PDA

Zobacz pełną wersję : Preset balansu bieli - jak?



Jacek
13-06-2004, 23:16
Jeden z naszych użytkowników (gości) zadał mi na priva pytanie:

"Jak ustawia się PRE WB ? Jak wchodze w menu i naciskam measure - set [enter] to nic sie nie dzieje ?

Mam problem z balansem bieli w nocy - zdjęcia wychodzą żółte ... "

Nie potrafię mu odpowiedzieć bo, po prostu, nigdy nie korzystałem z tej funkcji.
Czy potraficie mu pomóc? Czyta to forum, więc, dowie się z pierwszej ręki.

admin
13-06-2004, 23:44
Mozna na dwa sposoby, pierwszy dla ustawienia szarosci zblizonej dla 18% (poprzez okreslenie jej w kadrze), badz drugi, dla okreslenia balansu na wykonanym juz zdjeciu i ustaleniu go jako wzorzec. Skupie sie na tym pierwszym bo o to Cie pytal.

Proponuje prostszy sposob. Nacisnij pokretlo WB i kolkiem nastawow wybierz PRE. Pusc na chwile przycis WB i wcisnij go ponownie. PRE na ekranie zacznie mrugac. Teraz wystarczy skadrowac fote obiektu wzorcowego i nacisnac spust (uwaga - nie zostanie wykonane zadne zdjecie). Jesli wszystko poszlo dobrze, w gornej czesci wyswietlacza wyswietli sie "GOOD". Jesli nie (np. za malo swiatla), wyswietli sie odpowiednik bledu "Od", wtedy trzeba powtorzyc pomiar. Od tego momentu ustawiony jest preset na obiekt ktory wybrales. Operacje konczymy ponownie wciskajac WB.

Jesli to nie do konca jasne, piszcie na forum, postaram sie pomoc.

CyfraL
13-06-2004, 23:58
Kolejna funkcja poznana. Dzieki! :)

Jacek
14-06-2004, 00:02
Qrcze. Dzieki temu Adminowi staniemy sie mistrzami...I co on wtedy zrobi ze swoją wiedzą? :roll:

admin
14-06-2004, 00:04
Moze w koncu zaczne fotografowac ;)

Anonymous
14-06-2004, 08:15
Dzięki ... zaraz sie wyprubuje .... MELLAH !

Anonymous
14-06-2004, 08:19
to działa .. eureka !

Pytanko jeszcze, czy zawsze musi to być biała kartka ? lub szara powierzchnia ? Czy wystatczy poprostu wybrać jakiś tam kadr i wykonac tę czynność ? ?

Jacek
15-06-2004, 16:44
Na str. 52 instrukcji pisze: W oświetleniu, jakie będzie zastosowane na ostatecznej fotografii, umieszcza się neutralnie szary lub biały obiekt, a aparat mierzy równowagę bieli.
Dobrze jeśli ta kartka czy sciana, czy co tam, podczas tego pomiaru wypełniła cały kadr.