PDA

Zobacz pełną wersję : zdjęcia portretowe



Krzysiek J.
26-12-2005, 17:19
Siemka
Posiadam Coolpixa 5700 i nie bardzo sobie radzę ze zdjęciami portretowymi.Codzi mi o efekt rozmycia.Czy może ktoś wie jak ustawić menu?

bombel
26-12-2005, 18:39
Jak sądzę chodzi Ci o głębię ostrości i efekt rozmycia tła, a nie modela? Sorry, ale wróżę Ci słabą karierę, jeśli szybko nie połkniesz trochę wiedzy teoretycznej. Samym ustawieniem menu - jak piszesz - sprawy się nie załatwi. Musisz to zrobić z głową, inaczej raz wyjdzie tak, a raz śmak. I na ogół śmak, nie chcę Cię martwić.

Z głębią ostrości sprawa ma się stosunkowo prosto, i mówiąc skrótowo i najogólniej: im dłuższa ogniskowa, tym głębia węższa, im dziura mniejsza, tym głębia szersza. Proste?

Reasumując: fotografuj na dużej dziurze i z dłuższą ogniskową (tzn. dalej od modela, przybliżając go sobie zoomem). Prościej nie potrafię tego wyutłumaczyć.

Rady być może są prostackie i artyści, puryści, a także ważniacy będą kręcić nosami, ale może na początek Ci pomogą. I na poważnie radzę: dowiedz się czegoś o fotografowaniu w ogóle, a nie o menu swojego aparatu - bo daleko nie zajedziesz.

Lesław
26-12-2005, 19:50
Kolega ma racje. Na początek polecam Ci " MULTIMEDIALNA SZKOŁA FOTOGRAFOWANIA NATIONAL GEOGRAPHIC". Duuuużo przykładów. Miłej nauki :|

BUBYPL
26-12-2005, 21:32
Posiadam Coolpixa 5700 i nie bardzo sobie radzę ze zdjęciami portretowymi.Codzi mi o efekt rozmycia.Czy może ktoś wie jak ustawić menu?

:lol:


A i przeslona np na 2-2.8 - jezeli obiektyw na to pozwala


i juz tlo bedzie rozmyte,ale to bardzo uproszczone i nie jest to zasada!! (ma na to wiele jeszcze innych czynniko-ale na poczatek)

zrob zdjecie modelce np A i ustaw przeslone na 2.8 a zaraz drugie i przeslona na 16
zobaczysz roznice

naprawde poczytaj o fotografii....


Rady być może są prostackie i artyści, puryści, a także ważniacy będą kręcić nosami, ale może na początek Ci pomogą

ja tez mam nadzieje, ze na poczatek cos ci to rozjasni.. :idea:

Michu
26-12-2005, 23:28
Niestety, nie mam dla Ciebie dobrych wieści. Aparat który posiadasz ma za małą FIZYCZNIE matrycę, by móc sensownie myśleć o zabawie z GO.
Jeżeli portret jest dla Ciebie priorytetem sprzedaj/zamień ów kompakt i nabądź lustrzankę. Jeżeli zaś chcesz okazjonalnie delektować się małą GO - zostaw tego Coolpiksa i kup analogowego manuala z jasnym tele.

kwasik
27-12-2005, 14:57
Aparat który posiadasz ma za małą FIZYCZNIE matrycę, by móc sensownie myśleć o zabawie z GO.

to GO zalezy od wielkosci matrycy??

Michu
27-12-2005, 17:13
To skrót myślowy. W aparatach z małą matrycą (2/3 cala, 1/1.8 cala) otrzymujesz tak potężny crop, że przykładowo obiektyw 5.7-17.1mm, to 35-105mm dla filmu małoobrazkowego (na przykładzie Coolpiksa 5600).
Miałem E5700. Totalnie nieporozumienie jeżeli chodzi o możliwość sterowania GO.

kwasik
27-12-2005, 17:29
OKi, moj brachol ma 5600, troche sie bawie tym aparatem, GO da sie regulowac.W stopniu niezadowalajacym jakkolwiek... :wink: :lol:

[ Dodano: Wto 27 Gru, 2005 ]
aha Krzysiek J., w wypadku jak nie mozesz poradzic sobie z GO, a chcesz miec rozmyte tło, to dawaj najnizsza wartosc przyslony i postaraj sie by drugi plan był mozliwie jak najdalej

Krzysiek J.
27-12-2005, 21:23
Dzięki bardzo za podpowiedzi .Myślę,że sposób opisania tych czynności trafia powoli do mnie.Jednak ciągle jestem laikiem w tym co robię.Macie rację-najpierw trzeba zapoznać sie z teorią a potem z praktyką-tak jak w szkole-he he he. :o Czas pokaże...