PDA

Zobacz pełną wersję : Kabel sieciowy...



vasco5
04-10-2007, 11:53
Witam
mam pytanie ile może mieć max długości kabel sieciowy żeby nie było straty sygnału internetowego??

bo mam dylemat czy kupić kilka metrów kabla czy router...

a jeśli router to jaki możecie polecić??
najlepiej z WiFi

ale niedrogi...

Terminux
04-10-2007, 12:11
Kabel sieciowy łączycy ze sobą dwie karty sieciowe może mieć do 10m. Kabel łączący switch z komputerem może mieć 100m. Oczywiście te długości są orientacyjne - zależy od jakości użytego sprzętu.
Ja używam tego http://www.dipol.com.pl/punkt_dostepowy_tp-link_w_technologii_extended_range_tl-wa501g_ap-apc-wds_2_4ghz_N2940.htm . Nie widzę różnicy między połączeniem kablowym a radiowym. Po pomiarach łącze radiowe minimalnie przegrywa, ale naprawdę tego nie czuć w działaniu (nawet dziecko morduje ludziki na jakiejś tam totalnej rozwałce i mówi, że jest OK).

orion_64
04-10-2007, 12:13
kilka metrów kabla czy routerdziwny dylemat ;) jedno drugiego nie zastąpi i odwrotnie

Star19
04-10-2007, 12:14
ok 100 metrów.

malibu
04-10-2007, 12:39
Kabel sieciowy łączycy ze sobą dwie karty sieciowe może mieć do 10m. .
z tym się nie zgodzę taki kabel także może mieć do 100 m. u mnie przez kilka lat kabel crossowany był dlugości conajmniej 70 m i wszystko smigało że aż miło

fIlek
04-10-2007, 12:43
z tym się nie zgodzę taki kabel także może mieć do 100 m. u mnie przez kilka lat kabel crossowany był dlugości conajmniej 70 m i wszystko smigało że aż miło

Dokładnie, u mnie śmigają crossowane 90m, a jeden prosty nawet 140m - dobry kabel+dobrze zaciśnięte wtyki i jedziesz. Co do routerów - jeśli tylko na własny użytek, to najbardziej niezawodne MZ są 3com, jeśli zamierzasz rozprowadzać sieć, to komp na linuchu, albo jakieś mądre Cisco.

pebees
04-10-2007, 12:49
Kabel sieciowy łączycy ze sobą dwie karty sieciowe może mieć do 10m. Kabel łączący switch z komputerem może mieć 100m. Oczywiście te długości są orientacyjne - zależy od jakości użytego sprzętu.


Cóż za bzdurka. Zgodnie ze standardem 10(0)Base-T(X) maksymalna długość przewodu to 100 metrów, dla kategorii co najmniej 3 (najczęściej kupuje się przewody kategorii piątej i te są przeważnie w handlu).

kronos28
04-10-2007, 13:07
max 10m to mogło mieć, jak dobrze pamiętam, za starych dobrych czasów kiedy to sieci ciągło się koncentrykiem łączyło szeregowo kompy "T conetorami" na "bencka" i na skrajnych kompach "dławniczek 50 omhowy" ;)

Tak jak pisała reszta przy sieciach 100BaseT(X) masz ~100m bez względu na to czy po crossie (komp-komp) czy bez crossa (od switcha/huba do kpmpa). Ale to 100m zależy od jakości użytego przewodu.

orion_64
04-10-2007, 13:28
max 10m to mogło mieć, jak dobrze pamiętam, za starych dobrych czasów kiedy to sieci ciągło się koncentrykiem łączyło szeregowo kompy "T conetorami" na "bencka" i na skrajnych kompach "dławniczek 50 omhowy" ;)
Z tego co pamiętam to mogło mieć nawet i więcej niż 100m jednak nie więcej niż 10Mb/s ;).
A kolega nadal nie napisał co chce zrobić a że nie wspomnę czy to ma jakiś związek z fotoobróbką.

pdzran
04-10-2007, 13:31
Kabel w sieci 100 Mbit moze miec 100 metrow maksymalnie , w sieci 100VG (HP) 200 metrow , BNC bodajze od poczatku do konca segmentu 300 metrow - sa na to standardy , dobrej klasy kabel, dobrze zarobiony ma na taka odleglosc dzialac , bo na tyle sa obliczone urzadzenia i parametry kabla ; oczywiscie na nieco wieksza odleglosc takze zadziala ale to juz wynik tego, ze jest jakis zapas, przeciez sygnal nie zawraca po np. 100 metrach ;)

Router - uzywam Asmax , D-Link , Linksys - model mozesz dobrac do wlasnych potrzeb, pierwszym czynnikiem, jaki decyduje jest lacze jakie masz do netu : Neostrada , Netia zakonczona RJ-11 , DSL czy podobne zakonczone RJ-45.

kronos28
04-10-2007, 13:57
Z tego co pamiętam to mogło mieć nawet i więcej niż 100m jednak nie więcej niż 10Mb/s ;).
A kolega nadal nie napisał co chce zrobić a że nie wspomnę czy to ma jakiś związek z fotoobróbką.

nie no ze zawrotne 10Mb/s to wiem ale chyba odległośc pomiędzy poszczególnymi kompami nie mogla przekraczać 10m czy jakoś tak ale mogę już nie (źle) pamiętać. Idę zdejmę książkę z pólki to se przypomnę...

orion_64
04-10-2007, 14:25
http://pl.wikipedia.org/wiki/10BASE2

kronos28
04-10-2007, 15:10
http://pl.wikipedia.org/wiki/10BASE2

już sobie też odświeżyłem pamięć "Sieci Komputerowe - Kompendium" ;)

Swoją drogą - to były pierwsze sieci jakie stawiałem z kumplami, w jednym pokoju po to aby posiekać w Starcrafta po sieci ;). Wtedy net to miała jedna osoba po modemie i to tylko tak na godzinkę dziennie bo droogo było a o graniu na battlenecie to można było tylko pomarzyć :)

Do dzisiaj mam Tconectory i dwie karty jeszcze na ISA :)