PDA

Zobacz pełną wersję : NC i prześwietlone ujęcia



Krzysiek29
25-10-2004, 12:07
Witam wszystkich serdecznie jest to mój pierwszy post po zarejestrowaniu się. Fotografią amatorską zajmuję się już ponad 20 lat. Od dwóch miesięcy posiadam D70. Większych problemów nie miałem z oswojeniem "zwierza".
Przy ujęciu w którym występuje duża rozpiętość naświetlenia np. twarz ukryta w cieniu na którą pada trochę słońca. Ta część twarz oświetlona wygląda jak mocno prześwietlona (biało żółta plama)_ Nie mogę sobie z tym poradzić w Nikon Capture mimo iż uważam, że ten program może naprawdę dużo.
Proszę o pomoc. Czy jest jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu czy raczej " matryce tak mają i już "
pozdrawiam Krzysiek

admin
25-10-2004, 12:23
Z pomoca Krzysztofie przychodza jedynie opcje aparatu, obserwacja histogramu i sposob pomiaru swiatla. Wszystkie te elementy maja za zadanie pomoc Ci poprawnie naswietlic. Doradzam delikatne niedoswietlenie lub ingerencja EV. Nikon generalnie troche niedoswietla, wiec kiedy bedziesz staral sie w tak trudnych warunkach wplynac na to, moze wyjsc to co masz. Z wypalen praktycznie nic juz nie wyciagniesz... Pamietaj ze matryca ma okreslona rozpietosc tonalna. Jej poznanie stanowi klucz do sukcesu.

Witaj na forum.

Krzysiek29
25-10-2004, 12:39
Dzięki Adminie z odpowiedź.
W zasadzie korekcją EV sobie radziłem z objektami w dalszym planie. Mój problem bym uściślił do ujęć portretowych w plenerze . Zwkle jest to prześwietlony tylko kawałek np ucha ( ale jak to denerwuje). Mógłbyś sprecyzować o histogramie; czyżby można go było podglądać jak w cyfrówkach nie DSLR-ach?! Muszę doczytać instrukcję.
pozdrawianm Krzysiek

admin
25-10-2004, 12:52
Podgladac nie Krzysku, ale po wykonaniu zdjecia masz go do dyspozycji. Przy ekspozycji ktora ma wplyw na malenki fragment kadru, i tak jego uzycie bedzie kontrowersyjne. Rozwiazaiem jest bracketing i nastawy jego poziomow. Na koniec zostaje korekcja w PS-ie, lub EV w NC...