PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia jaskiniowe



Hel
26-12-2005, 22:45
Czy ktoś ma za sobą doświadczenia w robieniu zdjęć w jaskini? Wprawkę już mam, w zeszłym roku wypstrykałam tam karty pamięci i akumulatorki z dwóch cyfrówek (niestety 2 i 3 mega), teraz chciałabym lepiej. Jaskinie demianowskie są bardzo dobrze oświetlone, nie można używać statywu, ISO nie ustawiam wysokiego, żeby nie szumiało, lampa raczej wbudowana o zasięgu do 6 metrów, ale szerokie kąty rzadko robię, głównie detale i niezbyt odległe obiekty. Za wszelkie sugestie (dotyczące ustawień balansu bieli przy oświetleniu sztucznym i lampie, jpega, TIFFA czy RAWA, specyficznych warunków itp, które powinno się uwzględnić) z góry dziękuję. Pozdrawiam :)

vuki
27-12-2005, 13:22
jesli nie mozna statywu to nie rob wcale
z lampa beda plaskie i nieciekawe, chyba, ze masz ich kilka i beda odpowiednio ustawione

radek65
28-12-2005, 21:57
robiłem słowackie jaskinie jeszcze sonym 717 efekty były różne ( poruszenia) nie wolno robić ze statywem, radziłem sobie opierając na barierkach aparat ( starając się zastąpić statyw) . zapomnij o lampie tym bardziej wbudowanej, opieraj aparat na poręczy, raw ,jasna optyka, iso wysokie, odszumianie póżniej ... staraj się zrobić kilka klatek w razie poruszenia ( raczej ciężko ocenić na wyświetlaczu)

pozdrawiam Radek

LuCaS
28-12-2005, 23:33
Jezeli masz dostep do lampy wyzwalanej bezprzewodowo- mozesz ustawic ja w niszy i odbic swiatlo od bialego kasku ktoryje ladnie rozproszy. Wszystko zalezy od kubatury jaskini, ale moim zdaniem- lampa na full, czulosc 800, przyslona 5,6-8, czas ok 1 sekunda przy maksymalnej stabilizacji (chyba ze panuja totalne ciemnosci- nie ma sensu lapac siwiatla zastanego- wtedy daruj sobie dlugi czas- 1/30 wystarczy). Stosowanie lampy wbudowanej nie ma w tym przypadku sensu (chyba że jako dopalenie dobrego swiatla zastanego). Jezeli w jaskini znajduje się zbiornik wodny- skieruj lampę na taflę.

Fajne efekty uzyskuje sie ustawiajac dluzszy czas (kladac aparat nieruchomo) i "malujac" swiatlem latarki sciany.

radek65
29-12-2005, 01:18
LuCaS tak ma racje ale......niestety nie byłeś w demianowskiej jaskini , wchodzi tam co 30 min grupa 20 osób z przewodnikiem nie ma czasu na rozstawianie lamp, nie wolno statywu wnosić -próbowałem przemycić ale od razu przewodnik który oprowadzał zabronił używania....podejrzewam że chodzi o czas . może następnym razem sprójbuję z monopodem :D ......niestety słowackie jaskinie to nie sesje gdzie jest pusto i jest czas na ustawianie świateł choć bardzo szkoda są bardzo piękne.


radek

Hel
04-01-2006, 10:13
Dzięki za porady :) Z poprzednich zdjęć robionych eksperymentalnie (bo nie sądziłam, że tak słabym sprzętem coś wyjdzie) niektóre są niezłe. Teraz uczę się focić przy słabym oświetleniu, żeby następne jaskiniowe tylko niektóre były nieudane :)

Lolek
04-01-2006, 12:49
nie wolno statywu wnosić -próbowałem przemycić ale od razu przewodnik który oprowadzał zabronił używania....podejrzewam że chodzi o czas .
Może też, ale głównie raczej o prawa autorskie. To tak jak w muzeach: można focić, ale bez flesza (bo szkodzi farbom) i bez statywu, bo zdjęcia mogłyby nadawać się do publikacji. W niektórych jakiniach fotografować nie można wcale.