkim poziomie. Poza tym słabszych prawie nie ma.

Kurtz
14-12-2012, 12:44
Jakby komputery ciągnęły takie wartości, to by światło przygasało po jego odpaleniu, a komputery w biurach trzeba byłoby włączać sekwencyjnie.
Mialem zestawy z zasilaczami 1.2kW, z tripple SLI, procku po mocnym OC. Swiatlo nie gaslo.
Nie porownujmy komputerow w biurach do komputerow z dedykowanymi grafikami. Komputery biurowe to zupelnie inna kategoria.
Jak Pan mysli, ile pociagnie w maksymalnym obciazeniu zestaw: i7-920 @4.0 + GTX260 SOC ? 100W? rofl.


GPU to drugi CPU i potrafi zassać kilkadziesiąt W.
No potrafi tez zassac kilkaset.


Dodatkowe przewody z napięciem 12V doprowadza się do grafiki aby w ogóle zadziałała, bo nie będzie w stanie pociągnąć potrzebnych kilkudziesięciu W z płyty
Fajna teoria, ale nie ma pokrycia w praktyce. Na prawde, zamiast medrkowac nad elektronika i teoriami, radze nabrac troche praktyki i zainteresowac sie sprzetem. Nie po to aby w ogole zadzialala, bo z plyty tez troche mozna pociagnac i wiekszosc moich GPU startowala bez podpinania zasilania z OSOBNYCH linii 12V, ale po to zeby pod obciazeniem byla w stanie cos zrobic.

Radze przeczytac:
http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-hd-7990-devil13-7970-x2,3329-12.html
I zwrocic szczegolna uwage na Radeony 7990.
I moze jeszcze o nowych kepplerkach, biorac pod uwage ze sa swietnie oceniane za wydajnosc w stosunku do pobieranego pradu.
http://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_690/26.html


Nie mam pojęcia dlaczego podaje się takie zawyżone wartości poboru mocy. Mierniki mówią zupełnie co innego. Serwerek podobny do wskazanego, tyle że popełniony przez DELLa, z dwoma Xeonami, 6 dyskami w idle ok 180W, pod obciążeniem (M$SQL) 200-220W. Nie udało się na loggerze zarejestrować więcej. A zasilacze ma 2x700W, a jakże.
IBM x345 full redundancy - pod obciazeniem potrafi do ponad 250W dojsc bez problemu. 6 dyskow SCSI.

Btw:
http://en.community.dell.com/techcenter/virtualization/w/wiki/power-savings-through-consolidation.aspx

Tom01
14-12-2012, 13:07
Mialem zestawy z zasilaczami 1.2kW, z tripple SLI, procku po mocnym OC. Swiatlo nie gaslo.

No to niech Pan zamiast niego postawi grzejnik "olejak" i włączy. Przygaśnie. Jeśli przy kompie nie przygaśnie to znaczy, że owa moc jest tylko na papierze. I BARDZO DOBRZE! Po cholerę się tak upieracie, że komputery ciągną tyle co grzejniki? Naprawdę tego chcecie?

Poza tym gdyby komputer ciągnął tyle co kilkusetwatowy grzejnik to by grzał jak grzejnik. "Farelka" potrafi ogrzać cały pokój a w gorącym strumieniu nie da się utrzymać ręki. Komp tak nie grzeje pomimo że twierdzi Pan że kilkaset W to dla niego pikuś. Nie zastanawia Pana to? Skoro rzeczywiście je ciągnie to gdzie ta moc się podziewa?


Jak Pan mysli, ile pociagnie w maksymalnym obciazeniu zestaw: i7-920 @4.0 + GTX260 SOC ? 100W? rofl.

Wystarczy zmierzyć. Jako że ostro kręcony z silną grafiką, obciążony stawiam tak do 150-170W. W zwykłym użytkowaniu na pewno poniżej 100-120W.


Fajna teoria, ale nie ma pokrycia w praktyce. Na prawde, zamiast medrkowac nad elektronika i teoriami, radze nabrac troche praktyki

Jeśli coś się nie zgadza z faktami to tym gorzej dla faktów. Pochwała ignorancji to znany mechanizm obronny laików. Obliczenia jakie Panu przedstawiłem to poziom 1 klasy szkoły zawodowej o profilu elektrycznym. To są rzeczy banalne i praktyczne, w ścisłym związku ze sprzętem. Za nieumiejętność obliczenia tego co podałem dostałby Pan dwóję we wspomnianej szkole. Wstyd byłby. ;)


wiekszosc moich GPU startowala bez podpinania zasilania z OSOBNYCH linii 12V

To znaczy, że potrzebowała raptem kilkuset mA. :)


Radze przeczytac:

Jakbym bezkrytycznie wierzył we wszystko co piszą w internecie to bym w zimę w sandałach chodził.


IBM x345 full redundancy - pod obciazeniem potrafi do ponad 250W dojsc bez problemu. 6 dyskow SCSI.

http://en.community.dell.com/techcenter/virtualization/w/wiki/power-savings-through-consolidation.aspx

O, fajnie się składa bo właśnie 2950 ostatnio mierzyłem. Ok 200W się domierzyłem. Zasilacze jak pisałem 1,4KW. :)

Kurtz
14-12-2012, 13:16
Wystarczy zmierzyć. Jako że ostro kręcony z silną grafiką, obciążony stawiam tak do 150-170W. W zwykłym użytkowaniu na pewno poniżej 100-120W.

Tia. W stresie z gniazda ponad 400W. Moze i "bazarowym, gniazdkowym miernikiem" ale pomiary na profi miernikach w serwisie pokazywaly bardzo podobne wartosci.


W zwykłym użytkowaniu na pewno poniżej 100-120W.
To zalezy co to zwykle uzytkowanie. Przy zwyklej mojej pracy wg listy serverowej lecialo srednio ponad 150W. W iddle mniej.


Poza tym gdyby komputer ciągnął tyle co kilkusetwatowy grzejnik to by grzał jak grzejnik. "Farelka" potrafi ogrzać cały pokój a w gorącym strumieniu nie da się utrzymać ręki. Komp tak nie grzeje pomimo że twierdzi Pan że kilkaset W to dla niego pikuś. Nie zastanawia Pana to? Skoro rzeczywiście je ciągnie to gdzie ta moc się podziewa?
Nie do konca - nie masz jednego strumienia goracego powietrza. Aczkolwiek, chcialbym zeby Pan zobaczyl ile ciepla wydziela moj komputer pod obciazeniem. Obudowa jest goraca, do GPU nie mozna sie dotknac. Temperature w pokoju mam 3-4 stopnie wyzsza niz w innych.


Jeśli coś się nie zgadza z faktami to tym gorzej dla faktów. Pochwała ignorancji to znany mechanizm obronny laików. Obliczenia jakie Panu przedstawiłem to poziom 1 klasy szkoły zawodowej o profilu elektrycznym. To są rzeczy banalne i praktyczne, w ścisłym związku ze sprzętem. Za nieumiejętność obliczenia tego co podałem dostałby Pan dwóję we wspomnianej szkole. Wstyd byłby.
Jezeli cos sie nie zgadza z faktami, to znaczy, ze albo wystepuje blad pomiaru, albo obliczenia sa bledne.


To znaczy, że potrzebowała raptem kilkuset mA.
Do wystartowania i dzialania bez obciazenia? Oczywiscie.


Jakbym bezkrytycznie wierzył we wszystko co piszą w internecie to bym w zimę w sandałach chodził.
Mozna w nic nie wierzyc i uwazac sie za najmadrzejszego. Co kto lubi. Ja mam chyba wiecej pokory.

stig
14-12-2012, 13:18
Oj, tam. Po prostu nie ma co się dać naganiać pogonią za cyferkami. Komputery to nie spawarki. Widziałem już zasilacze 1KW a wsadzenie czegoś 650W należy do dobrego tonu. W praktyce typowy pecet ciągnie 50-70W jak względnie oszczędny, do 120-150W jak bardzo nieoszczędny.I pewnie dlatego płacę 250 PLN za prąd, z elektrycznych rzeczy używając ledowej lampki 3 W, lodówki, telewizorka 14" (60 W, przez maks godzinę dziennie), elektrycznego czajnika i komputera właśnie? :) Lodówka i pralka (może raz w tygodniu) klasy A, oświetlenie pracowni praktycznie zerowe (nie liczą tego 3 W LEDa). Aaaa... przepraszam – na stałe włączony mały, domowy routerek WiFi. W poprzednim mieszkaniu płaciłem podobne rachunki, więc to nie wina licznika. ;)

Kyle
14-12-2012, 13:23
Poza tym gdyby komputer ciągnął tyle co kilkusetwatowy grzejnik to by grzał jak grzejnik. "Farelka" potrafi ogrzać cały pokój a w gorącym strumieniu nie da się utrzymać ręki.Mam taki grzejnik farelkopodobny w pracy. Przy ustawieniu na 1 kW (z ustawienia 2 kW nie korzystałem) bez problemu utrzymam rękę w strumieniu ... no i faktycznie tym można pokój zagrzać (choć trochę czasu minie). Tak, czy inaczej 1 kW to więcej niż pobierane moce w stresie o których tutaj rozmawiamy (o 2 kW nie wspominam - może tu trudno utrzymać rękę w strumieniu).

Co do przygasania światła - jak włączam ten grzejnik na 1 kW to nie przygasa.

Tom01
14-12-2012, 13:25
Mozna w nic nie wierzyc i uwazac sie za najmadrzejszego.

Można też nie tyle wierzyć, co znać w podstawowe prawa fizyki.


Ja mam chyba wiecej pokory.

Oj, teraz uderzamy w inny ton? Litości. Co z tego kiedy może jest Pan znakomitym programistą, ale nie ma Pan pojęcia zielonego o "prądzie". Generalnie to nie grzech, nie można być specjalistą od wszystkiego, ale zdecydowanie przydałaby się wspomniana pokora kiedy się Panu coś łopatologicznie tłumaczy. Pewne rzeczy istnieją tylko na papierze i wielu ludziom zależy żeby inni myśleli, że to prawda. A ci, jak za przeproszeniem stado baranów, wierzą.

Kyle
14-12-2012, 13:26
telewizorka 14" (60 W, przez maks godzinę dziennie),Tyle to pobiera 40" TV z podświetleniem LED, ustawiony na niższą jasność - zmierzyłem. Przy takim normalnie jasnym ustawieniu owy 40" TV pobierał kilkanaście W więcej. Tak więc wywal tego 14" energożernego złoma ;) Nowy TV o takiej przekątnej (kilkanaście cali) będzie Ci ciągnął pewnie z kilka-kilkanaście W

kzkzg
14-12-2012, 13:30
pierwszy lepszy z brzegu test grafiki
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/asus-radeon-7970-matrix-platinum-test/strona/18471.html

ponad 100w to w idle pobiera.

ale pewnie mierniki mają na androidzie albo jakies skladaki.

stig
14-12-2012, 13:35
Tyle to pobiera 40" TV z podświetleniem LED, ustawiony na niższą jasność - zmierzyłem. Przy takim normalnie jasnym ustawieniu owy 40" TV pobierał kilkanaście W więcej. Tak więc wywal tego 14" energożernego złoma ;) Nowy TV o takiej przekątnej (kilkanaście cali) będzie Ci ciągnął pewnie z kilka-kilkanaście WNieprawda. Tu masz pierwszego z brzegu Philipsa (http://download.p4c.philips.com/files/1/15pf5121_58/15pf5121_58_pss_pol.pdf). 42 W.

Tom01
14-12-2012, 13:44
I pewnie dlatego płacę 250 PLN za prąd, z elektrycznych rzeczy używając ledowej lampki 3 W, lodówki, telewizorka 14" (60 W, przez maks godzinę dziennie), elektrycznego czajnika i komputera właśnie? :) Lodówka i pralka (może raz w tygodniu) klasy A, oświetlenie pracowni praktycznie zerowe (nie liczą tego 3 W LEDa). Aaaa... przepraszam – na stałe włączony mały, domowy routerek WiFi. W poprzednim mieszkaniu płaciłem podobne rachunki, więc to nie wina licznika. ;)

Jeśli ma Pan wątpliwości co "nabija" licznik, trzeba zrobić pomiary. Najlepiej loggerem, czyli urządzeniem które rejestruje pobór prądu w jakimś okresie czasu. Tyle, że dobre trochę kosztują a tanie to straszna lipa. Ale nawet bez pomiarów można powiedzieć, że ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka. Czajnik elektryczny na przykład przez 5 min pociągnie energii tyle co lodówka przez pół dnia. Rzeczona lodówka, pomimo że potrzebuje wydaje się niewiele mocy (kilkadziewiąt W) to robi to 24/7/356. Pralka ciągnie konkretnie. Podgrzać dwa wiadra wody to nie to samo co herbatę. Do tego kilkusetwatowy silnik przez 1-3 godziny. Oświetlenie "ledowe" też nie jest taki hop-siup bo potrzebny jest do tego zasilacz. Jeśli chiński to może mieć sprawność z kosmosu. Router to 5-20W też przez 24/7/356. No i sam komp z monitorem też 150W jak nic przez większość doby. Uzbiera się.


pierwszy lepszy z brzegu test grafiki
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/asus-radeon-7970-matrix-platinum-test/strona/18471.html
ponad 100w to w idle pobiera

Płacą Panu za pisanie takich głupot czy jak? Wyciągnął Pan chyba największego potwora jaki jest i do tego kręconego. A i tak napisane wyraźnie: "Poniższe wartości dotyczą całej platformy testowej (oprócz monitora, głośników, drukarki, itd.)." Czyli to nie karta ciągnie 100W w idle tylko cały komputer z tą kartą. Dokładnie tak jak napisałem kilka postów wyżej: "W praktyce typowy pecet ciągnie 50-70W jak względnie oszczędny, do 120-150W jak bardzo nieoszczędny."

Kurtz
14-12-2012, 13:51
Co z tego kiedy może jest Pan znakomitym programistą, ale nie ma Pan pojęcia zielonego o "prądzie".
Wydaje mi sie ze jakies tam zielone pojecie mam. W koncu fizyki jednak w szkolach ucza. Elektronikiem nie jestem, elektrykiem tez, ale Pana obliczenia sa bardzo zgrubne, bo testy sprzetu komputerowego pokazuja znacnzie wieksze moce kart graficznych. Wszystkie testy, nie tylko wybrane. Zuzycie pradu w tym samym zestawie z i bez karty graficznej jest bardzo rozne ( oczywiscie mowie o full load ) i dosc latwe do zmierzenia.


Płacą Panu za pisanie takich głupot czy jak? Wyciągnął Pan chyba największego potwora jaki jest i do tego kręconego. A i tak napisane wyraźnie: "Poniższe wartości dotyczą całej platformy testowej (oprócz monitora, głośników, drukarki, itd.)." Czyli to nie karta ciągnie 100W w idle tylko cały komputer z tą kartą. Dokładnie tak jak napisałem kilka postów wyżej: "W praktyce typowy pecet ciągnie 50-70W jak względnie oszczędny, do 120-150W jak bardzo nieoszczędny."
Alez on nie pisze glupot. Pomijajac ze to benchmark.pl. Przedstawil tylko, ze w iddle caly ten komputer pobiera 100W. Pamietajmy, ze caly sprzet komputerowy umie dostosowywac sie, obnizac zegary, napiecia, usypiac cale rdzenie, etc aby oszczedzac prad. Taki pobor w iddle mnie zupelnie nie dziwi.
Dalej mamy pobor mocy pod obciazeniem w grach ( czyli nie maksymalnym. ) 352W. Nie jest to kosmos, ale malo tez nie. A ten Radeon wcale nie jest najwieksyzm potworem. To zwykla pojedyncza karta... 7990 albo GTX 690, to mozna powiedziec potwory.

stig
14-12-2012, 14:02
Ale nawet bez pomiarów można powiedzieć, że ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka.Dobra, ale bez przesady! :) Mój przyjaciel ma mieszkanie ponad 200 m2, w którym mieszka z żoną i dwójką dzieci. Najeżone światełkami jak cholera. Wiadomo, że duży telewizor, dwie pralki zasuwają co tydzień robiąc kilka prań pod rząd. Do tego suszarka bębnowa… Jak jego żona stanie przy żelazku, to tak stoi przez kilka godzin. Podwójna lodówka, kuchenka elektryczna, piekarnik na prąd, zmywarka. O czajniku elektrycznym, ekspresie do kawy i innych kuchennych pomocnikach, nie muszę chyba wspominać. Oczywiście do tego sprzęty grające, i trochę elektronarzędzi w tajemnym pokoiku „głowy domu”. Mało tego – nawet rolety zewnętrzne i okna dachowe są na prąd. Używają tylko laptopów. Wiesz ile płacą za prąd? Nieco poniżej 300 PLN. Samych tylko źródeł światła, trzeba by liczyć kilkanaście minut. Jakby te wszystkie ziarnka policzyć, to zbierze się tego z 10x tyle pożeraczy energii, co u mnie. A płacą niewiele więcej. Tyle, że nie mają PC. :)

Tom01
14-12-2012, 14:03
Wydaje mi sie ze jakies tam zielone pojecie mam. W koncu fizyki jednak w szkolach ucza.

To dlaczego sprawia taką trudność zrobienie kilku działań mnożenia i sprawdzenie choćby w internecie kilku danych na temat norm dotyczących prądu i miedzi?


Pana obliczenia sa bardzo zgrubne

Oczywiście, sam to zaznaczyłem. Jeśli jednak nawet założenia, np przekroju ścieżek mylą się 10X to mówimy o pojedynczych watach. A nawet jeśli rąbnąłbym się 100X to jest kwestia niedoszacowania o 15-30W! Nie 150-300W a 15-30W! To są te wielkości.


bo testy sprzetu komputerowego pokazuja znacnzie wieksze moce kart graficznych.

Nie wiem jaki kto ma w tym interes. Poza tym overclockerskie potwory do grania w układach SLI czy inne wynalazki, na dodatek puszczone w pętlach testów obciążeniowych, zdecydowanie wybiega poza definicję typowego peceta i typowego użytkowania, prawda? A od tego się zaczęło. Twierdzę, i założę się z każdym o napój na "K", że normalny, przeciętny komputer, np taki którego dotyczyło pytanie o zasilacz, to zużycie jakie podałem albo mniejsze.

kzkzg
14-12-2012, 14:04
GPU to drugi CPU i potrafi zassać kilkadziesiąt W.

Dla ciebie 300W to jest kilkadziesiat?

I jaki to jest typowy PC? ten na ktorym pani Basia wystawia fakturki?

Tom01
14-12-2012, 14:09
Tyle, że nie mają PC. :)

Czyli stawia Pan tezę, że to komp u Pana zżera większą część rachunków? Ile? Znając stawkę za KWh można, w pewnym przybliżeniem, policzyć ile zużywa.


Dla ciebie 300W to jest kilkadziesiat?

Kilkadziesiąt to kilkadziesiąt. Proszę na litość przestać pieprzyć, bo nie chce się tego nawet czytać.


I jaki to jest typowy PC? ten na ktorym pani Basia wystawia fakturki?

Taki, do jakiego o zasilacz pytał Kacper82. Post 151.

Marcin Jakubowski
14-12-2012, 14:09
Dobra, ale bez przesady! :)Wiesz ile płacą za prąd? Nieco poniżej 300 PLN. Samych tylko źródeł światła, trzeba by liczyć kilkanaście minut. Jakby te wszystkie ziarnka policzyć, to zbierze się tego z 10x tyle pożeraczy energii, co u mnie. A płacą niewiele więcej. Tyle, że nie mają PC. :)

300 zł/miesiąc ?

Bo jak na dwa, to chętnie udam sie na konsultacje do kolegi ;)

kzkzg
14-12-2012, 14:16
bla bla bla

szkoda na ciebie klawiatury. kazdy srednio rozgarniety czlowiek dojdzie do wniosku by nie brac twoich postow na powaznie

stig
14-12-2012, 14:17
300 zł/miesiąc ? Bo jak na dwa, to chętnie udam sie na konsultacje do kolegi ;)Nie, no standardowe opłaty za 2 miesiące. Też mnie to dziwi, ale wcześniej mieszkali w bloku, w którym z oczywistych względów nie mieli tyle świateł i prądożernych odbiorników, ale – dzieci też były mniejsze i pralka z żelazkiem zasuwały praktycznie non-stop + dodatkowe ogrzewanie elektryczne pokoju dziecięcego. Wtedy płacili około 150-170 PLN.

Kurtz
14-12-2012, 14:22
To dlaczego sprawia taką trudność zrobienie kilku działań mnożenia i sprawdzenie choćby w internecie kilku danych na temat norm dotyczących prądu i miedzi?
Ma Pan dane co do budowy zasilania GPU? Ja nie mam, wiec nie mam pkt wyjscia do liczenia.


Jeśli jednak nawet założenia, np przekroju ścieżek mylą się 10X to mówimy o pojedynczych watach. A nawet jeśli rąbnąłbym się 100X to jest kwestia niedoszacowania o 15-30W! Nie 150-300W a 15-30W! To są te wielkości.
Przy 12V jako zasilaniu GPU?


oza tym overclockerskie potwory do grania w układach SLI czy inne wynalazki, na dodatek puszczone w pętlach testów obciążeniowych, zdecydowanie wybiega poza definicję typowego peceta i typowego użytkowania, prawda?
Tak oczywiscie, ale pozwala pokazac ze ogolne twierdzenia sa bledne. Dla tego uzywa si enajbardziej skrajnych przypadkow - wystarczy pokazac jeden kontrprzyklad.


Twierdzę, i założę się z każdym o napój na "K", że normalny, przeciętny komputer, np taki którego dotyczyło pytanie o zasilacz, to zużycie jakie podałem albo mniejsze.
No i z tym sie nie zgodze. Z polowa. Ten przedstawiony tutaj wczesniej, bez GPU i bez OC processora ( a od tego sie zaczelo chyba, juz nie pamietam... ) bedzie mial oczywiscie niskie zuzycie pradu. Moim zdaniem pod pelnym obciazeniem bdzie to maxymalnie okolo 150-200W z gniazda ( liczac dyski i wszelkie bajery w srodku ). Pod obciazeniem syntetycznym. W normalnej pracy zuzycie bedzie oscylowac w okolicach 70-100W. W iddle mniej. Za to normalny PC z GPU, zakladajc zwykle uzycie, czyli gry ( :P ) to sporo wiecej. GPU jest najbardziej pradozerna czescia setupu w takim wypadku.

Kyle
14-12-2012, 14:25
Nieprawda. Tu masz pierwszego z brzegu Philipsa (http://download.p4c.philips.com/files/1/15pf5121_58/15pf5121_58_pss_pol.pdf). 42 W.Tzn. gdzie tam jest wynik pomiaru pokazany przy normalnej jasności? Ten TV 40" który mierzyłem, nawet nie wiem czy nie ma w instrukcji napisane ponad 100W.

stig
14-12-2012, 14:28
Czyli stawia Pan tezę, że to komp u Pana zżera większą część rachunków?No przecież nie lodówka, którą teraz mam inną, pralkę także. Ten sam (a właściwie mniej więcej taki sam) z poprzedniego mieszkania ostał się tylko komputer. Tenże przeciętnie działa od 8 rano do 12 w nocy. Czasami krócej – kiedy akurat jestem na zdjęciach, w kinie czy na obiedzie. :) Nooo… przez dłuższy czas większości niedziel – też odpoczywa. Podczas normalnej pracy świeci tylko wspomniana lampka LED. 4-5 kaw dziennie, 1 pranie w tygodniu, TV max godzina dziennie. LED w łazience na czas typowej męskiej toalety, LED w przedpokoju na 3-4 minuty w ciągu dnia (obydwa w mocowaniach E-14 i E-27, więc bez żadnych niskosprawnych zasilaczy). Poza tym nic więcej (oprócz lodówki i routera). Największy pożeracz prądu w takiej prostej konfiguracji, się nie ukryje. :)

stig
14-12-2012, 14:30
Tzn. gdzie tam jest wynik pomiaru pokazany przy normalnej jasności?Ale ja mojego 14" TV też nie mierzyłem. :) Napisałem o tym, co jest na etykietce znamionowej. :)



Ten TV 40" który mierzyłem, nawet nie wiem czy nie ma w instrukcji napisane ponad 100WNo widzisz, więc mój TV 14", też może realnie jeść raptem 30 W.

Tom01
14-12-2012, 14:31
A monitory jakie Pan ma? Dalej te potwory CRT?


szkoda na ciebie klawiatury. kazdy srednio rozgarniety czlowiek dojdzie do wniosku by nie brac twoich postow na powaznie

Proszę lepiej samemu przeczytać czego dotyczy dyskusja. Kacper82 pyta o zasilacz do przeciętnego peceta i powstało pytanie o sens wsadzania do niego 500-650W kiedy on potrzebuje 50-70W. A Pan wyciąga jakieś rzekomo półkilowatowe wynalazki i manipulacją próbuje udowadniać Bóg wie co. Pusta gadanina o rzeczach które Pan wyczytał w Internecie i nawet nie bardzo zrozumiał co tam napisali.

Kyle
14-12-2012, 14:36
Ale ja mojego 14" TV też nie mierzyłem. :) Napisałem o tym, co jest na etykietce znamionowej. :)http://www.electro.pl/produkt-TV_LED_MANTA_LED1901_-702830,576.html#show_description
ten 18,5" który jest na czasie ma na etykietce 26W ... pewnie tak jak pisałem x postów temu, pobierze ... no niech będzie kilkanaście W, przy normalnym użyciu (jasność nie max, głośność nie max) ... 18,5"

kzkzg
14-12-2012, 15:32
Proszę lepiej samemu przeczytać czego dotyczy dyskusja. Kacper82 pyta o zasilacz do przeciętnego peceta i powstało pytanie o sens wsadzania do niego 500-650W kiedy on potrzebuje 50-70W. A Pan wyciąga jakieś rzekomo półkilowatowe wynalazki i manipulacją próbuje udowadniać Bóg wie co. Pusta gadanina o rzeczach które Pan wyczytał w Internecie i nawet nie bardzo zrozumiał co tam napisali.

karta ktore chce kupic ten uzytkownik to hd7770 ktora w stresie pobiera kolo 95W. A ty twierdzisz ze wystarczy 70W na cala platforme. No i kto tu bredzi?

Kurtz
14-12-2012, 15:35
A nie w Iddle te 95W?

kzkzg
14-12-2012, 15:37
powyzej pisalem o poborze pradu tylko przez gpu w stresie

Kyle
14-12-2012, 15:39
karta ktore chce kupic ten uzytkownik to hd7770 ktora w stresie pobiera kolo 95W.Skąd to info? Wg. tego:
http://www.techarp.com/showarticle.aspx?artno=88&pgno=4

Należy się spodziewać okolic 80W ... w stresie.


A nie w Iddle te 95W?HD7770? Bez jajek ;)

kzkzg
14-12-2012, 15:43
niech i bedzie nawet to 80W, Tom twierdzi ze wystarczy 70W. A co z reszta plarformy?

Mekano
14-12-2012, 15:44
Z tanich mam ModXStream modularny 500W i mogę polecić, działa u mnie już prawie rok i jest ok, do tego konfigu co podałeś będzie wystarczający (mógłbyś wsadzić R7970 a i tak byś miał w sporo zapasu - kilkadziesiat W), ale myśląc przyszłościowo 650 to jest spokojny wybór i ja osobiście bym mniejszego nie brał, bo lepiej żeby zasilacz pracował na 50-80% mocy niż 80-90. A mniemam że chcesz grać, więc większość czasu komp będzie pod mocnym obciążeniem. Ale to twój wybór.

Dokladnie tak jest, swiete slowa, jesli komputer ma wykorzystywac rowniez do grania, to minimum te 500W.


Kacper82 pyta o zasilacz do przeciętnego peceta i powstało pytanie o sens wsadzania do niego 500-650W kiedy on potrzebuje 50-70W.

Wszystko zalezy od karty graficznej w komputerze, jesli jej nie ma moze wystarczyc zwykly markowy zasilacz nieduzej mocy, jesli natomiast jest karta graficzna, na opakowaniu kazdej z nich jest napisane, jaki zalecany zasilacz.. Pare lat temu, jak wybieralam zasilacz do komputera, pomyslalam, sobie ze 400W pewnie starczy, nie mam najlepszej grafiki, tylko normalna przecietna, no ale zamowilam 550W, potem jednak w sklepie powiedzialam, zeby jakis o mniejszej mocy, a w sklepie powiedzieli mi, ze do takiej grafiki, optymalnym bedzie 550W, no wiec jak to jest? Widac, zasilacz ma znaczenie, nie mozna wsadzic byle jaki, takze jesli sie nie gra w gry to jakis 450 W, a jak komputer wykorzystuje sie tez do grania, to minimum te 550W powinno byc.. a jak ma sie bardzo dobra grafike to tak jak Aeon88 napisal, 650 bedzie optymalne..

Kurtz
14-12-2012, 15:44
Ok, juz z przyzwyczajenia krzywo czytam. Szczegolnie, ze mieszaja sie te dane w roznych recenzjach.

m.branibor
14-12-2012, 15:47
na pewno nie iapple'a;)

Tom01
14-12-2012, 16:15
karta ktore chce kupic ten uzytkownik to hd7770 ktora w stresie pobiera kolo 95W. A ty twierdzisz ze wystarczy 70W na cala platforme. No i kto tu bredzi?

Ech, ależ kiepsko u Pana z obiektywizmem. Przytacza Pan dane z jakichś testów i pisze o nich bzdury a teraz pomija to co napisane w wątku. A przecież napisałem wyraźnie: "do 120-150W jak bardzo nieoszczędny" Post 156. Proszę odpalić kalkulator jeśli nie potrafi Pan uczciwie dodawać do 1000 i sprawdzić liczby jakie podałem.


powyzej pisalem o poborze pradu tylko przez gpu w stresie

Znów niedoinformowanie i manipulacja.


650 bedzie optymalne..

Skąd Pani to wie? Kurde, ależ Wam bezwstydnie robią wodę z mózgu a Wy wszystko łykacie bez zająknięcia.

kzkzg
14-12-2012, 16:23
jak grochem o sciane..
Gość pisze ze potrzebny mu zasilacz do konkretnej konfiguracji m.in hd7770. Karta pobiera wedlug roznych testow 80-100W. Ty twierdzisz :

Kilkadziesiąt to ten komp będzie ciągnął. No, może lekko ponad 100 przy dużym obciążeniu.

Wez sie ogarnij w koncu i nie rob z ludzi idiotow, naprawde taka przyjemnosc ci sprawia trollowanie?

Mekano
14-12-2012, 16:33
Skąd Pani to wie? Kurde, ależ Wam bezwstydnie robią wodę z mózgu a Wy wszystko łykacie bez zająknięcia.

Odnioslam sie do wypowiedzi Aeon88, bo uwazam, ze dobrze mysli. I jak cytujesz, to cytuj pelne zdanie, gdzie odnosi sie moja wypowiedz, bo tak to wyrwane z kontektu, a zaznaczylam ze tak jak napisal Aeon, ze bedzie optymalne.. dodam tez ze na przyszlosc..

Tom01, to jaki Ty zasilacz w koncu polecasz?

Kurtz
14-12-2012, 16:44
Ja do wszystkich swoich komputerow i tych ktore skladalem wciskalem zasilacze corsaira ( dobrze, wiekszosci ) i nie narzekam.
Mam 2x CX430V2 w kompach robiacych za servery.
Mam HX620 w stacjonarnym komputerze.
conajmniej kilka HXow i TXow polecilem znajomym i nie bylo problemow.

A co z moca?
Komputery z dual GPU i OC processorem pomijamy w tych rozwazaniach w tym momencie, bo wszystko co wymaga zasilacza 750W+ to juz inna klasa sprzetu i dosc niszowy rynek jak by nie patrzec.
W przypadku komputerow ktore nie maja dedykowanej grafiki, biorac pod uwage niskie zuzycie pradu nowych processorow, mamy czesto sprzet ktory w stresie ( bo ten parametr jest najwazniejszy dla nas przy wyborze zasilacza, nie pobor w iddle. ) pociagnie kolo 100-150W. Zakladajac 2 dyski, nagyrwarke, etc. Zasilaczy na tak niska moc nie jest wcale duzo. Zintegrowane w processorach grafiki zmienily sytuacje na rynku komputerow dla fotografow, ktorzy nie potrzebuja ( nie potrzebowali bo PS nie wykorzystywal :P ) duzej wydajnosci 3D. W tej chwili malo jest zasilaczy o niskiej mocy oferujace dobre parametry i wykonanie. Dobra oferta sa wspomniane w tym watku Seasonici G360. Jednak kupujac tkai slaby zasilacz decydujemy sie na to ze karty graficznej nie dolozymy w przyszlosci i nie bedziemy bawic sie w ekstremalny OC - do przelkniecia.
W przypadku komputerow z karta graficzna, sluzacych zazwyczaj do grania, sytuacja ma sie inaczej. Przy Srednich GPU musimy liczyc sie z poborem pradu ok 200-350W ( w zaleznosci od generacji GPU/CPU ). Przy topowych i zestawach podkrecanych nawet powyzej 450W.
Dla gracza nie polecalbym mimo wszystko zasilaczaponizej 500W. Przy obciazeniu 300W, 500W to wybor akurat. Warto popatrzec rowniez na ceny - czesto roznice cenowe sa na tyle male ze kupno wiekszego i lepszego ( nie jest to jednoznczne oczywiscie ) jest bardziej oplacalne. Poza tym, pewne serie zasilaczy jak Corsair HX zaczynaja sie od konkretnych mocy.

McKane
14-12-2012, 16:53
jak grochem o sciane..
Gość pisze ze potrzebny mu zasilacz do konkretnej konfiguracji m.in hd7770. Karta pobiera wedlug roznych testow 80-100W. Ty twierdzisz :


Wez sie ogarnij w koncu i nie rob z ludzi idiotow, naprawde taka przyjemnosc ci sprawia trollowanie?

Chłopie przecież on z tego żyje więc czemu się dziwisz :)

Tyle że w dzisiejszych czasach sprzęt sam się nie sprzeda. Najpierw więc trzeba zrobić z siebie guru. Potem udowodnić, że chce się dla klienta lepiej czyli taniej ... stąd te zaniżone moce zasilaczy. Klient łyka przynętę bo sprzedawca nie dość że mądry to jeszcze nie pazerny ... czego chcieć więcej.
Nie sięgnie już w głąb Internetu gdzie można poczytać jak to łatwo na wiedzy i uczciwości toma01 się przejechać. Nie sięgnie też po to żeby dowiedzieć się czegoś więcej o sprawności i maksymalnym obciążeniu. Zresztą po co skoro ma "fachowca" do pomocy.

I tak to się kręci ;)


Pozdrawiam

Mekano
14-12-2012, 16:54
Kurtz, bardzo ladnie to opisales, takze decydujac sie na zasilacz im wiekszy tym lepszy - jak sie gra w gry.

Kurtz
14-12-2012, 16:58
Nie do konca im wiekszy tym lepszy. Nie tylko rozmiar sie liczy.

Tom01
14-12-2012, 17:09
Tom01, to jaki Ty zasilacz w koncu polecasz?

Ciężki. Im cięższy tym lepszy. Moc bez znaczenia.


Potem udowodnić, że chce się dla klienta lepiej czyli taniej ... stąd te zaniżone moce zasilaczy. Klient łyka przynętę bo sprzedawca nie dość że mądry to jeszcze nie pazerny

Tyle, że ja nie sprzedaję zasilaczy. Ani w ogóle gratów do składania komputerów. Tylko trzęsie mnie w środku jak czytam straszliwe bzdury jakimi się karmi ludzi a ci potem między sobą te bzdury powielają. A że mam trochę czasu, siedzę i tak przy kompie, silnej stacji roboczej która wedle tych banialuków powinna wysadzać korki i wspomagać CO w sezonie grzewczym a która żre ok 150-170W + 100W monitor, to i odpisuję. Czuję jednak, że zaburzanie ludziom wewnętrznego spokoju kosztuje mnie więcej niż im korzyści. Może olać w diabły i poddać się ogólnemu nurtowi. Tyle że, wbrew wzmiance o mojej uczciwości, nie potrafiłbym z przekonaniem wmawiać klientowi że potrzebuje koniecznie 4x takiego zasilacza niż rzeczywista potrzeba. Gdybym był w miejscu sprzedawcy i tak pewnie skończyłoby się sprzedażą 650W, bo mniejszych praktycznie nie ma, lub są badziewiem. Ale przynajmniej klient by wiedział, że kupuje taki z braku wyboru a nie ze to niby optymalny wybór.

Mekano
14-12-2012, 17:35
Nie do konca im wiekszy tym lepszy. Nie tylko rozmiar sie liczy.

Kurtz, sprostuje.. zle sie wyrazilam, im wieksza, bardziej pradozerna grafika, tym zasilacz powinien byc wiekszy, miec wieksza moc, ale oczywiste jest to, ze jak ktos ma slabsza grafike i slabszy zasilacz, tym wcale nie bedzie gorszy od tego ktory ma wiecej W.
Zreszta w poscie powyzej przekazales, to w dobry sposob.
I jezeli chodzi o zasilacze, to Seasonic i Corsair chyba sa najlepsze i warto je brac w pierwszej kolejnosci pod uwage.
Ja mam jeden z nich juz pare lat i sluzy mi bardzo dobrze.

Na BeQuiet, bylam uczulna jak czytalam recenzje o nim, ze jest glosny i czasem gwizdze..ale to bylo dawno, wiec omijalabym go z daleka.. ;)

Tom01
14-12-2012, 17:37
I jezeli chodzi o zasilacze, to Seasonic i Corsair

Z mniej "marketingowych": Chieftec, Delta...

Ogólnie jest jeszcze jeden, trochę śmieszny wyznacznik wyboru sprzętu do składaków: Im na pudełkach mniej potworów i półnagich lasek z giwerami, tym lepiej. ;)

Mekano
14-12-2012, 17:44
Z mniej "marketingowych": Chieftec, Delta...


A, co powiesz o NOX?

Kacper82
14-12-2012, 17:57
Dzięki za pomoc i dyskusję :)

Obecnie zastanawiam się nad następującymi zasilaczami (na podstawie Waszych propozycji):
http://www.net-s.pl/index.php?id=3&c=649&g=191918&n=Zasilacz-OCZ-MODXSTREAM-PRO-600W-MODULAR&w=c
http://www.bino.pl/go/_info/?user_id=135934&partner_id=11111111&code=503bdbc85e7a17e2847549c66687880d

Mniej znanych firm trochę się boję - to uzasadnione?

Co sądzicie jeszcze o tym:
http://www.bequiet.com/pl/powersupply/279

Kurtz
14-12-2012, 18:54
Im na pudełkach mniej potworów i półnagich lasek z giwerami, tym lepiej.
do'h?! Przecie znie mamy po 40 lat...

Dla mnie corsair ma wyrobiona marke, ja sie nie zawiodlem, ale czesto w danej cenie sa lepsze produkty, albo po prostu corsair wypuszcza sredniaki.

@Kacper82
Ten OCZ MODXSTREAM PRO 600W ma bardzo dobre opinie.


Z mniej "marketingowych": Chieftec, Delta...
Na pewno bym nie ograniczal sie do skazania tylko 2, czy 4 firm. Ja polecam corsaira bo sie nie zawiodlem, ale nie znaczy to ze jest najlepszy, nie znaczy ze zawsze jest najlepsyzm wyborem. Zyjemy w takim swiecie gdzie nie mozna sie opierac na renomie firmy bo kazdej firmie podwija sie noga. Zacinajace sie pedaly gazu w toyocie, karty nvidia wymagajace reballingu, etc.
Trzeba patrzec na konkretne modele. Nawet tracer moze zrobic dobry zasilacz. powiedzmy
( btw, przypomni mi ktos jakas wieksza wpadke intela z ostatnich lat? )


Gdybym był w miejscu sprzedawcy i tak pewnie skończyłoby się sprzedażą 650W, bo mniejszych praktycznie nie ma, lub są badziewiem. Ale przynajmniej klient by wiedział, że kupuje taki z braku wyboru a nie ze to niby optymalny wybór.
Dla tego nie pracuje w sklepie z serwisem.. Uswiadamianie kazdego klienta wypala. I szef nie byl za bardzo zadowolony...

Johanan
15-12-2012, 03:34
... Tylko trzęsie mnie w środku jak czytam straszliwe bzdury jakimi się karmi ludzi a ci potem między sobą te bzdury powielają. A że mam trochę czasu, siedzę i tak przy kompie, silnej stacji roboczej która wedle tych banialuków powinna wysadzać korki i wspomagać CO w sezonie grzewczym a która żre ok 150-170W + 100W monitor, to i odpisuję. ...

Tom, nie trzeba wiele, a watomierz Voltcraft, dostępny za circa 100 PLN sporo potrafi rozjaśnić w łepetynie, choć daje jedynie pogląd, a nie super dokładny pomiar, (sprawdzałem toto na żarówkach i odchyły w pomiarze są naprawdę znikome).

Wydajne komputery starej linii potrafią skonsumować naprawdę sporo EE i warto zdawać sobie z tego sprawę.

Zresztą powiedz, czy te ok. 300W na godzinę, to mało, czy może niekoniecznie? ;)

Szczególnie, gdy u kogoś komputer pracuje praktycznie w pracy ciągłej.

Tom01
15-12-2012, 03:51
do'h?! Przecie znie mamy po 40 lat...

Kto nie ma ten nie ma... ;)


Tom, nie trzeba wiele, a watomierz Voltcraft, dostępny za circa 100 PLN sporo potrafi rozjaśnić w łepetynie, choć daje jedynie pogląd, a nie super dokładny pomiar, (sprawdzałem toto na żarówkach i odchyły w pomiarze są naprawdę znikome).

Wydajne komputery starej linii potrafią skonsumować naprawdę sporo EE i warto zdawać sobie z tego sprawę.

Zresztą powiedz, czy te ok. 300W na godzinę, to mało, czy może niekoniecznie? ;)

Szczególnie, gdy u kogoś komputer pracuje praktycznie w pracy ciągłej.

Mam w swoich zabawkach takie Voltcrafty. Zapisują zużycie paru rzeczy o których muszę wiedzieć ile. Chińszczyzna, ale coś-tam pokazuje. Weryfikowałem toto z miernikami Fluke'a i UNI.

300W to dużo, nawet bardzo, jak na peceta. Chyba, że to silny komputer z nieekologicznym monitorem. Albo dwoma. 30-tka LCD potrafi skonsumować lekką ręką powyżej 130W i to przy niskiej jaskrawości. Tyle, choroba, co 46" plazma. Wtedy nie ma rady, Waty lecą. Przy takim zużyciu i stawce za KWh ok 0,6zł, łatwo policzyć, że jeśli chodzi ok 12h na dobę to nakręci ponad 60 zł miesięcznie. Sporo jak na jedno urządzenie. Warto więc ustawiać uśpienie po dość krótkim czasie. Nikt przecież nie da rady siedzieć tyle godzin murem. Komp w uśpieniu to ok 5-10W a monitor ok 3-5W, czyli jest o co się bić. Rocznie uzbiera się ładna sumka.

Kurtz
15-12-2012, 12:16
Nikt przecież nie da rady siedzieć tyle godzin murem.
Ekhm...

Aeon88
15-12-2012, 12:23
Jaki problem koledzy, między pierwszym kompem a drugim u Kacpra82 będzie tylko procek mocniejszy, inna płyta ale to nie ma dużego znaczenia, i inny ram, ale dalej 2 kości, więc to też bez znaczenia.

Więc niech kolega Kacper82 weźmie miernik i zmierzy, ile prądu drze mu obecnie komputer jak gra w jakąś grę na max detalach. A jak Kacper nie masz miernika, to powyłączaj wszystko w domu, zostaw sam komputer i żonkę/dziewczynę na nim niech się bawi, a Ty idz do licznika i zmierz ile czasu trwał jeden obrót kółka i podaj go tu, razem z rodzajem licznika (czy jest na 110 obrotów czy 220). Wtedy się zobaczy jak to wygląda.

PS. Ja właśnie wszystko wyłączyłem z gniazdek oprócz kompa, gdzie była załączona gra na max detalach w FHD, wyłączyłem monitor i głóśniki też także chodził sam komp, 1 obrót licznika C52 120 trwał 2min10s co daje zużycie na poziomie ok 230W. Pecet: Intel Pentium G620, 2x 4GB DDR3, GTX260 core216, 1xHDD, 1xLedFAN, 1x DVD-RW, płyta Asus P8H61-M LE mATX.

Ten kalkulator: http://www.extreme.outervision.com/PSUEngine wyliczył dla mojego kompa minimum psu wattage na poziomie 233W, czyli praktycznie trafił idealnie, a polecaną moc dał 280W. Te kalkulatory nie są takie złe jednak.

PS. Należy pamiętać, że wystarczyło by włożyć kartę model wyższą, czyli GTX275, a pobór mocy wzrósłby o 100W, więc te omawiane 300W które są niby ciężko do osiągnięcia bez problemu by zostały przekroczone.

Johanan
15-12-2012, 13:19
...
... Komp w uśpieniu to ok 5-10W a monitor ok 3-5W, czyli jest o co się bić. Rocznie uzbiera się ładna sumka.

A co powiesz na kompa, który zżera przy takiej aktywności jak biurowa, czy internetowa, tylko (uwaga !), ok. 9-10W, a jest to wcale nielicha maszynka, bo na Ivy Bridge i7 i z kartą Nvidii na pokładzie (?).

Oczywiście w stresie i to urządzenie pobiera z sieci jakieś 65-68W, ale przecież stres nie trwa wiecznie, boć prądożerne zadania, to tylko jakieś 20% aktywności komputerowej dla dorosłej, dojrzałej osoby.

Sprawiłem sobie ostatnio taką zabawkę, jako alternatywę dla swoich żarłoków. :)

Tom01
15-12-2012, 15:41
A co powiesz na kompa, który zżera przy takiej aktywności jak biurowa, czy internetowa, tylko (uwaga !), ok. 9-10W, a jest to wcale nielicha maszynka, bo na Ivy Bridge i7 i z kartą Nvidii na pokładzie (?).

Fajny sprzęt. Nie sądziłem, że można zejść poniżej 10W z zachowaniem funkcjonalności normalnego kompa. Mam w robocie trzy "niskoenergetyczne", dwa oryginalne HP-ki zrobione z nettopów i jeden poskładany. Wszystkie z myślą o minimalnym poborze mocy i ciągną 17-19W. Pod obciążeniem 22W. Rzecz jasna nikt na nich nie gra. Pracują jako serwery nietypowych usług i jeden jako odtwarzacz multimedialny.

Kurtz
15-12-2012, 15:56
Nie sądziłem, że można zejść poniżej 10W z zachowaniem funkcjonalności normalnego kompa.
Reaspberry pie? :P


Wszystkie z myślą o minimalnym poborze mocy i ciągną 17-19W. Pod obciążeniem 22W.
To norma przy systemach low power. Z nowymi celeronami 2 rdzeniowymi i obnizeniem Vcore ( co mozna zrobic bez straty wydajnosci ) mozna zejsc nizej w zaleznosci od zasliacza i dyskow.

Kurtz
15-12-2012, 16:31
Raspberry Pi* oczywiscie. Sie czlowiek spieszy ^^

Kacper82
15-12-2012, 17:22
Aeon88: Dzięki za podsunięcie pomysłu! Dziś wieczorem dokonam takiego "pomiaru".

Co do zasilacza, zdecydowałem się na ten: http://www.net-s.pl/index.php?id=3&c=649&g=191918&n=Zasilacz-OCZ-MODXSTREAM-PRO-600W-MODULAR&w=c - liczne opinie o bezgłośnej pracy i pozytywne wyniki testów mnie przekonały :)

chaos
15-12-2012, 17:28
wepnę się w temat z szybkim pytaniem, nie gram więc komp rzeczy ogólnych + zdjęcia oczywiście
chcę zamienić swój quadcore Q8300 na: AMD FX-8150 czy i5 2500 ? co myślicie o tym ?

Mekano
15-12-2012, 17:30
A dlaczego nie chcesz Seasonic? To chyba najbardziej popularne, nacichsze, bezawaryjne zasilacze na rynku? Kiedys taka opinie mialy, dawno temu, moze w tej kwestii wiele sie nie zmienilo?

Mekano
15-12-2012, 17:38
wepnę się w temat z szybkim pytaniem, nie gram więc komp rzeczy ogólnych + zdjęcia oczywiście
chcę zamienić swój quadcore Q8300 na: AMD FX-8150 czy i5 2500 ? co myślicie o tym ?

A duza roznica jest w cenie gdybys mial doplacic do i7 2600K? Jesli nie, to lepiej ten.

Kacper82
15-12-2012, 20:42
Spotkalem sie z opiniami ze OCZ ma lepsze, ciche lozyska.

Johanan
15-12-2012, 21:19
...
To norma przy systemach low power. Z nowymi celeronami 2 rdzeniowymi i obnizeniem Vcore ( co mozna zrobic bez straty wydajnosci ) mozna zejsc nizej w zaleznosci od zasliacza i dyskow.

Tyle, że tu nie mowa o celeronach, tylko o architekturze Pentium, a konkretnie procku Ivy Bridge i7-3632QM, który w omówionych zastosowaniach korzysta oczywiście z wbudowanego w chip GPU.

Widać nowe procki Intela, bazujące na 22nm ścieżkach, potrafią bardziej ekonomicznie gospodarzyć zapotrzebowaniem na EE.

No i tylko się cieszyć wypada.

chaos
15-12-2012, 22:08
A duza roznica jest w cenie gdybys mial doplacic do i7 2600K? Jesli nie, to lepiej ten.

nie wiem, tylko tamte dwa biorę pod uwagę

Mekano
15-12-2012, 22:59
nie wiem, tylko tamte dwa biorę pod uwagę

ja sie zawsze sugeruje opiniami, tych ktorzy kupili, wiec dla porownania AMD FX-8150, ma tylko 40 opinii, a i5 2500 K, -230 opinii i to pozytywnych opinii, co nie znaczy ze jest lepszy, a bardziej popularny, tak mi sie wydaje. No, ale niech sie wypowiedza doswiadczeni posiadanego sprzetu. Ja bym wziela intela mimo wszystko.

Chilon
15-12-2012, 23:35
Da się, ale nie będzie to laptop.

A jaki budżet potrzebny na laptopa? Okolice 17". Co relatywnie taniego możecie polecić? Mac za 12k mnie nie interesuje...

Johanan
15-12-2012, 23:54
A jaki budżet potrzebny na laptopa? Okolice 17". Co relatywnie taniego możecie polecić? Mac za 12k mnie nie interesuje...

Po co Ci 17'' skoro wyświetlacze mobilnych komputerów zupełnie się do pracy z fotografią nie nadają?

Taka przekątna tylko zwiększy ciężar, no, chyba że zależy Ci na dwóch zatokach na twarde dyski, to może wówczas ma to jakiś sens.

Koszt laptopa nadającego się już do fotografii, mieści się w przedziale 2,5-3k.

Oczywiście, podpięcie zewnętrznego monitora będzie i tak tutaj warunkiem sine qua non.

Aeon88
16-12-2012, 14:45
Kacper82 i ile Ci wyszło W? Albo podaj czas obrotu i ilość obrotów potrzebnych na 1kWh czy jest to 120 czy 375 czy jeszcze inna liczba ;)

Johnatan, 17" to nie tylko drugi dysk, to sporo większa martyca z normalną rozdzielczością. Ja nie wyobrażam sobie JAKIEJKOLWIEK pracy na matrycy 15" której rozdziałka to 1366x768, a 90% matryc 15calowych ma właśnie taką, za to standard na 17" to 1440x900 więc już trochę więcej, a bardzo często są też 1600x900. Na takich rozdzielczościach już można w miarę wygodnie pracować. Różnica to przepaść, jak dla mnie przynajmniej, bo miałem akurat lapka 1366x768. Używała go w 99% żona, bo ja nie znalazłem dla niego zastosowania.

Tom01
16-12-2012, 15:02
standard na 17" to 1440x900 więc już trochę więcej, a bardzo często są też 1600x900.

Teraz, jak się hade i 16x9 rozpanoszyło. Moim zdaniem 17" w laptopie ma sens przy 1920x1200. Obszar roboczy kompensuje wówczas wagę i rozmiary laptopa.

Kurtz
16-12-2012, 15:06
hade i 16x9 to zlo.

velaskez
17-12-2012, 09:03
Teraz, jak się hade i 16x9 rozpanoszyło. Moim zdaniem 17" w laptopie ma sens przy 1920x1200. Obszar roboczy kompensuje wówczas wagę i rozmiary laptopa.

Ale nikt już takich nie robi. Ostatnimi jakie miały takie rozdziałki to były T61p 15", W700 17", HP 8710P 17" :D A szkoda.

Tom01
17-12-2012, 14:15
Były jeszcze DELL Precision z poprzednią generacją i5/i7 i makówki. Reasumując, da się zrozumieć 16x9 w monitorach stacjonarnych, ale w laptopach to przecież bezsens. Ekrany i tak małe a robią się jeszcze mniejsze (niższe). Mam nadzieję, że jak we wszystkim, to tylko przejściowa moda i wrócą bardziej ergonomiczne przekątne.

Johanan
17-12-2012, 16:11
...
Mam nadzieję, że jak we wszystkim, to tylko przejściowa moda i wrócą bardziej ergonomiczne przekątne.

Tylko powiedz mi po co, skoro laptopowy ekran służy jedynie do zastosowań tekstowych?

Z lupą do retuszu chcesz go obsługiwać, czy jak?

Tom01
17-12-2012, 16:12
Tylko powiedz mi po co, skoro laptopowy ekran służy jedynie do zastosowań tekstowych?

Bo się mieści więcej tekstu? ;)

velaskez
17-12-2012, 16:14
Tylko powiedz mi po co, skoro laptopowy ekran służy jedynie do zastosowań tekstowych?

Z lupą do retuszu chcesz go obsługiwać, czy jak?

No ja na swoim robię wszystko łącznie z retuszem. A że lapek ma wbudowany kalibrator to i na kolory nie narzekam :P

Johanan
17-12-2012, 16:18
Bo się mieści więcej tekstu? ;)

I co, w rozdziałce 1920x1200 i na wyświetlaczu 17'' widzisz dokładnie literki z odległości circa jednego metra?

Jeśli tak, toś istny "Sokole oko". :D


No ja na swoim robię wszystko łącznie z retuszem. A że lapek ma wbudowany kalibrator to i na kolory nie narzekam :P

Nie wiem na czym tam skrobiesz, ale zakładam, że musi to być jakiś IPS (x220, czy coś), ale to i tak, to jak dla mnie ekstremum.

Tom01
17-12-2012, 16:26
I co, w rozdziałce 1920x1200 i na wyświetlaczu 17'' widzisz dokładnie literki z odległości circa jednego metra?

Jeśli tak, toś istny "Sokole oko". :D

Zależy w jakim systemie. OSX jest dużo bardziej skalowalny a i literki interfejsu są większe. A co do rozdzielczości, miałem kiedyś 15" 1920x1200. :)

velaskez
17-12-2012, 20:49
I co, w rozdziałce 1920x1200 i na wyświetlaczu 17'' widzisz dokładnie literki z odległości circa jednego metra?

Jeśli tak, toś istny "Sokole oko". :D



Nie wiem na czym tam skrobiesz, ale zakładam, że musi to być jakiś IPS (x220, czy coś), ale to i tak, to jak dla mnie ekstremum.

Zadziwiająco nie IPS ;)


Zależy w jakim systemie. OSX jest dużo bardziej skalowalny a i literki interfejsu są większe. A co do rozdzielczości, miałem kiedyś 15" 1920x1200. :)

Ja dalej mam, jako backup!

Chilon
19-12-2012, 00:12
Po co Ci 17'' skoro wyświetlacze mobilnych komputerów zupełnie się do pracy z fotografią nie nadają?

Taka przekątna tylko zwiększy ciężar (...)

Potrzebuję nie tyle klasycznego laptopa ile przenośnego komputera domowego. Nie będę go targał w świat, potrzebuję tylko rozłozyć się w salonie a po pracy szybko sprzątnąć. 17" lub więcej dla wygody.
Czy wciąż są aktualne prawdy sprzed 10 lat jakoby matryce TN były do bani a PVA/IPS tp te dobre?

Aeon88
19-12-2012, 14:50
Tak, te prawdy nadal obowiązują. Pojawiły się też e-IPS które są tanie jak barszcz ale niewiele wspólnego mają z prawdziwym IPSem.

Chilon
20-12-2012, 09:45
A są jakieś laptopy z monitorem > 17" IPS lub PVA w cenie 4-4,5 tys. zł?

Johanan
20-12-2012, 11:46
A są jakieś laptopy z monitorem > 17" IPS lub PVA w cenie 4-4,5 tys. zł?

Zamiast kupować profi laptopa za circa 10k, lepiej kupić mocną maszynkę z matrycą TN za w przybliżeniu 3k i dokupić do niej monitor na VA, czy IPS za 2,5-3k, bo to pół ceny.

... ale do tego wcale niepotrzebna jest w laptopie, przekątna 17'', bo wystarczy 14-15''.

Monitor, możesz przyśrubować do ściany, albo do przygotowanej wnęki w ścianie i wówczas, jakoby go właściwie w ogóle nie było, bo w razie potrzeby wnękę można zamaskować. :D

Aeon88
20-12-2012, 11:52
Za 3,9k pln masz sony z 17" IPS, i7, 8GB ramu, to bym kupił najpierw, a potem bym uskładał na jakiś monitor 27" IPS i podpiął go pod lapka. Jak siedzisz w domu masz sprzęt do pracy, jak chcesz wyjechać to odpinasz 2 kable i bierzesz sprzęt ze sobą, na którym dalej możesz pracować bo 17" FullHD na IPS już jest do pracy bardzo wygodne. Sam tak chciałem zrobić, ale zbyt rzadko jeżdżę żeby mi się opłacało pchać kasę w lapka, więc wybrałem stacjonarny.

Chilon
20-12-2012, 19:45
Monitor zewn. odpada - często siadam w fotelu, wrzucam Chopina na kolumny i aż chce się ślęczeć przy zdjęciach:-)

Sony za 3,9k to byłoby to. Aeon - podasz bliższe szczegóły?
To prawdziwe IPS czy owo udawane?

Aeon88
20-12-2012, 19:59
Jak chciałem kupić laptoka to znalazłem takie sony w jednym sklepie online, ale za cholerę nie kojarzę gdzie. Musisz poszukać. Matryca z tego co pamiętam to normalny IPS, nie wersja e-.

Mekano
20-12-2012, 22:44
Z Sony Na IPS: Sony VAIO S1512Z1 1920 x 1080 i7-3632QM/8GB/1TB/GT 640M, tylko, ze ekran 15.5, cena 1379€ jezeli w Polsce za 17 cali Sony, kupi sie do 4k, to naprawde niska cena,
u mnie niestety za 15 cali Sony liczy sobie niezle..17 pewnie jeszcze drozsza..

sokolnik
20-12-2012, 22:44
co wg Was bardziej opłaca się kupić?

- Intel Core i7 3930K

- Intel Core i7 2700K

a może jakiś inny i7 ? dlaczego inny?

Jak to jest z pamięcią RAM? potrzebna do bieżącej pracy np w CS5 ? Do gier? Jak lepiej dobrać ram ? 2x8gb ? 4x4gb ? a może 4x8gb ? lepiej mieć mniej ramu ale szybszego czy więcej ramu ale średnio szybkiego ? Chodzi mi o MHz
Czy karta graficzna znacząco poprawia pracę w programach graficznych, praca na NEF i podstawowa obróbka, bez 3D, animacji itp.

w PC jestem jakieś 5-7 lat do tyłu, na studiach laptopy (już 2gi) i powoli dojrzewam do zakupu PC :)

Johanan
20-12-2012, 23:42
Niemal zawsze, opłaca się inwestować, tylko w nowe rozwiązania sprzętowe, dlatego jeśli masz wybór, to wybierz i7 trzeciej generacji.

Pamięć powinna być szybka, bo ma to swoje przełożenie na wydajność, tak więc szybka i dużo, to najlepsze rozwiązanie.

GPU ma dosyć znikomy udział w pracy takich młynów jak np. PS, takoż, jeśli nie jesteś giercmanem, to ten punkt możesz lekko sobie odpuścić.

ps.
A, jeszcze jedno, boć to wszak dziś dzień przed premierą, więc nie wiadomo, czy jutro, będzie jeszcze jakieś jutro. :D

Mekano
20-12-2012, 23:48
sokolnik, a jak ci sie nie spieszy, to poczekaj na Haswella.. ;)

Aeon88
20-12-2012, 23:49
O taki matowy widziałem tylko zamiast 15" z mocną grafiką miał 17" i grafikę intel hd, zamiast i5 3rd gen miał i7 1 albo 2 gen (z naciskiem na pierwszą). Cena podobna, trochę niższa. http://allegro.pl/qualia-nowosc-sony-vaio-svs1512v1e-s-srebrny-win8-i2887962570.html

Johanan
20-12-2012, 23:59
O taki matowy widziałem tylko zamiast 15" z mocną grafiką miał 17" i grafikę intel hd, zamiast i5 3rd gen miał i7 1 albo 2 gen (z naciskiem na pierwszą). Cena podobna, trochę niższa. http://allegro.pl/qualia-nowosc-sony-vaio-svs1512v1e-s-srebrny-win8-i2887962570.html

A gdzie tu jest napisane, że ten ekran to IPS: http://www.sony.pl/product/vaio-seria-s/svs1512v1e

Chyba producent by się pochwalił, gdyby tak było? ;)

Zresztą, to dość kiepska konfiguracja, jak za te pieniądze.

edit:

Sorry, zapatrzyłem się na specyfikację i pominąłem opis i podobno to jednak IPS, wszystko przez ten koniec świata. :)

sokolnik
21-12-2012, 00:07
Czyli nie muszę kupować GeForce 680 (http://pclab.pl/news49797.html) by jako tako obrabiało się zdjęcia :) ? Komp wymiana kompa, pewnie latem 2013, wtedy też i puszkę bym zmienił na jakiegoś następce D7000. D800 mi nie potrzebny :)

Mekano
21-12-2012, 00:08
A gdzie tu jest napisane, że ten ekran to IPS: http://www.sony.pl/product/vaio-seria-s/svs1512v1e

Chyba producent by się pochwalił, gdyby tak było? :wink:

Zresztą, to dość kiepska konfiguracja, jak za te pieniądze.

Johanan, Aeon88 napisal wyzej, ze widzial taki, i7 z matryca na IPS, a link wkleil inny, innego modelu..

A ten model co ja wyzej wkleilam z taka cena to placi sie wlasnie za ta matryce IPS, bo bez IPS ten model kosztuje 800€
W pierwszej chwili myslalam, ze sie pomylilam z cena i cos zle popatrzylam, ale porownujac szczegolowo, matryca robi roznice w cenie.

Johanan
21-12-2012, 00:15
Pewnie, że robi różnicę, ale i5, tylko do 12GB RAM i przy tym słabo taktowanej, mało pamięci GPU, brak gniazda Express Card itp. wcale nie robi dobrego wrażenia.