PDA

Zobacz pełną wersję : Konwertowanie do sRGB w Photoshopie



barracuda
04-10-2007, 15:58
Robie zdjęcia w Adobe RGB. Niestety zaczyna mnie do szału doprowadzać obróbka. Wszystko jest ładnie pięknie dopóki nie przeprowadzę konwersi do formatu sRGB. Robicie to w ogóle czy oddajecie do labu w formacie Adobe RGB. Zdjęcie po przekonwertowaniu od razu nabiera kontrastu, który mi się bardzo nie podoba, psuje całą konwencję zdjęcia. Jak ustawiacie te parametry kolejno żeby ładne oddanie kolorów w Adobe RGB które daje aparat pozostało do samego końca? Czy jak oddam do labu nieprzekonwertowane to otrzymam zdjęcie jakbym je przekonwertował, bo czytałem, że laby i tak robią konwersję do sRGB...

asterixII
04-10-2007, 17:25
adobe RGB ma dużo szersza paletę barw niż sRGB stąd po konwersji masz ten zmieniony kontrast i "płytsze kolory", zalecam konwersje w domu ponieważ w labie mają jeszcze gorszy (węższy) profil tzw. lab i po ich konwersji to byś się dopiero za głowę złapał. musisz próbować w domu i samemu dojść do zadowalających cię efektów. polecam lekturę http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=11388

barracuda
04-10-2007, 18:32
no ok ale w takim razie zaczynam przestawać widzieć sens używania tego ustawienia w aparacie. Zdjęcie zgrane z karty ma ładne kolory, skóra jest bardzo naturalna, a ledwo przekonwertuję na sRGB od razu robi się pomarańczowe zabarwienie, kolory się dziwnie ocieplają itd....

Czornyj
04-10-2007, 18:36
Coś masz pokrzaczone. Po konwersji z aRGB do sRGB nie powinieneś praktycznie dostrzec różnicy. Czy mówisz o różnicy widocznej w przeglądarce Windows, czy w Photoshopie?

Grzybu
04-10-2007, 18:41
A możesz mi powiedzieć, w jaki sposób konwertujesz do sRGB?? Ja nie mam żadnych problemów. Zdjęcie jest dokładnie takie jakie chcę, nic się w nim nie zmienia (widać tylko nieznaczne zmiany na histogramie). Jaki profil masz ustawiony w PS'ie? A jaki profil wykorzystuje Windows??

barracuda
04-10-2007, 18:41
Różnica jest widoczna w przeglądarce plików graficznych
W PSie nic się nie dzieje po konwersji. W ogóle mam wrażenie że potem co bym nie robił to i tak ciągle wyświetla mi tak samo.

barracuda
04-10-2007, 18:42
A możesz mi powiedzieć, w jaki sposób konwertujesz do sRGB?? Ja nie mam żadnych problemów. Zdjęcie jest dokładnie takie jakie chcę, nic się w nim nie zmienia (widać tylko nieznaczne zmiany na histogramie). Jaki profil masz ustawiony w PS'ie? A jaki profil wykorzystuje Windows??

Kombinuję i zmieniam profile wyświetlania w windows ale i tak zdjęcie nie jest takie jak w PSie:(

barracuda
04-10-2007, 18:44
Może najlepszym sposobem na sprawdzenie byłoby teraz zrobienie odbitki... Jak będzie ok to niby nie ma się czym martwić, chociaż w zasadzie jednak większość zdjęć wyświetla się na monitorze

Czornyj
04-10-2007, 18:47
Różnica jest widoczna w przeglądarce plików graficznych
W PSie nic się nie dzieje po konwersji. W ogóle mam wrażenie że potem co bym nie robił to i tak ciągle wyświetla mi tak samo.

No i właśnie tak ma być. Przeglądarki zwykle nie potrafią wyświetlać przestrzeni aRGB i pokazują totalne pierdoły. Przykro mi, ale to co ci się tak podobało to był efekt ich błędnego sposobu wyświetlania...

barracuda
04-10-2007, 18:49
No i właśnie tak ma być. Przeglądarki zwykle nie potrafią wyświetlać przestrzeni aRGB i pokazują totalne pierdoły. Przykro mi, ale to co ci się tak podobało to był efekt ich błędnego wyświetlania...

Ale mówimy o przestrzeni sRGB, więc skoro PS wyświetla w jakiś tam sposób sRGB to czy to samo sRGB nie powinno tak samo wyglądać w przeglądarce?

barracuda
04-10-2007, 18:50
Czornyj, to jak właściwie w związku z powyższym przeglądac zdjęcia na monitorze? Przecież nikt nie przegląda w Photoshopie...

Grzybu
04-10-2007, 18:52
Ja mam ustawione tak:

PS:
Edycja >> Ustawienia koloru... (ctrl +shift+K) >> Przestrzeń robocza RGB >> Adobe RGB
Zdjęcia konwertuje Edycja >> konwertuj do profilu >> sRGB

Windows:
Właściwości pulpitu >> ustawienia >> zaawansowane >> zarządzanie kolorami >> profil sRGB ( wyszukuje ten profil w np katalogu photoshopa)

Zdjęcia przeglądam w IrfanView i nie ma problemów. PO konwersji jest dokładnie to samo co w PS'ie

Czornyj
04-10-2007, 18:53
Ale mówimy o przestrzeni sRGB, więc skoro PS wyświetla w jakiś tam sposób sRGB to czy to samo sRGB nie powinno tak samo wyglądać w przeglądarce?

sRGB w PS i w przeglądarce powinno teoretycznie wyświetlać się tak samo, o ile w systemie nie jest coś popieprzone. Natomiast aRGB w przeglądarce wyświetla się w sposób błędny - jakby niskokontrastowo i w stonowanych barwach.

pan_narciarz
04-10-2007, 18:54
Czornyj, to jak właściwie w związku z powyższym przeglądac zdjęcia na monitorze? Przecież nikt nie przegląda w Photoshopie...

FastStone na przykład ma obsługę CMSa. Zaznaczenie tej opcji powoduje, że zarówno zdjęcia w Adobe RGB jak i w CMYKu wyświetlają się poprawnie. Zdjęcia ładują się co prawda dłużej, ale za to wyglądają tak jak w PS.

Grzybu
04-10-2007, 18:57
sRGB w PS i w przeglądarce powinno teoretycznie wyświetlać się tak samo, o ile w systemie nie jest coś popieprzone. Natomiast aRGB w przeglądarce wyświetla się w sposób błędny - jakby niskokontrastowo i w stonowanych barwach.

Czornyj dobrze pisze. Dodam jeszcze, że gdy zdjęcie z zapisanym profilem sRGB otworzysz w PSie, to też może być różnie zinterpretowane. Zależy to od tego jak PS ma interpretować przestrzeń kolorów niezgodną z "domyślną". W pewnych przypadkach zdjęcie wyświetla się właśnie ze zwiększonym kontrastem

Ruppel
04-10-2007, 21:35
a może wrzuć jakiś przykład fotek, które konwertowałeś.

barracuda
04-10-2007, 22:26
sRGB


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img74.imageshack.us/img74/7088/srgbfs6.jpg)

aRGB


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img72.imageshack.us/img72/4596/argbfy3.jpg)

Oba z tego samego RAWa. Pierwsze tylko automatycznie zrobiony jpg. Tak właśnie u mnie wygląda w PSie. A drugie foto przekonwertowane na sRGB. Oczywiście pomińmy w tym momencie walory techniczne, chodzi mi tylko o barwę.

barracuda
04-10-2007, 22:34
I co Wy na to? Nie mówcie że oba obrazy macie w podobnej tonacji...

Grzybu
04-10-2007, 22:41
No i to jest dokładnie to, o czym mówił Czornyj. aRGB w przeglądarce np IrfanView jest trochę bledszy. Żeby oglądać tak zdjęcia, trzeba konwertować do sRGB. Teraz trochę się zamieszałem. Skoro aRGB w PS'ie widać tak jak tutaj to dobrze. Mógłbyś jeszcze raz, dokładnie napisać co gdzie i kiedy się zmienia?? Jakiej przeglądarki używasz?? i w którym momencie zdjęcie nabiera tego niechcianego kontrastu

barracuda
04-10-2007, 22:55
Dopóki oglądam w PSie jest ok ale jak tylko obejrzę ten sam plik w innej przeglądarce to jest dokładnie tak jak na pierwszym zdjęciu, a przeglądarek próbowałem różniastych i jest wszędzie tak samo. Więc nic nie rozumiem. Gdyby to monitor to powinno oba pliki zmieniać i to niezależnie w jakim programie byłby otwarty...
A w PSie widać tak samo plik kiedy jest przed konwersją jak i po konwersji. Czyli zbliżony do tej bledszej wersji którą tu zamieściłem

Czornyj
04-10-2007, 22:59
Drugie wcale nie jest przekonwertowane. To jest aRGB wyświetlone w sRGB. Natomiast pierwsze to sRGB wrzucone do aRGB.

barracuda
04-10-2007, 23:05
Czornyj, pierwsze zdjęcie to aRGB -RAW prosto z aparatu, w którym mam ustawione zdjęcia w aRGB, przekonwertowane do sRGB.

Czornyj
04-10-2007, 23:07
w jaki sposób "przekonwertowane do sRGB"? Czy aby nie przez Ustawienia koloru>Przestrzenie Robocze>sRGB?

Grzybu
04-10-2007, 23:08
I znowu się zamieszałem...


Oba z tego samego RAWa. Pierwsze tylko automatycznie zrobiony jpg. Tak właśnie u mnie wygląda w PSie. A drugie foto przekonwertowane na sRGB. Oczywiście pomińmy w tym momencie walory techniczne, chodzi mi tylko o barwę.

Z tego postu wywnioskowałem, że to właśnie w PSie masz bardziej kontrastowe zdjęcia.


Dopóki oglądam w PSie jest ok ale jak tylko obejrzę ten sam plik w innej przeglądarce to jest dokładnie tak jak na pierwszym zdjęciu...
Z tego z kolei wynika że jest odwrotnie.

Mniejsza o to. Napisz mi jeszcze jaką "domyślną" przestrzeń roboczą masz ustawioną w PSie i co Twój PS robi, gdy dostaje zdjęcie z inną przestrzenią roboczą.

Czornyj
04-10-2007, 23:17
Prosta rzecz - te pliki nie są konwertowane, tylko otwierane w obcej przestrzeni z zachowaniem liczb koloru.

barracuda
04-10-2007, 23:21
Używam polecenia w PSie Edit->Convert to profil-> i dalej wybieram sRGBIEC61966

Grzybu
04-10-2007, 23:23
Prosta rzecz - te pliki nie są konwertowane, tylko otwierane w obcej przestrzeni z zachowaniem liczb koloru.

No właśnie, też mi się tak wydaje.
Przeanalizuj jeszcze raz, dokładnie to co napisałem


Ja mam ustawione tak:

PS:
Edycja >> Ustawienia koloru... (ctrl +shift+K) >> Przestrzeń robocza RGB >> Adobe RGB
Zdjęcia konwertuje: Edycja >> konwertuj do profilu >> sRGB

Windows:
Właściwości pulpitu >> ustawienia >> zaawansowane >> zarządzanie kolorami >> profil sRGB ( wyszukuje ten profil w np katalogu photoshopa)

Zdjęcia przeglądam w IrfanView i nie ma problemów. PO konwersji jest dokładnie to samo co w PS'ie

Czornyj
04-10-2007, 23:23
Używam polecenia w PSie Edit->Convert to profil-> i dalej wybieram sRGBIEC61966

O q, to dobrze! W takim razie już nic nie rozumiem. Możesz gdzieś wstawić ten plik? Ewidentnie wygląda to jak przerzucone na chama z zachowaniem liczb koloru do obcej przestrzeni...

barracuda
04-10-2007, 23:31
Proszę o kontynuację jutro, dzisiaj już nic z tego nie pojmuję:) Jutro wrzucę RAWa

Gawronnek
05-10-2007, 02:28
problem nie leży w konwersji bo to działa ok , a nie masz przypadkiem zaznaczonej opcji View->Proof Colors bo u mnie wtedy faktycznie w PhotoShopie profil Adobe wyświetla się tak przed konwersją w przeglądarkach (jak drugie zdjęcie) a po konwersji do sRGB tak jak 1 zdjęcie

po odznaczeniu po wczytaniu zdjęci z profilem Adobe od razu ustawiają sie poprawne kolory i wtedy konwersja nic nie zmienia, po zapisie jest to samo w przeglądarce tak właśnie powinno być, to samo zdjęcie w PS, w przeglądarce i na papierze

barracuda
05-10-2007, 14:55
Nie mam tego zaznaczonego. Z resztą nie to raczej ma wpływ, bo nigdy wcześniej tego nie zmieniałem, zacząłem grzebać dopiero jak zaczęły sie problemy.

barracuda
05-10-2007, 15:18
Wiem już jak to obejść żeby uzyskać profil sRGB i zachować oryginalne kolory. Niestety sposób jest żenujący... Muszę otworzyć RAWa w PSie. Potem robie tylko zapisz jako ale przy zapisywaniu czyszcze pole : ICC Profile: sRGB...... Potem tego JPGa otwieram ponownie w PSie i teraz mogę go już sobie przekonwertować do sRGB, zapisać z zaznaczonym profilem i nic się juz nie zmienia. Ale to bez sensu:(

asterixII
05-10-2007, 20:31
ale się ten wątek rozwinął można dostać fioła po takiej lekturze :-D . wg mnie jest tak: jeżeli z rawa zapisujesz do przestrzeni sRGB to w przeglądarkach nic nie powinno się zmieniać (wyłączając windowsową bo to jest g....), natomiast zapisując rawa do Adobe RGB przeglądarki nie wyświetlą ci tego profilu i stąd różnice w kontraście i kolorach oglądanych zdjęć. jeżeli się mylę proszę kolegów o sprostowanie