PDA

Zobacz pełną wersję : Formowanie baterii



Wilkomir
27-12-2005, 17:23
Witam!

Właśnie kupiłem sobie nowe akumulatorki EN-MH1 do Coolpix 3100, poprzednich nie formatowałem i dosc szybko (pol roku) mi padły.
Nie wiem czy nowe mam formatować?
A jeśli tak to jak?
Z góry dziekuje za wszystkie odpowiedzi :P

Damianek
28-12-2005, 11:26
Ja mam c8700 i nie formatowalem akumulatorki, niektorzy mowia ze powinno sie formatowac, ja tego nie zrobilem i stwierdzam ze narazie nie mam problemu, a minal juz rok jak mam dwa akumulatorki z ktorych korzystam.

Lolek
28-12-2005, 12:28
Akumulatory NiMH wypada na początku ze trzy razy rozładować do końca i w pełni naładować. Z tym że ten proces to nie formatowanie, a formowanie. A jeśli w trakcie eksploatacji regularnie nie rozładowujemy ich do końca, to co ca. 10 cykli warto raz rozładować je całkowicie.

kwasik
28-12-2005, 14:50
jakby mi padly po pol roku to bym reklamowal, ja robie tak jak gada Lolek, i problemow zadnych nie ma, aczkolwiek slyszalem ze i bez takich zabiegow w nowoczesnych aku nie powinno byc problemow z zywotnoscia

Lolek
28-12-2005, 19:24
"Nowoczesnych", to jeszcze nic nie znaczy, bo co innego "lubią" NiMH, a co innego Li-ion. Te drugie nie mają efektu pamięci i nie wymagają co jakiś czas pełnego cyklu rozładowania-ładowania, ale z kolei nie lubią się przegrzewać, bo to skraca ich zywotność. A przegrzewają się na przykład przy długotrwałym ładowaniu. Dobrze jest więc je doładowywać nawet po krótkim użyciu, bo wtedy nie zdążą się rozgrzać. No i wyjmować aku z laptopa gdy zasilany jest z sieci. No chyba że laptop służbowy....

kwasik
28-12-2005, 19:46
Akumulatory NiMH nie posiadają "efektu pamięciowego" - przy pracy z niepełnym ładowaniem i rozładowaniem nie tracą nominalnej pojemności

Lolek
28-12-2005, 22:34
Niestety mają, ale występuje on w znaczenie słabszym nasileniu niż w poprzednikach, czyli NiCd. Stąd w wielu materiałach reklamowych ogniw NiMH (zwłaszcza kilka lat temu) pisano że efektu tego już wcale nie ma. Dopóki NiMH używa się we fleszach, czy aparatach, to i tak co pewien czas rozładowują się one niemal do zera, a następne ładowanie poprawia ich kondycję. Dlatego często efekt pamięci pozostaje niezauwazony. Ale pamiętam jak w mojej pierwszej komórce aku NiMH wytrzymywał dzień-noc-dzień i pokazywał wtedy połowę zużycia. Wstawiałem go wtedy na noc do ładowarki i znowu dzień-noc-dzień. Po 10-15 takich cyklach akumulator drugiego dnia wykazywał przeważnie już tylko 10-20 % energii i nocne pełne ładowanie kasujące efekt pamięci stawiało go na nogi.

Irvine
28-12-2005, 22:58
Polecam poczytanie tego tutaj (http://www.batteryuniversity.com/) na temat baterii.

Marcus
29-12-2005, 15:31
kwasik, Świetna Fota ...hmmm czyżby Pink Floyd.... taaaa :)

kwasik
29-12-2005, 15:44
Marcus, "A momentary Lapse of Reason" :wink:

demer
07-01-2006, 20:41
A dlaczego tak odradzane sa tansze, "alternatywne" akumulatory, ktore jedynie sa zalecane do Nikona a nie nikonowskie?

pRoPh3Cy
21-03-2006, 12:24
wykonczylem w koncu 2x accu varta 2500 mAh Ni-Mh

byly nowe i ladowalem je kolo 6 h, wlozylem do cyfraka i wlasnie juz padly

teraz pytanie.. podobno zeby uformowac prawidlowo baterie trzeba ladowac 3 cykle po 12 h, za kazdym razem do ich pelnego rozladowania....

czy teraz jak juz sa wykonczone w aparacie to zapodac na ladowarce discharge. po calkowitym rozladowaniu beda je trzymal w ladowarce 12 h... i powtorzyc jeszcze raz to samo, zeby po prostu byly pelne 3 cykle ?

pytam sie bo sa nowe accu i nie chce ich sp.... =]

Seeker
27-03-2006, 02:21
"A dlaczego tak odradzane sa tansze, "alternatywne" akumulatory"

Poniewaz czasem alternatywne, nawet wiekszej (niejednokrotnie teoretycznie)
pojemnosci moga (lecz nie musza) nie posiadac wlasciwej wydajnosci pradowej.