PDA

Zobacz pełną wersję : Prędkość migwaki w D40



Duży
06-10-2007, 15:28
Jaka jest rzeczywista prędkość migawki w D40 ?
Chodzi o migawkę mechaniczną. Czytałem gdzieś że jej prędkość to około 1/200 s a krótsze czasy otrzymuje sie przez krótszy czas rejestrowania światła przez matryce. Jak wygląda sprawa przy lustrach z wyższej półki ?

Jacek_Z
06-10-2007, 15:54
jak jest z d40 nie wiem, to hybryda i nie znam najkrótszego czasu mechanicznego.
Wyższa półka (d200, d2 itp) ma do 1/8000. Z tym, że czas do synchronizacji z lampą to max 1/250 (najczęściej) i to jest czas w którym odsłonięta jest cała matryca. Krótsze czasy to naświetlanie szczelną. Tym węższą im krótszy czas. D300 będzie miał możliwość synchro do 1/320. No ale on ma "niższą" matrycę, więc nic dziwnego, bo to mniejsza odległośc do pokonania niz te analogowe 24 mm. Dziwię się, że D200/D2 tak nie miały. A D2X na cropie 2x to już w ogóle mógł mieć rekordy w synchro.

żółto-czarny
07-10-2007, 00:19
D80 ma mechaniczną chyba aż do 1/4000 (Jacku popraw mnie jeśli się mylę).

Jacek_Z
07-10-2007, 00:23
D80 ma mechaniczną chyba aż do 1/4000 (Jacku popraw mnie jeśli się mylę).
tak, do 1/4000, a synchronizację do 1/200.

danz1ger
07-10-2007, 07:09
Jaka jest rzeczywista prędkość migawki w D40 ?
Chodzi o migawkę mechaniczną. Czytałem gdzieś że jej prędkość to około 1/200 s a krótsze czasy otrzymuje sie przez krótszy czas rejestrowania światła przez matryce. Jak wygląda sprawa przy lustrach z wyższej półki ?

D40 - 1/90, synchro 1/500

piotr w
08-10-2007, 17:12
D40 - 1/90,

Się chyba kolega pomylił. Prędkość migawki max, stawiam na 1/4000, synchro błysku do 1/500.

Jacek_Z
08-10-2007, 20:51
ta 1/90 to pewnie najkrótszy czas migawki mechnicznej. Nie wiem czy tak jest. To mozliwe.

Fenek
08-10-2007, 20:54
Się chyba kolega pomylił. Prędkość migawki max, stawiam na 1/4000, synchro błysku do 1/500.

Się kolega chyba nie pomylił. D40 raczej nie ma migawki mechanicznej do 1/4000s.

piotr w
08-10-2007, 21:09
Lekko, nie zarejestrowałem, że chodzi o mechaniczną, ale rzeczywiście tylko 1/90 ?

danz1ger
09-10-2007, 02:40
http://www.bythom.com/d40review.htm
"The sensor in the D40 is the same 6mp CCD made by Sony that was used in the D50 (and D70s).
Shutter speeds above 1/90 on the D40 are done electronically by the sensor, not by the shutter opening time.
As with the other Nikon bodies that use this sensor, flash sync on the D40 is arbitrarily limited to 1/500."

matryca w D40 to ta sama 6mp CCD Sony użyta w D50(i D70s). prędkości migawki większe niż 1/90 s kontroluje matryca. podobnie jak w innych korpusach Nikona, które mają tą matrycę, synchronizacja lampy jest ograniczona do 1/500 s.

stachmuszel
09-10-2007, 08:16
I wszystko jasne...

Jacek_Z
09-10-2007, 09:29
matryca w D40 to ta sama .. użyta w D50(i D70s). ..
podobnie jak w innych korpusach Nikona, które mają tą matrycę, synchronizacja lampy jest ograniczona do 1/500 s.
jako ciekawostke dodam, że te 1/500 to jest synchro gdy uzyjemy lamp systemowych i nie oszukamy body. Bo tak naprawde te ograniczenie jest tez elektroniczne, ma miejsce gdy body wykryje lampę (kilka styków).
Gdy lampa jest tylko z centralnym stykiem, lub w innych lampach zaklei sie taśma izolacyjną styki (poza centralnym oczywiscie) to te body synchronizują do końca swojej skali czasów - czyli do 1/4000 lub 1/8000.
Tylko, że trzeba wziąć wtedy pod uwagę, że błysk potrafi byc dłuższy i w takim przypadku jest obcinany. Wychodzi tez pewna wada matrycy.
Dlatego pewnie elektronika body nie chce (gdy wykryje lampę) dawać krócej niz 1/500.

piotr w
09-10-2007, 11:25
"The sensor in the D40 is the same 6mp CCD made by Sony that was used in the D50 (and D70s).
Shutter speeds above 1/90 on the D40 are done electronically ...

Przepraszam, za zamieszanie. Wszystko jasne.

atibor
09-10-2007, 12:20
jako ciekawostke dodam, że te 1/500 to jest synchro gdy uzyjemy lamp systemowych i nie oszukamy body. Bo tak naprawde te ograniczenie jest tez elektroniczne, ma miejsce gdy body wykryje lampę (kilka styków).
Gdy lampa jest tylko z centralnym stykiem, lub w innych lampach zaklei sie taśma izolacyjną styki (poza centralnym oczywiscie) to te body synchronizują do końca swojej skali czasów - czyli do 1/4000 lub 1/8000.
Tylko, że trzeba wziąć wtedy pod uwagę, że błysk potrafi byc dłuższy i w takim przypadku jest obcinany. Wychodzi tez pewna wada matrycy.
Dlatego pewnie elektronika body nie chce (gdy wykryje lampę) dawać krócej niz 1/500.


Może zadam głupie pytanie ale się nie znam. To w takim razie można do D40 podłączyć zwykłą lampę z jednym stykiem i focić w manualu?? A do jakiego bezpiecznego napięcia na styku lampy można podłączyć do nikosia??

stachmuszel
09-10-2007, 12:55
atibor napisał:

"Może zadam głupie pytanie ale się nie znam. To w takim razie można do D40 podłączyć zwykłą lampę z jednym stykiem i focić w manualu?? A do jakiego bezpiecznego napięcia na styku lampy można podłączyć do nikosia??"


Oczywiście, że można. Dokumentacja techniczna mówi o odporności na napięcia rzędu do 250V. Nikon podaje również, aby na stopce lampy nie było potencjału ujemnego. Wszelkie Unomaty z serii B24T sam testowałem. Nie wiem jak zachowa się taka lampa z d40 ale z moim d70s działało jak się patrzy (po pewnym etapie prób oczywiście). Myślę, że tak samo.
Pozdro!

Jacek_Z
09-10-2007, 12:59
Może zadam głupie pytanie ale się nie znam. To w takim razie można do D40 podłączyć zwykłą lampę z jednym stykiem i focić w manualu?? A do jakiego bezpiecznego napięcia na styku lampy można podłączyć do nikosia??
a 1/500 ci nie starcza? W analogach było max 1/250 (1 wyjątek 1/320), w body cyfrowych z migawka mechaniczną tez jest max 1/250 (no, chyba, że tryb FP)
chyba 250V

@rek
10-10-2007, 08:19
moze lamerskie pytanie ale co mi tam (mlody jestem :) ), jak migawka mechaniczna/elektroniczna przeklada się na zdjęcia?? czy jest różnica jesli zdjecie 1/500 jest raz robione migawką elektroniczna a drugi raz mechaniczną ??

milo_ja
10-10-2007, 08:25
moze lamerskie pytanie ale co mi tam (mlody jestem :) ), jak migawka mechaniczna/elektroniczna przeklada się na zdjęcia?? czy jest różnica jesli zdjecie 1/500 jest raz robione migawką elektroniczna a drugi raz mechaniczną ??

Migawka elektroniczna oferuje atrakcje pod tytułem "blooming". Zaletą jej jest natomiast potencjalnie dowolny czas synchronizacji z lampą błyskową.

@rek
10-10-2007, 08:30
czy to jedyny "bonus" ?? ktos tutaj pokazywał zdjęcie z takim troche "kwadratowym" słońcem. Zastanawaim się co jeszcze.........

stachmuszel
10-10-2007, 10:43
Jestem posiadaczem D70S od lutego. Pstryknąłem kilka tysięcy fotek i jak narazie nie znalazłem bonusa w postaci "blooming-u". Albo nie wiem jak wygląda i nie dostrzegam go w swoich fotach, albo jest to zjawisko powstające w specyficznych warunkach. Nie dajmy się zwariować.
Pozdro!

Jacek_Z
10-10-2007, 11:54
albo jest to zjawisko powstające w specyficznych warunkach. Nie dajmy się zwariować
spokojnie. Tylko w specyficznych warunkach (np zdjęcie z słońcem w kadrze).

piotr w
10-10-2007, 14:36
Wystarczy cyknąć parę razy zachód słońca i przy odrobinie "szczęścia" (lekkie przeświatlenie) już jest.

atibor
11-10-2007, 10:24
Przetestowałem, lampa na stopce 15V Nikoś przeżył ;-) Zdjęcia nieporównywalnie lepsze od zdjęć z wbudowaną lampą, odchylany palnik robi swoje. Lampe kupiłem za 60,- , ale jak ta działa tak fajnie to co będzie przy sabince?? ;-) chyba mam wydatek ;-)

rastula
11-10-2007, 13:41
1/500

powiadacie...


hmm ja w moim d40x mogę przy włączonej lampie ustawić migawkę max na 200...


ktoś pomoże jak uzyskać krótszą migawkę???

Jacek_Z
11-10-2007, 16:11
D40X ma inną matrycę niż D40 i możliwe, że to zmienia zasadniczo jakie czasy są mechaniczne, a jakie elektroniczne.
Podobnie z czasem synchronizacji. D40 ma 1/500, D40X ma 1/200.

żółto-czarny
11-10-2007, 23:33
Przy czym D40x nie ma trybu synchronizacji z krótkimi czasami. Tutaj punkt dla starszej puszki.

rdm
12-10-2007, 21:41
Przy czym D40x nie ma trybu synchronizacji z krótkimi czasami. Tutaj punkt dla starszej puszki.

Dla jakiej starej ? Do synchronizacji z krótkimi czasami potrzebna jest migawka mechaniczna jak w D40x a nie D40.

Jacek_Z
12-10-2007, 21:52
Na dpreview jesty info, że D40x ma migawke hybrydową, synchronizacja x-1/200.
To jak jest z tym body? Hybryda czy mechaniczna?
matryca z D80 nie jest dostosowana do migawki mech, a także czas synchro wskazuje, że to body ma mechaniczną migawkę w całym zakresie (a nie hybryda - na dpreview się pomylili?)

danz1ger
12-10-2007, 22:48
z instrukcji obsługi D40x:

Shutter : Electronically controlled vertical-travel focal plane shutter.
Speed : 30-1/4ooo in steps 1/3 EV, bulb.
Sync contact: X contact only; flash synchronization at shutter speeds of up to 1/200.

Jacek_Z
12-10-2007, 23:20
http://www.dpreview.com/reviews/nikond40x/page2.asp
Shutter: Combined mechanical and CCD electronic shutter
opierałem sie na tym. Widac skopiowali to z D40 bez x bez zastanowienia i jest to byk.
czyli D40x migawka całkowicie mechaniczna

fader_audio
13-10-2007, 02:49
czyli w d40x sytuacja przedstawia się podobnie???
czy tam już jest pełna migawka mechaniczna