Zobacz pełną wersję : Jakość zdjęć ...
Witam,
Może zadam banalne pytanie ale chętnie przeczytam co macie do powiedzenia.
Czy mając to samo szkło (firma, typ, parametry, etc.) i mając dwie różne puszki
np. D40x i D80, robiąc jedno to samo zdjęcie ( np. krajobraz, architekrura, i inne) to
różnica na jakości będzie niewielka, wielka a może przepaść? Zakładam, że fotki
będą zrobione w tych samych warunkach i w tym samym czasie.
Pozdrawiam, Fumio.
barracuda
07-10-2007, 19:09
A ja zadam banalne pytanie, po co Ci w zestawie N 18-70 i N18-55 jednocześnie?
A ja zadam banalne pytanie, po co Ci w zestawie N 18-70 i N18-55 jednocześnie?
Pytanie nie zgodne z pytaniem :)
Faktycznie N18-55 do sprzedania.
Pozdrawiam.
Wiem, że to nie ten dział ale skoro ktoś zapytał ... ;)
Roznicy nie powinno byc zadnej. W koncu to te same matryce.
Przy jpg'ach może być różnica...
Może być też różnica jeśli zdamy się na automatykę (pomiar światła).
Może być też różnica jeśli zdamy się na automatykę (pomiar światła).Ale pomiar swiatla raczej nie ma wplywu na jakosc zdjec. Zakladam, ze pytajacy pomija fakt uczestnictwa uzytkownika w fotografowaniu i pyta o faktyczna roznice w jakosci.
osobiscie nie robiłem takich testów ale różnice mogą być weźmy chociażby d40 i d200 na pewno to samo nieotrzymamy
każda puszka czym sie rożni od drugiej inne matryce inna obróbka w body nie wzorujmy sie nazwa matrycy np " procesory mimo że takie same o tej samej nazwie mogą być wykonane w inej technologi z innych komponentów mogą mieć minimalne inne parametry rusznice opisują dodatkowe oznaczenia poza nazwa " wątpię aby nikon był tak miły i do d40 i d80 oraz d200 wkładał te same matryce raczej tną koszty
osobiscie nie robiłem takich testów ale różnice mogą być weźmy chociażby d40 i d200 na pewno to samo nieotrzymamy Bo?
wątpię aby nikon był tak miły i do d40 i d80 oraz d200 wkładał te same matryce raczej tną kosztyNo wlasnie to jest oszczednosc! Jesli ma zaprojektowany jeden rodzaj i zbudowana linie produkcyjna, to przeciez nie bedzie tego dublowal, zeby wyprodukowac nieco inna matryce do innego modelu.
BugsBunny
07-10-2007, 20:46
różnice są, chociaż marginalne i mierzalne raczej w warunkach laboratoryjnych.
D40x ( nie D40 ), D80 i D200 mają takie same matryce ( w sensie elementu światłoczułego ), identyczną jak D80 ma również Sony Alfa 100 - różnica jest wyraźna w jpg, minimalna w RAW - polecam dpreview
wpływ na ostateczne zdjęcie ma soft aparatu ( głównie na jpg, niewielki na RAW ), możliwość wyłączania odszumiania czy czegoś podobnego, ale też np. filtr AA - widać to w alfie, gdzie detal jest lepszy niż w D80, ale kosztem zniekształceń
co do pozycjonowania produktu - nie ma nic dziwnego w obecności tego samego sensora w różnych korpusach, koszt takiej matrycy to ułamek kosztu aparatu, główne różnice to zupełnie co innego
różnice są, chociaż marginalne i mierzalne raczej w warunkach laboratoryjnych. No juz mi sie nie chcialo o tym wspominac. Zakladalem, ze nikt nie doszukuje sie roznic az na poziomie pojedynczych pikseli.
BugsBunny
07-10-2007, 20:53
No juz mi sie nie chcialo o tym wspominac. Zakladalem, ze nikt nie doszukuje sie roznic az na poziomie pojedynczych pikseli.
w warunkach wspomnianych przez fumio to chyba tylko o takich różnicach można mówić
a że nie każdym z tych korpusów da się zrobić te same zdjęcia w tych samych warunkach, bo mnóstwo innych elementów wpływa na ich ( zdjęć ) wykonanie, to już zupełnie inna sprawa...
Nawet jak są to te same matryce (...a często są) to pozostaje jeszcze różnica w algorytmach obróbki obrazu. Wydaje mi się, że będą się różnić w zależności od puszki.
...ale może się mylę... ;)
z szacunkiem stig ale wątpię aby te same matryce w 100 procentach trafiały do d200 i d40x linia technologiczna owszem morze być taka sama ale na końcu jest selekcja w elektronice jest tak jeśli robisz taki skomplikowanymi element jak matryca procesor to wychodzą sztuki lepsze i gorsze, oprócz nazwy jest malutki napis który mówi o technologi wykonania i parametrach nigdy niema 100% 1 gatunku w produkcji zawsze coś sie spieprzy i wyjdzie trochę gorszego wyrobu i co myślisz do kosza wyrzuca
fakt w normalnych warunkach różnic nie dostrzeżesz ale w skrajnych warunkach maga być widoczne
różnice bo
inny af d200 w trudnych warunkach pewniej trafi a na pewno szybciej przekłada sie to na nieostre fotki a z pewnoscia na ilość zpapranych
pomiar światła
inne algorytmy obróbki
z szacunkiem stig ale wątpię aby te same matryce w 100 procentach trafiały do d200 i d40x To zadzwon do Nikona i sie zapytaj! :D
linia technologiczna owszem morze być taka sama ale na końcu jest selekcja w elektronice jest tak jeśli robisz taki skomplikowanymi element jak matryca procesor to wychodzą sztuki lepsze i gorsze, oprócz nazwy jest malutki napis który mówi o technologi wykonania i parametrach nigdy niema 100% 1 gatunku w produkcji zawsze coś sie spieprzy i wyjdzie trochę gorszego wyrobu i co myślisz do kosza wyrzuca A spieprzona matryca to co to jest? To spieprzona! Slyszales, zeby uzytkownicy D40 mieli spieprzone matryce? Bo te "gorsze" z hot czy bad pixelami sa zarowno w D40 jak i D200 czy D80. Uzytkownicy D200 maja banding. Slyszales o czyms takim w D40? :D
fakt w normalnych warunkach różnic nie dostrzeżesz ale w skrajnych warunkach maga być widoczne Moga byc widoczne... Moga, ale nie musza... Poza tym kolega pytal o zdjecie raczej w normalnych warunkach; krajobraz, architektura
niekoniecznie musi mieć zaraz hot czy bad pixele mogą nie trzynac niektórych parametrów np kiedyś podobnie było z kineskopami radne były tańsze inne dorsze ta sama fabryka i typ i symbol tylko te tańsze miały gorsza wydolność dział lub zniekształcenia które było widać dopiero na obrazie kontrolnym zwykły zjadacz ich nie odruził , podobnie jest z tranzystorami są specjalnie selekcjonowane o sprawdzonych parametrach są sporo droższe ale i naswuj sposób lepsze ,procesorami itd
Użytkownicy D200 maja banding. Słyszałeś o czymś takim w D40?
jeśli jest w d200 a d40 ma matryce identyko to czemu niema bo ta matryca jest tylko podobna a z pwenoscia dane są inaczej obabione
krajobraz, architektura nie powiem aby to były normalne warunki i łatwe tutaj potrzeba maszynki która ładnie odwzoruje kolorki i moim zdaniem to wolałbym coś z tego FinePix S5PRO FinePix S3Pro
nie pisze tutaj aby kogoś zrazić do d40 jest to fajna puszka i z pewnoscia da podobne zdjęcia co d200 czy d80 ale tylko podobne a z pewnoscia komfort pracy inny
niekoniecznie musi mieć zaraz hot czy bad pixele mogą nie trzynac niektórych parametrówTen sprzet byl juz wielokrotnie testowany przez prawdziwych znawcow aparatow cyfrowych. Nikt ani slowem nie wspomnial, ze D40 czy D40x ma cos, co moze byc efektem "nietrzymania niektorych parametrow" przez matryce.
Nie wiem czy sledzisz tok wprowadzania poszczegolnych modeli Nikona na rynek... Pierwsza 10 MP matryca byla w D200. Nastepnie po jakims czasie wyszedl D80, ktory dostal ja w spadku, a na koniec zmodernizowano D40, ktory otrzymal "x" w nazwie i dano mu znowu te sama matryce. Paranoja byloby projektowac i produkowac rozne rodzaje matryc o tej samej wielkosci fizycznej i tej samej ilosci pikseli.
...na pewno to samo nieotrzymamy...
Cóż to za wyrażenie? :confused:
Zbigniew
08-10-2007, 15:27
Użytkownicy D200 maja banding. Słyszałeś o czymś takim w D40?
Dlatego D200 jest droższy, bo dostajesz bonusy :) Poza tym w D200 masz odczyt czterokanałowy z matrycy.
jeśli jest w d200 a d40 ma matryce identyko to czemu niema bo ta matryca jest tylko podobna a z pwenoscia dane są inaczej obabione
No tak, JPGi są na pewno inaczej produkowane, ale RAWy ? Nie sądzę. Różnice w filtrze DP, pomiarze światła, ustawieniach -tak, ale nie różnice w matrycy.
A bajki w selekcję lepszych i gorszych matryc nie uwierzę - tak samo jak nie wierzę, że na świecie jest choć jedna matryca bez hotów i deadów - po prostu są one zawsze mapowane na etapie produkcji.
natura2008
25-10-2007, 15:05
D40x = D80 = D200 = takie same RAW-y
różnice są w budowie aparatów: współpraca z różnymi obiektywami, szczelna obudowa, więcej przycisków, ilość pól AF, wielkość, wizjer, szybkość zdjęć, itp, itd.
To jest tak jak z samochodami: aygo i avensis dojedziesz do celu, a różnicą będzie komfort podróżowania..
Dlatego D200 jest droższy, bo dostajesz bonusy :) Poza tym w D200 masz odczyt czterokanałowy z matrycy.
Który nie ma wpływu na jakość zdjęć (chyba, że negatywny). Stig - jak zwykle - dobrze gada: nie ma różnic w jakości zdjęć pomiędzy tymi matrycami. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że różnice w jakości pomiędzy różnymi aparatami z matrycą wielkości APS o podobnych (nawet niekoniecznie takich samych) rozdzielczościach są aptekarskie.
Oczywiście istnieje 20000 mitów nt. cudownego obrazowania w tym czy tamtym aparacie, ale poza b. specyficznymi konstrukcjami (Fufu, Sisi) różnice są naprawdę duperelne (pominąwszy zachowanie na wys. ISO, of kors). Jeśli zaś chodzi o różnice pomiędzy D200, D80 a D40x to tylko nawiedzeni maniacy skłonni do konstruowania teorii spiskowych, albo kompletni laicy ulegający iluzjom i mirażom mogą doszukiwać się jakichś różnic.
BartekIgnasiak
25-10-2007, 15:28
a co z szumami z matryc tych 3 puszek?
sa takie same?
a co z szumami z matryc tych 3 puszek?
sa takie same?
Nawet jeśli nie są, to - szczególnie w NEF - różnice są tak małe, że nie ma czym sobie głowy zawracać. W przypadku tych trzech lustrzanek możemy spokojnie dokonywać wyboru "jak za analoga". "Film" jest praktycznie ten sam.
Zbigniew
25-10-2007, 15:47
(...) Jeśli zaś chodzi o różnice pomiędzy D200, D80 a D40x to tylko nawiedzeni maniacy skłonni do konstruowania teorii spiskowych, albo kompletni laicy ulegający iluzjom i mirażom mogą doszukiwać się jakichś różnic.
Albo osoby, które nie korzystają z NEFów.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.