PDA

Zobacz pełną wersję : Metz 58 AF-1 vs SB-800 ... pytanko.



ezin
08-10-2007, 23:33
Więc tak:

Przymierzam się do kupna topowego modelu lampy Metza ale nie mogę się do końca zdecydować czy wybrać metza czy sabinke.

Wielki plus dla Metza to oczywiście dwa palniki co pozwala na większe możliwości sterowania światłem no i ten magiczny port USB do aktualizacji softu.

Aczkolwiek męczy mnie jedna rzecz. Jako iż Metz jest teorytycznie o 1s szybszy w ładowaniu niż sabina [Metz 5s, SaBina 6s] to sytuacja zmienia się okropnie gdy do sabiny dołączymy pojemniczek na dodatkową baterię który jest w zestawie z lampą. Wtedy sabina ładuje się w jakieś 2.5s.
Metz też ma taką możliwość po podłączeniu power packa P76, wtedy ładuje się teorytycznie w 2.1s. No właśnie - tu pies pogrzebany. Z tego co na szybkiego wyszperałem w necie to koszt takiego bajeru jak Power Pack P76 to około 1200-1300zł [!!!!!!] czyli praktycznie druga lampa. I jestem w 99% pewien że nie skusze sie na takie coś za TAKĄ cenę.

Foce od czasu do czasu [dosłownie kilka razy w roku] jakiś ślub czy inną uroczystość ale ogólnie to lampa jest mi potrzebna do zwykłego amatorskiego używania.

I teraz pytanko - co wybrać? Dwa palniki czy prawie trzy razy krótsze ładowanie i większą wydajność na jednym komplecie aku?



Może ktoś bawił się tym Metzem i może mi powiedzieć że np. ten drugi palnik nic takiego nie daje [w co osobiście wątpię :P].



PS.: Znalazłem jeszcze coś takiego (to dla Metza):

Flash recovery time (in sec. ca.)
NiCd-Akku min. 0.1
NiCd-Akku max. 5
Alkaline mangan batteries min. 0.1
Alkaline mangan batteries max. 5
Lithium batteries min. 0.1
Lithium batteries max. 6
Power pack min. 0.1
Power Pack P76 max. 2.5
NiMH-rechargable max. 0.1
NiMH rechargable max. 5

I tak sobie przypomniałem moje zabawy z lampami - teraz się trochę zbłaźnie ale z tego co widzę to te czasy 5s to max czas ładowania na słabych aku? Bo nie do końca łapie już ;o


PS2. Aha - I proszę mi nie pisać że dla amatora styknie mi SB-600 czy coś. Kupię albo Metza albo SaBinę - to już postanowione, nie interesują mnie niższe modele.

Smurf
08-10-2007, 23:39
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=13078

ruffio
09-10-2007, 10:04
Smurf: akurat ten wątek nic nie wnosi. Poza Alfem, który murem obstaje za Metzem i jakimiś tam dywagacjami że zoom nie chodzi tak jak trzeba nic konkretnego nie ma.

ezin: Tez miałem taki dylemat. Ale poza wątkiem jaki wymienił Smurf nic konkretnego nikt nie pisze. Wziąłem Sb-800. Cholernie bolało po kieszeni, ale lampka daje czadu. Jeżeli głównym twoim kryterium jest prędkość ładowania lampy, to rzeczywiście Sabina odstawia wszystkich konkurentów daleko z tyłu. Natomiast dla mnie liczy się:
- automatyka (czasami nie ma czasu na pitolenie),
- kultura pracy (nic się nie zacina, nie wydaje trzasków i innych niepożądanych dźwięków),
- dodatki (stofen i futerał, a może później filtry kolorowe),
- może w przyszłości SU-800 i zdalne wyzwalanie, ale ta perspektywa jest raczej odległa.

Metza miałem w ręku przez dłuższą chwilę. Nie podobało mi się jego wykonanie (przyciski) i to że moc lampy dzielona jest na palniki. Może to jest fajne, ale nie dla mnie.
Ostatnia sprawa - aktualizację. Przez port ładujesz poprawki tego co panowie z Metza nie rozgryźli w i-ttl'u lub skopali. Ale może być tak, że jak Nikon wypuści np. i-ttl+ lub inny ichny system, to nie wymienisz lampy tylko kupisz soft i wgrasz go sobie. Ale jakby co nie zanosi się na to.

Le Sir
09-10-2007, 11:00
- automatyka (czasami nie ma czasu na pitolenie),
- kultura pracy (nic się nie zacina, nie wydaje trzasków i innych niepożądanych dźwięków),
- dodatki (stofen i futerał, a może później filtry kolorowe),
- może w przyszłości SU-800 i zdalne wyzwalanie, ale ta perspektywa jest raczej odległa.

Metza miałem w ręku przez dłuższą chwilę. Nie podobało mi się jego wykonanie (przyciski) i to że moc lampy dzielona jest na palniki. Może to jest fajne, ale nie dla mnie.

Mam Metza 58 i choć mało go używam (ostatnio wręcz wcale) muszę trochę sprostować.
Automatyka - działa, nigdy nie narzekałem by coś było nie tak.
Kultura pracy - nie zacina się, nie piszczy, nie trzaska.
Dodatki - poza podstawką nie ma.
Przyciski - miałem okazję pomacać SB-800 i raczej obsługa menu jest dużo prostsza i szybsza w Metzu.

Jacek_Z
09-10-2007, 11:50
widzę, że dla ezin priorytetem jest czas ładowania. Nie wiem czy masz praktyke w pracy z lampami błyskowymi? Podałeś czasy ładowania po błysku w manualu na całej mocy - 1/1. A pracowac zapewne będziesz w TTL. W tych sytuacjach często okazuje się, że lampa jest natychmiast gotowa na zrobienie następnego zdjęcia. Jesli potrzebujesz szybko naładowanej lampy - to kup najsilniejsza lampę i operuj "słabym" błyskiem - tylko jako dopalenie, wykorzystaj max zastane (to zreszta są ładniejsze zdjęcia niż z czarnym tłem i olbrzymim cieniem od użycia lampy). Wtedy lampę będziesz miał praktycznie gotową do błysku zawsze.
Jeśli myślisz o robieniu zdjęć seryjnych - to uważaj by nie spalic lampy. W instrukcji SB jest to opisane. Często po serii błysków lampa ma odpoczywac i to 10 minut! Więc nie opłaca się szaleć jak to zrobił jeden forumowicz na studniówce. Załatwił SB na pierwszej imprezie.

Pumba
09-10-2007, 12:20
ezin ja Ci pokaze to ze swojego przykladu :P no chybaze juz przegladnales caly watek ktory pokazal Smurf :) tez mialem dylemat czy ten Metz czy Sabinka i nic innego dalem sie przekonac na Metza :)) wusmie byl tanszy o jakies 100zł :P jak zamontowalem bylem zachwycony! (nie mialem nigdy wczesniej zewnetrznej lampy) poprostu miod cud i orzeszki :) juz wiedzialem ze warto wydac pieniazki na zewnetrzna lampe :) jednak po tygodniu uzywania zaczelo mi kilka rzecz hmm "przeszkadzac"?
- iTTL wcale nie byl taki idealny przy odchylonym palniku do gory (przy sabince nie mialem z tym problemow)
- 2 palnik ktory mial byc glowny punktem "przetargowym" przy zastanawianiu sie poprostu "nie wypalil" okazal sie jak dla mnie praktycznie bezuzyteczny (dyzufory i inne nakladki na lampe potrafia z powodzeniem zastapic drugi palnik)
- czasami zaczelo brakowac mocy szczegolnie przy palniku do gory (teraz w sabince jest idealnie)
- zoomowaie jest w wiekszych "stopniach" niz sabinka (i tutaj plus dla niej bo ma co 5mm)
- szybkosc ladowania na TTL jest porownywalny poniewaz lampa strzela z mniejsza moca wiec tego nie widac mianowicie jest roznica przy 5 baterii w sabince i bateriach ktore siadaja w metzie zacznaly sie bardzo dlugo ladowac w sabince dalej potrafily sie szybko ladowac i te 2.5 sekundy bylo zauwazalne... szybkosc ladowania jest zauwazalna w fotografii makro
- mniejsze rozmiary sabinki + lepsze wyposazenie ktore tak naprawde kosztuje wiecej niz 100zł roznicy w cenie lamp

wiec po tygodniu uzywania mimo ze lampla jest dobra to uwazam ze powinna kosztowac 1000zł zeby sie oplacala ja swoja spakowalem i w 8 dniu uzywania wyslalem spowrotem i dostalem zwrot pieniazkow :) i zaraz zakupilem SB-800 :) uzywam.. obskoczlem 3 wesela kilka imprez i powiem jedno rewelacja! oplaca sie wydac te 1300zł i ani przez chwile nie zaluje wyboru :)

zycze udaneog wyboru i zakupow :)
pozdrawiam ;)

ezin
09-10-2007, 16:09
@Jacek_Z:

Właśnie moje doświadczenie z lampami ogranicza się do kilku razy [w tym jedno wesele jako drugi fotograf] z Sigmą EF 500 Super czy coś takiego :P

Dlatego właśnie pytam. Ogólnie nie jest dla mnie priorytetem czas ładowania. Chciałbym aby lampa się szybko ładowała bo często przy foceniu mam sytuacje kiedy chciałbym zrobić kilka zdjęć pod rząd z flashem a ogranicza mnie czas lampy.

Tak jak mówiłem. Nie zagłębiałem się dokładnie w specyfikacje techniczną obu lamp bo ogólnie jestem zielony jeśli chodzi o parametry lamp. I w tym momencie jedyne różnice jakie między tymi lampami widziałem to była prędkość ładowania, drugi palnik i złącze USB w Metzie, oraz dodatkowy koszyk na 5 baterie w sabinie.


Teraz tak:
1. Czy obie lampy mają dostępne wszystkie opcje i działają w "pełni" po odchyleniu palnika?

2. Wyczytałem też że: Obok standardowego TTLa Metz 58 AF-1 udostępnia automatykę korzystającą z czujnika zewnętrznego (A), dostosowującą pracę do 12 wartości przysłon, oraz tryb ręcznego sterowania błyskiem, na 25 poziomach redukcji energii maksymalnej.

Czy sabina ma coś takiego?

3. I czy jest ktoś jeszcze kto może się wypowiedzieć na temat użyteczności drugiego palnika?

qooba
09-10-2007, 17:28
SB-800 ma tryby TTL, TTL-BL, A, A/AA, M
po co się pakować w Metza, skoro jest SB-800?
rozumiem jak ktoś ma pentaxa i boli zakup systemowej lampy za prawie 2tys zł, ale u nas?

Smurf
09-10-2007, 18:42
Smurf: akurat ten wątek nic nie wnosi. Poza Alfem, który murem obstaje za Metzem i jakimiś tam dywagacjami że zoom nie chodzi tak jak trzeba nic konkretnego nie ma.

Chyba nie przeczytałeś tego wątku:
m.in.
http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=205105&postcount=222
http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=205145&postcount=229
http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=205754&postcount=234
http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=208489&postcount=250
http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=213114&postcount=254
http://forum.nikon.org.pl/showpost.php?p=255575&postcount=273

jurekb
09-10-2007, 19:58
Witam. Mam Metza 54Mz4i. Jest to lampa tzw. wielosystemowa tzn poprzez zastosowanie odpowiednich adapterów można je stosować z body różnych producentów. Jest to rozwiązanie, które Metz zastąpił nowym podejściem, to znaczy wypuszcza lampy z serii AF pod poszczególnych producentów body, Nikon, Canon, Olympus itp. Wyposażone są one w port USB, teoretycznie do aktualizacji softu. Pomimo że są one na rynku już od około roku to nie znalazłem na stronie Metza softu do aktualizacji jakiej kolwiek lampy.

W Polsce jest tylko jeden autoryzowany dystrybutor tych lamp, firma z Gdańska (adres na stronie Metza). Prowadzą również serwis. OSTRZEGAM przed nimi, a właściwie przed zakupem Metza. Brak konkurencji dla tej firmy pozwala im na lekceważenie klientów.


Ostatnia sprawa - aktualizację. Przez port ładujesz poprawki tego co panowie z Metza nie rozgryźli w i-ttl'u lub skopali. Ale może być tak, że jak Nikon wypuści np. i-ttl+ lub inny ichny system, to nie wymienisz lampy tylko kupisz soft i wgrasz go sobie. Ale jakby co nie zanosi się na to.

Mam co do tego poważne wątpliwości. Aktualizację softu do kostek można przeprowadzić tylko w serwisie. Pomimo okresu gwarancyjnego robią to odpłatnie (ceny na dzisiaj 50zł jeśli kupione u nich a 100zł jeśli gdzieś indziej, Albo Metz albo oni zapominają o honorowaniui gwarancji europejskiej). Czyli tak jak ruffio zauważył. jak coś jest skopane (np przez Metza) to nawet w okresie gwarancyjnym nie zaktualizują softu gratis. Przypuszczam że taka jest polityka firmy i chyba taka będzie, że aktualizację softu można będzie zrobić tylko w serwisie i to odpłatnie.

Mój przypadek (problemy) niedługo opiszę na forum (sprawa jest w toku) aby nikt nie dał nabrać się na tą firmę a szczególnie na ich dystrybutora.

WNIOSKI:
Jeśli masz body Nikona kupuj jedną z lamp SB, nie będziesz miał problemów.
Jeśli zaś chodzi o czas ładowania, bywa to różnie, ponieważ lampa nigdy nie emituje pełnego błysku a czasy ładowania w dokumentacji są podawane po pełnym błysku.
Następna sprawa jak przełączysz lampę na drugi palnik to Metz nie obsługuje iTTL, obsługuje go tylko przy jednym palniku

Smurf
09-10-2007, 20:32
W Polsce jest tylko jeden autoryzowany dystrybutor tych lamp, firma z Gdańska (adres na stronie Metza). Prowadzą również serwis. OSTRZEGAM przed nimi, a właściwie przed zakupem Metza. Brak konkurencji dla tej firmy pozwala im na lekceważenie klientów.
.....
Mój przypadek (problemy) niedługo opiszę na forum (sprawa jest w toku) aby nikt nie dał nabrać się na tą firmę a szczególnie na ich dystrybutora.

Mam bardzo podobne spostrzeżenia, swego czasu opisywałem je na forum.